Πολιτικής Επιστήμης & Δημόσιας Διοίκησης ΕΚΠΑ vs Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ vs Διεθνών Ευρωπαϊκών & Περιφερειακών Σπουδών Παντείου

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Είμαι στο πρώτο έτος Ιστορικο-Αρχαιολογικό στο ΕΚΠΑ. Η εναχόληση μου με την Ιστορία εχει ξεκινήσει απο μικρή ηλικία όπως και η ενασχόληση μου με την Πολιτική. Διαλεξα το τμήμα του Ιστορικού διοτί μου άρεσουν επίσης τα φιλολογικά μαθήματα και απέχω εξ ολοκλήρου απο τα Μαθηματικα και την Στατιστική. Είμαι γενικά άτομο που ενδιαφέρεται για την μελέτη της κοινωνίας και των ανθρώπινων ιδεών.

Ενώ μου άρεσε το προηγούμενο εξάμηνο στη σχολή, σε αυτό το εξαμηνο τα πράγματα έχουν γίνει αρκετά βαρετά. Δεν με ενθουσιάζει και τοσο η Αρχαιολογία και η Τέχνη ενώ αρχίζω να πιστεύω και λόγω κοινωνικής πιεσης (ένοχος) πως η Ιστορία μπορεί να αποτελέσει ενα χόμπυ.

Σκέφτομαι έτσι την μετάβαση με 10% είτε στο τμήμα Πολιτικών Επιστημών του ΕΚΠΑ ή στο τμήμα Διεθνών & Ευρωπαικών Σπουδών της Παντείου. Εχω κοιτάξει τα προγράμματα σπουδών και εχω ψαχτεί πάρα πολύ για όλα αυτα τα τμήματα. Ψάχνω πλεον για γνώμες που μπορούν να με βοηθήσουν έστω και λίγο να κανω την τελική απόφαση από φοιτητές και αποφοίτους των τμημάτων αυτών καθώς και απο απλούς παρατηρητές.

Ποια πιστευετε λοιπόν οτι πρέπει να είναι τα χαρακτηριστικά των φοιτητών των τμημάτων αυτών;
Ποιά απο τα τμηματα αυτά έχει το μεγαλύτερο αντίκρυσμα στην αγορά εργασίας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. :redface: :D

ΥΓ: Πιάνω και τα δυο αυτά τμήματα όπως και το ΔΕΣ στο ΠαΠει το οποίο ομως δεν με δελεάζει λόγω του πλήθους των οικονομικών και στατιστικών μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Kαλησπέρα Κλεισθένη! Ότι και να επιλέξεις από τα δύο τμήματα οι γνώσεις της ιστορίας που έχεις να ξέρεις θα σου φανούν πολύ χρήσιμες σε όλα τα έτη των σπουδών σου. Τώρα από θέμα αποκατάστασης, κλάφτα Χαράλαμπε:/:, αν όταν μπήκα εγώ στο Πολιτικών Επιστημών της Κομοτηνής το 2012 η αγορά εργασίας απορροφούσε πολύ μικρό αριθμό από πολιτικούς επιστήμονες και διεθνολόγους τώρα απορροφά με το σταγονόμετρο. Το θετικό όμως είναι, για να μην απελπιστείς από τώρα, ότι το αντικείμενο είναι πολύ ευρή δεν περιορίζεται αποκλειστικά σε μαθήματα πολιτικής επιστήμης ή μόνο διεθνών σχέσεων (ανάλογα τι τμήμα θα επιλέξεις σου δίνει και τις ανάλογες επιλογές). Τουτέστιν, αν παρακολουθείς τα μαθήματα στην σχολή και ενδιαφερθείς πραγματά με το να ψαχτείς γύρω από το αντικείμενο θα ανακαλύψεις φανταστικές δυνατότητες επαγγελματικής πορείας που μπορείς να ακολουθήσεις. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα στο δικό μου τμήμα υπάρχουν κάποια μαθήματα εγκληματολογίας και αντεγκληματικής πολιτικής. Έτσι μερικοί συμφοιτητές μου θέλουν να ασχοληθούν με το πολιτικό έγκλημα και την εγκληματολογία γενικότερα. Πάντως μην σκέφτεσαι την επαγγελματική αποκατάσταση γιατί σε 4 χρόνια που θα αποφοιτήσεις πολλά αλλάζουν. Σου προτείνω απλά να διαλέξεις με βάση το πρόγραμμα σπουδών, όποιο έχει το πρόγραμμα που καλύπτει εσένα. Εγώ πάντως μιας και βρίσκομαι στο τελευταίο έτος των σπουδών μου θα σου πρότεινα ότι για να ανταπεξέλθεις στην αγορά εργασίας θέλεις ευελιξία. Δίαλεξε το πρόγραμμα εκείνο που δεν σε περιορίζει στην γνώση και ασχολείσου ενεργά με το αντικείμενο.
Γενικά χαρακτηριστικά οι φοιτητές των τμημάτων δεν έχουν. Πολλοί μπαίνουν κατά τύχη και ένας μεγάλος αριθμός ονειρεύεται να μπεί στην Νομική. Εσύ τώρα όπως μας τα λες το ότι ενδιαφέρεσαι για την πολιτική και την ιστορία νομίζω σε κάνει ιδανικό φοιτητή για τα αντικείμενα αυτά.
Τέλος να σου πω πως αν η σχέση με τα μαθηματικά είναι από μέτρια και πάνω να δηλώσεις και το Παπει. Μπορεί το τμήμα αυτό να σου ανοίξει την πόρτα για μια στροφή σε οικονομικά ή διοίκηση επιχειρήσεων αργότερα μετά από σχετικό μεταπτυχιακό έτσι ώστε να βελτιώσεις τις πιθανότητες για εύρεση εργασίας. Αυτά από εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
Εχεις δει καθολου το Τμημα Πολιτικης Επιστημης και Ιστοριας στην Παντειο; Προσωπικα μου ακουγεται ενδιαφερουσα επιλογη, αν και η Ιστορια που διδασκεται, θα ειναι φανταζομαι κυριως Συγχρονη και Νεωτερη Πολιτικη Ιστορια, ενω λειπουν και τα φιλολογικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotis23

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο panagiotis23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
Αφού η επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα είναι ελάχιστη έως ανύπαρκτη απορώ γιατί δημιουργούν εξαρχής ένα τέτοιο νήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

idoctorwho

Νεοφερμένος

Ο idoctorwho αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Αφού η επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα είναι ελάχιστη έως ανύπαρκτη απορώ γιατί δημιουργούν εξαρχής ένα τέτοιο νήμα.

Και τι παει να πει αυτο?Επειδη στην Ελλαδα ευδοκιμουν επαγγελματα μετρημενα στα δαχτυλα ενος χεριου,δν μπορει καποιος να ακολουθησει αυτο που αγαπα?1ον δεν ξερεις ποτε τι θα γινει στα επομενα 4-6 χρονια και δευτερον η εν ετη 2016 η αγορα εργασιας δεν περιοριζεται στην Ελλαδα μονο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Αφού η επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα είναι ελάχιστη έως ανύπαρκτη απορώ γιατί δημιουργούν εξαρχής ένα τέτοιο νήμα.
Δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα και κατά την γνώμη μου θα είναι έτσι για πολύ καιρό ακόμα:/:. Η επαγγελματική αποκατάσταση στην Ελλάδα δυστυχώς δεν έχει ένα να κάνει με το αν είσαι καλός στο αντικείμενο σου ούτε αν το πανεπιστήμιο είναι αναγνωρισμένο με κύρος στο αντικείμενο που σπουδάζεις, έχει να κάνει με το δίκτυο που έχεις, κοινώς ''το μέσον''. Φυσικά και η οικονομική κρίση έχει κόψει πολλές θέσεις εργασίας σε σχέση με το αν αποφοιτούσες το 2005, αλλά ας μην κρυβόμαστε ανέκαθεν ''το μέσον'' πάντα σου έβρισκε δουλεία. Τώρα πιο ειδικά για τις σχολές πολιτικών επιστημών και διεθνών σχέσεων καταλαβαίνετε τι γίνεται, τα πράγματα είναι πιο χειρότερα. Όπως και να έχει είμαστε 20αρηδες αν δεν ακολουθήσουμε αυτό που αγαπάμε και δεν προσπαθήσουμε τώρα πότε θα το κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Τα άλλα δύο τμήματα που αναφέρεις δεν έχουν τίποτα επαγγελματικά.Βγάλε το ιστορικό που θα σου δώσει με τον α η

β τρόπο ψωμί και μετά κάνεις δεύτερο πτυχίο τα άλλα η μεταπτυχιακό όπως κάνουν αρκετοί.Γνώμη μου βέβαια.Χόμπι η

ιστορία είναι στην Ελλάδα που ο κάθε αμαθής έχει άποψη στο αντικείμενο,αλλά μήπως η πολιτική άν το πάρουμε έτσι

δεν είναι χόμπι;Αυτό και άν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
kirdou η πολιτικη ειναι για τον καθενα,δεν χρειαζονται γνωσεις..μην κοιτας ομως που εχουμε ολιγαρχια,στην κανονική δημοκράτία ο δήμος άρχει,
το νημα αναφερεται σε σπουδές πολιτικών επιστημών,ενδιαφέρουσες αν μη τι αλλο.


Ιστορικη ερευνα μπορει να γινει και απο καποιον που δεν σπουδασε ιστορια,
αλλωστε ουτε ο θουκυδιδης τελειωσε ιστορικο.Διαβάζω π.χ Χαριτόπουλο για τον Βελουχιώτη ή τζανακάρη
ιστορική έρευνα δεν κάνουν; και μάλιστα βραβευμένη.Αντιθέτως πολλοί απόφοιτοι ιστορικού δεν απασχολούνται στην έρευνα
Ωστόσο,σαφώς για να μην παιδευτεί κάποιος από μόνος του το ιστορικό θα τον βοηθήσει,δεν το συζηταμε.
Εξάλλου είναι και απαραίτητη μια τέτοια πορεία σπουδών για κάποιον που θέλει να διδάξει σε σχολείο ή πανεπιστήμιο,αφού ζητούνται αποδεικτικά πτυχίου,διδακτορικού για τις σχετικές θέσεις κ.λπ Μαζί με αυτές τις στοχεύσεις(περιορισμένων πιθανοτήτων εν τούτοις) συνδυάζει κάποιος ταυτόχρονα και την αγάπη για το αντικείμενο.
Για θέση υπουργείου παιδείας από την άλλη αρκεί και το απολύτηριο ,καθώς βλέπουμε!

Πολιτικών σπουδών και ΔΕΣ αληθεια τι επαγγελματικα κατοχυρωμένα έχουν; δεν γνωρίζω κάτι.
Γενικά στην εποχή μας είναι δύσκολες οι προοπτικές για τις πρακτικές επιστήμες,πόσο μάλλον για τις θεωρητικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Παντως εγω οταν σκοπευω να αγορασω ενα ιστορικο βιβλιο το πρωτο πραγμα που κοιταω ειναι τον συγγραφεα.Αν δεν ειναι ιστορικος απλα δεν το αγοραζω.Δεν με ενδιαφερει η αποψη ενος γιατρου για τον εμφυλιο ας πουμε.Καθενας στο ειδος του τι να κανουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Οπως και να κανουμε για να συγγραψεις ενα επιστημονικο βιβλιο πρεπει να εχεις γνωσεις μεθοδολογιας.Να γνωριζεις κανονες.Οπως καθε επιστημη και η ιστορια εχει κανονες.Το οτι εχεις ενα ενδιαφερον στην ιστορια δεν λεει κατι απο μονο του.Και εγω εχω διαβασει αρκετα ιατρικα να γραψω ενα βιβλιο για την γαστροεισοφαγικη παλλινδρομιση ας πουμε;Δεν ειναι σοβαρα πραγματα αυτα.Βεβαια καποιοι πονταρουν οτι σαν λαος ειμαστε υπερκαταναλωτες ιστορικων βιβλιων.Γενικα πουλαει η ιστορια για αυτο και τρωμε στη μαπα την γνωμη του καθε πανασχετου.Το κακο για αυτους και καλο για την επιστημη ειναι οτι δεν αποκτουν κανενα κυρος τα βιβλια τους.Δεν προτεινονται στα πανεπιστημια δεν προβαλλονται γενικα δεν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

N.F

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Πολιτική άποψη ο καθένας μας έχει. Αυτό που κάνει όμως ο πολιτικός επιστήμονας είναι να αναλύει τις πολιτικές και κοινωνικές καταστάσεις με ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΟ τρόπο, έχοντας πρώτα μελετήσει κατά τα χρόνια των σπουδών ένα εύρος επιστημών όπως πολιτική ιστορία, πολιτική κοινωνιολογία, εκλογικά συστήματα, πολιτική κουλτούρα και πολιτκή ψυχολογία, πολιτική φιλοσοφία κ.α Αυτά δεν μπορεί να τα κάνει ένας πχ. χημικός όσο και αν ασχολείται με την πολιτική το κάνει επειδή ενδιαφέρεται δεν είναι η δουλεία του όμως. Σκεφτείται το εξής γεγονός επίσης ότι κυκλοφορούν πολλές συνταγές και βοτάνια που πολλοί ισχυρίζονται ότι καταπολεμούν τον καρκίνο αποτελεσματικά. Την αληθινή θεραπεία όμως την γνωρίζει μόνο ο γιατρός. Τα ίδια ισχύουν και για την επιστήμη της ιστορίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Η χημεια ειναι φυσικη επιστημη,που εδω που τα λεμε λογω της δυσκολιας και της αυστηροτητας στους κανονες δεν ελκυει το ενδιαφερον πολλων,παρα μονο οσων την σπουδασαν,το ιστορικο ειναι θεωρητικο κ ελκυστικο αντικειμενο.Φερ ειπείν στο φυσικό είναι αδύνατον κάποιος να ισχυριστεί πως ο αινσταιν ελεγε αηδιες,παρα μονο αν αποδειξει τον ισχυρισμο του,εδω καλα καλα ουτε και ο χωκινς δεν εχει παρει νομπελ ακριβως επειδη απαιτειται επιβεβαιωση της θεωριας του πειραματικα.
Στο ιστορικο διαβαζουμε κατα καιρους λογης αντιτιθεμενες αποψεις για το ιδιο θεμα,ακομα και απο Καθηγητες ιστοριας.
οι κανονες και η μεθοδολογια για μια ιστορικη ερευνα δεν ειναι εδω που τα λεμε κρυμμενες,μπορει καποιος να εντρυφησει σε αυτες και μαλιστα σε σχετικα συντομο διαστημα .Μεγαλυτερο χρονο θα παρει η αναζητηση αντικειμενικων πηγων,η διασταυρωση τους κ.λπ θελει χρονο και μερακι και λιγοι εχουν το προνομιο να πληρωνονται για την ερευνα τους(καθηγητες πανεπιστημιου,καποιοι ελαχιστοι σε ινστιτουτα),οποτε εκ των πραγματων για τους πολλους που δεν τοποθετουνται στις θεσεις αυτες ειναι ερασιτεχνικη απασχοληση,αλλα αυτο δεν σημαινει πως δεν μπορει να γινει με αντικειμενικοτητα και σοβαροτητα,ουτε πως υπολειπονται των αλλων.
εγω kirdou παλι απορριπτω ιστορικα βιβλια φορτισμενα απο πολιτικη και ιδεοληψια ανεξαρτητως των περγαμηνων που φερει ο συγγραφεας , η ελλαδα ειναι χωρος μετεμφυλιακα και μεταπολιτευτικα ιδιαιτερα φορτισμενος πολιτικα,οποτε η αντικειμενικοτητα δεν ειναι παντα αυτονοητη.
Δυσκολη δηλαδη η επιλογη τελικα,θελει ψαξιμο κατα κανονα βεβαια βιβλια ιστοριας απο πτυχιουχους ιστορικου παιρνω(αλλωστε γραφουν και τα περισσοτερα),αλλα οχι παντα και σιγουρα μετα απο διαλογη ωστε να απορριφθουν βιβλια που γραφουν τερατολογιες ή προπαγανδες

αλλα ηδη παιδες εχουμε βγει εκτος θεματος,ας βαλουμε μια τελεια εδω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Για ένα θέμα επιστημονικό μπορεί να υπάρχουν διαφωνίες σε κάθε κλάδο όχι μόνο στην ιστορία.Ετσι είναι η επιστήμη.Το θέμα της ιστορίας είναι ότι χρησιμοποιείται βάναυσα απο την πολιτική ώς προπαγάνδα στην εκπαίδευση και όχι μόνο.Λογικό μιας και τα έθνη κράτη χρειάζονται ένα εθνικό αφήγημα προκειμένου να στηριχθούν.Στο σχολείο δεν μαθαίνεις ιστορία.Ας πούμε δεν θυμάμαι να μας έμαθε κανείς ότι το 1830 το ελληνικό κράτος με την ίδρυση του είχε 40% αρβανίτες.Τέσπα δεν θα επεκταθώ άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
η ιστορια στο ελληνικό σχολείο είναι οκ,θα μπορούσε να είναι βέβαια και καλύτερη να μην απέκρυπτε π.χ κάποια γεγονότα(που πάντως δεν είναι και πολλά),αλλά και έτσι μια χαρά,οι τερατολογίες γράφονται στα γύρω βαλκανικά κράτη και στην Τουρκια.Εκεί μιλάμε για διαστρέβλωση κανονική.
παρεμπιπτόντως γύρω στο 20% από όσο ξέρω ήταν οι αρβανίτες στην "παλαιά" ελλάδα..χωρίς να υπονοώ βέβαια πως δεν ήταν έλληνες,δεν είχαν ελληνική συνείδηση.
αλλά εγώ δεν αναφερόμουν στα σχολικά βιβλία ή τουλάχιστον όχι μόνο σε αυτά.
τέλος πάντων ναι ας το κλείσουμε εδώ.είμαστε ικανοί να συζητάμε τώρα για τους αρβανίτες στο νήμα για καμιά δεκαριά μηνύματα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Τι 20% βρε?δεν μιλουσαν Ελληνικα ολοκληρες περιοχες.Αααααα πρεπει να διαβασεις παραπανω απο την βικιπεδια δεν γινεται δουλεια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
δεν ασχολουμαι με wikipedia,αν εχεις καποιο βιβλιο να προτεινεις ευχαριστως να το διαβασω
προσωπικα δεν εχω ασχοληθει με το θεμα,οτι εχω διαβασει απο δω,που παραδιδει πηγες και ειναι αναλυτικος
https://kleftouria.blogspot.gr/2008/04/1821_19.html

οπως βλεπω λαθος εκανα,για 14% γινεται λογος ,αν και παιζουν τα ποσοστα αναλογως ,συνηθως μικροτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ειναι δυσκολο θεμα ειπαμε μην το ανοιξουμε σε ασχετο τοπικ.Το μπλοκ παραθετει την Ελληνικη αποψη στο ζητημα εν ολιγοις.Στην διεθνη βιβλιογραφια δεν αναφερεται ο ορος αρβανιτες αλλα αλβανοι.Υπαρχουν περιοχες ολοκληρες που δεν μιλουσαν γρι ελληνικα πχ στα λεγομενα αρβανιτονησια τα νησια του αργοσαρωνικου.Υπαρχουν επιστολες Ελληνων δασκαλων που δεν μπορουσαν να κανουν μαθημα στα ελληνικα.Πολλες αναφορες στις πηγες γνωστες για τις φαρες πχ Μποτσαρεων κτλ.Αυτο δεν μειωνει την προσφορα τους βεβαια δεν σημαινει κατι κατ εμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Ολα αυτα βεβαια πλεον δεν εχουν καμια σημασια.Το ποια ειναι η καταγωγη του καθενος απο που ηταν οι παππουδες κτλ εχει μονο εγκυκλοπαιδικο ενδιαφερον.Το θεμα ειναι που γεννηθηκε κανεις και κυριως που μεγαλωσε.Το αν ο παππους ηταν αλβανος βλαχος σλαβος τουρκος η ελληνας μικρη σημασια εχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
αν διαβασεις τα κειμενα του,διοτι ειναι και πολλα, θα δεις αναφορες σε ξενη βιβλιογραφια( και ελληνικη φυσικα) σε πρωτογενεις πηγες ξενων περιηγητων και ερευνητων καθε περιοδου ,(καποιοι εκ των οποιων τους αναφερουν παρεμπιπτοντως (κακως φυσικα) αλβανους,αλλοι δε αρβανιτες) και παραδιδουν διαφορετικα ποσοστα,που ολα ομως συγκλινουν στην αποψη πως η μυθολογια πως οι μισοι ελληνες της τοτε ιδρυθεισας παλαιας ελλαδας(που αλλωστε περιελαμβανε ενα μικρο κομματι του ελληνισμου) ειναι αρβανιτες,δεν ισχυει
βεβαιως οπως ειπα περαιτερω δεν εχω ψαξει για το θεμα,δεν με ενδιεφερε κιολας

αλλα θα συμφωνησω πως ειναι εκτος θεματος η συζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kleisthenis

Νεοφερμένος

Ο Kleisthenis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 75 μηνύματα.
Καλησπέρα

Εν τέλει έδωσα 10% και μπήκα στο τμημα Διεθνων και Ευρωπαικών Σπουδών στο ΠΑΠΕΙ. Όταν έκανα αυτήν την απόφαση ήταν σιγουρο πως θα άλλαζα σχολή αλλα στο μεσοδιάστημα άλλαξα γνώμη και τώρα βρίσκομαι σε απόγνωση.

Η μια επιλογή είναι να συνεχίσω στο Ιστορικό. Η μελέτη της Ιστορίας μου ειναι πιο ενδιαφέρουσα απο αυτή των Διεθνών Σχέσεων και το Ιστορικό προσφέρει ενα ευρος ευκαιριών ως δίχτυ ασφαλείας. Απο φιλολογος σε ξεναγός σε μουσεία σε αρχεία κ.α. Ωστόσο αυτές οι επιλογές δεν με καλύπτουν ούτε επαγγελματικά ούτε χρηματικά. Δεν είναι στόχος ζωής το να γίνω φιλολογος αλλά αν αποτύχω στους στόχους μου, μου φαίνεται ως μια καλή αν και κακοπληρωμένη εναλλακτική. Και φυσικά αυτές οι επιλογές δεν προσφέρουν πολλές δυνατότητες για εξέλιξη. Όπως ειπα παραπάνω τις βλέπω ως διχτυ ασφαλείας για να μπορώ να κυνηγήσω τους πραγματικούς στόχους μου.

Απο την άλλη ειναι το τμημα του ΔΕΣ. Το τμημα αυτό το διαλεξα για να ισορροπήσω καπως το ενδιαφέρον μου για τις Πολιτικές Επιστήμες με την επαγγελματική αποκατάσταση όμως νιώθω πως τελικά δεν μου δίνει τίποτα απο τα δύο. Προσφέρει εύρος ''marketable'' μαθημάτων όπως Οικονομικά, Μέθοδους Ληψης Αποφασεων, Διοιηκηση, Δικαιο κ.α όμως δεν μπορώ να καταλαβω αν αυτό αποτελεί το δυνατό σημείο του τμήματος ή το αδύναμο. Απο τη μια μου λένε πως με ενα μεταπτυχιακό θα εχω πολλές ευκαιριες και δυνατότητες εξέλιξης απο την αλλη μου λένε πως σε αυτο το τμημα μαθαινουν λίγο απο ολα και εν τελει δεν μαθαινουν τιποτα με αποτέλεσμα ο αποφοιτος ΔΕΣ να μην βγαίνει ''κατι''. Και αλήθεια γιατί να προσλάβουν εναν αποφοιτο ΔΕΣ όταν υπαρχουν εκατοντάδες ανεργοι καθαροί οικονομολογοι; Εχω μιλήσει με φοιτητές του τμήματος και εχω παρατηρήσει πώς οι περισσότεροι θέλουν να γίνουν Διπλωμάτες κάτι που είναι μεν ενδιαφέρον αλλα οχι αρκετά ενδιαφέρον για εμενα ωστε να τραβηξω το λουκι της Διπλωματικής Ακαδημιας. Για να μην προσθέσω την οικονομική ευχαίρεια που συνήθως έχουν οι φοιτητές του τμήματος. Απο την άλλη οι απόφοιτοι που απασχολούνται συνήθως έχουν κάποιο μεταπτυχιακό στην Ναυτιλία και δουλεύουν σε τετοιου είδους εταιρείες κατι που εμένα με απωθεί.

Και απο τα δύο τμηματα είναι δεδομένο πως θα χρειαστεί να δώσω καποια χρήματα για να ολοκληρώσω προγραμμα μεταπτυχιακων σπουδών (Με ενδιαφέρουν κυρίως προγράμματα Πολιτικής Επιστήμης ή Επικοινωνίας / Μarketing) . Το ζήτημα είναι ποιό θα ηταν καλύτερο ώς βαση και για το μεταπτυχιακό και σε περίπτωση που δεν καταφέρω να το αποκτήσω ή που αυτό δεν μου προσφέρει καποια αλλα διεξοδο εν τελει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

ΥΓ: Όνειρο μου ήταν να δουλέψω στην Πολιτική. Και για να προλάβω την πιο κλισέ απάντηση όχι αυτό δεν σημαίνει πως θελω να γινω Πολιτικός. Θα ηθελα να δουλεψω σε Οργανισμούς, σε εταιρειες που ασχολούνται με τον χώρο της Επικοινωνίας, ώς δημοσιογράφος, σε κόμματα (στο εξωτερικό) κ.α. Ο χώρος της Εκπαιδευσης είναι κατι που επίσης με ενδιαφέρει αλλά δείχνει πολύ στάσιμος στην χώρα μας.
Απο την άλλη μου φαίνεται εντελώς καταθλιπτικό το να δουλεύω σε απρόσωπες εταιρείες χειριζόμενος αριθμούς και τεχνοκρατικές διαδικασίες, συνεπώς χώροι οπως αυτοί της Ναυτιλίας, της Λογιστικής κλπ. αποκλείονται για εμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top