Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 180)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 59 32.8%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.6%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.7%

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
https://ischool.e-steki.gr/images/editor/createlink.png
πατας σε αυτο το εικονιδιο. Τοποθετεις το λινκ της εικονας που θες και βαζεις μεσα και το smilie. Θετικη φορεβερ:clapup:

Έχεις χρόνια ακόμα να αποφασίσεις.Κι εγώ έτσι έλεγα αλλά ακόμα δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Έχεις χρόνια ακόμα να αποφασίσεις.Κι εγώ έτσι έλεγα αλλά ακόμα δεν ξέρω...

Το ξερω οτι εχω ακομα πολλυυυυ δρομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psycho(Βασίλης)

Δραστήριο μέλος

Ο Psycho(Βασίλης) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 419 μηνύματα.
Φυσική έχει και η τεχνολογική φίλε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Έχει κανένας τις σχολές και τα πανεπιστήμια μετά το Λύκειο, από όλες τις κατευθύνσεις και όλα τα επιστημονικά πεδία ?! από κανέναν ΚΕΣΥΠ κλπ?! Σκέφτομαι να διαλέξω Θετική του χρόνου αλλά να το σιγουρέψουμε.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Έχει κανένας τις σχολές και τα πανεπιστήμια μετά το Λύκειο, από όλες τις κατευθύνσεις και όλα τα επιστημονικά πεδία ?! από κανέναν ΚΕΣΥΠ κλπ?! Σκέφτομαι να διαλέξω Θετική του χρόνου αλλά να το σιγουρέψουμε.. :)
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2013/130319_neos_akadhmaikos_xarths.pdf

1ο πεδίο: Προσβάσιμο από Θεωρητική [επίσης προσβάσιμο αν είσαι Τεχνολογική ή Θετική, αρκεί να εξεταστείς πανελλαδικώς στην ιστορία γενικής παιδείας]
2ο πεδίο: Προσβάσιμο από Θετική και Τεχνολογική [επίσης προσβάσιμο αν είσαι Θεωρητική, αρκεί να εξεταστείς πανελλαδικώς στα μαθηματικά γεν. παιδείας]
3ο πεδίο: Προσβάσιμο από Θετική [επίσης προσβάσιμο από Θεωρητική και Τεχνολογική, αρκεί να εξεταστείς πανελλαδικώς στη Βιολογία γεν. παιδείας]
4ο πεδίο: Προσβάσιμο από Θετική και Τεχνολογική [επίσης προσβάσιμο από Θεωρητική, αρκεί να εξεταστείς στα μαθηματικά γεν. παιδείας]
5ο πεδίο: Προσβάσιμο από όλες τις κατευθύνσεις. Απαραιτήτως πρέπει να εξεταστασείς πανελλαδικώς στα μαθηματικά γεν. παιδείας και στις Αρχές Οικονομικής Θεωρίας, γιατί είναι τα μαθήματα βαρύτητας του πεδίου αυτού.

Ισχύει η απώλεια μορίων, όταν μαθητής άσχετης με το πεδίο κατεύθυνσης επιθυμεί να δηλώσει κάποιο τμήμα που δεν είναι προσβάσιμο από την κατεύθυνσή του. Π.χ. αν κάποιος υποψήφιος θεωρητικής κατεύθυνσης θέλει να δηλώσει σχολές του 4ου πεδίου, πρέπει να εξεταστεί στα μαθηματικά, ειδάλλως δεν μπορεί. Τα μαθήματα γενικής παιδείας [Εκθεση+Μαθηματικά γεν.] (στην περίπτωση του 4ου πεδίου) αντικαθιστούν τα μαθήματα βαρύτητας του πεδίου [Μαθηματικά κατ.+Φυσική Κατ.] και έχουν διαφορετικούς συντελεστές βαρύτητας. Δηλαδή, υπάρχει απώλεια μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Κατεύθυνση θα διαλέξουμε πριν ή μετά το καλοκαίρι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Κατεύθυνση θα διαλέξουμε πριν ή μετά το καλοκαίρι;
Και πριν και μετά:P

Πριν το καλοκαίρι, ούτως ώστε να γίνει ένας υποτυπώδης προγραμματισμός (π.χ. πόσοι καθηγητές και ποιας ειδικότητας χρειάζονται). Μετά το καλοκαίρι θα οριστικοποιήσουμε την επιλογή μας ή θα την αλλάξουμε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Και πριν και μετά:P

Πριν το καλοκαίρι, ούτως ώστε να γίνει ένα υποτυπώδης προγραμματισμός (π.χ. πόσοι καθηγητές και ποιας ειδικότητας χρειάζονται). Μετά το καλοκαίρι θα οριστικοποιήσουμε την επιλογή μας ή θα την αλλάξουμε:)

Θα μας δώσουν χαρτί;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

mixalisbarca

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 346 μηνύματα.
Ε, ναι:P

Για την κατεύθυνση και το μάθημα επιλογής;)

Μπορούμε να μην επιλέξουμε τίποτα;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

never give up

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
Θεωρητική θα πάω. Δεν αντέχω τη Φυσική! :mpliaks:
Μου αρέσουν όμως τα Αρχαία! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Η Φυσική σε αυτό το τελευταίο κεφάλαιο με το συνεχές ρεύμα έχει καταντήσει λίγο εφιάλτης. Τι να κάνουμε... Πάντως εγώ ή Θετική ή Τεχνολογική τελικά. Αλλά είμαι πλέον σε δίλημμα. Πότε επιλέγουμε, φέτος ή αρχές του χρόνου;

Απλώς, έτσι και αλλιώς θα επιλέξω Τεχνολογική στη Γ' Λυκείου απλώς μου συνιστούν οι γονείς και ο αδερφός μου Θετική διότι λένε τα τμήματα των μαθητών είναι καλύτερα. Απλώς είμαι λίγο σκράπας στη Χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Η χημεία είναι μάθημα που το μαθαίνεις γρήγορα αν στρωθείς. Πρέπει να κοιτάξεις αν δεν έχεις κανένα θέμα με την βιολογία, γιατί στην Γ λυκείου από θετική θα τρως στην μάπα την βιολογία κατ 100 φορές περισσότερο από την χημεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Όχι, όχι δε κατάλαβες. Ή μάλλον δεν ήμουν εγώ ξεκάθαρος.

Γ' Λυκείου θα πάρω οπωσδήποτε Τεχνολογική. Θετική μόνο στη Β' Λυκείου λόγω καλύτερων τμημάτων(σύμφωνα με τον αδερφό μου. Συν το ότι απ' όσα λέει, αυτή η Τεχνολογία Επικοινωνιών δεν είναι ουσιαστικά χρήσιμη).

Και τι γίνεται αν στη Χημεία έχω ήδη κενά από την Α' και πέρα από το σημείο όπου λέει ομοιοπολικό-ετεροπολικό θεσμό δε ξέρω σχεδόν τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η Φυσική σε αυτό το τελευταίο κεφάλαιο με το συνεχές ρεύμα έχει καταντήσει λίγο εφιάλτης. Τι να κάνουμε... Πάντως εγώ ή Θετική ή Τεχνολογική τελικά. Αλλά είμαι πλέον σε δίλημμα. Πότε επιλέγουμε, φέτος ή αρχές του χρόνου;

Απλώς, έτσι και αλλιώς θα επιλέξω Τεχνολογική στη Γ' Λυκείου απλώς μου συνιστούν οι γονείς και ο αδερφός μου Θετική διότι λένε τα τμήματα των μαθητών είναι καλύτερα. Απλώς είμαι λίγο σκράπας στη Χημεία.
Μην κάνεις το λάθος να πας θετική αν δεν σκοπεύεις να κάνεις το ίδιο στην τρίτη λυκείου. Τσάμπα θα σου φάει χρόνο αν έχεις σκοπό να την διαβάσεις. Τεχνολογική προτείνω. Αυτή η καραμέλα "τα τμήματα της θετικης ειναι καλυτερα" δεν ισχυει παντα, κι εξάλλου, μπορεί να γινεται ο κακος χαμος και στις 2 κατευθυνσεις. Θα σου τρώει και καθημαρινο χρονο, και στα διαγωνισματα και στις εξετασεις θα δινεις ενα μαθημα που θα ευχοσουν κατα πασα πιθανοτητα να μην ειχες επιλεξει. Το βρίσκω ανούσιο. Πολλοί ξεκινάνε μαθηματα 3ης λυκειου μετα τα Χριστουγεννα της 2ας λυκείου. Αμα κάνεις κάτι τετοιο, πιστεψέ με, δε θα θες να έχεις μια χημεία να σε απασχολεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Μα ο αδερφός μου έκανε ο ίδιο και ήταν αποτελεσματικό. Συν το ότι, δε παίζει να γίνεται χαμός στη Θετική. Κανείς <<φασαριόζης>> ή <<ενοχλητικός>> δε πάει θετική. Βασικά σκεφτόμουν να μη δίνω πολύ προσοχή στη Χημεία και ας ήταν κατεύθυνσης. Ποιες θα ήταν οι συνέπειες εξάλλου;(Πέρα από αυτά που γράφει στα χαρτιά όπου οι βαθμοί θα ήταν -μάλλον- χαμηλοί). Πάντως αυτό το τελευταίο που λες με απασχόλησε. :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Όχι, όχι δε κατάλαβες. Ή μάλλον δεν ήμουν εγώ ξεκάθαρος.

Γ' Λυκείου θα πάρω οπωσδήποτε Τεχνολογική. Θετική μόνο στη Β' Λυκείου λόγω καλύτερων τμημάτων(σύμφωνα με τον αδερφό μου. Συν το ότι απ' όσα λέει, αυτή η Τεχνολογία Επικοινωνιών δεν είναι ουσιαστικά χρήσιμη).

Και τι γίνεται αν στη Χημεία έχω ήδη κενά από την Α' και πέρα από το σημείο όπου λέει ομοιοπολικό-ετεροπολικό θεσμό δε ξέρω σχεδόν τίποτα;

Δεν πειράζει, πολλοί είναι αυτοί που αρχίζουν την Γ λυκ εντελώς άσχετοι από χημεία και εν τέλει βγάζουν βαθμάρες σε αυτήν. Αυτό προϋποθέτει να πηγαίνεις φροντιστήριο ή ιδιαίτερα στην χημεία, από μόνος σου με κενά δεν ξέρω τι μπορείς να κάνεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Ε φροντιστήριο πηγαίνω από φέτος. Αλλά όχι Χημεία. Και δε με ενδιαφέρει για Γ' με τίποτα η Θετική. Μακριά! Απλώς είπα μωρέ για του χρόνου άμα τελικά πάω να ξέρω και τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 892943

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μα ο αδερφός μου έκανε ο ίδιο και ήταν αποτελεσματικό. Συν το ότι, δε παίζει να γίνεται χαμός στη Θετική. Κανείς <<φασαριόζης>> ή <<ενοχλητικός>> δε πάει θετική. Βασικά σκεφτόμουν να μη δίνω πολύ προσοχή στη Χημεία και ας ήταν κατεύθυνσης. Ποιες θα ήταν οι συνέπειες εξάλλου;(Πέρα από αυτά που γράφει στα χαρτιά όπου οι βαθμοί θα ήταν -μάλλον- χαμηλοί). Πάντως αυτό το τελευταίο που λες με απασχόλησε. :/
Χα χα χα! Τι νομίζεις μωρε; Ότι η θετική είναι μία μαγική τάξη, καμάρι του σχολείου, στην οποία μπαίνουν μόνο μαθητές που πληρούν τις παρακάτω προυποθέσεις: έξυπνος, μικρός Άινσταιν, όχι φασαριόζης, υπάκουος, ήρεμος, ποτέ δεν μιλά στο μάθημα, δεν ενοχλεί τον διπλανό του, κάνει όλες τις ασκήσεις, σηκώνεται στον πίνακα, παρακολουθεί στο μάθημα και δεν αφαιρείται σχεδόν ποτέ;;;
Τι εννοείς λέγοντας "αποτελεσματικό"; Επίσης, (θα) πας φροντιστήριο;
Προσωπικά, εγώ θυμάμαι μια θετική μπάχαλο, όπου γινόταν ο χαμός. Οι καθηγητές μας ρωτούσαν γιατί δεν κάναμε ασκήσεις, γιατί δεν παρακολουθούμε, γιατί κάνουμε φασαρία... Δεν είναι και πολυ δύσκολη η απάντηση αν κοιτάξεις πιο κάτω...
Άμα θα πηγαίνεις στο σχολείο κουρασμένος επειδή θα έχεις ξεκινήσει σε πολλά μαθηματα την ύλη της 3ης λυκείου, τοτε να ξες ότι δεν είναι απίθανο να εκμεταλλεύεσα την καθε στιγμή(ναι, ακόμα και της κατευύθυνσης) για να κάνεις χαβαλέ και να γίνει λίγο ταραχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top