Ποια ξένη γλώσσα προτιμάτε μετά τα αγγλικά;

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,856 μηνύματα.
καλό κουράγιο!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
μου αρεσουν κυριως οι ευρωπαικες γλωσσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

george1

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 122 μηνύματα.
thanks!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
παντως μια χαρα μικροι ειμαστε ακομα!:D
γερμανικα θα δωσω μαλλων του χρονου το β1.
εγω πηγαινω για c1 επιπεδο, οχι πτυχιο, ενοηται οτι θα συνεχισω μεχρι το ecpe proficiency!!!:) ειθελα να σε ρωτησω για το ecdl πες μου λιγα πραγματα...αλλα με προσωπικο μνμ μην μας ριξουν off topic:P
-----------------------------------------
τα ιταλικα με ενδιαφερουν μετα τα γερμανικα....ειναι τοοοοοσο υπεροχες οι ξενες γλωσσες!!!:D:D:D ξερεις τι ωραια νιωθεις οταν σου μιλανε στο αεροπλανο και απαντας ανετα!!! εχω εναν φιλο που δν ξερει να πει ουτε γεια σε ξενη γλωσσα!
φανταζεσαι τι δυστυχισμενος ειναι;
-----------------------------------------
Σας δίνω λίστα με πολλές λέξεις σε πολλές ξένες γλώσσες με μετάφραση στα ελληνικά. Πατείστε πάνω στον αριθμό των λειμάτων για κάθε γλώσσα.

https://el.wiktionary.org/wiki/Βικιλεξικό:Αριθμός_λημμάτων_ανά_γλώσσα
σε ευχαριστω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,856 μηνύματα.
Σας δίνω λίστα με πολλές λέξεις σε πολλές ξένες γλώσσες με μετάφραση στα ελληνικά. Πατείστε πάνω στον αριθμό των λειμάτων για κάθε γλώσσα.

https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%92%CE%B9%CE%BA%CE%B9%CE%BB%CE%B5%CE%BE%CE%B9%CE%BA%CF%8C:%CE%91%CF%81%CE%B9%CE%B8%CE%BC%CF%8C%CF%82_%CE%BB%CE%B7%CE%BC%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD_%CE%B1%CE%BD%CE%AC_%CE%B3%CE%BB%CF%8E%CF%83%CF%83%CE%B1

για τα ιταλικά πατάς το αριθμό λέξεων δεξιά από τη συγκεκριμένη γλώσσα! ή εδώ: https://el.wiktionary.org/wiki/Κατηγορία:Ιταλική_γλώσσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
σε ευχαριστω και παλι!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,856 μηνύματα.
Don't mention it!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
τα γερμανικα σου αρεσουν καθολου;
-----------------------------------------
2τα γερμανικα σου αρεσουν καθολου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Εκτός απο τα Ισπανικά που τα μαθαίνω και είναι φανταστική γλώσσα επόμενως στόχος είναι τα Πορτογαλλικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
ραφαελα παντως εισαι παθιασμενη με τα ισπανικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Το ξέρω!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
Γαλλικα πρωτα και τα αγγλικα απο αναγκη κυριως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Τα γαλλικά γιατί είναι η δεύτερη σε επιρροή γλώσσα σε όλο τον κόσμο!!!και μου αρέσουν πολύ περισσότερο από τα αγγλικά. Μετά ακολουθούν τα ισπανικά.

Πάντως συμφωνώ πως το θέμα είναι λάθος διατυπωμένο γιατί πολλοί προτιμάμε τα γαλλικά ή τα ισπανικά περισσότερο από τα αγγλικά!!!ΔΕΝ μας υποχρεώνει κανείς να προτιμάμε τα αγγλικά πρώτα
Επίσης νομίζω ότι υπάρχουν καμια 4-5 θέματα παραπλήσια που είναι καλύτερα διατυπωμένα π.χ δεύτερη ξένη γλώσσα, αγαπημένη ξένη γλώσσα, ποια γλώσσα κάνετε εκτός από τα αγγλικά θα ήταν καλύτερο αν και νομίζω ότι κάτι τέτοιο έχω συναντήσει κάπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ENERGIA

Νεοφερμένος

Η ENERGIA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Aπάντηση στο φίλο Donald Fuck,:

Καταρχήν συγχαρητήρια και καλή φοιτητική ζωή!!
Είμαι συνάδελφος και έχω να σου πω επίσης και καλή δύναμη γιατί είναι δύσκολη σχολή.
Τα Γερμανικά είναι σίγουρα πιο κοντά στο αντικείμενο καθαρά το μηχανολογικό μπορείς να επιλέξεις τη Γερμανία και για μεταπτυχιακό αργότερα. Επίσης, εγώ επειδή επέλεξα ενεργειακή κατεύθυνση και συγκεκριμένα ασχολούμαι με το Φυσικό Αέριο επέλεξα τα Ιταλικά. Επιπλέον για Α.Π.Ε. (Ανανεώιμες πηγές ενέργειας) είναι πολύ χρήσιμα τα Ισπανικά και αν θέλεις πυρηνική ενέργεια τα Γαλλικά. Επομένως αν είναι πολύ νωρίς ακόμη και δεν ξέρεις με τι θα ασχοληθείς επέλεξε ποια γλώσσα σου αρέσει περισσότερο ή επέλεξε τα Γερμανικά που είναι κυρίως η γλώσσα της τεχνολογίας. Ελπίζω να βοήθησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Πολύ σωστά τα λες για τα γαλλικά και την πυρηνική ένέργεια αλλά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι ο πρώτος μικροεπεξεργαστής είναι γαλλικής επινόησης https://en.wikipedia.org/wiki/Carte_Bleue https://www.evene.fr/livres/livre/henri-lilen-la-saga-du-micro-ordinateur-16125.php και οι Γάλλοι θα πρωτοστατήσουν στο μέλλον Στη Γαλλία θα κατασκευαστεί ο πρώτος Διεθνής Θερμοπυρηνικός Αντιδραστήρας ITER International Thermonuclear Experimental Reactor...Είναι το μεγαλύτερο project όλων των εποχών μετά την προσελήνωση του ανθρώπου ή ακόμη καλύτερα μετά την ανακάλυψη της φωτιάς.Ένας τεχνητός ήλιος ITER ITER
Συμφωνώ ότι για Α.Π.Ε. (Ανανεώιμες πηγές ενέργειας) είναι πολύ χρήσιμα τα Ισπανικά αλλά και τα γερμανικά στα φωτοβολταικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Μετά τα αγγλικά προτιμώ τα ιταλικά, δε ξέρω γιατί αλλά μου αρέσει γενικά σαν γλώσσα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Μετά τα αγγλικά προτιμώ τα ιταλικά, δε ξέρω γιατί αλλά μου αρέσει γενικά σαν γλώσσα!
ωραια τα ιταλικα! εγω μετα τα αγγλικα βαζω τα γερμανικα! και μετα αυτα σιγουρα θα μαθω ιταλικα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Κι εγώ με τα γαλλικά που κάνω έχω πρόσβαση και στα ιταλικά και στα ισπανικά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g@ngster95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 376 μηνύματα.
Κι εγώ με τα γαλλικά που κάνω έχω πρόσβαση και στα ιταλικά και στα ισπανικά:D
μια χαρα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefantaki07

Νεοφερμένος

Η elefantaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Εγώ λατρεύω τα ισπανικά και τα σουηδικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top