Ποιο Πολυτεχνειακό τμήμα είναι το δυσκολότερο;

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Άσε που οι ΗΜΜΥ είναι από τις πιο διαλυμένες σχολές του ΕΜΠ, καλύτερα να πας Πάτρα. (no offence :P)

Στα πλοία σου εσύ...Άκου εκεί διαλυμένη...:pfff:


:P

Μωρέ ΗΜΜΥ να 'ναι και όπου να ΄ναι. :D

Η ΣΗΜΜΥ του ΕΜΠ πάντως αντικειμενικά είναι δύσκολη σχολή...Μην αρχίσετε τις αρνητικές :P ...Κοιτάζοντας το πρόγραμμα σπουδών της θα το καταλάβετε...Έχει 60 μαθήματα για να πάρεις πτυχίο (...και τη διπλωματική) που τα θεωρώ υπερβολικά αν είσαι σε δεύτερο πτυχίο...Ειλικρινά δεν ξέρω που θα βρεις το κουράγιο μετά τα όσα μαθήματα έχεις περάσει στην πρώτη σχολή σου...Ή και να το βρεις δεν ξέρω αν θα σου περισσέψει κουράγιο για να κάνεις μετά και το μεταπτυχιακό που θέλεις...Εντελώς φιλικά έχε και καμιά εναλλακτική στο μυαλό σου...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Η ΣΗΜΜΥ του ΕΜΠ

<...>

...Κοιτάζοντας το πρόγραμμα σπουδών της θα το καταλάβετε...Έχει 60 μαθήματα για να πάρεις πτυχίο (...και τη διπλωματική) που τα θεωρώ υπερβολικά αν είσαι σε δεύτερο πτυχίο...Ειλικρινά δεν ξέρω που θα βρεις το κουράγιο μετά τα όσα μαθήματα έχεις περάσει στην πρώτη σχολή σου...Ή και να το βρεις δεν ξέρω αν θα σου περισσέψει κουράγιο για να κάνεις μετά και το μεταπτυχιακό που θέλεις...Εντελώς φιλικά έχε και καμιά εναλλακτική στο μυαλό σου...:/:

συμφωνώ... Δεν προσπαθώ να σε πείσω (Tsip) ούτε φυσικά να σου αλλάξω γνώμη, αν αυτό θέλεις να κάνεις. Απλώς, ακόμα κι αν σου αναγνωρίσουν κάποια μαθήματα, πάλι μπόλικα θα είναι αυτά που σου μένουν..

Επίσης... περίπτωση να μπορείς να κάνεις το μεταπτυχιακό σου χωρίς να πάρει ΗΜΜΥ πτυχίο δεν υπάρχει?

Μια γνωστή μου τέλειωσε Μηχανολόγος και έκανε μεταπτυχιακό (και πλέον διδακτορικό) στην...αστρονομία [παιδικό της κόλλημα, αλλά οι γονείς της επέμεναν να τελειώσει ΕΜΠ και μετά ας κάνει ότι θέλει!]

Μια άλλη, τελείωσε ΣΕΜΦΕ και τώρα ξεκινάει μεταπτυχιακό σε "data and signal processing"..

Έχεις σκεφτεί τέτοιες εναλλακτικές?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Στα πλοία σου εσύ...Άκου εκεί διαλυμένη...:pfff:


:P



Η ΣΗΜΜΥ του ΕΜΠ πάντως αντικειμενικά είναι δύσκολη σχολή...Μην αρχίσετε τις αρνητικές :P ...Κοιτάζοντας το πρόγραμμα σπουδών της θα το καταλάβετε...Έχει 60 μαθήματα για να πάρεις πτυχίο (...και τη διπλωματική) που τα θεωρώ υπερβολικά αν είσαι σε δεύτερο πτυχίο...Ειλικρινά δεν ξέρω που θα βρεις το κουράγιο μετά τα όσα μαθήματα έχεις περάσει στην πρώτη σχολή σου...Ή και να το βρεις δεν ξέρω αν θα σου περισσέψει κουράγιο για να κάνεις μετά και το μεταπτυχιακό που θέλεις...Εντελώς φιλικά έχε και καμιά εναλλακτική στο μυαλό σου...:/:

Σόρυ που στο λέω, αλλά η σχολή σου θεωρείται ίσως η δεύτερη πιο εύκολη μετά τους πολιτικούς μηχανικούς. Και επίσης εμείς έχουμε 65 μαθήματα και δυο διπλωματικές. Η πιο δύσκολη σχολή για μένα είναι τα ΣΕΜΦΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Σόρυ που στο λέω, αλλά η σχολή σου θεωρείται ίσως η δεύτερη πιο εύκολη μετά τους πολιτικούς μηχανικούς. Και επίσης εμείς έχουμε 65 μαθήματα και δυο διπλωματικές. Η πιο δύσκολη σχολή για μένα είναι τα ΣΕΜΦΕ.

θεωρώ λίγο άκυρο (το είχα σκεφτεί και σε ένα άλλο θέμα-δεν θυμάμαι ποιό- ένα που γινόταν σύγκριση μαθηματικού ΕΚΠΑ-ΗΜΜΥ ΕΜΠ) να συγκρίνονται σχολές.

Καταλαβαίνω εν μέρει να γίνεται σύγκριση μεταξύ ΗΜΜΥ ΕΜΠ/ΗΜΜΥ ΑΠΘ/ΗΜΜΥ Πατρα/ΗΜΜΥ Δημοκριτείου κοκ

αλλά πώς μπορεί κανείς να κάνει συγκρίσεις σε διαφορετικά προγράμματα σπουδών? Το ότι μια σχολή έχει πχ. πολλά μαθήματα δεν την κάνει αυτόματα πιο δύσκολη [η φύση των μαθημάτων παίζει ρόλο πχ]. Το ότι μια σχολή έχει μεγάλο χρόνο αποφοίτησης κατά μέσο όρο δεν την κάνει αυτόματα πιο δύσκολη [μπορεί πχ. να έχει απαιτητικούς καθηγητές, μπορεί να είναι μια σχολή που έχει σχέση με τη ...φυσική ξέρω γώ, αλλά δεν είναι στις προτιμήσεις των """τοπ"""" μαθητών κι έτσι οι φοιτητές έχουν περάσει με... 8 στη φυσική οπότε τα βρίσκουν όλα μπαστούνια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
θεωρώ λίγο άκυρο (το είχα σκεφτεί και σε ένα άλλο θέμα-δεν θυμάμαι ποιό- ένα που γινόταν σύγκριση μαθηματικού ΕΚΠΑ-ΗΜΜΥ ΕΜΠ) να συγκρίνονται σχολές.

Καταλαβαίνω εν μέρει να γίνεται σύγκριση μεταξύ ΗΜΜΥ ΕΜΠ/ΗΜΜΥ ΑΠΘ/ΗΜΜΥ Πατρα/ΗΜΜΥ Δημοκριτείου κοκ

αλλά πώς μπορεί κανείς να κάνει συγκρίσεις σε διαφορετικά προγράμματα σπουδών? Το ότι μια σχολή έχει πχ. πολλά μαθήματα δεν την κάνει αυτόματα πιο δύσκολη [η φύση των μαθημάτων παίζει ρόλο πχ]. Το ότι μια σχολή έχει μεγάλο χρόνο αποφοίτησης κατά μέσο όρο δεν την κάνει αυτόματα πιο δύσκολη [μπορεί πχ. να έχει απαιτητικούς καθηγητές, μπορεί να είναι μια σχολή που έχει σχέση με τη ...φυσική ξέρω γώ, αλλά δεν είναι στις προτιμήσεις των """τοπ"""" μαθητών κι έτσι οι φοιτητές έχουν περάσει με... 8 στη φυσική οπότε τα βρίσκουν όλα μπαστούνια).

Δε συγκρίνω χωρίς στοιχεία. Συγκρίνω λόγω συζητήσεων που έχω κάνει με άτομα από τη σχολή σας, όπου φάνηκε ακόμα και σε ίδια μαθήματα, ενίοτε και με ίδιους καθηγητές, πόσο μεγαλύτερες απαιτήσεις έχουν από εμάς (πχ αριθμητική ανάλυση). Γενικώς το πρόγραμμα σπουδών σας είναι αντικειμενικά πιο εύκολο από άλλων σχολών του ΕΜΠ. Και για τα ΣΕΜΦΕ στα οποία αναφέρθηκα, θεωρώ πολύ πιο δύσκολο να κάνεις 5 χρόνια θεωρητικές φυσικές και μαθηματικά, τα οποία είναι δύσκολο να τα συλλάβεις, πόσο μάλλον να τα κατανοήσεις και να τα κατέχεις, από το να κάνεις εφαρμογές των θεωρητικών μαθημάτων, το οποίο συμβαίνει σε όλες τις υπόλοιπες σχολές του ΕΜΠ τα 2μιση τελευταία έτη σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
(βαριέμαι να κάνω παραθέσεις :P)

@tetra: δεν θα προσπαθήσω να σε πείσω... Εμένα πχ. η αρχιτεκτονική μου φαίνεται πανδύσκολη... αλλά από την άλλη εγώ δεν μπορώ να κάνω ούτε μια ευθεία γραμμή με τη βοήθεια χάρακα :P. Νομίζω u see my point :P.

Προσωπικά δεν παραγνωρίζω καμία σχολή [εντός κι εκτός ΕΜΠ], προφανώς δεν είναι όλες ίδιας δυσκολίας, απλώς δεν μπορώ να έχω τόσο σαφή εικόνα ευκολίας/δυσκολίας για να κατατάξω καμία από τις 9 σχολές.

Είναι και θέμα... ανθρώπου όχι? Προσωπικά πιο εύκολα αντιλαμβάνομαι την κβαντομηχανική [που θεωρείται από τις πλέον δύσκολες φυσικές] παρά την κινηματική του στερεού με τα 200 γραναζάκια που κινούνται με διαφορετικό τρόπο/ροπές/κατευθύνσεις.

Κι όμως... ΟΟΟΟΟΛΗ η ρομποτική στηρίζεται σε αυτά και όχι μόνο σε επίπεδο "α... ο βραχίονας κινείται γιατί υπάρχει μια θεωρία από πίσω".. και έτσι διδάσκεται κιόλας στην ΗΜΜΥ [με όλη τη φυσική/μηχανική από πίσω]..

To point μου είναι ότι η ευκολία/δυσκολία έγγυται και στο ενδιαφέρον του καθενός.

Επίσης, η δική μου εμπειρία έχει δείξει ότι, με εξαίρεση τη ΣΕΜΦΕ που όντως οι φυσικοί τουλ ενίοτε προτιμούν πιο ζόρικα θέματα στις φυσικές, στους μηχανολόγους/ηλεκτρολόγους/μεταλλειολόγους/τοπογράφους/πολιτικούς τα θέματα, επί 5 εξεταστικές είναι ακριβώς της ίδιας δυσκολίας (για τις υπόλοιπες σχολές ειλικρινά δεν ξέρω) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Επίσης, η δική μου εμπειρία έχει δείξει ότι, με εξαίρεση τη ΣΕΜΦΕ που όντως οι φυσικοί τουλ ενίοτε προτιμούν πιο ζόρικα θέματα στις φυσικές, στους μηχανολόγους/ηλεκτρολόγους/μεταλλειολόγους/τοπογράφους/πολιτικούς τα θέματα, επί 5 εξεταστικές είναι ακριβώς της ίδιας δυσκολίας (για τις υπόλοιπες σχολές ειλικρινά δεν ξέρω) :)

Κάτι μου λέει ότι αφήνεις επίτηδες απ'έξω τους ναυπηγούς. :P


Πάντως να πω για εμάς, που ξέρω διαπιστωμένα, ότι ενίοτε μπαίνουν αρκετά δύσκολα και απρόβλεπτα θέματα στα φυσικομαθηματικά, και ακόμη περισσότερο στις μηχανικές.

Α, ουαν λαστ θινγκ: Imo η μεγαλύτερη δυσκολία της σχολής σας (η οποία όμως δεν την τιμα ιδιαιτέρως) είναι ότι πρωτοστατεί μαζί με τους αρχιτέκτονες στις καταλήψεις, με αποτέλεσμα (τα δυο τελευταία χρόνια τουλάχιστον) τα μαθήματα να γίνονται ανεπαρκώς και να υποχρεούται πρακτικά ο φοιτητής να τα μάθει όλα μόνος του. Αυτό για οποιαδήποτε θετική σχολή είναι τρομερά ανασταλτικός παράγοντας για την απόκτηση πτυχίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
τους ναυπηγούς τους αφήνω απέξω γιατί δεν έχει τύχει να δω ποτέ θέματά τους!

Τέσπα... have your opinion, I have mine δεν προσπαθώ να σε πείσω :)

νομίζω πάντως ότι συμφωνούμε και οι δύο ότι το να τελειώσεις τη σχολή Α, και να μπεις στη διαδικασία να δώσεις κατατακτήριες για μια σχολή Β και αφού επιτύχεις να έχεις να δώσεις το λιγότερο άλλα 50 μαθήματα μέχρι να ξεκινήσεις το μεταπτυχιακό σου δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου :)


εδιτ: αυτό που επίσης ξέχασα να πω είναι το εξής...

εγώ είμαι 1.58. Η κολλητή μου είναι 1.61... Είναι ψηλότερη από εμένα... Αυτό την κάνει ψηλή? ;)

Aκόμα και να δεχτώ ότι έχει νόημα η σύγκριση που έκανες, δεν είδα τον vendetta (μιας και από δικό του σχόλιο ξεκινήσαμε) να λέει πουθενά "η ΗΜΜυ είναι η δυσκολότερη σχολή"... να λέει "είναι δύσκολη σχολή" είπε ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με Αθηνά και vendetta... Τσίπουρε θα σου έλεγα κι εγώ να το ψάξεις λίγο το θέμα, μήπως μπορέσεις να αποφύγεις τους ΗΜΜΥ, αλλά να κάνεις το μεταπτυχιακό που σε ενδιαφέρει (περί τίνος πρόκειται, αλήθεια; :)).
Όσο για τη δυσκολία των σχολών, δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να προβεί σε συγκρίσεις τέτοιου είδους. Όλες οι σχολές του ΕΜΠ είναι δύσκολες, και ναι, μπορεί οι Ναυπηγοί να έχουμε δύο διπλωματικές και να κάνουμε μαθήματα και Ηλεκτρολόγων και Μηχανολόγων :worry:, αλλά δε νομίζω ότι είμαστε/ είμαι σε θέση να κρίνω το πρόγραμμα σπουδών π.χ. των Μεταλλειολόγων- μπορεί να έχουν αντίστοιχα δύσκολα μαθήματα που ούτε καν μπορούμε να φανταστούμε... :worry:

πς. Οι ΣΕΜΦίτες μια τρέλα παραπάνω θα την έχουνε, για να πάνε να δηλώσουν τέτοια σχολή :P Πληροφοριακά πάντως, έχω ξαδέλφη εκεί μέσα που έχει περάσει όσα μαθήματα έχω περάσει εγώ, χωρίς να έχει ανοίξει βιβλίο στη ζωή της- η αντιγραφή πάει σύνεφο :D Οπότε και πάλι, τίποτα δεν είναι απόλυτο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
@Τέτρα...
Όποιον και να ρωτήσεις στο Ε.Μ.Π. θα σου πει ότι η σχολή του είναι αρκετά δύσκολη...Όπως έχεις εσύ μαθήματα που ασχολούνται με ναυπήγηση και σχεδιασμό πλοίων έτσι και εγώ έχω μαθήματα που ασχολούνται με συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας, αυτομάτου ελέγχου και τρέχα γύρευε...Μπορείς να συγκρίνεις και να πεις ποιο είναι ευκολότερο;;;Κατά τη γνώμη μου ΟΧΙ...;)
Θεωρώ την τακτική του να συγκρίνεις θέματα προκειμένου να βγάλεις συμπεράσματα για τη δυσκολία των μαθημάτων απόλυτα λανθασμένη...Εάν τα θέματα είναι όντως πιο εύκολα αλλά ο καθηγητής και το βιβλίο που μοιράζεται είναι για πέταμα;;;
Όσον αφορά την αριθμητική ανάλυση που ανέφερες στη σχολή μου ακούγεται ότι εσείς έχετε πολύ ευκολότερα θέματα...Ποιός έχει τελικά δίκιο;;;:confused:
Εάν δε βρεθείς στη σχολή μου και δεν παρακολουθήσεις το πρόγραμμα σπουδών της δεν μπορείς να ξέρεις τίποτα...Όπως και εγώ για τη δική σου σχολή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tetragrammaton

Διάσημο μέλος

Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,671 μηνύματα.
Καλά, δεν σκοπεύω να διαφωνήσω, γιατί όπως είπες και συ, δεν έχω αρκετά στοιχεία. Θα πω μόνο για την αριθμητική ανάλυση ειδικά, ότι θεωρείται μακράν το πιο δύσκολο μάθημα του 3ου εξαμήνου σε μας, και επίσης ότι έχουμε 3 εργασίες υποχρεωτικές που πιάνουν 3 μονάδες. Τουτέστιν, αν δεν τις παραδώσεις πας με άριστα το 7. Anyway, κακώς ξεκίνησα συζήτηση για το ποιος την έχει δυσκολότερη (sic) :P καθώς δεν μπορούμε να οδηγηθούμε πουθενά. Σόρυ για τα οφφ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Σήμερα είδα τα posts σας, σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.
@, Res, Kalypso (ρωτήσατε για το μεταπτυχιακό μου): Λέγεται "Αριθμητικές μέθοδοι για την επίλυση διαφορικών εξισώσεων", έχει σχέση με πολύ προχωρημένα θέματα αριθμητικής ανάλυσης, τα οποία στη σχολή μου δεν τα διδάσκομαι, παρ' ότι έχουμε 2 υποχρεωτικά μαθήματα πάνω στις αριθμητικές μεθόδους (Αριθμητική Ανάλυση, Υπολογιστικά Μαθηματικά) και 1 επιλογής (Αριθμητική Γραμμική Άλγεβρα). Παλιά είχαμε ένα μάθημα επιλογής με τίτλο "Προχωρημένα θέματα υπολογιστικών μαθηματικών" το οποίο τώρα έχει σταματήσει να διδάσκεται, αφού τόσα χρόνια δεν το διάλεγε κανείς, αν μπορούσα να το πάρω και να το παρακολουθήσω θα είχα τις γνώσεις για να πάω απ' ευθείας στο μεταπτυχιακό που θέλω. Στους ΗΜΜΥ στη ροή μαθηματικών, στο ΣΕΜΦΕ, και σε άλλες 2 πολυτεχνικές σχολές (και μόνο εκεί) υπάρχει προπτυχιακό μάθημα "Αριθμητικές μέθοδοι για την επίλυση διαφορικών εξισώσεων" που έχει το περιεχόμενο του μεταπτυχιακού μαθήματος σε πιο απλοποιημένη μορφή. Τώρα, αν πάω στους ΗΜΜΥ για 2ο πτυχίο, δεν θα δώσω τα 60 μαθήματα που δίνουν οι άλλοι, αλλά ζήτημα να δώσω 20 μαθήματα, ίσως και λιγότερα, αφού αν πάρω ροες Λ και Μ, επειδή είμαι απόφοιτος Πληροφορικής θα μου αναγνωρίσουν τα περισσότερα μαθήματα και δεν θα χρειαστεί να δώσω εξετάσεις σε αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Σήμερα είδα τα posts σας, σας ευχαριστώ για τις συμβουλές.
@, Res, Kalypso (ρωτήσατε για το μεταπτυχιακό μου): Λέγεται "Αριθμητικές μέθοδοι για την επίλυση διαφορικών εξισώσεων", ...............................................

Τώρα, αν πάω στους ΗΜΜΥ για 2ο πτυχίο, δεν θα δώσω τα 60 μαθήματα που δίνουν οι άλλοι, αλλά ζήτημα να δώσω 20 μαθήματα, ίσως και λιγότερα, αφού αν πάρω ροες Λ και Μ, επειδή είμαι απόφοιτος Πληροφορικής θα μου αναγνωρίσουν τα περισσότερα μαθήματα και δεν θα χρειαστεί να δώσω εξετάσεις σε αυτά.
τσίπουρο, σου χω δυο ερωτήσεις

1. Σε αυτό το μεταπτυχιακό δεν γίνονται δεκτοί απόφοιτοι πληροφορικής;:hmm:

2. Το bold, προσωπικά αποκλείω να συμβεί. Κάνετε στην πληροφορική πεδία, τηλεπικοινωνιακά συστήματα, σήματα, ΚΑΕ, ΣΠΗΕ και δεν συμμαζεύεται;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
τσίπουρο, σου χω δυο ερωτήσεις

1. Σε αυτό το μεταπτυχιακό δεν γίνονται δεκτοί απόφοιτοι πληροφορικής;:hmm:

2. Το bold, προσωπικά αποκλείω να συμβεί. Κάνετε στην πληροφορική πεδία, τηλεπικοινωνιακά συστήματα, σήματα, ΚΑΕ, ΣΠΗΕ και δεν συμμαζεύεται;:hmm:

Στο di κάνουμε τα 3 πρώτα υποχρεωτικά! Το Τσιπ δεν ξέρω σε ποια σχολή πληροφορικής είναι όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Στο di κάνουμε τα 3 πρώτα υποχρεωτικά! Το Τσιπ δεν ξέρω σε ποια σχολή πληροφορικής είναι όμως.
ναι ε?
άρα μοιάζει αρκετά το πρόγραμμα σπουδών μας

βεβαίως εμείς έχουμε πεδίο 1,2,3 κυκλώματα 1,2,3 Ηλεκτρονική 1,2,3 Τηλεπ 1,2,3 Σήματα αναλογικό, ψηφιακό, στοχαστικό. Τα κάνετε όλα αυτά;

ο τσιπ είναι γιάννενα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
τσίπουρο, σου χω δυο ερωτήσεις

2. Το bold, προσωπικά αποκλείω να συμβεί. Κάνετε στην πληροφορική πεδία, τηλεπικοινωνιακά συστήματα, σήματα, ΚΑΕ, ΣΠΗΕ και δεν συμμαζεύεται;:hmm:

Εγώ πάλι ξέρω ότι αποκλείεται να συμβεί :/:.

Δεν είναι ο μοναδικός που σκέφτηκε να δώσει κατατακτήριες μετά από παρακολούθηση τμήματος πληροφορικής. Κάποιοι το έκαναν και πράξη. Δεν ξέρω τι ακριβώς χρειάστηκε να δώσουν, αλλά 20 μαθήματα ούτε για ανέκδοτο [νομίζω κάπου στα 50 πάντως, εξού και είπα το νούμερο κάπου παραπάνω]...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Τσίπουρο εντελώς φιλικά σου το λέω αλλά αμφιβάλλω και εγώ εάν θα φτάσεις στο πτυχίο μετά από μόνο 20 μαθήματα... Δεν ξέρω καν εάν θα σου αναγνωρίσουνε αυτά που λες ότι είναι ίδια... Είναι πολύ δύσκολο και έχω ακούσει και εγώ από παιδιά που έχουνε έρθει Αθήνα από μεταγράφη από άλλες πόλεις (ίδια σχολή) ότι δεν τους αναγνωρίστηκαν όλα τα μαθήματα που είχανε περάσει παρόλο που ήτανε τα ίδια...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τσίπουρε θα σου έλεγα να το ψάξεις λίγο, γιατί κάτι είχα δει στις ανακοινώσεις της σχολής μας για αυτό που λες με τα 20 μαθήματα, αλλά αφορούσε ένα παιδί που είχε δώσει κατατακτήριες ενώ είχε τελειώσει τη σχολή Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Τα κοινά του τα αναγνώριζαν, αλλά έπρεπε να δώσει 10 μαθήματα επιπλέον συν τα του 4ου και 5 έτους μας. :worry:
Ο άλλος που πέρασε με κατατακτήριες έχοντας τελειώσει σχολή εκτός ΕΜΠ, πρέπει να δώσει μαθήματα τεσσάρων ετών μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η ΣΗΜΜΥ του ΕΜΠ πάντως αντικειμενικά είναι δύσκολη σχολή...Μην αρχίσετε τις αρνητικές :P
Μεταξύ μας, του ΑΠΘ είναι πιο δύσκολη. Πρέπει να περάσουν 17 μαθήματα για να πάρουν τομέα, δεν επιτρέπουν κομπιουτεράκια σε πολλά μαθήματα μαθηματικών (τι νεάντερταλ που είναι!!) και πολλά άλλα.

Και βασικά είναι λίγο άκυρο να συγκρίνουμε σχολές διαφορετικού περιεχομένου. :P
Εγώ τι να πω τότε για το παιδαγωγικό; :P

Λέγε τα ΣΑΕ για να δείχνεις πιο καινούρια. :P Τώρα έτσι λέγονται. :P

Ειδικά αυτό :hehe: αλλά και κάποια άλλα μαθήματα δεν παίζει να στ' αναγνωρίσουν, κι ας τα 'χεις περάσει. Είναι όλα θέμα καθηγητή, όχι μόνο ύλης. Αν ο άλλος είναι στραβόξυλο, δεν στ' αναγνωρίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Όσο για τη δυσκολία των σχολών, δε νομίζω ότι μπορεί κάποιος να προβεί σε συγκρίσεις τέτοιου είδους. Όλες οι σχολές του ΕΜΠ είναι δύσκολες, και ναι, μπορεί οι Ναυπηγοί να έχουμε δύο διπλωματικές και να κάνουμε μαθήματα και Ηλεκτρολόγων και Μηχανολόγων :worry:, αλλά δε νομίζω ότι είμαστε/ είμαι σε θέση να κρίνω το πρόγραμμα σπουδών π.χ. των Μεταλλειολόγων- μπορεί να έχουν αντίστοιχα δύσκολα μαθήματα που ούτε καν μπορούμε να φανταστούμε... :worry:

@Τέτρα...
Όποιον και να ρωτήσεις στο Ε.Μ.Π. θα σου πει ότι η σχολή του είναι αρκετά δύσκολη...Όπως έχεις εσύ μαθήματα που ασχολούνται με ναυπήγηση και σχεδιασμό πλοίων έτσι και εγώ έχω μαθήματα που ασχολούνται με συστήματα ηλεκτρικής ενέργειας, αυτομάτου ελέγχου και τρέχα γύρευε...Μπορείς να συγκρίνεις και να πεις ποιο είναι ευκολότερο;;;Κατά τη γνώμη μου ΟΧΙ...;)
Θεωρώ την τακτική του να συγκρίνεις θέματα προκειμένου να βγάλεις συμπεράσματα για τη δυσκολία των μαθημάτων απόλυτα λανθασμένη...Εάν τα θέματα είναι όντως πιο εύκολα αλλά ο καθηγητής και το βιβλίο που μοιράζεται είναι για πέταμα;;;
Παιδια μια στοιχειώδης σύγκριση μπορεί να γίνει τουλάχιστον για τα 2 πρώτα χρόνια σπουδών εφόσον έχουμε πάνω-κάτω τα ίδια μαθήματα!
Όσον αφορά την αριθμητική ανάλυση που ανέφερες στη σχολή μου ακούγεται ότι εσείς έχετε πολύ ευκολότερα θέματα...Ποιός έχει τελικά δίκιο;;;:confused:
Εάν δε βρεθείς στη σχολή μου και δεν παρακολουθήσεις το πρόγραμμα σπουδών της δεν μπορείς να ξέρεις τίποτα...Όπως και εγώ για τη δική σου σχολή...
Αυτό αποκλείεται να το έχεις ακούσει! συγγνώμη που γίνομαι τόσο απόλυτη αλλά εμείς είναι σαν να έχουμε 2 μαθήματα σε ένα...κάνουμε επιπλέον επιπλέον πράγματα όπως πολυωνυμική παρεμβολή (αυτό νομιζω κ σεις το κανετε), παρεμβολή με συναρτήσεις splines και αριθμητική ολοκλήρωση! Αυτά ποιάνουν το 50% του βαθμού και δεν είναι κ τα πιο ευκολα...έχουν έννοιες που δεν μπορείς να τις συλλάβεις εύκολα (εγώ τουλάχιστον δεν τα χω καταλάβει ακόμα :redface:) γι'αυτό και λέμε ότι αυτό το μάθημα σε μας είναι πολύ πιο δύσκολο! Κάνουμε πράγματα που εσείς ΔΕΝ τα κάνετε (και είναι πολύ λογικό αφού αυτά σας είναι αχρηστα!)

Συμφωνώ πάντως ότι παίζει πολύ μεγάλο ρόλο και ο καθηγητής! οσο εύκολο και να ναι ένα μάθημα αν ο άλλος είναι στριμένος θα το κάνει να φαίνεται δύσκολο!
πχ οι Πολιτικοί κάνουν Αναλυτική και Προβολική Γεωμετρία, ενώ εμείς έχουμε Αναλυτική,Προβολική και Διαφορική Γεωμετρία και Ομοπαραλληλικούς χώρους... το δικό μας ακούγεται πολύ πιο δύσκολο (και είναι) αλλά είναι πολύ εύκολο να το περάσεις αφου ο καθηγητής βάζει συνεχώς τα ίδια θέματα!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top