Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;

Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Αγγλικά

  • Γαλλικά

  • Γερμανικά

  • Ισπανικά

  • Άλλη (παρακαλώ διευκρινίστε)

  • Ιταλικά

  • Ρώσικα

  • Κινέζικα

  • Αραβικά

  • Σουηδικά

  • Νορβηγικά

  • Καμία


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
αχ το ξερω πολυ καλα :( θα ηθελα ομως να μαθω εστω να συννενοουμαι ! και τα δανικα ομως δεν πανε πισω :P (πλακα θα ειχε να στηναμε ενα challenge τωρα).

τα ισλανδικα ακουγονται σαν παραμυθι!

τωρα που ξανασκεφτομαι, και τα κορεατικα ωραια ειναι :P

Καλό κουράγιο με τα φινλανδικά!!!
Όσο για τα δανέζικα, προς το παρόν μόνο για challenge δεν είμαι,αφού είμαι πνιγμένος λόγω σχολείου,γερμανικών και για το καλοκαίρι έχω προγραμματίσει ισπανικά. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ήθελα να ξεκινήσω νορβηγικά αλλά δεν έβρισκα προφέσσορα οπότε μπήκα στα σουηδικά. Πρώτος στόχος λοιπόν να τελειώσω αυτά. Για κάποιον άγνωστο λόγο με ψήνει πολύ η Ισλανδία και τα Ισλανδικά, θα ήθελα να μάθαινα κάποια στιγμή, αλλά δεν εξυπηρετούν κάποιον πρακτικό σκοπό, οπότε το βλέπω χλωμό. Εσπεράντο ίσως αν αρχίσουν να διαδίδονται περισσότερο.


Καλή τύχη.

η εσπεραντο ειναι πολυ ευκολη. ειδικα αν ασχολεισαι πολυ, το λεξιλογιο ειναι το μονο θεμα (που και αυτο δεν το λες δυσκολο).

kiitos :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Εσπεράντο; Για ποιο λόγο να θέλει κάποιος να μάθει μια τεχνητή γλώσσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Καλό κουράγιο με τα φινλανδικά!!!
Όσο για τα δανέζικα, προς το παρόν μόνο για challenge δεν είμαι,αφού είμαι πνιγμένος λόγω σχολείου,γερμανικών και για το καλοκαίρι έχω προγραμματίσει ισπανικά. :D

απ' το στομα σου και στου θεου τ' αφτι :P

καλη επιτυχια και σε σενα με τα ισπανικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
απ' το στομα σου και στου θεου τ' αφτι :P

καλη επιτυχια και σε σενα με τα ισπανικα!

Ευχαριστώ πολύ!Και σε σένα με τα φινλανδικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Εσπεράντο; Για ποιο λόγο να θέλει κάποιος να μάθει μια τεχνητή γλώσσα;

πρωτ'απ'ολα, και μονο το γεγονος πως μια γλωσσα δημιουργηθηκε απο καποιον ανθρωπο, ο οποιος καθισε να σκεφτει τοσο λεξιλογιο και να δομησει ολοκληρη γραμματικη μονος του (χωρις την βοηθεια της φυσικης εξελιξης, πανω στην οποια βασιστηκαν οι υπολοιπες γλωσσες για να γινουν αυτο που ειναι σημερα) απο το μηδεν, την κανει στα ματια μου τουλαχιστον ενδιαφερουσα. επιπλεον, μια γλωσσα δεν την μαθαινουμε μονο επειδη θα μας φανει χρησιμη στην επικοινωνια μας με αλλους ανθρωπους. μαθαινοντας μια νεα γλωσσα, μαθαινουμε να μελεταμε συστηματικα, διευρυνουμε τις γνωσεις μας, και το πιο σημαντικο, αποκταμε εναν εναλλακτικο τροπο σκεψης. αν μαλιστα αυτη η γλωσσα μας αρεσει (γιατι κακα τα ψεματα, αν δεν συμβαινει αυτο δυσκολα θα την μαθεις καλα), τοτε περναμε και ευχαριστα τον χρονο μας.

αν καποιος ενδιαφερεται για την εσπεραντο, τον ενθαρρυνω να το προσπαθησει. προκειται για μια απιστευτα ευκολη γλωσσα, που δεν θα του παιρνει πολυ απο τον χρονο του, και θα φτασει γρηγορα σε ικανοποιητικο επιπεδο. αν δεν του αρεσει η την βαρεθει, θα την αφησει. το μονο σιγουρο παντως ειναι οτι η γνωση της μονο κακο δεν θα του κανει :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Εσπεράντο; Για ποιο λόγο να θέλει κάποιος να μάθει μια τεχνητή γλώσσα;
Strictl speaking όλες οι γλώσσες είναι τεχνητές :/:. Anyway, τέτοιες γλώσσες δημιουργούνται για κάποιο πρακτικό σκοπό, άρα τις μαθαίνουν αυτοί που εξυπηρετούνται ή πιστεύουν σε αυτόν το σκοπό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Τη γλώσσα τη μαθαίνεις πρωτίστως, για να έρθεις πιο κοντά με έναν πολιτισμό και δευτερευόντως για τη χρησιμότητά της (ευτυχώς απέτυχε σε αυτό). Τώρα τι γνώσεις και τρόπο σκέψης αποκτάς από μια γλώσσα χωρίς κουλτούρα ένας θεός ξέρει. Ότι μπορεί να είναι ευχάριστη στην εκμάθηση, είναι λογικό και αυτός άλλωστε ήταν ο σκοπός της αλλά μέχρι εκεί.

Strictl speaking όλες οι γλώσσες είναι τεχνητές :/:. Anyway, τέτοιες γλώσσες δημιουργούνται για κάποιο πρακτικό σκοπό, άρα τις μαθαίνουν αυτοί που εξυπηρετούνται ή πιστεύουν σε αυτόν το σκοπό.
Η γλώσσα αντανακλά στη σκέψη και τις ανάγκες του εκάστοτε λαού και συνεπώς δεν είναι τεχνητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,775 μηνύματα.
Τη γλώσσα τη μαθαίνεις πρωτίστως, για να έρθεις πιο κοντά με έναν πολιτισμό και δευτερευόντως για τη χρησιμότητά της (ευτυχώς απέτυχε σε αυτό). Τώρα τι γνώσεις και τρόπο σκέψης αποκτάς από μια γλώσσα χωρίς κουλτούρα ένας θεός ξέρει. Ότι μπορεί να είναι ευχάριστη στην εκμάθηση, είναι λογικό και αυτός άλλωστε ήταν ο σκοπός της αλλά μέχρι εκεί.
Άρα τα αγγλικά, που είναι η συνήθης 1η επιλογή, τα μαθαίνουμε για πολιτισμικούς λόγους;! Δε νομίζω. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για να μάθεις μια ξένη γλώσσα, τους οποίους και δε μπορείς να "βαθμολογήσεις" γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες και επιθυμίες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ougka pougka

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ougka pougka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Άρα τα αγγλικά, που είναι η συνήθης 1η επιλογή, τα μαθαίνουμε για πολιτισμικούς λόγους;! Δε νομίζω. Υπάρχουν διάφοροι λόγοι για να μάθεις μια ξένη γλώσσα, τους οποίους και δε μπορείς να "βαθμολογήσεις" γιατί ο κάθε άνθρωπος έχει διαφορετικές ανάγκες και επιθυμίες.

Με καλυψες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Γι' αυτό είναι η συνηθης επιλογή τα αγγλικά, επειδή ακριβώς είναι χρήσιμα. Τουλάχιστον μέσα από αυτά γνωρίζεις την αντίστοιχη κουλτούρα. Μιλάω για τις επόμενες γλώσσες που θα μάθεις (εάν μάθεις). Τεχνητή γλώσσα μπορεί να φτιάξει ο οποιοσδήποτε σχετικός με γλωσσολογία ή που γνωρίζει αρκετές ξένες γλώσσες, σιγά τα ωά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Η methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 9,090 μηνύματα.
Δεν βρίσκω λόγο να μάθει κάποιος μια τεχνητή γλώσσα όπως η εσπεράντο. Δεν θα κερδίσεις κάτι,δεν υπάρχει κάποια κουλτούρα από πίσω ούτε έχει μεγάλη χρησιμότητα. Και εγώ από περιέργεια είχα διαβάσει γι'αυτή, είναι πολύ απλή και με πολύ απλούς κανόνες γραμματικής και σύνταξης αλλά ως εκεί,δεν θα ήθελα να αφιερώσω χρόνο για να την μάθω καλά.
Με έλκουν πολύ οι βόρειες χώρες οπότε θα ήθελα να μάθω σουηδικά ή ισλανδικά :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,804 μηνύματα.
Από Σεπτέμβρη καλά να είμαι,λεφτα να εχω,θα ξεκινήσω σουηδικά.Έχω μάθει λίγες εκφράσεις/λέξεις από ίντερνετ και μου άρεσαν τόσο πολύ,οπότε δε θα διστασω να αφιερώσω χρόνο γι'αυτή.Οπως ειπε η methexys,μαθαινεις μια γλώσσα για τη κουλτούρα και τη χρησιμότητά της.Καί με ελκύει ιδιαίτερα η κουλτούρα των σκανδιναβικων χωρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 001921

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από Σεπτέμβρη καλά να είμαι,λεφτα να εχω,θα ξεκινήσω σουηδικά.Έχω μάθει λίγες εκφράσεις/λέξεις από ίντερνετ και μου άρεσαν τόσο πολύ,οπότε δε θα διστασω να αφιερώσω χρόνο γι'αυτή.Οπως ειπε η methexys,μαθαινεις μια γλώσσα για τη κουλτούρα και τη χρησιμότητά της.Καί με ελκύει ιδιαίτερα η κουλτούρα των σκανδιναβικων χωρων

Είχα διαβάσει και ακούσει γενικά ότι γι' αυτούς που θέλουν να μαθουν τις σκανδιναβικές γλώσσες καλό είναι να ξεκινούν από τα Νορβηγικά, καθώς είναι γέφυρα μεταξύ των Δανικών και των Σουηδικών. Έχει γραμματική και γραφή από την δανικη και λεξιλόγιο και προφορά από την σουηδική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,251 μηνύματα.
Αν θες να μάθεις τη Σουηδική γλώσσα καθεαυτή, γιατί να μάθεις άλλη γλώσσα πρώτα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Meow

Νεοφερμένος

Ο Meow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Λοιπόν εγώ ξέρω αγγλικά και λίγα γαλλικά. Μετά το σχολείο θέλω να κάτσω να τα μάθω καλύτερα και να φτάσω σε επίπεδο B2 τα γαλλικά καθώς αυτα που ξέρω είναι πολύ λίγα (Α2-Β1) και έχω χρόνια που τα σταμάτησα και τα έχω ξεχάσει. Παράλληλα θέλω να μάθω και ισπανικά και γερμανικά. Επίσης με ελκύουν πολύ οι σκανδιναβικές γλώσσες και θα ήθελα να ήξερα μία. Θεωρώ και τα κινέζικα ενδιαφέρον όπως και τα φιλανδικά και θα ήθελα να έχω και μία επαφή μαζί τους έστω και λίγη αν δεν θα μου δωθεί ο χρόνος και η ευκαιρία να τα μάθω καθώς δεν είναι ότι πιο εύκολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soloikos

Νεοφερμένος

Ο soloikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μαθαίνω τούρκικα και θέλω να μάθω λιθουανικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Just1n

Νεοφερμένος

Ο Just1n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Θα ειθελα πολυ να μάθω ρώσικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Απο σεπτεμβρη λογικα σουηδικα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex_t

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,500 μηνύματα.
Θα ήθελα πολύ να κάνω γαλλικά και να τα φτάσω σε άριστο επίπεδο, γιατί δεν είχα την ευκαιρία μέχρι τώρα, αλλά από τον επόμενο χρόνο, στο πανεπιστήμιο. Ήδη πανελλήνιες και προφίσιενσι πάνε πολύ. Γενικά όμως, θα ήθελα να μάθω πάρα πολλές γλώσσες, και να ασχοληθώ με τη μετάφραση στο μέλλον. Κάποτε μάθαινα και πορτογαλικά μέσω μιας εφαρμογής, αλλά μετά ο φόρτος του διαβάσματος δε με άφησε να συνεχίσω δυστυχώς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top