Γενικό -  Ποιο κατά τη γνώμη σας είναι το δυσκολότερο μάθημα στην Α' Λυκείου;

Vaggos_93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Κανενα μαθημα δεν μου φανηκε πολυ δυσκολο φετος, ενταξει για τα θεωρητικα δεν μπορω να εχω ολοκληρωμενη αποψη, γιατι μεσα στην ταξη γινοταν παρτυ καθε φορα που ειχαμε π.χ. αρχαια ή κειμενα, (μιας και σε ολη την ταξη μονο 1 παιδι θα παει θεωρητικη, συν του οτι δεν ειμαστε και η πιο..... ησυχη ταξη!), αλλα στις εξετασεις ολα οκ, ευκολα θεματα, μια χαρα.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiota1508

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Παναγιωτα-Μαρτινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ναύπλιο (Αργολίδα). Έχει γράψει 120 μηνύματα.
εμ..βασικα και στη δικη μας ταξη γινοταν παρτυ την ωρα των αρχαιων επειδη η καθηγητρια που ειχαμε ειναι φανατικη ολυμπιακος και τα παιδια -κυριως τα αγορια- της πιαναν επιτηδες την κουβεντα για την ομαδαρα..μας ελεγε λοιπον για το καραισκακη κ τα εισιτηρια διαρκειας που εχει,ειναι τρελο αλανι σας λεω χαχαχα..οποτε καταλαβαινετε,μα9ημα γινοταν 10 λεπτα,ουτε μας ε3εταζε ποτε..:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_DORA_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η _DORA_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 303 μηνύματα.
Συμφωνώ στο ότι όλα είναι θέμα διαβάσματος.....Και μένα η άλγεβρα μου φάνηκε λίγο δύσκολη.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alice-vel

Νεοφερμένος

Η alice-vel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι η φυσική και η χημεία είναι λίγο δυσκολό δεν νομίζετε?????:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Searcher

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Βασικά, η Άλγεβρα περισσότερο με κανόνες έχει να κάνει...οκ, μπορούμε να πούμε πως για μερικά άτομα είναι λίγο δύσκολο μάθημα...για παράδειγμα ας πάρουμε εμένα...η άλγεβρα μπορώ να πω πως είναι από τα αγαπημένα μου μαθήματα, αλλά τον τελευταίο καιρό αρχίζω και στενοχωριέμαι γιατί έχω κενά από προηγούμενες τάξεις, παρ'όλα αυτά δεν πρέπει να το βάζω κάτω γιατί ακολουθώ και θετική κατεύθυνση...απλά θα πρέπει να συμπληρώσω τα κενά που έχω..πιστεύω ότι με λίγο φροντιστήριο θα είμαι μια χαρά(μέχρι τώρα δεν έχω πάει σε φροντιστήριο)...τώρα μπορώ να πω πως μου φαίνεται λίγο δύσκολη...πάντως μην το βάζετε κάτω παιδιά με αυτό το μάθημα, προσπαθήστε για το καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Για μένα το δυσκολότερο μάθημα φέτος ήταν τα αρχαία!!:(δεν ξέρω γιατί πάντως χρειαζόταν πολύ διάβασμα για να τα κατανοήσω κ να τα εμπεδώσω...τα κείμενα κ οι μεταφράσεις τους ήταν μεγάλα κ ήθελαν αρκετή δουλειά!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emm@

Νεοφερμένος

Η εμμανουέλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 32 μηνύματα.
άλγεβρα,αυτο το μαθημα δεν ειναι οτι ειναι δυσκολο
αλλα δν ξερω δν με πολυ τραβαει :what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν δύσκολα μαθήματα στην Α΄ Λυκείου:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Δεν υπάρχουν δύσκολα μαθήματα στην Α΄ Λυκείου:lol:

Μπορεί. Ωστόσο, η ευκολία του καθενός διαφέρει και κυμαίνεται. Συνεπώς θα μπορούσε κάποιος να ερμηνεύεσει το δυσκολότερο μάθημα ως αυτό με τη μικρότερη ευκολία, το ίδιο πράγμα δηλαδή, εφόσον δεν υπάρχουν δύσκολα μαθήματα. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ακριβώς:)Επίσης δεν ξέρουμε τα πιο δύσκολα για να μπορούμε να τα χαρακτηρίσουμε ως εύκολα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Από ότι μου έχουν πεί και έχω ακούσει είναι 1)Μαθηματικά 2)Χημεία:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
H χημεία της Α' είναι σαν της γ' ένα πράγμα, έχουν και πολλές ομοιότητες στα πρώτα κεφάλαια. Λίγο να την διαβάζεις για να μην χάσεις τη σύνδεση, και στα προβλήματα να σκέφτεσαι λογικά και όχι μόνο τους τύπους, θα δεις θα τα καταφέρεις μια χαρά.

:bye: ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
H χημεία της Α' είναι σαν της γ' ένα πράγμα, έχουν και πολλές ομοιότητες στα πρώτα κεφάλαια. Λίγο να την διαβάζεις για να μην χάσεις τη σύνδεση, και στα προβλήματα να σκέφτεσαι λογικά και όχι μόνο τους τύπους, θα δεις θα τα καταφέρεις μια χαρά.

:bye: ;)
Ευχαριστώ για την συμβουλή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos127

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Εμένα το δυσκολότερο μου φάνηκε η χημεία... Βέβαια αυτό δεν θα ίσχυε αν δεν είχαμε τον συγκεκριμένο καθηγητή σε αυτό το μάθημα. Δεν υπάρχει παιδι απο την Α Λυκειου (που να μην πηγαινε φροντιστηριο) και να κατάλαβε τη φετινή χημεια ειδικα προς το τέλος με τα διαλύματα (συγκεντρωσεις, μολ κλπ...)

Όσο για τα υπόλοιπα μαθήματα εύκολα ήταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki

Δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 732 μηνύματα.
Προσωπικά,πιστεύω ότι όλα τα μαθήματα της Α Λυκείου είναι σχετικά εύκολα.Δεν αντιμετώπισα κάποιο πρόβλημα.
Αν όμως είχα να επιλέξω ποιο είναι το δυσκολότερο,θα έλεγα τη φυσική,όχι ότι είναι δύσκολη,απλά πρέπει να εμβαθύνεις,να κατανοήσεις καλά όλα τα φαινόμενα ώστε να μπορείς να λύσεις μετά οποιοδήποτε πρόβλημα σου δοθεί.Θέλει μία τακτική(μέθοδο),αλλά με προσπάθεια και εξάσκηση,μια χαρά τα καταφέρνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Εγώ τώρα θα πάω α λυκείου οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά αλλά επειδή κάνω καλοκαιρινή προετοιμασία στο φροντηστίριο για την πρώτη λυκείου μπορώ να πω πως η φυσική είναι επανάληψη της 2ας γυμνασίου με λίγα παραπάνω πράγματα.Τα αρχαία είναι εντελώς βλακεία ..Μέχρι τώρα πιο πολύ λεξιλόγιο ,μετάφραση και απ'ε3ω κάνω παρά γραμματική και μαθηματικά εκτός απο το οτι είναι τέλεια όπως η φυσική είναι αντιγραφή της 3ης γυμνασίου.Άμα πρόσεχε κανείς τα μαθηματικά της 3ης τότε θα τα περάσει όλα εύκολα στην α λυκείου.Η αλήθεια είναι οτι πρέπει να έχεις και λίγο κλίση προς μαθηματικά και τέτοια ..εγώ προσωπικά δεν έχω πρόβλημα με μαθήματα όπως φυσική και μαθηματικά αλλά με αρχαία και ιστορία έχω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλό κουράγιο!!! Αλλά γιατί κάνεις φροντιστήριο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Καλό κουράγιο!!! Αλλά γιατί κάνεις φροντιστήριο;;;


Ευχαριστώ..:DΈκανα θερινά για να είμαι πιο μπροστά στην ύλη την νέα σχολική χρονιά και για να καταλάβω λίγο πως έχουν τα πράγματα στην α λυκείου γιατί θέλω μεγάλους βαθμούς αυτή την χρονιά αν είναι εφυκτό!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Καλή συνέχεια τότε!!! Καλή επιτυχία στο καινούργιο σχολείο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LiLoOkOzz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Λίλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 391 μηνύματα.
Καλή συνέχεια τότε!!! Καλή επιτυχία στο καινούργιο σχολείο! :)


Ευχαριστώ πολύ!!!!Να'σαι καλά!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top