Ποιο Proficiency να επιλέξω;

evelina23

Νεοφερμένος

Η evelina23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Το πιο τοπ και πιο δύσκολο είναι το Cambridge όχι το Michigan
Η καθηγήτρια π είχα τα χε ψάξει υπερβολικά πολύ και μ χε πει ότι και τα δυο έχουν κύρος… επίσης το Μίσιγκαν πλέον έχει δυσκολέψει υπερβολικά πολύ τον τελευταίο χρόνο..
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,835 μηνύματα.

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.
Η καθηγήτρια π είχα τα χε ψάξει υπερβολικά πολύ και μ χε πει ότι και τα δυο έχουν κύρος… επίσης το Μίσιγκαν πλέον έχει δυσκολέψει υπερβολικά πολύ τον τελευταίο χρόνο..
Πίστεψε δεν είναι καθόλου το ίδιο.
Γνωρίζω πολύ καλά τι λέω.
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,569 μηνύματα.
Έχει μειωθεί ο χρόνος αισθητά και γι αυτό έχει γίνει αρκετά απαιτητικό!!
Δεν έχουν μειωθεί αντίστοιχα και τα ζητούμενα; Και νομίζω στην έκθεση αυξήθηκε ο χρόνος και στο listening κάτι ακούγεται δύο φορές. Πιο εύκολο δεν είναι έτσι;
 

IceCream05

Νεοφερμένος

Η IceCream05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,592 μηνύματα.
Από αυτά που πρότεινες εγώ θα έλεγα να μείνεις στο LRN. Γενικά, τόσο το Michigan, όσο και το Cambridge, απαιτούν μια καλή χρήση της αγγλικής γλώσσας. Για το κύρος δεν ξέρω. Πρώτη φορά το ακούω πως έχουν μεγάλη διαφορά. Σε θέμα δυσκολίας σίγουρα κερδίζει το Cambridge πάντως.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Καλησπέρα , φετος έχω γραφτεί σε ένα φροντηστηριο με στόχο να δώσω αυτόν τον Ιούνη το πτυχίο Lrn απλά τώρα πρόσφατα έμαθα και για τα πτυχία nocn και esb εάν γνωρίζει κάποιος κάποιος ας με απαντήσει ….είναι προτιμότερο να δώσω για κάποιο από εκείνα τα πτυχία( με την προοπτική ότι είναι καλύτερα ) η να δώσω για το Lrn για το οποίο κιόλας ξεκίνησα την προετοιμασία μου ;;
Από τα 3 πιστοποιητικά που αναφέρεις, το ESB είναι το πιο δύσκολο και έχει καλύτερο όνομα στην "αγορά" (αν αυτό σε ενδιαφέρει). Αυτό με το χειρότερο όνομα και τη μικρότερη αναγνωρισιμότητα είναι το LRN. Αν σε παίρνει να δώσεις για ESB, να το προτιμήσεις. Αν δεν σε παίρνει, δώσε όποιο μπορείς. Μεταξύ LRN και NOCN η διαφορά αυτή τη στιγμή είναι μικρή, τουλάχιστον εντός Ελλάδας. Πάντος το LRN έχει τη φήμη του εύκολου, να ξέρεις.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Από τα 3 πιστοποιητικά που αναφέρεις, το ESB είναι το πιο δύσκολο και έχει καλύτερο όνομα στην "αγορά" (αν αυτό σε ενδιαφέρει). Αυτό με το χειρότερο όνομα και τη μικρότερη αναγνωρισιμότητα είναι το LRN. Αν σε παίρνει να δώσεις για ESB, να το προτιμήσεις. Αν δεν σε παίρνει, δώσε όποιο μπορείς. Μεταξύ LRN και NOCN η διαφορά αυτή τη στιγμή είναι μικρή, τουλάχιστον εντός Ελλάδας. Πάντος το LRN έχει τη φήμη του εύκολου, να ξέρεις.
Δε νομίζω να τον ρωτήσει κανένας τι proficiency έχει , όπως είπα και πάνω ρωτάνε σε τι επίπεδο ξέρεις αγγλικά/ αν έχεις γ2.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δε νομίζω να τον ρωτήσει κανένας τι proficiency έχει , όπως είπα και πάνω ρωτάνε σε τι επίπεδο ξέρεις αγγλικά/ αν έχεις γ2.
Κάποιοι εργοδότες ρωτάνε. Επίσης κάποια προγράμματα σπουδών δέχονται συγκεκριμένα πιστοποιητικά και όχι όλα όσα είναι στη λίστα του ΑΣΕΠ. Αν είσαι κάτω των 40 ετών, καλό είναι να σκέφτεσαι τη μακροχρόνια αναγνωρισιμότητα του πιστοποιητικού σου. Υπάρχουν πιστοποιητικά που αναγνωρίζονταν πριν 10 χρόνια και πλέον έχουν εξαφανιστεί από τη λίστα του ΑΣΕΠ και τα θυμόμαστε μόνο όσοι διδάσκαμε τότε. Σε 10 χρόνια από τώρα δεν θα τα θυμάται ούτε η μάνα τους, και άντε να αποδείξεις στον εργοδότη που θέλει να δει το πιστοποιητικό σου πως αυτό που έχεις ήταν κάποτε έγκυρο.

Αν είσαι άνω των 40, τότε δεν έχει μεγάλη σημασία ποιο πιστοποιητικό έχεις, ειδικά αν το θέλεις για διορισμό στον δημόσιο τομέα.

Αυτά περί αναγνωρισιμότητας του χαρτιού. Πέραν τούτου, όσο πιο δύσκολη είναι η πιστοποίηση που θα δώσεις, τόσο καλύτερα θα είναι τα Αγγλικά που θα μάθεις, και συνεπώς τόσο καλύτερα θα ανταπεξέλθεις όταν θα σου ζητηθεί να μιλήσεις Αγγλικά σε μια συνέντευξη ή να δώσεις κάποια νέα εξέταση. Προσωπικά δεν θα επέλεγα να δώσω LRN αλλά ούτε και καθηγητή ή φροντιστήριο που προετοιμάζει κυρίως ή αποκλειστικά για LRN.
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πέραν τούτου, όσο πιο δύσκολη είναι η πιστοποίηση που θα δώσεις, τόσο καλύτερα θα είναι τα Αγγλικά που θα μάθεις, και συνεπώς τόσο καλύτερα θα ανταπεξέλθεις όταν θα σου ζητηθεί να μιλήσεις Αγγλικά σε μια συνέντευξη ή να δώσεις κάποια νέα εξέταση.
Εγώ έδωσα το Michigan MSU που θεωρείται πιο εύκολο από το ECPE αλλά είχα κάνει διαγωνίσματα / μαθήματα και από τα δύο στην αρχή. Αυτό που κατάλαβα και μου είπε και η καθηγήτρια ήταν ότι το msu έχει πολύ πιο χρήσιμο λεξιλόγιο , το ecpe είχε υπερβολικά ψαγμενες λέξεις από ειδικές ορολογίες . Το ότι κάτι είναι πιο δύσκολο δε σημαίνει ότι είναι και καλύτερο.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Αυτό που κατάλαβα και μου είπε και η καθηγήτρια ήταν ότι το msu έχει πολύ πιο χρήσιμο λεξιλόγιο , το ecpe είχε υπερβολικά ψαγμενες λέξεις από ειδικές ορολογίες . Το ότι κάτι είναι πιο δύσκολο δε σημαίνει ότι είναι και καλύτερο.
Αυτό που σου είπε η καθηγήτριά σου ίσχυε (σε κάποιο βαθμό) πριν από 20 χρόνια. Ορολογίες δεν υπάρχουν.
 

geordimi10

Νεοφερμένος

Ο geordimi10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά! Μήπως ξέρετε αν "μετράει" το ESB σαν πτυχίο στο εξωτερικό, όπως τα πτυχία του Cambridge και του Michigan;
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Καλησπέρα και Χρόνια Πολλά! Μήπως ξέρετε αν "μετράει" το ESB σαν πτυχίο στο εξωτερικό, όπως τα πτυχία του Cambridge και του Michigan;
Αν εννοείς στην Ευρώπη, τα μόνα πτυχία με καθολική αναγνώριση είναι αυτά του Cambridge. Από εκεί και πέρα, είναι αναλόγως τη χώρα και τη χρήση που θέλεις να κάνεις. Πρέπει να το ψάξεις συγκρεκριμένα. Αν ενδιαφέρεσαι για σπουδές, κοίτα τι ζητάνε τα πανεπιστήμια που σε ενδιαφέρουν για τις συγκεκριμένες σπουδές που θέλεις να κάνεις. Στις περισσότερες χώρες δεν υπάρχει καθολική αναγνώριση πτυχίων ή αν υπάρχει δεν είναι δεσμευτική προς τους εργοδότες και τα πανεπιστημιακά ιδρύματα της χώρας. Επίσης είναι συχνό φαινόμενο το ίδιο πανεπιστήμιο να έχει διαφορετικές γλωσσικές απαιτήσεις σε διαφορετικά τμήματα σπουδών. Άλλα Αγγλικά χρειάζεσαι για να σπουδάσεις Ψυχολογία και άλλα για να σπουδάσεις Αρχιτεκτονική, άλλα για προπτυχιακές σπουδές και άλλα για διδακτορικό και ούτω καθεξής.
 

Leony3

Νεοφερμένος

Η Leony3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Από τα 3 πιστοποιητικά που αναφέρεις, το ESB είναι το πιο δύσκολο και έχει καλύτερο όνομα στην "αγορά" (αν αυτό σε ενδιαφέρει). Αυτό με το χειρότερο όνομα και τη μικρότερη αναγνωρισιμότητα είναι το LRN. Αν σε παίρνει να δώσεις για ESB, να το προτιμήσεις. Αν δεν σε παίρνει, δώσε όποιο μπορείς. Μεταξύ LRN και NOCN η διαφορά αυτή τη στιγμή είναι μικρή, τουλάχιστον εντός Ελλάδας. Πάντος το LRN έχει τη φήμη του εύκολου, να ξέρεις.
Σε ευχαριστωωω πολύ! Τελικά επέλεξα να δώσω για το ESB
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

Xrysalidaa

Νεοφερμένος

Η Xrysalidaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Εκπαιδευτικής & Κοινωνικής Πολιτικής Μακεδονίας. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εχετε καμια αποψη οσο αφορα το esb σε συγκριση με το esol???
 

geordimi10

Νεοφερμένος

Ο geordimi10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Για το ESB μπορώ να σου πω επειδή έχω δώσει και έχω πάρει και B2 και C2. Μου φάνηκε πιο φιλικό και πιο προσιτό σε σχέση με Michigan και Cambridge. Βέβαια έχει τις δικές του δυσκολίες. Δεν αντιμετώπισα κάποιο ιδιαίτερο θέμα. Εξαρτάται πως θα το δεις αν γράψεις κάποια past papers και πως θα το δεις εσύ και πως θα κάνεις τα μαθήματα για τη συγκεκριμένη πιστοποίηση (αυτοδίδακτα, ιδιαίτερα, ομαδικά). Πρέπει να δεις καθηγητ@ που να ξέρει από εξετάσεις στην συγκεκριμένη πιστοποίηση. Το ESB έχει καλό όνομα πάντως έξω στη πιάτσα! Αναγνωρίζεται ισάξια με τις υπόλοιπες πιστοποιήσεις.
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Εγώ ήθελα να δώσω το CPE, αλλά τελικά το ματαίωσα για να κινηθώ σε πιο user-friendly πιστοποιητικά, τύπου Language Cert, και όταν χαλαρώσω από το μεταπτυχιακό θα κινηθώ προς το ECPE, διαβάζοντας μόνη μου, για μεγαλύτερη αναγνώριση (εντός Ελλάδας). Αν μου ζητηθεί για Ευρώπη, θα δώσω το IELTS academic/training, το Language Cert, ESB, LRN, ECPE κτλ, ούτως ή άλλως, ΔΕΝ αναγνωρίζονται, για το CV τα δίνω.
 

Maria_Xagorari

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Οικονομικής & Διοίκησης Τουρισμού Αιγαίου. Έχει γράψει 315 μηνύματα.
Ακυρο, ελεγα να δωσω μονη μου το ESB το proficiency, καθαρά για λόγους Ερασμους κλπ, σε περιπτωση που δεν επιλεγω φετος.

Εψαξα λιγο στο σαιτ τους, αλλα δεν με αφηνει να δηλωσω ως ανεξαρτητος χωρις καθηγητη, ξερετε αν υπαρχει τροπος να δηλωσω;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top