Γενικό -  Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Ποια κατεύθυνση θέλετε να ακολουθήσετε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 180)
  • Θεωρητική

    Ψήφοι: 59 32.8%
  • Θετική

    Ψήφοι: 82 45.6%
  • Τεχνολογή

    Ψήφοι: 39 21.7%

maridaki

Νεοφερμένος

Η maridaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου η κατευθυνση θα πρεπει να ειναι αποτελεσμα μιας ξεκαθαρης και σιγουρης σκεψης του καθενος και οχι μπατε σκυλοι αλεστε... προσωπικα επελεξα τη θεωρητικη αλλα οχι λογω της αποστροφης μου απο τα θετικα μαθηματα...με ενδιαφερει πολυ ο τομεας της εκπαιδευσης και ως μαθητρια αλλα και επαγγελματικα. Ωστοσο ξερω οτι πολλα παιδια φτανουν στη στιγμη της αναγκαστικης επιλογης χωρις να εχουν ιδεα τι θελουν ή μη εχοντας αλλη επιλογη περα των μα8ηματων. Φυσικα και δεν κατακρινω το οτι δεν ενδιαφερονται ολοι να μπουν σε πανεπιστημια..Αυτο που με εξοργιζει ομως ειναι η ολη αντιληψη σχετικα με τις κατευθυνσεις.Δεν ειναι ολοι αναγκασμενοι να ακολουθησουν κατι και ιδιως οταν δεν ξερουν τι ειναι αυτο που θελουν και ωθουνται αναγκαστικα προς αυτο με ελαχιστα περιθωρια επιλογης ή βοηθειας για την επιλογη κατι αλλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου η κατευθυνση θα πρεπει να ειναι αποτελεσμα μιας ξεκαθαρης και σιγουρης σκεψης του καθενος και οχι μπατε σκυλοι αλεστε... προσωπικα επελεξα τη θεωρητικη αλλα οχι λογω της αποστροφης μου απο τα θετικα μαθηματα...με ενδιαφερει πολυ ο τομεας της εκπαιδευσης και ως μαθητρια αλλα και επαγγελματικα. Ωστοσο ξερω οτι πολλα παιδια φτανουν στη στιγμη της αναγκαστικης επιλογης χωρις να εχουν ιδεα τι θελουν ή μη εχοντας αλλη επιλογη περα των μα8ηματων. Φυσικα και δεν κατακρινω το οτι δεν ενδιαφερονται ολοι να μπουν σε πανεπιστημια..Αυτο που με εξοργιζει ομως ειναι η ολη αντιληψη σχετικα με τις κατευθυνσεις.Δεν ειναι ολοι αναγκασμενοι να ακολουθησουν κατι και ιδιως οταν δεν ξερουν τι ειναι αυτο που θελουν και ωθουνται αναγκαστικα προς αυτο με ελαχιστα περιθωρια επιλογης ή βοηθειας για την επιλογη κατι αλλου...
+10000000000000
συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!!:no1:πολλοί μαθητές δεν ξέρουν που πατάνε κ που βρίσκονται,λόγω της ελλιπούς ενημέρωσης για τις κατευθύνσεις κ τα μαθήματα που διδάσκονται στην κάθε μία ξεχωριστά..οπότε διαλέγουν κάτι αναγκαστικά,χωρίς να είναι σίγουροι αν είναι αυτό που θέλουν κ τους αρέσει να κάνουν..μάλλον δεν καταλαβαίνουν πόσο σημαντικές είναι αυτές οι επιλογές που κάνουν για το μέλλον,τη ζωή κ την επαγγελματική τους αποκατάσταση!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophia_b

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία-Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 298 μηνύματα.
θετικη με τα χιλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xwriaths

Νεοφερμένος

Ο xwriaths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Τεχνολογικη με χιλια!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eeni-Anna

Νεοφερμένος

Η Eleni-Anna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 7 μηνύματα.
ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ!!!!!!! Αλλωστε να περισσοτερα κοριτσια πανε τηεωρητικη:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

!w@Nn4

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ωρωπός (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ!!!!!!! Αλλωστε να περισσοτερα κοριτσια πανε τηεωρητικη:)

Μπα δε το νομίζω.. Τουλάχιστον στο σχολείο μου είμαστε περίπου μισές τεχνολογική και μισές θεωρητική, ενώ θετική δεν έχουν ακολουθήσει πολλά παιδιά:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ!!!!!!! Αλλωστε να περισσοτερα κοριτσια πανε τηεωρητικη:)
μην το λες!!!υπάρχουν πάρα πολλά κορίτσια που πάνε θετική..αυτό που λες δν είναι καθόλου απόλυτο!κ μένα στο σχολείο μου όλα τα κορίτσια σχεδόν,θετική ή τεχνολογική είμαστε!:iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Aetos

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Υπαρχουν και πολλες περιπτωσεις και τεχνολογικής :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ!!!!!!! Αλλωστε να περισσοτερα κοριτσια πανε τηεωρητικη:)
Αυτό είναι κριτήριο για να επιλέξεις κατεύθυνση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Mizzkaterinaki

Νεοφερμένος

Η Mizzkaterinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Τεχνολογικη πιθαντατα...Ενδιαφερομαι γ οικονομικα καθως και για στρατιωτικη σχολη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Βασικα ειναι και αυτο ενα απο τα ζητηματα που με απασχολουν..Θα ηθελα να περασω στο Φυσικο Πανεπιστημιο..επομενως εχω την δυνατοτητα μεσω τεχνολογικης αλλα και μεσω θετικης κατευθυνσης..ωστοσο δε μπορω να αποφασισω,ισως βεβαια ειναι λιγο νωρις αλλα καλο θα ηταν να ξεκαθαρισω ορισμενα πραγματα για να μην τρεχω αργοτερα...αρχικα ειχα υποψιν μου περισσοτερο τη θετικη κατευθυνση..ωστοσο με εχουν συμβουλευσει και για την τεχνολογικη...μαλλον το δευτερο..δεν ειμαι ακομα σιγουρη:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Κάτσε δες το βιβλίο της ΑΟΔΕ πρώτα και μετά μου λες.:PΗ χημεία της γ λυκείου είναι ένα πολύ ωραίθο μάθημα και αν σου αρέσει η φυσική θα τη βρεις πολύ ενδιαφέρουσα.Το θέμα είναι αν προτιμάς να παπαγαλίζεις τη βιολογία ή τη διοίκηση.Δεν τίθεται θέμα αυκολότερης κατεύθυνσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Φιλε Χρηστο,σαφως και δεν υπαρχει ευκολη και δυσκολη κατευθυνση..ολα εχουν τον απαραιτητο βαθμο δυσκολιας..ειτε αυτος εξασφαλιζεται μεσω παπαγαλιας ΑΟΔΕ ειτε με συντακτικο στα αρχαια...Γνωριζω οσα προανεφερες και ακομα προβληματιζομαι..μου αρεσει παραπολυ η φυσικη και πιστευω πως και η χημεια ειναι εξισου ενδιαφερον μαθημα..Επιπλεον σκεφτομαι να παρακολουθησω την θετικη κατευθυνση στην β λυκειου και υστερα αν δω πως "δυσκολευομαι"σε καποιο σημειο η πως δεν ειναι των μετρων μου να μεταβω στη τεχνολογικη..ωστοσο δε μπορω να αποφασισω ακομα...:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Κάτσε δες το βιβλίο της ΑΟΔΕ πρώτα και μετά μου λες.Η χημεία της γ λυκείου είναι ένα πολύ ωραίθο μάθημα και αν σου αρέσει η φυσική θα τη βρεις πολύ ενδιαφέρουσα.Το θέμα είναι αν προτιμάς να παπαγαλίζεις τη βιολογία ή τη διοίκηση.Δεν τίθεται θέμα αυκολότερης κατεύθυνσης.

Ας δει πρώτα και το βιβλίο της Βιολογίας της Γ και μετά ας σου πει, καλύτερα. Όση καλή θέληση και να 'χεις, αν δεν σε τραβά το μάθημα δεν βγαίνει. Πέρα φυσικά από την βιολογία υπάρχει και η χημεία την οποία και προσπέρασες πολύ εύκολα.

Να εξηγήσω. Κι εγώ θετική πήρα, θετική θα κρατήσω, στα μαθήματά της θα εξεταστώ Πανελλαδικά γιατί τα μαθήματά της μου αρέσουν (συν τοις άλλοις, οι στόχοι μου είναι σχετικοί). Η Χημεία δε είναι το αγαπημένο μου, τώρα - πριν αρχίσει η Βιολογία. Το ότι εμένα όμως μου αρέσει, το ότι εγώ την βρίσκω ενδιαφέρουσα και κατ' επέκταση εύκολη δεν σημαίνει πως το ίδιο ισχύει και για όλους. Αλίμονο, και η κοπελιά απ' το απέναντι θρανίο βρίσκει τα Αρχαία το καλύτερο και ωραιότερο μάθημα, δεν σημαίνει όμως πως το ίδιο κάνω κι εγώ.

Αυτό που θέλω να πω είναι πως σε ανάλογα ζητήματα η αναζήτηση συμβουλών μπορεί να αποβεί ''καταστροφική'', αν θέλετε. Ας δει τους στόχους της, ας ζυγίσει τα πράγματα, ας δει - ναι, γιατί όχι - το υποκειμενικό θέμα της ''ευκολίας'' και ας αποφασίσει, αφού φυσικά συμπεριλάβει στην σκέψη της και τις απόψεις καθηγητών και φίλων (αντικειμενικές, αν γίνεται).

Εσύ φυσικά καλά μίλησες και συμφωνώ μαζί σου, σε όσα είπες. Όμως ξαναλέω πως όλα είναι θέμα στόχων, επιλογών και ενδιαφερόντων . Ξέρουμε όλοι φαντάζομαι αριστούχους από την Τεχνολογική που αν εξετάζονταν στην Θετική δεν θα 'βγαζαν ό,τι έβγαλαν (λόγω Χημείας ή Βιολογίας).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις συμβουλες σας και τις επισημανσεις σας..Συμφωνω shadowfax πως πρωταρχικος παραγοντας που θα πρεπει να επηρεασει τη τελικη μου αποφαση ειναι οι κλισεις και τα ενδιαφεροντα μου..Θα προσπαθησω να συλλεξω οσο περισσοτερες εντικειμενικες παντα πληροφοριες ειναι δυνατον ετσι ωστε να οδηγηθω στο καλυτερο δυνατο αποτελεσμα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Οχ! Α Λυκείου θα πας! My bad, νόμιζα (για κάποιον περίεργο λόγο) πως θα πας Β οπότε και η απόφαση εκκρεμούσε κάπως. :xixi:

Χαλαρά λοιπόν. Την Α θα την χαρακτήριζα ως την κατεξοχήν τάξη της κατεύθυνσης με την έννοια πως σε αυτή δέχεσαι τα τελευταία καθοριστικά ερεθίσματα. Συνεπώς έχεις αρκετό χρόνο να σκεφτείς. Κάνε και την προσωπική σου έρευνα και η απόφαση που θα πάρεις θα σε βολέψει καλύτερα στο τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Όσον αφορά τη χημεία που λες,πραγματικά δεν υπάρχει θέμα.:P
Γιατί τόσο η χημεία όσο και ο προγραμματισμός είναι μαθήματα που παλεύονται.Αν διαβάσεις θα γράψεις καλά,ο μόνος κίνδυνος είναι να χάσεις βαθμούς από λαθάκια στα 2 πρώτα θέματα.Δεν είμαι υπερβολικός,γιατί η χημεία είναι ένα μάθημα που πρέπει πρώτα να ξεπάρεις.Θυμάμαι στη γ γυμνασίου είχα γράψει ένα 4 και η καθηγήτρια ούτε που με υπολόγιζε.Στην α λυκείου ήταν το χειρότερό μου μάθημα.Πήγα όμως θετική και πραγματικά την αγάπησα.Δεν είναι υπερβολικό αυτό που λέω,σχεδόν όλα τα παιδιά που ήταν στην τάξη μου πέρσυ επέλεξαν τη θετική με σκοπό να την αλλάξουν στη γ όμως βλέποντας πως για όποιον ασχολείται η χημεία είναι ένα πολύ εύκολο και ενδιαφέρον μάθημα αποφάσισαν να μείνουν.Οπότε δεν μπορείς ακόμα να κρίνεις εάν είναι εύκολη η χημεία ή όχι,και είμαι σίγουρος πως του χρόνου τέτοια εποχή θα τη βρίσκεις αρκετά βατή συγκριτικά με τα υπόλοιπα μαθήματα.Ο προγραμματισμός είναι ένα μάθημα που ξεκινά στη γ λυκείου,άρα δεν τίθεται θέμα κενών.Οπότε για εμένα αυτά τα δυο μαθήματα δεν πρέπει να παίξουν καθοριστικό ρόλο στην επιλογή κατεύθυνσης.
Πιστεύω πως η επιλογή των 2 κατευθύνσεων πρέπει να γίνεται ως εξής:
Μου αρέσει η βιολογία;Αν όχι δε θα κάτσω ένα χρονο στη β να διαβάζω χημεία για να μην έχω κενά και να μου έρθει στη γ ένα άλλο μάθημα το οποίο δε μου αρέσει και απαιτεί πολύ διάβασμα(βιολογία).Αν ναι τότε δε πα να μην ξέρω την τύφλα στη χημεία θα πάω θετική και θα προσπαθήσω να τα πάω καλά.Αν δεν τα καταφέρω θα αλλάξω στη γ,αν όμως δω πως τα πηγαίνω καλά και μου αρέσει(κάτι το οποίο είναι το πιο συνηθισμένο για όσους διαβάζουν συστηματικά) τότε ακόμα και να μην θέλω σχολές του 3ου πεδίου δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για να πάω τεχνολογική(εκτός αν θέλω σχολές πληροφορικής).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Αυτο ακριβως θα κανω...ειναι νωρις ακομα και θα παρακολουθησω πολυ προσεκτικα την Α λυκειου καθως οπως πολυ σωστα ενεφερες απο αυτην θα αποκομισω τα τελευταια και ισως πιο σημαντικα ερεθισματα..το σημαντικο ειναι πως εχω κατασταλαξει τι θα ηθελα να ακολουθησω και προς τα που κλινω..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Γιατί τόσο η χημεία όσο και ο προγραμματισμός είναι μαθήματα που παλεύονται.Αν διαβάσεις θα γράψεις καλά,ο μόνος κίνδυνος είναι να χάσεις βαθμούς από λαθάκια στα 2 πρώτα θέματα.Δεν είμαι υπερβολικός,γιατί η χημεία είναι ένα μάθημα που πρέπει πρώτα να ξεπάρεις.Θυμάμαι στη γ γυμνασίου είχα γράψει ένα 4 και η καθηγήτρια ούτε που με υπολόγιζε.Στην α λυκείου ήταν το χειρότερό μου μάθημα.Πήγα όμως θετική και πραγματικά την αγάπησα.Δεν είναι υπερβολικό αυτό που λέω,σχεδόν όλα τα παιδιά που ήταν στην τάξη μου πέρσυ επέλεξαν τη θετική με σκοπό να την αλλάξουν στη γ όμως βλέποντας πως για όποιον ασχολείται η χημεία είναι ένα πολύ εύκολο και ενδιαφέρον μάθημα αποφάσισαν να μείνουν.Οπότε δεν μπορείς ακόμα να κρίνεις εάν είναι εύκολη η χημεία ή όχι,και είμαι σίγουρος πως του χρόνου τέτοια εποχή θα τη βρίσκεις αρκετά βατή συγκριτικά με τα υπόλοιπα μαθήματα.Ο προγραμματισμός είναι ένα μάθημα που ξεκινά στη γ λυκείου,άρα δεν τίθεται θέμα κενών.Οπότε για εμένα αυτά τα δυο μαθήματα δεν πρέπει να παίξουν καθοριστικό ρόλο στην επιλογή κατεύθυνσης.

Δεν αντιλέγω για την Χημεία. Όμως παλεύεται ή όχι, άσχετα αν διαφωνώ κάπως με την ευκολία που περιγράφεις, δεν υπάρχει λόγος να την έχεις στο κεφάλι σου αν δεν την αγαπάς και δεν θέλεις κάτι σχετικό ύστερα.

Πιστεύω πως η επιλογή των 2 κατευθύνσεων πρέπει να γίνεται ως εξής:
Μου αρέσει η βιολογία;Αν όχι δε θα κάτσω ένα χρονο στη β να διαβάζω χημεία για να μην έχω κενά και να μου έρθει στη γ ένα άλλο μάθημα το οποίο δε μου αρέσει και απαιτεί πολύ διάβασμα(βιολογία).Αν ναι τότε δε πα να μην ξέρω την τύφλα στη χημεία θα πάω θετική και θα προσπαθήσω να τα πάω καλά.Αν δεν τα καταφέρω θα αλλάξω στη γ,αν όμως δω πως τα πηγαίνω καλά και μου αρέσει(κάτι το οποίο είναι το πιο συνηθισμένο για όσους διαβάζουν συστηματικά) τότε ακόμα και να μην θέλω σχολές του 3ου πεδίου δεν υπάρχει κάποιος ιδιαίτερος λόγος για να πάω τεχνολογική(εκτός αν θέλω σχολές πληροφορικής).

Από την άλλη πλευρά για εμένα η επιλογή κατεύθυνσης (όταν πλέον έχει αποκλεισθεί η Θεωρητική) πρέπει να γίνεται ως εξής:

Θέλω Ιατρικές Σχολές (3ο πεδίο);

  • Αν ναι, Θετική χωρίς δεύτερη σκέψη.
  • Αν όχι:

Κοιτώ το περιεχόμενο της σχολής μου (στόχος) ή τέλος πάντων τα άμεσα ενδιαφέροντά μου:

  • (i) Θα με ενδιέφερε η Χημεία ως αντικείμενο; Κάτι παρεμφερές τουλάχιστον;
  • (ii) Θα μπορούσα και από άποψη χρόνου αλλά και από άποψη ενδιαφέροντος να ασχοληθώ με ένα, κακά τα ψέματα, απαιτητικό μάθημα;
  • (iii) α) Θεωρώ, προσωπικά πια, σκόπιμο να αφιερώσω αρκετό χρόνο για το διάβασμα του μαθήματος; β) Μήπως τελικά θα χαραμίσω πραγματικά πολύτιμο χρόνο για ξεκούραση και θα στερήσω διάθεση για δουλειά από τα άλλα μαθήματα;
  • (iv) Τέλος ας το δω και πρακτικά το θέμα. Σταθερές της Θετικής και της Τεχνολογικής είναι τα Μαθηματικά και η Φυσική. Μπορώ να τα συνδυάσω καλύτερα με Χημεία ή ΑΕΠΠ; (για το πρώτο μάλιστα απαιτούνται και γνώσεις προηγούμενων χρόνων).

Αν στις ερωτήσεις i, ii, iii α, απάντησα ''ναι'' τότε πάω Θετική. Αν απάντησα ''όχι'' ή ''καλύτερα όχι'' πάω Τεχνολογική. Αν στην ερώτηση iii β απάντησα ''ναι'' τότε πάω Τεχνολογική (μάλιστα η άμεση απάντηση στην συγκεκριμένη ερώτηση με βγάζει από τον κόπο να διαβάσω τις υπόλοιπες). Τέλος στην ερώτηση iv ισχύει: Χημεία = Θετική, ΑΕΠΠ = Τεχνολογική.​

Γενικά λοιπόν, για να συνοψίσουμε τα παραπάνω, η επιλογή ουσιαστικά σε περίπτωση διλήμματος είναι κάπως πολύπλοκη όταν δεν υπάρχουν στο προσκήνιο οι ιατρικές σχολές. Όταν υπάρχει η ιδέα 3ου πεδίου, κατευθείαν Θετική. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις όμως ζυγίζω τα πράγματα και λέω: χαραμίζω χρόνο για Χημεία ενώ δεν μου αρέσει, δεν με ενδιαφέρει και δεν θα ακολουθήσω κάτι σχετικό ή επιλέγω μια κατεύθυνση απαλλαγμένη από αυτή; (επαναλαμβάνω, όπως είπε και ο cris@tos, κρατώ στο μυαλό μου πως η Χημεία είναι μία επιστήμη, δηλαδή θα μου χρειαστούν γνώσεις από όλες τις τάξεις του Λυκείου. Από την άλλη το ΑΕΠΠ εισάγεται καθαρά στη Γ).

Ο καθένας σκέφτεται, κρίνει και επιλέγει λοιπόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Adamsdoor

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 1,189 μηνύματα.
Δεν αντιλέγω για την Χημεία. Όμως παλεύεται ή όχι, άσχετα αν διαφωνώ κάπως με την ευκολία που περιγράφεις, δεν υπάρχει λόγος να την έχεις στο κεφάλι σου αν δεν την αγαπάς και δεν θέλεις κάτι σχετικό ύστερα.



Από την άλλη πλευρά για εμένα η επιλογή κατεύθυνσης (όταν πλέον έχει αποκλεισθεί η Θεωρητική) πρέπει να γίνεται ως εξής:

Θέλω Ιατρικές Σχολές (3ο πεδίο);

  • Αν ναι, Θετική χωρίς δεύτερη σκέψη.
  • Αν όχι:
Κοιτώ το περιεχόμενο της σχολής μου (στόχος) ή τέλος πάντων τα άμεσα ενδιαφέροντά μου:

  • (i) Θα με ενδιέφερε η Χημεία ως αντικείμενο; Κάτι παρεμφερές τουλάχιστον;
  • (ii) Θα μπορούσα και από άποψη χρόνου αλλά και από άποψη ενδιαφέροντος να ασχοληθώ με ένα, κακά τα ψέματα, απαιτητικό μάθημα;
  • (iii) α) Θεωρώ, προσωπικά πια, σκόπιμο να αφιερώσω αρκετό χρόνο για το διάβασμα του μαθήματος; β) Μήπως τελικά θα χαραμίσω πραγματικά πολύτιμο χρόνο για ξεκούραση και θα στερήσω διάθεση για δουλειά από τα άλλα μαθήματα;
  • (iv) Τέλος ας το δω και πρακτικά το θέμα. Σταθερές της Θετικής και της Τεχνολογικής είναι τα Μαθηματικά και η Φυσική. Μπορώ να τα συνδυάσω καλύτερα με Χημεία ή ΑΕΠΠ; (για το πρώτο μάλιστα απαιτούνται και γνώσεις προηγούμενων χρόνων).
Αν στις ερωτήσεις i, ii, iii α, απάντησα ''ναι'' τότε πάω Θετική. Αν απάντησα ''όχι'' ή ''καλύτερα όχι'' πάω Τεχνολογική. Αν στην ερώτηση iii β απάντησα ''ναι'' τότε πάω Τεχνολογική (μάλιστα η άμεση απάντηση στην συγκεκριμένη ερώτηση με βγάζει από τον κόπο να διαβάσω τις υπόλοιπες). Τέλος στην ερώτηση iv ισχύει: Χημεία = Θετική, ΑΕΠΠ = Τεχνολογική.
Γενικά λοιπόν, για να συνοψίσουμε τα παραπάνω, η επιλογή ουσιαστικά σε περίπτωση διλήμματος είναι κάπως πολύπλοκη όταν δεν υπάρχουν στο προσκήνιο οι ιατρικές σχολές. Όταν υπάρχει η ιδέα 3ου πεδίου, κατευθείαν Θετική. Σε όλες τις άλλες περιπτώσεις όμως ζυγίζω τα πράγματα και λέω: χαραμίζω χρόνο για Χημεία ενώ δεν μου αρέσει, δεν με ενδιαφέρει και δεν θα ακολουθήσω κάτι σχετικό ή επιλέγω μια κατεύθυνση απαλλαγμένη από αυτή; (επαναλαμβάνω, όπως είπε και ο cris@tos, κρατώ στο μυαλό μου πως η Χημεία είναι μία επιστήμη, δηλαδή θα μου χρειαστούν γνώσεις από όλες τις τάξεις του Λυκείου. Από την άλλη το ΑΕΠΠ εισάγεται καθαρά στη Γ).

Ο καθένας σκέφτεται, κρίνει και επιλέγει λοιπόν.
Πολυ σωστα και οργανωμενα αυτα που ανεφερες και θα πρεπει να αποτελουν κριτηριο για ολους οσους προβληματιζονται προσωπικα με βοηθησες πολυ..ωστοσο εφοσον εχω καιρο ακομη μπροστα μου θα ζυγιασω ακομα περισσοτερο τα πραγματα και θα προσπαθησω να βρω μονη μ(χωρις πρωταρχικο παραγοντα παρακινησεις τριτων) την τελικη απαντηση,
Και παλι ευχαριστω:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top