Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 58 32.4%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.8%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.8%

tzwrtzia

Δραστήριο μέλος

Η tzwrtzia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 492 μηνύματα.
χωρις να θελω να τρομαξω ή να επηρεασω τα παιδια που διαλεξαν ή σκεφτονται να διαλεξουν τη θετικη στη β' λυκειου, στα περισσοτερα λυκεια τα παιδια απο τη θετικη πανε στη γ' λυκειου τεχνολογικη εξαιτιας της χημειας, γιατι, οπως λενε ειναι παρα πολυ δυσκολη. (εγω,βεβαια. δεν μπορω να εχω αποψη σε αυτο, γιατι ειμαι θεωρητικη). παρ' ολα αυτα αν εξαιρεσουμε τη χημεια στη β' και τη βιολογια στη γ'(αν δεν κανω λαθος) που τα εχει μονο η θετικη, τα μαθηματα τεχνολογικης και θετικης ειναι ιδια! γι'αυτο, οπως ανεφερε και ο thrilosG7-94 την κατεθυνση αυτη συνηθως την επιλεγουν μαθητες που θελουν να εχουν προσβαση στις ιατρικες σχολες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannis4ever

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 833 μηνύματα.
Θεωρητική και μάθημα επιλογής λέω να επιλέξω πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Παιδιά που δεν σας ενδιαφέρει η θεωρητική, αν έχετε στόχους και δεν θέλετε μόνο να πάρετε απολυτήριο λυκείου, θα σας πω τη γνώμη μου.
-- Στη Β διαλέξτε ΘΕΤΙΚΗ διότι:
1) Η διαφορά θετικής-τεχνολογικής στη Β είναι μόνο ένα μάθημα: χημεία αντί τεχνολογία επικοινωνιών. Η χημεία της Β θετικής καθόλου δύσκολη δεν είναι (εντάξει δεν είναι τόσο γελοία σαν την τεχνολογία επικοινωνιών). Μαθηματικά και φυσική είναι ακριβώς ίδια.
2) Στη θετική Β το επίπεδο είναι πολύ ανώτερο από την τεχνολογική Β και τη θετική Β την παίρνουν συνήθως οι πιο καλοί καθηγητές. Νομίζω ότι σε ένα καλύτερο κλίμα μαθαίνεις να διαβάζεις, μπαίνεις στο πετσί των μαθημάτων. Αν το επίπεδο είναι χαμηλό (στην Β τεχνολογική του σχολειου μου φέτος ο απουσιολόγος είχε 13,5) θα απογοητευτείτε και θα χάσετε το στόχο σας. (Επειδή κάποτε κατηγορήθηκα ότι γενικεύω να εξηγηθώ: αυτά ισχύουν στο δικό μου σχολειο και σε πολλά άλλα που έχω πληροφορίες. Ίσως δεν ισχύουν παντού).
3) Αν κάποιος πάει θετική στη Β χωρίς πρόβλημα πάει στη Γ τεχνολογική. Αν όμως είναι στη Β τεχνολογική και αλλάξει γνώμη στη Γ θα είναι πολύ δύσκολο να πάει θετική (αφού δεν θα έχει κάνει χημεία).
4) Πολλοί που στη Β είναι θετική πάνε τεχνολογική στη Γ, βασικά όσοι δεν ενδιαφέρονται για 3ο πεδίο. Έτσι στη Γ τεχνολογική το επίπεδο φτιάχνει. Στη Γ η θετική έχει χημεία και βιολογία που δεν είναι δύσκολα, σίγουρα θέλουν πιο προσεκτική δουλειά από της τεχνολογικής)
5) Από Β θετική μπορείς να πας στη Γ τεχνολογική και στους δύο κύκλους Τ-1 και Τ-2. (Ίσως δεν το ξέρετε ότι στη Γ υπάρχουν 2 κύκλοι). Τα σχολεία και τα φροντιστήρια έχουν θάψει την Τ-1 και έχουν μόνο την Τ-2. Σας συνιστώ να το ψάξετε γιατί πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Εμείς καταφέραμε του χρόνου να έχουμε πρώτη φορά τμήμα Τ-1.
-- Για τη θεωρητική δεν ξέρω καλά τι παίζει και δεν θα ήθελα να το παίξω ξερόλας λέγοντας κάτι ανακριβές.
-- Και πάλι για να μην παρεξηγηθώ: αυτά είναι μόνον η γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

smartkid1

Νεοφερμένος

Η smartkid1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Παιδια εγω διαλεξα Θετικη για του χρονου και μαθημα επιλογης Γερμανικα:).....στην Τριτη Λυκειου σκεφτομαι να αλλαξω και να παω θετικη γιατι δεν μπορω καθοοοοοοοοοοοοολου την Βιολογια.......αλλα δεν ειμαι σιγουρη ακομα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
smartkid1 μηπως εννοεις τεχνολογικη στην τριτη????:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Εγώ δεν διάλεξα ακόμα. Η αλήθεια είναι ότι είμαι ανάμεσα σε θετική και τεχνολογική. Την θεωρητική την αποκλείω τελείως!!!!! Αλλά το πρόβλημά μου είναι το εξής και αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει με επιχειρήματα. Μου αρέσει πάρα πολύ η χημεία και καθόλου το μάθημα τεχνολογία επικοινωνιών και ο μόνος λόγος που θα επιλέξω μάλλον θετική είναι αυτός, επειδή μου αρέσει η χημεία. Κατά τα άλλα δεν θέλω να επιλέξω το πεδίο με ιατρικές και τέτοια που είναι το μοναδικό παραπάνω που έχει η θετική από την τεχνολογική, αφού δεν το βρίσκω ενδιαφέρον για μένα αλλά αφού δεν με ενδιαφέρει αυτό το πεδίο γιατί να πάω θετική; Αλλά από την άλλη πιστεύω ότι δεν θα μπορέσω χωρίς χημεία και δεν θα αντέξω διαβάζοντας το άλλο επιπλέον μάθημα αντίστοιχο της τεχνολογικής κατεύθυνσης. Γι αυτό τώρα βρίσκομαι σ αυτό το μεγάλο δίλημμα! Βοηθήστε κάποιος!!! Και μετά τα μαθήματα επιλογής είναι τα ίδια για όλες τις κατευθύνσεις; Εγώ θέλω να επιλέξω αστρονομία για του χρόνου γιατί την κάνει ο χημικός ο οποίος είναι σφαιράτος και θέλω να μάθω πάρα πολλά περί αστρονομίας. Αλλά άμα επιλέξω θετική κατεύθυνση είδα ότι οι περισσότεροι από εσάς πήραν βιολογία επιλογή. Αυτό είναι καλύτερο μήπως; Αχ, πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
χωρις να θελω να τρομαξω ή να επηρεασω τα παιδια που διαλεξαν ή σκεφτονται να διαλεξουν τη θετικη στη β' λυκειου, στα περισσοτερα λυκεια τα παιδια απο τη θετικη πανε στη γ' λυκειου τεχνολογικη εξαιτιας της χημειας, γιατι, οπως λενε ειναι παρα πολυ δυσκολη. (εγω,βεβαια. δεν μπορω να εχω αποψη σε αυτο, γιατι ειμαι θεωρητικη). παρ' ολα αυτα αν εξαιρεσουμε τη χημεια στη β' και τη βιολογια στη γ'(αν δεν κανω λαθος) που τα εχει μονο η θετικη, τα μαθηματα τεχνολογικης και θετικης ειναι ιδια! γι'αυτο, οπως ανεφερε και ο thrilosG7-94 την κατεθυνση αυτη συνηθως την επιλεγουν μαθητες που θελουν να εχουν προσβαση στις ιατρικες σχολες!

Η χημεία είναι μακράν το πιο εύκολο μάθημα της θετικής.Οι γνωστοί σου μάλλον βαριούνται να διαβάσουν.

Και χωρίς να θέλω να σε τρομάξω,χημεία έχει και στη γ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μου φαίνεται αδιανόητο παιδιά που έχουν κατεύθυνση στη β να μη ξέρουν τα μαθήματα των κατεύθυνσεων:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Παιδιά που δεν σας ενδιαφέρει η θεωρητική, αν έχετε στόχους και δεν θέλετε μόνο να πάρετε απολυτήριο λυκείου, θα σας πω τη γνώμη μου.
[
4) Πολλοί που στη Β είναι θετική πάνε τεχνολογική στη Γ, βασικά όσοι δεν ενδιαφέρονται για 3ο πεδίο. Έτσι στη Γ τεχνολογική το επίπεδο φτιάχνει. Στη Γ η θετική έχει χημεία και βιολογία που δεν είναι δύσκολα, σίγουρα θέλουν πιο προσεκτική δουλειά από της τεχνολογικής)

Και το απολυτήριο στόχος είναι.Ο ένας παίρνει απολυτήριο και γίνεται μπακάλης,ο άλλος βάζει τους γονείς του να πληρώνουν τις σπουδές του για να γίνει φαρμακοποιός.Την ίδια δουλειά κάνουν και οι δύο.:lol:

Η βιολογία εύκολη;Καλά μάθε και τις 100 σελίδες απέξω και μετά τα λέμε.:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aυτή η βιολογία..Χίλιες φορές το ΑΟΔΕ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nancy93

Νεοφερμένος

Η nancy93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Πιστεύω πως μέσω της θετικής έχεις περισσότερες επιλογές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Ρε παιδιά δείτε λίγο και τη δική μου απορία. Πρέπει να αποφασίσω επιτέλους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Ρε παιδιά δείτε λίγο και τη δική μου απορία. Πρέπει να αποφασίσω επιτέλους!
Αυτά που έγραψα λίγα μηνύματα πιο πάνω είναι απάντηση και για σένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

OoOkoβοldOoO

Πολύ δραστήριο μέλος

Η OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,519 μηνύματα.
Εννοείς κυρίως τις οδηγίες που δίνεις για επιλογή θετικής στη β έναντι τεχνολογικής; Τα διάβασα και μη σου πω ότι τα μαθα απ έξω. Στη γ όμως τι να κάνω; Αφού εξηγώ αναλυτικά πιο είναι το πρόβλημά μου...Λες να πάω και γ θετική; Αλλά σε τι θα με οφελήσει; Μόνο στα μαθήματα όχι στα πεδία, αφού το παραπανίσιο πεδίο της θετικής δεν το θέλω. Πλιζ, δώσε μια συμβουλή ακόμα....Και πάνε λίγο και στην επιλογή μαθήματος επιλογής β γιατί έχω κι εκεί πρόβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas09

Νεοφερμένος

Ο kostas09 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Σάμος (Σάμος). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Ημουν θετικη στη ΄Β και τωρα θ αλλαξω στην ΄Γ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer

Νεοφερμένος

Η summer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Μου κανατε την καρδια περιβολι. Θα παω θετικη δεν αλλαζω γνωμη οσο απαισιοδοξη και αν ειμαι και οσο και αν πιστευω οτι στην πορεια θα αλλαξω οχι θα το παλεψω και θα παω. Ειμαι πολυ ανχωμενη σκεφτομαι τις πανελληνιες, το διαβασμα, το οτι δεν ξερω αν θα τα καταφερω οτι η επιλογη της κατευθυνσης ειναι λαθος αλλα δν εχω κατι να χασω μπορω να αλλαξω μετα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μου κανατε την καρδια περιβολι. Θα παω θετικη δεν αλλαζω γνωμη οσο απαισιοδοξη και αν ειμαι και οσο και αν πιστευω οτι στην πορεια θα αλλαξω οχι θα το παλεψω και θα παω. Ειμαι πολυ ανχωμενη σκεφτομαι τις πανελληνιες, το διαβασμα, το οτι δεν ξερω αν θα τα καταφερω οτι η επιλογη της κατευθυνσης ειναι λαθος αλλα δν εχω κατι να χασω μπορω να αλλαξω μετα...
Γιατι να εισαι απαισιοδοξη?Ακου.Κατευθυνση διαλεγεις με βάση το ΤΙ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ.Μονο ετσι εχεις ελπιδες να αποδωσεις.Και πες οτι σπαει ο διαολος το ποδαρι του και πετυχαινεις καπου που δε σου αρεσει.Μετα τι θα κανεις?Επαγγελματικα τι θα κανεις?Βλεπε μακρια,οχι μονο τωρα-του χρονου.Οχι με βαση το τι πιστευεις οτι θα κανεις καλα,το τι σου λενε και λοιπα.Β λυκειου πατωσα στα θετικα,με βαση τα standards μου,seriously.Οι γονεις μου να φωναζουν και να κλαιιιγονται και να λενε μα και μου και επρεπε να πας θεωρητικη που οι καθηγητες σου λεγαν οτι εισαι καλος.Ελα ομως που τη συχαινομουν!Απλα εγω ηξερα ποιος ειμαι,και ηξερα οτι Β λυκειου απλα ημουν τουριστας.Ειχα κ εναν καθηγητη που ελεγε "Ναι η φυσικη που σας μαθαινω Β λυκειου δεν πολυχρειαζεται αλλα ερευνες δειχνουν πως οποιος δε θα γαψει καλα τωρα δε θα γραψει ουτε του χρονου.Εγραψα τεσσερεις μοναδες πανω τελικα εγω την επομενη χρονια,οποτε μη σου πω ποσο ισχυσε και η ερευνα του.Αυτο που θελω να σου πω,ειναι οτι στην τριτη,περαν ακραιων περιπτωσεων,αν κανεις σοβαρη δουλεια,ειναι σαν να ξεκινας εν μερει απο την αρχη.Κανε αυτο που θελεις και γραψε τους ολους στα αποκρυφα σου.Δικη σου ειναι η ζωη,εσυ πιστωνεσαι και την αποτυχια,και την επιτυχια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

summer

Νεοφερμένος

Η summer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 38 μηνύματα.
γιαννη πραγματικα οσα λες με εκφραζουν απολυτα, απο ενα σημειο και μετα ειναι σαν να μιλαω εγω. Εγραψα εξετασεις και στα θεωρητικα εγραψα απο 17 και πανω σε ολα ενω στα θετικα οχι και τοσο καλα και λογικο ειναι οποιος δει τους βαθμους μου να μου πει θεωρητικη θα πας ε και αυτο με εχει επηρεασει πολυ. Οχι δεν θα παω θεωρητικη γιατι δεν μου αρεσει γιατι διαβαζω και βαριεμαι γιατι δεν προκαλει ενδιαφερον και δεν μπορω να αποδωσω και γιατι αν κατσω και διαβασω τα θετικα θα τα καταφερω. Το ξερω οτι δεν ειμαι για θεωρητικη, δεν με τραβαει οσο τα θετικα. Και εκτος απο αυτο θελω να περασω βιολογια, εγω θελω να περασω βιολογια δν αφηνω κανεναν να με επηρεαζει γιατι ξερω οτι αν δεν κανω κατι που θελω δεν θα ειμαι και καλη σε αυτο και επειδη οπως ειπες μπορει ο διαολος να σπασει το ποδαρι του, δεν θελω να πεταω στα συννεφα, 18.600 + μορια δεν πιανονται ευκολα και αν και στοχευω για εκει δεν θα με χαλαγε, φυσικο η μαθηματικο. Σε ευχαριστω που απαντησες, ταυτιζομαι με οσα ειπες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
εγω παλι δεν εχω ιδεα τι κατευθυνση να παω!!ειμαι μαθητρια του 19!!λατρευω ολα τα επαγγελματα του τριτου πεδιου μηδενος εξαιρουμενου και τα τει!!! αλλα μαθηματικα εξετασεις εγραψα 16 χημεια 16.6 φυσικη 17.2!αντιθετα απο θεωρητικη μου αρεσει μονο αγγλικη φιλολογια νομικη και γυμναστικη ακαδημια αλλα ειμαιπολθ καλη στα φιλολογικα !εγραψα κειμενα 20 εκθεση 19 αρχαια 19.2 και ιστορια το ιδιο!!!σας παρακαλω βοηθηστε μεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!
εχω κουραστει να το λεω... Χ_ _ _ Ε τους βαθμους που ειχατε ως τωρα!Ακολουθείστε αυτο που θελετε να κανετε στη ζωη σας!Οσο καλη και να σαι στα αρχαια,αν δε σου αρεσει κανενα επαγγελμα του πρωτου πεδιου ειναι αχρηστα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Μην το σκεφτεσαι,εχω περασει αναλογη πιεση έχοντας και προσωπικα θεματα να με απασχολούν και ξερω τι σημαινει να υπαρχει αμφισβητηση απο παντου.Το θεμα ειναι εσυ να εχεις αυτοπεποιθηση και να ξερεις οτι τη μοιρα σου εσυ την καθοριζεις σε αυτο το θέμα,κανεις άλλος.Κι εγω βιολογια ειχα πρωτη επιλογη στο μηχανογραφικο.Φοβερη επιστήμη.Αν διδασκοταν σωστα στο σχολειο,θα εβλεπε κανεις οτι είναι ο πιο πολυπλοκος κλάδος της Χημειας(χημειας κι οχι εκθεσης:mad:)Απο τα 200 ατομα που δώσαμε Βιολογια στο χημικο,περασαμε οι...2!Αυτο για μερικους που μιλησαν περι διευκοληνσεων.Κι η Χημεια ομως μου αρεσε παρα πολυ,νιωθω δεος για αυτες τις δυο επιστημες.Αν μου ελεγε μαλιστα κανεις τωρα να αφησω το χημικο για να παω στο Βιολογικο θα απαντουσα αρνητικα,ειναι φοβερο το αντικειμενο σπουδων του τμηματος,με παρα πολλες διεξοδους.Ακομη ομως σκεφτομαι οταν παρω το πτυχιο μου στη σχολή που ειμαι,παραλληλα με ενα μεταπτυχιακο να παω και στο Βιολογικο με κατατακτηριες.;)Απο οσο ξερω καποιοι το κανουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top