Ποιο Τμήμα Φυσικής να επιλέξω;

Equilibria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Equilibria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 247 μηνύματα.
αληθεια εσυ δεν εχεις πει ακομα εντυπωσεις για την σχολη σου,ωραιο θα ηταν να ανοιξεις ενα σχετικο νημα,ειναι και πιασαρικο των ημερων,αφου ολοι για τα οικονομικα μιλανε.

αλήθεια είναι πως είναι καλό το τμήμα μου (Αν θέλει ας δώσει ο Giorgos216 τις εντυπώσεις του μιας και ξέρει να εκφράζεται καλύτερα, ή ο Equilibria που είναι δευτεροετής)

Επειδή θα βγούμε τελείως off,αν θέλετε να το μεταφέρουμε το θέμα και με χαρά να το συζητήσουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anspn18

Νεοφερμένος

Η anspn18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Το ξερω οτι εχει αναφερθει πολλες φορες το θεμα της επιλογης τμηματος για διαφορετικες πολεις, αλλα θελω συγκεκριμενα να μαθω για φυσικο Πατρας vs φυσικο Αθηνας. Ξερω οτι κανενα απο τα δυο δεν συγκρινεται με της Κρητης η των Ιωαννινων αλλα δυστυχως μονο αυτες τις επιλογες εχω. Ενδιαφερομαι για Αστροφυσικη, εχω δει τους οδηγους σπουδων αλλα θελω να μου πειτε και τη γνωμη σας. Ποιο απο τα δυο ειναι πιο οργανωμενο, εχει καλυτερες προοπτικες αφου παρεις πτυχιο και σου προσφερει περισσοτερες γνωσεις στον συγκεκριμενο τομεα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,784 μηνύματα.
Δεν σε καταλαβαίνω κατ' αρχήν, γιατί ξεκινάς με συγκριτική λογική; :hmm: Πες μου ότι ως μελλοντική φοιτήτρια, θεωρείς ότι υπάρχει Τμήμα Φυσικής που βγάζει πτυχιούχους με χαμηλό επίπεδο γνώσεων...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Το ξερω οτι εχει αναφερθει πολλες φορες το θεμα της επιλογης τμηματος για διαφορετικες πολεις, αλλα θελω συγκεκριμενα να μαθω για φυσικο Πατρας vs φυσικο Αθηνας. Ξερω οτι κανενα απο τα δυο δεν συγκρινεται με της Κρητης η των Ιωαννινων αλλα δυστυχως μονο αυτες τις επιλογες εχω. Ενδιαφερομαι για Αστροφυσικη, εχω δει τους οδηγους σπουδων αλλα θελω να μου πειτε και τη γνωμη σας. Ποιο απο τα δυο ειναι πιο οργανωμενο, εχει καλυτερες προοπτικες αφου παρεις πτυχιο και σου προσφερει περισσοτερες γνωσεις στον συγκεκριμενο τομεα;
Κορίτσι μου, άσε στην άκρη τέτοιου είδους ψαξίματα, δεν έχουν νόημα. Το σίγουρο είναι ότι κάθε τμήμα έχει και τα πλεονεκτήματά του και τα μειονεκτήματά του. Όλα το ίδιο "καλά" είναι, (ή αν το θέλεις, όλα τα ίδια σκατά είναι). Αυτό το "ξερω οτι κανενα απο τα δυο δεν συγκρινεται με..." που γράφεις, μόνον από ...θεία φώτιση θα μπορούσε να προέρχεται. Μόνον ο Chuck Norris που έχει σπουδάσει σε όλα τα "φυσικά" της χώρας μας, θα μπορούσε να σου δώσει τη σωστή απάντηση. Οτιδήποτε άλλο ακούσεις, δεν πρόκειται να είναι ούτε ακριβές ούτε αντικειμενικό. Ο καθένας μας (σαν ντοπαρισμένος πλασιέ) θα προσπαθήσει να σε πείσει ότι η δική του σχολή είναι η ...πιο καλυτερότερη από όλες τις άλλες. (Όπως λέει και η παροιμία: "αν δεν υποστηρίξεις το πανεπιστήμιό σου θα πέσει να σε πλακώσει"). Άλλοι πάλι θα σου πούνε αυτά που άκουσαν από τον τρίτο ξάδερφο του μπατζανάκη της θείας της κουμπάρας τους και μερικοί ξερόλες (συνήθως άσχετοι με το αντικείμενο) θα σου πουν τα αυθαίρετα συμπεράσματα που έβγαλαν διαβάζοντας σχετικές - άσχετες στατιστικές. Οπότε, κατά τη δική μου γνώμη, διάλεξε εκείνο το φυσικό τμήμα στο οποίο αν πας, θα επιβαρύνεις οικονομικά το λιγότερο δυνατό την οικογένειά σου.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

anspn18

Νεοφερμένος

Η anspn18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δεν σε καταλαβαίνω κατ' αρχήν, γιατί ξεκινάς με συγκριτική λογική; :hmm: Πες μου ότι ως μελλοντική φοιτήτρια, θεωρείς ότι υπάρχει Τμήμα Φυσικής που βγάζει πτυχιούχους με χαμηλό επίπεδο γνώσεων...

Μην το παίρνεις έτσι, εννοείται πως δεν το πιστεύω αυτό. Σίγουρα όμως υπάρχουν κάποιες διαφορές. Το θέμα είναι ότι από οικονομικής απόψεως είναι καλύτερα να πάω Πάτρα, απλά θέλω να βεβαιωθώ ότι θα με καλύψει πλήρως στον τομέα που ενδιαφέρομαι γιατί απ' όσο ξέρω στην Αθήνα υπάρχει μεγάλη εμβάθυνση στο αντικείμενο.

Κορίτσι μου, άσε στην άκρη τέτοιου είδους ψαξίματα, δεν έχουν νόημα. Το σίγουρο είναι ότι κάθε τμήμα έχει και τα πλεονεκτήματά του και τα μειονεκτήματά του. Όλα το ίδιο "καλά" είναι, (ή αν το θέλεις, όλα τα ίδια σκατά είναι). Αυτό το "ξερω οτι κανενα απο τα δυο δεν συγκρινεται με..." που γράφεις, μόνον από ...θεία φώτιση θα μπορούσε να προέρχεται. Μόνον ο Chuck Norris που έχει σπουδάσει σε όλα τα "φυσικά" της χώρας μας, θα μπορούσε να σου δώσει τη σωστή απάντηση. Οτιδήποτε άλλο ακούσεις, δεν πρόκειται να είναι ούτε ακριβές ούτε αντικειμενικό. Ο καθένας μας (σαν ντοπαρισμένος πλασιέ) θα προσπαθήσει να σε πείσει ότι η δική του σχολή είναι η ...πιο καλυτερότερη από όλες τις άλλες. (Όπως λέει και η παροιμία: "αν δεν υποστηρίξεις το πανεπιστήμιό σου θα πέσει να σε πλακώσει"). Άλλοι πάλι θα σου πούνε αυτά που άκουσαν από τον τρίτο ξάδερφο του μπατζανάκη της θείας της κουμπάρας τους και μερικοί ξερόλες (συνήθως άσχετοι με το αντικείμενο) θα σου πουν τα αυθαίρετα συμπεράσματα που έβγαλαν διαβάζοντας σχετικές - άσχετες στατιστικές. Οπότε, κατά τη δική μου γνώμη, διάλεξε εκείνο το φυσικό τμήμα στο οποίο αν πας, θα επιβαρύνεις οικονομικά το λιγότερο δυνατό την οικογένειά σου.

Το φυσικό της Κρήτης έχει λάβει πανευρωπαϊκή πρωτιά, γι αυτό το ανέφερα. Όπως είπα και στον nPb οικονομικά με συμφέρει να πάω Πάτρα. Ο μόνος λόγος που έχω αμφιβολίες είναι επειδή στην Πάτρα υπάρχει τομέας Θεωρητικής, Πυρηνικής Φυσικής και Αστροφυσικής, ενώ στην Αθήνα υπάρχει αποκλειστικά τομέας Αστροφυσικής και γνωστοί μου μου έχουν πει ότι είναι πολύ υψηλού επιπέδου οι γνώσεις που τους προσφέρονται, οπότε θέλω να είμαι σίγουρη ότι και στην Πάτρα θα εμβαθύνω το ίδιο στην αστροφυσική και δεν θα αποκτήσω απλά μέτριες γνώσεις σε τρία διαφορετικά αντικείμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,046 μηνύματα.
Το φυσικό της Κρήτης έχει λάβει πανευρωπαϊκή πρωτιά, γι αυτό το ανέφερα. Όπως είπα και στον nPb οικονομικά με συμφέρει να πάω Πάτρα. Ο μόνος λόγος που έχω αμφιβολίες είναι επειδή στην Πάτρα υπάρχει τομέας Θεωρητικής, Πυρηνικής Φυσικής και Αστροφυσικής, ενώ στην Αθήνα υπάρχει αποκλειστικά τομέας Αστροφυσικής και γνωστοί μου μου έχουν πει ότι είναι πολύ υψηλού επιπέδου οι γνώσεις που τους προσφέρονται, οπότε θέλω να είμαι σίγουρη ότι και στην Πάτρα θα εμβαθύνω το ίδιο στην αστροφυσική και δεν θα αποκτήσω απλά μέτριες γνώσεις σε τρία διαφορετικά αντικείμενα.
Οι διεθνείς διακρίσεις κάποιων πανεπιστημίων, συνήθως αφορούν έρευνα ή δημοσιεύσεις και δεν σχετίζονται πάντα με την ποιότητα των προπτυχιακών σπουδών. Αφού η Πάτρα σε συμφέρει οικονομικά, εκεί να στοχεύσεις. Και της Πάτρας και της Αθήνας τα "Φυσικά", μια χαρά είναι. Όσο για το "επίπεδο γνώσεων" που θέλεις, αυτό εξαρτάται από τη δική σου δουλειά και το μεταπτυχιακό που μετά θα ακολουθήσεις.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Ξερω οτι κανενα απο τα δυο δεν συγκρινεται με της Κρητης η των Ιωαννινων

Των Ιωαννίνων θεωρείται καλό;;;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MariaLoveItaly

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 363 μηνύματα.
Κορίτσι μου, άσε στην άκρη τέτοιου είδους ψαξίματα, δεν έχουν νόημα. Το σίγουρο είναι ότι κάθε τμήμα έχει και τα πλεονεκτήματά του και τα μειονεκτήματά του. Όλα το ίδιο "καλά" είναι, (ή αν το θέλεις, όλα τα ίδια σκατά είναι). Αυτό το "ξερω οτι κανενα απο τα δυο δεν συγκρινεται με..." που γράφεις, μόνον από ...θεία φώτιση θα μπορούσε να προέρχεται. Μόνον ο Chuck Norris που έχει σπουδάσει σε όλα τα "φυσικά" της χώρας μας, θα μπορούσε να σου δώσει τη σωστή απάντηση. Οτιδήποτε άλλο ακούσεις, δεν πρόκειται να είναι ούτε ακριβές ούτε αντικειμενικό. Ο καθένας μας (σαν ντοπαρισμένος πλασιέ) θα προσπαθήσει να σε πείσει ότι η δική του σχολή είναι η ...πιο καλυτερότερη από όλες τις άλλες. (Όπως λέει και η παροιμία: "αν δεν υποστηρίξεις το πανεπιστήμιό σου θα πέσει να σε πλακώσει"). Άλλοι πάλι θα σου πούνε αυτά που άκουσαν από τον τρίτο ξάδερφο του μπατζανάκη της θείας της κουμπάρας τους και μερικοί ξερόλες (συνήθως άσχετοι με το αντικείμενο) θα σου πουν τα αυθαίρετα συμπεράσματα που έβγαλαν διαβάζοντας σχετικές - άσχετες στατιστικές. Οπότε, κατά τη δική μου γνώμη, διάλεξε εκείνο το φυσικό τμήμα στο οποίο αν πας, θα επιβαρύνεις οικονομικά το λιγότερο δυνατό την οικογένειά σου.


Χαχαχαχαχαχαχχαχαχχαχχαχαχαχαχαχχα! ''Τον τρίτο ξάδερφο του μπατζανάκη της θείας της κουμπάρας τους'' ποσο αληθεια? :hehe: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Κορίτσι μου, άσε στην άκρη τέτοιου είδους ψαξίματα, δεν έχουν νόημα. Το σίγουρο είναι ότι κάθε τμήμα έχει και τα πλεονεκτήματά του και τα μειονεκτήματά του. Όλα το ίδιο "καλά" είναι, (ή αν το θέλεις, όλα τα ίδια σκατά είναι). Αυτό το "ξερω οτι κανενα απο τα δυο δεν συγκρινεται με..." που γράφεις, μόνον από ...θεία φώτιση θα μπορούσε να προέρχεται. Μόνον ο Chuck Norris που έχει σπουδάσει σε όλα τα "φυσικά" της χώρας μας, θα μπορούσε να σου δώσει τη σωστή απάντηση. Οτιδήποτε άλλο ακούσεις, δεν πρόκειται να είναι ούτε ακριβές ούτε αντικειμενικό. Ο καθένας μας (σαν ντοπαρισμένος πλασιέ) θα προσπαθήσει να σε πείσει ότι η δική του σχολή είναι η ...πιο καλυτερότερη από όλες τις άλλες. (Όπως λέει και η παροιμία: "αν δεν υποστηρίξεις το πανεπιστήμιό σου θα πέσει να σε πλακώσει"). Άλλοι πάλι θα σου πούνε αυτά που άκουσαν από τον τρίτο ξάδερφο του μπατζανάκη της θείας της κουμπάρας τους και μερικοί ξερόλες (συνήθως άσχετοι με το αντικείμενο) θα σου πουν τα αυθαίρετα συμπεράσματα που έβγαλαν διαβάζοντας σχετικές - άσχετες στατιστικές. Οπότε, κατά τη δική μου γνώμη, διάλεξε εκείνο το φυσικό τμήμα στο οποίο αν πας, θα επιβαρύνεις οικονομικά το λιγότερο δυνατό την οικογένειά σου.


εν προκειμενω ο Dias επειδη μαλλον δεν του αρεσει να ακουει πως το φυσικο κρητης(σπουδαζει φυσικο αθηνων καθως εγραψε παλιοτερα) ειναι το καλυτερο τμημα στην χωρα στο αντικειμενο της φυσικης ,εχει αυτο το μηνυμα προχειρο και απαντα καθε φορα :whistle: με προχειρες καποιες μπηχτες για μενα :)


η συζητηση εχει ξαναγινει,οι "ξερολες" ,που παντως ΔΕΝ σπουδαζουν σε καποιο απο αυτα τα τμηματα για να "θιχτουν",δεν καταθετουν προσωπικες τους αποψεις,αλλα συγκεκριμενους αριθμους για την ποιοτητα ερευνας που γινεται στο τμημα και αξιολογησεις εξωτερικες που γινονται απο καθηγητες φυσικους της αλλοδαπης και κρινουν το τμημα απο αποψη προγραμματος σπουδων,υποδομων,ερευνας κ.λπ,επισης παραθετουν και αξιοπιστα διεθνη rankings (καλη ωρα η περσινη του πανεπιστημιου leiden που μετρα κατα κεφαλην ποιοτητα ερευνας,αλλα και τα ευρωπαικα U-multirank,κατα δευτερο ρολο των times μιλώντας ομως στην τελευταια γενικα για το πανεπιστημιο κρητης)
αυτα δεν γινονται εν κρυπτω βρισκονται αναρτημενα στο διαδικτυο.
καποιο αλλο αντικειμενικο κριτηριο δεν υπαρχει προχειρο για να συγκρινουμε τα τμηματα

και τα τμηματα φυσικης αθηνων και θεσσαλονικης κ.λπ μια χαρα τμηματα ειναι(και μαλιστα εχουν μερικους απο τους πιο λαμπρους καθηγητες/ερευνητες)
Το αρνητικο στο τμημα της κρητης ειναι οπως ειπαμε πως οι αριστουχοι που αντλει απο το ηρακλειο ειναι λιγοτεροι απο αυτους που αντλουν τα αντιστοιχα τμηματα σε θεσσαλονικη και αθηνα(λογικο λογω μεγεθους),επομενως ο μεσος ορος ποιοτητας των μαθητων ειναι χαμηλοτερος,ομως αυτο δεν εχει επιδραση στο διδακτικο εργο,αλλωστε μονοψηφιο ποσοστο % το βγαζει σε 4 χρονια..( Πάντως για να μην βγαινει λαθος συμπερασμα, δεν λειπουν οι διακρισεις στους αλλοτινους προπτυχιακους νυν υποψηφιους διδακτορες https://www.physics.uoc.gr/el/1939117757 )Το προγραμμα σπουδων ειναι βασισμενο στα ευρωπαικα στανταρς(καθως αναφερεται στην εξωτερικη αξιολογηση,που εγινε στην σχολη) ,το διδακτικο προσωπικο ειναι υψηλο κρινοντας απο την κορυφαια ποιοτητα ερευνας που εκτος των αλλων ειναι και δεικτης δρασης,δυναμικης του τμηματος,αλλα προφανως την μεταδοτικοτητα τους δεν μπορουμε να την κρινουμε αν δεν την ζησουμε,κατι που ισχυει για ολους και για τους καθηγητες του ΜΙΤ(το οποιο αν δεν ειχε την ερευνα που εχει δεν θα ηταν ΜΙΤ) .Κυριως σε μεταπτυχιακο επιπεδο ωφελειται το τμημα και απο την γειτνιαση του με το ΙΤΕ,ενω μιλωντας για αστροφυσικη εχει το αστεροσκοπειο του Σκινακα(στην πελοποννησο υπαρχει το μεγαλυτερο του χελμου)..γενικως ειναι πολυ καλο τμημα.Και ενα παραπλευρο καλο εχει λιγοτερες καταληψεις απο τα κεντρικα τμηματα,επισης απο αποψη κτιριακη το τμημα(μαζι με το βιολογικο,το χημικο επισης κορυφαια τμηματα, και καποια αλλα) μεταφερθηκαν (πριν 9 χρονια αν δεν κανω λαθος) σε νεες κτιριακες εγκαταστασεις στην νεα πανεπιστημιουπολη
Αν παντως υπηρχε ενα οικονομικο ζητημα,προσωπικα για προπτυχιακο επιπεδο θα επελεγα αυτο της πολης μου(θεσσαλονικης εν προκειμενω)δεν νομιζω πως θα εκανε τεραστια διαφορα,αλλωστε καλο τμημα ειναι ,να εχουμε υποψιν και το αλλο καποια τμηματα μπορουν να εχουν ποιοτικη ερευνα σε τομεις στους οποιους δεν απασχολουνται αλλα.Παντοτε για μ.ο μιλαμε,λοιπον.


η συζητηση εχει ξαναγινει πολλακις,δεν κουραζεται ο dias,ουτε ομως και εγω να του απαντω
χαιρετε:vroum:

ΥΣ :Πάντως μην στέκεστε σε μηνυματα στο δικτυο,σε αποψεις εδω και εκει,παντοτε να κανετε την δικη σας ερευνα,να ακουτε τους παντες,να ψαχνετε ενδελεχως μονοι σας,αλλα να ξερετε η αποφαση ειναι δικη σας και θα την παρετε με βαση τα δικα σας θελω και την δικη σας προσωπικη ερευνα.Αφιερωστε λιγο απο τον χρονο σας στην αναζητηση για να εχετε προσωπικη αποψη για τα ζητηματα που σας απασχολουν.Αυτην ειναι η συμβουλη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

sinnlos

Νεοφερμένος

Ο sinnlos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Παιδιά το τμήμα Φυσικής στο ΑΠΘ πώς το κρίνεται; Κυρίως ως προς το πρόγραμμα σπουδών, τις εγκαταστάσεις, την οργάνωση λίγα πράγματα αν φυσικά γνωρίζεται. Όπως λέει και ο Dias είναι η πόλη που με συμφέρει οικονομικά να πάω.

Είμαι σε δίλημμα για την 2η θέση στο μηχανογραφικό(10%) σχετικά με τον αν θα δηλώσω Μηχανολόγους Μηχανικούς ή Φυσικό(τα πιάνω σίγουρα και τα δύο, έχω 18500+). Θέλω απλώς να ξέρω αν αξίζει να το δηλώσω το Φυσικό, δηλαδή αν είναι τσαντίρι ή όχι. Επειδή την μία χρονιά επέλεξα δυστυχώς περιφερειακή σχολή τσαντίρι (κατά γενική ομολογία, δεν ήμουν ο μόνος που μου φαινόταν χάλια) το μόνο που φοβάμαι είναι να μην κάνω το ίδιο λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stelios1997

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Τελικά διάλεξα την Θεσσαλονίκη.Την Αθήνα την είχα αποκλείσει διότι δεν μου αρέσει σαν πόλη,η Κρήτη μου πέφτει κάπως μακριά(μην κοιτάτε την τοποθεσία μου είναι ψεύτικη) Πάτρα και Ιωάννινα τα άφησα απ' έξω όχι για κάποιον ιδιαίτερο λόγο.Πάντως εάν είχα τη δυνατότητα ίσως να διάλεγα Κρήτη λόγω του Τραχανά και του ότι έχει 3 μαθήματα Αγγλικών (2 υποχρεωτικά 1 επιλογής).Αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cygnus.e

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η cygnus.e αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
Καλησπερα, καμια αποψη για φυσικο απθ;
Ποια ειναι τα υπερ και ποια τα κατα; Εκτος φυσικα απο την φανταστικη πολη! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lkjhgfdsa

Δραστήριο μέλος

Ο lkjhgfdsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Καλησπερα, καμια αποψη για φυσικο απθ;
Ποια ειναι τα υπερ και ποια τα κατα; Εκτος φυσικα απο την φανταστικη πολη! :P
Και με το μετρό πας όπου θέλεις μέσα σε λίγα λεπτά! :P

Μια χαρά τμήμα είναι, αλλά έχε υπόψη ότι δεν έχει μεταπτυχιακά στην αστροφυσική (από ό,τι βλέπω στη σελίδα του).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alekos98

Νεοφερμένος

Ο alekos98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
καλησπερα σε ολους....μιας και ειναι μερες υποβολης μηχανογραφικων ποια απο τις δυο πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη σχολη φυσικης Αθηνα η Πατρα? ευχαριστω εκ των προτερων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Δεν θα πω οτι υπάρχει καλύτερο/χειρότερο φυσικό. Θα πω όμως, ότι κάθε τμήμα είναι καλύτερο σε κάποιο τομέα σε σύγκριση με τα άλλα. Οπότε, υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο που σε ενδιαφέρει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Χοντρικα το προγραμμα σπουδων ολων των τμηματων φυσικης ειναι ιδιο.
Αυτο που λεει η θαλεια απο πανω το εχω ακουσει και εγω αλλα λογω ελλειψης εμπειριας απο τμηματα φυσικης(εκτος του τμηματος της αθηνας) δεν μπορω να βοηθησω. Παρολαυτα οτι θες για το τμημα της αθηνας ρωτα(καθηγητες, μαθηματα κτλ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Χοντρικα το προγραμμα σπουδων ολων των τμηματων φυσικης ειναι ιδιο.
Αυτο που λεει η θαλεια απο πανω το εχω ακουσει και εγω αλλα λογω ελλειψης εμπειριας απο τμηματα φυσικης(εκτος του τμηματος της αθηνας) δεν μπορω να βοηθησω. Παρολαυτα οτι θες για το τμημα της αθηνας ρωτα(καθηγητες, μαθηματα κτλ).

Αστρολογία ποιος διδάσκει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alekos98

Νεοφερμένος

Ο alekos98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Δεν θα πω οτι υπάρχει καλύτερο/χειρότερο φυσικό. Θα πω όμως, ότι κάθε τμήμα είναι καλύτερο σε κάποιο τομέα σε σύγκριση με τα άλλα. Οπότε, υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο που σε ενδιαφέρει;

Εγώ ας πουμε εχω στο μυαλό μου είτε Αστροφυσική είτε κβαντική και σωματιδιακη Φυσική....Η Πάτρα είναι ικανοποιητική σε αυτούς τους τομείς?

Δεν θα πω οτι υπάρχει καλύτερο/χειρότερο φυσικό. Θα πω όμως, ότι κάθε τμήμα είναι καλύτερο σε κάποιο τομέα σε σύγκριση με τα άλλα. Οπότε, υπάρχει κάτι πιο συγκεκριμένο που σε ενδιαφέρει;

Εγώ ας πουμε εχω στο μυαλό μου είτε Αστροφυσική είτε κβαντική και σωματιδιακη Φυσική....Η Πάτρα είναι ικανοποιητική σε αυτούς τους τομείς?

Χοντρικα το προγραμμα σπουδων ολων των τμηματων φυσικης ειναι ιδιο.
Αυτο που λεει η θαλεια απο πανω το εχω ακουσει και εγω αλλα λογω ελλειψης εμπειριας απο τμηματα φυσικης(εκτος του τμηματος της αθηνας) δεν μπορω να βοηθησω. Παρολαυτα οτι θες για το τμημα της αθηνας ρωτα(καθηγητες, μαθηματα κτλ).

Να σαι καλα!!! Αυτό Περί Αθηνας οτι εχει το όνομά κλπ.κλπ ισχύει ακόμα? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia<3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Κοίτα οπως ο κάθε φοιτητής νομίζω ότι δεν μπορώ να κρίνω τα άλλα τμήματα παρά μόνο το δικό μου το οποίο και θα σου περιγράψω : (Αθήνα)
Στην αρχή θα δεις ότι είναι τελείως ανοργανωτο παρολαυτα φέτος έχει αρχίσει και φτιάχνει (όχι πως στην αρχή δεν θα πάθεις σοκ) αντίθετα για την πατρα ξέρω από φίλη μου που ήρθε με μετεγγραφή ότι δεν έχουν πρόβλημα ως προς αυτό το κομμάτι.
Όσον αφορά τους καθηγητές οι πλειοψηφία τους είναι πολύ καλοί (και οι περισσότεροι μεγάλοι φεύγουν σιγά σιγά )(οι νέοι έχουν παραπάνω όρεξη)
Το ότι είναι καλοί δεν σημαίνει απαραίτητα αντίστοιχα καλά θέματα η βαθμούς άλλα ότι από το μάθημα έχεις τους να πάρεις πολλά.
Τέλος ο τομέας που ανέφερες πιστεύω ότι έχει δυνατή παρουσία (γενικότερα η Αστροφυσική έχουμε ανθρώπους που ασχολούνται πολύ )
Εγώ πιστεύω διάλεξε μέρος κυρίως λόγω απόστασης η οικονομικά η τέλος πάντων ότι σου αρέσει καθότι ο καλός θα είναι καλός παντού (καλή επιτυχία και κουράγιο γιατί θες να κάνεις κάτι πολύ ωραίο αλλά δύσκολο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

unπαικτable

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 963 μηνύματα.
Εγώ ας πουμε εχω στο μυαλό μου είτε Αστροφυσική είτε κβαντική και σωματιδιακη Φυσική....Η Πάτρα είναι ικανοποιητική σε αυτούς τους τομείς?

Να σαι καλα!!! Αυτό Περί Αθηνας οτι εχει το όνομά κλπ.κλπ ισχύει ακόμα? :P

Oτι εχει να κανει με σωματιδιακη φυσικη περιγραφεται κβαντομηχανικα, αρα δεν ειναι διαφορετικα πραματα. Επισης, υπαρχει και η αστροσωματιδιακη φυσικη.

Για ονοματα δε ξερω. Η γνωμη μου ειναι πως πλεον εχουν αρχισει να διδασκουννεοτεροι καθηγητες καθως οι παλιοι σιγα-σιγα αποσυρονται. Γενικα το μαθημα ειναι αρκετες φορες καπως πιο φιλικο στην παρακολουθηση. Παρολαυτα, πολλοι απο αυτους βγαζουν γουστα στις εξεταστικες, κατι ομως που γινοταν και παλαιοτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top