Πολιτική Ιατρική vs Στρατιωτική Ιατρική (ΣΣΑΣ)

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για να είμαστε δίκαιοι, όλοι θα μπορούσαν να δικαιολογήσουν bonus σε μόρια, είτε λόγω αθλητισμού, είτε για 1002 λόγους.

Στο θέμα, σίγουρα είναι καλύτερη η πολιτική ιατρική. Έχεις πολλή μεγαλύτερη ελευθερία. Θα θυσιάσεις την ελευθερία σου για ένα σίγουρο μισθό; It's up to you. Για εμένα, αυτό με την ειδικότητα είναι πολύ σημαντικό. Είναι αυτό που θα κάνεις τα υπόλοιπα χρόνια, δεν είναι κρίμα να μην έχεις επιλογή;

Τελειώνοντας την ιατρική, μπορείς να πας αγροτικό, να φύγεις εξωτερικό, να ξεκινήσεις ειδικότητα, να κάνεις έρευνα, να κάνεις διδακτορικό... Τόσα πράγματα, διαλέγεις. Αν είσαι στρατό, η πορεία σου είναι προδιαγεγραμμένη.

Ό,τι κι αν λέμε εμείς εδώ, η απόφαση είναι δική σου, ζύγισε τι θέλεις περισσότερο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Θα έπρεπε να δίνονται υποτροφίες κατ εμέ. Το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα ειναι απολύτως ασύμβατο με τον πρωταθλητισμό. Εδώ ο ερασιτεχνικός αθλητισμός για μαθητές Λυκείου συνήθως πάει περίπατο.... Πάραυτα, μια έξτρα μοριοδότηση αλλοιώνει τον ανταγωνισμό μεταξύ των υπολοίπων υποψηφίων. Πραγματικά δεν υπάρχει σωστή απάντηση κατ εμέ. Τα παιδιά αυτά πρέπει όντως να πριμοδοτηθούν, αλλά μέσω μορίων... ε, δε μου μοιάζει σωστό. Απ'την άλλη, οι μαθητές διαγωνίζονται σε εναν αποστειρωμένο απο την αντικειμενικη πραγματικότητα διαγωνισμό, συνεπώς το ότι για παράδειγμα θα περάσει ο φίλος που ξεκίνησε το topic με 18000 ιατρική, δεν θεωρώ ότι σημαίνει έλλειψη προσόντων σε σχέση με τον αριστούχο των 19000... Μια πλασματική βαθμολογία είναι, σε έναν σοβαροφανη μεν, ανέκδοτο δε διαγωνισμό.

Στο δια ταύτα, αλλάξτε τις γαμωπανελλήνιες, να τα βρούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Θα έπρεπε να δίνονται υποτροφίες κατ εμέ. Το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα ειναι απολύτως ασύμβατο με τον πρωταθλητισμό. Εδώ ο ερασιτεχνικός αθλητισμός για μαθητές Λυκείου συνήθως πάει περίπατο.... Πάραυτα, μια έξτρα μοριοδότηση αλλοιώνει τον ανταγωνισμό μεταξύ των υπολοίπων υποψηφίων. Πραγματικά δεν υπάρχει σωστή απάντηση κατ εμέ. Τα παιδιά αυτά πρέπει όντως να πριμοδοτηθούν, αλλά μέσω μορίων... ε, δε μου μοιάζει σωστό. Απ'την άλλη, οι μαθητές διαγωνίζονται σε εναν αποστειρωμένο απο την αντικειμενικη πραγματικότητα διαγωνισμό, συνεπώς το ότι για παράδειγμα θα περάσει ο φίλος που ξεκίνησε το topic με 18000 ιατρική, δεν θεωρώ ότι σημαίνει έλλειψη προσόντων σε σχέση με τον αριστούχο των 19000... Μια πλασματική βαθμολογία είναι, σε έναν σοβαροφανη μεν, ανέκδοτο δε διαγωνισμό.

Στο δια ταύτα, αλλάξτε τις γαμωπανελλήνιες, να τα βρούμε.

Δεν αλλοιώνει κανέναν ανταγωνισμό αφού οι αθλητές ανταγωνίζονται μεταξύ τους και μιλάμε σε 1.800 καθ'υπέρβαση θέσεις, οπότε δεν παίρνουν θέση κανενός. Και δεν είναι ότι μπαίνουν με 10 και με 12 :P Αν είναι δυνατόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Δεν αλλοιώνει κανέναν ανταγωνισμό αφού οι αθλητές ανταγωνίζονται μεταξύ τους και μιλάμε σε 1.800 καθ'υπέρβαση θέσεις, οπότε δεν παίρνουν θέση κανενός. Και δεν είναι ότι μπαίνουν με 10 και με 12 :P Αν είναι δυνατόν.

Δε το γνώριζα αυτό. Συνεπώς ποιο το παράπονο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Δε το γνώριζα αυτό. Συνεπώς ποιο το παράπονο;

Είναι κάτι που δεν γνωρίζω, πού έγκειται το παράπονο και η "αδικία".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτό το "καθ υπέρβαση" είναι τελείως ρευστό. Αφού σε παίρνει λοιπόν σαν κράτος να δώσεις 1800 θέσεις "καθ υπέρβαση" ένταξέ τες στο 90% και χαμήλωσε λίγο τον αμανέ στις βάσεις. Ή ακόμη καλύτερα σοβαρέψου σαν κράτος και άσε τα ΑΕΙ να δέχονται όσους χωράνε κι όχι όσους επιτάσσει η αντίληψη του μέσου ψηφοφόρου.

Έχουν βουλιάξει όλες οι ιατρικές με πρωταθλητές στο τραμπολίνο που ελεγε κι ο Δίας :P κι απορούμε τι πάει στραβά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Ήδη το κράτος υπερβαίνει τις ανάγκες συντηρωντας 5 ιατρικές π.χ. ή 3 νομικές, υπερκορεσμενους δηλαδή κλάδους. Υπαρχει καμία ανάγκη για τόσες θέσεις κάθε χρόνο; το Χρηματιστήριο των βάσεων δεν εχει καμία σύνδεση με τη κοινωνία και τις ανάγκες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
δεν μπορω να το ξέρω αυτό, αυτό που ξέρω είαι πως οι πρυτάνεις φωνάζουν για αυτό ανοιχτά και το υπουργείο επί σειρά ετών τους αγνοεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι ασύγκριτα πιο κοινό και εύκολο να παίζεις games σε ένα υπολογιστή καταβάλλοντας μόνο χρόνο παρά το να κάνεις ατελείωτες προπονήσεις, δίνοντας ψυχή, σώμα, χρόνο και να αγωνίζεσαι σε πανελλαδικό η/και παγκόσμιο επίπεδο. Και πόσο μάλλον να έχεις τις δυνατότητες ώστε να διακριθείς κιόλας.

Πως φαίνεται ο Bronze V από μακρυά. Το να είναι πρωταθλητής στο lol ας πούμε δεν θέλει χρόνο σώμα ψυχή και ατέλειωτες προπονήσεις ε? Μάλλον νομίζεις ότι τα πρωταθλήματα στα e-sports τα κερδίζουν τύποι που ξημεροβραδιάζονται στα νετ για την πλάκα τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,776 μηνύματα.
Ήδη το κράτος υπερβαίνει τις ανάγκες συντηρωντας 5 ιατρικές π.χ. ή 3 νομικές, υπερκορεσμενους δηλαδή κλάδους. Υπαρχει καμία ανάγκη για τόσες θέσεις κάθε χρόνο; το Χρηματιστήριο των βάσεων δεν εχει καμία σύνδεση με τη κοινωνία και τις ανάγκες.
Φυσικά και υπάρχουν ανάγκες. Ξέρεις τι ελλείψεις ιατρών υπάρχουν σε Αγγλία, Γερμανία και Σκανδιναβία; Γι' αυτό η καλή, απλοχέρα Ελλάντα ξοδεύει 100.000Ε για κάθε φοιτητή που βγάζει τη σχολή [χωρίς να βάζω τα έξοδα σχολείου] και τον στέλνει αφιλοκερδώς για να δουλεύει και να πληρώνει φόρους σε άλλους :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Αυτό το "καθ υπέρβαση" είναι τελείως ρευστό. Αφού σε παίρνει λοιπόν σαν κράτος να δώσεις 1800 θέσεις "καθ υπέρβαση" ένταξέ τες στο 90% και χαμήλωσε λίγο τον αμανέ στις βάσεις. Ή ακόμη καλύτερα σοβαρέψου σαν κράτος και άσε τα ΑΕΙ να δέχονται όσους χωράνε κι όχι όσους επιτάσσει η αντίληψη του μέσου ψηφοφόρου.

Έχουν βουλιάξει όλες οι ιατρικές με πρωταθλητές στο τραμπολίνο που ελεγε κι ο Δίας :P κι απορούμε τι πάει στραβά.

1) Συνήθως οι αθλητές με διακρίσεις είναι κάτω από 1.000 άτομα (πέρσυ 750)
2) Βουλιάζουν οι ιατρικές με 29 άτομα με αθλητικές διακρίσεις που μάζεψαν μαζί με τα μόρια των αθλημάτων 19.200-20.000?? Δηλαδή πέρασαν Ιατρική με 17,5 & 18 και χέστηκε η φοράδα στο αλώνι.
3) Δεν κατεβαίνει ο "αμανές" με 4 και 5 παραπάνω θέσεις ανα τμήμα!
4) Αυτά να τα πεις για τους τρίτεκνους και τους πολύτεκνους που διπλασίαζαν μέχρι το 2010 τις θέσεις και δεν χώραγαν.
5) Πάρε μετάλλιο σε πανελλαδικό επίπεδο και έλα πες μου μετά τι σημαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αυτό είναι το θέμα δηλαδή; να πούμε "σιγά μωρέ για 750 άτομα κάνεις έτσι;". Τώρα είναι ας πούμε δίκαιο ενώ αν ήταν περισσότεροι θα ήταν άδικο;

Και δηλαδή επειδή μπορεί να μας φαίνετια άδκο αυτό δεν έχουμε δικαίωμα να κατακρίνουμε και τις παροχές των τρίτεκνων; μόνο one at a time; εγώ έχω πρόβλημα και με αυτά, και με τις βάσεις των μουσουλμάνων και με όλα τα συναφή. καλό;

Το κριτήριό μας λοιπόν είναι το κατα πόσο δύσκολο είναι να το πετύχεις; Αν δηλαδή εγώ από μικρός έχω λόξα να εκτρέφω κατσαρίδες και με τα χρόνια και μετά από πολλή προσπάθεια και αφοσίωση σε ψυχή και σώμα έχω εκθρέψει μια ολόκληρη πολιτεία από κατσαρίδες στην αυλή μου θα έχω κάθε δικαίωμα να διεκδικήσω με τη σειρά μου ένα πριμ στις πανελλήνιες. Κι αν μου πει κανείς τίποτα θα του πω άντε κάντο κι εσύ και έλα πες μου μετά τι σημαίνει. Έτσι πάει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Συγκρίνεις τις αθλητικές διακρίσεις με την εκτροφή κατσαρίδα? Αλήθεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
καλά άντε κάντο κι εσύ και έλα πες μου μετά :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ήδη το κράτος υπερβαίνει τις ανάγκες συντηρωντας 5 ιατρικές π.χ. ή 3 νομικές, υπερκορεσμενους δηλαδή κλάδους. Υπαρχει καμία ανάγκη για τόσες θέσεις κάθε χρόνο; το Χρηματιστήριο των βάσεων δεν εχει καμία σύνδεση με τη κοινωνία και τις ανάγκες.

*7
και είναι ήδη τόσο υπερκορεσμένες που όταν η κάθε "ειδική κατηγορία" λέει την ατάκα έλα μωρέ τι έγινε για λίγα παραπάνω άτομα, καταλήγει μόνο το 1ο έτος Ιατρικής Θεσσαλονίκης να έχει 400 άτομα, ενώ οι υποδομές υπάρχουν για σούπερ μαξ 250. Αφήστε τι γίνεται όταν ξεκινάμε σε νοσοκομεία.
Do the maths people! Το ότι έχω αφοσιωθεί σε κάτι δεν σημαίνει ότι έχω κλειδί πασπαρτού για το οτιδήποτε. Φυσικά και είναι αναμενόμενο αν είμαι καλός στον αθλητισμό να έχω το bonus για ΤΕΦΑΑ ή ίσως και Φυσικοθεραπεία και 1-2 ακόμα σχολές που τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ. Αναμενόμενο είναι αν έχω βγει πρώτος στην Ολυμπιάδα Πληροφορικής να έχω το bonus για τις σχολές πληροφορικής. Και η λίστα συνεχίζεται.

Το ότι έχω δώσει ψυχή τε και σώματι σε κάτι (και ανταμείφθηκα με διάκριση γι αυτό), σημαίνει ότι αυτό το κάτι το γουστάρω τόσο τρελά που στον βωμό του θυσιάζω όλα τα υπόλοιπα. Και ναι, είναι μια νορμάλ εξέλιξη να θέλω να το πάω ένα βήμα παραπάνω και να το κάνω επάγγελμα αφού ο (πρωτ)αθλητισμός έχει και μια σύντομη ημερομηνία λήξης. Και ναι, είναι νορμάλ αφού μου έχει βγει ο πάτος τόσα χρόνια να μην χρειάζεται να προσπαθήσω πολύ παραπάνω για να εισαχθώ σ αυτό. Όταν ο πρωταθλητής στον στίβο όμως χρησιμοποιεί το bonus του για να μπει Πολυτεχνείο ή Νομική, απλά δουλεύει στα μούτρα αυτούς που έκαναν ένα κώλο αερόστατο 1 και 2 χρόνια και ίσως έμειναν και απέξω, γιατί μπορεί. Γιατί του αρέσει ο αθλητισμός και έχει πρωτιά και έχει λιώσει παπούτσια πάνω στο στίβο, αλλά το μεγαλόψυχο κράτος του λέει ότι εντάξει, μπορείς να έχεις κι άλλα ενδιαφέροντα, πώς θα σου φαινόταν να γίνεις δικηγόρος;

Αυτό είναι λοιπόν το "άδικο" και το παράπονο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
*7
και είναι ήδη τόσο υπερκορεσμένες που όταν η κάθε "ειδική κατηγορία" λέει την ατάκα έλα μωρέ τι έγινε για λίγα παραπάνω άτομα, καταλήγει μόνο το 1ο έτος Ιατρικής Θεσσαλονίκης να έχει 400 άτομα, ενώ οι υποδομές υπάρχουν για σούπερ μαξ 250. Αφήστε τι γίνεται όταν ξεκινάμε σε νοσοκομεία.
Do the maths people! Το ότι έχω αφοσιωθεί σε κάτι δεν σημαίνει ότι έχω κλειδί πασπαρτού για το οτιδήποτε. Φυσικά και είναι αναμενόμενο αν είμαι καλός στον αθλητισμό να έχω το bonus για ΤΕΦΑΑ ή ίσως και Φυσικοθεραπεία και 1-2 ακόμα σχολές που τώρα δεν μπορώ να σκεφτώ. Αναμενόμενο είναι αν έχω βγει πρώτος στην Ολυμπιάδα Πληροφορικής να έχω το bonus για τις σχολές πληροφορικής. Και η λίστα συνεχίζεται.

Το ότι έχω δώσει ψυχή τε και σώματι σε κάτι (και ανταμείφθηκα με διάκριση γι αυτό), σημαίνει ότι αυτό το κάτι το γουστάρω τόσο τρελά που στον βωμό του θυσιάζω όλα τα υπόλοιπα. Και ναι, είναι μια νορμάλ εξέλιξη να θέλω να το πάω ένα βήμα παραπάνω και να το κάνω επάγγελμα αφού ο (πρωτ)αθλητισμός έχει και μια σύντομη ημερομηνία λήξης. Και ναι, είναι νορμάλ αφού μου έχει βγει ο πάτος τόσα χρόνια να μην χρειάζεται να προσπαθήσω πολύ παραπάνω για να εισαχθώ σ αυτό. Όταν ο πρωταθλητής στον στίβο όμως χρησιμοποιεί το bonus του για να μπει Πολυτεχνείο ή Νομική, απλά δουλεύει στα μούτρα αυτούς που έκαναν ένα κώλο αερόστατο 1 και 2 χρόνια και ίσως έμειναν και απέξω, γιατί μπορεί. Γιατί του αρέσει ο αθλητισμός και έχει πρωτιά και έχει λιώσει παπούτσια πάνω στο στίβο, αλλά το μεγαλόψυχο κράτος του λέει ότι εντάξει, μπορείς να έχεις κι άλλα ενδιαφέροντα, πώς θα σου φαινόταν να γίνεις δικηγόρος;

Αυτό είναι λοιπόν το "άδικο" και το παράπονο...

Η Ιατρική Θεσσαλονίκης πέρσυ πήρε 190 άτομα (γενική σειρά) και:

- 27 άτομα μέσω μετεγγραφών
- 2 άτομα από εσπερινά λύκεια
- 1 άτομο μουσουλμάνο (το λεω έτσι λόγω ειδικής κατηγορίας)
- 5 άτομα με αθλητικές διακρίσεις
- 19 αλλοδαπούς/αλλογενείς (ευρωπ. ένωσης) (το λεω έτσι λόγω ειδικής κατηγορίας)
- 2 αλλοδαπούς/αλλογενείς (εκτός ευρωπ. ένωσης) (το λεω έτσι λόγω ειδικής κατηγορίας)
- 18 άτομα από τις διάφορες κατηγορίες ομογενών

Σύνολο: 190 + 74 = 264

Που τους βρήκες εσύ τους 400 εγώ δεν γνωρίζω.
Επιπροσθέτως, διαφωνώ άρδην με την προσέγγισή σου και έχω εξηγήσει παραπάνω τους λόγους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Η Ιατρική Θεσσαλονίκης πέρσυ πήρε 190 άτομα (γενική σειρά) και:

- 27 άτομα μέσω μετεγγραφών
- 2 άτομα από εσπερινά λύκεια
- 1 άτομο μουσουλμάνο (το λεω έτσι λόγω ειδικής κατηγορίας)
- 5 άτομα με αθλητικές διακρίσεις
- 19 αλλοδαπούς/αλλογενείς (ευρωπ. ένωσης) (το λεω έτσι λόγω ειδικής κατηγορίας)
- 2 αλλοδαπούς/αλλογενείς (εκτός ευρωπ. ένωσης) (το λεω έτσι λόγω ειδικής κατηγορίας)
- 18 άτομα από τις διάφορες κατηγορίες ομογενών

Σύνολο: 190 + 74 = 264

Που τους βρήκες εσύ τους 400 εγώ δεν γνωρίζω.
Επιπροσθέτως, διαφωνώ άρδην με την προσέγγισή σου και έχω εξηγήσει παραπάνω τους λόγους.

Έχω κατάλογο καταγραφής ατόμων ανά έτος από την γραμματεία, γιατί το θέλαμε για μια τυπική δουλειά. :)
Από το 2010 και μετά, χωρίς του φοιτητές ΣΣΑΣ, ο ελάχιστος αριθμός ατόμων ήταν 300 παρά κάτι ψιλά. Μάλιστα το 2014-2015 ήταν κοντά στο 350. Βάλε και τους ΣΣΑΣίτες και έχεις τα 350+ άτομα κάθε χρόνο.
Αυτό με τα 400 άτομα μας το είπε και ο πρόεδρος της σχολής στο χειμερινό εξάμηνο. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά σαν φράση "το δεύτερο έτος φέτος έχει 405 άτομα με υποδομές για τους μισούς".

Δεν πειράζει για τα υπόλοιπα. Ξύδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Έχω κατάλογο καταγραφής ατόμων ανά έτος από την γραμματεία, γιατί το θέλαμε για μια τυπική δουλειά. :)
Από το 2010 και μετά, χωρίς του φοιτητές ΣΣΑΣ, ο ελάχιστος αριθμός ατόμων ήταν 300 παρά κάτι ψιλά. Μάλιστα το 2014-2015 ήταν κοντά στο 350. Βάλε και τους ΣΣΑΣίτες και έχεις τα 350+ άτομα κάθε χρόνο.
Αυτό με τα 400 άτομα μας το είπε και ο πρόεδρος της σχολής στο χειμερινό εξάμηνο. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά σαν φράση "το δεύτερο έτος φέτος έχει 405 άτομα με υποδομές για τους μισούς".

Δεν πειράζει για τα υπόλοιπα. Ξύδι.
Κράτα το

Μέχρι που μπήκε το καθεστώς των μετεγγραφών είναι λογικό να είχατε 300 άτομα, με τόσες ειδικές των ειδικών κατηγορίες (που αφορούσε άτομα με κοινωνικά κριτήρια, τρίτεκνους, πολύτεκνους)
Πέρσυ όμως είναι αδύνατον διότι έχω παραθέσει όλες τις ειδικές κατηγορίες μέσω πανελληνίων.
Εκτός, αν καθ'υπέρβαση δέχτηκαν τόσα πολλά άτομα από μετεγγραφές που έφτασε να φτιαχτεί μια ολόκληρη Ιατρική ΑΠΘ.
Εξάλλου, είναι και άτομα παλαιών εξαμήνων που παρακολουθούν τα βασικά μαθήματα οπότε μπορεί γι'αυτό να έβγαιναν τόσα.

Εγώ διαφωνώ πχ με τις μετεγγραφές και θεωρώ ότι πρέπει να επενδυθούν χρήματα επιτέλους ώστε να φτιαχτούν εστίες που να ικανοποιούν αυτόν τον αριθμό των φοιτητών που έχει πραγματικά ανάγκη. Δεν γίνεται να γεμίζουν τα κεντρικά τμήματα και να αδειάζουν τα περιφερειακά.

Αλλά αυτό γίνεται λόγω ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΩΝ, όχι τα 5 άτομα με αθλητικές διακρίσεις.

Όσο για το ξύδι, μου αρέσει πολύ και τα πατατάκια μου μόνο με αλάτι και ξύδι τα παίρνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ναι είχε διαφορά το 14-15 με το 15-16, αλλά πάλι οι δεύτεροι ήταν αρκετά πάνω από το 10-11 και το 11-12.
Δεν είχαν προσμετρήσει άτομα πάνω από τα 6 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
*7 Όταν ο πρωταθλητής στον στίβο όμως χρησιμοποιεί το bonus του για να μπει Πολυτεχνείο ή Νομική, απλά δουλεύει στα μούτρα αυτούς που έκαναν ένα κώλο αερόστατο 1 και 2 χρόνια και ίσως έμειναν και απέξω, γιατί μπορεί.

Αγαπητή Ερινύς πραγματικά ανέκαθεν είχα την απορία αν αυτοί οι εισαχθέντες καταφέρνουν ποτέ να πάρουν πτυχίο. Αν έχεις στοιχεία θα σε παρακαλούσα να με διαφωτίσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top