Πολιτικές Επιστήμες Ρέθυμνο - Κόρινθο, μετεγγραφές, μετακίνηση, πληροφορίες

Antonia Alexandra

Νεοφερμένος

Η Antonia Alexandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλημερα κυρια Antonia Alexandra

Σιγουρα η κτηνιατρικη εχει εξαιρετικο οραμα εργασιας και τεχνης
Δυστηχως ειναι σε αλλο πεδιο (3ο) και εινα και ταβανι μοριων.
Βεβαια μην νομιζεται οτι εχει και χρηματα.. Ο Ηλιας και η γυναικα του μαζι ξεδελφια .... με το ζορι βγαζουν τα εξοδα ιατρειου και ζωης κανοντας δυο διαφορετικα πραγματα στον ιδιο χωρο... κατι δηλαδη σε δυο επιχειρησεις.

Παμε στα δικα μας
Πραγματι οι επαγγελματικοι συμβμουλοι εινα καλοι αλλα μεχρι σε ενα σημειο.
Το να κανει το μηχανογραφικο μονη της με χαμηλα μορια ειναι κατα καταστροφικο ...αλλα δεν υπαρχει και αλλη λυση...
Αν υπηρχε καποιος γνωστης τωρα το παιδι θα παρακολουθουσε αθηνα.

Αυτοι που πρεπει να ξερουν και να μελετανε ..δεν ξερουν και δεν θελουν γιατι φοβουνται τις ευθυνες.

Το 1ο πεδιο εχει εξαιρετικες επιστημες ,πολιτισμου, ευστροφιας, και καλιεργειας , με οραμα...οκ λευτα δεν εχει ,,ειναι μικροβιο της εποχης..τι να κανουμε?

Λοιπον σταματω εδω γιατι μου τα εριξες κατα ριπας , με φιλολογικο τροπο ( σεντονια τα λενε) και δεν ειμαι και τοσο εξυπνος και συνεχιζω παρακατω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αε πιασουμε τα ερωτηματα ενα ενα

1)Για να δω το 10% για το 2024, σιγουρα η Εβε πρεπει να ειναι πρασινη μετα επιλεγω ταξινομηση:Διαφορα(μορια-βαση) και Γελ 90% ή 10% 2023?

Το λογισμικο που σας εδωσα σας βγαζει κουτακια με τα μορια του παιδιου ( αυτα κυμαινονται) την βαση σχολης 2023 και την εβε.
Για το 6% 2024, επιλεγουμε πρασινη εβε και τα μορια του παιδιου να υπολείπονται max κατα 500
Μας ενδιαφερει η βαση ΓΕΛ 90% του 2023 με αυτη θα συγκριθούμε για την αρχικη εισαγωγη.

2)Προς το παρον εχει 10%2022 -σε αλλο πινακακι απο αυτο το οποιο μου
στειλατε.
Ναι υπαρχει το συγκεντρωτικο του υπουργειου σε excel και το επισυναπτω

3)Τελος σε περιπτωση που η διαφορα στα μορια ειναι κοκκινη,μπορει να επιλεξει σχολες με διαφορα εως 2750 (εαν ισχυει ο κοφτης και στο 10%) ή λιγοτερο?

Ξεχαστε το 2750 για την αρχικη εισοδο ( αυτο ειναι για μετεγγραφη)
το 2750 θα το δουμε αμεσως μετα ( τωρα πριν το μηχανογραφικο) για να ερθει αθηνα με μεταγγραφη


Μετα ξερω θα κοιτάξω τις βασεις μετεγγραφων του 2023 για να δω εαν δηλωθει επαρχια κι γινεται να ερθει Αθηνα.

Ναι βεβαια πρεπει να τις κοιταξεται ..προς το παρον εχουμε του 2022

4)Πιστευω οτι δινει το δικαιωμα να ξανακανει μετεγγραφη σωστα?

Βεβαια το 6% δινει δικαιωμα νεας μετεγγραφης ή και μετακινησης

5)Με τη βαση του Ρεθυμνου σωστα?

Δεν καταλαβαινω την ερωτηση

6)Υπάρχει κι κατι αλλο το οποιο πρεπει να λαβω υπ οψιν μου και να το κοιταξω?
Εαν ναι παρακαλω απλως πειτε μου ποιο και να το ψαξω.Δεν θελω να σας βαλω σε περαιτερω κόπο.


Καλη ερωτηση ... Δεν ειναι μονο η τεχνικη εισαγωγης που συζηταμε... οκ αντε μπηκαμε ,,τι κανουμε τωρα..?
Για τις σχολες στοχος θα πρεπει στο σαιτ της σχολης ,να δειτε τα επαγγ. δικαιωματα ( αν τα λενε) ....το προγραμμα σπουδων ( τα μαθηματα)... τα επιλογης μαθηματα..την ποσοτητα καθηγητων ( συγκριτο μεγεθος)

Το εγχειρημα του θελετε δεν τελειωνει σε μια σελιδα ,,θελει πολλες συζητησεις ..δυστηχως

Εγω μελεταω σχολες με δυνατοτητα εισαγωγης και μετεγγραφης και θα σας στειλω ενα excel να το αξιολογησετε.

Κυριε Γιαννη ειλικρινα το ευχαριστω ειναι πολυ λιγο.Η αληθεια ειναι οτι δεν εφησυχαζω,αλλα παρολο που εψαχνα κι διαβαζα ,το άγχος εαν τα εχω αντιληφθει κι αναζητησει σωστα ,παντα υποβοσκει!Με βοηθησατε να ξεκαθαρισει αρκετα το "τοπιο".
Για την επιλογη σχολης πριν το μηχανογραφικο μονο τα μαθηματα ειχε δει η κορη μου.Οποτε τωρα θα τσεκαρει και τα υπολοιπα πριν το 10%(εαν θελησει να το κανει).Χρόνος πλεον υπαρχει να τα δει με την ησυχια της κι να αποφασισει μονη της τί θελει.
Συγγνωμη για το σεντονι.

"Εγω μελεταω σχολες με δυνατοτητα εισαγωγης και μετεγγραφης και θα σας στειλω ενα excel να το αξιολογησετε"

Για να ειμαι ειλικρινης θα ηταν αρκετα βοηθητικο.Όποτε κι εαν μπορειτε!Φοβαμαι μηπως καταχραζομαι την καλη σας διαθεση να βοηθησετε κι σας κουραζω.
Ευχομαι ολοψυχα τα καλυτερα γι εσας την οικογενεια σας και τους αγαπημενους σας
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Κυριε Γιαννη ειλικρινα το ευχαριστω ειναι πολυ λιγο.Η αληθεια ειναι οτι δεν εφησυχαζω,αλλα παρολο που εψαχνα κι διαβαζα ,το άγχος εαν τα εχω αντιληφθει κι αναζητησει σωστα ,παντα υποβοσκει!Με βοηθησατε να ξεκαθαρισει αρκετα το "τοπιο".
Για την επιλογη σχολης πριν το μηχανογραφικο μονο τα μαθηματα ειχε δει η κορη μου.Οποτε τωρα θα τσεκαρει και τα υπολοιπα πριν το 10%(εαν θελησει να το κανει).Χρόνος πλεον υπαρχει να τα δει με την ησυχια της κι να αποφασισει μονη της τί θελει.
Συγγνωμη για το σεντονι.

"Εγω μελεταω σχολες με δυνατοτητα εισαγωγης και μετεγγραφης και θα σας στειλω ενα excel να το αξιολογησετε"

Για να ειμαι ειλικρινης θα ηταν αρκετα βοηθητικο.Όποτε κι εαν μπορειτε!Φοβαμαι μηπως καταχραζομαι την καλη σας διαθεση να βοηθησετε κι σας κουραζω.
Ευχομαι ολοψυχα τα καλυτερα γι εσας την οικογενεια σας και τους αγαπημενους σας
Ωραια ωραια ,,θελω μια προκαταβολη ομως
Αυτο το κυριε ομως... καπως ασπριζει τα γενακια ... ωραια ειναι δε λεω... αλλα καλα ειναι και μαυρα

Ναι το εξελ δεν θα ειναι απλα μια λιστα σχολων θα λεει και ποσοστα επιτυχιας εισαγωγης και ποσοστα επιτυχιας στην τελικη μετεγγραφη
καθοτι βαδιζουμε στο αγνωστο.

Ε εδω που ειρθατε ... θα πρεπει να παρετε το κατι τι σας... και αφου ξερουμε και εχουμε ασχοληθει πολυ ....το εχεται σιγουρο..αλλωστε αυτο βασικα κανουμε εδω μεσα.... οταν δεν τρολαριζομαστε βεβαια.
 

Antonia Alexandra

Νεοφερμένος

Η Antonia Alexandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ωραια ωραια ,,θελω μια προκαταβολη ομως
Αυτο το κυριε ομως... καπως ασπριζει τα γενακια ... ωραια ειναι δε λεω... αλλα καλα ειναι και μαυρα

Ναι το εξελ δεν θα ειναι απλα μια λιστα σχολων θα λεει και ποσοστα επιτυχιας εισαγωγης και ποσοστα επιτυχιας στην τελικη μετεγγραφη
καθοτι βαδιζουμε στο αγνωστο.

Ε εδω που ειρθατε ... θα πρεπει να παρετε το κατι τι σας... και αφου ξερουμε και εχουμε ασχοληθει πολυ ....το εχεται σιγουρο..αλλωστε αυτο βασικα κανουμε εδω μεσα.... οταν δεν τρολαριζομαστε βεβαια.
Πασα πρόταση για προκαταβολη και το κατιτις μου..δεκτη.Αναμενω περαιτερω λεπτομέρειες
Οκ.Αφηνω στην ακρη το "κυριε" και το πληθυντικο.Οπως θα ηθελα κι εσυ παρακαλω να αφησεις το "κυρια"
Εν κατακλέιδι..:Γιαννη χαρηκα με λενε Αντωνια κι σε ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Πασα πρόταση για προκαταβολη και το κατιτις μου..δεκτη.Αναμενω περαιτερω λεπτομέρειες
Οκ.Αφηνω στην ακρη το "κυριε" και το πληθυντικο.Οπως θα ηθελα κι εσυ παρακαλω να αφησεις το "κυρια"
Εν κατακλέιδι..:Γιαννη χαρηκα με λενε Αντωνια κι σε ευχαριστω πολυ για την πολυτιμη βοηθεια σου.
Η προκαταβολη αυτη ειναι ...το οχι κυριε

Χαρηκα Αντωνια ( ωραιο αρχαιο ονομα..ρωμαικο) ...και καλως ηρθες...

Λοιπον σε συνεχεια των παραπανω και οπως ρωτησες αλλα απαντηση δεν πηρες ... λεμε

Οταν θα βρεις την σχολη απο τα τετραγωνακια θα κανεις κλικ επανω της
και θα πας σκρολ παρακατω να δεις τον πινακα και να κανεις την συγκριση σαν αυτη που λεει το βελος που σου βαζω.

διαδοχη των κλικ


1ο κλικ
1695463702489.png


2ο κλικ αν μπαινω ?... υπολογιζοντας τις διαφορες ..πτωσεις ή ανοδους στο 6% και ποσο?

1695464111343.png




3ο κλικ τα αντιστοιχα
1695463663928.png


4ο κλικ τα αντιστοιχα
1695463766486.png


5ο κλικ απο εδω αν καβαλαω τα 2750? για την νεα σχολη με μετεγγραφη
1695463872958.png
 

Συνημμένα

  • 1695463515494.png
    1695463515494.png
    16.7 KB · Εμφανίσεις: 108
Τελευταία επεξεργασία:

Antonia Alexandra

Νεοφερμένος

Η Antonia Alexandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Η προκαταβολη αυτη ειναι ...το οχι κυριε

Χαρηκα Αντωνια ( ωραιο αρχαιο ονομα..ρωμαικο) ...και καλως ηρθες...

Λοιπον σε συνεχεια των παραπανω και οπως ρωτησες αλλα απαντηση δεν πηρες ... λεμε

Οταν θα βρεις την σχολη απο τα τετραγωνακια θα κανεις κλικ επανω της
και θα πας σκρολ παρακατω να δεις τον πινακα και να κανεις την συγκριση σαν αυτη που λεει το βελος που σου βαζω.

διαδοχη των κλικ


1ο κλικ
View attachment 122514

2ο κλικ αν μπαινω ?... υπολογιζοντας τις διαφορες ..πτωσεις ή ανοδους στο 6% και ποσο?

View attachment 122517



3ο κλικ τα αντιστοιχα
View attachment 122513

4ο κλικ τα αντιστοιχα
View attachment 122515

5ο κλικ απο εδω αν καβαλαω τα 2750? για την νεα σχολη με μετεγγραφη
View attachment 122516
Καλημερα !Ευχαριστω πολυ
 

Antonia Alexandra

Νεοφερμένος

Η Antonia Alexandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπερα σας.
Επειδη σε αυτη τη ζωη δεν γινεται μονο να παιρνεις αλλα πρεπει κι ωφειλεις να δινεις.. θα ηθελα να παραθεσω οσες πληροφοριες εχω βρει αναφορικα με τη μετακινηση αλλα κι τη διαμονη σε ξενοδοχείο για τη Κορινθο για τις σχολες:
Πολιτικης επιστήμης κι διεθνων σχεσων
Κοινωνικης κι εκπαιδευτικης πολιτικης

Μετακινηση
1ος τροπος:ΚΤΕΛ
Αναχωρηση απο Αθηνα για Κορινθο

Αναχωρηση μονο απο Κηφισσο (ετσι μου ειπαν)
Κοστος εισιτηριου:8,50€ ολοκληρο,6,40(με πασο αλλης σχολης),4,30(με πασο σχολης Κορινθου.
ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ (Κορινθος Αθηνα παλι μεσω Κτελ)
Κομιστρο εισιτηριων τα ιδια.
Στην επιστροφη μπορεις να ζητησεις στον οδηγο να κανει σταση :
κοντα στους σταθμους μετρο(Τει Αιγαλεω,Παλατακι και πλ.Καραισκακη-Μεταξουργειο) μετα παει στα Κτελ Κηφισσου.
Αναχωρει απο Κορινθο καθε 1 ωρα.
Καθε +35 συγκεκριμένα κι τα τελευταια δρομολογια ειναι:17:35 19:35 21:30

Προαστιακος
Ολοι κατω των 24 εχουν εκπτωση 25%.Οπότε η τιμη διαμορφωνεται απο 8,50 στα 6,40.Ουσιαστικα ειναι η ιδια εκπτωση που ισχυει εαν εχεις πασο αλλης σχολης εκτος Κορινθου.Εαν εχεις πασο Κορινθου η τιμη ειναι γυρω στα 4,30
Υπαρχει η δυνατοτητα να βγαλεις κάρτα μηνιαια (πχ εκδοση καρτας 16/10 ληξη καρτας15/11) στην τιμη των 103€ (25% για κατω των 24 ετων ή με πασο αλλης σχολης)
Με πασο σχολής Κορινθου η τιμη ειναι 68€
Το ταξι για τη μεταφορα απο το προαστιακο μεχρι τη σχολη κοστιζει 4-5 ευρω.Οταν φτασεις με το προαστιακο στα Μεγαρα κανεις κληση -δεν αναφερω τηλεφωνα..δεν ξερω εαν επιτρεπεται)κι ζητας να σε περιμενει ταξι για να πας στη σχολη.Μπορεις να μοιραστεις τη κουρσα ,αρα κι το κομιστρο με αλλους μαζι,δεν εχουν θεμα οι ταξιτζήδες.
Περναει ανα 1 ωρα Καθε + 10

Διαμονη ξενοδοχεια(μονοκλινα)
1) Apollon filoxenia:47€
2)Acropolis :25€
3)Hotel Korinthos:25€
4)Ephira:36,5€_δίκλινο 54€

Θα παραθεσω τη δικη μου προσωπικη αποψη επειδη τα ειδα απο κοντα:
Το 1ο το βρηκα ακριβο
Το 2ο & το 3ο ηταν εσωτερικα σε στυλ παρακμιακου ξενοδοχειου στο κεντρο της Αθηνας
Αναφορικα με το 4ο η τιμη εχει κλειστει απο το συλλογο φοιτητων κι γι αυτο μου μιλησαν αρκετα θετικά οι ντόπιοι κάτοικοι
Τα σχολια μου ειναι η δικη μου προσωπικη αποψη κι σαφως καποιος μπορει κι να εχει αντιθετη αποψη απο εμενα η οποια κι ειναι σεβαστη

Ελπιζω ειτε σε τωρινους ειτε σε μελλοντικους φοιτητες να φανουν χρησιμες πληροφοριες
 
Top