Πολιτική Ιατρική vs Στρατιωτική Ιατρική (ΣΣΑΣ)

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Σκατά στο κεφάλι έχουν; Για μήνυση είναι αυτό

Η εκπαίδευση των στρατιωτικών ιατρών εκτός από ιατρική πρέπει να είναι και στρατιωτική. Αν ένας δεν ακολουθεί τους κανόνες κάποιος επιβάλλονται τα καψόνια για να συμμορφωθεί. Όποιος δε του αρέσουν αυτά και θέλει να αντιμετωπίζεται δημοκρατικά τότε ας φύγει από την στρατιωτική σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
"Να σε πετάνε έξω απο το ντουζ με τους αφρούς"

Σκατά στο κεφάλι έχουν; Για μήνυση είναι αυτό

Αν έχεις τα λεφτά για δικηγόρους,παράβολα,δικαστήρια θα το κάνεις διαδοχικά θα κάτσεις να τα υποστείς και θα πεις και ευχαριστώ.Πριν μερικούς μήνες σε κάποιες στρατιωτικές σχολές (ΣΣΕ,ΣΝΔ) κάποιοι κάνανε σε σπουδαστές πρωτοετείς σκληρά καψώνια (τον δέσανε μέσα σε υπνόσακο και τον βάλανε να συρθεί στο έδαφος μέχρι που λυποθύμησε) και στην συνέχεια του φορέσανε κράνος του δέσανε τα χέρια και τον αναγκάσανε να τρέχει απο υποθαλάμιο σε υποθαλάμιο με το κεφάλι σύριζα στο έδαφος.Το άτομο νοσηλεύετε στο 401 με νευρικό κλωνισμό και εξαντλημένος απο τα καψώνια


https://www.onalert.gr/stories/kapsonia-ektos-orion-se-nautikon-dokimon-kai-eyelpidon/46328
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αν έχεις τα λεφτά για δικηγόρους,παράβολα,δικαστήρια θα το κάνεις διαδοχικά θα κάτσεις να τα υποστείς και θα πεις και ευχαριστώ.Πριν μερικούς μήνες σε κάποιες στρατιωτικές σχολές (ΣΣΕ,ΣΝΔ) κάποιοι κάνανε σε σπουδαστές πρωτοετείς σκληρά καψώνια (τον δέσανε μέσα σε υπνόσακο και τον βάλανε να συρθεί στο έδαφος μέχρι που λυποθύμησε) και στην συνέχεια του φορέσανε κράνος του δέσανε τα χέρια και τον αναγκάσανε να τρέχει απο υποθαλάμιο σε υποθαλάμιο με το κεφάλι σύριζα στο έδαφος.Το άτομο νοσηλεύετε στο 401 με νευρικό κλωνισμό και εξαντλημένος απο τα καψώνια


https://www.onalert.gr/stories/kapsonia-ektos-orion-se-nautikon-dokimon-kai-eyelpidon/46328

Το άρθρο θεωρώ πως δεν ειναι τοσο αντικειμενικό φίλε μου . Όσοι διαλέγουν αυτές τις σχολές πρεπει να τα δεχοντΑι αυτα δίχως διαμαρτυρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Το άρθρο θεωρώ πως δεν ειναι τοσο αντικειμενικό φίλε μου . Όσοι διαλέγουν αυτές τις σχολές πρεπει να τα δεχοντΑι αυτα δίχως διαμαρτυρία.

Χαχαχα τι βλακείες λες ρε Φόκο.

Τον αλλον τον εστειλαν στο νοσοκομείο και μου λες "χωρίς διαμαρτυρία", ας τον σκοτώσουν την επόμενη φορά με νέας γενιάς "καψωνι". Ο περήφανος ΕΣ Θελει καψωνια και φυλακή για να χτίσει... Πειθαρχία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Τετοιου ειδους καψωνια δεν υπαρχουν στην σσας
Μην τρομοκρατειτε τα παιδια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Τι λες ρε γατόπαρδε του άλλου που του φουντάρανε το στρώμα απο το παράθυρο στην ΣΣΑΣ έγινε και διέρευσε απο το διαδίκτυο απο το στρατιωτικό δίκτυο σπαρτακος.Το συγκεκριμένο με τον σπουδαστή που έγινε στην ΣΣΕ έγινε μια φορά αλλά καψώνια γίνονται είτε να σε βάλουν να πεις 15 καλημέρες σε σπουδαστή είτε να σε βάλουν με σπίρτο να μετρήσης ολο τον θάλαμο είτε σε βάζουν να κάνεις το "ελικόπτερο" (τεντωμένος με τα χέρια ισια και γυρνάς γυρω γύρω μέχρι να ζαλιστείς και να πέσεις κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim2015

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jim2015 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Τι λες ρε γατόπαρδε του άλλου που του φουντάρανε το στρώμα απο το παράθυρο στην ΣΣΑΣ έγινε και διέρευσε απο το διαδίκτυο απο το στρατιωτικό δίκτυο σπαρτακος.Το συγκεκριμένο με τον σπουδαστή που έγινε στην ΣΣΕ έγινε μια φορά αλλά καψώνια γίνονται είτε να σε βάλουν να πεις 15 καλημέρες σε σπουδαστή είτε να σε βάλουν με σπίρτο να μετρήσης ολο τον θάλαμο είτε σε βάζουν να κάνεις το "ελικόπτερο" (τεντωμένος με τα χέρια ισια και γυρνάς γυρω γύρω μέχρι να ζαλιστείς και να πέσεις κάτω.

Καλα μην πιστευεις το "σπαρτακο"!!!Διατεταγμενη υπηρεσια εκτελει,και φυσικα ειναι εναντιον του στρατου,φυσικο ειναι να γραφει τετοιες αρλουμπες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Δεν θέλω να θίξω κανένα στρατιωτικό δίκτυο τα καψώνια υπάρχουν χρόνια ολόκληρο συνεβαιναν συμβαίνουν και θα συμβαίνουν και μελλοντικά στο κάνουνε για να σε ταρακουνήσουν και να σε δοκιμάσουν αν αντέχεις την στρατιωτική πίεση γιατί πέρα απο την υψηλότατη ακαδημαική εκπαίδευση παραμένεις στρατιωτικός και αυτό δεν αλλάζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Υπάρχουν καψόνια στις στρατιωτικές σχολές και αρκετά. Απλά στη ΣΣΑΣ είναι πολύ πιο ήπια τα πράγματα σε σύγκριση με όλες τις υπόλοιπες.
Τώρα όσον αφορά την αρχική ερώτηση αν περνάς στρατιωτική ιατρική πήγαινε χωρίς 2η σκέψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stickerbush

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πεισματάρης Γορίλας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 896 μηνύματα.
Τώρα όσον αφορά την αρχική ερώτηση αν περνάς στρατιωτική ιατρική πήγαινε χωρίς 2η σκέψη

Γιατί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Γιατί καταρχάς ποτέ μα ποτέ δεν θα σε απασχολήσει το θέμα της επαγγελματικής αποκατάστασης συν το ότι θα απολαμβάνεις και όλα τα facilities του στρατού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλέκος12345

Νεοφερμένος

Ο Αλέκος12345 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Χαιρετε! Θα ήθελα να ρωτησω κάποια πράγματα για τη ΣΣΑΣ ιατρική.Ευχαριστώ εκ των. Εστω οτι γράφω καλά κι έχω δικαίωμα επιλογής: 1) Είναι αυστηρά απο πειθαρχία ή παλεύεται? Είναι το ίδιο αυστηρά όλα τα χρόνια? Πρέπει να σαι παντα ξυρισμένος,κουρεμένος? Πως ειν η ζωή μέσα? 24 ώρες υποχρεώσεις και διαταγές? 2) Αν θέλεις να τα παρατήσεις, τα λεφτά που σου ζητάν είναι πολλά? 3)Οι στρατιωτικές υποχρεώσεις (παρελάσεις, Ποσείδι κτλπ) είναι πολλές? Παλεύονται? 4) Ποτέ θα ησυχάσεις απο εντολές ανώτερων? Με την αποφοίτησή ή κι αργότερα? 5) Ποιο σωμα είναι καλύτερο? 6) Μπορείς να κανείς φιλίες και να εμπιστευτείς τον άλλον ή δε σ αφήνει ο ανταγωνισμος? 7) Εχεις ψυχικά αποθέματα να διασκεδάσεις λίγο σαββατοκύριακα ή θα σου διαλύσουν τελείως το νευρικό σύστημα? Κάτι έχω κατά νου για όλα αυτά, αλλα αν κάποιος θέλει να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα. Συγνώμη για το ύφος σε κάποια σημεία,αλλά εγώ θέλω να γίνω γιατρός κι όχι το παιχνιδακι κανενός στρατηγου. Μπορεί και να τ αντεξω, αλλά θέλω να ξέρω αν θ αξίζει μετά... Ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη για το ύφος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PeterTheGreat

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Staphylococcus aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 923 μηνύματα.
Γνώμη μου είναι ότι αν έχεις την διάθεση να φύγεις έξω μετά το πτυχίο, δεν υπάρχει κανένας λόγος να πας ΣΣΑΣ. Ανεργία στους γιατρούς στο εξωτερικό δεν υφίσταται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
εγώ θέλω να γίνω γιατρός κι όχι το παιχνιδακι κανενός στρατηγου.

Ε νομίζω με αυτή την δήλωση έχεις δώσει την απάντηση μόνος σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Χαιρετε! Θα ήθελα να ρωτησω κάποια πράγματα για τη ΣΣΑΣ ιατρική.Ευχαριστώ εκ των. Εστω οτι γράφω καλά κι έχω δικαίωμα επιλογής: 1) Είναι αυστηρά απο πειθαρχία ή παλεύεται? Είναι το ίδιο αυστηρά όλα τα χρόνια? Πρέπει να σαι παντα ξυρισμένος,κουρεμένος? Πως ειν η ζωή μέσα? 24 ώρες υποχρεώσεις και διαταγές? 2) Αν θέλεις να τα παρατήσεις, τα λεφτά που σου ζητάν είναι πολλά? 3)Οι στρατιωτικές υποχρεώσεις (παρελάσεις, Ποσείδι κτλπ) είναι πολλές? Παλεύονται? 4) Ποτέ θα ησυχάσεις απο εντολές ανώτερων? Με την αποφοίτησή ή κι αργότερα? 5) Ποιο σωμα είναι καλύτερο? 6) Μπορείς να κανείς φιλίες και να εμπιστευτείς τον άλλον ή δε σ αφήνει ο ανταγωνισμος? 7) Εχεις ψυχικά αποθέματα να διασκεδάσεις λίγο σαββατοκύριακα ή θα σου διαλύσουν τελείως το νευρικό σύστημα? Κάτι έχω κατά νου για όλα αυτά, αλλα αν κάποιος θέλει να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα. Συγνώμη για το ύφος σε κάποια σημεία,αλλά εγώ θέλω να γίνω γιατρός κι όχι το παιχνιδακι κανενός στρατηγου. Μπορεί και να τ αντεξω, αλλά θέλω να ξέρω αν θ αξίζει μετά... Ευχαριστώ και πάλι και συγνώμη για το ύφος.

Καλα μη νομιζεις οτι επηρεαζονται και πολυ απο τους υπολοιπους αξιωματικους, ειναι αρκετα "αυτονομοι" οι στρατιωτικοι γιατροι. Απλα δεν προαγονται τοσο ευκολα, δηλαδη ο πατερας μου ειχε ανωτερο βαθμο ή τουλαχιστον ισο με γιατρους 5+ χρονια μεγαλυτερους του. Αν καποιος αξιωματικος μαχιμος πχ ειναι Αντιπλοιαρχος στα 40 του, εσυ θα εισαι Πλωταρχης στην ιδια ηλικια κι εχει μια διαφορα στο μισθο.

Για το αν αξιζει τωρα. Με τα σημερινα δεδομενα, αν σε ριξουν ΠΝ ή ΠΑ, φτιαχτηκες. Εχεις το στρατιωτικο νοσοκομειο να σε ταϊζει πελατεια και το ιδιωτικο σου ιατρειο κυριος. ΣΞ εχει μεταθεσεις ακομα και στους γιατρους και προφανως παιρνει και τους περισσοτερους. Επισης υπαρχει το θεμα του ποσο "κολλημα" εχει με μια ειδικοτητα καθως στο στρατο μπορει να μην την παρεις, αν θες να γινεις πχ γυναικολογος και μονο, τοτε η ΣΣΑΣ δεν ειναι καλη επιλογη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ο Στρατός Ξηράς προσφέρει όλες τις ειδικότητες αλλά σε στέλνουν παντού για μεταθέσεις επί πολλά χρόνια, η Αεροπορία υπάρχει μόνο σε Αθήνα (και κάποιες θέσεις Κρήτη), και προσφέρει περίπου τις μισές, και η Αστυνομία είναι Αθήνα/Θεσσαλονίκη και προσφέρει ελάχιστες. Κοινώς αν θέλεις κάποια "περίεργη" ειδικότητα, και δεδομένου ότι θα δώσεις και εξετάσεις, καλύτερα να το σκεφτείς καλά αλλιώς ετοιμάσου για μεταθέσεις παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Κι η μεταθεση στα 25 σου ειναι ευκολη, στα 45 σου οχι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατόπαρδος.

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σαμοθράκη (Έβρος). Έχει γράψει 1,040 μηνύματα.
Αμα εχεις ομως γυναικα στρατιωτικο μια χαρα ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikosChatzoglou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο NikosChatzoglou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 275 μηνύματα.
Αλέκο δεν είναι κάτι ιδιαίτερο από θέμα πειθαρχίας. Είναι χαλαρή για δεδομένα στρατιωτικής σχολής. Δήλωσέ την και άμα την πιάσεις πήγαινε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mtbiker

Νεοφερμένος

Η Mtbiker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
απο γυμνασιο ηθελα ιατρικη και ειδικα στρατιωτικη ιατρικη.δευτερα λυκειου απεκτησα δυστυχως ενα μικρο προβλημα υγειας το οποιο σε βγαζει εκτος απο την σσασ...ειμαι πρωτο εξαμηνο ιατρικη απθ τωρα,λατρευω τη σχολη αλλα μου λειπει αυτο το κατι που εχει η σσασ...με το προβλημα υγειας ειμαι σε καλο δρομο και συντομα δεν θα υπαρχει :D αξιζει να κανω 10%?? -με μια μικρη πιθανοτητα με τα μορια που εχω να την πιασω- :)))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top