Πολιτικές Επιστήμες

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Υπάρχει καμιά (συγκριτική) άποψη για το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης του Πανεπιστημίου Κρήτης και το τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου;

Παρατηρώ ότι το τμήμα του Πανεπιστημίου Κρήτης έχει σημαντικά περισσότερα μαθήματα Πολιτικής Θεωρίας και σχετικά, ενώ το τμήμα του Πανεπιστημίου Πελοποννήσου δε βλέπω να έχει πολλά σχετικά, ακόμη και στη σχετική κατεύθυνση ("Πολιτικής Επιστήμης" και όχι "Διεθνών Σχέσεων"), αντίθετα μου φαίνεται πιο προσανατολισμένο προς τις διεθνείς σχέσεις πριν την επιλογή της κατεύθυνσης. Είναι απλώς θέμα προσανατολισμού των τμημάτων, ή μπορεί να χαρακτηρισθεί κάποιο από τα δύο ελλιπές σε κάποιο πεδίο του αντικειμένου;

Όσον αφορά γενικώς το επίπεδο των τμημάτων θα ήθελα να ακούσω απόψεις αν γνωρίζει κάποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Σπουδάζει κανείς στο ΑΠΘ; Αν ναι, τι διαφορές έχει η εκεί σχολή με αυτές του ΠΑΝΤΕΙΟΥ (πχ. Πολ.Επιστ. και ιστορίας κλπ.)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Σπουδάζει κανείς στο ΑΠΘ; Αν ναι, τι διαφορές έχει η εκεί σχολή με αυτές του ΠΑΝΤΕΙΟΥ (πχ. Πολ.Επιστ. και ιστορίας κλπ.)?

Στα θέματα " Σχολές-Τμήματα" και "Σύγκριση σχολών" θα βρεις πληροφορίες για αυτό που ρωτάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Στα θέματα " Σχολές-Τμήματα" και "Σύγκριση σχολών" θα βρεις πληροφορίες για αυτό που ρωτάς.

Δεν βρίσκω απαντήσεις. Το ερώτημα είναι απλό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
#yolo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα σου πω κάποια πράγματα που ξέρω. Οι δύο αυτές σχολές είναι παρεμφερείς. Στην πολιτική επιστήμη της Θεσσαλονίκης για να πάρεις πτυχίο απαιτούνται 50 μαθήματα (38 υποχρεωτικά+12 επιλεγόμενα) ενώ στο τμήμα του Παντείου 42 μαθήματα (12 υποχρεωτικά+ 30 επιλεγόμενα). Το περιεχόμενο των προσφερόμενων μαθημάτων είναι σχεδόν το ίδιο (πολιτική επιστήμη, πολιτική φιλοσοφία, ιστορία, συγκριτική πολιτική, πολιτική κοινωνιολογία, πολιτικές θεωρίες, κοινωνικές θεωρίες, πολιτική οικονομία κτλ) με τη διαφορά ότι στο τμήμα του Παντείου έχουν περισσότερα μαθήματα σχετικά με την πολιτική ιστορία (όπως εξάλλου δηλώνει και ο τίτλος του). Αυτό βέβαια δεν εμποδίζει κάποιον να επιλέξει μαθήματα ανάλογα με τα ενδιαφέροντά του αφού από το 5ο εξάμηνο το ατομικό πρόγραμμα των φοιτητών οργανώνεται αποκλειστικά με μαθήματα ελεύθερης επιλογής. Προσωπική μου γνώμη είναι ότι αν κάποιος θα σπουδάσει ούτως ή άλλως μακρυά από το σπίτι του να προτιμήσει τη σχολή της Θεσσαλονίκης. Αν πάλι κάποιος μένει μόνιμα στην Αθήνα, δεν υπάρχει λόγος να μετακομίσει μιας και το τμήμα του Παντείου θα καλύψει μια χαρά τα ενδιαφέροντά του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Eίμαι ΔΕΣ Παντείου. Κατά τη γνώμη μου, για να πας μπροστά στο συγκεκριμένο τομέα πρέπει να ψάχνεσαι πολύ, ΠΟΛΥ όμως (να παρακολουθείς πολλά σεμινάρια, να πηγαίνεις σε simulations, summer courses, να κάνεις πρακτική σε φορείς), να ξέρεις πολλές ξένες γλώσσες και άριστα, να διαβάζεις βιβλία πολιτικής επιπλέον αυτών της σχολής, να παρακολουθείς την επικαιρότητα, και εννοείται να κάνεις ένα καλό μεταπτυχιακό.

Πολύ σωστά τα λες! Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και πιστεύω πως κάποιος που ενδιαφέρεται πραγματικά για αυτήν την επιστήμη, κάνει όλα αυτά που αναφέρεις με χαρά και ενθουσιασμό. Και ασφαλώς είναι απαραίτητο ένα μεταπτυχιακό πάνω στην ειδικότητα που τον έχει εξιτάρει κατά τη διάρκεια των προπτυχιακών του σπουδών.΄Οποιος έχει κατακτήσει τη γνώση σε επίπεδο που τον ξεχωρίζει από τους συναδέλφους του τότε νομίζω πως θα μπορέσει να το παλέψει με πολλές πιθανότητες επιτυχίας στον επαγγελματικό στίβο. Εξάλλου ποιο επάγγελμα σήμερα σου παρέχει εύκολη επαγγελματική αποκατάσταση? Κανένα. Τουλάχιστον ας παλέψει ο καθένας στον τομέα που αγαπά ώστε να παίρνει δύναμη και να συνεχίζει μετά τις "σφαλιάρες" που θα τρώει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μανος71997yo

Νεοφερμένος

Ο μανος71997yo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
γεια σε ολους....εδωσα φετος πανελληνιες και οπως ξερετε τα θεματα ηταν αρκετα δυσκολα..και δν εβγαλα τα επιθυμητα μορια τουλαχιστον οχι οπως τα υπολογιζα(15220)
θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις και οποιοι επιθυμητε βεβαια να προσπαθησετε να μ απαντησετε
1)μηπως θα μπορουσε κανεις να μ πει την διαφορα αναμεσα στις πολιτικες επιστημες ρεθυμνου με τις πολιτικες επιστημες και ιστοριας στο παντειο?
2)με βαση τις περσινες βασεις του 2014 δλδ περναω στις πολιτικες επιστημες στο παντειο και στο ρεθυμνο(μιας π ειναι κοντα στη πολη μου γτ μενω ηρακλειο κρητης) τι θα με συμβουλεβατε να κανω? ποιο απο τα 2 τμηματα θεωρειτε καλυτερο και αξιοπιστο? θα μπορεσω αν δηλωσω το ρεθυμνο να παω με κατατακτηριες στη νομικη?
ευχαριστω για το χρονο σας παιδια και καλο καλοκαιρι :clapup::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obito

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Obito αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.
γεια σε ολους....εδωσα φετος πανελληνιες και οπως ξερετε τα θεματα ηταν αρκετα δυσκολα..και δν εβγαλα τα επιθυμητα μορια τουλαχιστον οχι οπως τα υπολογιζα(15220)
θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις και οποιοι επιθυμητε βεβαια να προσπαθησετε να μ απαντησετε
1)μηπως θα μπορουσε κανεις να μ πει την διαφορα αναμεσα στις πολιτικες επιστημες ρεθυμνου με τις πολιτικες επιστημες και ιστοριας στο παντειο?
2)με βαση τις περσινες βασεις του 2014 δλδ περναω στις πολιτικες επιστημες στο παντειο και στο ρεθυμνο(μιας π ειναι κοντα στη πολη μου γτ μενω ηρακλειο κρητης) τι θα με συμβουλεβατε να κανω? ποιο απο τα 2 τμηματα θεωρειτε καλυτερο και αξιοπιστο? θα μπορεσω αν δηλωσω το ρεθυμνο να παω με κατατακτηριες στη νομικη?
ευχαριστω για το χρονο σας παιδια και καλο καλοκαιρι :clapup::redface:


Για το πρωτο δεν ξερω να σου απαντησω, ουτε για το ποιο ειναι καλυτερο τμημα. Για το δευτερο εσυ βασικα διαλεγεις. Απο την μια εαν πας Ρεθυμνο δεν θα επιβαρυνεις πολυ τους γονεις σου, πραγμα σημαντικο στους καιρους τουτους και δεν θα πας μακρια απο το περιβαλλον και τις παρεες σου (εαν βεβαια μεινουν και αυτοι/ες Κρητη). Στα θετικα της Αθηνας (περα απο την Σχολη που δεν ξερω τι παιζει) ειναι οτι εχει την Νομικη οποτε μπορεις να γνωρισεις φοιτητες Νομικης και να δεις μαθηματα ή να επισκεφτεις την βιβλιοθηκη της Νομικης. Και η Παντειος νομιζω εχει αρκετα βιβλια νομικου περιχομενου, στο Ρεθυμνο δεν ξερω τι παιζει. Οποτε your choice. Επαγγελματικα δεν νομιζω να εχουν καμια διαφορα, στους εκπαιδευτικους και τα δυο ειναι ΠΕ 13 (οχι οτι φαινεται στον οριζοντα να γινονται διορισμοι, αλλα να εχουμε να λεμε).

Για το τελευταιο ερωτημα ναι σαφως και γινεται, δεν υπαρχει καποιος περιορισμος στις κατακτηριες, αρκει να εχεις ενα πρωτο πτυχιο. Δεν χρειαζεται δηλαδη να ειναι συναφες με την σχολη οπου δινεις κατατακτηριες (οι Πολιτικες Επιστημες σαφως και ειναι συναφεις btw).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μανος71997yo

Νεοφερμένος

Ο μανος71997yo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
οκευ ευχαριστω πολυ:P:P

βασικα τι θα μ προτεινατε ως καλυτερο το τμημα πολιτικων επιστημων στο παντειο η στο ρεθυμνο (για κομοτηνη και κορινθο δν το συζητω καν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
γεια σε ολους....εδωσα φετος πανελληνιες και οπως ξερετε τα θεματα ηταν αρκετα δυσκολα..και δν εβγαλα τα επιθυμητα μορια τουλαχιστον οχι οπως τα υπολογιζα(15220)
θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις και οποιοι επιθυμητε βεβαια να προσπαθησετε να μ απαντησετε
1)μηπως θα μπορουσε κανεις να μ πει την διαφορα αναμεσα στις πολιτικες επιστημες ρεθυμνου με τις πολιτικες επιστημες και ιστοριας στο παντειο?
2)με βαση τις περσινες βασεις του 2014 δλδ περναω στις πολιτικες επιστημες στο παντειο και στο ρεθυμνο(μιας π ειναι κοντα στη πολη μου γτ μενω ηρακλειο κρητης) τι θα με συμβουλεβατε να κανω? ποιο απο τα 2 τμηματα θεωρειτε καλυτερο και αξιοπιστο? θα μπορεσω αν δηλωσω το ρεθυμνο να παω με κατατακτηριες στη νομικη?
ευχαριστω για το χρονο σας παιδια και καλο καλοκαιρι :clapup::redface:

Διάβασε και τις προηγούμενες αναρτήσεις αυτού του θέματος και επίσης ψάξε τα θέματα "Πολιτικής Επιστήμης και Δημόσιας Διοίκησης vs Πολιτικής Επιστήμης και Ιστορίας" και "Απορίες για κατατακτήριες". ΄Εχουν γίνει πολλές σχετικές συζητήσεις και νομίζω πως θα βοηθηθείς. Επίσης αυτό που πρέπει να κάνεις οπωσδήποτε είναι να μπεις στις ιστοσελίδες των σχολών και να συγκρίνεις τα προγράμματα σπουδών για να δεις ποιο είναι πιο κοντά στα ενδιαφέροντά σου. Κατατακτήριες μπορείς να δώσεις αφού πάρεις το πτυχίο σου σε όποια σχολή θέλεις και φυσικά και στη Νομική που σε ενδιαφέρει. Μάλιστα επειδή οι σχολές είναι σχετικά συναφείς θα σου αναγνωριστούν και αρκετά μαθήματα που είναι κοινά και στις δύο σχολές. Εγώ αν ήμουν στη θέση σου θα πήγαινα στο Ρέθυμνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μανος71997yo

Νεοφερμένος

Ο μανος71997yo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
αμα δωσω κατατακτηριες παω στο 3ο η στο 2ο ετος?
επισης ισχυει αυτο π λεγεται οτι στην νομικη θρακης ισχυει μονο ο βαθμος πτυχιου και δν δινεις κατατακτηριες?
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Το πανεπιστήμιο του Ρεθύμνου είναι πάρα πολύ καλό. Τα μόρια που είναι χαμηλά μη σε ξεγελάνε, απλά δεν έχει ζήτηση από Αθήνα/Θεσσ.
Έχει δοθεί μεγάλο βάρος στο Ρέθυμνο, με καλούς καθηγητές κλπ.
Αν θέλεις κατατακτήριες τότε θα πρέπει να πας σε ένα καθαρά τμήμα Πολιτικών επιστημών. Τα άλλα είναι συνθετότερα. Γι'αυτό σου προτείνω το τμήμα του Ρεθύμνου, ειδικά αν μένεις και Ηράκλειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μανος71997yo

Νεοφερμένος

Ο μανος71997yo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
δλδ εχει διαφορα το τμημα στο παντειο με αυτο του ρεθυμνου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μανος71997yo

Νεοφερμένος

Ο μανος71997yo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ρε παιδια εμενα μου προτινουν ολοι να επιλεξω το τμημα πολιτκων επιστημων στο παντειο για τον απλο λογο οτι το πανεπιστημιο του ρεθυμνου ειναι και υποβαθμισμενο αλλα και οτι εχει περισσοτερα συναφη μαθηματα με τη νομικη...εξαλλου εγω θα προσπαθησω να κυνηγησω το βαθμο ωστε ετσι να μπω πρωτα με το καλο,στην νομικη θρακης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ακάλυπτος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ακάλυπτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Έχω φίλους που σπουδάζουν Ρέθυμνο και είναι όλοι, απόλυτα ικανοποιημένοι με το Πανεπιστήμιο Ρεθύμνου. Έχουν δώσει βάρος σ'αυτό και το αξιοποιούν συνεχώς. Αντιθέτως, το ΠΑΝΤΕΙΟ γνωρίζω ότι είναι το πλέον υποβαθμισμένο πανεπιστήμιο μεγαλούπολης. Από'κει και πέρα, όσον αφορά το πρόγραμμα σπουδών. Αφού θες Νομική, τότε πήγαινε Ρέθυμνο που το τμήμα έχει μαθήματα Νομικής και είναι καθαρά ΠΟΛΙΤΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ.
Τα τμήματα ανά την Ελλάδα που είναι Πολιτικών επιστημών και Ιστορίας/Διοίκησης/Διεθνών Σχέσεων κλπ. διαφέρουν κατά πολύ. Δεν είναι απλά ένας τίτλος.
Και εκτός αυτού, είσαι Ηρακλειώτης οπότε δεν θα δυσκολευτείς καθόλου στο Ρέθυμνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
αμα δωσω κατατακτηριες παω στο 3ο η στο 2ο ετος?
επισης ισχυει αυτο π λεγεται οτι στην νομικη θρακης ισχυει μονο ο βαθμος πτυχιου και δν δινεις κατατακτηριες?
ευχαριστω πολυ για τον χρονο σου

ρε παιδια εμενα μου προτινουν ολοι να επιλεξω το τμημα πολιτκων επιστημων στο παντειο για τον απλο λογο οτι το πανεπιστημιο του ρεθυμνου ειναι και υποβαθμισμενο αλλα και οτι εχει περισσοτερα συναφη μαθηματα με τη νομικη...εξαλλου εγω θα προσπαθησω να κυνηγησω το βαθμο ωστε ετσι να μπω πρωτα με το καλο,στην νομικη θρακης

Λοιπόν επειδή σου έχουν πει πολλές κουταμάρες καλό είναι να μπεις στις ιστοσελίδες των σχολών που θα δηλώσεις και να τις "λιώσεις" ώστε να λύσεις τις απορίες σου, να συγκρίνεις τα προσφερόμενα μαθήματα και γενικά να έχεις μια προσωπική άποψη. Η επιλογή των υποψηφίων για κατάταξη γίνεται παντού ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ με κατατακτήριες εξετάσεις. Οι επιτυχόντες της Νομικής Αθήνας εγγράφονται στο Γ΄ εξάμηνο, της Θεσσαλονίκης και της Κομοτηνής στο Α΄εξάμηνο. ΄Ομως αυτοί που προέρχονται από συναφείς σχολές (όπως η δική σου) έχουν δικαίωμα να κάνουν αίτηση για να τους αναγνωριστούν τα μαθήματα που διδάχθηκαν στη σχολή από την οποία αποφοίτησαν και είναι κοινά με αυτά της νομικής. Επίσης σου τονίζω ότι το προσωπικό μεράκι για την επιστήμη σου θα είναι αυτό που θα σε κάνει να ξεχωρίσεις και όχι αν η σχολή που φοιτάς είναι στην Αθήνα, στο Ρέθυμνο ή στο Τιμπουκτού. Πήγαινε στο Ρέθυμνο και δεν θα το μετανιώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μανος71997yo

Νεοφερμένος

Ο μανος71997yo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ρε παιδια συμφωνω με οσα μ λετε απολυτως αλλα εχω τις αμφιβολλιες μου σχετικα με το πανεπιστημιο...πιο συγκεκριμενα δν εχω προβλημα να παω στο ρεθυμνο αφου μενω ηδη κοντα απλα πηρα τηλεφωνο ενα παιδι π τελειωσε πολιτικες επιστημες δημοσιας διοικησης αθηνων και με προετρεψε να επιλεξω παντειο για τον λογο οτι το ρεθυμνο ειναι καπως χειροτερο (χωρις βεβαια να μ πει ειναι βλκια μην το επιλεξεις καν,αλιμονο)..επισης αμα επιλεξω αθηνα δν θα μ ειναι πιο ευκολο να γνωρισω περισσοτερο κοσμο ωστε ετσι να μην εχω προβλημα αν περασω νομικη αθηνων;p??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
επισης αμα επιλεξω αθηνα δν θα μ ειναι πιο ευκολο να γνωρισω περισσοτερο κοσμο ωστε ετσι να μην εχω προβλημα αν περασω νομικη αθηνων;p??

Για τα πρώτα που γράφεις σου έχω απαντήσει παραπάνω και δεν έχω να σου πω κάτι άλλο. Για το θέμα των γνωριμιών, δεν υπάρχει απολύτως κανένα θέμα. ΟΤΑΝ και ΑΝ με το καλό καταφέρεις να περάσεις με κατατακτήριες στη νομική, θα γνωριστείς και θα ενσωματωθείς με τους συμφοιτητές σου όπως γίνεται πάντα. Απλά θα ήθελα να σου τονίσω το γεγονός ότι οι κατατακτήριες είναι πολύ δύσκολες εξετάσεις και απαιτούν πολύ μεγάλη προσπάθεια από μέρους σου για να πετύχεις. Θα σου συνιστούσα προς το παρόν να χαρείς την επιτυχία σου, να ξεκινήσεις με όρεξη τις σπουδές σου και να παρακολουθείς με προσοχή τη σχολή σου γιατί μπορεί μέσα από τα εναύσματα που θα πάρεις, να προσανατολιστείς στο μέλλον σε κάτι τελείως διαφορετικό από αυτό που σκέφτεσαι τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μανος71997yo

Νεοφερμένος

Ο μανος71997yo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
εχεις απολυτο δικαιο και σε ευχαριστω πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top