Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;

Ποια ξένη γλώσσα θα θέλατε να μάθετε;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 79)
  • Αγγλικά

  • Γαλλικά

  • Γερμανικά

  • Ισπανικά

  • Άλλη (παρακαλώ διευκρινίστε)

  • Ιταλικά

  • Ρώσικα

  • Κινέζικα

  • Αραβικά

  • Σουηδικά

  • Νορβηγικά

  • Καμία


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

carpe_nochtem

Πολύ δραστήριο μέλος

Η carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 943 μηνύματα.
Εγώ πάντως που τις ξέρω 5 + λίγα από Γαλλικά και Ισπανικά,έχω έναν αχταρμά στο κεφάλι μου. Σε άλλη γλώσσα θες να τα πεις,σε άλλη σου βγαίνουν. Μιλάς Ελληνικά,χώνεις και τα Αγγλικά μέσα. Μιλάς Γερμανικά,θυμάσαι Ισπανικά.
Και αν δεν τις εξασκείς,άχρηστα είναι τα πτυχία.Έκανα 7 χρόνια Γαλλικά,για να θυμάμαι τώρα τον ενεστώτα και δέκα φράσεις.
Οπότε,σκέψου το καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Εγώ πάντως που τις ξέρω 5 + λίγα από Γαλλικά και Ισπανικά,έχω έναν αχταρμά στο κεφάλι μου. Σε άλλη γλώσσα θες να τα πεις,σε άλλη σου βγαίνουν. Μιλάς Ελληνικά,χώνεις και τα Αγγλικά μέσα. Μιλάς Γερμανικά,θυμάσαι Ισπανικά.
Και αν δεν τις εξασκείς,άχρηστα είναι τα πτυχία.Έκανα 7 χρόνια Γαλλικά,για να θυμάμαι τώρα τον ενεστώτα και δέκα φράσεις.
Οπότε,σκέψου το καλά.

Το κανω με τα αγγλικα και τα γερμανικα. Οταν μιλαω αγγλικα μπερδευομαι συχνα με τα γερμανικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Αυτό το παθαίνω κι εγώ πολλές φορές όταν θέλω να μιλήσω αγγλικά μου έρχονται τα γαλλικά.Πάντως το καλό είναι ότι όταν μιλάω γαλλικά δεν μου' ρχεται τίποτα αλλά ούτε κι όταν μιλάω γερμανικά δεν μου' ρχεται τίποτα άλλο στο νου μου.Ίσως αυτό να είναι θέμα εξάσκησης όπως λες.Τα γαλλικά και τα γερμανικά τα χρησιμοποιώ κάθε μέρα(ιδιαίτερα, ίντερνετ, τηλεόραση, δίγλωσσοι φίλοι, φίλοι και ξαδέρφια στο εξωτερικό...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Αυτό το παθαίνω κι εγώ πολλές φορές όταν θέλω να μιλήσω αγγλικά μου έρχονται τα γαλλικά.Πάντως το καλό είναι ότι όταν μιλάω γαλλικά δεν μου' ρχεται τίποτα αλλά ούτε κι όταν μιλάω γερμανικά δεν μου' ρχεται τίποτα άλλο στο νου μου.Ίσως αυτό να είναι θέμα εξάσκησης όπως λες.Τα γαλλικά και τα γερμανικά τα χρησιμοποιώ κάθε μέρα(ιδιαίτερα, ίντερνετ, τηλεόραση, δίγλωσσοι φίλοι, φίλοι και ξαδέρφια στο εξωτερικό...)

Παθαινω ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο:eek: οταν μιλαω γερμανικα δεν μου ερχεται ΤΙΠΟΤΑ αλλο. Αλλα ναι ειναι θεμα εξασκησης:P τα αγγλικα τα εχω λιγο στην τυχη τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Βασικα εγω ειναι τι θα εχω μιλησει πρωτα.. Αν μιλουσα για πολυ ωρα αγγλικα, μετα αν παω να μιλησω ιταλικα θα μου ερθουν αγγλικα, και αν μιλουσα ιταλικα και παω να μιλησω αγγλικα, μου ερχονται ιταλικα.. :P Οταν (προσπαθω να) μιλαω γαλλικα, μου ερχονται ΠΑΝΤΑ ιταλικα, παντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Βασικα εγω ειναι τι θα εχω μιλησει πρωτα.. Αν μιλουσα για πολυ ωρα αγγλικα, μετα αν παω να μιλησω ιταλικα θα μου ερθουν αγγλικα, και αν μιλουσα ιταλικα και παω να μιλησω αγγλικα, μου ερχονται ιταλικα.. :P Οταν (προσπαθω να) μιλαω γαλλικα, μου ερχονται ΠΑΝΤΑ ιταλικα, παντα...
Πως το καταφερνεις αυτο;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.

Παθαινω ΑΚΡΙΒΩΣ το ιδιο:eek: οταν μιλαω γερμανικα δεν μου ερχεται ΤΙΠΟΤΑ αλλο. Αλλα ναι ειναι θεμα εξασκησης:P τα αγγλικα τα εχω λιγο στην τυχη τους

Καλά κι εγώ μην νομίζεις μόλις πήρα το λόουερ στα αγγλικά μετά τα παράτησα και τώρα β γυμνασίου και στα αγγλικά του σχολείου έχω μικροπροβλήματα όχι με την γραμματική κυρίως με το λεξιλόγιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
εγώ θα ήθελα κάποια στιγμή να μάθω και κινέζικα. πιστεύω ότι είναι μία πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα όπως και ο πολιτισμός της
δεν θα με χαλούσαν κιόλας να μιλάω τσέχικα,αραβικά και σέρβικα και γενικά οποιαδήποτε γλώσσα σε επίπεδο που να μπορώ να συνεννοούμαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NicolasM

Νεοφερμένος

Ο NicolasM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Σκανδιναβικες Γλωσσες ειναι τα Φινλανδικα, τα Ισλανδικα και τα Δανεζικα/Σουηδικα/Νορβηγικα που εχουν διαφορες μεταξυ τους αλλα οι ομιλητες καταλαβαινουν αρκετα ο ενας τη γλωσσα του αλλου. Τα ολλανδικα ειναι Γερμανικη γλωσσα. Δυτικη Γερμανικη μαλιστα.

Να φτασεις στο Γ2 ταυτοχρονα σε 5 γλωσσες δν γινεται, μια μια.

Τα Φινλανδικά είναι βασικά η μόνη Σκανδιναβική γλώσσα που δεν ανήκει στις Γερμανικές!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Βλα

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βλαδίμηρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,637 μηνύματα.
Φιλιππινέζικα, την διάλεκτο tagalog!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristina elen

Πολύ δραστήριο μέλος

Η xristina elen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.
Ιταλικα και Γερμανικαα!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Τα Φινλανδικά είναι βασικά η μόνη Σκανδιναβική γλώσσα που δεν ανήκει στις Γερμανικές!

Θεωρησα χωριστο κλαδο τις Σκανδιναβικες και τις Γερμανικες (Γερμανικα, Ολλανδικα, Αγγλικα) αλλα η αληθεια ειναι οτι η ψιλο-κοινη Σκανδιναβικη γλωσσα ειναι και αυτη Γερμανικη :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 712911

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ρώσικα!


Και Ιαπωνικά πλάκα θα είχε δε λέω. :P

+ Ισπανικά. :happy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 781029

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Fayxxx

Νεοφερμένος

Η Φαίη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Ισπανικά, φυσικά :P :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
Εγώ χθες γράφτηκα σε ένα σάιτ για να μάθω ισλανδικά.Έχω ήδη μάθει να λέω πώς με λένε και ότι είμαι από την Ελλάδα και τις προσωπικές αντωνυμίες εγώ εσύ αυτός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ισλανδικά, ε?
Μπορείς να δώσεις λινκ?

Εγώ μιλάω αγγλικά και γερμανικά και λίγα ρωσικά, και από το ίντερνετ μαθαίνω ισπανικά.
Θα ήθελα να μάθω σουηδικά σε κάποια φάση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panagiotists13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,490 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

himforlife

Νεοφερμένος

Η himforlife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Τα φινλανδικα δυστυχως δεν εχουν καποια σχεση με καμια αλλη γλωσσα, παρολο που οι αλλες σκανδιναβικες γλωσσες εχουν σχεση μεταξυ τους... Ειναι ωραια ομως τα ατιμα :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Emilouko

Περιβόητο μέλος

Η Γιούκου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 5,143 μηνύματα.
Ιταλικά και Γαλλικά.
Επίσης θέλω να ξαναθυμηθώ τα Γερμανικά γιατί ναι μεν έχω πτυχίο αλλά τα έχω ψιλοξεχάσει και να τελειοποιήσω τα αγγλικά μου γιατί το Profieciency δεν αρκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top