Ποιοι έχετε περάσει ή ενδιαφέρεστε να περάσετε σε Τμήμα Νοσηλευτικής;

Andriana93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Δηλαδή προτείνεις να παρω πληροφορική ε? Δεν θα δυσκολευτώ ιδιαιτερα? :P Δεν είναι ότι δεν ξέρω από υπολογιστές αλλά δεν έχω και τρομερέεες γνωσεις! επίσης συμφωνείς να πάρω 2μαθήματα τώρα?? :hmm: Μάλλον αυτό θα κάνω αλλά θέλω και μια ακόμα γνώμη! :) Ευχαριστώ πολύ πάντως!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Δηλαδή προτείνεις να παρω πληροφορική ε? Δεν θα δυσκολευτώ ιδιαιτερα? :P Δεν είναι ότι δεν ξέρω από υπολογιστές αλλά δεν έχω και τρομερέεες γνωσεις! επίσης συμφωνείς να πάρω 2μαθήματα τώρα?? :hmm: Μάλλον αυτό θα κάνω αλλά θέλω και μια ακόμα γνώμη! :) Ευχαριστώ πολύ πάντως!!

μαθαίνεις την σουίτα του office και λίγο πασκαλ (όπου πέφτει μια άσκηση στο τέλος ίδια με παράδειγμα (2,3 υπάρχουν). Σου προτείνω να το πάρεις γα να μην ασχληθείς μελλοντικά με το ecdl.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andriana93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ! Μάλλον αυτό θα κάνω!! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Πάρε 2 και στα δυο ώστε να πάρεις τα βιβλία. Κανένας δε σε υποχρεωνει να τα δώσεις και τα 4 Αν δε θέλεις να αφιερώσεις πολυ χρόνο πάρε μαθήματα χωρίς πολλά εργαστήρια.
εισαι σιγουρος; καποια στιγμη που τα ειχα παρει με τη βιοηθικη (μια φιλη μ που δεν ειχε ανοιξει βιβλιο και αντεγραφε πηρε 9 κ εμενα μ εβαλε 4. Και μετα αλλαξε χωρις προειδοποιηση τη μερα εξετασης και ηρθα τσαμπα στην Αθηνα!) ειχα ρωτησει αν γινεται να μη δωσω, να θεωρηθει οτι δεν πηρα το μαθημα κ μου ειπαν οτι αφου το δηλωσα πρεπει να το δωσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Εγώ πάντως πήρα πτυχίο χρωστοντας ένα επιλογης . Αν κάνανε λάθος σε μένα δε ξέρω ο οδηγός σπουδών λέει απλά να περασεις έναν αριθμό απο μαθήματα επιλογης . Δε λέει πουθενα ότι πρέπει να περάσεις τα μαθήματα που δηλωσες μόνο η κεντρική γραμματεία θα σου δωσι σίγουρη απαντηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos08

Νεοφερμένος

Ο Giorgos08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κοίτα αν συγχαίνεσαι την επαφή με τους αρρώστους τότε μάλλον η νοσηλευτική δεν σου ταριάζει και τόσο. Υπάρχουν βέβαια και άλλες επαγγελματικοί διέξοδοι, που ωστόσο και η ίδια προσπαθώ ακόμα να ανακαλύψω, αλλά υπάρχουν!
Όσο για τους καθηγητές και όσους σε διαβεβαίων για το αντίθετο, κι εμένα οι φροντιστες μου έλεγαν ότι είναι πολύ καλή σχολή και ότι πας για διοικητικές θέσεις μόνο, αλλά αυτά τα λένε ενώ αγνοούν πλήρως την κατάσταση στα ελληνικά νοσοκομεία και μένουν μόνο στα θεωρητικά.
Και θέλω να σου πω ότι γενικά η προϊσταμένη είναι στο γραφείο των νοσηλευτών αλλά αν συμβεί κάτ πιο πολύπλοκο αυτή τρέχει γρήγορα και είναι υπεύθυνη για όλα. Για παράδειγμα αν χρειστεί να τοποθετηθει ουροκαθετήρας, θα πάει η προϊσταμένη ή ο γιατρός κι όχι οι υπόλοιποι νοσηλευτές, κι ας το εχουμε διδαχτεί, γιατί πολύ απλά χρειάζεται να έχεις εμπειρία.
Όσον αφορά τις πρακτικές, ξεκινάς στο δεύτερο έτος. Στο 3ο εξάημηνο πας σε ένα μάθημα σε νοσοκομείο και σε ένα άλλο μάθημα σε κέντρο υγείας. Στο 4ο εξάμηνο πας σε 4 μαθήματα σε νοσοκομείο. Το πόσο θα κερδίσεις από αυτές τις πρακτικές είναι θέμα συνοδού, νοσοκομείου και δικό σου. Δηλαδή πόσο θα προσπαθήσεις να συμμετέχεις στα πεπραγμένα...
:redface: λυπάμαι πραγματικά για το πως σκέφτονται ορισμένοι για τη νοσηλευτική......είναι απαράδεκτο και ανόητο να λέμε ότι οι ΠE είναι ανώτεροι από τους TE κάτι που και οι νομοι το επιβεβαιώνουν σαφέστατα.............ο τίτλος του νοσηλευτή είναι ενιαίος "ανεξαρτητα" από το εάν είναι απόφοιτη ΑΤΕΙ η ΑΕΙ......σας φουσκώνουν τα μυαλά με διαφορες χαζομάρες.............και σε άλλη περίπτωση είστε όπως αναφέρει η κοπέλα πως είναι το μοναδικό ΑΕΙ με καθήκοντα ΤΕΙ γιατί δεν υπάρχουν καθήκοντα για τους ΠE??? Η ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ............TE ΚΑΙ ΠE = "ΝΟΣΗΕΥΤΕΣ" ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ εμείς οι φοιτητές των ΑΤΕΙ δε στερούμαστε "επιστημονικοτητας" σε σχέση με εσάς........ακόμα θα υπακούσεις και σε ΔΕ λόγω εμπειρίας στο χώρο............θα τα δείτε στη κλινική πράξη........όλα τα υπόλοιπα είναι αβάσιμα και είναι για γέλια ρε παιδιά

ποιος υποκινεί πραγματικά τη κόντρα σε TE ΚΑΙ ΠE????????????????????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Γιώργο,φίλε μου,θα σου παραθέσω ένα κείμενο,το οποιο αποδεικνύει την αναγκαιότητα των ΠΕ νοσηλευτών,κι ας γελάς πίσω από την οθόνη.

Αγαπητή κα Μπ...., ονομάζομαι Α.Π. και είμαι πτυχιούχος Νοσηλευτής από το Τμήμα Νοσηλευτικής Ε.Κ.Π.Α (ΑΕΙ) και αυτή την στιγμή φοιτητής Ιατρικής στο Τμήμα Ιατρικής Δ.Π.Θ. Σας αποστέλλω αυτή την επιστολή σχετικά με το παραπάνω άρθρο σας, για να σας γνωστοποιήσω κάποια δεδομένα. Αναφέρετε στο άρθρο σας ότι "αυτά τα Τμήματα άρχισαν τη λειτουργία τους στα ΤΕΙ. Θα πρέπει να εξεταστεί κατά πόσον η εκπαίδευση των νοσηλευτών απαιτεί επιστημονική τεκμηρίωση ή είναι απλώς μία επαγγελματική εκπαίδευση που μπορεί να δοθεί από τα ΤΕΙ και μόνον, όπως γίνεται με τα επαγγέλματα του οδοντοτεχνίτη, του φυσικοθεραπευτή, του βρεφοκόμου, του ανθοκόμου, του λογοθεραπευτή, του κοινωνικού λειτουργού" αναφερόμενη στα ΑΕΙ τμήματα Νοσηλευτικής, σε αυτό το σημείο λοιπόν θα ήθελα να σας γνωστοποιήσω κάποιες πληροφορίες τις οποίες οι αναγνώστες δεν γνωρίζουν. Η Νοσηλευτική αποτελεί ένα αναπόσπαστο κομμάτι του νοσοκομείου και του Συστήματος Υγείας ενός κράτους και παίζει καταλυτικό ρόλο στα παραπάνω. Έχουμε συνηθίσει να σχετίζουμε την υγεία μόνο με την ιατρική ιδιότητα, αλλά να ξεχνούμε ότι υπάρχουν και άλλες παράμετροι που σχετίζονται με αυτήν. Αν θεωρήσουμε το Σύστημα Υγείας ως μια μηχανή που αποτελείται από γρανάζια, το ένα γρανάζι είναι οι ιατροί, το άλλο οι νοσηλευτές, το άλλο οι βοηθοί νοσηλευτών, το άλλο οι φυσιοθεραπευτές και τέλος το τελευταίο το ευρύτερο βοηθητικό προσωπικό (καθαρίστριες, τραπεζοκόμοι κτλ.). Σκοπός αυτής της μηχανής είναι να εξασφαλίσει την υγεία ή τον αξιοπρεπή θάνατο. Για να λειτουργήσει λοιπόν θα πρέπει όλα τα γρανάζια να συμμετάσχουν στην διαδικασία (άλλα περισσότερο, άλλα λιγότερο, αλλά όλα μαζί) και μάλιστα να λειτουργούν σωστά. Όσων αφορά τους νοσηλευτές, αυτή την στιγμή στην Ελλάδα υπάρχουν 2 κατηγορίες νοσηλευτών και 1 κατηγορία βοηθών νοσηλευτών (οι οποίοι ενίοτε υποκαθιστούν σε πόστα τους νοσηλευτές, λόγω των μειωμένων απολαβών τους, αφού το πτυχίο τους είναι από 2ετούς εκπαίδευσης σχολή είτε από ΙΕΚ και αντιστοιχεί σε μικρότερης κλίμακας εισόδημα). Οι 2 κατηγορίες νοσηλευτών είναι: Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης (ΠΕ) και Τεχνολογικής Εκπαίδευσης (ΤΕ). Μέχρι εδώ ίσως ήταν γνωστά τα δεδομένα που ανέφερα, αλλά από εδώ και πέρα υπάρχει μεγάλο έλλειμμα πληροφόρησης. Ένα Τεχνολογικής Εκπαίδευσης Ίδρυμα (ΤΕΙ) έχει ως σκοπό την παροχή τεχνολογικής - τεχνικής (με την αρχαΐζουσα έννοια ) γνώσης η οποία είναι χρήσιμη σε μία παραγωγική διαδικασία. Το Εθνικό Σύστημα Υγείας αν το εξετάσουμε ως μια "ιδιόμορφη περίπτωση βιομηχανίας" αποτελεί χώρο στον οποίο είναι χρήσιμες οι τεχνικές-τεχνολογικές γνώσεις και σίγουρα έχει ανάγκη από τέτοιου είδους "τεχνίτες" (εν προκειμένω των ΤΕΙ νοσηλευτών). Από την άλλη πλευρά όμως η Νοσηλευτική δεν είναι μόνο Τέχνη-Τεχνική (με την αρχαΐζουσα έννοια ) αλλά και Επιστήμη, γιατί ο χώρος της υγείας εξελίσσεται καθημερινά με συνεχή απαίτηση όλο και περισσότερων γνώσεων και την ανάγκη εξέλιξης της ήδη υπάρχουσας γνώσης. Ως Επιστήμη λοιπόν η Νοσηλευτική, οφείλει να εξελίσσεται και αυτό μπορεί γίνει μόνο μέσα από ένα Πανεπιστήμιο, αφού ο ρόλος ενός Πανεπιστημίου είναι να παράγει και να βελτιώνει την ήδη υπάρχουσα γνώση (επίσταμαι = γνωρίζω καλά). Αυτή η παράμετρος είναι που φανερώνει την αξία των υπαρχόντων ΑΕΙ τμημάτων Νοσηλευτικής Επιστήμης. Γεγονός είναι ότι η Νοσηλευτική ξεκίνησε ως μία τέχνη-τεχνική(σχολές νοσοκομείων και πρακτικές νοσοκόμες) , η οποία, λόγω του γεγονότος ότι η εκπαίδευση ήταν κατά κάποιο τρόπο αυθαίρετη, φάνηκε με το πέρασμα των χρόνων ότι είχε ανάγκη για μία πιο πιστοποιημένη διαδικασία εκπαίδευσης, θέτοντας τις συνθήκες για την δημιουργία των ΤΕΙ. Στην περαιτέρω πορεία όμως έγινε σε παγκόσμιο επίπεδο φανερό ότι υπάρχει ανάγκη για ακόμα πιο καλά θεωρητικά καταρτισμένους νοσηλευτές, οι οποίοι θα αναβαθμίσουν ακόμα περισσότερο την παροχή φροντίδας υγείας, δίνοντας τον χώρο στην Νοσηλευτική να γίνει από Τέχνη, Επιστήμη. Ένα Εθνικό Σύστημα Υγείας, κρίνοντας από χώρες όπως η Σουηδία που έχει ένα από τα καλύτερα στον κόσμο, έχει ανάγκη και από ΤΕΙ και από ΑΕΙ αλλά και από βοηθούς νοσηλευτών. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει σήμερα διαχωρισμός καθηκόντων μεταξύ ΑΕΙ και ΤΕΙ νοσηλευτών και σε μερικές περιπτώσεις ούτε και με τους βοηθούς νοσηλευτών, στο Ελληνικό Σύστημα Υγείας. Οι ΠΕ νοσηλευτές είναι απαραίτητοι και θα ήταν μεγάλο λάθος να κλείσουν τα Πανεπιστημιακά τμήματα, γιατί αυτό θα σήμαινε την αυτόματη υποβάθμιση του Συστήματος Υγείας. Είναι πολύ εύκολο για κάποιον που δεν γνωρίζει τον χώρο να θεωρήσει ότι δεν έχουν λόγο ύπαρξης, εξαιτίας του γεγονότος ότι τα τμήματα ΤΕΙ είναι υπεράριθμα και ότι ένα πτυχίο ΤΕΙ ή ΙΕΚ έχει λιγότερες απολαβές από ένα ΑΕΙ. Στην πράξη όμως αντί να κλείσουν τα Πανεπιστημιακά τμήματα, θα έπρεπε να ανοίξουν περισσότερα και να κλείσουν μερικά ή έστω να παραμείνουν ως έχουν τα ΤΕΙ. Το Εθνικό Σύστημα Υγείας της Ελλάδας έχει ανάγκη από περισσότερους ΠΕ νοσηλευτές, οι οποίοι μπορούν να καλύψουν κεραίες θέσεις στα νοσοκομεία, ακόμα και αυτή του manager - διοικητή (σας γνωστοποιώ ότι υπάρχει Μεταπτυχιακός Τίτλος Σπουδών για την Διαχείριση Υπηρεσιών Υγείας), όντας οι μόνοι νοσηλευτές με το θεωρητικό υπόβαθρο ώστε να αποδώσουν το μέγιστο σε αυτές τις θέσεις.
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας και σας ζητώ συγγνώμη για την μεγάλη έκταση του κειμένου μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eleni1201

Νεοφερμένος

Η eleni1201 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Εγω θα παρω βιοηθικη,γτ μπορεις να εξεταστεις και προφορικα σ'αυτο το μαθημα :D
Και είναι θετικό αυτό???
Εγώ δημογραφία προτείνω. Η καθηγήτρια πολύ καλή και οι ερωτήσεις είναι πολλαπλής επιλογής και στάνταρ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Η ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ............TE ΚΑΙ ΠE = "ΝΟΣΗΕΥΤΕΣ" ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ εμείς οι φοιτητές των ΑΤΕΙ δε στερούμαστε "επιστημονικοτητας" σε σχέση με εσάς........ακόμα θα υπακούσεις και σε ΔΕ λόγω εμπειρίας στο χώρο............θα τα δείτε στη κλινική πράξη........όλα τα υπόλοιπα είναι αβάσιμα και είναι για γέλια ρε παιδιά

ποιος υποκινεί πραγματικά τη κόντρα σε TE ΚΑΙ ΠE????????????????????
Οχι να υπακους και στους ΔΕ.... Σε καθε βαρδια υπεύθυνος ειναι ο ΠΕ και ο ΤΕ και αυτον πρέπει να υπακουν οι ΔΕ ανεξαρτήτως εμπειριας. Ο άπειρος ΠΕ και ΤΕ δε πρέπει να μπαινει εφόσον ειναι άπειρος με ΔΕ αν μπει ομως ο ΠΕ και ο ΤΕ έχει πάντοτε το πρωτο λογο.


Στην πράξη ο ΠΕ νοσηλευτης δεν έχει καμια διαφορά απο τον ΤΕ. Προσωπικα πιστευω οτι οι ΠΕ επρεπε να έχουν ειδική μεταχείρηση καθώς και μετά απο κάποια χρονια εμπειρίας να παίρνουν αυτοι τις διοικητικες θεσεις της νοσηλευτικής υπηρεσίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ismini91

Νεοφερμένος

Η ismini91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
εγω τωρα θα μπω στο τριτο ετος (νοσηλευτικη εκπα). το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω παρακολουθησει καθολου τα εργαστηρια βασικης και κοινοτικης νοσηλευτικης και ουτε εχω παει στα κεντρα υγειας! και βλεπω τωρα οτι στο πεμπτο εξαμηνο εχουμε νοσοκομεια. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα τα καταφερω στα νοσοκομεια φετος χωρις τις συγκεκριμενες γνωσεις των προηγουμενων ετων?! sos οποιος μπορει να μου απαντησει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nikos kant

Νεοφερμένος

Ο nikos kant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
:redface: λυπάμαι πραγματικά για το πως σκέφτονται ορισμένοι για τη νοσηλευτική......είναι απαράδεκτο και ανόητο να λέμε ότι οι ΠE είναι ανώτεροι από τους TE κάτι που και οι νομοι το επιβεβαιώνουν σαφέστατα.............ο τίτλος του νοσηλευτή είναι ενιαίος "ανεξαρτητα" από το εάν είναι απόφοιτη ΑΤΕΙ η ΑΕΙ......σας φουσκώνουν τα μυαλά με διαφορες χαζομάρες.............και σε άλλη περίπτωση είστε όπως αναφέρει η κοπέλα πως είναι το μοναδικό ΑΕΙ με καθήκοντα ΤΕΙ γιατί δεν υπάρχουν καθήκοντα για τους ΠE??? Η ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗ............TE ΚΑΙ ΠE = "ΝΟΣΗΕΥΤΕΣ" ΤΕΛΟΣ ΟΙ ΧΑΖΟΜΑΡΕΣ εμείς οι φοιτητές των ΑΤΕΙ δε στερούμαστε "επιστημονικοτητας" σε σχέση με εσάς........ακόμα θα υπακούσεις και σε ΔΕ λόγω εμπειρίας στο χώρο............θα τα δείτε στη κλινική πράξη........όλα τα υπόλοιπα είναι αβάσιμα και είναι για γέλια ρε παιδιά

ποιος υποκινεί πραγματικά τη κόντρα σε TE ΚΑΙ ΠE????????????????????
Να δεχτω πως ΑΕΙ και ΤΕΙ ειστε ανωτεροι σε γνωσιακο επιπεδο (αν και απο κυκλους μου,αμφιβαλω..),
μα στους χωρους εργασιας να μας εχετε βοηθους σας , και οχι να μοιραζομαστε ισα τις υποχρεωσεις..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εγω τωρα θα μπω στο τριτο ετος (νοσηλευτικη εκπα). το προβλημα μου ειναι οτι δεν εχω παρακολουθησει καθολου τα εργαστηρια βασικης και κοινοτικης νοσηλευτικης και ουτε εχω παει στα κεντρα υγειας! και βλεπω τωρα οτι στο πεμπτο εξαμηνο εχουμε νοσοκομεια. αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν θα τα καταφερω στα νοσοκομεια φετος χωρις τις συγκεκριμενες γνωσεις των προηγουμενων ετων?! sos οποιος μπορει να μου απαντησει!!!!
:D μην φοβάσαι τίποτα. Ίσως να φανώ λίγο κινικός αλλά απο αυτά τα δύο εργαστήρια δε μαθαίνεις τίποτα.
π.χ. το να βάζεις Levin ή να παίρνεις αίμα στο προπλασμα δε σε βοηθάει πουθενά η δουλειά μαθαίνετε στο νοσοκομείο πάνω σε ασθενεις.


Να δεχτω πως ΑΕΙ και ΤΕΙ ειστε ανωτεροι σε γνωσιακο επιπεδο (αν και απο κυκλους μου,αμφιβαλω..),
μα στους χωρους εργασιας να μας εχετε βοηθους σας , και οχι να μοιραζομαστε ισα τις υποχρεωσεις..:hmm:
Δε καταλαβαίνω ποιες είναι οι αμφιβολλίες σου. Η νοσηλευτική ΕΚΠΑ κάνει ανατομία από netter και Moore, φυσιολογία από Guiton, φαρμακολογία από Nage, γίνονται μαθήματα βιοχημείας, βιολογίας (albert), ανοσολογίος , μικροβιολογίας, παιδιατρική, παθολογίας, χειρουργικής

πιστεύεις ότι ένας απόφοιτος ΑΕΙ νοσηλευτικής υπάρχει πιθανότητα να έχει λιγότερες γνώσεις από έναν απόφοιτο ΤΕΙ ή έναν ΔΕ.

Αν συγκρίνεται φυσικά ανώμια πράγματα π.χ.έναν νέο Π.Ε. που δεν έχει εμπειρία με έναν ΔΕ που έχει εμπειρία στο συγκεκριμένο τμήμα φυσικό είναι να δημιουργηθεί η ψευδαίσθηση ότι ο ΠΕ είναι πιο ''αμόρφωτος''.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Την Δευτερα,παιδια,ξεκιναμε!

Οι πρωτοετεις,θελετε να ανταλλαξουμε κινητα,για να παμε μαζι στη σχολη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Brightside

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ahri αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.
Την Δευτερα,παιδια,ξεκιναμε!

Οι πρωτοετεις,θελετε να ανταλλαξουμε κινητα,για να παμε μαζι στη σχολη;

Εγώ είμαι πρωτοετής σε άλλη σχολή που παραμένει ερμητικά κλειστή :'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
Εγώ είμαι πρωτοετής σε άλλη σχολή που παραμένει ερμητικά κλειστή :'(:'(

Βαλε την κινεζικη σου ρομπα και ελα μαζι μας! ;):xtipao:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lamprini93

Νεοφερμένος

Η lamprini93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
γεια σας παιδια και γω πρωτοετησ ειμαι!¨)
σχετικα με το μαθημα επιλογης και γω βιοηθικη και πληροφορικη θα παρω..
τωρα... papa πηγες για τη δηλωση των ομαδων στα εργαστηρια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
γεια σας παιδια και γω πρωτοετησ ειμαι!¨)
σχετικα με το μαθημα επιλογης και γω βιοηθικη και πληροφορικη θα παρω..
τωρα... papa πηγες για τη δηλωση των ομαδων στα εργαστηρια?

Yep,απο χθες,κιολας.

Απλα,πρεπει να πας το πολυ αυριο,για να προλαβεις ωρες σε εργαστηρια,γτ ορισμενες ομαδες εχουν κλεισει.

Επισης,οσοι θελουν ψυχολογια για μαθημα επιλογης να μπουν στο σαιτ της σχολης να δουν την σχετικη ανακοινωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lamprini93

Νεοφερμένος

Η lamprini93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
θα πηγαινα σημερα αλλα δν ετυχε :P
αρα θα παω αυριο σιγουρα,,, ξερεισ ποιεσ ομαδεσ εχουν κλεισει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
θα πηγαινα σημερα αλλα δν ετυχε :P
αρα θα παω αυριο σιγουρα,,, ξερεισ ποιεσ ομαδεσ εχουν κλεισει?

Δεν θυμαμαι καν :P
Πηγα στο γραφειο 1-01,κοιταξα ποιες ομαδες ειναι μουτζουρωμενες και διαλεξα αυτες που ειναι καθαρες :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lamprini93

Νεοφερμένος

Η lamprini93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
ευχαριστω!! αντε ανυπομωνω να αρχισουμε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top