Ποιο είναι το πιο αναγνωρισμένο πιστοποιητικό Αγγλικών;

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Σαφώς εξαρτάται από το στόχο. Όμως την εποχή που οι περισσότεροι μαθαίνουν Αγγλικά, τον στόχο δεν τον γνωρίζουν ακόμα ή μπορεί ο στόχος να αλλάξει στην πορεία. Μπορώ να σκεφτώ πολλές περιπτώσεις μαθητών μου που τους χρειάστηκαν είτε οι γνώσεις είτε το πιστοποιητικό είτε και τα δύο, σε κάποιες μάλιστα συγκεκριμένο πιστοποιητικό. Επίσης έχω 2-3 πρόσφατες περιπτώσεις στο μυαλό μου που ενώ μέχρι χθες τους χρειαζόταν το ένα, άλλαξε κάτι και τελικά τους χρειάστηκε το άλλο (όταν λέω το ένα και το άλλο, εννοώ γνώσεις-πιστοποίηση). Μπορεί να σου χρειαστούν και τα δύο σε διαφορετικές στιγμές της ζωής σου. Δεν αποκλείει το ένα το άλλο, ούτε έχουν όλοι μόνο έναν στόχο εφ όρου ζωής.

Φυσικά δεν μαθαίνεις Αγγλικά "με τα πιστοποιητικά", αλλά ούτε και βλέποντας τηλεόραση, παίζοντας παιχνίδια και ακούγοντας τραγούδια....
Εννοείται ότι τα μαθήματα παίζουν ρόλο. Ίσως αυτό που δε διατύπωσα καλά είναι ότι καλύτερα ένα δυο αναγνώρισμενα αλλά πολύ πιθανόν είναι να ζητούν συγκεκριμένα
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Τότε πως ?
Νομίζω ότι αυτά που αναφέρεις βοηθούν στην εξοικείωση με τη γλώσσα .
Ξέρω γω.... με μαθήματα; με βιβλία, δασκάλους, μελέτη;

Σαφώς το να βλέπεις τηλεόραση και να παίζεις παιχνίδια βοηθάει να εξοικειωθείς με μια γλώσσα που ήδη ως ένα βαθμό γνωρίζεις, αλλά πώς θα γίνει να φτάσεις σε υψηλό επίπεδο γνώσεων; Αν ήταν να τα μαθαίνεις παίζοντας και τραγουδώντας, γιατί υπάρχει το μάθημα της γλώσσας και των νέων ελληνικών στα σχολεία; Δεν εξοικειώνονται τα Ελληνόπουλα με τα Ελληνικά βλέποντας τηλεόραση και ακούγοντας τραγούδια από τη γέννησή τους; Τι τα θέλουν τα μαθήματα;
 

margik

Νεοφερμένος

Η margik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ψυχολογίας ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δεν θεωρώ στοχευμένο (προσωπικά) το παράδειγμά σας με την νοσηλευτική. Εδώ μιλάμε για μια πιστοποίηση εκμάθησης ξένης γλώσσας της αγγλικής, ειδικότερα και την πλειάδα πιστοποιητικών που την πιστοποιούν. Εσείς μιλάτε για δυο εντελώς διαφορετικές επιστήμες, αρχικά. Μιλάμε για την επιστήμη της νοσηλευτικής, εν αντιθέσει, με αυτήν της ιατρικής και ειδικότητας (της τελευταίας) ενδοκρινολογίας. Πιο στοχευμένο αν συγκρίναμε νοσηλευτική από Δημοκρίτειο Πανεπιστήμιο πχ με νοσηλευτική από Αριστοτέλειο. Που ακόμα και στις βάσεις των σχολών διαφαίνεται ότι κάλλιστα ένας με 18.000 μόρια μπορεί να επιλέξει μια σχολή 13.000 στη περιφέρεια λόγω πολλών λόγων (όπως οικονομικών). Δεν σημαίνει ότι ήταν ανοησία (και ούτε καν μπαίνουμε στην διαδικασία να αμφισβητήσουμε την επιλογή του) που επέλεξε την σχολή που επιθυμούσε μόνο και μόνο επειδή είχε λιγότερα μόρια από αυτά που συγκέντρωσε. Αυτός στο μέλλον μπορεί να διαπρέψει και ας διάλεξε μια σχολή στη περιφέρεια που απαιτούσε λιγότερα μόρια (χωρίς να σημαίνει τίποτα αυτό). Έτσι και στα αγγλικά με τα εκάστοτε πιστοποιητικά, που ένα μπορεί να θεωρείται πιο απαιτητικό από άλλο, ωστόσο, αργότερα θα φανεί η αξία της γνώσης που αποκόμισε κάποιος και αν τελικά άξιζε που το έδωσε (παραδείγματα ανέφερα).

Επίσης, διαφωνώ ότι αν βάλεις το ίδιο άτομο να δώσει CPE θα πατώσει. Από την στιγμή που ακούει τραγούδια/βλέπει βίντεο/διαβάζει επιστημονικά βιβλία άρθρα (ή ξένη λογοτεχνία)/συνομιλεί σε μεγάλη συχνότητα με ξένους ταυτόχρονα αναπτύσει τις δεξιότητες reading/listening/speaking. Writing θα βάλω ένα ερωτηματικό. Με εξάσκηση (σαφώς και απαιτείται), με μία βάση 60% πια που έχει το CPE με υπολογισμό όλων των ενοτήτων προφανώς είναι εφικτό στο να το αποκτήσει.

Προφανώς, "we have to agree to disagree" όπως λένε και οι ξένοι. Σε μια συζήτηση μέσα στα πλαίσια είναι και η διαφωνία, στη τελική :friends:

Και πάλι καλή συνέχεια θα ευχηθώ εγώ και καλό βράδυ !
Aγαπητέ φίλε,κι εγώ που έβλεπα ταινίες,π διάβαζα βιβλία(κάτι λίγα) κ άκουγα τραγούδια αγγλικά,διάβαζα και επιστημονικά άρθρα(για ψυχολογία,ιατρική κ νοσηλευτική λόγω σχολών μ),σε πληροφορώ ότι τώρα με το Proficiency του Cambridge(αλίμονο τρομάρα μου) μπόλικες λέξεις και κάτι phrasal verbs κτλπ. τα χω βρει λιγάκι ζόρικα.Εννοώ,λοιπόν,ότι στο CPE παραείναι αυξημένο το επίπεδο σε σημείο να αναρωτιέμαι αν μερικές από αυτές τις λέξεις-φράσεις θα τις συναντήσω στην καθημερινότητα...Σημειωτέον:έχω το ΚΕΤ, το FCE και το CAE του cambridge προ 8ετίας.Οπότε,θα συμφωνήσω με την Νina-nana,η οποία είναι κ καθηγήτρια Αγγλικών. Όπως και νά'χει,πάντως,η τριβή κι η καθημερινή χρήση της γλώσσας είναι το παν όπως είπες. Φιλικά. :)
 

Γιωργάκης

Νεοφερμένος

Ο Γιωργάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Aγαπητέ φίλε,κι εγώ που έβλεπα ταινίες,π διάβαζα βιβλία(κάτι λίγα) κ άκουγα τραγούδια αγγλικά,διάβαζα και επιστημονικά άρθρα(για ψυχολογία,ιατρική κ νοσηλευτική λόγω σχολών μ),σε πληροφορώ ότι τώρα με το Proficiency του Cambridge(αλίμονο τρομάρα μου) μπόλικες λέξεις και κάτι phrasal verbs κτλπ. τα χω βρει λιγάκι ζόρικα.Εννοώ,λοιπόν,ότι στο CPE παραείναι αυξημένο το επίπεδο σε σημείο να αναρωτιέμαι αν μερικές από αυτές τις λέξεις-φράσεις θα τις συναντήσω στην καθημερινότητα...Σημειωτέον:έχω το ΚΕΤ, το FCE και το CAE του cambridge προ 8ετίας.Οπότε,θα συμφωνήσω με την Νina-nana,η οποία είναι κ καθηγήτρια Αγγλικών. Όπως και νά'χει,πάντως,η τριβή κι η καθημερινή χρήση της γλώσσας είναι το παν όπως είπες. Φιλικά. :)
Καλημέρα. Δεν αμφισβήτησα το επίπεδο του CPE σε καμία περίπτωση :/:. Επίσης, εκτός των δραστηριοτήτων προς εξάσκηση της γλώσσας (βιβλία, μουσική, ταινίες κοκ) πρόσθεσα την συχνή επικοινωνία -γραπτή και προφορική- (σχεδόν καθημερινή) με native speakers πράγμα που εσείς δεν αναφέρατε. Σκεφτείτε όμως που να ΜΗΝ διαβάζατε βιβλία, ακαδημαϊκά άρθρα, να ακούγατε μουσική και να βλέπατε ταινίες πόσο πιο δύσκολη θα σας ήταν η εκμάθησή της. Να τονίσω, που είναι και προφανές, ότι όλα αυτά είναι βοηθητικά εργαλεία και δεν αντικαθιστούν την κύρια εκπαίδευση μέσα από βιβλιογραφικό εκπαιδευτικό υλικό. Σε όλα τα υπόλοιπα συμφωνώ καθώς τα είχα παραθέσει και δικαιολογήσει (σχετικά με το αυξημένο -ίσως "παρωχημένο"- λεξιλόγιο του CPE που όπως λέτε και εσείς ίσως να μην συναντήσεις στην καθημερινότητα και κυρίως την καθημερινή χρήση της γλώσσας που είναι το παν). Φιλικά και από εμένα!! :friends:
 
Τελευταία επεξεργασία:

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Εννοώ,λοιπόν,ότι στο CPE παραείναι αυξημένο το επίπεδο σε σημείο να αναρωτιέμαι αν μερικές από αυτές τις λέξεις-φράσεις θα τις συναντήσω στην καθημερινότητα...
Εννοείται πως όχι. Το επίπεδο που εξετάζει τα Αγγλικά της καθημερινότητας είναι το επίπεδο Β (Β1-PET και Β2-FCE, το γνωστό Lower). Το επίπεδο C είναι για τα Αγγλικά του πανεπιστημίου, τα Αγγλικά που χρειάζονται για να σπουδάσεις κάποιο νέο αντικείμενο (πχ να είσαι ψυχολόγος και να σπουδάσεις οικονομικά) ή για υψηλόβαθμες / απαιτητικές θέσεις εργασίας, εκεί που η διαχείρηση του λόγου μπορεί να κάνει τη διαφορά. Η ανάγνωση βιβλίων, οι ταινίες, τα τραγούδια κλπ βοηθάνε πάρα πολύ στην εξοικείωση με τη γλώσσα και ως τεχνικές μάθησης αποδίδουν μέχρι το επίπεδο Β2. Από εκεί και πέρα, δίνουν κάποιο αβαντάζ αλλά τίποτα παραπάνω - αν μιλάμε για το CPE που είναι πραγματικό C2. Αν μιλάμε για άλλα C2, τότε βοηθάνε περισσότερο. Όσο πιο απλοϊκή η εξέταση, τόσο πιο χρήσιμη η ψυχαγωγική ενασχόληση με τη γλώσσα.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top