Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 179)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 58 32.4%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.8%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.8%

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Παρακαλώ. Εσύ, όπως είπες, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να απολαύσεις την Α και τον χρόνο που έχεις μπροστά σου ενώ παράλληλα θα σκέφτεσαι και θα ψάχνεις. Σε διαβεβαιώνω πως ό,τι και όσα και αν ακούσεις από άλλους, αν δεν κάτσεις μόνη σου να αποκλείσεις και να επιλέξεις, δεν θα βγάλεις άκρη. Επιστρέφεις λοιπόν στον παραπάνω οδηγό σε λιγότερο από ένα χρόνο από τώρα και αποφασίζεις. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Θα μου επιτρέψετε να διαφωνήσω ελαφρώς με το ερωτηματολόγιο.:P
Η χημεία δεν διαδάσκεται στον ίδιο βαθμό με τα μαθηματικά και τη φυσική οπότε πριν αρχίσετε την κατεύθυνση δεν μπορείτε να κρίνετε σε πλήρη βαθμό τη δυσκολία της,όχι πως εγώ δηλαδή την ξέρω εις βάθος αλλά έχω δει περισσότερα.Μην βιαστείτε λοιπόν να κρίνετε γιατί ουσιαστικά η χημεία ξεκινά στην α λυκείου(στο γυμνάσειο είναι μονόωρη και το μάθημα δε γίνεται όπως θα έπρεπε) και είναι λογικό να δυσκολευόμαστε επειδη δεν έχουμε ακόμα μπει στο ρυθμό του μαθήματος.Αυτό θα γίνει (για όσους πάνε θετική) στη β.Εκεί σταδιακά έρχεται η εξοικίωση με το μάθημα.Οπότε μη βιάζεστε να κρίνετε.Επίσης υπάρχει και η οργανική χημεία την οποία δεν έχετε δει ακόμα και η οποία αν τη διαβάζεις είναι τρελή πόρωση.
Σημαντικότερο ρόλο επιμένω πως παίζει η βιολογία,αν δε σου αρέσει μην διανοηθείς να πας θετική,εκτός αν ενδιαφερεσαι για 3ο πεδίο(αν ακι αυτό δεν είναι πολυ πιθανό).
Όσον αφορά τη β λυκείου,ιδιαίτερος λόγος για να πας τεχνολογική δεν υπάρχει,δοκίμασε και λίγο τη χημεία,μπορεί να σου αρέσει.Το πλεονέκτημα της τεχνολογικής είανι ότι έχιε 2 ώρες χαβαλέ(aka 1 μάθημα λιγότερο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Χμμ, δεν βιάζομαι να κρίνω. Τουναντίον προσέχω αρκετά τι λέω, ιδίως όταν αυτό μπορεί κάλλιστα να εκληφθεί ως συμβουλή. Ας ξεκαθαρίσουμε πέντε πράγματα.

Πρωτ' από όλα κάτι που κακώς δεν σχολίασα από την αρχή, σε όλα τα μαθήματα διαβάζεις και γράφεις. Αυτή άλλωστε είναι και η φιλοσοφία των x εξετάσεων. Ας αφήσουμε καλύτερα τους παράγοντες της ''τύχης'' ή των ''υπερφυσικών θεμάτων'' απ' έξω. Διαβάζεις και γράφεις. Συνεπώς το ότι η Χημεία είναι μάθημα που ''διαβάζεις και γράφεις άνετα'' δεν αποτελεί κριτήριο. Τουλάχιστον δεν μου αρέσει να το βλέπω έτσι (γιατί πολύ απλά δεν επαληθεύεται και στην πραγματικότητα αυτό). Επαναλαμβάνω πως δεν κρίνω επιπόλαια. Ίσα ίσα βλέπω γύρω μου και το πιο σημαντικό βλέπω τον εαυτό μου στο μάθημα. Όπως είπα είναι το αγαπημένο μου (η Χημεία) ύστερα από την Βιολογία. Δεν εθελοτυφλώ όμως. Είναι και παραμένει απαιτητική και η διαρκής ενασχόληση είναι το ελάχιστο απαραίτητο για να γράψεις. Η εν λόγω ενασχόληση όμως συνεπάγεται άμεσο ενδιαφέρον. Δεν μπορείς να μου λες πως ''αν σ' αρέσει η Βιολογία πήγαινε άνετα θετική ακόμα και αν δεν ξέρεις την τύφλα σου στη Χημεία''. Είναι η πιο επιπόλαια συμβουλή που έχω ακούσει πάνω στο θέμα. Και επειδή, καλώς ή κακώς, με την συζήτησή μας επηρεάζουμε άτομα καλό είναι να παραμένουμε αντικειμενικοί.

Αντικειμενικά λοιπόν η Χημεία θέλει προσοχή. Αν κάτι θέλω να περάσω από αυτή την κουβέντα είναι αυτό: δεν είναι μάθημα ''της πλάκας'' με την έννοια του ''δεν ξέρω τίποτα από πριν, διαβάζω και γράφω''. Το ''μη βιαστείτε να κρίνετε'' λοιπόν καλύτερα στοχεύει στην επαρκή ζύγιση του μαθήματος παρά στην επιπόλαιη κρίση του.

Υ.Γ. Τονίζω πως πως τα παραπάνω τα λέει κάποιος που υπεραγαπά το μάθημα. Δεν θα μιλήσω για την επίδοσή μου, δεν έχει νόημα φαντάζομαι, αλλά υποθέτω πως μπορεί κανείς να καταλάβει πως ό,τι ειπώθηκε δεν προήλθε από έναν ''κακό'' μαθητή που σιχαίνεται τη Χημεία. Δεν είναι προπαγάνδα, είναι αντικειμενικότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*eirhnh*

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
τεχνολογική ή θετική
το σίγουρο είναι θεωριτική με τίποτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
τεχνολογική ή θετική
το σίγουρο είναι θεωριτική με τίποτα
δεν βλεπεις την αναλυτικη συζητηση που εχουν κανει λιγο πιο πανω τα παιδια?ψαξε λιγο πιο πισω και θα βρεις την απαντηση που ζητας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Τεχνολογική (Πολυτεχνείο)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρουλάκι

Δραστήριο μέλος

Η Χρονοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Θα ήθελα κάποιος να μου δώσει πληροφορίες σχετικά με την Τεχνολογική κατεύθυνση. Δεν ήξερα που αλλού να ανοίξω το θέμα. Πληροφορίες σχετικά με το που σε στέλνει η τεχνολογική κατεύθυνση(σχολές) και σε ποια επαγγέλματα σε βγάζει. Ελπίζω να γίνομαι κατανοητή γιατί δεν τα ξέρω ακόμα αυτά.
:thanks:

Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Η Τεχνολογική ανοίγει το 2ο (: Θετικές Επιστήμες), το 4ο (Τεχνολογικές Επιστήμες) και το 5ο (: Επιστήμες Οικονομίας και Διοίκησης ~ με μάθημα γενικής Μαθηματικά και επιλογής ΑΟΘ) χωρίς απώλεια μορίων. Φυσικά ανοίγει και τα υπόλοιπα, με τα κατάλληλα μαθήματα γενικής και απώλεια μορίων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σοφιστής

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 779 μηνύματα.
θετική! φυσικά.... εκεί ταιριάζω!! :D:D:D:D τρελαίνομαι για τη χημεία και τη βιολογία!!! και για φυσική!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris.K

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θα πάω και εγώ τεχνολογική κατεύθυνση. Να κάνω μια ερώτηση. Σε ποιά μαθήματα πρέπει να δώσουμε αρκετή προσοχή στην Α' Λυκείου; Στη Φυσική και στην άλγεβρα μόνο ή και στην γεωμετρία;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Η γεωμετρία ψιλοχρειάζεται για τη β λυκείου,για τη γ όχι.Το ίδιο και η χημεία,αν πας τεχνολογική,μόνο το τελευταίο κεφάλαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris.K

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Δηλαδή να προσέξω ιδιαίτερα το τελεύταίο κεφάλαιο της χημείας και της άλγεβρα αντίστοιχα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όχι,το τελευταίο της χημείας μόνο.Η άλγεβρα και η φυσική είναι πολύ σημαντικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dimitris.K

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ πολύ... να είσαι καλά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tazoulini

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θάσος (Καβάλα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
θετικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
θετική! φυσικά.... εκεί ταιριάζω!! :D:D:D:D τρελαίνομαι για τη χημεία και τη βιολογία!!! και για φυσική!
:no1:και εγώ εκεί ανήκω:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Οι απόψεις διίστανται για μένα ως προς του που ανήκω:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
θεωρητικη :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
μαλλον θεωριτικη.ειμαι αρκετα καλη στα μαθηματικα και την χημεια αλλα σκραπα στη φυσικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
θεωρητική*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top