Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 58 32.4%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.8%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.8%

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Αγορι ειναι :|
Επισης θα σας χρειαστουν αρκετα πραγματα απο τη φυσικη της β' στη γ'. Μην βγαζετε απο τωρα συμπερασματα, και μην αποκλειετε ετσι τα μαθηματα σκεπτομενοι ''τι θα μου χρειαστει εμενα αυτο''. Γιατι ολοι λεγανε οτι οι κωνικες τομες στα μαθηματικα κατευθυνσης δεν θα χρειαστουν στα μαθηματικα της γ', εχω λυσει ομως τουλαχιστον 10 θεματα με ελλειψεις και υπερβολες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Τι βλακείες?Έχει κλίση στα θεωρητικά το κορίτσι.

Ε ΚΑΙ;Εσύ με βάση την κλίση σου επέλεξες ή με βάση αυτό που ήθελες να κάνεις;Και αντέ εσύ πες ότι συμπίπτουν .Εγώ διάλεξα με αυτά που θέλω να κάνω και αυτό πιστεύω ότι είναι το σωστό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Νομιζω δεν ειναι δυσκολο να καταλαβεις οτι αν δεν σου αρεσουν τα μαθηματικα και η φυσικη, δεν μπορει να θελεις μαθηματικο/φυσικο/χημικο/πληροφορικες/μηχανολογιες κλπ :)
Απο τη στιγμη που καποιος σου λεει οτι εχει κλιση στα θεωρητικα, μαλλον προς φιλολογιες/φιλοσοφιες/ψυχολογιες κλπ τεινει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ναι μόνο που πάνω δεν αναφέρει ότι δεν του αρέσει κάποιο επάγγελμα αλλά διαλέγει με βάση ότι πάει καλά.Εσύ συμφωνείς με αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Μπορει να μην ξερει τι θελει για επαγγελμα, και εχει ακομα οσο καιρο θελει να το σκεφτει. Επισης σου λεω οτι το ενα φερνει το αλλο, δεν μπορει να θελεις να γινεις πολιτικος μηχανικος και να λες οτι δεν σου αρεσουν τα μαθηματικα και να πηγαινεις θεωρητικη.
Εγω συνδυασα τα μαθηματα με τη σχολη, γι αυτο ειμαι σε αυτην την κατευθυνση. Εχουμε παιδια στην ταξη που ακομα δεν ξερουν τι θελουν. Απο τη στιγμη που εισαι σε μια κατευθυνση, αρχιζεις να σκεφτεσαι και το επαγγελμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Μπορει να μην ξερει τι θελει για επαγγελμα, και εχει ακομα οσο καιρο θελει να το σκεφτει. Επισης σου λεω οτι το ενα φερνει το αλλο, δεν μπορει να θελεις να γινεις πολιτικος μηχανικος και να λες οτι δεν σου αρεσουν τα μαθηματικα και να πηγαινεις θεωρητικη.

Όχι. Δεν είναι απαραίτητα σωστός αυτός ο συλλογισμός.

βασικα,μου ειχε μπει το μικροβιο της νομικης απο πολυ παλια.
αλλα,σιγα μην πηγαινα θεωρητικη κατευθυνση.
Ενας δικηγορος με εξειδικευση εμπειρογνωμονα οπως ιατροδικαστη δε θα με χαλουσε καθολου.


Λεμε τωρα.:P

Γενικά δεν απαγορεύει κανείς σε κάποιον να του αρέσει ένα επάγγελμα για λόγους διαφορετικούς από τα μαθήματα του σχολείου. Αν σε ένα μαθητή αρέσουν τρομερά τα μαθηματικά, θα γίνει μαθηματικός ή τέλος πάντων θα κατευθυνθεί προς τις σχετικές σχολές. Δεν ισχύει όμως απαραίτητα και το αντίστροφο. Υπάρχουν και περιπτώσεις μαθητών που αναγκαστικά ακολουθούν μία κατεύθυνση απλά και μόνο για τη διέξοδό της. Δεν αρέσουν σε όλους τους γιατρούς τα μαθηματικά ας πούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Αυτό το τελικό συμπέρασμα το δικό μου είναι να δείτε πρώτα τα επαγγέλματα και μετά αποφασίστε.Και μερικές φορές όταν ασχολείσαι και έχεις ένα στόχο το καταφέρνεις και σου αρέσουν και τα μαθηματικά και η φυσική και ότι χρειάζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Ε ΚΑΙ;Εσύ με βάση την κλίση σου επέλεξες ή με βάση αυτό που ήθελες να κάνεις;Και αντέ εσύ πες ότι συμπίπτουν .Εγώ διάλεξα με αυτά που θέλω να κάνω και αυτό πιστεύω ότι είναι το σωστό.
Μήπως είπε πως πήγε θεωρητική ενώ θέλη σχολή 2-4ου πεδίου?Γιατι εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο...Δέν ξέρω αν εσύ εχεις την 6η αίσθηση και κατάλαβες απο κάπου οτι εννοεί αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μήπως είπε πως πήγε θεωρητική ενώ θέλη σχολή 2-4ου πεδίου?Γιατι εγώ δεν είδα κάτι τέτοιο...Δέν ξέρω αν εσύ εχεις την 6η αίσθηση και κατάλαβες απο κάπου οτι εννοεί αυτό...

Δεν ήταν από την αρχή το σωστό κριτήριο όμως.Δεν είπε όμως και το αντίθετο.Ξες θα πάω εκεί επειδή μου αρέσουν οι σχολές του 1ου.Ήταν εντελώς αόριστο οπότε μπορούμε να κάνουμε υποθέσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Δεν ήταν από την αρχή το σωστό κριτήριο όμως.Δεν είπε όμως και το αντίθετο.Ξες θα πάω εκεί επειδή μου αρέσουν οι σχολές του 1ου.Ήταν εντελώς αόριστο οπότε μπορούμε να κάνουμε υποθέσεις.
Απο τη στιγμή που δεν μίλισε για σχολή τότε μπορώ να πώ πως δεν έχει αποφασίσει ακόμα και πήγε θεωρητική με βάση την αγάπη της προς τα θεωρητικά και την κλίση που έχει σε αυτά.Σγκεντρώνει περισσότερες πιθανότητες αν το πάμε με υποθέσεις.Είναι σωστό όταν δεν λέει τίποτα για το ποιά σχολή θέλει να λές εσύ στο ντούκου "Βλακείες"?Τι σκέψη είναι πάλι αυτή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Το βλακείες πήγαινε στο κριτήριο που έτσι και αλλιώς είναι ΛΑΘΟΣ.Εξάλλου δεν είπε ότι έχει απαραίτητα κλίση στα θεωρητικά.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Είπε οτι δεν τα πηγαίνει καλά μαθηματικά και φυσική.Από αυτό καταλαβαίνεις ότι δεν είσαι για 2ο-4ο για μένα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ξες δεν έχει μεγάλη σημασία στο το τί είσαι καλός αλλά στο τι θες να κάνεις.Μπορεί κάλλιστα πάντως να ήθελε και 3ο πεδίο ή 5ο.Τις απαντήσεις θα μας τις δώσει ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Σαντοουφαξ και Ηλια να γινετε καθηγητες του ΣΕΠ αν πιστευετε οτι ο σωστος τροπος ειναι αυτος. Αλλιως απλα αφηστε το πληκτρολογιο σας στην ακρη και σταματηστε τις ανακριβειες, τις προωρες κριτικες (ενα ποστ εκανε ο ανθρωπος, αμεσως ΠΩΠΩ ΤΙ ΒΛΑΚΑΣ, ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ ΚΡΙΤΗΡΙΑ). Τα πιστευω σας, τα πιστευω μας. Απο τη στιγμη που τεκμηριωνω κατι, δεν δεχομαι αντιπαραδειγματα της πλακας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ ναι αυτός πιστεύω ότι είναι ο σωστός τρόπος.Να κάνεις και να προσπαθείς μάλλον να κάνεις ότι αγαπάς όχι ότι είσαι απαραίτητα καλός.Και δεν τεκμηριώνεις κάτι.Υποθέσεις κάνεις όπως και εμείς για αυτό μην κατηγορείς ότι κάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Σαντοουφαξ και Ηλια να γινετε καθηγητες του ΣΕΠ αν πιστευετε οτι ο σωστος τροπος ειναι αυτος. Αλλιως απλα αφηστε το πληκτρολογιο σας στην ακρη και σταματηστε τις ανακριβειες, τις προωρες κριτικες (ενα ποστ εκανε ο ανθρωπος, αμεσως ΠΩΠΩ ΤΙ ΒΛΑΚΑΣ, ΑΚΟΥ ΕΚΕΙ ΚΡΙΤΗΡΙΑ). Τα πιστευω σας, τα πιστευω μας. Απο τη στιγμη που τεκμηριωνω κατι, δεν δεχομαι αντιπαραδειγματα της πλακας.

Πουθενά δεν διεκδίκησα πρωτεία αυθεντίας. Ίσα ίσα, εσένα βλέπω να το κάνεις τώρα. Την άποψή μου είπα με ένα, ναι, σοβαρότατο παράδειγμα (δεν καταλαβαίνω γιατί το χαρακτηρίζεις αστείο).

Και στην τελική τι σόι τεκμηρίωση θέλεις; Γραπτή υπογεγραμμένη αναφορά από τους καθηγητές μου; Εμένα πάντως μου αρκεί η εμπειρία τους. Και όταν αυτή λέει πως δεν είναι απαραίτητο να σου αρέσουν τα μαθήματα της κατεύθυνσης για να ακολουθήσεις τους στόχους σου, τους πιστεύω.

Ας μην αναφερθώ σε παραδείγματα καλύτερα γιατί μάλλον δε θα 'χεις τι να απαντήσεις ύστερα. Απλά να σου θυμίσω πως ακόμα και εδώ, στο φόρουμ, πολλά είναι τα παιδιά που έχουν δηλώσει ή και δηλώνουν πως δε συμπαθούν ορισμένα μαθήματα ''του κλάδου τους''. Αλίμονο δηλαδή, μη φτάσουμε να βάλουμε και τα όνειρα σε καλούπια. Λίγο έλεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εσυ τελικα αποφασισε για τους καθηγητες σου, υπαρχουν ή δεν υπαρχουν;

Και σου δινω παραδειγμα απο το τι αποφασισα εγω. Ηθελα(και θελω ακομα) πληροφορικη και ημουν στο τσακ να μην παω τεχνολογικη επειδη εχει ΑΟΔΕ και βλακειες. Ομως επειδη εχει προγραμματισμο τη διαλεξα, αλλιως τωρα θα εκανα χημειες και βιολογιες.

Το λιγο ελεος θα επρεπε να απευθυνεται σε σας που αντι να κανετε διαλογο αρχιζετε τις επιθεσεις προσπαθωντας να πεισετε τους αλλους οτι ΔΕΝ ειναι αυτος ο σωστος τροπος. Αν αυτος νομιζει οτι ΕΙΝΑΙ, αστον να φαει τα μουτρα του οπως θες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Εσυ τελικα αποφασισε για τους καθηγητες σου, υπαρχουν ή δεν υπαρχουν;

Ενίοτε περνάνε και από την τάξη, ναι. Συναντώ και κάνα δυο στο δρόμο και συζητάμε.

Σοβαρέψου. Τους αναφέρω άρα υπάρχουν. Δεν έχει σημασία τι είπα σε άλλη συζήτηση σχετικά με άλλο θέμα πρόπερσι. Ή είσαι μαζί μας ή δεν είσαι.

Και σου δινω παραδειγμα απο το τι αποφασισα εγω. Ηθελα(και θελω ακομα) πληροφορικη και ημουν στο τσακ να μην παω τεχνολογικη επειδη εχει ΑΟΔΕ και βλακειες. Ομως επειδη εχει προγραμματισμο τη διαλεξα, αλλιως τωρα θα εκανα χημειες και βιολογιες.

Ωραία. Εμένα που δε μου αρέσει ο προγραμματισμός και το ΑΟΔΕ αλλά θέλω πεισματικά να σπουδάσω πληροφορική θα μείνω στη Θετική. Δε μου αρέσει ούτε η Χημεία με τη Βιολογία, αλλά τις προτιμώ από τις ''βλακείες'' της Τεχνολογικής. Επιλέγω λοιπόν τον ευκολότερο δρόμο για μένα και προχωρώ. Να σου θυμίσω μόνο πως το αποτέλεσμα θα είναι το ίδιο. Μαζί θα βρεθούμε στη σχολή μετά τις πανελλήνιες. Όλες οι άλλες θεωρίες περισσεύουν.

Το λιγο ελεος θα επρεπε να απευθυνεται σε σας που αντι να κανετε διαλογο αρχιζετε τις επιθεσεις προσπαθωντας να πεισετε τους αλλους οτι ΔΕΝ ειναι αυτος ο σωστος τροπος. Αν αυτος νομιζει οτι ΕΙΝΑΙ, αστον να φαει τα μουτρα του οπως θες.

Όχι, επιμένω πως απευθύνεται σε σένα μια και καταπώς φαίνεται δεν καταλαβαίνεις ποιος συζητά και ποιος επιτίθεται εδώ πέρα. Τα παράπονά σου στον Ηλία για οτιδήποτε εκτός από την κουβέντα μας. Δύο posts έκανα, δε σε έβρισα κιόλας, ούτε σε κατηγόρησα. Εκτός και αν σε ενοχλεί τόσο πια να πιστεύω πως η άποψή μου είναι σωστή και η δική σου όχι απαραίτητα λανθασμένη. Whatever.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
Εισαι τερμα κουραστικος, και με τις ειρωνιες γινεσαι ακομα περισσοτερο.
Οταν λεω ''υπαρχουν'' καταλαβαινεις τι εννοω, χαζος δεν εισαι.

Γιατί είναι άλλο πράγμα η σωστή προσωπική δουλειά συνδυασμένη με την ελάχιστη βοήθεια του σχολείου και άλλο πράγμα η προσωπική δουλειά μόνη της. Ε, σε διαβεβαιώνω πως εδώ, με τις τρέχουσες συνθήκες, η ''βοήθεια από το σχολείο'' είναι το όνειρο κάθε μαθητή. Υποθέτω άλλωστε πως εσείς είχατε Χημικό από την αρχή της χρονιάς. Ε, εμάς μας ήρθε καθηγητής προχθές, τη Δευτέρα που μας πέρασε. Ξέρεις ποια ήταν η πρώτη ερώτηση που έκανε στα τμήματα της Β και της Γ; ''Ποιοι από εδώ δεν πάνε φροντιστήριο;''

Χαπη; Εκατσα και εψαξα μεχρι και το ποστ να βρω.
Τελικα σε βοηθουν ή οχι αυτοι οι καθηγητες; Τους ακους ή οχι;

Σε ξορκιζω, ο,τι αλλο θες να πεις πανω σε ποστς μου, στειλε πμ.

Shadowfax Απαντά στο θέμα Γενικό Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Wall. I talk to it.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top