Πολιτικές Επιστήμες

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ε αρα λογικα αν δεν ξερει ο υψηλοβαθμος ποιος θα ξερει?:P

Ε ίσως όλο και κάποιος θα ξέρει κάτι... Την περασμένη εβδομάδα πήραν τηλέφωνο. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Καλημέρα!

Μιας και από Σεπτέμβριο θα σπουδάζω, εκτός απροόπτου, είτε οικονομικά είτε πολιτικές επιστήμες, θα ήθελα κάποιος να με πληροφορήσει σχετικά με τις γνώσεις που αποκτάς σπουδάζοντας το συγκεκριμένο αντικείμενο. Έχω δει βέβαια τις ιστοσελίδες των πανεπιστημιακών τμήματος της χώρας στο συγκεκριμένο αντικείμενο και, απ'ότι κατάλαβα, διδάσκονται κάποια μαθήματα άλλων κλάδων (δίκαιο, οικονομικά) και κάποια σχετικά με την πολιτική θεωρία, της διεθνείς σχέσεις κλπ.

Θα ήθελα όμως κάποιος να με ενημερώσει και σχετικά με τις επαγγελματικές διεξόδους του αντικειμένου. Αντιλαμβάνομαι ότι δεν είναι αντικείμενο που οδηγεί, συνήθως, σε συγκεκριμένη απασχόληση, ωστόσο θα ήθελα να μάθω σε ποια πεδία το συγκεκριμένο πτυχίο κάνει τη διάφορα και πλεονεκτει έναντι των άλλων κοινωνικών επιστημών (κυρίως οικονομικά, νομική).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εντελώς φιλικά και πληροφοριακά, ξέρετε κάποιον που από πολιτικές επιστήμες δουλεύει στον τομέα του; ξέρω 2 άτομα πτυχιούχους του πολιτικού της νομικής και άλλα 2 στο ΔΕΣ του ΠΑΠΕΙ και κανείς τους ποτέ δεν έχει δουλέψει σ αυτό. Και για αυτό μου έχει δημιουργηθεί ένας φόβος προς αυτές τις σχολές... Εγώ έχω πέσει στην περίπτωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Ποιος ειναι ο τομεας του?Η πολιτικη επιστημη?Η σχολη εχει κατευθυνσεις δημοσιας διοικησης ,πολιτικης αναλυσης κτλ
Αλλοι δημοσιογραφοι αλλοι υπουργεια σε δημοσια διοικηση κτλ
ΕΓω ξερω ατομα που εργαζονται σε αυτους τους τομεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Eγώ είμαι στο ΔΕΣ ΠαΠει 1ο έτος και σκέφτομαι να κάνω 10% γιατί σκέφτομαι το "μετά".Η σχολή είναι πάντως πολλή ωραία ενδιαφέρουσα και με προοπτικές που άλλες σχολές 1ου πεδίου δεν προσφέρουν πέρα από ένα πιο συγκεκριμένο πτυχίο όπως πχ παιδαγωγικό ή φιλολογία..Η ευρύτητα βέβαια σου αφήνει και μεγαλύτερα περιθώρια εργασίας.Το τμήμα μου ας πούμε προσφέρει και δικαιώματα οικονομολόγου..Αν θες κάτι παραπάνω να μάθεις πες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Δυστυχώς στην Ελλάδα οι Πολιτικές Επιστήμες δεν έχουν "ψωμί", ούτε και αντιμετωπίζονται ως σοβαρή επιστήμη. Όλοι θεωρούν πως για να φοιτάς σε σχολή κλάδου πολιτικών επιστημών ήθελες Νομική και επειδή απέτυχες πήγες σε ό,τι πιο παραπλήσιο βρήκες. Και οι σχολές οι ίδιες επίσης θεωρούνται "wannabe Νομική"... Το λέω εκ πείρας, είμαι ΔΕΣ Παντείου. Κατά τη γνώμη μου, για να πας μπροστά στο συγκεκριμένο τομέα πρέπει να ψάχνεσαι πολύ, ΠΟΛΥ όμως (να παρακολουθείς πολλά σεμινάρια, να πηγαίνεις σε simulations, summer courses, να κάνεις πρακτική σε φορείς), να ξέρεις πολλές ξένες γλώσσες και άριστα, να διαβάζεις βιβλία πολιτικής επιπλέον αυτών της σχολής, να παρακολουθείς την επικαιρότητα, και εννοείται να κάνεις ένα καλό μεταπτυχιακό. Τα οικονομικά που μαθαίνουμε στα τμήματα ΔΕΣ και σε άλλα πολιτικά τμήματα δεν πιάνουν μία μπροστά σε αυτά της ΑΣΟΕΕ, γι' αυτό αν θες να ασχοληθείς με αυτά θα χρειαστείς οπωσδήποτε μεταπτυχιακό.

Συνοψίζοντας: Εγώ δεν θα προέτρεπα κάποιον να μπει σε μια τέτοια σχολή, κι εγώ η ίδια το έχω μετανιώσει. Αν βέβαια αυτός πληροί όλα αυτά που ανέφερα, επιβάλλεται να προσπαθήσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kirdou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Kirdou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,095 μηνύματα.
Πάντως στην Αμερική και σε άλλες ευρωπαικές χώρες είναι αρκετά δημοφιλές πτυχίο αυτό των πολιτικών επιστημών.Και ώς συνήθως ότι έχει απόδοση στο εξωτερικό εδώ δεν έχει τίποτα λοοοολ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Eγώ είμαι στο ΔΕΣ ΠαΠει 1ο έτος και σκέφτομαι να κάνω 10% γιατί σκέφτομαι το "μετά".Η σχολή είναι πάντως πολλή ωραία ενδιαφέρουσα και με προοπτικές που άλλες σχολές 1ου πεδίου δεν προσφέρουν πέρα από ένα πιο συγκεκριμένο πτυχίο όπως πχ παιδαγωγικό ή φιλολογία..Η ευρύτητα βέβαια σου αφήνει και μεγαλύτερα περιθώρια εργασίας.Το τμήμα μου ας πούμε προσφέρει και δικαιώματα οικονομολόγου..Αν θες κάτι παραπάνω να μάθεις πες μου.
Και εγώ λόγω αμφιβολιών περί αποκατάστασης δεν πήγα ποτέ στο ΔΕΣ. Βέβαια και εκεί που πήγα δεν αποδείχτηκε καλύτερο. Αν θες τη γνώμη μου απόφυγε εντελώς το πρώτο πεδίο αν σε ενδιαφέρει η αποκατάσταση. Ωραίες επιστήμες αλλά δεν κινείται τίποτα στην αγορά εργασίας. Καλύτερα γυρισέ το οικονομικά ή διοίκηση/μαρκετίνγκ κάτι τέτοιο, αν φυσικά σε ενδιαφέρουν. Εγώ είμαι στο τουριστικών επιχειρήσεων και βλέπω να έχει λίγο καλύτερες προοπτικές από τη φιλολογία που έχω τελειώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Εκτος απο το 1ο πεδιο ανοιγω και το 3ο που εχω γραψει 14830.ειμαι πολυ προβληματισμενος και επισης σπουδαζω σε αλλη πολη και θα εχει παει ενας χρονος χαμενος :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Εκτος απο το 1ο πεδιο ανοιγω και το 3ο που εχω γραψει 14830.ειμαι πολυ προβληματισμενος και επισης σπουδαζω σε αλλη πολη και θα εχει παει ενας χρονος χαμενος :/
Και το τρίτο καλύτερο είναι από το πρώτο, βεβαια είναι και το κατά πόσο σου αρέσουν τα παραιτρικά επαγγέλματα. Ωστόσο αν σου αρέσει το ΔΕΣ μείνε και όπου σε βγάλει. Καταλαβαίνω αυτό που λες, για αυτό σκέψου το καλά. Τι σου αρέσει πιο πολύ γενικότερα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Οι κλασσικές σπουδές(φιλολογία,ιστορικό-αρχαιολογικό) μου αρέσουν αλλά πέρσυ τα είχα μισήσει λόγω των πανελληνίων :p .Αν κάνω 10% θα βάλω παιδαγωγικό λογικά γιατί είναι πι εύκολη και θα κοιτάξω να την τελείωσω όσο πιο γρήγορα γίνεται..Η φιλολογία είναι πολλή δύσκολη σχολή νομίζω?! Επίσης από 3ο πεδίο μόνο φυσικοθεραπεία θα μου άρεσε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Φυσικοθεραπεία δεν μπαίνεις με το βαθμό που έχεις. Το παιδαγωγικό έχω ακούσει ότι είναι εύκολο αλλά αφού δεν διορίζουν πλέον και εκεί είναι δύσκολη η αποκατάσταση. Εγώ έχω τελειώσει Αγγλική όχι κλασσική φιλολογία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babletheone

Νεοφερμένος

Ο babletheone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 114 μηνύματα.
Eγώ θα τελειώσω σε 4 χρόνια + τον στρατό βάλε 5..Η κατασταση σε 5 χρόνια ποιος ξέρει πως θα είναι...Η αγγλική πάντως έχει ακόμα πολλή πέραση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iwanna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η iwanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 373 μηνύματα.
Eγώ θα τελειώσω σε 4 χρόνια + τον στρατό βάλε 5..Η κατασταση σε 5 χρόνια ποιος ξέρει πως θα είναι...Η αγγλική πάντως έχει ακόμα πολλή πέραση
Μ' αυτή τη λογική μείνε και στο ΔΕΣ όμως, ίσως να έχει πέραση μετά από μία 5ετία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Potentia

Νεοφερμένος

Η Potentia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Αφού ποτέ το ΔΕΣ δεν είχε πέραση... Ανέκαθεν οι πολιτικές επιστήμες ήταν "ριγμένες".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johny232

Νεοφερμένος

Ο johny232 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
καλησπερα σας παιδια
Εβγαλα 16.049 μορια και σκεφτομαι να περασω στο τμημα των πολιτικων επιστημων και ιστοριας στο παντειο. Τελειωνωντας τις σπουδες μου ενδιαφερομαι να ασχοληθω με την δημοσιογραφια κάνοντας ενα αναλογο μεταπτυχιακο στο ΕΚΠΑ.ΘΑ ηθελα λοιπον να μου πειτε εαν μεσω του μεταπτυχιακου εχω οντως την δυνατοτητα να ασχοληθω ως δημοσιογραφος και επισης εαν θα ηταν εξυπνο επειδη θελω να ασχοληθω με την αθλητικη δημοσιογραφια να φοιτουσα ενα ενα ιεκ-σπουδαστηρη κάνοντας μια ειδικευση δηλδη σε εναν συγκεκριμένο τομεα,οπως αυτον του αθλητισμου΄(ωστε να με "χωσουν" καπου). Τελος γνωριζω οτι εγγράφεσαι στο ΠΕ13 των καθηγητων και εχεις την δυνατοτητα για να διδαξεις ορισμενα μαθηματα οπως τα καινουρια μαθηματα πολιτικης παιδειας και στοιχεια πολιτικης επιστημης..ωστοσο θα ηθελα να μαθω πως μπορεις να ενταχθεις στο δημοσιο και εαν υπαρχουν πιθανοτητες ως προς αυτο.
Ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Μπορεις να ενταχθεις στο δημοσιο μεσω προκηρυξεων η μεσω της σχολης δημοσιας διοικησης που μπορεις να μπεις μετα τη σχολη πολιτικων επιστημων,.το εχει κανει και η ξαδελφη μου.Δεν σου λεω οτι ειναι ευκολα,αλλα
παντως γενικα ειναι καλα τα σχεδια σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sm1000

Νεοφερμένος

Η sm1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Για σας ...
Πάω Β λυκείου\Θεωρητική και απλώς έχω μπερδευτεί λίγο με όλες αυτές τις αλλαγές. Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι εάν πλέον μπορώ να περάσω για πολιτικές επιστήμες απο ανθρωπιστικών σπουδών. Ακουσα πολλούς να λένε οτι η σχολή των πολιτικών επιστημών μεταφέρθηκε στο 5ο πεδίο(Οικονομικών, πολιτικών, κοινωνικών σπουδων). Ισχύει ?
Υ.Γ Συγνώμη αν έγραψα σε λάθος θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Για σας ...
Πάω Β λυκείου\Θεωρητική και απλώς έχω μπερδευτεί λίγο με όλες αυτές τις αλλαγές. Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι εάν πλέον μπορώ να περάσω για πολιτικές επιστήμες απο ανθρωπιστικών σπουδών. Ακουσα πολλούς να λένε οτι η σχολή των πολιτικών επιστημών μεταφέρθηκε στο 5ο πεδίο(Οικονομικών, πολιτικών, κοινωνικών σπουδων). Ισχύει ?
Υ.Γ Συγνώμη αν έγραψα σε λάθος θέμα.

Καλησπέρα, αν πράγματι διαμορφωθούν έτσι τα πεδία, τα τμήματα πολιτικής επιστήμης θα είναι πράγματι στο "5ο πεδίο" όπως λες, γεγονός που γίνεται αντιληπτό και από τον τίτλο του πεδίου. :)

Θέλω να ρωτήσω κάτι σχετικά με το αντικείμενο. Επειδή με ενδιαφέρει η πολιτική επιστήμη, σκέφτηκα ποιοι τομείς της θα μπορούσαν να με ενδιαφέρουν περισσότερο (πολιτική θεωρία/φιλοσοφία, διεθνείς σχέσεις, συγκριτική πολιτική (κάποιοι την εντάσσουν στην πολιτική θεωρία), δημόσια διοίκηση). Από τους προαναφερθέντες τομείς, αποκλείοντας τη δημόσια διοίκηση όταν μιλάμε για Ελλάδα (και) για λόγους ρεαλισμού, και μπορώντας να σκεφτώ μόνο κάποια διέξοδο σχετική με την αρθρογραφία, το πολιτικό ρεπορτάζ ή την ακαδημαϊκή καριέρα σχετικά με την πολιτική θεωρία (και τη συγκριτική πολιτική), το μόνο άλλο πεδίο για το οποίο υπάρχουν (γενικώς, δε μιλάμε για το μέγεθος της προσφοράς) θέσεις εργασίας είναι οι διεθνείς σχέσεις.

Αν δε μιλάμε για διπλωματικό σώμα, αλλά για εργασία σε κάποιο όργανο της Ε.Ε. ή κάτι τέτοιο, τι θα μπορούσε να προσφέρει ένας πολιτικός επιστήμονας, ο οποίος δεν έχει ούτε τις οικονομικές γνώσεις του οικονομολόγου, ούτε τις νομικές γνώσεις του νομικού; :hmm:

Γενικότερα, αυτή η απορία μου είναι μόνιμη. Όταν μιλάμε για πολιτική ανάλυση προφανώς είναι η ειδικότητα του πολιτικού επιστήμονα. Όταν όμως μιλάμε για διεθνείς σχέσεις (ή ακόμα και δημόσια διοίκηση πιστεύω), μπορώ να δω οικονομικά ζητήματα, για τα οποία είναι απαραίτητη η ύπαρξη οικονομολόγων, και νομικά ζητήματα, για τα οποία υπάρχουν οι νομικοί. "Πολιτικά" ζητήματα, δε μπορώ να δω. Μόνο ίσως κάποια στρατηγικά θέματα να αφορούν περισσότερο τους πολιτικούς επιστήμονες από τους υπόλοιπους. Η άσκηση της πολιτικής είναι (προφανώς) για τους πολιτικούς. Ο πολιτικός επιστήμονας υφίσταται μόνο για την ανάλυση των πολιτικών φαινομένων, όπως ο κοινωνιολόγος (ως ευρύτερο αντικείμενο) υφίσταται για την ανάλυση λίγο-πολύ όλων των κοινωνικών φαινομένων;

Εν ολίγοις, προσπαθώ να καταλάβω σε τι ακριβώς ειδικεύονται οι απόφοιτοι των συγκεκριμένων τμημάτων. Πολύ ενδιαφέρουσα κοινωνική επιστήμη βάσει προγραμμάτων σπουδών κατ'εμέ, αλλά δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ακριβώς κάνουν και μου δημιουργεί πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν επικεντρωθείς μόνο στην κατεύθυνση των Διεθνών και Ευρωπαικών Σπουδών (δηλ αν εξαιρέσεις τις κατευθύνσεις της πολιτικής ανάλυσης και της δημόσιας διοίκησης) τότε δεν υπάρχει καμία διαφορά αν έχεις τελειώσει ένα πολιτικό ή ένα οικονομικό ή ένα νομικό τμήμα. ΄Ολα τα τμήματα έχουν παρεμφερή μαθήματα απλά ανάλογα με τη σχολή δίνουν μεγαλύτερη βαρύτητα στα θεωρητικά ή στα οικονομικά θέματα. Οι επαγγελματικές διέξοδοι που προσφέρουν όλες αυτές οι σχολές είναι οι ίδιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top