Ποιο είναι το δυσκολότερο μάθημα;

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
ξαροπ έγραψε στις 12:13, 21-12-08:
Τα μισά που μιλούν εδώ πέρα είναι πρωτάκια που γκρινιάζουν για βιολογίες και μαθηματικά. Για ελάτε στις επόμενες τάξεις και μετά θα παρακαλάτε να ξανακάνετε βιολογία και μαθηματικά κι αρχαία πρώτης γυμνασίου....


Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Και όχι επειδή είμαι πρωτάκι. Αλλά επειδή σε κάθε τάξη ο μαθητής θα βρίσκει πάντα κάτι δύσκολο. Μπορεί εμάς τα μαθηματικά της πρώτης δημοτικού να μας φαίνονται γελοία, αλλά για ένα εξάχρονο, μπορεί να του πάρει ώρα να βρεί πόσο κάνει 21-14.

Έτσι λειτουργεί και εδώ. Επειδή τα πρωτάκια δεν έχουν ξανακάνει βιολογία (άσχετως αν έχουν κάνει κάτι βλακείες στην φυσική στο δημοτικό) τους φαίνεται κάτι νέο και δύσκολο. Το ίδιο συμβαίνει και με τα αρχαία και με όλα τα μαθήματα που προστίθενται.

Κατά συνέπεια , τα Αρχαία της Γ γυμνασίου είναι πανεύκολα για ένα παιδί στην θεωρητική κατεύθυνση της Γ λυκείου, αλλά επειδή εμείς βλέπουμε καινούργια ύλη για πρώτη φορά μας φαίνονται πιο δύσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
εμενα η βιολογια μου αρεσε παρα πολυ!!!

αρχαια,μαθηματικα και ιστορια...

αυτα τα 3 μαθηματα δεν τα μπορουσα καθολου! τωρα στην δευτερα ειναι πιο δυσκολα εχω ακουσει...

ασχετα οτι ειχα παρα πολυ καλους βαθμους σε αυτα! διαβαζα αλλα δεν μου αρεσαν καθολου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
εμενα η βιολογια μου αρεσε παρα πολυ!!!


Όντως, ωραία και χρήσιμη λίγο :P

------------------

Και για να πω την άποψή μου σχετικά με το θέμα, πιστεύω ότι δεν υπάρχει εύκολο και δύσκολο μάθημα. Όλα είναι θέμα διαβάσματος και του ΤΡΟΠΟΥ διαβάσματος. Ακούω παιδιά που λένε "διαβάζω ιστορία και αρχαία 3 ώρες και δεν καταλαβαίνω τίποτα.". Ε, πώς να καταλάβεις, αν εχεις δίπλα το msn ανοιχτό και παραδίπλα την πίτσα και το τηλέφωνο στην άκρη;

Και μεγάλο ρόλο παίζει και η παράδοση του μαθήματος. Αν δεν σου εξηγήσει ο καθηγητής σου τα μαθηματικά που είναι επαγγελματίας (θέλω να πιστεύω μάλλον), πως στο καλό θα τα καταλάβεις μόνος;

Πάντως πρωτάκια προετοιμαστείτε, η Ιλιάδα είναι τρεις φορές πιο δύσκολη από την Οδύσσεια...

Πάντα, την Ιλιάδα και την Οδύσσεια τις καταλάβαινα στις εξετάσεις, όταν τις διάβαζα. Ίσως επειδή είχα οργανωμένες τις σκέψεις μου και είχα μια γενική αίσθηση της ροής αν με πιάνετε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
οοοο
και σε 10 μερες ανοιγουν τα σχολεια......:cry_x:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
H β για εμένα ήταν γενικά εύκολη τάξη , αλλά ήταν η πρώτη μου εισαγωγή στην "λεπτομέρεια". Όλα τα ήθελαν τέλεια και χωρίς να λείπει τίποτα, ούτε σε τεστ- ούτε σε άσκηση (ειδικά στα θετικά μαθήματα). Τώρα εξαρτάται και από το σχολείο και τους δασκάλους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_lulu

Επιφανές μέλος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 8,475 μηνύματα.
:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω. Και όχι επειδή είμαι πρωτάκι. Αλλά επειδή σε κάθε τάξη ο μαθητής θα βρίσκει πάντα κάτι δύσκολο. Μπορεί εμάς τα μαθηματικά της πρώτης δημοτικού να μας φαίνονται γελοία, αλλά για ένα εξάχρονο, μπορεί να του πάρει ώρα να βρεί πόσο κάνει 21-14.

Έτσι λειτουργεί και εδώ. Επειδή τα πρωτάκια δεν έχουν ξανακάνει βιολογία (άσχετως αν έχουν κάνει κάτι βλακείες στην φυσική στο δημοτικό) τους φαίνεται κάτι νέο και δύσκολο. Το ίδιο συμβαίνει και με τα αρχαία και με όλα τα μαθήματα που προστίθενται.

Κατά συνέπεια , τα Αρχαία της Γ γυμνασίου είναι πανεύκολα για ένα παιδί στην θεωρητική κατεύθυνση της Γ λυκείου, αλλά επειδή εμείς βλέπουμε καινούργια ύλη για πρώτη φορά μας φαίνονται πιο δύσκολα.


Ακριβώς αυτό ηθελα να σημειώσω!!!μπορεί όταν πρωτομπαίνεις μέσα στην ταξή και σε φορτώνουν με ένα μάτσο βιβλία νιωθεις οτι θα ειναι όλα δύσκολα και κατα κα΄ποιο τρόπο νίωθεις σάν να πνίγεσαι από την όλη καταστασή και το κλίμα της.Μην αγχώνεστε άδικα ο εγκέφαλος αναπτύσσεται και μαθαίνει σιγα σιγά να ανταπεξελλεται σε όλο και πιο "δύσκολα" για έσας πράγματα.Με αυτο τον τρόπο όσο παλίες είναι γνώσεις σας τόσο πιο εύκολες θα τις βρισκεται και όσο πιο φρέσκιες τοσο πιο δύσκολες!!!με τον καιρο και με εξάσκηση θα τα καταλαβάινετε πιο εύκολα και θα τα εφαρμόζετε ακόμα πιο εύκολα!!!:):):)


Έτσι λοίπον δεν έχει σημασία να κολάμε χαρακτηρισμούς του τύπου ευκολο ή δυσκολο αλλα πρωτόγνωρες και αφομιωμένες....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Πάντως πιστεύω πως οι μόνες τάξεις που μπορούν να συγκριθούν στο Γυμνάσιο είναι η Α και η Β. Η Β γυμνασίου είναι η συνέχεια της Α. Περισσότερη ύλη, περισσότερο διάβασμα, περισσότερη κούραση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggel A4 forever

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Πάντως πιστεύω πως οι μόνες τάξεις που μπορούν να συγκριθούν στο Γυμνάσιο είναι η Α και η Β. Η Β γυμνασίου είναι η συνέχεια της Α. Περισσότερη ύλη, περισσότερο διάβασμα, περισσότερη κούραση.

Μέ την ίδια λογική θα μπορούσαν να συγκριθόυν και η Β΄ με την Γ΄!!!Και μην το λες αύτο εμένα η δεύτερα ήταν πολύ πιο χαλαρή απο την πρώτη ,αύτο δεν σημαίνει βέβαια ότι η πρώτη είναι δύσκολη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Αγγελε¨: Η τρίτη δεν είναι συνέχεια της δευτέρας. Νέα ύλη (μαθηματικά, βιολογία,ΚΠΑ,ιστορία,νέα,συντακτικό). Η δευτέρα είναι πιο εύκολη με την έννοια ότι έχεις ξεψαρώσει από την ιδέα του γυμνασίου. Και η Β είναι συνέχεια της Α. αυτό κατάλαβα. Εγώ χρειάστηκα τις γνωσεις τις Α για την Β. Τώρα με τα βιβλία της Γ π βλέπω δεν μου πολυχρειάζονται όλα της Β εκτός από αρχαία και λίγα μαθηματικά. Τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω.

Και για το αν η πρώτη είναι δύσκολη το συζητήσαμε. Διαφοροποιείται η δυσκολία ανάλογα με το άτομο και την ηλικία. Εγώ πιστεύω ότι για εμένα η Α τώρα είναι πανεύκολη αλλά για ένα πρωτάκι παίζεται. Το ίδιο συμβαίνει και με τα πτυχία . Αν πάρεις το Β2 μετά το θεωρείς παιχνιδάκι αν πάρεις και το Γ2. Όσο ανεβαίνει το επιπέδο το σχολικό, ανεβαίνει και η κριτική σκέψη και η ωριμότητα του ατόμου. Όλα είναι σημαντικά.

Φιλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Η τρίτη δεν είναι συνέχεια της δευτέρας. Νέα ύλη (μαθηματικά, βιολογία,ΚΠΑ,ιστορία,νέα,συντακτικό). Η δευτέρα είναι πιο εύκολη με την έννοια ότι έχεις ξεψαρώσει από την ιδέα του γυμνασίου. Και η Β είναι συνέχεια της Α. αυτό κατάλαβα. Εγώ χρειάστηκα τις γνωσεις τις Α για την Β. Τώρα με τα βιβλία της Γ π βλέπω δεν μου πολυχρειάζονται όλα της Β εκτός από αρχαία και λίγα μαθηματικά. Τίποτα παραπάνω τίποτα παρακάτω.
Η Γ σε βάζει σιγα-σιγα στο κλιμα του Λυκειου οσον αφορα τα μαθηματα και την υλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Συμφωνώ Μαρία. Πάντως δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης της Γ με την Β ή την Α. Σαφώς ανεβαίνει το επίπεδο αλλά προσπαθούν οι καθηγητές να φτιάξουν μια καλή μετάβαση για το λύκειο. Αυτό είναι που διαφοροποιεί την Γ και την κάνει πιο σημαντική αλλά και πολύ πιο διαφορετική από τις άλλες τάξεις... Γνωμη μου.

Ας πάρουμε παράδειγμα την Ελένη. Στην Α και στην Β κάνεις μόνο ηρωικά έπη ενώ στην Γ τραγωδία. Η τραγωδία όμως συναντάται ξανά στην Β λυκείου και θα ήταν πολύ άσχημο να μην είχες ξανακάνει από πριν. Η Γ είναι η κορυφή της βάσης του Γυμνασίου και εκεί θα στηριχτεί το λύκειο. Μπορεί το λύκειο να μην έχει πολλές ομοιότητες απο θέμα ύλης με το γυμνάσιο, αλλά αν το πάμε έτσι, ο μαθητής της ΣΤ δημοτικού πάει λύκειο αμέσως. Το γυμνάσιο γενικότερα σου αυξάνει τις ιδιότητές σου ως μαθητή (σε κάνει πιο λεπτομερή κλπ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria....

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Information security. Έχει γράψει 1,970 μηνύματα.
Συμφωνώ Μαρία. Πάντως δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης της Γ με την Β ή την Α. Σαφώς ανεβαίνει το επίπεδο αλλά προσπαθούν οι καθηγητές να φτιάξουν μια καλή μετάβαση για το λύκειο. Αυτό είναι που διαφοροποιεί την Γ και την κάνει πιο σημαντική αλλά και πολύ πιο διαφορετική από τις άλλες τάξεις... Γνωμη μου.
Ακριβως...Η Α και η Β σαφως και δεν μπορουν να συγριθουν με την Γ.Απλως σε αυτες τις 2 πρωτες ταξεις του γυμανσιου κανεις τα βασικα μαθηματα του Γυμνασιου,ενω στην Γ αν δεις η Ιστορια εχει περισσοτερο κειμενο,κανεις και το μαθημα του Σχολλικο Προσανατολισμου σχετικα με το Επαγγελμα που θα ακολουθησεις,λιγοστευουν οι ωρες σε μαθηματα δευτερευονται.Με αλλα λογια στη Γ η ταξη γινεται πιο αυστηρη ωστε να μπεις και στο νοημα του Λυκειου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σπυρακος (^^)

Περιβόητο μέλος

Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,414 μηνύματα.
Λοιπον κατα την δικη μου γνωμη πηγαινοντας γυμνασιο 2 χρονια (φετος θα παω τριτη) το δυσκολοτερο αλλα και αγαπημενο μου μαθημα ειναι τα κειμενα.Εκει πρεπει να βγαλεις ολο το λεξιλογιο που ξερεις,να εκφραστεις ελευθερα και απλα να αιτιολογεις αναπτυσοντας αρκετα την γνωμη σου.Ειναι ενα μαθημα για μαθητες με πλουσιο λεξιλογιο,φαντασια(χρειαζεται ποτε ποτε) και για να ειμαστε στο θεμα θεωρω πως ειναι τουλαχιστον το δυσκολοτερο μαθημα στις εξετασεις..:whistle::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
Κατα την αποψη μου δυσκολο μαθημα δεν υπαρχει απλα ολα τα μαθηματα θελουν να τους αφιερωσεις χρονο,θεληση και υπομονη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βίκυ1993

Νεοφερμένος

Η lolitaaaaaaaaaaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
φυσική και μαθηματικά........πάντα επερνα πατw=)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AnnaWolf

Νεοφερμένος

Η AnnaWolf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
το δυσκολοτερο μαθημα πιστεθω ειναι η Ιστορια για την Ά Γυμνασιου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~LoVeR BoY~

Διάσημο μέλος

Ο ~LoVeR BoY~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,344 μηνύματα.
Πιστεύω ότι είναι η ιστορία :mad:
Πολύ πικνογραμμένα μαθήματα και με πολλές σελίδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα όμως. :@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red_ocean

Νεοφερμένος

Η red_ocean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
πιστευω πως εξαρταται απο τους καθηγητες...αν η παραδοση τους ειναι καλη και κατανοητη τοτε δεν νομιζω να υπαρχει καμια δυσκολια...:):clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top