Ποιο Proficiency να επιλέξω;

Leony3

Νεοφερμένος

Η Leony3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Καλησπέρα , φετος έχω γραφτεί σε ένα φροντηστηριο με στόχο να δώσω αυτόν τον Ιούνη το πτυχίο Lrn απλά τώρα πρόσφατα έμαθα και για τα πτυχία nocn και esb εάν γνωρίζει κάποιος κάποιος ας με απαντήσει ….είναι προτιμότερο να δώσω για κάποιο από εκείνα τα πτυχία( με την προοπτική ότι είναι καλύτερα ) η να δώσω για το Lrn για το οποίο κιόλας ξεκίνησα την προετοιμασία μου ;;
 

GeorgePap2003

Διάσημο μέλος

Ο GeorgePap2003 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών, Φοιτητής του τμήματος Οικονομικής & Περιφερειακής Ανάπτυξης Παντείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,121 μηνύματα.
Ξεκίνα Michigan
 

evelina23

Νεοφερμένος

Η evelina23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.

smarw

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η smarw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθήτρια Γ' λυκείου. Έχει γράψει 304 μηνύματα.

evelina23

Νεοφερμένος

Η evelina23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
καλά δεν είναι και εύκολο θέλει διάβασμα αλλά ούτε πολυ
δύσκολο δεν είναι. κι εγώ αυτό έχω
Μου είχε πει η καθηγήτρια μ επδ ήθελε κ ο αδελφός μ Μίσιγκαν προφισενσι πως είναι υπερβολικά δύσκολο πλέον… κ του προτεινε το lrn
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Το michigan δεν είναι δύσκολο. Απλώς θέλει να διαβάζεις αρκετά το λεξιλόγιο. Το δύσκολο είναι το Cambridge.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,253 μηνύματα.
Μην ασχοληθείς καν με το Michigan και τα λοιπά . Το Cambridge έχει περισσότερο κύρος και αναγνωρίζεται παντού σε αντίθεση με τα άλλα .
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μην ασχοληθείς καν με το Michigan και τα λοιπά . Το Cambridge έχει περισσότερο κύρος και αναγνωρίζεται παντού σε αντίθεση με τα άλλα .
True that. Απλώς να πω στο θεματοθέτη πως είναι ένα αρκετά δύσκολο πτυχίο. Πρέπει να αφοσιωθείς στα αγγλικά όσο προετοιμάζεσαι γιατί δεν είναι όπως το Michigan που έχεις επιλογής και υπάρχει και η επιλογή τζόκερ. Στο cambridge πρέπει να κάνεις ολόκληρο transformation προτάσεων με λέξεις που σου δίνει, να διαβάζεις κείμενο και από το νόημα να καταλαβαίνεις ποια λέξη λείπει κτλ. Επίσης γράφεις 2 εκθέσεις. Θέλει λοιπόν να διαβάζεις αρκετά και να εξοικειωθείς φουλ με τα phrasal verbs, τα οποία είναι φουλ σοσ, πάντα θα παίζει σε transformation sentences κτλ.
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Μου είχε πει η καθηγήτρια μ επδ ήθελε κ ο αδελφός μ Μίσιγκαν προφισενσι πως είναι υπερβολικά δύσκολο πλέον… κ του προτεινε το lrn
Χωρίς να έχω εικόνα πλέον από τις εξετάσεις γιατί το πήρα το 2014 , το ECPE με φροντιστήριο και ένα νορμάλ επίπεδο Αγγλικών βγαίνει άνετα. Το δύσκολο να πάρεις είναι όντως το Cambridge (FCE) όπως προαναφέρθηκε λόγω Βρετανικού λεξιλογίου και διαφορετικού τύπου ασκήσεων.

Μην ασχοληθείς καν με το Michigan και τα λοιπά . Το Cambridge έχει περισσότερο κύρος και αναγνωρίζεται παντού σε αντίθεση με τα άλλα .
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο εξωτερικό , στην Ελλάδα πάντως να το ξέρετε γενικώς , δεν ισχύει καθόλου αυτό. Δεν πρόκειται να χάσεις καμία επαγγελματική ευκαιρία επειδή έχεις Michigan proficiency αντί για Cambridge. Το ECPE αναγνωρίζεται πλήρως όπως και το FCE.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο εξωτερικό , στην Ελλάδα πάντως να το ξέρετε γενικώς , δεν ισχύει καθόλου αυτό. Δεν πρόκειται να χάσεις καμία επαγγελματική ευκαιρία επειδή έχεις Michigan proficiency αντί για Cambridge. Το ECPE αναγνωρίζεται πλήρως όπως και το FCE.
Λογικά στο εξωτερικό θα αναφέρεται. Αν και μεταξύ μας, ο,τι Proficiency και να πάρεις, θα αναγκαστείς να δώσεις IELTS αν θες να πας σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και έχουν περάσει 2 χρόνια από τη στιγμή που έλαβες το πτυχίο σου.
 

tsiobieman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Λογικά στο εξωτερικό θα αναφέρεται. Αν και μεταξύ μας, ο,τι Proficiency και να πάρεις, θα αναγκαστείς να δώσεις IELTS αν θες να πας σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και έχουν περάσει 2 χρόνια από τη στιγμή που έλαβες το πτυχίο σου.
Πολύ σωστά τα λες.
 

evelina23

Νεοφερμένος

Η evelina23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
Η μόνη διαφορα του Μίσιγκαν με το Κέμπριτζ είναι ένα πανεπιστήμιο στην Αγγλία το οποίο αναγνωρίζει μόνο το Κέμπριτζ… Έχουν εξίσου δυσκολία και κύρος 🤷🏻‍♀️
Λογικά στο εξωτερικό θα αναφέρεται. Αν και μεταξύ μας, ο,τι Proficiency και να πάρεις, θα αναγκαστείς να δώσεις IELTS αν θες να πας σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού και έχουν περάσει 2 χρόνια από τη στιγμή που έλαβες το πτυχίο σου.
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Η μόνη διαφορα του Μίσιγκαν με το Κέμπριτζ είναι ένα πανεπιστήμιο στην Αγγλία το οποίο αναγνωρίζει μόνο το Κέμπριτζ… Έχουν εξίσου δυσκολία και κύρος 🤷🏻‍♀️
Εγώ προσωπικά δε δυσκολεύτηκα καθόλου στο Michigan. Και το έδωσα ενώ πήγαινα και σχολείο, σε περίοδο που δίναμε ενδοσχολικές εξετάσεις. Το Cambridge επειδή το προσπάθησα στην αρχή, με δυσκόλεψε και επειδή δεν είχα την υπομονή λόγω του σχολείου, το παράτησα και πήγα στο Michigan.
Όλα αυτά δε τα λέω για να με παινευτώ. Θεωρώ έχω μια average αντίληψη. Απλώς για μένα είναι φανερά πιο εύκολο από το Cambridge. Προφανώς βέβαια το Michigan με τη σειρά του, είναι πιο δύσκολο από άλλα proficiency που υπάρχουν όπως το ESB,TOEFL κτλ.
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,253 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν αναφέρεσαι στο εξωτερικό , στην Ελλάδα πάντως να το ξέρετε γενικώς , δεν ισχύει καθόλου αυτό. Δεν πρόκειται να χάσεις καμία επαγγελματική ευκαιρία επειδή έχεις Michigan proficiency αντί για Cambridge. Το ECPE αναγνωρίζεται πλήρως όπως και το FCE.
Στο εξωτερικό αναφέρομαι . Εδώ αναγνωρίζονται και τα δύο .
Εαν και θα τολμούσα να πω πως εκτός δημοσίου δεν θα χάσεις καμία δουλειά και κανένα απο τα δύο να μην έχεις , αρκεί βέβαια όντως να μπορείς να μιλήσεις και να συνεννοηθείς . Αυτό τους νοιάζει στην δουλειά κυρίως , το χαρτί δεν λέει κάτι και να το έχεις .
 

Guest 220514

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χμμ εξαρτάται τι βλέψεις εχεις. ν το θες για σπουδές ίσως κανένα μισιγκαν η κέιμπριτζ, που σου γλιτώνουν και το ielts σε ορισμένες περιπτωσεις.

Κατά τ άλλα στον ιδιωτικό τομέα δεν νομίζω ότι πολύενδιαφέρεται κανείς γιατί συνήθως βλέπουν το επίπεδο σου στη συνέντευξη, και για το δημόσιο όλα την ίδια αξία έχουν από όσο ξέρω.

Γκουντ λακ
 

Chem2000

Διάσημο μέλος

Η Chem2000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών, Πτυχιούχος του τμήματος Χημείας Ιωαννίνων και μας γράφει απο Νίκαια (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Δε νομίζω ποτέ κανένας να νοιαστεί αν έχεις Cambridge ή Michigan ecpe ή msu κλπ. Σε ρωτάνε έχεις γ2 αγγλικών; Ναι /όχι . .Ή "σε τι επίπεδο γνωρίζετε αγγλικά;" Γ2 . Τέλος. Τουλάχιστον αυτό έχει συμβεί σε μένα σε θέσεις που απαιτούν αγγλικά οπωσδήποτε και σε όσους ξέρω .
 

Poirot

Διάσημο μέλος

Ο τ. Aspiring Lawyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Θεωρώ πιο ουσιαστικά αγγλικά κάποιος με το Cambridge μαθαίνει. Παρέχει μεγαλύτερο βάθος στη γλώσσα, εγώ αυτό είχα δώσει και δεν το μετάνιωσα. Παρ' ολ' αυτά, αν είναι να πας σε κάτι άλλο, θα πρότεινα το Michigan.
 

Leony3

Νεοφερμένος

Η Leony3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Χμμ εξαρτάται τι βλέψεις εχεις. ν το θες για σπουδές ίσως κανένα μισιγκαν η κέιμπριτζ, που σου γλιτώνουν και το ielts σε ορισμένες περιπτωσεις.

Κατά τ άλλα στον ιδιωτικό τομέα δεν νομίζω ότι πολύενδιαφέρεται κανείς γιατί συνήθως βλέπουν το επίπεδο σου στη συνέντευξη, και για το δημόσιο όλα την ίδια αξία έχουν από όσο ξέρω.

Γκουντ λακ
Σε Ευχαριστωωω πολύ 😩
 

Mammy Nun

Δραστήριο μέλος

Η Mammy Nun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 50 ετών. Έχει γράψει 760 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top