Πολιτικές Επιστήμες Ρέθυμνο - Κόρινθο, μετεγγραφές, μετακίνηση, πληροφορίες

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Διάβασα πρόσφατο ΦΕΚ που δηλώνει τις αντιστοιχίες των τμημάτων και ο πίνακας που δείχνει εδώ αναφέρεται στα τμηματα που είναι αντίστοιχα, αποτι βλεπω είναι αντίστοιχα , το παρόν έγγραφο είναι από το alfavita.gr (παραθέτω εικόνες). Εγώ τον χρόνο δηλώνω ένα ποσό που φτάνει στα 3-4 χιλιάρικα διότι δεν έχω σταθερή εργασία, συγκεκριμένα τα 3 τελευταία χρόνια (τα οποία αποτι κατάλαβα μετράμε στη μετεγγραφή) δεν ξεπέρασα σε εισόδημα τα 3000 και φέτος ειδικα εισέπραξα λιγότερα. Για να είμαστε μέσα δηλαδή βάζω αυτά τα 2500-3000 τα δικά μου συν τα 22000 της οικογένειας που είναι σταθερά έχουμε όποτε είμαστε κάπου στις 24.500-25.000 και όλα αυτά δια του 4 , διότι είμαστε 4μελης οικογενεια (με έναν ανήλικο που δεν εργάζεται).
Ωραια..σε ευχαριστω για το θαρος σου να μας πεις αυτα τα προσωπικα στοιχεια.
Δεν θα βαλω τωρα CO2 στο λογο μου γιατι εισαι νεα εδω και δεν εχω και κατι ευχαριστο να σου πω.

Ο νομος για τον υπολογισμο των εισοδηματων... αν και ασαφης... λεει οτι θα υπολογισουν το μεγαλυτερο εισοδημα ..μεταξυ εσου (3000) και των γονιων (<24.500) ....ή το ενα ή το αλλο ..οχι προσθεση και των δυο
Στην καλυτερη το εισοδημα των γονιων δινει 24.500/4 = 6.125€ το οποιο σημαινει 3 μορια.
3 μορια οικονομικα και 1 κοινωνικο = 4 συνολο
Δυστηχως για παδα δεν φτανουν.... εκει θελουμε κατ ελαχιστο 6..

Λυσεις

Τι λες για πατρα? πιο κοντα πιο φτηνα και καθε παρασκευη σπιτι.
Τα 4 μορια φτανουν μαλλον... τα βοηθα ο κοφτης 2750...για δες πινακα
1694237052558.png


Αν δεν θες πατρα εχουμε και την ωραια λαρισα..ιδια γευση..άδεια ειναι
1694234471729.png


2η λυση
Μορια δεν ξερω αλλα για να εισαι ηρακλειο εχεις πανω απο 11700 μορια.
Κανεις 10% του χρονου και μπαινεις τριπολη και μετα μετεγγραφη με τα 4 μορια σου στο εκπα που θες ...
Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι εχεις πανω απο 12200 μορια οποτε και τον κοφτη εκπα τον πηδας.

Για δες εδω την εικονα μετεγγραφων του εκπα

1694235070873.png

στα 0 μορια εκλεισε περυσι.

Και επειδη τα χρηματα ειναι ακριβα ... μπορεις να πας και πατρα και να το παιξεις τουριστρια //να πηγαινεις που και που..δηλαδη δεν νοικιαζεις και περνας και κανενα μαθημα ..(ευκολα ειναι) και ισως το αναγνωρισει το εκπα μετα... με τα χρηματα που θα νοικιαζες θα παρεις αυτοκινητο.... βεβαια εκει στο λαικο δυσκολα παρκαρεις.

Α και πες και στο λογιστη σας οτι με 3000€ ανεμομαζεματα μπορει να σε εχει και προστατευομενη στο μπαμπα.

Για το θεμα της αντιστοιχιας σου απαντησε πολυ σωστα η constansn..Δεν εχουμε προς εκπα.

ερωτηση...μηπως εχεις 68% ?..αν ναι αυτο ειναι διαβατηριο μετεγγραφης για παδα
 

Συνημμένα

  • 1694234335770.png
    1694234335770.png
    13 KB · Εμφανίσεις: 119
  • 1694234370424.png
    1694234370424.png
    12 KB · Εμφανίσεις: 119
Τελευταία επεξεργασία:

Georgiaapp

Νεοφερμένος

Η Georgiaapp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ωραια..σε ευχαριστω για το θαρος σου να μας πεις αυτα τα προσωπικα στοιχεια.
Δεν θα βαλω τωρα CO2 στο λογο μου γιατι εισαι νεα εδω και δεν εχω και κατι ευχαριστο να σου πω.

Ο νομος για τον υπολογισμο των εισοδηματων... αν και ασαφης... λεει οτι θα υπολογισουν το μεγαλυτερο εισοδημα ..μεταξυ εσου (3000) και των γονιων (<24.500) ....ή το ενα ή το αλλο ..οχι προσθεση και των δυο
Στην καλυτερη το εισοδημα των γονιων δινει 24.500/4 = 6.125€ το οποιο σημαινει 3 μορια.
3 μορια οικονομικα και 1 κοινωνικο = 4 συνολο
Δυστηχως για παδα δεν φτανουν.... εκει θελουμε κατ ελαχιστο 6..

Λυσεις

Τι λες για πατρα? πιο κοντα πιο φτηνα και καθε παρασκευη σπιτι.
Τα 4 μορια φτανουν μαλλον... τα βοηθα ο κοφτης 2750...για δες πινακα
View attachment 121356

Αν δεν θες πατρα εχουμε και την ωραια λαρισα..ιδια γευση..άδεια ειναι
View attachment 121354

2η λυση
Μορια δεν ξερω αλλα για να εισαι ηρακλειο εχεις πανω απο 11700 μορια.
Κανεις 10% του χρονου και μπαινεις τριπολη και μετα μετεγγραφη με τα 4 μορια σου στο εκπα που θες ...
Απο τα λεγομενα σου καταλαβαινω οτι εχεις πανω απο 12200 μορια οποτε και τον κοφτη εκπα τον πηδας.

Για δες εδω την εικονα μετεγγραφων του εκπα

View attachment 121355
στα 0 μορια εκλεισε περυσι.

Και επειδη τα χρηματα ειναι ακριβα ... μπορεις να πας και πατρα και να το παιξεις τουριστρια //να πηγαινεις που και που..δηλαδη δεν νοικιαζεις και περνας και κανενα μαθημα ..(ευκολα ειναι) και ισως το αναγνωρισει το εκπα μετα... με τα χρηματα που θα νοικιαζες θα παρεις αυτοκινητο.... βεβαια εκει στο λαικο δυσκολα παρκαρεις.

Α και πες και στο λογιστη σας οτι με 3000€ ανεμομαζεματα μπορει να σε εχει και προστατευομενη στο μπαμπα.

Για το θεμα της αντιστοιχιας σου απαντησε πολυ σωστα η constansn..Δεν εχουμε προς εκπα.

ερωτηση...μηπως εχεις 68% ?..αν ναι αυτο ειναι διαβατηριο μετεγγραφης για παδα
Ευχαριστώ πολύ , αρχίζει να ξεκαθαρίζει λίγο το τοπίο γιατι είχα μπερδευτεί όσο δε πάει με όλα αυτά τα γραφειοκρατικά και για κάθε περίπτωση είναι τόσο διαφορετικά.

1)Οσο για το που δικαιούμαι να αιτηθώ μεταγραφή θα ξεκαθαρίσει και μόλις μπω να κάνω την αίτηση αποτι κατάλαβα αφου απορρίπτονται αυτόματα οι σχολές που δε μπορείς να δηλώσεις;

2) Για Λάρισα ή Πάτρα σαν εναλλακτική καλό ακούγεται , κοντά είναι και έχει φθηνότερα νοίκια αποτι ξερω…
Ίσως και η Θεσσαλονίκη να ήταν μια λύση αλλά μάλλον θα είναι ψηλά τα μόρια…

3)Αυτό με το 10% για Τρίπολη κ μετά εκπα μοιάζει λίγο ταλαιπωρία αλλά αν την εχω σίγουρη θα έδινα μια ευκαιρία…το αφηνω όμως σαν τελευταία επιλογή.

4) Από 2ο έτος θα ήταν πιο δύσκολο να τη παρω τη μετεγγραφή ; Στο αν θα αναγνωριστούν τα μαθήματα κλπ (δεν έχω πρόβλημα να ξαναδωσω κάποια πάντως αν χρειαστει).

5)Τελος είδα και κάτι ότι δηλώνεις μαζί και μετακίνηση για σχολη ίδιου επιστημονικού πεδίου, τι ισχύει για αυτό; Εγώ είχα δηλωσει στο μηχανογραφικό μου και τη φυσικοθεραπεία η οποία με ενδιέφερε εξίσου και είναι κοντά στο αντικείμενο της νοσηλευτικης, ίσως έτσι να έρθω Αθήνα..
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ , αρχίζει να ξεκαθαρίζει λίγο το τοπίο γιατι είχα μπερδευτεί όσο δε πάει με όλα αυτά τα γραφειοκρατικά και για κάθε περίπτωση είναι τόσο διαφορετικά.
Αυτό με το που δικαιούμαι να αιτηθώ μεταγραφή θα ξεκαθαρίσει και μόλις μπω να κάνω την αίτηση αποτι κατάλαβα αφου απορρίπτονται αυτόματα οι σχολές που δε μπορείς;
Και για Λάρισα ή Πάτρα σαν εναλλακτική δεν έχουμε θέμα, κοντά είναι και φθηνότερα νοίκια αποτι ξερω…
Ίσως και η Θεσσαλονίκη να ήταν μια λύση αλλά δε ξερω σε τι ενοίκια πάμε και εκει και μαλλον θα είναι ψηλά τα μόρια…
Αυτό με το 10% μοιάζει λίγο ταλαιπωρία αλλά αν την εχω σίγουρη θα έδινα μια ευκαιρία…
Τέλος, πιστεύεις ότι από 2ο έτος θα ήταν πιο δύσκολο να τη παρω; Στο αν θα αναγνωριστούν τα μαθήματα κλπ (δεν έχω πρόβλημα να ξαναδωσω κάποια πάντως αν χρειαστει) ☺️
κατσε κατσε γιατι μου τα λες σε κωδικα σκεψης σου και δεν σε πιανω

μπορεις να θεσεις τα ερωτηματα ενα, δυομτρια ..με μπουλετς και θα στα πω ολα
 

Georgiaapp

Νεοφερμένος

Η Georgiaapp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
κατσε κατσε γιατι μου τα λες σε κωδικα σκεψης σου και δεν σε πιανω

μπορεις να θεσεις τα ερωτηματα ενα, δυομτρια ..με μπουλετς και θα στα πω ολα
Θα επεξεργαστώ το παραπάνω κείμενο να το κάνω πιο συμμαζεμένο αν αυτό εννοείς χαχαχα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

Georgiaapp

Νεοφερμένος

Η Georgiaapp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
*Τωρα πρόσεξα αυτό το 68% που ανέφερες, αν εννοείς για παθήσεις ναι , έχουμε μέλος στην οικογενεια με 72% αναπηρία πιστοποιημένη , αποτι είδα αυτό μοριοδοτείται.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.

Georgiaapp

Νεοφερμένος

Η Georgiaapp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
αν δεν το ξερεις καλυτερα να μην το μαθεις ποτε σου ..
ειναι το ενα μοριο που ειπες οτι εχεις..εκει δεν το βρηκες?
Ναι τώρα κατάλαβα ότι εννοείς αυτό… μέλος της οικογένειας με 72% πιστοποιημένη αναπηρία , δίνεται καποια ιδιαίτερη βαρύτητα σε αυτό για τη μεταγραφή ή απλα συμψηφίζεται στα μόρια;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Ναι τώρα κατάλαβα ότι εννοείς αυτό… μέλος της οικογένειας με 72% πιστοποιημένη αναπηρία , δίνεται καποια ιδιαίτερη βαρύτητα σε αυτό για τη μεταγραφή ή απλα συμψηφίζεται στα μόρια;
δινει ενα μοριο στις κανονικες..τιποτα αλλο
και αμυδρο πλεονεκτημα στις κατ εξαιρεση αλλα εκει δεν παιζεις εχεις πολλα λευτα

αν το εχεις εσυ ... μακρια ομως απο τετοια.... θα ηταν διαβατηριο για αντιστοιχη σχολη οπου να ειναι και χωρις κοφτη
 

Georgiaapp

Νεοφερμένος

Η Georgiaapp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
δινει ενα μοριο στις κανονικες..τιποτα αλλο
και αμυδρο πλεονεκτημα στις κατ εξαιρεση αλλα εκει δεν παιζεις εχεις πολλα λευτα

αν το εχεις εσυ ... μακρια ομως απο τετοια.... θα ηταν διαβατηριο για αντιστοιχη σχολη οπου να ειναι και χωρις κοφτη
Κατάλαβα.. δε το έχω εγώ.
Εγώ θα κάνω την αίτηση μου με τα δεδομένα που έχω και ότι γίνει..

Τελος, ειδα ότι μαζί με την μεταγραφή υποβάλλεις και αίτηση για μετακίνηση σε σχολη ίδιου επιστημονικού πεδίου, ίσως να χρησιμοποιούσα και αυτό σαν εναλλακτική, να εισαχθώ στην επόμενη επιλογή μου , η διαδικασία αυτή μοριοδοτείται με τον ίδιο τρόπο (οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια);
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Κατάλαβα.. δε το έχω εγώ.
Εγώ θα κάνω την αίτηση μου με τα δεδομένα που έχω και ότι γίνει..

Τελος, ειδα ότι μαζί με την μεταγραφή υποβάλλεις και αίτηση για μετακίνηση σε σχολη ίδιου επιστημονικού πεδίου, ίσως να χρησιμοποιούσα και αυτό σαν εναλλακτική, να εισαχθώ στην επόμενη επιλογή μου , η διαδικασία αυτή μοριοδοτείται με τον ίδιο τρόπο (οικονομικά και κοινωνικά κριτήρια);
ενα ενα να βγαλουμε ακρη ,,,περιμενω τα μπουλετς

τωρα τι εννοεις επομενη επιλογη σου για μετακινηση?... ειναι αοριστο..

οχι η μετακινηση δεν εχει συν 2750 ..θελεις αυτουσια την βαση.
ναι παιζουν ρολο τα μορια αλλα αμυδρα δεν υπρχει ανταγωνισμος

απο νοσηλευτικες εχεις την δυνατοτητα να ζητησεις με μετακινηση

Πατρα ...αλλα δεν θα σε δεχθει γιατι γεμιζει απο μεταγγραφες
Τριπολη... θα σε δεχθει ευχαριστως γιατι κανεις δεν παει με μετεγγραφη
Λαρισα... θα σε δεχθει γιατι δεν γεμιζει απο μετεγγραφες
Ιωαννινα ...θα σε δεχθει γιατι δεν γεμιζει απο μετεγγραφες

-αλλα αυτες πρεπει να ειναι δηλωμενες ηδη στο μηχανογραφικο
- πηρες μετακινηση ?..μετα δεν εχει μετεγγραφη.
 

Georgiaapp

Νεοφερμένος

Η Georgiaapp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ενα ενα να βγαλουμε ακρη ,,,περιμενω τα μπουλετς

τωρα τι εννοεις επομενη επιλογη σου για μετακινηση?... ειναι αοριστο..

οχι η μετακινηση δεν εχει συν 2750 ..θελεις αυτουσια την βαση.
ναι παιζουν ρολο τα μορια αλλα αμυδρα δεν υπρχει ανταγωνισμος

απο νοσηλευτικες εχεις την δυνατοτητα να ζητησεις με μετακινηση

Πατρα ...αλλα δεν θα σε δεχθει γιατι γεμιζει απο μεταγγραφες
Τριπολη... θα σε δεχθει ευχαριστως γιατι κανεις δεν παει με μετεγγραφη
Λαρισα... θα σε δεχθει γιατι δεν γεμιζει απο μετεγγραφες
Ιωαννινα ...θα σε δεχθει γιατι δεν γεμιζει απο μετεγγραφες

-αλλα αυτες πρεπει να ειναι δηλωμενες ηδη στο μηχανογραφικο
- πηρες μετακινηση ?..μετα δεν εχει μετεγγραφη.
Συγκεντρώνω λοιπόν τις επιλογές που έχω και πως θα δράσω σύμφωνα με αυτες:

Για Μεταγραφή:

Κάνω την αίτηση μου για μεταγραφή με τα 4 μόρια τα οποία συγκεντρώνω για τις αντίστοιχες νοσηλευτικές και περιμένω τα αποτελέσματα.
Εάν την παρω έχει καλώς και τελειώνει εδώ.

Για Μετακίνηση:
• 1)
Παράλληλα λοιπόν με την αίτηση της μεταγραφής, δηλώνω και μετακίνηση σε περίπτωση που δεν παρω τη μεταγραφή.

2) Η μετακίνηση που το έψαξα αφορά τη μεταφορά σε άλλη σχολή και πόλη , του ίδιου όμως επιστημονικού πεδίου , σε περίπτωση που δεν καλυφθούν οι θέσεις μετεγγραφής και λαμβάνεται κυρίως υπόψην η βάση εισαγωγής στη σχολη αυτή και όχι τα μόρια από οικονομικά/κοινωνικά κριτήρια , σωστά;

• 3) Αιτούμαι μετακίνηση σε άλλη σχολή (εκτός νοσηλευτικής που βρίσκομαι τώρα) την οποία έχω δηλώσει στο μηχανογραφικό μου (πχ: φυσικοθεραπεία που είχα δηλώσει σαν 2η επιλογή μετά τις νοσηλευτικές );
Είναι ουσιαστικά αλλαγή σχολής , σαν να λεμε ότι απο νοσηλευτική θα πας σε φυσικοθεραπεία , εφόσον δε κατάφερες να πάρεις μετεγγραφή για τη νοσηλευτική στο τόπο κατοικίας σου;

• 4) Στη μετακίνηση ο περιορισμός θέσεων είναι ανάλογα με το πόσες έχουν μείνει κενές; Και προτεραιότητα δίνεται στον καλύτερο βαθμό ;
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ , αρχίζει να ξεκαθαρίζει λίγο το τοπίο γιατι είχα μπερδευτεί όσο δε πάει με όλα αυτά τα γραφειοκρατικά και για κάθε περίπτωση είναι τόσο διαφορετικά.

1)Οσο για το που δικαιούμαι να αιτηθώ μεταγραφή θα ξεκαθαρίσει και μόλις μπω να κάνω την αίτηση αποτι κατάλαβα αφου απορρίπτονται αυτόματα οι σχολές που δε μπορείς να δηλώσεις;

2) Για Λάρισα ή Πάτρα σαν εναλλακτική καλό ακούγεται , κοντά είναι και έχει φθηνότερα νοίκια αποτι ξερω…
Ίσως και η Θεσσαλονίκη να ήταν μια λύση αλλά μάλλον θα είναι ψηλά τα μόρια…

3)Αυτό με το 10% για Τρίπολη κ μετά εκπα μοιάζει λίγο ταλαιπωρία αλλά αν την εχω σίγουρη θα έδινα μια ευκαιρία…το αφηνω όμως σαν τελευταία επιλογή.

4) Από 2ο έτος θα ήταν πιο δύσκολο να τη παρω τη μετεγγραφή ; Στο αν θα αναγνωριστούν τα μαθήματα κλπ (δεν έχω πρόβλημα να ξαναδωσω κάποια πάντως αν χρειαστει).

5)Τελος είδα και κάτι ότι δηλώνεις μαζί και μετακίνηση για σχολη ίδιου επιστημονικού πεδίου, τι ισχύει για αυτό; Εγώ είχα δηλωσει στο μηχανογραφικό μου και τη φυσικοθεραπεία η οποία με ενδιέφερε εξίσου και είναι κοντά στο αντικείμενο της νοσηλευτικης, ίσως έτσι να έρθω Αθήνα..

Συγκεντρώνω λοιπόν τις επιλογές που έχω και πως θα δράσω σύμφωνα με αυτες:

Για Μεταγραφή:

Κάνω την αίτηση μου για μεταγραφή με τα 4 μόρια τα οποία συγκεντρώνω για τις αντίστοιχες νοσηλευτικές και περιμένω τα αποτελέσματα.
Εάν την παρω έχει καλώς και τελειώνει εδώ.

Για Μετακίνηση:
• 1)
Παράλληλα λοιπόν με την αίτηση της μεταγραφής, δηλώνω και μετακίνηση σε περίπτωση που δεν παρω τη μεταγραφή.

2) Η μετακίνηση που το έψαξα αφορά τη μεταφορά σε άλλη σχολή και πόλη , του ίδιου όμως επιστημονικού πεδίου , σε περίπτωση που δεν καλυφθούν οι θέσεις μετεγγραφής και λαμβάνεται κυρίως υπόψην η βάση εισαγωγής στη σχολη αυτή και όχι τα μόρια από οικονομικά/κοινωνικά κριτήρια , σωστά;

• 3) Αιτούμαι μετακίνηση σε άλλη σχολή (εκτός νοσηλευτικής που βρίσκομαι τώρα) την οποία έχω δηλώσει στο μηχανογραφικό μου (πχ: φυσικοθεραπεία που είχα δηλώσει σαν 2η επιλογή μετά τις νοσηλευτικές );
Είναι ουσιαστικά αλλαγή σχολής , σαν να λεμε ότι απο νοσηλευτική θα πας σε φυσικοθεραπεία , εφόσον δε κατάφερες να πάρεις μετεγγραφή για τη νοσηλευτική στο τόπο κατοικίας σου;

• 4) Στη μετακίνηση ο περιορισμός θέσεων είναι ανάλογα με το πόσες έχουν μείνει κενές; Και προτεραιότητα δίνεται στον καλύτερο βαθμό ;
Γεωργια κατ αρχην συγνωμη... εσυ αλλαξε μεν το ποστ σου σε μπουλετς αλλα εγω δεν το ειδα ..σορρυ

Λοιπον απανταμε τουτο εδω

Για Μεταγραφή:

Κάνω την αίτηση μου για μεταγραφή με τα 4 μόρια τα οποία συγκεντρώνω για τις αντίστοιχες νοσηλευτικές και περιμένω τα αποτελέσματα.
Εάν την παρω έχει καλώς και τελειώνει εδώ.


Ναι κανεις την αιτηση για πατρα ή λαρισα ή ιωαννινα ...μπαινεις και καθεσε εκει

Για Μετακίνηση:
• 1) Παράλληλα λοιπόν με την αίτηση της μεταγραφής, δηλώνω και μετακίνηση σε περίπτωση που δεν παρω τη μεταγραφή.

Ναι ..μετακινηση πχ τριπολη ...αλλα αχρηστη θα ειναι αφου θα κατσει η μετεγγραφη

2) Η μετακίνηση που το έψαξα αφορά τη μεταφορά σε άλλη σχολή και πόλη , του ίδιου όμως επιστημονικού πεδίου , σε περίπτωση που δεν καλυφθούν οι θέσεις μετεγγραφής και λαμβάνεται κυρίως υπόψην η βάση εισαγωγής στη σχολη αυτή και όχι τα μόρια από οικονομικά/κοινωνικά κριτήρια , σωστά;

Σωστα ..και εφοσον την εχεις δηλωμενη στο μηχανογραφικο και εφοσον εχεις δικαιωμα να ζητησεις μετεγγραφη..πανε πακετο αυτα.
Και τα μορια λαμβανονται υπ οψιν... αλλα στην πραξη οχι λογω ελειψεις ανταγωνισμου.... ( πέρυσι καπου 250 μετακινησεις εγιναν ... και οι σχολες ειναι 450)

• 3) Αιτούμαι μετακίνηση σε άλλη σχολή (εκτός νοσηλευτικής που βρίσκομαι τώρα) την οποία έχω δηλώσει στο μηχανογραφικό μου (πχ: φυσικοθεραπεία που είχα δηλώσει σαν 2η επιλογή μετά τις νοσηλευτικές );
Είναι ουσιαστικά αλλαγή σχολής , σαν να λεμε ότι απο νοσηλευτική θα πας σε φυσικοθεραπεία , εφόσον δε κατάφερες να πάρεις μετεγγραφή για τη νοσηλευτική στο τόπο κατοικίας σου;


ΣΩΣΤΑ..εχεις δικαιωμα... να δουμε ομως αν αυτη που θες γεμιζει απο μετεγγραφες για να καταλαβουμε που παταμε.

• 4) Στη μετακίνηση ο περιορισμός θέσεων είναι ανάλογα με το πόσες έχουν μείνει κενές; Και προτεραιότητα δίνεται στον καλύτερο βαθμό ;

Σωστα... προτεραιοτητα ομως τα μορια μετεγγραφης και ειναι τα ιδια τα μορια εξετασεων
 

Georgiaapp

Νεοφερμένος

Η Georgiaapp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεωργια κατ αρχην συγνωμη... εσυ αλλαξε μεν το ποστ σου σε μπουλετς αλλα εγω δεν το ειδα ..σορρυ

Λοιπον απανταμε τουτο εδω

Για Μεταγραφή:

Κάνω την αίτηση μου για μεταγραφή με τα 4 μόρια τα οποία συγκεντρώνω για τις αντίστοιχες νοσηλευτικές και περιμένω τα αποτελέσματα.
Εάν την παρω έχει καλώς και τελειώνει εδώ.


Ναι κανεις την αιτηση για πατρα ή λαρισα ή ιωαννινα ...μπαινεις και καθεσε εκει

Για Μετακίνηση:
• 1) Παράλληλα λοιπόν με την αίτηση της μεταγραφής, δηλώνω και μετακίνηση σε περίπτωση που δεν παρω τη μεταγραφή.

Ναι ..μετακινηση πχ τριπολη ...αλλα αχρηστη θα ειναι αφου θα κατσει η μετεγγραφη

2) Η μετακίνηση που το έψαξα αφορά τη μεταφορά σε άλλη σχολή και πόλη , του ίδιου όμως επιστημονικού πεδίου , σε περίπτωση που δεν καλυφθούν οι θέσεις μετεγγραφής και λαμβάνεται κυρίως υπόψην η βάση εισαγωγής στη σχολη αυτή και όχι τα μόρια από οικονομικά/κοινωνικά κριτήρια , σωστά;

Σωστα ..και εφοσον την εχεις δηλωμενη στο μηχανογραφικο και εφοσον εχεις δικαιωμα να ζητησεις μετεγγραφη..πανε πακετο αυτα.
Και τα μορια λαμβανονται υπ οψιν... αλλα στην πραξη οχι λογω ελειψεις ανταγωνισμου.... ( πέρυσι καπου 250 μετακινησεις εγιναν ... και οι σχολες ειναι 450)

• 3) Αιτούμαι μετακίνηση σε άλλη σχολή (εκτός νοσηλευτικής που βρίσκομαι τώρα) την οποία έχω δηλώσει στο μηχανογραφικό μου (πχ: φυσικοθεραπεία που είχα δηλώσει σαν 2η επιλογή μετά τις νοσηλευτικές );
Είναι ουσιαστικά αλλαγή σχολής , σαν να λεμε ότι απο νοσηλευτική θα πας σε φυσικοθεραπεία , εφόσον δε κατάφερες να πάρεις μετεγγραφή για τη νοσηλευτική στο τόπο κατοικίας σου;


ΣΩΣΤΑ..εχεις δικαιωμα... να δουμε ομως αν αυτη που θες γεμιζει απο μετεγγραφες για να καταλαβουμε που παταμε.

• 4) Στη μετακίνηση ο περιορισμός θέσεων είναι ανάλογα με το πόσες έχουν μείνει κενές; Και προτεραιότητα δίνεται στον καλύτερο βαθμό ;

Σωστα... προτεραιοτητα ομως τα μορια μετεγγραφης και ειναι τα ιδια τα μορια εξετασεων
Καλε τι συγνώμη προς θεού, εγώ συγνώμη για τα σεντόνια χαχαχα.. :girl_angel::girl_angel:

Πολύ ωραία.
Στη μετακίνηση σκεφτομαι να δηλώσω τη φυσικοθεραπεία καθώς είναι κοντά στο αντικείμενο μου και μου αρέσει εξίσου.

Στο μηχανογραφικό δήλωσα τις εξής σχολές φυσικοθεραπείας:

1) Σπάρτη (που η μετακίνηση ίσως να είναι σίγουρη , καθώς δε νομίζω να γεμίζει και είναι κοντά Αθήνα )
2) Αιγάλεω
3) Πάτρας
4) Λαμία
5) Θεσσαλονίκη


Αυτό που κοιτάω είναι που θα υπάρχουν οι κενές θέσεις , το πιο πιθανό σε Σπάρτη και Λαμία που πέφτουν και κοντά όποτε είμαι σε καλό δρόμο. Όσο για παδα σίγουρα καλύπτονται …
 
Τελευταία επεξεργασία:

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Καλε τι συγνώμη προς θεού, εγώ συγνώμη για τα σεντόνια χαχαχα.. :girl_angel::girl_angel:

Πολύ ωραία.
Στη μετακίνηση σκεφτομαι να δηλώσω τη φυσικοθεραπεία καθώς είναι κοντά στο αντικείμενο μου και μου αρέσει εξίσου.

Στο μηχανογραφικό δήλωσα τις εξής σχολές φυσικοθεραπείας:

1) Σπάρτη (που η μετακίνηση ίσως να είναι σίγουρη , καθώς δε νομίζω να γεμίζει και είναι κοντά Αθήνα )
2) Αιγάλεω
3) Πάτρας
4) Λαμία
5) Θεσσαλονίκη


Αυτό που κοιτάω είναι που θα υπάρχουν οι κενές θέσεις , το πιο πιθανό σε Σπάρτη και Λαμία που πέφτουν και κοντά όποτε είμαι σε καλό δρόμο. Όσο για παδα σίγουρα καλύπτονται …
Να δες εδω τι μπορει να καλυπτεται και τι οχι

1694293302662.png


1694293341074.png

1694293380677.png

Την Σπαρτη δεν την βλεπεις γιατι δεν πανε με μετεγγραφη ,,ολες οι θεσεις κενες

Την νοσηλευτικη την στειλαμε?
 

Georgiaapp

Νεοφερμένος

Η Georgiaapp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Γεωργια κατ αρχην συγνωμη... εσυ αλλαξε μεν το ποστ σου σε μπουλετς αλλα εγω δεν το ειδα ..σορρυ

Λοιπον απανταμε τουτο εδω

Για Μεταγραφή:

Κάνω την αίτηση μου για μεταγραφή με τα 4 μόρια τα οποία συγκεντρώνω για τις αντίστοιχες νοσηλευτικές και περιμένω τα αποτελέσματα.
Εάν την παρω έχει καλώς και τελειώνει εδώ.


Ναι κανεις την αιτηση για πατρα ή λαρισα ή ιωαννινα ...μπαινεις και καθεσε εκει

Για Μετακίνηση:
• 1) Παράλληλα λοιπόν με την αίτηση της μεταγραφής, δηλώνω και μετακίνηση σε περίπτωση που δεν παρω τη μεταγραφή.

Ναι ..μετακινηση πχ τριπολη ...αλλα αχρηστη θα ειναι αφου θα κατσει η μετεγγραφη

2) Η μετακίνηση που το έψαξα αφορά τη μεταφορά σε άλλη σχολή και πόλη , του ίδιου όμως επιστημονικού πεδίου , σε περίπτωση που δεν καλυφθούν οι θέσεις μετεγγραφής και λαμβάνεται κυρίως υπόψην η βάση εισαγωγής στη σχολη αυτή και όχι τα μόρια από οικονομικά/κοινωνικά κριτήρια , σωστά;

Σωστα ..και εφοσον την εχεις δηλωμενη στο μηχανογραφικο και εφοσον εχεις δικαιωμα να ζητησεις μετεγγραφη..πανε πακετο αυτα.
Και τα μορια λαμβανονται υπ οψιν... αλλα στην πραξη οχι λογω ελειψεις ανταγωνισμου.... ( πέρυσι καπου 250 μετακινησεις εγιναν ... και οι σχολες ειναι 450)

• 3) Αιτούμαι μετακίνηση σε άλλη σχολή (εκτός νοσηλευτικής που βρίσκομαι τώρα) την οποία έχω δηλώσει στο μηχανογραφικό μου (πχ: φυσικοθεραπεία που είχα δηλώσει σαν 2η επιλογή μετά τις νοσηλευτικές );
Είναι ουσιαστικά αλλαγή σχολής , σαν να λεμε ότι απο νοσηλευτική θα πας σε φυσικοθεραπεία , εφόσον δε κατάφερες να πάρεις μετεγγραφή για τη νοσηλευτική στο τόπο κατοικίας σου;


ΣΩΣΤΑ..εχεις δικαιωμα... να δουμε ομως αν αυτη που θες γεμιζει απο μετεγγραφες για να καταλαβουμε που παταμε.

• 4) Στη μετακίνηση ο περιορισμός θέσεων είναι ανάλογα με το πόσες έχουν μείνει κενές; Και προτεραιότητα δίνεται στον καλύτερο βαθμό ;

Σωστα... προτεραιοτητα ομως τα μορια μετεγγραφης και ειναι τα ιδια τα μορια εξετασεων
Να δες εδω τι μπορει να καλυπτεται και τι οχι

View attachment 121454

View attachment 121455
View attachment 121456
Την Σπαρτη δεν την βλεπεις γιατι δεν πανε με μετεγγραφη ,,ολες οι θεσεις κενες

Την νοσηλευτικη την στειλαμε?
Καλημέρα!
Ευχαριστώ πολύ για την τόση βοήθεια , το εκτιμώ!
Της νοσηλευτικης τα είδα μολις εγώ.

Να προσθέσω και κάτι επειδή τα εψαξα , φέτος η ζήτηση στη νοσηλευτική έπεσε πολύ σημαντικά σε σχέση με περυσι (ακόμη και από τα επαλ που πολλοί από τον τομέα υγείας στοχεύουν εκεί) , οι βάσεις έπεσαν αρκετά καθώς και οι εισακτέοι (σε σύγκριση με άλλες χρονιές πχ περυσι και πρόπερσι ) που στα επαλ η βάση της νοσηλευτική άγγιζε μέχρι και τα 17.500 μόρια και οι θέσεις γέμιζαν, φέτος η πτώση ήταν σημαντική (πχ μεγάλη άνοδο είχε η κοινωνική εργασία, πολλοί πήγαν προς τα κει).

Με λιγα λόγια δεν προτιμήθηκε τόσο η νοσηλευτική, πιστεύω παίζει ένα ρόλο αυτό στο θέμα θέσεων για μεταγραφή σωστά;

Εαν μπήκαν λιγότεροι στη νοσηλευτική, άρα και λιγότεροι θα αιτηθούν μετεγγραφή που σημαίνει ίσως και μικρότερος ανταγωνισμος λέω εγώ τώρα… :morning1:
 

Antonia Alexandra

Νεοφερμένος

Η Antonia Alexandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.Επαναφέρω το θεμα...ζητόντας γι αλλη μια φορα τη βοήθεια σας.Κανω μια συντομη περιληψη:Η κορη μου περασε Πολιτικες επιστημες Ρεθυμνο.Αντιστοιχο τμημα οπου μπορει να κανει μετεγγραφη ειναι στη Κορινθο.Εχω 6 μορια βαση εισοδήματος περυσι μπηκαν με 4 οπότε η μετεγγραφη ειναι σιγουρη πιστευω.Αθηνα στο αντιστοιχο τμημα δεν γινεται ξεπερνα τον κοφτη των 2750.Κι επειδη ξεκινάει με γκρίνια για την αποσταση κι το αντικείμενο σπουδων..(κι οικονομικων δυσκολιών)ειπα να το ψαξω μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος να φοιτήσει στην Αθηνα

Ερωτησεις:
1)Μπορεί να κανει αιτηση για μετακίνηση στη Παντειο στο τμημα Κοινωνικης πολιτικης;(άλλη σχολη απο αυτη που περασε)
Σαν σχολη ηταν η πρωτη επιλογη αλλα την πεταξε εκτος λογω ανόδου τών βασεων.
Εγραψε:
Εκθεση 15,9
Ιστορια :4
Λατινικα :10,3
Αρχαια:9,3
Εάν μετρανε κοινωνικα κριτήρια το κατα κεφαλην εισοδημα ειναι κατω απο 3000 ευρω,ειμαι σχεδον 2 χρονια ανεργη,διαζευγμένη κι εχω την επιμελεια με δικαστικη αποφαση(γονικη μεριμνα απο κοινού)
Απο οτι διαβασα νομιζω πως δεν ειναι εφικτη η μετακινηση αλλα κι οτι δεν πληρει τις προυποθεσεις για τη κατ εξαιρεση μετακινηση.
Επειδη ο εγκεφαλος μου ειλικρινα εχει καεί ..θα εκτιμουσα εαν δεν σας βαζω σε κοπο κι το δικο σας σχολιο.

2)Εάν κανει χρηση του 10% στις πανελλαδικες του 2024 υπαρχει καποια εφαρμογή-site οπου μπορω να δω ποιες σχολες μπορει κι υπαρχουν πιθανοτητες να μπει.Το μονο που εχω σίγουρα καταλαβει ειναι οτι για το 2024 για εκεινη θα ισχυει η ΕΒΕ 2023,οπου εδωσε πανελληνιες.Με τα μορια δεν εβγαλα ακρη πώς υπολογιζονται και ποιες σχολες μπορει να βαλει στο μηχανογραφικο 2024 κι πώς υπολογιζονται.
Εγγραφη στο παν/μιο Ρεθύμνου εχει κανει,τους κωδικους περιμενει για να κανει κι τις υπολοιπες κινησεις πασο,e-class ,Ευδοξος κτλ.
Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις οποιες απαντησεις.Εάν εχετε κι καποια αλλη προταση θα ηθελα παρακαλώ να μου την γραψετε
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.Επαναφέρω το θεμα...ζητόντας γι αλλη μια φορα τη βοήθεια σας.Κανω μια συντομη περιληψη:Η κορη μου περασε Πολιτικες επιστημες Ρεθυμνο.Αντιστοιχο τμημα οπου μπορει να κανει μετεγγραφη ειναι στη Κορινθο.Εχω 6 μορια βαση εισοδήματος περυσι μπηκαν με 4 οπότε η μετεγγραφη ειναι σιγουρη πιστευω.Αθηνα στο αντιστοιχο τμημα δεν γινεται ξεπερνα τον κοφτη των 2750.Κι επειδη ξεκινάει με γκρίνια για την αποσταση κι το αντικείμενο σπουδων..(κι οικονομικων δυσκολιών)ειπα να το ψαξω μηπως υπαρχει καποιος αλλος τροπος να φοιτήσει στην Αθηνα

Ερωτησεις:
1)Μπορεί να κανει αιτηση για μετακίνηση στη Παντειο στο τμημα Κοινωνικης πολιτικης;(άλλη σχολη απο αυτη που περασε)
Σαν σχολη ηταν η πρωτη επιλογη αλλα την πεταξε εκτος λογω ανόδου τών βασεων.
Εγραψε:
Εκθεση 15,9
Ιστορια :4
Λατινικα :10,3
Αρχαια:9,3
Εάν μετρανε κοινωνικα κριτήρια το κατα κεφαλην εισοδημα ειναι κατω απο 3000 ευρω,ειμαι σχεδον 2 χρονια ανεργη,διαζευγμένη κι εχω την επιμελεια με δικαστικη αποφαση(γονικη μεριμνα απο κοινού)
Απο οτι διαβασα νομιζω πως δεν ειναι εφικτη η μετακινηση αλλα κι οτι δεν πληρει τις προυποθεσεις για τη κατ εξαιρεση μετακινηση.
Επειδη ο εγκεφαλος μου ειλικρινα εχει καεί ..θα εκτιμουσα εαν δεν σας βαζω σε κοπο κι το δικο σας σχολιο.

2)Εάν κανει χρηση του 10% στις πανελλαδικες του 2024 υπαρχει καποια εφαρμογή-site οπου μπορω να δω ποιες σχολες μπορει κι υπαρχουν πιθανοτητες να μπει.Το μονο που εχω σίγουρα καταλαβει ειναι οτι για το 2024 για εκεινη θα ισχυει η ΕΒΕ 2023,οπου εδωσε πανελληνιες.Με τα μορια δεν εβγαλα ακρη πώς υπολογιζονται και ποιες σχολες μπορει να βαλει στο μηχανογραφικο 2024 κι πώς υπολογιζονται.
Εγγραφη στο παν/μιο Ρεθύμνου εχει κανει,τους κωδικους περιμενει για να κανει κι τις υπολοιπες κινησεις πασο,e-class ,Ευδοξος κτλ.
Ευχαριστω εκ των προτέρων για τις οποιες απαντησεις.Εάν εχετε κι καποια αλλη προταση θα ηθελα παρακαλώ να μου την γραψετε
Αγαπη τη κυρια
Σας ευχαριστω που μας ανοιξατε την ψυχη σας ..ετσι απλα
Προσωπικα θα προσπαθησω να βρω οτι καλυτερο μπορω και αν υπαρχει βεβαια, να ερθει το παιδι αθηνα του χρονου.

Η μετεγγραφη στη κορινθο για μενα ειναι σιγουρη με 6 μορια που εχεται.

1695329827080.png


Η Μετακινηση στην παντειο κοινωνικης πολιτικης δεν παιζει
για τον λογο οτι δεν πιανει την βαση της .

Εδω ειναι μια εφαρμογη οπου βαζεται τους βαθμους και λεει σε ποιες σχολες θα μπορουσατε να μπειτε φετος ( τα πρασινα)


Τωρα απο εκει βλεπουμε.... που μας επιτρεπει η εβε,,,, και ψαχνουμε την σχολη για το 10%

Αυτο που ζητατε ..δηλαδη ενα πρασινο φως που να μπω? ...οχι δεν υπαρχει ,,διοτι ειναι διαγωνισμος...
Βεβαια δεν ξερω και τι θελει το κοριτσι ?
Οκ αν σας κανει κατι κλικ στην επαρχια το βλεπουμε με δυνατοτητα μετα μετεγγραφης αθηνα ..αυτα για του χρονου βεβαια
 

Antonia Alexandra

Νεοφερμένος

Η Antonia Alexandra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 48 ετών και Γονιός Φοιτητή. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Αγαπη τη κυρια
Σας ευχαριστω που μας ανοιξατε την ψυχη σας ..ετσι απλα
Προσωπικα θα προσπαθησω να βρω οτι καλυτερο μπορω και αν υπαρχει βεβαια, να ερθει το παιδι αθηνα του χρονου.

Η μετεγγραφη στη κορινθο για μενα ειναι σιγουρη με 6 μορια που εχεται.

View attachment 122418

Η Μετακινηση στην παντειο κοινωνικης πολιτικης δεν παιζει
για τον λογο οτι δεν πιανει την βαση της .

Εδω ειναι μια εφαρμογη οπου βαζεται τους βαθμους και λεει σε ποιες σχολες θα μπορουσατε να μπειτε φετος ( τα πρασινα)


Τωρα απο εκει βλεπουμε.... που μας επιτρεπει η εβε,,,, και ψαχνουμε την σχολη για το 10%

Αυτο που ζητατε ..δηλαδη ενα πρασινο φως που να μπω? ...οχι δεν υπαρχει ,,διοτι ειναι διαγωνισμος...
Βεβαια δεν ξερω και τι θελει το κοριτσι ?
Οκ αν σας κανει κατι κλικ στην επαρχια το βλεπουμε με δυνατοτητα μετα μετεγγραφης αθηνα ..αυτα για του χρονου βεβαια
Κύριε Γιαννη καλημερα σας.Ευχαριστω γι αλλη μια φορα για την πολυτιμη βοηθεια σας.Η κτηνιατρικη της αρεσε αλλα τα μαθηματικά,φυσικη ,χημεια δεν ειναι το δυνατο της σημειο και χρηματα υπηρψαν για φροντιστηριο μονο για τη Γ λυκειου.Οποτε αναγκαστικα θα επρεπε να συμβιβαστει και να επιλεξει κατι αλλο.
Παρα τα 2 τεστ επαγγελματικου προσανατολισμου δεν εχει αποφασισει ακομα τί θα ηθελε να κανει επαγγελματικα.Αλλωστε ποιο παιδι γνωριζει στα 18!Η επιλογη κατευθυνσης αλλα και συμπληρωσης του μηχανογραφικου ηταν καθαρα δικη της επιλογη. Στο μονο το οποιο εχω επεμβει ειναι στο οτι εφοσον περασε εκει να δωσει μια ευκαιρία κι ας μην την πολυενθουσιαζει.(ξεκιναει αρνητικα προκατειλημενη για τη αποσταση και το αντικειμενο σπουδων).Κι αυτο, περισσότερο γιατι ετσι οπως εχουν γινει τα εργασιακα ακομα κι ως τηλεφωνητρια να θες να εργαστεις ζητανε πτυχιο ΑΕΙ,ΤΕΙ,ΙΕΚ (προσφατη αγγελια της Βιοιατρικης).Σιγουρα δεν θελω να κανω το παιδι μου δυστυχισμενο επιμένοντας να σπουδασει και να τελειωσει κατι το οποιο μισει(κακα τα ψεμματα αν δεν σου αρεσει αυτο που κανεις επαγγελματικα δεν εισαι ιδιαιτερα ευτυχης ).Οποτε πιστευω οτι το καλυτερο θα ηταν να ξεκινησει στην Κορινθο,να το δει απο κοντα κι εαν δεν της αρεσει να κανει το 10%.Γι αυτο και ψαχνομαι.Μακρυγόρησα κι σας κουρασα..
Ευχαριστω για το λινκ πολυ χρήσιμο.
1)Για να δω το 10% για το 2024, σιγουρα η Εβε πρεπει να ειναι πρασινη μετα επιλεγω ταξινομηση:Διαφορα(μορια-βαση) και Γελ 90% ή 10% 2023?
2)Προς το παρον εχει 10%2022 -σε αλλο πινακακι απο αυτο το οποιο μου στειλατε.
3)Τελος σε περιπτωση που η διαφορα στα μορια ειναι κοκκινη,μπορει να επιλεξει σχολες με διαφορα εως 2750 (εαν ισχυει ο κοφτης και στο 10%) ή λιγοτερο?
Μετα ξερω θα κοιτάξω τις βασεις μετεγγραφων του 2023 για να δω εαν δηλωθει επαρχια κι γινεται να ερθει Αθηνα.
4)Πιστευω οτι δινει το δικαιωμα να ξανακανει μετεγγραφη σωστα?
5)Με τη βαση του Ρεθυμνου σωστα?
6)Υπάρχει κι κατι αλλο το οποιο πρεπει να λαβω υπ οψιν μου και να το κοιταξω?Εαν ναι παρακαλω απλως πειτε μου ποιο και να το ψαξω.Δεν θελω να σας βαλω σε περαιτερω κόπο.

Σας ευχαριστω πολυ
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,575 μηνύματα.
Καλημερα κυρια Antonia Alexandra

Σιγουρα η κτηνιατρικη εχει εξαιρετικο οραμα εργασιας και τεχνης
Δυστηχως ειναι σε αλλο πεδιο (3ο) και εινα και ταβανι μοριων.
Βεβαια μην νομιζεται οτι εχει και χρηματα.. Ο Ηλιας και η γυναικα του μαζι ξεδελφια .... με το ζορι βγαζουν τα εξοδα ιατρειου και ζωης κανοντας δυο διαφορετικα πραγματα στον ιδιο χωρο... κατι δηλαδη σε δυο επιχειρησεις.

Παμε στα δικα μας
Πραγματι οι επαγγελματικοι συμβμουλοι εινα καλοι αλλα μεχρι σε ενα σημειο.
Το να κανει το μηχανογραφικο μονη της με χαμηλα μορια ειναι κατα καταστροφικο ...αλλα δεν υπαρχει και αλλη λυση...
Αν υπηρχε καποιος γνωστης τωρα το παιδι θα παρακολουθουσε αθηνα.

Αυτοι που πρεπει να ξερουν και να μελετανε ..δεν ξερουν και δεν θελουν γιατι φοβουνται τις ευθυνες.

Το 1ο πεδιο εχει εξαιρετικες επιστημες ,πολιτισμου, ευστροφιας, και καλιεργειας , με οραμα...οκ λευτα δεν εχει ,,ειναι μικροβιο της εποχης..τι να κανουμε?

Λοιπον σταματω εδω γιατι μου τα εριξες κατα ριπας , με φιλολογικο τροπο ( σεντονια τα λενε) και δεν ειμαι και τοσο εξυπνος και συνεχιζω παρακατω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Αε πιασουμε τα ερωτηματα ενα ενα

1)Για να δω το 10% για το 2024, σιγουρα η Εβε πρεπει να ειναι πρασινη μετα επιλεγω ταξινομηση:Διαφορα(μορια-βαση) και Γελ 90% ή 10% 2023?

Το λογισμικο που σας εδωσα σας βγαζει κουτακια με τα μορια του παιδιου ( αυτα κυμαινονται) την βαση σχολης 2023 και την εβε.
Για το 6% 2024, επιλεγουμε πρασινη εβε και τα μορια του παιδιου να υπολείπονται max κατα 500
Μας ενδιαφερει η βαση ΓΕΛ 90% του 2023 με αυτη θα συγκριθούμε για την αρχικη εισαγωγη.

2)Προς το παρον εχει 10%2022 -σε αλλο πινακακι απο αυτο το οποιο μου
στειλατε.
Ναι υπαρχει το συγκεντρωτικο του υπουργειου σε excel και το επισυναπτω

3)Τελος σε περιπτωση που η διαφορα στα μορια ειναι κοκκινη,μπορει να επιλεξει σχολες με διαφορα εως 2750 (εαν ισχυει ο κοφτης και στο 10%) ή λιγοτερο?

Ξεχαστε το 2750 για την αρχικη εισοδο ( αυτο ειναι για μετεγγραφη)
το 2750 θα το δουμε αμεσως μετα ( τωρα πριν το μηχανογραφικο) για να ερθει αθηνα με μεταγγραφη


Μετα ξερω θα κοιτάξω τις βασεις μετεγγραφων του 2023 για να δω εαν δηλωθει επαρχια κι γινεται να ερθει Αθηνα.

Ναι βεβαια πρεπει να τις κοιταξεται ..προς το παρον εχουμε του 2022

4)Πιστευω οτι δινει το δικαιωμα να ξανακανει μετεγγραφη σωστα?

Βεβαια το 6% δινει δικαιωμα νεας μετεγγραφης ή και μετακινησης

5)Με τη βαση του Ρεθυμνου σωστα?

Δεν καταλαβαινω την ερωτηση

6)Υπάρχει κι κατι αλλο το οποιο πρεπει να λαβω υπ οψιν μου και να το κοιταξω?
Εαν ναι παρακαλω απλως πειτε μου ποιο και να το ψαξω.Δεν θελω να σας βαλω σε περαιτερω κόπο.


Καλη ερωτηση ... Δεν ειναι μονο η τεχνικη εισαγωγης που συζηταμε... οκ αντε μπηκαμε ,,τι κανουμε τωρα..?
Για τις σχολες στοχος θα πρεπει στο σαιτ της σχολης ,να δειτε τα επαγγ. δικαιωματα ( αν τα λενε) ....το προγραμμα σπουδων ( τα μαθηματα)... τα επιλογης μαθηματα..την ποσοτητα καθηγητων ( συγκριτο μεγεθος)

Το εγχειρημα του θελετε δεν τελειωνει σε μια σελιδα ,,θελει πολλες συζητησεις ..δυστηχως

Εγω μελεταω σχολες με δυνατοτητα εισαγωγης και μετεγγραφης και θα σας στειλω ενα excel να το αξιολογησετε.

Εγω τωρα εχω σημειωσει στο χαρτι μου 12 σχολες ..σε πρωτη ερευνα...που πρεπει να μελετηθουν παραπανω μιας και εχουν καλες δυνατοτητες εισαγωγης.
Βεβαια τωρα ειμαστε και σε καπως στεναχωρη περιοδο ...περιοδο εξεταστικης μαθηματων ... αλλα θα το κανουμε...
 

Συνημμένα

  • ΒΑΣΕΙΣ_ΕΠΙΛΟΓΗ 10% ΓΕΛ 2022 -ΗΜΕΡΗΣΙΑ_ΠΑΝΕΛ.2023.xls
    230 KB · Εμφανίσεις: 36
Τελευταία επεξεργασία:
Top