Ποιο είναι το πιο αναγνωρισμένο πιστοποιητικό Αγγλικών;

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Επίσης, διαφωνώ ότι αν βάλεις το ίδιο άτομο να δώσει CPE θα πατώσει. Από την στιγμή που ακούει τραγούδια/βλέπει βίντεο/διαβάζει επιστημονικά βιβλία άρθρα (ή ξένη λογοτεχνία)/συνομιλεί σε μεγάλη συχνότητα με ξένους ταυτόχρονα αναπτύσει τις δεξιότητες reading/listening/speaking. Writing θα βάλω ένα ερωτηματικό. Με εξάσκηση (σαφώς και απαιτείται), με μία βάση 60% πια που έχει το CPE με υπολογισμό όλων των ενοτήτων προφανώς είναι εφικτό στο να το αποκτήσει.
Βρες ένα τεστ CPE από τα εύκολα που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, δώστο σε κάποιον που έχει πάρει NOCN και πιστεύεις πως μιλάει τέλεια Αγγλικά (τέλεια όμως) και άμα καταφέρει να το λύσει σωστά, έλα να συνεχίσουμε τη συζήτηση. Μέχρι τότε δεν έχει νόημα να συζητάμε, γιατί εγώ μιλάω με την ιδιότητα του επαγγελματία που ασχολείται με αυτό το αντικείμενο κι εσύ απλά βγάζεις σενάρια από το μυαλό σου, μας λες τι πιστεύεις πως θα έπρεπε να ισχύει. Κατ' αναλογία κι εγώ μπορεί να πιστεύω πως η γη είναι επίπεδη και να το υποστηρίζω με επιμονή, αλλά έλα που δεν είναι....

Γιατί τσακώνεστε; Ούτε οι ίδιοι οι αγγλόφωνοι δεν μιλάνε καλά την γλώσσα τους. Ρωτήστε έναν να σας πει την διαφορά μεταξύ there, their, they're ή you're your.
Δεν τσακωνόμαστε, απλά διαφωνούμε. Και ναι, πολλοί αγγλόφωνοι κάνουν τέτοια λάθη, επίσης πολλοί αγγλόφωνοι δεν θα πέρναγαν το CPE, όπως και πολλοί Έλληνες δεν μπορούν να λύσουν τις ασκήσεις της γραμματικής των παιδιών τους χωρίς να διαβάσουν πρώτα τη θεωρία (λέω για μία από το χωριό, δεν την ξέρετε).
 

Γιωργάκης

Νεοφερμένος

Ο Γιωργάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Βρες ένα τεστ CPE από τα εύκολα που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, δώστο σε κάποιον που έχει πάρει NOCN και πιστεύεις πως μιλάει τέλεια Αγγλικά (τέλεια όμως) και άμα καταφέρει να το λύσει σωστά, έλα να συνεχίσουμε τη συζήτηση. Μέχρι τότε δεν έχει νόημα να συζητάμε, γιατί εγώ μιλάω με την ιδιότητα του επαγγελματία που ασχολείται με αυτό το αντικείμενο κι εσύ απλά βγάζεις σενάρια από το μυαλό σου, μας λες τι πιστεύεις πως θα έπρεπε να ισχύει. Κατ' αναλογία κι εγώ μπορεί να πιστεύω πως η γη είναι επίπεδη και να το υποστηρίζω με επιμονή, αλλά έλα που δεν είναι....


Δεν τσακωνόμαστε, απλά διαφωνούμε. Και ναι, πολλοί αγγλόφωνοι κάνουν τέτοια λάθη, επίσης πολλοί αγγλόφωνοι δεν θα πέρναγαν το CPE, όπως και πολλοί Έλληνες δεν μπορούν να λύσουν τις ασκήσεις της γραμματικής των παιδιών τους χωρίς να διαβάσουν πρώτα τη θεωρία (λέω για μία από το χωριό, δεν την ξέρετε).
Δεν πρόκειται περί σεναρίων και δικαιολόγησα κάθε τι με επιχειρήματα πράγμα που δεν κάνατε εσείς (απλά διαφωνείτε λέγοντας ότι είναι αδύνατον/ ακατόρθωτο/ανήκουστο χωρίς ουσιαστικά να δικαιολογείτε την άποψη σας πάρα λέγοντας ότι έχετε ιδιότητα επαγγελματία, άρα γνωρίζετε). Σαφώς είπα δεν ασχολούμαι με το αντικείμενο, δεν είμαι ειδικός απλά κάποια πράγματα χρειάζονται μονάχα ανθρώπινη λογική. Παρέθεσα κάποια περιστατικά και το μόνο που κάνατε ήταν να αμφισβητήσετε τα λεγόμενά μου με την πρώτη. Είπα τι πιστεύω, επίσης, όπως ακριβώς κάνατε και εσείς (πως βγάζω σενάρια και λέω τι θα "έπρεπε να ισχύει"; What? Δεν το σχολιάζω αυτό).

Επίσης και οι επαγγελματίες του χώρου δεν είναι αλάνθαστοι στις απόψεις τους. Και το κλείνω εδώ.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
δώστο σε κάποιον που έχει πάρει NOCN και πιστεύεις πως μιλάει τέλεια Αγγλικά (τέλεια όμως) και άμα καταφέρει να το λύσει σωστά, έλα να συνεχίσουμε τη συζήτηση
NOCN έκανα ως εξάσκηση στην αρχή της προετοιμασίας για ecpe που θεωρείται πιο εύκολο από το cpe... Ήμουν και 13. Αυτό λέει πολλά για την δυσκολία του.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Unpopular opinion: Κανένα πιστοποιητικό δε σου εγγυάται ότι μόλις το πάρεις θα ξέρεις να χειρίζεσαι/ να μιλάς την γλώσσα. Μια ξένη γλώσσα τη μαθαίνεις όταν (συνηθίσεις να) την χρησιμοποιείς σε πραγματικές συνθήκες! Φίλοι μου εργάζονται σε Αγγλία, Ολλανδία, χωρίς να κατέχουν C2 στα Αγγλικά δηλώνοντας μονάχα στο βιογραφικό τους ότι γνωρίζουν την γλώσσα σε πολύ καλό επίπεδο, άλλοι λχ έχουν αγγλόφωνο μάστερ, ενώ κάποιοι άλλοι ζουν και εργάζονται επί χρόνια στο εξωτερικό σε δουλειές που δεν απαιτούν πολλά τυπικά προσόντα, οπότε αν τους ρωτήσεις θα σουν πουν ότι ΚΑΝΕΝΑ πιστοποιητικό και φροντιστήριο δεν τους βοήθησε να εξοικειωθούν με την γλώσσα σε πραγματικές συνθήκες.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Unpopular opinion: Κανένα πιστοποιητικό δε σου εγγυάται ότι μόλις το πάρεις θα ξέρεις να χειρίζεσαι/ να μιλάς την γλώσσα. Μια ξένη γλώσσα τη μαθαίνεις όταν (συνηθίσεις να) την χρησιμοποιείς σε πραγματικές συνθήκες! Φίλοι μου εργάζονται σε Αγγλία, Ολλανδία, χωρίς να κατέχουν C2 στα Αγγλικά δηλώνοντας μονάχα στο βιογραφικό τους ότι γνωρίζουν την γλώσσα σε πολύ καλό επίπεδο, άλλοι λχ έχουν αγγλόφωνο μάστερ, ενώ κάποιοι άλλοι ζουν και εργάζονται επί χρόνια στο εξωτερικό σε δουλειές που δεν απαιτούν πολλά τυπικά προσόντα, οπότε αν τους ρωτήσεις θα σουν πουν ότι ΚΑΝΕΝΑ πιστοποιητικό και φροντιστήριο δεν τους βοήθησε να εξοικειωθούν με την γλώσσα σε πραγματικές συνθήκες.
Ναι οκ αλλά σημασία έχει πως πιο πολυ διαβασμα θα θες για αγγλοαμερικανικο παρα για τα νοκν και τα λοιπά της μοδας, επομενως θα γνωριζεις πιο πολλα πραγματα και λόγω του ότι ειναι δυσκολοτερα, θα διαβαζεις πιο πολυ. Φυσικα και δεν μαθαινεις πτυχειακα αγγλικα για να πας να ζητησεις μια μπυρα στην παμπ. Τα μαθαίνεις για να έχεις ευρύ φάσμα γνώσεων σε πολλά θέματα.
 

Γιωργάκης

Νεοφερμένος

Ο Γιωργάκης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Unpopular opinion: Κανένα πιστοποιητικό δε σου εγγυάται ότι μόλις το πάρεις θα ξέρεις να χειρίζεσαι/ να μιλάς την γλώσσα. Μια ξένη γλώσσα τη μαθαίνεις όταν (συνηθίσεις να) την χρησιμοποιείς σε πραγματικές συνθήκες! Φίλοι μου εργάζονται σε Αγγλία, Ολλανδία, χωρίς να κατέχουν C2 στα Αγγλικά δηλώνοντας μονάχα στο βιογραφικό τους ότι γνωρίζουν την γλώσσα σε πολύ καλό επίπεδο, άλλοι λχ έχουν αγγλόφωνο μάστερ, ενώ κάποιοι άλλοι ζουν και εργάζονται επί χρόνια στο εξωτερικό σε δουλειές που δεν απαιτούν πολλά τυπικά προσόντα, οπότε αν τους ρωτήσεις θα σουν πουν ότι ΚΑΝΕΝΑ πιστοποιητικό και φροντιστήριο δεν τους βοήθησε να εξοικειωθούν με την γλώσσα σε πραγματικές συνθήκες.
Απλά ευχαριστώ. 👏🏻
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Ναι οκ αλλά σημασία έχει πως πιο πολυ διαβασμα θα θες για αγγλοαμερικανικο παρα για τα νοκν και τα λοιπά της μοδας, επομενως θα γνωριζεις πιο πολλα πραγματα και λόγω του ότι ειναι δυσκολοτερα, θα διαβαζεις πιο πολυ. Φυσικα και δεν μαθαινεις πτυχειακα αγγλικα για να πας να ζητησεις μια μπυρα στην παμπ. Τα μαθαίνεις για να έχεις ευρύ φάσμα γνώσεων σε πολλά θέματα.
Συμφωνούμε, απλά έχω την αίσθηση ότι έχουμε εστιάσει σε δυο τελείως διαφορετικά σημεία. Ασφαλώς και το διάβασμα ή η ενασχόληση με μια γλώσσα παίζει σημαντικό ρόλο, γι' αυτό το γράφω ξανά και ξανά εδώ μέσα ότι πχ του Κέιμπριτζ σε βάζει να σκεφτείς περισσότερο και ως εκ τούτου έχει πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις στην γραμματική, αλλά δε σου μαθαίνει να μιλάς Αγγλικά αν δεν μπεις στην κουλτούρα και τη νοοτροπία της γλώσσας με την καθημερινή τριβή και ενασχόληση, δηλ εσύ είσαι το key για το πόσο καλά θα μάθεις να χειρίζεσαι μια γλώσσα, καμια πιστοποίηση, κανένας καθηγητής, κανένα βιβλίο, αυτά το πολύ-πολύ να σου δώσουν ένα κίνητρο / μία κατευθυντήρια γραμμή, τίποτα άλλο.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Συμφωνούμε, απλά έχω την αίσθηση ότι έχουμε εστιάσει σε δυο τελείως διαφορετικά σημεία. Ασφαλώς και το διάβασμα ή η ενασχόληση με μια γλώσσα παίζει σημαντικό ρόλο, γι' αυτό το γράφω ξανά και ξανά εδώ μέσα ότι πχ του Κέιμπριτζ σε βάζει να σκεφτείς περισσότερο και ως εκ τούτου έχει πολύ μεγαλύτερες απαιτήσεις στην γραμματική, αλλά δε σου μαθαίνει να μιλάς Αγγλικά αν δεν μπεις στην κουλτούρα και τη νοοτροπία της γλώσσας με την καθημερινή τριβή και ενασχόληση, δηλ εσύ είσαι το key για το πόσο καλά θα μάθεις να χειρίζεσαι μια γλώσσα, καμια πιστοποίηση, κανένας καθηγητής, κανένα βιβλίο, αυτά το πολύ-πολύ να σου δώσουν ένα κίνητρο / μία κατευθυντήρια γραμμή, τίποτα άλλο.
Αυτό που εννοείτε όταν λέτε να χειρίζεσαι τη γλώσσα, αυτό είναι το επίπεδο Β2 (Lower). Και φυσικά αυτό το επίπεδο επιτυγχάνεται πολύ πιο εύκολα με καθημερινή τριβή και ενασχόληση. Όχι βέβαια για όλους.

Ως επί το πλείστον, αυτοί που επιλέγουν τα πιο "φιλικά" πιστοποιητικά, τα επιλέγουν επειδή δεν μπορούν να δώσουν για κάτι πιο δύσκολο, και ο λόγος είναι πως τα Αγγλικά τους δεν είναι αρκετά καλά. Έχουν κενά, περιορισμένο λεξιλόγιο, δεν έχουν καλό αυτί κλπ. Αυτά είναι προβλήματα που τους ακολουθούν και στη συνέχεια και δεν βελτιώνονται με gaming και βιντεάκια. Αυτό που βελτιώνεται είναι η ευχέρεια ομιλίας, αλλά όπως οι μετανάστες πρώτης γενιάς, οι περισσότεροι μιλάνε για τα πάντα και καταλαβαίνουν τα πάντα, αλλά δεν μιλάνε καλά και τα πάντα δεν είναι τα πάντα, αλλά αυτά με τα οποία έρχονται σε επαφή μέσω της δουλειάς και των χόμπυ τους.

Για να κάνεις την πραγματική μετάβαση στο επίπεδο C1/C2 θέλει άλλου είδους ενασχόληση, και αυτός είναι ο λόγος που άτομα με Lower και Proficiency και καθημερινή ενασχόληση και τριβή, όταν δίνουν για IELTS δεν μπορούν να ξεπεράσουν το επίπεδο Β2.
 

xakounaamatata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xakounaamatata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 340 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου αρέσει που μιλάει ειδικός πάνω στην αγγλική γλώσσα με ορθά επιχειρήματα και προσπαθείτε να την διαψέυσετε επειδή δεν λέει αυτά που θέλετε να ακούσετε, δηλαδή πως όλοι μπορούν να ναι καλοί στα αγγλικά και ένα χαρτί δεν λέει τίποτα κτλ

..
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Εμένα πάντως μου αρέσει που μιλάει ειδικός πάνω στην αγγλική γλώσσα με ορθά επιχειρήματα και προσπαθείτε να την διαψέυσετε επειδή δεν λέει αυτά που θέλετε να ακούσετε, δηλαδή πως όλοι μπορούν να ναι καλοί στα αγγλικά και ένα χαρτί δεν λέει τίποτα κτλ

..
Ούτε καν... Αυτό λέμε και εμείς, ότι δηλ δεν είναι όλοι καλοί στα Αγγλικά και κανένα πιστοποιητικό δε σου εγγυάται αυτή την γνώση, αλλά οκ αν το δούμε λογικά ένας κάτοχος του CPE είναι -πολύ- πιθανότερο να γνωρίζει καλύτερα την γλώσσα από κάποιον που πήρε το αντίστοιχο επίπεδο στα MUS, NOCN, LRN, LanguageCert κλπ (ακόμα και από τον κάτοχο του ECPE). Απλά μια γλώσσα είναι, ως επί το πλείστον, εμπειρίες και εμείς μιλάμε για τις εμπειρίες των φίλων μας. Δεν φταίμε εμείς που τα συγκεκριμένα άτομα δεν πήραν ποτέ το προφίσενσι και αυτό δεν τους ζητήθηκε σε καμια φάση της ζωής τους. Εμένα πχ μου ζητήθηκε το C1 και είχα B2, γιατί ΔΕΝ είμαι καλή στα Αγγλικά, και γι' αυτό τον λόγο πιστόλιασα το CPE και πρόκειται να δώσω πιο "φιλικό" πιστοποιητικό. Δεν ακυρώνουμε τους ειδικούς, απλώς μεγαλώνουμε και συνειδητοποιούμε ότι ένα προφίσενσι δεν καθορίζει τη ζωή σου, ακόμα και αν είναι του Cambridge, το οποίο εξακολουθεί να χαίρει μεγάλης εκτίμησης στην Ευρώπη, υπό τον όρο ότι είναι πρόσφατο, τα υπόλοιπα ούτε απ' έξω περνάνε. Το θέμα είναι ότι αν θες να εργαστείς εκεί και όχι να σπουδάσεις δεν τους νοιάζει η πιστοποίηση, περνάς από συνεντεύξεις και εκεί τσεκάρουν πόσο καλά Αγγλικά μιλάς.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ούτε καν... Αυτό λέμε και εμείς, ότι δηλ δεν είναι όλοι καλοί στα Αγγλικά και κανένα πιστοποιητικό δε σου εγγυάται αυτή την γνώση, αλλά οκ αν το δούμε λογικά ένας κάτοχος του CPE είναι -πολύ- πιθανότερο να γνωρίζει καλύτερα την γλώσσα από κάποιον που πήρε το αντίστοιχο επίπεδο στα MUS, NOCN, LRN, LanguageCert κλπ (ακόμα και από τον κάτοχο του ECPE). Απλά μια γλώσσα είναι, ως επί το πλείστον, εμπειρίες και εμείς μιλάμε για τις εμπειρίες των φίλων μας. Δεν φταίμε εμείς που τα συγκεκριμένα άτομα δεν πήραν ποτέ το προφίσενσι και αυτό δεν τους ζητήθηκε σε καμια φάση της ζωής τους. Εμένα πχ μου ζητήθηκε το C1 και είχα B2, γιατί ΔΕΝ είμαι καλή στα Αγγλικά, και γι' αυτό τον λόγο πιστόλιασα το CPE και πρόκειται να δώσω πιο "φιλικό" πιστοποιητικό.
Το να μην θέλεις ή να μην μπορείς να δώσεις για CPE δεν είναι πιστόλιασμα. Από μόνο του το Cambridge το έχει τοποθετήσει πολύ ψηλά και πλέον είναι μόνο για ανθρώπους που έχουν όρεξη και μεράκι να ασχοληθούν με τη γλώσσα. Δεν είναι δηλαδή το πιστοποιητικό των πολλών. Από εκεί και πέρα υπάρχουν άλλα 20 Proficiency, και δεν είναι όλα το ίδιο επειδή δεν είναι Cambridge. Άλλη δηλαδή η δυσκολία του ECPE και άλλη η δυσκολία του LRN.

Και ναι, φυσικά το πιστοποιητικό από μόνο του δεν θα σου ανοίξει όλες τις πόρτες, αλλά κάποιες πόρτες θα τις ανοίξει μόνο το πιστοποιητικό. Αυτή τη στιγμή, στην αγορά και στην πιάτσα, είναι εξίσου χρήσιμο να έχεις το χαρτί όσο και τις γνώσεις. Όσο πιο καλό είναι το χαρτί και όσο πιο καλές οι γνώσεις τόσο το καλύτερο. Συνήθως χαρτί και γνώσεις συμβαδίζουν.

Τίποτα δεν καθορίζει τη ζωή σου, ούτε το Proficiency ούτε το πτυχίο ούτε καν το μεταπτυχιακό. Είναι όλα όμως χρήσιμα να τα έχεις.
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Το να μην θέλεις ή να μην μπορείς να δώσεις για CPE δεν είναι πιστόλιασμα. Από μόνο του το Cambridge το έχει τοποθετήσει πολύ ψηλά και πλέον είναι μόνο για ανθρώπους που έχουν όρεξη και μεράκι να ασχοληθούν με τη γλώσσα. Δεν είναι δηλαδή το πιστοποιητικό των πολλών. Από εκεί και πέρα υπάρχουν άλλα 20 Proficiency, και δεν είναι όλα το ίδιο επειδή δεν είναι Cambridge. Άλλη δηλαδή η δυσκολία του ECPE και άλλη η δυσκολία του LRN.

Και ναι, φυσικά το πιστοποιητικό από μόνο του δεν θα σου ανοίξει όλες τις πόρτες, αλλά κάποιες πόρτες θα τις ανοίξει μόνο το πιστοποιητικό. Αυτή τη στιγμή, στην αγορά και στην πιάτσα, είναι εξίσου χρήσιμο να έχεις το χαρτί όσο και τις γνώσεις. Όσο πιο καλό είναι το χαρτί και όσο πιο καλές οι γνώσεις τόσο το καλύτερο. Συνήθως χαρτί και γνώσεις συμβαδίζουν.

Τίποτα δεν καθορίζει τη ζωή σου, ούτε το Proficiency ούτε το πτυχίο ούτε καν το μεταπτυχιακό. Είναι όλα όμως χρήσιμα να τα έχεις.
Καλά ναι, ισχύει ότι είναι καλύτερα να τα έχεις και είναι μια κάποια σιγουριά και (προσωπική) επιβεβαίωση. Όσον αφορά εμένα, στην παρούσα φάση χρειάζομαι το επίπεδο και όχι αποκλειστικά το CPE. Αναφορικά με τη δυσκολία του, θέλει όντως πολύ διάβασμα και γερά νεύρα, αλλά δεν είναι ακατόρθωτο, αν όμως δεν μπορείς να διαβάσεις (για οποιονδήποτε λόγο, όπως συμβαίνει και με μένα) είναι χάσιμο χρόνου και χρήματος. Για τα υπόλοιπα πιστοποιητικά δε θα μιλήσω, λίγο-πολύ τα έχετε πει εδώ μέσα... Τώρα, στα δικά μας, Cambridge και τύχη δε συμβαδίζουν, θεωρώ όμως πως ακόμα και ένας μέτριος μαθητής μπορεί να ασχοληθεί με την προϋπόθεση να αφιερώσει πολύ χρόνο.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Cambridge και τύχη δε συμβαδίζουν, θεωρώ όμως πως ακόμα και ένας μέτριος μαθητής μπορεί να ασχοληθεί με την προϋπόθεση να αφιερώσει πολύ χρόνο.
To CPE είναι πολύ δύσκολο για μέτριο μαθητή. Πάντα ήταν, αλλά τώρα έχει παραγίνει. Πραγματικά στο λέω, όχι για να αισθανθείς καλύτερα :)

Το ECPE, που αντικειμενικά είναι το δεύτερο σε δυσκολία Proficiency από τη μακριά λίστα των πιστοποιητικών που αναγνωρίζονται ως C2, είναι αντίστοιχο με το CAE.
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
To CPE είναι πολύ δύσκολο για μέτριο μαθητή. Πάντα ήταν, αλλά τώρα έχει παραγίνει. Πραγματικά στο λέω, όχι για να αισθανθείς καλύτερα :)

Το ECPE, που αντικειμενικά είναι το δεύτερο σε δυσκολία Proficiency από τη μακριά λίστα των πιστοποιητικών που αναγνωρίζονται ως C2, είναι αντίστοιχο με το CAE.
Μου το πεις, δε μου το πεις, και εγώ μέτρια είμαι χιχι :bleh:

Καλά, προσωπικά ο λόγος που δε θα το δώσω τώρα είναι κυρίως ψυχολογικός. Δεν μπορώ να συγκεντρωθώ και να διαβάσω, κουράζομαι πολύ και αν το δώσω τώρα θα κοπώ με κακή βαθμολογία, δεν υπάρχει λόγος να το ρισκάρω υπό αυτές τις συνθήκες, οπότε πάω λίγο πιο safe και με πιθανότητες 50 50 να το πάρω.
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Όπως και να έχει, καλή επιτυχία!
 

New member

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η New member αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 184 μηνύματα.
Όπως και να έχει, καλή επιτυχία!
Τενκιου ξανά! Και όλο λέω να στρωθώ να κάνω έστω ένα, ΈΝΑ, τεστάκι, από τη μία χρωστάω τεστ του CPE και από την άλλη τα δικά μου. Και μακάρι να με κόλωνε η δυσκολία τους, όχι όμως, τώρα πρόσφατα μιλάμε και που αναπνέω το κάνω με κόπο. :bleh: Σ' ευχαριστώ πάντως, Νίνα μου!
 

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Unpopular opinion: αρχικά αγγλικά δε μαθαίνεις μόνο με τα πιστοποιητικά, επίσης είναι για ποιο πράγμα σε ενδιαφέρει το πιστοποιητικό. Αν σ'ενδιαφέρει το δημόσιο, αυτό δεν είναι θέμα,αν ο στόχος σου είναι να κάνεις μεταπτυχιακό εξωτερικό τότε επίσης δεν είναι θέμα. Έχοντας κάνει αιτήσεις για μεταπτυχιακά σε Ολλανδία, Δανία και Σουηδία, μόνο ένα δυο πανεπιστήμια δεχόντουσαν proficiency Cambridge πρόσφατο ή advanced με ένα συγκεκριμένο βαθμό και πάνω ή κάποια μαθήματα άνω των 30 διδακτικών μονάδων στα αγγλικά. Κατά τα άλλα IELTS και TOEFL ζητούν. Τώρα το να πάρεις ένα πιστοποιητικό, οποιοδήποτε καί μετά να τα παρατήσεις δε βγάζει και τόσο νόημα αν όντως θέλεις να ξέρεις αγγλικά. Οπότε εξαρτάται από τό στόχο που έχει ο καθένας
 

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Οπότε εξαρτάται από τό στόχο που έχει ο καθένας
Σαφώς εξαρτάται από το στόχο. Όμως την εποχή που οι περισσότεροι μαθαίνουν Αγγλικά, τον στόχο δεν τον γνωρίζουν ακόμα ή μπορεί ο στόχος να αλλάξει στην πορεία. Μπορώ να σκεφτώ πολλές περιπτώσεις μαθητών μου που τους χρειάστηκαν είτε οι γνώσεις είτε το πιστοποιητικό είτε και τα δύο, σε κάποιες μάλιστα συγκεκριμένο πιστοποιητικό. Επίσης έχω 2-3 πρόσφατες περιπτώσεις στο μυαλό μου που ενώ μέχρι χθες τους χρειαζόταν το ένα, άλλαξε κάτι και τελικά τους χρειάστηκε το άλλο (όταν λέω το ένα και το άλλο, εννοώ γνώσεις-πιστοποίηση). Μπορεί να σου χρειαστούν και τα δύο σε διαφορετικές στιγμές της ζωής σου. Δεν αποκλείει το ένα το άλλο, ούτε έχουν όλοι μόνο έναν στόχο εφ όρου ζωής.

Φυσικά δεν μαθαίνεις Αγγλικά "με τα πιστοποιητικά", αλλά ούτε και βλέποντας τηλεόραση, παίζοντας παιχνίδια και ακούγοντας τραγούδια....
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top