Γενικό -  Ποιο κατά τη γνώμη σας είναι το δυσκολότερο μάθημα στην Α' Λυκείου;

xara ths zwhsss

Νεοφερμένος

Η Μιμικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Αντικειμενικά τωρα δεν υπαρχει καποι μαθήμα πιο δύσκολο απο τ άλλο...εσυ 8α τ κρίνεις αυτο!!!Εγω 8α σε συμβουλέψω να δώσεις μεγάλη προσοχη σν Φυσική κ σν Γεωμετρία απο τν αρχη γ να μν χάσεις τν μπάλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Αντικειμενικά τωρα δεν υπαρχει καποι μαθήμα πιο δύσκολο απο τ άλλο...εσυ 8α τ κρίνεις αυτο!!!Εγω 8α σε συμβουλέψω να δώσεις μεγάλη προσοχη σν Φυσική κ σν Γεωμετρία απο τν αρχη γ να μν χάσεις τν μπάλα!!!

Ναι η φυσική κ η γεωμετρία είναι πολύ βασικά μαθήματα,αλλά από τη γεωμετρία θα χρειαστείς πολύ λίγα πράγματα,γιατί περισσότερο χρησιμεύει ώστε να ακονίσεις το μυαλό σου..πάντως πολύ μεγάλη προσοχή θέλει κ η άλγεβρα,είναι ιδιαίτερα βασική!δείξε προσοχή κ στα αρχαία,γιατί κατά τη γνώμη μου φέτος είχαν αρκετή δυσκολία σε σχέση με το γυμνάσιο..:iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

foit satm emp

Νεοφερμένος

Ο foit satm emp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
εμενα παλι γτ μ φαινεται η χημεια?μαλλον επειδη ειχαμε ενα περιεργο καθηγητη κ ειχε ανεω=βασει τοοοσο το επιπεδο που παρακολουθουσαμε 2ατομα στο τμημα//
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Οικονομία -.-'
Μπλιτς μπλιτς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

George Rwm

Νεοφερμένος

Ο George Rwm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
όλα εύκολα είναι βρε..... οκ καθηγητές είναι το αίτιο που τα κάνει βαρετά, και εμείς που χαζεύουμε απο εδώ και απο κει;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mr.thewritikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 193 μηνύματα.
Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου η γεωμετρία...Άφησα κενά στην αρχή γιατί δεν την διάβαζα καθόλου και μαζεύτηκε ένα βουνό πράγματα που δεν τα ήξερα.....Είναι απλά τόσο σπαστικό να κοιτάς ένα σχήμα από κάθε οπτική γωνία μέχρι να καταλάβεις τι θέλει να πει ο ποιητής(αυτός που φτιάχνει τις ασκήσεις)...Και επίσης είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να θυμάμαι......ΜΠΛΙΑΧ!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου η γεωμετρία...Άφησα κενά στην αρχή γιατί δεν την διάβαζα καθόλου και μαζεύτηκε ένα βουνό πράγματα που δεν τα ήξερα.....Είναι απλά τόσο σπαστικό να κοιτάς ένα σχήμα από κάθε οπτική γωνία μέχρι να καταλάβεις τι θέλει να πει ο ποιητής(αυτός που φτιάχνει τις ασκήσεις)...Και επίσης είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να θυμάμαι......ΜΠΛΙΑΧ!!!!!!!

Ενώ στη θεωρητική που θα πας είναι λίγα;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Στην α' λυκειου συχαινομουν την αλγεβρα...δεν ηθελα με τιποτα να διαβασω...Στη β' τα ιδια...Στη γ' μετανοιωσα που δε διαβαζα τα 2 προηγουμενα χρονια:oops:

Τελικα εγραψα καλα φυσικη...αφου βασανιστηκα και εμαθα αλγεβρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εμένα δεν μου άρεσε καθόλου η γεωμετρία...Άφησα κενά στην αρχή γιατί δεν την διάβαζα καθόλου και μαζεύτηκε ένα βουνό πράγματα που δεν τα ήξερα.....Είναι απλά τόσο σπαστικό να κοιτάς ένα σχήμα από κάθε οπτική γωνία μέχρι να καταλάβεις τι θέλει να πει ο ποιητής(αυτός που φτιάχνει τις ασκήσεις)...Και επίσης είναι τόσα πολλά αυτά που πρέπει να θυμάμαι......ΜΠΛΙΑΧ!!!!!!!

Τίποτα δεν είναι. Πραγματικά από πλευράς σκέψης η Γεωμετρία της Α ήταν το καλύτερο μάθημα της τάξης. Λογική συνδυασμένη με καλή γνώση της θεωρίας. Επιπλέον δεν υφίσταται η γνωστή ''μεθοδολογία'' συνεπώς οι ασκήσεις γίνονται όλο και πιο ενδιαφέρουσες στην πορεία.

Βέβαια αν κανείς αφήσει κενά από την αρχή, όπως είπες, τότε πραγματικά το μάθημα γίνεται δύσκολο και πόνος στο κεφάλι μόνο επειδή υπάρχει μια γενική ροή και στην θεωρία και στις ασκήσεις. Αλλά κατά τα άλλα αν κάποιος το δει με καλό μάτι εξαρχής τότε νομίζω δεν υπάρχει πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angela1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 341 μηνύματα.
όλα εύκολα είναι βρε..... οκ καθηγητές είναι το αίτιο που τα κάνει βαρετά, και εμείς που χαζεύουμε απο εδώ και απο κει;)


σε αυτο θα συμφωνισω:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Marilia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 258 μηνύματα.
Παιδιά εσεις που ξέρετε απο Α Λυκείου μπορείτε να μου πείτε αν χρειάζεται σε καποιο μαθημα φροντηστήριο??? γιατι εδώ όλες μου οι φίλες λενε οτι οπωσδήποτε θα πάνε μαθηματικά και φυσική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anna_md

Δραστήριο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 414 μηνύματα.
Παιδιά εσεις που ξέρετε απο Α Λυκείου μπορείτε να μου πείτε αν χρειάζεται σε καποιο μαθημα φροντηστήριο??? γιατι εδώ όλες μου οι φίλες λενε οτι οπωσδήποτε θα πάνε μαθηματικά και φυσική...

Η αλγεβρα και η φυσικη χρειαζονται για την γ' λυκειου...:no1: Βεβαια δεν ειναι απαραιτητο να πας φροντηστηριο αν τα καταφερνεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ποκαχοντας

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
To πιο δύσκολο νομίζω είναι η Άλγεβρα!!Ειδικά σε μας είχε πέσει και ένας καθηγητής...άλλο πράγμα!!Έμπαινε δεν έμπαινε στη τάξη το ίδιο ήτανε!!:P
Και η φυσική είναι κάπως δύσκολη άμα δεν δώσεις βάση από την αρχή!
ναι:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

necro-chris

Νεοφερμένος

Ο christos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πέραμα (Αττική). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
οτιδηποτε εχει σχεση με μαθηματικα ειναι δυσκολο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
οτιδηποτε εχει σχεση με μαθηματικα ειναι δυσκολο!!
+100000:no1::no1:
αυτά τα μαθήματα πάνε αλληλένδετα..πρέπει να είσαι καλός στην άλγεβρα για να τα καταφέρεις σε φυσική,χημεία κλπ..Επίσης κ η γεωμετρία χρειάζεται αρκετά ειδικά στη φυσική,που συνεχώς εμφανίζονται καινούριοι τύποι,οι οποίοι βασίζονται καθαρά στη τριγωνομετρία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως δεν είναι δύσκολα εαν ασχοληθείς από την αρχή. Εγω δεν τα πήρα με καλό μάτι γι' αυτό τώρα δεν τα καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι πως δεν είναι δύσκολα εαν ασχοληθείς από την αρχή. Εγω δεν τα πήρα με καλό μάτι γι' αυτό τώρα δεν τα καταλαβαίνω.
Βέβαια..άμα διαβάζεις κ ασχολείσαι δεν υπάρχει πρόβλημα!!όλα μπορείς να τα καταφέρεις...παίζει ρόλο όμως κ το πόσο σ'αρέσει το μάθημα κ φυσικά η κλίση του κάθε μαθητή!!:iagree::iagree:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Συμφωνώ. Εμένα ποτέ δεν μου άρεσαν τα μαθηματικά. Προτιμώ τα θεωρητικά μαθήματα. Δεν τους έδινα ιδιαίτερη σημασία όταν ήμουν πιο μικρή και τώρα έχω αρκετά κενά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Συμφωνώ. Εμένα ποτέ δεν μου άρεσαν τα μαθηματικά. Προτιμώ τα θεωρητικά μαθήματα. Δεν τους έδινα ιδιαίτερη σημασία όταν ήμουν πιο μικρή και τώρα έχω αρκετά κενά.

εε βέβαια έτσι είναι!!:no1:ούτε εμένα μου άρεσαν ποτέ τα αρχαία κ γενικώς τα θεωρητικά μαθήματα..πρέπει να σε γεμίζει κ αυτό που θες να ασχοληθείς!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
Ας μιλησω και εγω λοιπον για την εμπειρια της α λυκειου!!Εγω ειχα βασεις απο το γυμνασιο σε ολα.Αλλα η φυσικη η χημεια και η γεωμετρια μου εβγαλαν την ψυχη.Ειδικα η στοιχειομετρια στην χημεια και η ενεργεια στην φυσικη.Το μαθημα που με τρελαινε ηταν τα αρχαια και ειδικα ο Θουκιδιδης(ο θουκυ οπως τον λεγαμε) αλλα ισως σε αυτο ρολο να επαιξε και η τελεια καθηγητρια που ειχα στο σχολειο!Ηταν πραγματικα εμπνευσμενη!!Αφου τοτε ηθελα σαν παλαβο να παω κλασικη φιλολογια!!:jumpy:Εκει ομως που περνουσαμε πολυ χαβαλε ηταν η πληροφορικη και τα θρησκευτικα οπου την θεολογα την καναμε κουδουνιστρα:D(δεν υπερηφανευομαι βεβαια για αυτο):fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top