Ποιό πεδίο ειναι καλύτερο για Μηχανικός Υπολογιστων και Ηλεκτρονικών Συστημάτων;

Panzerkampfwagen

Διάσημο μέλος

Ο Panzerkampfwagen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 2,181 μηνύματα.

arc

Νεοφερμένος

Ο arc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ωραια εχεις λοιπον πεδιο να σκεφτεις...
αντε ξεκινα
εσυ θα πας αυριο σχολειο
και εγω θα παω αυριο να γραψω μαθημα.
τωρα? λιγο αργα ειναι, απλα δεν μπορω να καταλαβω να θα μου άρεσε να ασχοληθω με υπολογιστες εννοωντας μαζι με κωδικα ή απλα ηλεκτρονικος μηχανικος.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Μια χαρά αξίζει.

Ένα χαρτί που αναγνωρίζεται είναι ένα χαρτί που αναγνωρίζεται, άσχετα από το πανεπιστήμιο προέλευσης.
και παλι απο το 2ο ή 4ο? απλα ειμαι σε αυτο το δηλιμμα για τις επιλογες μου παρακάτω και την δυσκολία των δυο πεδίων
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,866 μηνύματα.
τωρα? λιγο αργα ειναι, απλα δεν μπορω να καταλαβω να θα μου άρεσε να ασχοληθω με υπολογιστες εννοωντας μαζι με κωδικα ή απλα ηλεκτρονικος μηχανικος.
τι αργα ξεαργα
δινουμε μαθημα αυριο και θα το παμε σερι το διαβασμα
με καφεδακια και τοστακια.

ε που να ξερω τι θες?... εγω με τον κωδικα δεν τα παω καλα... τον καταλαβανω αλλα δεν μαρεσει.... αλλα ειμαι εγω ..εσυ τι θες?

Ηλεκτρονικη ειναι η δυσκολοτερη μορφη της ηλεκτρολογιας
 

arc

Νεοφερμένος

Ο arc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
τι αργα ξεαργα
δινουμε μαθημα αυριο και θα το παμε σερι το διαβασμα
με καφεδακια και τοστακια.

ε που να ξερω τι θες?... εγω με τον κωδικα δεν τα παω καλα... τον καταλαβανω αλλα δεν μαρεσει.... αλλα ειμαι εγω ..εσυ τι θες?

Ηλεκτρονικη ειναι η δυσκολοτερη μορφη της ηλεκτρολογιας
εσυ τι πέρασες γενικα? γιατι ουτε εμενα με πολυενδιαφέρει ο κώδικας αλλα στην αρχη μου άρεσε
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,866 μηνύματα.

arc

Νεοφερμένος

Ο arc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ε καλα αμα θες τοσο πολυ διαβασε, εγω απλα προσπαθω να διαλεξω οσο καλυτερα μπορω το πεδιο μου για να συνεχησω απο την 2α στην 3η στο φροντιστήριο
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,866 μηνύματα.
ε καλα αμα θες τοσο πολυ διαβασε, εγω απλα προσπαθω να διαλεξω οσο καλυτερα μπορω το πεδιο μου για να συνεχησω απο την 2α στην 3η στο φροντιστήριο
κοιτα πρεπει να κοιμηθεις εχεις σχολειο αυριο ...
εχεις προσευχη, κουδουνι, ταξη, παρακολουθηση ,επιτηρηση, ερωτησεις..εχεις πολλα

ε ποτε πρεπει να δηλωσεις?

εγω οκ θα παω σχολη στις 3 ,,αμα νυσταζω δεν γραφω μπορει και να κοιμηθω στο θρανιο ..δεν μου κολλα κανεις... καταλαβες
 

arc

Νεοφερμένος

Ο arc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
κοιτα πρεπει να κοιμηθεις εχεις σχολειο αυριο ...
εχεις προσευχη, κουδουνι, ταξη, παρακολουθηση ,επιτηρηση, ερωτησεις..εχεις πολλα

ε ποτε πρεπει να δηλωσεις?

εγω οκ θα παω σχολη στις 3 ,,αμα νυσταζω δεν γραφω μπορει και να κοιμηθω στο θρανιο ..δεν μου κολλα κανεις... καταλαβες
κανονικα εχω δηλώσει το 4 αλλα μπορω να το αλλάξω, το δήρωσα γιατι αρχικα κατάλαβα οτι ειναι πιο έυκολο να μπω μηχανικος υπολογιστών απο εκει αλλα τωρα δεν είμαι συγουρος γιατι προτιμώ να φτιαχνω pc και να τα κάνω service φυσικά παρα να φτιαχνω λάθη στον κώδικα. Αλλα επειδη δεν μπορουσα να παω σημερα και αυριο, θα πάω μαλλον τη παρασκευή ή την δευτέρα και θα δω αν μπορει να με βοηθήσει και ενας καθηγητής απο εκει γιατι ήδη με έχει βοηθήσει. Αρχικα απλα οπως εξήγησα παραπάνω μου αρέσει τουλάχιστον τώρα πιο πολυ το hardware παρα ο κώδικας και ειπα για να είμαι και στα pc και να μην ειμαι πολυ προγραμματιστης ειπα να παω μηχανικός και ενας καθηγητής περσι μου είχε πει οτι το παδα εχει πολυ hardware, αλλα δεν θυμάμαι ποια σχολή.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,866 μηνύματα.
κανονικα εχω δηλώσει το 4 αλλα μπορω να το αλλάξω, το δήρωσα γιατι αρχικα κατάλαβα οτι ειναι πιο έυκολο να μπω μηχανικος υπολογιστών απο εκει αλλα τωρα δεν είμαι συγουρος γιατι προτιμώ να φτιαχνω pc και να τα κάνω service φυσικά παρα να φτιαχνω λάθη στον κώδικα. Αλλα επειδη δεν μπορουσα να παω σημερα και αυριο, θα πάω μαλλον τη παρασκευή ή την δευτέρα και θα δω αν μπορει να με βοηθήσει και ενας καθηγητής απο εκει γιατι ήδη με έχει βοηθήσει. Αρχικα απλα οπως εξήγησα παραπάνω μου αρέσει τουλάχιστον τώρα πιο πολυ το hardware παρα ο κώδικας και ειπα για να είμαι και στα pc και να μην ειμαι πολυ προγραμματιστης ειπα να παω μηχανικός και ενας καθηγητής περσι μου είχε πει οτι το παδα εχει πολυ hardware, αλλα δεν θυμάμαι ποια σχολή.
ε οι μηχανικοι υπολογιστων δεν φτιαχουν pc ουτε σερβις κανουν...
υπολογιστικες λυσεις σχεδιαζουν , επικοινωνιες σχεδιαζουν, δικτυα σχεδιαζουν ..δεν κρατανε κατσαβιδι..

ναι οταν ελεγε hardware ο δασκαλος για το παδα ..την σχολη μηχ υπολογιστων εννουσε.

τι να σε πω...ρωτα τον φυσικο σου πως σε βλεπει στο 2 πεδιο.

τι ταξη εισαι τωρα?
 

arc

Νεοφερμένος

Ο arc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ε οι μηχανικοι υπολογιστων δεν φτιαχουν pc ουτε σερβις κανουν...
υπολογιστικες λυσεις σχεδιαζουν , επικοινωνιες σχεδιαζουν, δικτυα σχεδιαζουν ..δεν κρατανε κατσαβιδι..

ναι οταν ελεγε hardware ο δασκαλος για το παδα ..την σχολη μηχ υπολογιστων εννουσε.

τι να σε πω...ρωτα τον φυσικο σου πως σε βλεπει στο 2 πεδιο.

τι ταξη εισαι τωρα?
τον φυσικό του σχολείου δεν τον έχω γνωρίσει καν ακόμα και δεν έχω καν ακόμα πάει στο φροντιστήριο. Α, Δευτέρα λυκείου.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,866 μηνύματα.

arc

Νεοφερμένος

Ο arc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
μιλαμε για τον περσινό που σε ξερει... ο νεος τι να σου πει?
ο περσινός καθηγητής που είχα ήταν ένας πληροφορικής που έχει γυρίσει πολλά πανεπιστήμια οπότε ήξερε να μου πει, αν το ξέρεις τον Λένε Μάνο Γαβριήλ, μας είχε πει ότι ήταν πολύ γνωστός στο Καποδιστριακό και στο παδα οπότε σκέφτηκα θα τον ήξερε κάποιος εδω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,866 μηνύματα.
ο περσινός καθηγητής που είχα ήταν ένας πληροφορικής που έχει γυρίσει πολλά πανεπιστήμια οπότε ήξερε να μου πει, αν το ξέρεις τον Λένε Μάνο Γαβριήλ, μας είχε πει ότι ήταν πολύ γνωστός στο Καποδιστριακό και στο παδα οπότε σκέφτηκα θα τον ήξερε κάποιος εδω.
τι να πω δεν ξερω
μα σας εκανε φυσικη πληροφορικος?
τι ταξη εισαι τωρα?
 

arc

Νεοφερμένος

Ο arc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,866 μηνύματα.

arc

Νεοφερμένος

Ο arc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
α εισαι 2α λυκειου
στην δευτερα δεν ειναι 2 τα πεδια ?
1. κλασσικες και
2 . 2ο ,3ο,4ο πεδιο μαζι?
ναι απλά στο φροντιστήριο για να κάνουμε πιο πολύ την υλη της τρίτης για προετοιμασία κάνουν απο τον Γενάρη της 3ης και πρέπει να δηλώσουμε απο νωρίς που θα πάμε στην τρίτη
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,866 μηνύματα.
ναι απλά στο φροντιστήριο για να κάνουμε πιο πολύ την υλη της τρίτης για προετοιμασία κάνουν απο τον Γενάρη της 3ης και πρέπει να δηλώσουμε απο νωρίς που θα πάμε στην τρίτη
ενταξει ...το φροντ ειναι απλο τα αλλαζεις οποτε θες
παρε τον χρονο σου
 

arc

Νεοφερμένος

Ο arc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ενταξει ...το φροντ ειναι απλο τα αλλαζεις οποτε θες
παρε τον χρονο σου
ε καλά ξέρω ότι το αλλάζω πιο εύκολα απο το σχολείο αλλά δεν μπορώ να είμαι 2ο, 4ο, 2ο 4ο όλη την ώρα, επιπλέον ίσως με καλύψει καλύτερα το 2ο επειδή έχει και τα δυο οπότε άμα αλλάξω απο σκέτο hardware σε software μπορώ να το αλλάξω χωρίς να αλλάζω πεδίο για τα πιάνει και τα δυο το 2ο
 

arc

Νεοφερμένος

Ο arc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 17 ετών. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
ε οι μηχανικοι υπολογιστων δεν φτιαχουν pc ουτε σερβις κανουν...
υπολογιστικες λυσεις σχεδιαζουν , επικοινωνιες σχεδιαζουν, δικτυα σχεδιαζουν ..δεν κρατανε κατσαβιδι..

ναι οταν ελεγε hardware ο δασκαλος για το παδα ..την σχολη μηχ υπολογιστων εννουσε.

τι να σε πω...ρωτα τον φυσικο σου πως σε βλεπει στο 2 πεδιο.

τι ταξη εισαι τωρα?
κοίτα, εγω όσες φορές έχω ψάξει για τον μηχανικό υπολογιστών (computer engineer) δεν εχω δει τόσο πολύ σχεδιασμό πρόγραμμάτων και δυκτιων αλλά είναι πιο πολύ ηλεκτρολόγοι του υπολογιστή ας πούμε, μιας και μπορούν να σχεδιάσουν διάφορες πλακέτες και γενικά hardware που ένας προγραμματιστής μετά θα χρησημοποιησει για να φτιάξει το πρόγραμμα του πάνω σε αυτό και γενικά θα του δώσει ζωή με το κώδικα, το περισσότερο που μου φαίνεται ότι χρειάζεται είναι τα λειτουργικά συστήματα και αυτά που είναι τέλειος barebone θεωρία.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,490 μηνύματα.
κοίτα, εγω όσες φορές έχω ψάξει για τον μηχανικό υπολογιστών (computer engineer) δεν εχω δει τόσο πολύ σχεδιασμό πρόγραμμάτων και δυκτιων αλλά είναι πιο πολύ ηλεκτρολόγοι του υπολογιστή ας πούμε, μιας και μπορούν να σχεδιάσουν διάφορες πλακέτες και γενικά hardware που ένας προγραμματιστής μετά θα χρησημοποιησει για να φτιάξει το πρόγραμμα του πάνω σε αυτό και γενικά θα του δώσει ζωή με το κώδικα, το περισσότερο που μου φαίνεται ότι χρειάζεται είναι τα λειτουργικά συστήματα και αυτά που είναι τέλειος barebone θεωρία.
Πρέπει να αναρωτηθείς τι ακριβώς σε ενδιαφέρει πιο πολύ .
Εαν σε ενδιαφέρει η φυσική πλευρά του υπολογιστή , τότε οι ηλεκτρονικοί είναι η καλύτερη επιλογή .
Εαν σε ενδιαφέρει η σχεδίαση της αρχιτεκτονικής του υπολογιστή , τότε η μηχανική υπολογιστών είναι η καλύτερη επιλογή .

Για να σου δώσω να καταλάβεις , πες οτι υπάρχουν τρια μπλοκ σαν LEGO που μπορείς να παίξεις για να φτιάξεις έναν υπολογιστή . Τα μπλοκ Α είναι τα πιο θεμελιώδη , τα μπλοκ Β προκύπτουν απο συνδυασμους των μπλοκ Α και χτίζουν μικρές λειτουργικές μονάδες . Μπορείς δηλαδή να τα χρησιμοποιήσεις για να κάνεις κάτι χρήσιμο . Τα μπλόκ Γ προκύπτουν απο συνδυασμούς των Β και κάνουν πολύ περίπλοκες λειτουργίες . Ο μηχανικός υπολογιστών συνήθως θα παίζει με τα μπλόκ Β και Γ και θα αναρωτιέται όλων των ειδών τις απορίες σχετικά με αυτά . Τα μπλόκ Α συνήθως τα αναλαμβάνουν ηλεκτρονικοί και φυσικοί στην πιο βασική/θεμελιώδη έρευνα .

Στο τέλος της ημέρας οι δύο θα συνεργαστούν όπως και να έχει . Ο πρώτος έχει τις γνώσεις να σχεδιάσει ένα υπολογιστικό σύστημα συγκεκριμένων δυνατοτήτων , και ο δεύτερος έχει τις γνώσεις να το μετατρέψει σε πραγματικό κύκλωμα , και να δουλεύει .

Επίσης να σημειώσω κάτι τελευταίο γιατί παρεξηγείται συχνά . Εαν και η θεωρία των κυκλωμάτων υπάρχει εδώ και δεκαετίες ή ακόμα και αιώνες , η έρευνα για την δημιουργία νέων κυκλωμάτων δεν έχει σταματήσει . Και ο λόγος είναι οτι προκύπτουν συνεχώς νέες εφαρμογές ή μεγαλώνουν οι απαιτήσεις στις υπάρχουσες , οπότε γίνεται προσπάθεια πάντα να δημιουργηθούν καλύτερα designs .
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top