Πολιτικές Επιστήμες

athene

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Νηπιαγωγών Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 423 μηνύματα.
Παιδια μην τρελαινεστε!!! Οι τομεις απασχολησης που προανεφερα ειναι αμεσα συνδεδεμενοι με αυτη τη σχολη. Με ενα μεταπτυχιακο στα αντιστοιχα αντικειμενα μπορεις να κανεις παρα πολλα, απλα θελει μεγαλη προσπαθεια. Το σημαντικο ειναι να μην κολλαει καποιος σε σπουδες που εχουν μονο εναν δρομο.

Ακριβώς!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

saggisch19

Νεοφερμένος

Ο saggisch19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγω περναω πολτικων επιστημων στην κομοτηνη, γενικα σαν σχολη ειναι πολυ ενδιαφερουσα οσοαναφορα τις σπουδες. Απο κει και περα ως προς την επαγγλεματικη αποκατασταση υπαρχει προβλημα. Επεδη εχω ψαξει αρκετα το θεμα και εχω ρωτησει αρκετα ατομα υπαρχουν διεξοδοι αλλα πρεπει να προσπαθησεις αρκετα. οσο για μεταπτυχιακα και γενικοτερα για αλλαγη ''κατευθυνσης'' μπορει κανεις να ασχοληθει με τα ΜΜε με το αναλογο μεταπτυχιακο ως πολιτικος αναλυτης, ομως οι περισσοτεροι στρεφονται στην δοικηση επιχειρησεων, μαρκεντινγκ ,δημοσιες σχεσεις και διεθνεις σχεσεις... Διοτι μεσα στα μαθηματα της σχολης υπαρχουν καποια προπτυχιακα μαθηματα που αντιστοιχουν στους παραπανω κλαδους...απο κει και περα εξαρταται απο τι θελει να κανει στη ζωη του και πρεπει να αποφασισει μονος του χωρις την παροτρυνση κανενος γιατι αν κανεις κατι που δεν γουσταρεις θα το μετανιωνεις σε ολη σου τη ζωη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
μονο απο μμε μπορεις να κανεις αυτα που λεσ
δημοσιεσ σχεσεισ κτλ
απο εκει γινεσαι πολιτικοσ αναλυτησ
το εχω ψαξει γιατι με ενδιεφεραν οι δημοσιεσ σχεσεις
πτυχιο μμε χρειαζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Και εγώ αυτό λέω...Δεν γίνεται με ένα μάθημα στο προπτυχιακό να μπορείς να αλλάξεις κλάδο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
το ειχαμε συζητησει κ μαζι revekka ;p
το ειχα ακουσει κ στην τηλεοραση οταν μιλουσαν για τις σχολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ακριβώς!!!:D:D:D

Εγώ το λέω από προσωπική εμπειρία. Εγώ έχω τελειώσει ΜΜΕ και η κολλητή μου Πολιτική επιστήμη Παντείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
εγω που περνουσα και στισ 2 σχολες,το εψαξα αρκετα καλα πριν επιλεξω
παντως εδω φενεται το προβλημα που εχουμε ως χωρα στην ενημερωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Είναι ένα είδος παραπληροφόρησης, όχι από τα παιδιά φυσικά αλλά από αυτούς που τα λένε εξαρχής.
Είναι σαν να θέλεις να κάνεις τη διαδρομή Αθήνα-Θεσσαλονίκη μέσω Σπάρτης!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pennyy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
εχεις δικιο
παντως πολιτικοσ αναλυτης γινεται να γινεισ
κατι βεβαια που γινεται κ απο τα μμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οι πολιτικοί αναλυτές δεν έχουν να κάνουν με ΜΜΕ, απλά βγαίνουν στα ΜΜΕ και σχολιάζουν.. Η δουλειά τους είναι σε πολιτικά γραφεία, κόμματα κλπ.
Αυτό που έχει να κάνει με τα μέσα και την πολιτική, είναι η πολιτική επικοινωνία. Εκεί είσαι επικοινωνιολόγος με έμφαση στην πολιτική. Αλλά η βάση είναι η επικοινωνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billis_billis

Νεοφερμένος

Ο billis_billis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά να ρωτήσω ποιος απο σας φαίτος πέρασε στο Τμημα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης στην Αθήνα???Ξερετέ τπτ για τη συγκεκριμένη σχολή?????:):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cake

Νεοφερμένος

Η cake αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Πολιτικής Επιστήμης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Και γω Ρεθυμνο περασα πολιτικές επιστήμες συνάδελφοι αλλα θα έρθω Αθήνα με μετεγγραφή:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Αν κάποιος γνωρίζει για το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης στην Αθήνα, ας δώσει τα φώτα του.

1. Πληροφορίες για τα μαθήματα του 1ου, 2ου και 3ου εξαμήνου. Δηλαδή ποια θεωρούνται δύσκολα, αν υπάρχουν σος. Γενικά οτιδήποτε πρέπει να προσέξει ο φοιτητής.
2. Aπό το 4ο εξάμηνο ποια είναι τα πιο εύκολα μαθήματα επιλογής;
3. Από τις τρεις κατευθύνσεις του τμήματος ποια είναι η πιο εύκολη;

Λέγοντας εύκολα μαθήματα/ κατεύθυνση, εννοείται να μην έχουν υποχρεωτική παρακολούθηση, υποχρεωτικές εργασίες ή σεμινάρια, αλλά η επιτυχία στις εξετάσεις να στηρίζεται αποκλειστικά στο προσωπικό διάβασμα του φοιτητή.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Freya

Δραστήριο μέλος

Η Freya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 449 μηνύματα.
απο επαγγελματικες προοπτικες μαλλον ασχημα τα πραγματα.....:(
αλλα πολυ ενδιαφερουσα σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LDM

Νεοφερμένος

Ο LDM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 84 μηνύματα.
υπαρχει κανεις να ειναι πρωτο εξαμηνο πολιτικες επιστημες? στειλτε μου πμ! χρειαζομαι βοηθεια!

αν μπορεις καποιος να μου μεταφερει αυτο το τοπικ στο καταλληλο τομεα γιατι δν μπορουσα να κανω Log in οταν πηγαινα στις ΣΧΟΛΕΣ-ΤΜΗΜΑΤΑ και ετσι το γραψα εδω!

μπορει καποιος να μου πει τι εχουμε να διαβασουμε για την δευτερα-τριτη-τεταρτη που μας ερχεται στα παρακατω μαθηματα?

Εισαγωγή στην πολιτική επιστήμη Ι
Πολιτική φιλοσοφία στην αρχαία Ελλάδα
Νεώτερη Ελληνική Πολιτική Ιστορία (1821-1909)
Φιλοσοφία και πολιτική: από τον Μακιαβέλι στις θεωρίες Κοινωνικού Συμβολαίου
Διεθνείς σχέσεις
Σύγχρονη ευρωπαϊκή ιστορία

ελειπα αυτη την εβδομαδα απο τα μαθηματα! αν υπαρχει κανεις θα του στειλω πμ και για τα βιβλια που εχω παρει γιατι οι μισοι φοιτητες εχουν διαφορετικα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Στην Κομοτηνή σε αυτό το τμήμα είναι η Έλενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος Β

Νεοφερμένος

Ο Νίκος Β αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Είμαι φοιτητής πολιτικών επιστημών στο Αριστοτέλειο . Κάνω μια έρευνα για τις κατευθύνσεις σε όλα τα τμήματα πολιτικών επιστημών και χρειάζομαι την βοήθεια όλων των φοιτητών των συγκεκριμένων τμημάτων.

α) Το τμήμα πολιτικής επιστήμης του Πανεπιστημίου Κρήτης
β) Το τμημα πολιτικών επιστημών του Α.Π.Θ
γ) Το τμήμα πολιτικών επιστημών του Δ.Π.Θ
δ) Το τμήμα πολιτικής επιστήμης και δημοσίων σχέσεων του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου
ε)Το τμήμα πολιτικής επιστήμης και δημόσιας διοίκησης του Πανεπιστημίου Αθηνών
στ)Το τμήμα πολιτικής επιστήμης και Ιστορίας Παντείου

Θέλω να δω τις διαφορές όλων των τμημάτων προκειμένου να υπάρξη μια βελτίωση. Αυτήν την στιγμή κάνω μια μελέτη πάνω στις κατευθύνσεις μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zxc

Νεοφερμένος

Η zxc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
απο επαγγελματικες προοπτικες μαλλον ασχημα τα πραγματα.....:(
αλλα πολυ ενδιαφερουσα σχολη
εχεις τελειωσει αυτη τη σχολη? ειναι καλη?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

$tel!0$

Νεοφερμένος

Ο $tel!0$ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Με συγχωρείτε αλλά έχω μια απορία...επειδή μόλις φέτος έδωσα πανελλαδικές και στόχευα στη Νομική(την οποία και δυστυχώς δεν πιάνω :(), μου είπαν πως αφού τελειώσω τις Πολιτικές Επιστήμες μπορώ να εισαχθώ στο τρίτο εξάμηνο της Νομικής Σχολής.Αληθεύει το συγκεκριμένο και αν ναι με ποιον τρόπο μπορώ να μπω στη σχολή;:hmm:


Σας ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Με συγχωρείτε αλλά έχω μια απορία...επειδή μόλις φέτος έδωσα πανελλαδικές και στόχευα στη Νομική(την οποία και δυστυχώς δεν πιάνω :(), μου είπαν πως αφού τελειώσω τις Πολιτικές Επιστήμες μπορώ να εισαχθώ στο τρίτο εξάμηνο της Νομικής Σχολής.Αληθεύει το συγκεκριμένο και αν ναι με ποιον τρόπο μπορώ να μπω στη σχολή;:hmm:


Σας ευχαριστώ!!!
Ναι. Κατατακτήριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top