Ποιoς γνωρίζει γερμανικά;

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Warum muss man Deutsch lernen??

Κι εγώ που πήρα Β2, στην τρίτη λυκείου μάλιστα, τι κατάλαβα??? Πιάνω μερικά πράγματα, αλλά να μιλήσω δεν μπορώ...

Όχι πως δεν με βοήθησε πνευματικά...

Weil... https://ischool.e-steki.gr/γερμανικά/γιατί-να-μάθω-γερμανικά;-38996/5/ :P
Παρόλο που τα γερμανικά είναι εύκολα κατανοητή γλώσσα στον γραπτό λόγο, θέλει όντως αρκετή εξάσκηση
στα προφορικά:/:
αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει να την μάθει κανείς, έστω και από προσωπικό ενδιαφέρον μόνο...συν του ότι η πιστοποιημένη γνώση τους σου δίνει προσόντα, τα οποία μπορεί να αποδειχθούν χρήσιμα στο μέλλον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Weil... https://ischool.e-steki.gr/γερμανικά/γιατί-να-μάθω-γερμανικά;-38996/5/ :P
Παρόλο που τα γερμανικά είναι εύκολα κατανοητή γλώσσα στον γραπτό λόγο, θέλει όντως αρκετή εξάσκηση
στα προφορικά:/:
αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν αξίζει να την μάθει κανείς, έστω και από προσωπικό ενδιαφέρον μόνο...συν του ότι η πιστοποιημένη γνώση τους σου δίνει προσόντα, τα οποία μπορεί να αποδειχθούν χρήσιμα στο μέλλον.

To θέμα είναι πως έχω πιστοποίηση ότι ξέρω γερμανικά, αν θυμάμαι καλά υποτίθεται ότι έχω πολύ καλή γνώση... Αλλά αυτό είναι πλασματικό...

Γιατί?? Σε 5 χρόνια δεν θα θυμάμαι σχεδόν τίποτα και θα αγωνίζομαι να γράψω μια πρόταση... Δεν έχω που να εξασκήσω... Ε, οκ θα μου σκάσει μύτη ο Γερμανός στην Χαλκιδική και θα του πω και 2 οδηγίες στα Γερμανικά?? Γι' αυτό τα έμαθα???

Καλά όλα δηλαδή, αλλά πρακτικά είναι πολύ δύσκολο να διατηρήσεις το επίπεδο της γνώσης που έλαβες, επειδή ο κόσμος δεν μιλάει γερμανικά... Μαθαίνει μόνο και μόνο για λέει ότι ξέρει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catalyst

Επιφανές μέλος

Ο Catalyst αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,434 μηνύματα.
Μπορείς να κρατήσεις επαφή ακούγοντας ή διαβάζοντας π.χ. ειδήσεις στα γερμανικά, βλέποντας που και που καμιά γερμανική ταινία...πάντως το πρόβλημα της καθημερινής ομιλίας παραμένει...η μόνη λύση σε αυτό είναι να μιλάς εσύ γερμανικά και ο εαυτός σου να σου απαντάει (wow τι σκέφτηκα το άτομο, θα το δοκιμάσω:P)
Είναι λογικό μετά από ένα διάστημα να μην τα θυμάσαι όλα όσα έμαθες όταν πήρες το πτυχίο, αλλά το υπόβαθρο υπάρχει και αν χρειαστεί μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις αφού κάνεις ένα φρεσκάρισμα στις (ήδη υπάρχουσες) γνώσεις σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tsarachaf

Περιβόητο μέλος

Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,366 μηνύματα.
Το θέμα είναι να μην το κυνηγάς κιόλας...

Ας πούμε τα αγγλικά μπορώ να σου πω ότι σήμερα ξέρω καλύτερα από τότε που πήρα πτυχίο, γιατί είναι μέρος της ζωής μου... Πολλές φορές μου έρχεται η ίδια μου η σκέψη στα Αγγλικά(αν και αυτό δεν είναι τόσο καλό)... Ενώ με τα γερμανικά έτσι αυθόρμητα δεν θα μου συμβεί εκτός κι αν μετακομίσω στην Γερμανία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex2395

Δραστήριο μέλος

Ο Aλεξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 600 μηνύματα.
Το θέμα είναι να μην το κυνηγάς κιόλας...

Ας πούμε τα αγγλικά μπορώ να σου πω ότι σήμερα ξέρω καλύτερα από τότε που πήρα πτυχίο, γιατί είναι μέρος της ζωής μου... Πολλές φορές μου έρχεται η ίδια μου η σκέψη στα Αγγλικά(αν και αυτό δεν είναι τόσο καλό)... Ενώ με τα γερμανικά έτσι αυθόρμητα δεν θα μου συμβεί εκτός κι αν μετακομίσω στην Γερμανία...

πολλες φορες σκεφτομαι στα Αγγλικα συνηθως αφου δω καποια ταινια η εχω διαβασει καποιο βιβλιο
αυτο δυστυχως ειναι πιο δυσκολο στα αγγλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Morticia_

Επιφανές μέλος

Η _Morticia_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 11,230 μηνύματα.
Η διαφορά είναι ότι τα αγγλικά χρησιμοποιούνται παντού γύρω μας..Από μαρκίζες καταστημάτων ως τα προγράμματα στον υ/η και τις ταινίες στον κινηματογράφο. Αυτό με τα γερμανικά δε γίνεται σε τόσο μεγάλο βαθμό.
Πρέπει κανείς να έχει είτε αγάπη για τη γλώσσα είτε θέληση ώστε να διατηρήσει το επίπεδο της γνώσης του.
Πέρα από τους τρόπους που ανέφερε παραπάνω ο vaios13 υπάρχει κι ένας ακόμα αλλά λίγο ευκαιριακός.
Το Goethe αρκετά συχνά διοργανώνει διάφορες εκδηλώσεις (προβολές ταινιών, βιβλιοπαρουσιάσεις, διαλέξεις) με ελεύθερη είσοδο. Φυσικά όλα στη γερμανική με ταυτόχρονη ελληνική μετάφραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leni.student

Νεοφερμένος

Η leni.student αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Γεια σας!
Λοιπόν επειδή με το καλό δίνω φέτος πανελλήνιες και ευελπιστώ να περάσω Τουριστικών Επιχειρήσεων, ενδιαφέρομαι να ξεκινήσω γερμανικά σαν δεύτερη ξένη γλώσσα γιατί θα μου χρειαστούν αργότερα. Πόσα χρόνια είναι μέχρι το αντίστοιχο του επιπέδου Lower των Αγγλικών (δεν ξέρω αν λέγεται έτσι και στα γερμανικά :P); Είναι δύσκολα; Υπάρχει περίπτωση με εντατικά μαθήματα να τελειώσω νωρίτερα;
Αν γνωρίζετε θα ήθελα μία απάντηση :)

Εγω που πηγα κανονικα φροντηστηριο εδωσα για το Β2 Mittelstufe (lower των αγγλικων) σε 5,5 χρονια αλλα χωρις εντατικα μαθηματα και με σχετικα χαλαρο ρυθμο χωρις καποια ιδιαιτερη πιεση!Δεν ειναι δυσκολα αλλα ουτε ευκολα!Μαθαινεται ευκολα σαν γλωσσα αλλα εχει περιπλοκη γραμματικη δυστυχως.Γι'αυτο το λογο παιζει μεγαλο ρολο σε τι καθηγητη ή καθηγητρια θα πεσεις.Πρεπει να ειναι οργανωμενος/η και σιγουρα εμπειρος/η και πανω απ' ολα να αφιερωνει χρονο σε αυτο που κανει γιατι οι εξετασεις ειναι απαιτητικες.Αλλα σε καμια περιπτωση δεν ειναι κατι το ακατορθωτο,αν πετυχεις καλο/η καθηγητη/τρια δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα!Πιστευω οτι εαν κανει κανεις γερμανικα σε εντατικο ρυθμο και σε ιδιαιτερο μαθημα μπορει να προετοιμαστει πολυ γρηγορα αρκει να εχει θεληση!!Ελπιζω να βοηθησα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
εγω ναι ξερω να μιλαω να γραφω και να καταλαβαινω γερμανικα!!! αν και ξεκινησα πριν ενα χρονο ξερω παρα πολλα λογω το οτι ο μπαμπας μου γεννηθηκε και εμεινε στο München της Γερμανιας μεχρι τα 18 του! τελεια ειναι! ich liebe deutsch!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
εγω ναι ξερω να μιλαω να γραφω και να καταλαβαινω γερμανικα!!! αν και ξεκινησα πριν ενα χρονο ξερω παρα πολλα λογω το οτι ο μπαμπας μου γεννηθηκε και εμεινε στο München της Γερμανιας μεχρι τα 18 του! τελεια ειναι! ich liebe deutsch!!!!

Εισαι πολύ τυχερη! Εμενα ο μπαμπας μου γεννηθηκε επισης Γερμανια, στο Bensheim, αλλα εφυγε σε πολυ μικρη ηλικια. Κανω γερμανικα εδω και κατι χρονια. Ειμαι ηδη κατοχος του Β1 και οδευω προς Β2. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εισαι πολύ τυχερη! Εμενα ο μπαμπας μου γεννηθηκε επισης Γερμανια, στο Bensheim, αλλα εφυγε σε πολυ μικρη ηλικια. Κανω γερμανικα εδω και κατι χρονια. Ειμαι ηδη κατοχος του Β1 και οδευω προς Β2. :)

το ξερω!! χαχαχ!!! χωρις πλακα τωρα ειναι μεγαλο πλεονεκτημα να ξερει καποιος και να μπορει να σε βοηθησει!!! ο μπαμπας σου ξερει?? μπραβο σου εγω τον Μαϊο το κρατικο!!! και μετα απο εναν χρονο το Β1!!! τα αγγλικα δεν μου αρεσσουν αλλα τα γερμανικα ειναι το κατι αλλο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
το ξερω!! χαχαχ!!! χωρις πλακα τωρα ειναι μεγαλο πλεονεκτημα να ξερει καποιος και να μπορει να σε βοηθησει!!! ο μπαμπας σου ξερει?? μπραβο σου εγω τον Μαϊο το κρατικο!!! και μετα απο εναν χρονο το Β1!!! τα αγγλικα δεν μου αρεσσουν αλλα τα γερμανικα ειναι το κατι αλλο!!!

Όχι, δυστυχώς δεν ξέρει, γιατί όπως είπα έφυγε πολύ μικρός..περίπου 1 έτους. Όντως είναι τεράστιο πλεονέκτημα να μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος. Εγώ δυστυχώς είμαι η μόνη στην οικογένεια που ξέρω..α, και οι παππούδες μου που ήταν εκεί, οι οποίοι όταν πήγαν δεν ήξεραν ούτε να χαιρετίσουν στα Γερμανικά, όλα εκεί τα έμαθαν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrEaMErOus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DrEaMErOus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 187 μηνύματα.
γερμανικά γνωρίζει η μάνα μου :P εγώ πάλι όχι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos_T

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Nikos_T αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 329 μηνύματα.
Ας πούμε ότι μιλάω. Πήρα το B2 σε τρία χρόνια, από 6η δημοτικού μέχρι 2α γυμνασίου. Τα βαριέμαι, δεν τα θυμάμαι και τα σιχαίνομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

άντζυ

Δραστήριο μέλος

Η άντζυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 651 μηνύματα.
Ich heiße Angelika! Ich bin achtzehn jahre alt! Ich bin aus Griechenland!
Απ'τα 3 χρόνια που έκανα στο γυμνάσιο μέσα στο σχολείο αυτά θυμάμαι..!!:redface: Α και κάτι λεξούλες απ'τα σχολικά είδη, τα μαθήματα κ τα φαγητά..!!:D
Δεν μπορώ να πω ούτε ότι μου άρεσαν ούτε ότι ήταν εύκολα...!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Όχι, δυστυχώς δεν ξέρει, γιατί όπως είπα έφυγε πολύ μικρός..περίπου 1 έτους. Όντως είναι τεράστιο πλεονέκτημα να μπορεί να σε βοηθήσει κάποιος. Εγώ δυστυχώς είμαι η μόνη στην οικογένεια που ξέρω..α, και οι παππούδες μου που ήταν εκεί, οι οποίοι όταν πήγαν δεν ήξεραν ούτε να χαιρετίσουν στα Γερμανικά, όλα εκεί τα έμαθαν.:P

κριμα..... δεν πειραζει θα μαθεις εσυ και ετσι θα μπορεις να βοηθας τα παιδια σου!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunday(atlie)

Νεοφερμένος

Η sunday(atlie) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Όχι εγώ όχι εγώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.

Niko'olas

Νεοφερμένος

Ο Niko'olas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
κι εγώ ξέρω γερμανικά έχω πάρει το Β2 και μου αρέσουν πολύ(όπως γενικά οι ξένες γλώσσες!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunday(atlie)

Νεοφερμένος

Η sunday(atlie) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Αχα :). Βέβαια θα ήθελα πρώτα να μάθω γαλλικά, ισπανικά και ιταλικά και μετά γερμανικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top