Ποια η στάση σας απέναντι στο άσυλο των πανεπιστημίων;

Ποια η στάση σας απέναντι στο άσυλο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 188)
  • Το άσυλο δεν πρέπει να καταργηθεί.

    Ψήφοι: 45 23.9%
  • Το άσυλο πρέπει να καταργηθεί άμεσα.

    Ψήφοι: 76 40.4%
  • Μερική άρση του ασύλου σε περιπτώσεις καταστροφών/κλοπών.

    Ψήφοι: 66 35.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.5%

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
... Δημοκρατικο δικαιωμα ειναι η ΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ και η αμοιβη απο αυτην για να ζησεις!!!, πως δεν εχει σχεση???
-δέν έχει σχέση γιατί δημοκρατία είναι ένα πολίτευμα και ένας τρόπος διακυβέρνησης. δέν εγγυάται αναγκαστικά οικονομική ευημερία δουλειές κτλ.
μπορεί κάλλιστα ένα κράτος με δημοκρατία να έχει φούλ ανεργία και ένα κράτος όπως η ναζιστική Γερμανία να έχει μεγάλη ανάπτυξη. όπως και το αντίθετο.

-στον κομουνισμό η εργασία ήταν υποχρεωτική και εξασφαλισμένη για όλους, ο κομουνισμός όμως δέν ήταν δημοκρατία σε καμία περίπτωση.

-δημοκρατία μπορεί να πάρει πολλές μορφές. μια δημοκρατία οπου οι πολίτες θα έχουν ακροδεξιές αντιλήψεις θα έχει ακροδεξιά πολιτική και μια δημοκρατία με ακροαριστερούς πολίτες θα έχει ακροαριστερή πολιτική.
το περιεχόμενο και η πολιτικές της δημοκρατίας δέν είναι κάτι στάνταρ(οπως νομίζουν πολλοί), εξαρτάται απο τους πολίτες και τα πιστεύω τους.

-δέν μπορείς να επιβάλεις την δημοκρατία με την βία στους πολλούς, γιατί οι πολλοί καθορίζουν την σωστή δημοκρατία, σε μια δημοκρατία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Trolletarian

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Trolletarian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,265 μηνύματα.
Εκει ομως θα μπορουσες να καλεσεις την αστυνομια και σε συντομο χρονικο διαστημα να ειναι παρον....
Στο πανεπιστημιο θα σε εκλεβαν και ουτε η αστυνομια δεν θα μπορουσε να σε βοηθησει...
lol πραγματικά , το πιστεύεις αυτό που λες?
α και σε κάτι στενά(αυτές τις μέρες) πράγματι υπάρχουν μπάτσοι-ασφαλίτες που δεν το έχουν σε τίποτα να σε σαπίσουν επειδή διαδήλωσες και όπως είπαν σε έναν παιδί σήμερα μετά την πορεία "θα δεις αύριο που θα σου βάλουμε το κοντάρι που κρατάς".
christos0987, καλα τα λογια... καμια αμεση πρακτικη λυση εχεις να προτεινεις? Θα πρεπει να οπλοφορουμε για να αποφευγουμε τις κλοπες??
δεν υπάρχει άμεση πρακτική λύση. Θέλει αγώνες.
το ότι μπορούν θεωρητικά να με κλέψουν οπουδήποτε δε μου λέει κάτι...έχω όμως το δικαίωμα να φωνάξω τους μπάτσους, όσο ισχύει το άσυλο είμαι με τα χέρια δεμένα και κινδυνεύει η περιουσία καθώς και η ψυχική μου ισορροπία από τον κάθε κοινό εγκληματία που θα με βάλει στο στόχαστρο...ο xdf21 έθεσε κατά τη γνώμη μου ένα πολύ καλό ερώτημα και περιμένω εναγωνιωδώς απαντήσεις με σοβαρά επιχειρήματα και προτάσεις...

οι ''περιθωριοποιημένοι του συστήματος'' είναι οι έμποροι ναρκωτικών και τα πρεζάκια?:hmm::hmm:
μα εννοείται, για όλα ο καπιταλισμός φταίει...(το εμπεδώσαμε, φτάνει πια...)
νομίζω θα σε βοηθήσει και θα σου προσφέρει ένα καταφύγιο το άσυλο όταν θα σε κυνηγήσουν οι μπάτσοι για να σε γαμήσουν στο ξύλο επειδή διαδήλωσες. Νομίζω θα σε βοηθήσει το άσυλο όταν θα θες να κάνεις μια εκδήλωση-συζήτηση στο χώρο του πανεπιστημίου στην οποία οι συμμετέχοντες δεν θα έχουν την εύνοια του κράτους καθώς σε αυτήν την περίπτωση θα μπορούσε να οργανώσει μπάχαλα με σκοπό να διακόψει την εκδήλωση. Τέλος, το άσυλο αποτελεί τον ακρογωνιαίο λίθο των αγώνων.
όσο για το δεύτερο , δες την απάντηση του mr.crowley


Ως φορολογούμενος πολίτης, που πληρώνω για δωρεάν σωματική ασφάλεια (αστυνομία), δεν με καλύπτει ως ρεαλιστική απάντηση. Αυτό να το πεις την ώρα που ο κακοποιός θα σου αδειάζει το περίστροφο πάνω σου για να σου αρπάξει 20€ ή το κινητό σου. Επίσης, να του κάνεις και διάλεξη περί της "Σεξουαλικής Επανάστασης στα πλαίσια του Κομμουνιστικού Ιδεώδους". Μου φαίνεται ότι έχουμε ξεφύγει...Τέτοια λέτε και έχει γίνει η Αθήνα, όπως και η υπόλοιπη Ελλάδα γκέτο ανομίας. ΔΕΝ γουστάρω να ανέχομαι την ανομία και το δίκιο του ισχυρού μαφιόζου λαθρομετανάστη από το γκέτο. Πληρώνω φορολογία για να έχω κάποις παροχές ως πολίτης. Μεταξύ αυτών, έχω το προσωπικό δικαίωμα της ελεύθερης ζωής με σωματική ασφάλεια. Δεν μπορώ να δεχτώ το κάθε εγκληματικό και διαστροφικό απόβρασμα από χώρες δίχως νομικά πλαίσια, να μου επιβάλλει δια της βίας τις δικές του επιθυμίες. Δεν με ενδιαφέρουν τα αίτια. Με ενδιαφέρει το αποτέλεσμα, ότι η ελευθερία του παραβιάζει την δική μου ελευθερία και την προσωπική ασφάλεια. Μην τα ρίχνουμε όλα στον Καπιταλισμό. Είδαμε και σε χώρες όπως Κούβα, Κίνα, Αλβανία, Ρουμανία...που είχαν πιο φιλολαϊκά καθεστώτα και ο υπόκοσμος είχε "νομιμοποιηθεί". Έπαιρνες ναρκωτικά, έβγαινες στο κλαρί, ...έκανες δουλειές με καθαρό πρόσωπο και με τίμιο ιδρώτα...Ζήτω ο Κομμουνισμός.
αν σου απαντήσω "αρα μάρα, κούκου????(νάρα) θα έχω άδικο ? είσαι τελείως off (όπως και τις περισσότερες φορές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
η αστυνομία σκότωσε και τους 3 της μαρφίν, επαναστατεί σε κάθε ταραχή εναντίων του εαυτού της μέσω των παρακρατικών,
και θα σου πώ κατι απόρρητο που ελάχιστοι γνωρίζουν.. η ελ.ασ σκότωσε τον κένεντι και τον ετ τον εξωγήινο!


Βρε,γίνεται διακίνηση σε περιοχές με αστυνόμευση (π.χ. Ομόνοια),ή δεν γίνεται?Το μεγαλύτερο εμπόριο ναρκωτικών γίνεται σε μέρη που η αστυνομία έχει ελεύθερη πρόσβαση?Αυτό με νοιάζει εμένα.
Το ποιος διανέμει την πρέζα το έχουμε δει επανειλλημένως,αλλά δεν είναι του παρόντος anyway.


Δημοκρατία έχουμε όταν το "άσυλο" επιτρέπει να σου ρίχνουν μπόλικο ξύλο για τις "δημοκρατικές" απόψεις σου, μέσα στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο; Δημοκρατία έχουμε όταν στο όνομα του "ασύλου" υπάρχουν οι γνωστές παθογένιες των Ελληνικών Πανεπιστημίων;


Κάτσε ρε ψηλέ,δηλαδή για τις παθογένειες των πανεπιστημίων,τα μειωμένα κονδύλια,τη διαφθορά της διοίκησης,το ξύσιμο της γραμματείας,την ανύπαρκτη έρευνα,την αδιαφορία των φοιτητών,για όλα αυτά φταίει το άσυλο?Δηλαδή τι,αν καταργηθεί θα πηγαίνει ο μπάτσος να κάνει τον μπαμπούλα πάνω απ'τον φοιτητή για να διαβάσει και θ'αρχίσουμε να βγάζουμε λαμπρούς επιστήμονες?
Btw το χειρότερο ξύλο στους πανεπιστημιακούς χώρους το ρίχνουν τα πρωτοπαλίκαρα "πρωτοπόρας" παράταξης,η οποία είναι υπέρ της κατάργησης του ασύλου.Είναι γνωστή η τακτική των...υψηλά ιστάμενων της παράταξης να φέρνουν τους γεροδεμένους ομοϊδεάτες τους απ'τα ΤΕΦΑΑ όταν τους φέρει κανείς αντίρρηση.


Θα απαντήσει μάλλον μόλις επιστρέψει από το σύνταγμα.


Ήμουν πάνω,έδινα μάθημα...τώρα όμως κατεβαίνω & I can't wait for tomorrow :P

Δυστυχώς δε διάβασα τις προηγούμενες σελίδες, αλλά πολύ θα ήθελα να ακούσω την άποψη σου για το θέμα.Προφανώς είσαι κατά της κατάργησης του Πανεπιστημιακού ασύλου.Μόνο αυτό έχεις να πεις για το θέμα?+το παραπάνω πομπώδες μήνυμα που μόνο υπονοούμενα αφήνει?Είσαι ευχαριστημένος από το πως χρησιμοποιείται το πανεπιστημιακό άσυλο?Γιατί τέτοια εμμονή με την αστυνομία?

Ναι,είμαι κατά της κατάργησης του ασύλου.Δεν βλέπω τι θα κερδίσουμε με την κατάργησή του.Κάναμε αγώνες για να το κατακτήσουμε,κανείς δεν μας το χάρισε.Δεν γουστάρω να μπαίνουν τα ΜΑΤ κάθε φορά που κρίνουν ότι "παραβιάζεται η τάξη".Χωρίς το άσυλο καμία αγωνιστική απόφαση δεν θα μπορούσε να παρθεί στα πανεπιστήμια,συνεπώς τα σχέδια των τελευταίων χρόνων για ιδιωτικοποίηση της παιδείας θα είχαν περάσει ως τώρα.Ουσιαστικά,ο μόνος λόγος που η κυβέρνηση και οι δημοσιοκάφροι "καίγονται" για το άσυλο,είναι το πολυτεχνείο στην Πατησίων,λόγω των κουκουλοφόρων.Και φυσικά με συμφέρει να υπάρχει μέρος που δεν μπορεί να με κυνηγήσει ο μπάτσος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ήμουν πάνω,έδινα μάθημα...τώρα όμως κατεβαίνω & I can't wait for tomorrow :P

Πάνω κάτω και εσύ. Δεν κουράζεσαι? :P

Άντε καλή τύχη για αύριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orthologistis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΑΡΕΣΟΥΜΕ... ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΟΥΜΕ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
να γιατι δεν πρεπει να καταργηθει..... σημερα αποδειχτηκε στο συνταγμα.....αυτο που ονομαζουμε δημοκρατια καταριφτικε απο την στιγμη που οι βουλευτες δεν μπορουνε τουν αντιλογο και πνιγουν με δακρυγονα καθε φωνη που προσπαθει να τους εναντιωθει.... ΕΝΑ μεγαλο μπραβο στην πολιτεια που αφηνει τους γερους και τα μικρα παιδια ανημπορους μεσα στα χημικα και ενα μεγαλυτερο μραβο σε οσους καταφερατε να καταστρεψετε την προσπαθεια αυτη που γινεται εδω και 30 μερες για ενα καλυτερο μελλον... για να δειτε βια δεν χρειαζεται να πατε στο πανεπιστημιακο ασυλο... πατε και στο συνταγμα... προσφερει καλυτερο θεαμα... ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
να γιατι δεν πρεπει να καταργηθει..... σημερα αποδειχτηκε στο συνταγμα.....αυτο που ονομαζουμε δημοκρατια καταριφτικε απο την στιγμη που οι βουλευτες δεν μπορουνε τουν αντιλογο και πνιγουν με δακρυγονα καθε φωνη που προσπαθει να τους εναντιωθει.... ΕΝΑ μεγαλο μπραβο στην πολιτεια που αφηνει τους γερους και τα μικρα παιδια ανημπορους μεσα στα χημικα και ενα μεγαλυτερο μραβο σε οσους καταφερατε να καταστρεψετε την προσπαθεια αυτη που γινεται εδω και 30 μερες για ενα καλυτερο μελλον... για να δειτε βια δεν χρειαζεται να πατε στο πανεπιστημιακο ασυλο... πατε και στο συνταγμα... προσφερει καλυτερο θεαμα... ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ.....
ναι ναι ναι..συμφωνω απολυτα ...χαιρεστε που θα κατηργηθει και το ασυλο?
επειδ καθε φορα που θα θέλετε να μιλήσετε θα σας φιμώνουν - που σιγα μην μιλάγατε εσεις , τετοιοι που ειστε θα καθοσασταν και θα υπακούγατε σε ο,τι σας έλεγαν- με τα κωλοματ , αυτα τα αβουλα οργανα , που ειναι σαδιστες και γουσταρουν να βαρανε , τρελαίνονται , τους αρέσει !!! ειναι ανώμαλοι και θα τους βαλετε και στα πανεπιστημια ???
ειστε επικινδυνοι για την κοινη γνωμη εσεις που ειστε υπερ της καταργησης αυτού του ακρως δημοκρατικου θεσμου και θα επρεπε να ντρέπεστε ρε ρεζίληδες!!! ριχνουνε δακρυγονα οι ανωμαλοι οπου να 'ναι και δεν κοιταζουν οι ανοητοι ...κανουν ο,τι γουσταρουν ρε και τους θελετε να σας ελέγχουν και νομίμως πλέον ...σας λυπάμαι ρε αλλα πιο πολύ λυπάμαι εμενα και όσους ταυτίζονται με τις αποψεις μου που πρεπει να επομιστούμε τον υδροκεφαλισμό σας...σας παρακαλω ξανασκεφτείτε αυτα που λέτε και αφήστε τον εγωισμό σας ...:hmm: έλεος , βαρεθηκα να ακουω απο παντου φασιστες και το χειρότερο είναι ότι πολλοί τους παίρνουν και στα σοβαρά ...στο 2011 χούμε ..ξυπνηστεεεεεεεεεεεεεε ...η νεα γενια δεν πρεπει να αυτοδεσμέυεται ρε παιδιά ...τόσοι αγωνες για να κατακτηθει η ελευθερια μας -οχι η σημερινη , που δεν υπάρχει καν- και τους ακυρωνεται ολους αντι να τους συνεχίσετε και να παλεψετε για αυτην ...αλλα έτσι σας έμαθαν//σας εξηγησε ποτε κανεις την υπέρτατη αξια της ζωης , της ελεύθερης ζωης??????? μπα , δεν νομιζω!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xdf21

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xdf21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 191 μηνύματα.
lol πραγματικά , το πιστεύεις αυτό που λες?
α και σε κάτι στενά(αυτές τις μέρες) πράγματι υπάρχουν μπάτσοι-ασφαλίτες που δεν το έχουν σε τίποτα να σε σαπίσουν επειδή διαδήλωσες και όπως είπαν σε έναν παιδί σήμερα μετά την πορεία "θα δεις αύριο που θα σου βάλουμε το κοντάρι που κρατάς".
δεν υπάρχει άμεση πρακτική λύση. Θέλει αγώνες.
Φυσικα και το πιστευω. Μπορει να μην εχουμε την καλυτερη αστυνομια, μπορει να εχει τα χιλιαδυο ελαττωματα, αλλα ο λογος που φοβουνται οι διαρρηκτες να μπουκαρουν μεσα στο σπιτι σου δεν εισαι εσυ. Την αστυνομια φοβουνται.


.....νομίζω θα σε βοηθήσει και θα σου προσφέρει ένα καταφύγιο το άσυλο όταν θα σε κυνηγήσουν οι μπάτσοι για να σε γαμήσουν στο ξύλο επειδή διαδήλωσες.
christos0987 εχω διαδηλωσει αρκετες φορες και ποτε δεν με κυνηγησαν να με γ@μ.. επειδη διαδηλωσα και μονο.

Οταν κρατας κονταρια-ροπαλα και πετας μολοτωφ τοτε καλα θα κανουν να σε κυνηγησουν και να σε γ@μ...
Οποιος θελει να βγαινει για να εκτονωνεται τοτε ας παει σε μια σχολη πολεμικων τεχνων και ας αφησει τον κοσμο να διαδηλωνει και να διεκδικει τα δίκια του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
Φυσικα και το πιστευω. Μπορει να μην εχουμε την καλυτερη αστυνομια, μπορει να εχει τα χιλιαδυο ελαττωματα, αλλα ο λογος που φοβουνται οι διαρρηκτες να μπουκαρουν μεσα στο σπιτι σου δεν εισαι εσυ. Την αστυνομια φοβουνται.



christos0987 εχω διαδηλωσει αρκετες φορες και ποτε δεν με κυνηγησαν να με γ@μ.. επειδη διαδηλωσα και μονο.

Οταν κρατας κονταρια-ροπαλα και πετας μολοτωφ τοτε καλα θα κανουν να σε κυνηγησουν και να σε γ@μ...
Οποιος θελει να βγαινει για να εκτονωνεται τοτε ας παει σε μια σχολη πολεμικων τεχνων και ας αφησει τον κοσμο να διαδηλωνει και να διεκδικει τα δίκια του...


ναι μονο που αν θες να μιλησουμε με παραδειγματα ...θα φερω ως παραδειγμα λοιπόν το σημερνινο και κατι που το ειδα με τα ματια μου ...λίγο πιο μακρια απο την βουλή σημερα καποια στιγμη καθόντουσαν εντελώς ήρεμοι μια ομαδα ανθρωπων ,και μερικοι ,μπάτσοι κρατούσαν χειροβομβίδες και ήταν έτοιμοι να της πεταξουν χωρις λόγο!
και του φωναζαν μερικοι απλοι πολίτες που δεν εκαναν τιποτα απολύτως να μην τολμήσει να τις πετάξει έτσι χωρίς λόγο! και φυσικα αυτος επιδεικτικότατα την πέταξε...αμα λέω ότι είναι γελοιοι ...
και φυσικα όλα αυτοι τα ξεκινησαν , οι γνωσστοι άγνωστοι που ξεκινουν τις επιθεσεις ειναι δικοι τους και υπαρχουν ντοκουμεντα και ολα γίνινται για να αμαυρωθεί αυτη η διαδηλωση ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Φυσικα και το πιστευω. Μπορει να μην εχουμε την καλυτερη αστυνομια, μπορει να εχει τα χιλιαδυο ελαττωματα, αλλα ο λογος που φοβουνται οι διαρρηκτες να μπουκαρουν μεσα στο σπιτι σου δεν εισαι εσυ. Την αστυνομια φοβουνται.

Και ο κλέφτης τη φοβάται την αστυνομία, μήπως τον πιάσει. Προφανώς. Μήπως τον πιάσει γενικά όμως. Όχι επειδή υπάρχει από ένας αστυνομικός σε κάθε γωνία τετραγώνου να τρέξει μόλις θα φωνάξεις "βοήθεια". Αυτός που θα σε ληστέψει μέσα στο άσυλο, έχει την ίδια κάλυψη με αυτόν που θα σε ληστέψει σε ένα μέρος χωρίς αστυνομική παρουσία σε δυο-τρία τετράγωνα απόσταση.

christos0987 εχω διαδηλωσει αρκετες φορες και ποτε δεν με κυνηγησαν να με γ@μ.. επειδη διαδηλωσα και μονο.

Οταν κρατας κονταρια-ροπαλα και πετας μολοτωφ τοτε καλα θα κανουν να σε κυνηγησουν και να σε γ@μ...
Οποιος θελει να βγαινει για να εκτονωνεται τοτε ας παει σε μια σχολη πολεμικων τεχνων και ας αφησει τον κοσμο να διαδηλωνει και να διεκδικει τα δίκια του...

Κι εγώ διαδηλώνω πάντα ειρηνικά. Ούτε κοντάρια, ούτε μολότοφ, ούτε πέτρες, ούτε τίποτα.
Τώρα ρώτα τα ΜΑΤ γιατί με έχουν σπρώξει, κλοτσήσει, χτυπήσει, ψεκάσει.
Αλλά άσε αυτά που λέω εγώ. Μπορεί να λέω και τα χειρότερα ψέματα.
Κάνε μια βόλτα στο διαδίκτυο και ψάξε "σύνταγμα 29/6". Θα βρεις αρκετές αναφορές και εικόνες για δυνάμεις καταστολής που επιτέθηκαν σε ειρηνικούς διαδηλωτές, σε γιατρούς και τις εγκαταστάσεις τους, σε ανύποπτους πελάτες καταστημάτων στο Μοναστηράκι, που έριξαν χημικά σε κλειστό χώρο (πράγμα που απαγορεύεται ρητά καθώς μπορεί να αποδειχθεί θανάσιμο) και άλλα πολλά. Εκεί θα δεις πόσο δημοκρατικό είναι το καθεστώς και πόσο στοχευμένα και αιτιολογημένα δρουν τα όργανα επιβολής της τάξης του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,897 μηνύματα.
ναι ναι ναι..συμφωνω απολυτα ...χαιρεστε που θα κατηργηθει και το ασυλο?
επειδ καθε φορα που θα θέλετε να μιλήσετε θα σας φιμώνουν - που σιγα μην μιλάγατε εσεις , τετοιοι που ειστε θα καθοσασταν και θα υπακούγατε σε ο,τι σας έλεγαν- με τα κωλοματ , αυτα τα αβουλα οργανα , που ειναι σαδιστες και γουσταρουν να βαρανε , τρελαίνονται , τους αρέσει !!! ειναι ανώμαλοι και θα τους βαλετε και στα πανεπιστημια ???

Μήπως οι τραμπούκοι των "φοιτητοπατέρων" σε κάθε κομματική συνέλευση ή στις φοιτητικές-κομματικές εκλογές είναι πιο "φυσιολογικοί"; Για ποιο άσυλο μας μιλάς κοπέλα μου; Σύνελθε λίγο. Πού ζεις; Στον κόσμο του Μικρού Πρίγκιπα; Το Ελληνικό Πανεπιστήμιο αυτήν την στιγμή που μιλάμε, έχει πιάσει πάτο ως συνολική εικόνα! Τα αίτια είναι πολλά. Είναι το Υπουργείο, είναι οι καθηγητές των κομμάτων, είναι οι φοιτητοπατέρες, είναι οι αιώνιοι φοιτητές,...κ.α. Όσοι καταφέρουν κάτι από πλευράς ακαδημαϊκής γνώσης, είναι μεμονωμένα κάποιοι φοιτητές που έχουν θέληση για προσωπική δουλειά και κάποιες μειοψηφίες καθηγητών που έχουν φιλότιμο και δεν συμπεριφέρονται ως Έλληνες κακοί δημόσιοι υπάλληλοι. Από την άλλη, η κομματική "ολιγαρχία" αλωνίζει κανονικότατα προσπαθώντας να μην χάσει τις "κεκτημένες" καρέκλες εξουσίας στο Πανεπιστήμιο, σε περίπτωση που χαθεί το άσυλο. Δεν νοιάζονται για την ελευθερία, ούτε για το Πανεπιστήμιο, ούτε για τις σπουδές, ούτε για τους φοιτητές.

Το άσυλο στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο ουδέποτε υπήρξε για να χαθεί τώρα. Πάντα φιμώνεται η ελεύθερη γνώμη και η δημοκρατική σκέψη με βίαιες μεθόδους καταστολής από τους ίδιους τους επονομαζόμενους δημοκρατικούς "εκπροσώπους" των φοιτητών. Το άσυλο, απλά ήταν μια "ομπρέλα" κάλυψης της βρωμιάς και της ανομίας που επικράτησε και επικρατεί στους κόλπους του. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι όταν πριν 5 χρόνια είχε ξεσπάσει ένα από τα πολλά σκάνδαλα, ότι καθηγητές Πανεπιστημίων είχαν παρουσιάσει δικά τους συγγράμματα για τα μαθήματα, διάσημα βιβλία ξένων ερευνητών έχοντας σκίσει το εξώφυλλο, βάζοντας δικό τους με το όνομά τους...και λόγω "ασύλου" δεν έγινε καμία εισαγγελική παρέμβαση. Μάλιστα το θέμα κουκουλώθηκε από τους "θεματοφύλακες" του ασύλου (...). Για όλα αυτά τα θέματα προκειμένου να μην επέλθει νομική δικαιοσύνη, έχει πέσει πολύ ξύλο και άνθρωποι κατέληξαν στο Νοσοκομείο...

Είναι οξύμωρο να ζητάμε άσυλο στο Πανεπιστήμιο όταν το 1974, εδραιώσαμε με αγώνες και θύματα, μια Κοινοβουλευτική Δημοκρατία. Υποτίθεται ότι σε μια Κοινοβουλευτική Δημοκρατία, σε κάθε σημείο της χώρας, υπάρχει αυτονόητο άσυλο. Στην χώρα μας, απλά ζητήσαμε το άσυλο παρ' όλη την αυτονόητη ύπαρξή του, εκ του πονηρού, για να συγκαλύψουμε τις λαμογιές και τις παρανομίες (συνταγματικές καταπατήσεις, παραβίαση άρθρων διαφόρων κωδίκων,...κτλ) της δράσης ορισμένων ομάδων όπως κομματικές παρατάξεις,...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Χτες, οι αστυνομικοί κυνηγώντας διαδηλωτές μπήκαν στα ΕΜΜΕ ΕΚΠΑ, στην Καλαμιώτου και έκαναν ζημιές, στην προσπάθειά τους να μπουν μέσα.
Δεν μου άρεσε που μπήκαν οι αστυνομικοί, αλλά δεν μου άρεσε που μπήκαν και οι διαδηλωτές.
Κάθε βράδυ επίσης, στη σχολή μας κοιμούνται πλανόδιοι και άλλοι, γιατί τους ανοίγουν τα παλλικάρια του Στεκιού. Ούτε αυτό μου αρέσει. Γιατί ΟΛΟ είναι παράλογο.

Δεν με απασχολεί πλέον το ιδεολογικό κομμάτι, με απασχολεί το παράλογο.
Βλέπω στο παραπάνω συμβάν παραβίαση του ασύλου (αφού υπάρχει ακόμα, υφίσταται σαν γεγονός η παραβίαση συμφωνούμε δεν συμφωνούμε) αλλά εκνευρίζομαι θανάσιμα που το πανεπιστήμιο ήταν ανοιχτό και αφύλακτο σε όποιον μαλάκα ήθελε και θέλει. Δεν είναι περίπτερο, δεν είναι υπόστεγο να προφυλαχτούν κάποιοι από τη βροχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
nPb πάψε επιτέλους να γκρινιάζεις για τα κόμματα στο πανεπιστήμιο και να ρίχνεις το φταίξιμο στο άσυλο.

Σε όποια σχολή η φοιτητική συνέλευση έχει γίνει κομματική, σε όποια σχολή το ΔΣ λύνει και δένει, σε όποια σχολή τα κόμματα συνδιαλέγονται με την καθηγητική εξουσία αντί να συνδιαλέγεται ο σύλλογος με τους καθηγητές, φταίνε ΔΥΟ πλευρές:
-Τα κόμματα, προφανώς, και αυτοί οι ανεύθυνοι που τα ψηφίζουν.
-Και οι υπόλοιποι φοιτητές. Όλοι αυτοί που αν μία φορά μιλούσαν μέσω facebook και κανόνιζαν να πάνε σε μια συνέλευση θα είχαν φέρει τα πάνω κάτω. Αλλά οι περισσότεροι δεν θέλουν γιατί δεν ενδιαφέρονται.
Τα λέω για πολλοστή φορά.

Κράτα το σύστημα ως έχει (ή αντικατέστησέ το με της Διαμαντοπούλου) και πέτα το άσυλο. Τίποτε από αυτά δεν θα αλλάξει.
Επιτέλους, το άσυλο δεν είναι αυτό που προστατεύει τις παρατάξεις. Αν το έκανε, δε θα ήθελαν οι δύο μεγαλύτερες και τα κόμματα που εκπροσωπούν να το καταργήσουν.
Τις παρατάξεις τις προστατεύουν οι φοιτητές. Οι φοιτητές που τις στηρίζουν και οι φοιτητές που δεν νοιάζονται αν υπάρχει σύλλογος.


Κι όσο για τις παρανομίες που αναφέρεις παραπάνω, μην βρίσκεις αφορμή να τα φορτώσεις στο άσυλο. Αν το άσυλο προστατεύει την ακαδημαϊκή ελευθερία, το πρώτο πράγμα που δεν καλύπτει είναι η κλεψιτυπία.


Για την τελευταία σου παράγραφο, post 75.
Το τι "δημοκρατία" εδραιώθηκε το 1974 όταν καλέσανε τον Τριανταφυλλίδη να αναλάβει, το είδαμε χθες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
πραβο μπράβο...Α δεν μπορω να πω...εκει στη βουλή ειναι πολύ έξυπνοι ...βεεεεβαια...καλέ ! ψηφίσανε την αρση του ασύλου τωρα..καλοκαιριάτικα , τώρα...που γίνεται ο χαμος στο συνταγμα...μπραβο!
ΖΗΤΩ Η ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ!
ΖΗΤΩ Η ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
καρός ήταν!! ευτηχώς η λογική επικράτησε και η δημοκρατία κατήργησε αυτόν τον μεταχουντικό φοβικο θεσμό!!
(βασικά η πλειψηφία των πολιτών θέλουν κατάργηση, οπότε η απόφαση ήταν 100% δημοκρατική)
https://dimotis-agan.blogspot.com/2009/03/blog-post_9837.html


(μετα απο αυτό η ίσιδα θα έχει ξεπεράσει κάθε όριο νεύρων:devil:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Παιδιά επειδή είναι πολλές οι 13 σελίδες μπορεί κάποιος να γράψει συνοπτικά τα θετικά και τα αρνητικά του ασύλου?

Επίσης ήμουν έτοιμος να πάω εδώ και ακυρώθηκε... τι σόι καινούριος κανονισμός είναι αυτός?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ναι ναι ναι..συμφωνω απολυτα ...χαιρεστε που θα κατηργηθει και το ασυλο?
επειδ καθε φορα που θα θέλετε να μιλήσετε θα σας φιμώνουν - που σιγα μην μιλάγατε εσεις , τετοιοι που ειστε θα καθοσασταν και θα υπακούγατε σε ο,τι σας έλεγαν- με τα κωλοματ , αυτα τα αβουλα οργανα , που ειναι σαδιστες και γουσταρουν να βαρανε , τρελαίνονται , τους αρέσει !!! ειναι ανώμαλοι και θα τους βαλετε και στα πανεπιστημια ???
ειστε επικινδυνοι για την κοινη γνωμη εσεις που ειστε υπερ της καταργησης αυτού του ακρως δημοκρατικου θεσμου και θα επρεπε να ντρέπεστε ρε ρεζίληδες!!! ριχνουνε δακρυγονα οι ανωμαλοι οπου να 'ναι και δεν κοιταζουν οι ανοητοι ...κανουν ο,τι γουσταρουν ρε και τους θελετε να σας ελέγχουν και νομίμως πλέον ...σας λυπάμαι ρε αλλα πιο πολύ λυπάμαι εμενα και όσους ταυτίζονται με τις αποψεις μου που πρεπει να επομιστούμε τον υδροκεφαλισμό σας...σας παρακαλω ξανασκεφτείτε αυτα που λέτε και αφήστε τον εγωισμό σας ...:hmm: έλεος , βαρεθηκα να ακουω απο παντου φασιστες και το χειρότερο είναι ότι πολλοί τους παίρνουν και στα σοβαρά ...στο 2011 χούμε ..ξυπνηστεεεεεεεεεεεεεε ...η νεα γενια δεν πρεπει να αυτοδεσμέυεται ρε παιδιά ...τόσοι αγωνες για να κατακτηθει η ελευθερια μας -οχι η σημερινη , που δεν υπάρχει καν- και τους ακυρωνεται ολους αντι να τους συνεχίσετε και να παλεψετε για αυτην ...αλλα έτσι σας έμαθαν//σας εξηγησε ποτε κανεις την υπέρτατη αξια της ζωης , της ελεύθερης ζωης??????? μπα , δεν νομιζω!:/:

η λέξη δεν κολλαει καθόλου εδω , τη χρησιμοποίησα νομιζοντας ότι εχει αλλα σημασια αλλα τελικα εκανα λάθος...
μη με λετε και αστοιχείωτη!:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
κρίμα αν όντως τα πιστεύεις αυτά που λές
δεν μπορώ να πιστέψω οτι πλέον υπάρχουν άτομα που πιστεύουν αυτο το παραλήρημα παπαριάς που πέραν των καημένων παιδιών των εακ (συριζα), πανσπουδαστικη (κκε) ( που ειλικρινά νομίζουν οτι ζούν ακόμα στο 1970 ) το πιστεύουν μόνο τα αδιαμόρφωτα μυαλά , οι αφελείς και τα άβουλα όντα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
ευχαριστω πολύ για τους χαρακτηρισμους που μου απεδωσες....προφανως θα το ξαναπω δεν ειμαι ουτε απο κκε ουτε απο συρριζα ούτε αδιαμορφωτη , ειμαι απλα δημοκρατικη , τι κριμα που εχετε ξεχασει αυτη τη λεξη..., δηλ. εγω πιστευω σε κατι ενω ολοι εσεις ...θα λεγα κατι βαρυ τωρα αλλα δεν βγαζω ετσι αυθαιρετα συμπερασματα !και σε πληροφορω πως την ιδια απογοητευση που νιωθεις εσυ διαβαζοντας την αναρτηση μου νιωθω και εγω βλέποντας την οπτικη γωνια καποιων και τις σκεψεις του και διαπιστωνω οτι αυτες μπορει να ειναι πολυ επικινδυνες για το κοινωνικο συνολο :/: κριμα...
εγω δεν θα τα παρατησω παντως...θα πολεμω για τα πιστευω μου ...εσεις αν βαριεστε δεν πειραζει καθιστε με σταυρωμενα τα χερια , εχετε συνηθισει να απολαμβανεται αυτα που σας ανηκουν μεν αλλα εχουν κατακτηθει με αιμα απο αλλους δε!

*και μην βαζετε ταμπελες ετσι στο ασχετο ..ειναι πολύα νωριμο..οχι βλεπουμε καποιον που διαφωνει και αμεσως αναρχικο, κουκουλοφορο ,γνωστο αγνωστο , κκε ...ελεος !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anthony

Δραστήριο μέλος

Ο Anthony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 691 μηνύματα.
αχοχαοχαοχαοχοχαοχοαχοχοχοχοχοχαο

καλή συνέχεια στον αγώνα

ξέρεις ε , δημοκρατία , έξω το σύστημα , δωρεάν τα πάντα κλπ κλπ

μαζί προς την νίκη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isida!!!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 1,154 μηνύματα.
χαχαχα χαιρομαι που σε εκανα να γελασεις...
τί ? σε πήρα με το μερος μου? ωωωωωω τρελαινομαι !
δεχομαι συγχαρητηρια! άντε να γινομαστε πολλοι...προς τη νικη!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top