Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;

Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Αγγλικά

  • Γαλλικά

  • Γερμανικά

  • Ισπανικά

  • Άλλη (παρακαλώ διευκρινίστε)

  • Ιταλικά

  • Ρώσικα

  • Κινέζικα

  • Αραβικά

  • Σουηδικά

  • Νορβηγικά

  • Καμία


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Sotiris.Y

Νεοφερμένος

Ο Sotiris.Y αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 21 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 66 μηνύματα.
Μαθαίνω αυτή τη στιγμή ιταλικά(είμαι Α2) και θέλω να μάθω Ρώσικα και Κορεάτικα!
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
μεταξύ γαλλικών ,ισπανικών και ιταλικών με ποια προτείνετε να ασχοληθώ πρώτα;
 

Asha

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Asha αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
Αναλόγως για ποιόν λόγο θες να μάθεις μια ξένη γλώσσα. Αναζητάς την πιο εύκολη από αυτές ή κάποια που θα αξιοποιήσεις κάπως επαγγελματικά; Και αν είναι το δεύτερο με τι ασχολείσαι/θέλεις να ασχοληθείς;
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Για λόγους γνώσης σαν χόμπυ. Ξέρω κάποια αγγλικά είχα πάρει C2 και έχω B2 στα γερμανικά.
 

Guest 451212

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Για λόγους γνώσης σαν χόμπυ. Ξέρω κάποια αγγλικά είχα πάρει C2 και έχω B2 στα γερμανικά.


Ακριβώς το ίδιο φορματ σε γλώσσες και επέλεξα τα γαλλικά ως τριτη γλώσσα. Πολύ εύκολη εφόσον είσαι εξοικειωμένος με τα αγγλικά. Ιταλικά αν δεν κάνω λάθος είναι εξίσου εύκολα. Η καλύτερη "γενική" επιλογή είναι κινέζικα. Η προσωπική μου επιλογή αν δεν είχα επιλέξει τα γαλλικά θα ήταν τα δανικά. Η "χρυσή" χώρα της Ευρώπης.
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Ιταλικά και Ισπανικά έχω δει λίγα από duolingo. Έχουν ενδιαφέρον και αυτά. Δε θέλω να πάω σε μια γλώσσα του στυλ κινέζικα καθώς τη θεωρώ δύσκολη τουλάχιστον για τις δικές μου δυνατότητες.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Για λόγους γνώσης σαν χόμπυ. Ξέρω κάποια αγγλικά είχα πάρει C2 και έχω B2 στα γερμανικά.
Ανάμεσα σε ισπανικά και γαλλικά θα διάλεγα τα ισπανικά γιατί είναι πολύ ευκολότερα και δεν έχουν ιδιαίτερη προφορά (αφού θες να το έχεις σαν χόμπυ). Μεταξύ ιταλικών και ισπανικών δεν ξέρω να σου πω επιχειρήματα υπέρ του ενός ή του άλλου. Σε αντίστοιχο δίλημμα (απλά αντί για γαλλικά στο παιχνίδι ήταν το να πάω από το Β1 στο Β2 γερμανικών), διάλεξα τα ισπανικά και δεν το μετάνιωσα, τα λάτρεψα. :inlove:
 

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ανάμεσα σε ισπανικά και γαλλικά θα διάλεγα τα ισπανικά γιατί είναι πολύ ευκολότερα και δεν έχουν ιδιαίτερη προφορά (αφού θες να το έχεις σαν χόμπυ). Μεταξύ ιταλικών και ισπανικών δεν ξέρω να σου πω επιχειρήματα υπέρ του ενός ή του άλλου. Σε αντίστοιχο δίλημμα (απλά αντί για γαλλικά στο παιχνίδι ήταν το να πάω από το Β1 στο Β2 γερμανικών), διάλεξα τα ισπανικά και δεν το μετάνιωσα, τα λάτρεψα. :inlove:
ΜΕτα τα γαλλικα μαθαινεις πολυ πιο ευκολα ισπανικα, το αντιθετο δεν ισχυει στον ιδιο βαθμο.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
ΜΕτα τα γαλλικα μαθαινεις πολυ πιο ευκολα ισπανικα, το αντιθετο δεν ισχυει στον ιδιο βαθμο.
Σύμφωνοι, αλλά απ' ό,τι κατάλαβα το παιδί ψάχνει μια γλώσσα πιο πολύ σαν χόμπι οπότε δεν θα θέλει να εμβαθύνει και πάρα πολύ ή να την αξιοποιήσει για επαγγελματικούς σκοπούς, γενικά είναι χαλαρά. Και γι αυτό πιστεύω θα τον καλύψουν πιο πολύ τα ισπανικά ή τα ιταλικά.
 

Μάρκος Βασίλης

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Καισαριανή (Αττική). Έχει γράψει 1,871 μηνύματα.
Εγώ θα κάνω προβολή προσωπικών επιθυμιών πάνω στον ερωτώντα και θα ρίξω τα αραβικά στο τραπέζι. Θέλω καιρό να μάθω, αλλά δεν έχω βρει τον χρόνο ακόμα... :Ρ
 

christos87

Νεοφερμένος

Ο christos87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Δύσκολη γλώσσα τα αραβικά. Πήγα να δω κάτι βιντεάκια αλλά μου φάνηκε δύσκολη. Όπως και τα ρωσικα. Στα γαλλικά μου κάνει εντύπωση η προφορά ενώ σε ισπανικά ιταλικά αυτό που διαβάζεις αυτό είναι. Μιλάω από το λίγο που τα έχω δει στο duolingo
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Ξεκίνησα γαλλικά λίγο πριν το Πάσχα και τώρα θα ξαναρχίσω από Οκτώβρη. Μετά τα αγγλικά, δε σας φαίνεται πολύ βαρετό να ξεκινάτε από την αρχή το βουνό της ξένης γλώσσας; Μόνο εγώ;;

Εντάξει προφανώς και δε θα είναι πάλι 10 χρόνια όπως τα αγγλικά και δεν ξέρω καν αν θέλω να φτάσω c2 όπως σ αυτά, αλλά η αλήθεια είναι λίγο με πιάνει μια βαρεμάρα που κάθομαι και μαθαίνω πώς είναι τα ρούχα και τα λαχανικά.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θέλω να μάθω ("μαθαίνω" στο ντουολίνγκο) Σουηδικά και γενικά έχω υπόψη Ισπανικά και Πορτογαλικά. Επίσης είχα διαβάσει κάπου κάποτε ότι παίζει τα αρμένικα να έχουν κοινή ρίζα (;; ) με τα ελληνικά και θα είχε ενδιαφέρον να μάθω τόσο όσο. :P
 

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.
Θέλω να μάθω ("μαθαίνω" στο ντουολίνγκο) Σουηδικά και γενικά έχω υπόψη Ισπανικά και Πορτογαλικά. Επίσης είχα διαβάσει κάπου κάποτε ότι παίζει τα αρμένικα να έχουν κοινή ρίζα (;; ) με τα ελληνικά και θα είχε ενδιαφέρον να μάθω τόσο όσο. :P


Πολύ ωραία αλλά και δύσκολα τα Σουηδικά!Καλη αρχή εύχομαι.
 

Guest 092312

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικής Επιστήμης ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,969 μηνύματα.

sayer

Νεοφερμένος

Ο sayer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών Πελοποννήσου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
μεταξύ γαλλικών ,ισπανικών και ιταλικών με ποια προτείνετε να ασχοληθώ πρώτα;


Κατά σειρά ,θα πρότεινα:.Γαλλικά, Ισπανικά, Ιταλικά.

Παγκοσμίως τα Ισπανικά ομιλούνται με πολλές χώρες, ακολουθούν από άποψη "χρησιμότητας" και ομιλούντος πληθυσμού τα Γαλλικά και τελευταία τα Ιταλικά .

Υγ.ειχα διαβάσει πρόσφατα μια έρευνα ότι σε βάθος 50ετιας τα Γαλλικά θα ανέβουν ως χρήσιμη γλώσσα παγκοσμίως.
 

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Θέλω να μάθω ("μαθαίνω" στο ντουολίνγκο) Σουηδικά και γενικά έχω υπόψη Ισπανικά και Πορτογαλικά. Επίσης είχα διαβάσει κάπου κάποτε ότι παίζει τα αρμένικα να έχουν κοινή ρίζα (;; ) με τα ελληνικά και θα είχε ενδιαφέρον να μάθω τόσο όσο. :P


Για Σουηδικά μετά το ντουλίνγκο μπορείς να πάρεις (ή να "βρεις") τα βιβλία Rivstart για κειμενα/ασκήσεις και το Form i Fokus για έξτρα ασκήσεις.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top