Ποιο πτυχίο Αγγλικών πιστεύετε ότι θα μου είναι πιο χρήσιμο στο μέλλον;

Ποιό πτυχίο Αγγλικών πιστεύετε ότι θα σας διευκόλυνε περισσότερο στο μέλλον σας;
Multiple votes are allowed. Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια. Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 0)
  • Cambridge

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Lancashire

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Michigan

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • TOEIC

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κρατικό

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Edexcel

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • TOEFL

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Κάτι άλλο?

    Ψήφοι: 0 0.0%

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ότι και να λέτε όλα ισάξια είναι οπότε τζάμπα αντιπαρατίθεστε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1994kc

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 1994kc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 862 μηνύματα.
Δεν το εμφάνισε ως δεύτερης κατηγορίας πιστοποιητικό. Απλά θεωρεί το Κέμπριτζ καλύτερο:P
αυτό το λέτε εσείς...
Τόσο στον ιδιωτικό όσο και στο δημόσιο τομέα είναι ισάξια οπότε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Παιδια κανεις δεν ειπε πως δεν ειναι ισάξια.
Απλα το Cambridge ειναι το πιο παλιό και ξες πως οι γνωσεις σου εχουν αξιολογηθει σωστα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SuperTink

Νεοφερμένος

Η SuperTink αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν ξέρω αν γράφω στο κατάλληλο ποστ. Αλλά 9έλω να ρωτήσω κάτι. Το proficiency του Michigan έχει διάρκεια ισχύος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,405 μηνύματα.
Παιδια κανεις δεν ειπε πως δεν ειναι ισάξια.
Απλα το Cambridge ειναι το πιο παλιό και ξες πως οι γνωσεις σου εχουν αξιολογηθει σωστα!:)

Στο βιογραφικό σου δε φαίνεται τι πτυχίο έχεις. Πχ γράφεις:
Cerificate of Proficiency in English. Ούτε Μίτσιγκαν (:P) ούτε Κέιμπριτζ δε γράφεις :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ρε παιδιά δεν ξέρω αν γράφω στο κατάλληλο ποστ. Αλλά 9έλω να ρωτήσω κάτι. Το proficiency του Michigan έχει διάρκεια ισχύος?

όχι, ισχύει εφόρου ζωής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

art1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Υποψήφιος διδάκτορας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 233 μηνύματα.
Οποιοσδήποτε αποδεικτικός τίτλος γνώσης αγγλικών αναγνωρίζεται από τον ΑΣΕΠ είναι προφανώς αξιόπιστος.
Όσον αφορά το εξωτερικό, δε θα πρέπει κανένας μας να ''σκοντάφτει'' στην παραφιλολογία που αναπτύσσεται γύρω από τα ξένα πανεπιστήμια… Αυτό σημαίνει ότι το κάθε πανεπιστημιακό ίδρυμα του εξωτερικού δημοσιεύει ποια αποδεικτικά πιστοποίησης ξένων γλωσσών αποδέχεται... Έτσι, καλό είναι να μην επηρεαζόμαστε από αυτά που ακούμε αλλά πολύ απλά να επισκεπτόμαστε τις αντίστοιχες ιστοσελίδες και να πληροφορούμαστε!:clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

christina123

Δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 699 μηνύματα.
Για το ασεπ και ποσα μορια δινει το καθε πτυχιο αγγλικων (και οχι μονο..) που μπορω να τα βρω στο ινερνετ;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Για το ασεπ και ποσα μορια δινει το καθε πτυχιο αγγλικων (και οχι μονο..) που μπορω να τα βρω στο ινερνετ;;;:hmm:

Νομίζω το επίπεδο C2 δίνει 40, το C1->30 κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aikat_

Νεοφερμένος

Η aikat_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Παιδιά δυστυχώς όλα τα πιστοποιητικά δεν είναι το ίδιο. Υπάρχουν πιστοποιητικά που αναγνωρίζονται από το ελληνικό κράτος και άλλα που όχι. Επόμενο αυτού είναι ορισμένα να μην έχουν καθόλου αξία, παρότι είναι πιο εύκολο να το αποκτήσεις και δε θα πρέπει να τα προτιμάτε. Για παράδειγμα το TOEFL δεν αναγνωρίζεται. Κάτι άλλο που θα πρέπει να σκεφτούμε πριν επιλέξουμε ένα πιστοποιητικό γλωσσομάθειας είναι η χρήση του και εξηγώ: Το Proficiency του Michigan ή του Cambridge αναγνωρίζονται πλήρως στην Ελλάδα, αλλά αν θες να κάνεις σπουδές στο εξωτερικό θα πρέπει να δώσεις το IELTS ή ΤΟΕFL. Σημειωτέον το IELTS αναγνωρίζεται στο δημόσιο αλλά έχει ισχύ μόνο 2 έτη . Η επιλογή του διπλώματος συνεπώς πρέπει να γίνεται προσεκτικά μετά από έρευνα . Όλα τα διπλώματα δεν είναι το ίδιο ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Garret

Νεοφερμένος

Ο Garret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 44 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 45 μηνύματα.
Συμφωνώ ότι δεν είναι όλα το ίδιο όπως και το γεγονός ότι αναγνωρίζονται από ΑΣΕΠ δε τα κάνει αυτόματα αξιόπιστα ( κάθε άλλο ).


Επίσης, για σπουδές στο εξωτερικό δεν είναι απαραίτητα τα TOEFL / IELTS, για να σπουδάσεις στην Αγγλία το Proficiency του Cambridge είναι κανονικά δεκτό από τα Βρετανικά Πανεπιστημία. ( αλλά να είναι πρόσφατο, όπως και τα TOEFL / IELTS, πχ 2 ετών μαξ )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orado

Νεοφερμένος

Ο orado αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Παιδια ξερει κανεις να μου πει αν αξιζει να δωσω για toeic??ειναι ευκολο η δυσκολο?θελω καποιες πληροφοριες.ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eskl1nd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ۞_۞ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ίλιον (Αττική). Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Εγω παντως επελεξα το μίτσιγκαν :P γιατι μας ειχαν διευκρινισει στο σχολειο οτι τo cambridge επικεντρωνεται στις πολλες ασκησεις κτλ. , ενω του michigan ειναι πιο πολυ λεξιλογικο.....με τις πολλες λεξεις κτλ. τα πηγαινα καλα και δεν διαβαζα και ποτε μου , οποτε επελεξα αυτο για να μην εχω και ασκησεις για h/w κτλ. :D
(Τουλαχιστον ετσι ηταν τα πραγματα 4-5 χρονια πριν :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Eγω εδωσα και Cambridge και Michigan.Για παν ενδεχομενο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Θεωρω οτι τις κορυφαιες πιστοποιησεις γνωσης αγγλικης γλωσσας δινει το Cambridge...και προσωπικα μου φαινεται πιο βατο απο το Michigan...το δευτερο εχει πολυ λεξιλογιο και δεν το εχω τοσοοο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Θεωρω οτι τις κορυφαιες πιστοποιησεις γνωσης αγγλικης γλωσσας δινει το Cambridge ...και προσωπικα μου φαινεται πιο βατο απο το Michigan...το δευτερο εχει πολυ λεξιλογιο και δεν το εχω τοσοοο!

συνφωνω απολυτα!!και εγω τωρα αμα δωσω προφ Cambridge θα προτιμησω..το michigan ποτε δεν το καταφερα μετα βιασ βαση επιανα σε συτο το ακουστικο..τα αλλα ηταν ευκολα αλλα το ακουστικο θανατος...ενω cambridge επιανα υψηλους βαθμους μ αρεσε και πιο πολυ:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
συνφωνω απολυτα!!και εγω τωρα αμα δωσω προφ Cambridge θα προτιμησω..το michigan ποτε δεν το καταφερα μετα βιασ βαση επιανα σε συτο το ακουστικο..τα αλλα ηταν ευκολα αλλα το ακουστικο θανατος...ενω cambridge επιανα υψηλους βαθμους μ αρεσε και πιο πολυ:D

χαχαχα ακριβως το ιδιο χριστινακιι!:Dλισενινγκ στ μισιγκαν=κινεζικο βασανιστηριιοοο!:Pδεν καταλαβαινα γριι!!!αγαπαμε κεμπριτζζζ!!! <3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
χαχαχα ακριβως το ιδιο χριστινακιι!:Dλισενινγκ στ μισιγκαν=κινεζικο βασανιστηριιοοο!:Pδεν καταλαβαινα γριι!!!αγαπαμε κεμπριτζζζ!!! <3

ακριβως!!αν και εγω τωρα βαριεμαι να τα ξαναπιασω να δωσω προτιμω να μαθω μια αλλη γλωσσα(ιταλικα η γερμανικα μαλλον)παρα να μπω σε διαδικασια αγγλικων παλι..αλλα τι να πεις επειδη χρειαζομαστε προφ θα το παρουμε και αυτο καποια στιγμη:P:P:P:P:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
συνφωνω απολυτα!!και εγω τωρα αμα δωσω προφ Cambridge θα προτιμησω..το michigan ποτε δεν το καταφερα μετα βιασ βαση επιανα σε συτο το ακουστικο..τα αλλα ηταν ευκολα αλλα το ακουστικο θανατος...ενω cambridge επιανα υψηλους βαθμους μ αρεσε και πιο πολυ:D

χαχαχα ακριβως το ιδιο χριστινακιι!:Dλισενινγκ στ μισιγκαν=κινεζικο βασανιστηριιοοο!:Pδεν καταλαβαινα γριι!!!αγαπαμε κεμπριτζζζ!!! <3

Το listening του Michigan έχει να κάνει αποκλειστικά με το πόσο καλά ξέρετε να μιλάτε την γλώσσα και όχι με την παπαγαλία γραμματική, γι αυτό ίσως δυσκολεύεστε και οι 2.
Προσωπικά σας προτείνω Michigan (όχι ότι θα σας φανεί χρήσιμο στο μέλλον αλλά θα σας δώσει ΠΟΛΛΑ!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
ακριβως!!αν και εγω τωρα βαριεμαι να τα ξαναπιασω να δωσω προτιμω να μαθω μια αλλη γλωσσα(ιταλικα η γερμανικα μαλλον)παρα να μπω σε διαδικασια αγγλικων παλι..αλλα τι να πεις επειδη χρειαζομαστε προφ θα το παρουμε και αυτο καποια στιγμη:P:P:P:P:clapup:

αα τελεια τα ιταλικαααααα!!αλλα και τα γερμανικα πολυ χρησιμα!!!!:Dεγω αναγκαστικα,λογω σχολης ξεκιναω απο σημερα προοοφ!!:P:(και απο οκτωβρη γαλλικααααα!!!αλλα αν δεν ημουν σε αυτο το τμημα θα τ αφηνα γ πιο μεταα!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top