Ποια η στάση σας απέναντι στο άσυλο των πανεπιστημίων;

Ποια η στάση σας απέναντι στο άσυλο;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 188)
  • Το άσυλο δεν πρέπει να καταργηθεί.

    Ψήφοι: 45 23.9%
  • Το άσυλο πρέπει να καταργηθεί άμεσα.

    Ψήφοι: 76 40.4%
  • Μερική άρση του ασύλου σε περιπτώσεις καταστροφών/κλοπών.

    Ψήφοι: 66 35.1%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.5%

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Όσοι είστε φοιτητές στο πολυτεχνείο (ΕΜΠ) πιθανόν θα το μάθατε, οι υπόλοιποι δεν νομίζω μιας και δεν άκουσα να βγήκε στα κανάλια.

Την τελευταία εβδομάδα έγιναν διάφορα στο ΕΜΠ. Αν περάσατε από εκεί θα είδατε ότι η πύλη που είναι 24/7 ανοικτή ήταν κλειστή όλη τη βδομάδα. Το προηγούμενο σ/κ έγινε κάποιο πάρτυ στο χώρο του εμπ. Σε συνδυασμό ή ανεξάρτητα από αυτό (δεν ήμουν εκεί δεν ξέρω) τα νέα κτίρια Ηλεκτρολόγων (παραδόθηκαν πριν λίγους μήνες) καήκαν, όπως και η εν λόγω κεντρική είσοδος (και για αυτό παρέμεινε κλειστή). Είχε προηγηθεί κατάληψη και καταστροφή (πάλι δεν ξέρω αν ήταν από τους καταληψίες ή από άσχετους) του εστιατορίου και του κυλικείου των μηχανολόγων (είναι δίπλα διπλά τα κτίρια). Η πρυτανεία ήταν υπό κατάληψη κάποιες μέρες την εβδομάδα που πέρασε.

Χτες βράδυ μιλώντας με μια φίλη της οποίας το γραφείο είναι κοντά στην πρυτανεία πληροφορήθηκα ότι έγιναν κι άλλα το προηγούμενο σ/κ. Στο ΕΠΙΣΕΥ (ερευνητικό ινστιτούτο εντός ΕΜΠ) μπήκαν και σηκώσαν υπολογιστές (εκ παραδρομής ή από άγνοια ευτυχώς δεν παραβιάστηκε το συρτάρι με τα έγγραφα και τις επιταγές πληρωμών) , όπως επίσης και εργαστήρια παρακείμενα των χώρων του ΕΠΙΣΕΥ (πχ στη φίλη μου πήραν την οθόνη από τον υπολογιστή της).

Πολύς λόγος γίνεται τελευταία για το άσυλο. Υπάρχει η εκδοχή που λέει (την άκουσα εγώ) "αυτά τα κάνουν αυτοί που θέλουν να καταργηθεί το άσυλο και το κάνουν επίτηδες για να δημιουργηθεί η εντύπωση πως το άσυλο υπολειτουργεί"
Υπάρχει και αυτή που λέει "ναι τώρα έχουμε δημοκρατία και μοιάζει το άσυλο να μην έχει "Χρήση" όμως αύριο αν γίνει κάτι? το σύνταγμα πρέπει να ελέγχει κάθε παράμετρο..."

Υπάρχει και μια τρίτη άποψη που ακούω τελευταία: Υπό συνθήκες. Δεν είναι δυνατόν να πέφτει ο άλλος πάνω σου με το αμάξι και να τη βγάζει καθαρή επειδή είναι εντός του ασύλου και οι αστυνομία δεν έρχεται. Δεν είναι δυνατόν να σηκώνουν υπολογιστές και έγγραφα (πριν 1-2 χρόνια είχε συμβεί αυτό στο εργαστήριο μου και από τότε ο καθηγητής έβαλε ιδιωτικό συναγερμό-ναι αυτό επιτρέπεται (!) και μπαινογβαίνουμε με ...κωδικό στα γραφεία μας) και να μένουν ατιμώρητοι.

'Η αυτό που μου είπε χθες η φίλη μου (που ένιωσε την κατάσταση και πιο έντονα) "ναι και το '60 κοιμόντουσαν με ανοιχτες τις πόρτες αλλά όταν οι κλοπές αυξήθηκαν αρχίσαμε να κλειδώνουμε! αυτά τα πράγματα είναι δυναμικά και δεν γίνεται να μένουμε κολλημένοι. Δεν είναι δυνατόν να φοβάμαι να μείνω στο εργαστήριο μέχρι λίγο πιο αργά γιατί δεν ξέρω τι θα μου συμβεί!"

Κατά προτίμηση χωρίς να αρχισούμε κομματικές αναλύσεις ποια είναι η στάση σας απέναντι στο πανεπιστημιακό άσυλο ΣΗΜΕΡΑ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Νομίζω τα κατάλειπα της δικτατορίας λειτουργούν πολύ αρνητικά σε αυτό το θέμα, το οποίο αποτελεί ταμπού για κάθε κυβέρνηση.

Δύο καλές μου φίλες ορκίστηκαν φέτος κάτω από πολύ άσχημες συνθήκες. Η μία τελειώσε το Πρόγραμμα Ψυχολογίας του Φ.Π.Ψ. και δεν ορκίστηκε στο κεντρικό κτίριο του Πανεπιστημίου επειδή είχαν γίνει βανδαλισμοί με τις καταλήψεις. Ορκίστηκε στην Φιλοσοφική σε χύμα συνθήκες και πάλι καλά, μέχρι την προηγούμενη μέρα δεν ήξερε καν αν θα γίνει η ορκομωσία!

Η άλλη τελείωσε Αγγλική και ορκίστηκε το φθινόπωρο. Και πάλι λόγω βανδαλισμών τους πήγαν σε ένα παρακμιακό όπως μου είπε κτίριο στο κέντρο της Αθήνας. Και όλα αυτά επειδή κάποιοι με τις ευκολίες που τους δίνει το άσυλο τα κάνουν όλα γης μαδιάμ μόνο και μόνο για την κ***α τους.

Μου φαίνεται ανούσιο το άσυλο στην εποχή μας. Εξυπηρετεί κυρίως αιώνιους φοιτητές που μόνη τους ασχολία είναι οι παρατάξεις, κωλοβαράνε και τσαμπουκαλεύονται με τα λεφτά των γονιών να τους υποστηρίζουν στις "σπουδές". Αλλά και πάλι δεν είμαι απόλυτη. Σε περιπτώσεις όμως όπως οι παραπάνω ή αυτή που είχε η XRZ θα ήθελα κατάργησή του (προσωρινή).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
εφόσον το άσυλο γίνεται μέσον εκμετάλευσης της δημοκρατίας μας και των δικαιωμάτων που μας παρέχει αυτή, τότε το ίδιο το άσυλο πρέπει να προστατευτεί απ τη δημοκρατία.
Θεωρώ ότι η μερική άρση του ασύλου είναι απαραίτητη....
όπως και με το βουλευτικό άσυλο.... μπορεί ο άλλος επειδή είναι βουλευτής κι έχει πολιτικό άσυλο να πουλάει παράδειγμα ναρκωτικά?
Μιας και η απάντηση είναι προφανέστατα όχι, τότε το ίδιο ισχύει και για την περίπτωση του πανεπιστημίου.
Καλώς ή κακώς, δεν θα το σχολιάσω αυτό τώρα, οι φοιτητές απέδειξαν πολλάκις ότι δεν είναι σε θέση να περιφρουρήσουν τις καταλήψεις τους και να φέρουν τον απλό θεατή και πολίτη με το μέρος τους.
Όταν οι πολίτες καλούνται επανηλημένα να πληρώσουν τα σπασμένα των καταλήψεων με το πορτοφόλι τους, τότε δεν μπορουν να ζητουν να είναι και ο κόσμος με το μέρος τους.
Το ένα χέρι νύβει το άλλο...
Τώρα βέβαια υπάρχει ένα μεγάλο ζήτημα..
ΠΟΙΟΣ είναι αυτός ο οποίος είναι σε θέση αμερόληπτα και αντικειμενικά να ορίσει τι σημαίνει ΜΕΡΙΚΗ ΑΡΣΗ του ασύλου?
Και πως μπορούμε να περιφρουρήσουμε το ότι δεν θα χρειαστεί ποτε να υπάρξει ένας ακόμα Νοέμβρης του 73?

Ο κανένας είναι μάλλον η απάντηση... η λύση είναι ώντας συνειδητοί πολίτες ίσως...? δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
εφόσον το άσυλο γίνεται μέσον εκμετάλευσης της δημοκρατίας μας και των δικαιωμάτων που μας παρέχει αυτή, τότε το ίδιο το άσυλο πρέπει να προστατευτεί απ τη δημοκρατία.
Θεωρώ ότι η μερική άρση του ασύλου είναι απαραίτητη....
όπως και με το βουλευτικό άσυλο.... μπορεί ο άλλος επειδή είναι βουλευτής κι έχει πολιτικό άσυλο να πουλάει παράδειγμα ναρκωτικά?
Μιας και η απάντηση είναι προφανέστατα όχι, τότε το ίδιο ισχύει και για την περίπτωση του πανεπιστημίου.
Καλώς ή κακώς, δεν θα το σχολιάσω αυτό τώρα, οι φοιτητές απέδειξαν πολλάκις ότι δεν είναι σε θέση να περιφρουρήσουν τις καταλήψεις τους και να φέρουν τον απλό θεατή και πολίτη με το μέρος τους.
Όταν οι πολίτες καλούνται επανηλημένα να πληρώσουν τα σπασμένα των καταλήψεων με το πορτοφόλι τους, τότε δεν μπορουν να ζητουν να είναι και ο κόσμος με το μέρος τους.
Το ένα χέρι νύβει το άλλο...
Τώρα βέβαια υπάρχει ένα μεγάλο ζήτημα..
ΠΟΙΟΣ είναι αυτός ο οποίος είναι σε θέση αμερόληπτα και αντικειμενικά να ορίσει τι σημαίνει ΜΕΡΙΚΗ ΑΡΣΗ του ασύλου?

Μέχρι εδώ πάμε πάσο!:)

Και πως μπορούμε να περιφρουρήσουμε το ότι δεν θα χρειαστεί ποτε να υπάρξει ένας ακόμα Νοέμβρης του 73?

Εδώ μου αρχίζεις τους γνωστούς γκαιμπελισμούς της "αριστεράς με τις γραβάτες" και της αριστεράς που έχει κολλήσει πίσω στα 60's αδιαφορώντας για την πολιτική εξέλιξη των πραγμάτων.. Αλίμονο αν οι επαναστάσεις των ανθρώπων αγαπητή Κουε, στηρίζονταν επάνω σε μια λέξη που περιγράφει απολιθωμένους στόχους. Μια λέξη που γίνεται καραμέλα στις γλώσσες όλων εκείνων που μας κοροϊδεύουν μέσα στην ίδια μας τη μάπα για να εξυπηρετούν, μόνο οι θεοί ξέρουν τι...

Δεν υπάρχει ιδεώδες πιά... Υπάρχει το χρήμα και αυτοί που το θέλουν! Όλος ο πλανήτης έχει ενωθεί κάτω από το χρήμα. Αν ποτέ υπάρξει χούντα στην Ελλάδα, θα είναι επειδή θα υπάρχει και σε όλο τον υπόλοιπο κόσμο. Έχουμε ηρεμήσει πολιτικά και ανήκουμε σε μια οικογένεια κρατών, οπότε το '73 δεν επιστρέφει. Τώρα αν υπάρξει χούντα ποτέ ξανά, μην έχετε για τόσο βλάκα το λαό. Κάπου και κάπως θα βρεί να επαναστατήσει. Δε του χρειάζεται να έχει συνεχώς το άσυλο, αλλά του χρειάζεται συνεχής ενημέρωση και γνώση των δικαιωμάτων του και των εξελίξεων.

Άνθρωπος χωρίς μια ώρα άσυλο, παραμένει άνθρωπος.
Άνθρωπος χωρίς μια ώρα γνώσης είναι βλαξ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
val... ρητορικές ήταν οι ερωτήσεις μου....
προσωπικά είμαι σίγουρη ότι δεν θα έχουμε ξανά χούντα της μορφής που είχαμε....
έρχετε έτσι κι αλλιώς μια άλλη είδους χούντα, πιο ευρωπαϊκή... πιο αμερικανική... αυτή που ορίζει παρακολούθηση του πολίτη από όλες τις μεριές για... το καλό του!
αυτη τη χούντα που βάζει κάμερες παντού... για το καλό του...
και δυστυχώς αυτή τη χούντα ο μέσος ευρωπαίος πολίτης δεν την βλέπει... γιατί δουλεύει απ το πρωι ως το βραδυ για να ξεπληρώσει τα χρέη του... για το καλό του...

τες πα... αν συνεχίσω θα είμαι εκτός θέματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,507 μηνύματα.
val... ρητορικές ήταν οι ερωτήσεις μου....
προσωπικά είμαι σίγουρη ότι δεν θα έχουμε ξανά χούντα της μορφής που είχαμε....
έρχετε έτσι κι αλλιώς μια άλλη είδους χούντα, πιο ευρωπαϊκή... πιο αμερικανική... αυτή που ορίζει παρακολούθηση του πολίτη από όλες τις μεριές για... το καλό του!
αυτη τη χούντα που βάζει κάμερες παντού... για το καλό του...
και δυστυχώς αυτή τη χούντα ο μέσος ευρωπαίος πολίτης δεν την βλέπει... γιατί δουλεύει απ το πρωι ως το βραδυ για να ξεπληρώσει τα χρέη του... για το καλό του...

τες πα... αν συνεχίσω θα είμαι εκτός θέματος

Τώρα ναι, μιλάς σύμφωνα με το σκεπτικό μου. Δεν έχω τίποτε να συμπληρώσω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
μα για να γινει (τελος παντων) "Επανασταση" χρειαζεσε το ασυλο??? μιας και αναφερθηκε και το 73 δεν υπηρχε το ασυλο ωστοσο βρηκαμε τον τροπο και πιστευω πως παντα θα το βρισκουμε τον τροπο οπως ειπε και ο Valder

θεωρω πως δεν χρειαζετε το ασυλο
ή μαλλον πιο σωστα δε χρειαζεται υπο την μορφη που υφισταται αυτη τη στιγμη. Αυτη τη μορφη που επιτρεπει και προστατευει τους εγκληματιες...

ειμαι στη γεωπονικη πρωτο ετος οποτε συγχωρεστε με για οποιαδηποτε κενα γνωσεων απο 16 Οκτωβριου μεχρι τωρα εχουν γινει πανω απο 15 μερες καταληψη δε μπορω να πω πως εχουν σημειωθει μεγαλες καταστροφες περα απο μερικα τζαμια και συνθηματα στους τοιχους...
πιστευω αυτη τη στιγμη πως η μεγαλυτερη απωλεια που δεχομαι ως φοιτητης ειναι οι χαμενες ωρες μαθηματος (συνδυαζοντας το με το... "Άνθρωπος χωρίς μια ώρα άσυλο, παραμένει άνθρωπος.
Άνθρωπος χωρίς μια ώρα γνώσης είναι βλαξ!") και μαλιστα χωρις λογο απλα και μονο επειδη καποιοι τυποι (οι οποιοι πανε γυρευωντας...............) 6+ ετος δεν εχουν τι να κανουν, βαριουνται, και ισως ζηλευουν (! ?) τους αγωνιστες του Πολυτεχνειου οποτε επιθυμουν να αποκτησουν παρομοιες εμπειριες....

χμμμ τωρα που το σκεφτομαι πραγματι για αυτα τα ατομα το ασυλο χρειαζεται ομως μαλλον εγω και αυτοι δεν εννουμε το ιδιο ασυλο......;)

(οποιος καταλαβε καταλαβε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

m3nt0r

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο m3nt0r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει 211 μηνύματα.
Πραγματικά δεν βλέπω τι σκοπό εξυπηρετεί το περιβόητο άσυλο:

Ποιούς προστατεύει και απο ποιόν;

Νομίζει κανείς οτι μια φασιστική κυβέρνηση θα το σεβαστεί;
"Αλτ, εδώ είναι άσυλο δεν μπορούμε να μπούμε να δείρουμε/συλλάβουμε τους αντιφρονούντες" ,λες και έχει κανένα πεδίο ενέργειας,ωραίο αστείο.Τα ίδια με τη χούντα θα γίνουν και τότε.Το άσυλο δεν εξυπηρετεί κανέναν πρακτικό σκοπό καθώς όταν καποιος με ισχύ θέλει να μπεί,θα μπεί και χωρίς καμία συνέπεια,και απο την άλλη έχουμε και τους "πανέξυπνους" τους αντιεξουσιαστές και το καθρεπτικό τους ισοδύναμο στην "εξυπνάδα" τους ακροδεξιούς να σκοτώνονται με αφορμή αυτό το θέμα,φυσικά κανείς δεν έχει καταλάβει ότι δεν τους γουστάρει κανείς και ότι αμα θέλουν να συνεχίσουν τις μπούρδες τους και τα σπασιματά τους(που πληρώνουν όπως πάντα οι αθώοι) να πάνε να βρούν δικιά τους χώρα.

Όποιος φταίει πρέπει να πληρώνει σύμφωνα με τον νόμο(τουλάχιστον τους κοινά αποδεκτούς νόμους σε όλες τις ελέυθερες χώρες) και όχι να πάει στην φωλίτσα του στο ακαδημαικο, για όνομα του θεού, άσυλο και να κάνει το κορόιδο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Κατά προτίμηση χωρίς να αρχισούμε πολιτικές αναλύσεις ποια είναι η στάση σας απέναντι στο πανεπιστημιακό άσυλο ΣΗΜΕΡΑ?

Αντιλαμβάνεσαι ελπίζω ότι αυτό που λες είναι άκυρο τελείως. Το θέμα του ασύλου είναι πέρα για πέρα πολιτικό. Παρόλαυτα θα σου κάνω τη χάρη να μην ποστάρω. Έχω γράψει τις θέσεις μου για το άσυλο σε πολλά νήματα στο e-steki ενώ έχω μιλήσει για τη χρησιμότητά του στο σήμερα εδώ.

Από εκεί και έπειτα, η δεύτερη επιλογή της δημοσκόπησης είναι άκρως προβοκατόρικη και τουλάχιστον προκλητική. (Λες και φταίει το άσυλο για τα προβλήματα της κοινωνίας... λες και στην Ομόνοια που δεν έχει άσυλο γίνεται κάτι με τα πρεζάκια, ήμαρτον.) Ίσως έτσι πάρεις τα αποτελέσματα που θέλεις από τη δημοσκόπηση..

Τέλος, ας σημειωθεί πως με τον ισχύοντα νόμο-πλαίσιο το άσυλο αίρεται αυτόματα σε αυτόφωρα κακουργήματα.

edit:

@Cancerman: Για ψάχτα λίγο καλύτερα. Το 1973 υπήρχε άσυλο και διευκόλυνε τη συσπείρωση του κόσμου στο Πολυτεχνείο. Φέτος στην εκπαιδευτική πορεία της 27ης Ιούνη, προσωπικά ένιωσα ασφαλής μόνο όταν μπόρεσα και μπήκα στη Νομική και ξέρω ότι αν δεν υπήρχε το άσυλο, εκτός από τα άπειρα δακρυγόνα και χημικά, θα είχα φάει αρκετό ξύλο και ενδεχομένως και παραλυτικά όπως κάποιοι άλλοι φοιτητές που δεν μπόρεσαν/πρόλαβαν να μπουν μέσα στο Πανεπιστήμιο. Θυμηθείτε την κοπέλα που τη δέρνουν οι μπάτσοι με το ανάποδο του γκλοπ και δίπλα η μάνα της παρακαλάει κλαίγοντας... Αλλά ξέχασα είναι άχρηστο σήμερα το άσυλο μωρέ, ας πεθαίναμε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
^ περιεργο γιατι φοιτητης της Πανσπουδαστικης μου το ειπε? anyway ειπα συγγνωμη για οποιοδηποτε κενο γνωσης

γιατι? σε κυνηγουσανε τον Ιουνη? για πιο λογο? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Oι λογοι της υπαρξης του ασυλου ειναι σιγουρα πολιτικοι κι διασφαλιζουν την δυνατοτητα του φοιτιτικου κινηματος να απαιτησει εξελιξεις για το μελλον.Οσο κι αν ειμαστε σε μια εποχη οπου τα ιδαλματα ιδεολογικα εχουν καταρρευσει νομιζω οτι οι νεοι ειναι οι πρωτοι σε καθε εποχη σε ριξικελευθρα κινηματα.Θυμιζω οτι μετα τις καταληψεις που καθυστερησαν την ψηφιση του νομοσχεδιου για τισ αλλαγες στην παιδεια κι τα ιδιωτικα πανεπιστημια ακουλουθησε σωρεια απεργιων απο εργαζομενους που καταλαβαν οτι με οργανωμενη κι συνεχη διαμαρτυρια μπορουσαν να πετυχουν κατι.Αν οι καταληψεις ειχαν διαλυθει το νομοσχεδιο θα χε ψηφιστει ετσι πιστευω ομως το ασυλο προστατευσε τους καταληψιες.
Νομιζω οτι οι καταληψη των πανεπθιστημιων απο αναρχικους τονιζονται υπερβολικα απο τα μμε για θεματα τηλεθεασης αλλα κι για πολιτικους λογους.Δεν ειναι πια τοσο περιεργο οτι καταφευγουν αναρχικοι κι ταραχοποια στοιχεια εκει τους εχουμε δει σε διαδηλωσεις,σε αγωνες ποδοσφαιρου οπου μπορουν να προκαλεσουν καταστροφες.Αυτο που με εκνευριζει ειναι το μμε θελουν να αποκαλουν τα ατομα αυτα φοιτητες ενω δεν εχουν καμια σχεση με το πανεπιστημιο πολλες φορες.Ειδικα στην περιπτωση ενος κουκουλοφορου που πυροβολησε τους αστυνομικους μπροστα απο την παλια φιλοσοφικη παρουσιαστης καναλιου τον αποκαλεσε φοιτητη ενω η ταυτοτητα του ειναι αγνωστη.
Οσο αναφορα το πολυτεχνειο ειδικα πιστευω οτι θα επρεπε να χαν λαβει ηδη ολοι εκει διδασκοντες κι φοιτητες ειδικα μετρα για να προστατευσουν το πανεπιστημειο τους που ξερουν οτι ειναι στοχος.Τοσα χρονια αυτο που ειδα φετος στο Αριστοτελειο με τον πρυτανη κι την αντιπροσωπεια που βγηκαν κι διαμαρτυρηθηκαν κι εδιωξαν τους ενοπλους δεν εχει γινει στο πολυτεχνειο.Αντιθετα θα επρεπε να λαβουν οι ιδιοι δρακοντεια μετρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Από εκεί και έπειτα, η δεύτερη επιλογή της δημοσκόπησης είναι άκρως προβοκατόρικη και τουλάχιστον προκλητική. (Λες και φταίει το άσυλο για τα προβλήματα της κοινωνίας... λες και στην Ομόνοια που δεν έχει άσυλο γίνεται κάτι με τα πρεζάκια, ήμαρτον.) Ίσως έτσι πάρεις τα αποτελέσματα που θέλεις από τη δημοσκόπηση..

Δε νομίζω πως η XRZ έβαλε αυτή την επιλογή για να προκαλέσει ή για προβοκάτσια! Μάλλον ήθελε να μέσω αυτής να εκφράσει ένα συγκεκριμένο σύνολο ανθρώπων που θα απαντούσε με αυτό τον τρόπο. Είσαι αρκετά υπερβολικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δε νομίζω πως η XRZ έβαλε αυτή την επιλογή για να προκαλέσει ή για προβοκάτσια! Μάλλον ήθελε να μέσω αυτής να εκφράσει ένα συγκεκριμένο σύνολο ανθρώπων που θα απαντούσε με αυτό τον τρόπο. Είσαι αρκετά υπερβολικός.

Τότε γιατί η πρώτη επιλογή είναι πολύ πιο μετριοπαθής στον τρόπο διατύπωσής της;

^ περιεργο γιατι φοιτητης της Πανσπουδαστικης μου το ειπε? anyway ειπα συγγνωμη για οποιοδηποτε κενο γνωσης

γιατι? σε κυνηγουσανε τον Ιουνη? για πιο λογο? :confused:

Γιατί διαδήλωνα μαζί με άλλους χιλιάδες φοιτητών ενάντια στις αντιεκπαιδευτικές μεταρρυθμίσεις. Για περισσότερες λεπτομέρειες εδώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cancerman

Δραστήριο μέλος

Ο Cancerman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 407 μηνύματα.
βασικα εννοσα αν συμμετειχες σε μια ειρηνικη και ηρεμη διαδηλωση γιατι να σε κυνηγανε? ετσι δεν τους αρεσες και ειπαν να βαρεσουν στο ψαχνο?? :confused: αν βεβαια αναμιχθηκες με ταραχοποια στοιχεια (και σε παρακαλω μην αρνηθεις την υπαρξη τετοιων...-γιατι καποιοι απο τη σχολη μου αρνουνται την υπαρξη τους) τοτε αυτο που μου ρχεται στο μυαλο ειναι ας προσεχες... οσο κυνικο/εγωιστικο εκ μερους μου κι αν ακουγεται δυστυχως και συγγνωμη αυτο πιστευω... αλλιως τι να πω εχουμε εμεις οι φοιτητες και οχι μη τοσο μεγαλα προβληματα με τα εκτελεστικα οργανα και μαλιστα δεν εχω παρει την παραμικρη ιδεα? μα καλα που ζω?? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Δεν αναμίχθηκα με ταραχοποιά στοιχεία. Δεν υπήρξαν καν τέτοια σε αυτήν τη διαδήλωση. Αν δε βαριέσαι διάβασε το αρθρο που λίνκαρα πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evangelia

Νεοφερμένος

Η evangelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
EMUFEAR αν καποιος δεν εχει κατεβει σε διαδηλωση δεν μπορει να ξερει πως εχουν τα πραγματα. Πριν περασω στο πανεπιστημιο και μεγαλωνοντας σε επαρχιακο περιβαλλον ειχα την αισθηση οτι αν εισαι καλο παιδι, δεν κανεισ φασαριες και δε προκαλεις δεν εχεισ να φοβηθεις τιποτα. Απο τις λιγες εμπειριες μου σε ειρηνικες πορειες στη θεσαλονικη εχω μαθει τοσα πολλα που δυστυχως αν τα μοιραστω θα με περασουν για χρωματισμενη και προκατειλημμενη ... η αντιμετωπιση απτην αστυνομια ειναι απαραδεκτη! καθε διαδηλωτης ειναι καχυποπτος και κουμουνιστης!(χωρις να εμπεριεχει σχολιο απο μερους μου το δευτερο, απλα θελω να δειξω τη νοοτροπια).
οσο γοα το δευτερο.....ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ειμαι τοσο εκνευρισμενη για την παραπληροφορηση που υπαρχει, ουτε ενας κωλοδημοσιογραφος δε εχει ανοιξει να διαβασει τη διατυπωση του νομου, την οποια διακριτικα(...) ανεφερε προσφατα ο πρυτανης Αριστοτελειου. Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΦΟΡΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ !!!!! δεν νοειται ασυλο οταν μεσα κατασρεφονται περιουσιες και η αστυνομια ειναι παρουσα.Δεν χρεαζεται αποφαση απο πρυτανικο συμβουλια κλπ. ε τωρα εγω να πιστεψω οτι οι αστυνομικοι που επικαλουνται το ασυλο δεν επεμβαινουν επειδη δεν ξερουν τον νομο?.....:mad: εμενα κατι μου βρωμαει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

emufear

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο emufear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 1,730 μηνύματα.
Έχεις απόλυτο δίκιο Ευαγγελία. Να προσθέσω κάποια παραδειγματάκια. Οι αστυνομικοί έχουν κληθεί πολλάκις στην Πανεπιστημιούπολη αλλά δεν έχουν έρθει ποτέ προφασιζόμενοι το άσυλο ενώ όταν υπήρξε "τρομοκρατική" επίθεση σε ένα πολιτικό γραφείο κοντά στην Πανεπιστημιούπολη χώθηκαν μέσα χωρίς καμία άρση του ασύλου για να ψάξουν. Για να μη λέμε και ό,τι θέλουμε δηλαδή..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
EMUFEAR αν καποιος δεν εχει κατεβει σε διαδηλωση δεν μπορει να ξερει πως εχουν τα πραγματα. Πριν περασω στο πανεπιστημιο και μεγαλωνοντας σε επαρχιακο περιβαλλον ειχα την αισθηση οτι αν εισαι καλο παιδι, δεν κανεισ φασαριες και δε προκαλεις δεν εχεισ να φοβηθεις τιποτα. Απο τις λιγες εμπειριες μου σε ειρηνικες πορειες στη θεσαλονικη εχω μαθει τοσα πολλα που δυστυχως αν τα μοιραστω θα με περασουν για χρωματισμενη και προκατειλημμενη ... η αντιμετωπιση απτην αστυνομια ειναι απαραδεκτη! καθε διαδηλωτης ειναι καχυποπτος και κουμουνιστης!(χωρις να εμπεριεχει σχολιο απο μερους μου το δευτερο, απλα θελω να δειξω τη νοοτροπια).
οσο γοα το δευτερο.....ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΟΝΟΜΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ειμαι τοσο εκνευρισμενη για την παραπληροφορηση που υπαρχει, ουτε ενας κωλοδημοσιογραφος δε εχει ανοιξει να διαβασει τη διατυπωση του νομου, την οποια διακριτικα(...) ανεφερε προσφατα ο πρυτανης Αριστοτελειου. Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΠΑΡΕΜΒΑΙΝΕΙ ΟΤΑΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΥΤΟΦΟΡΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ !!!!! δεν νοειται ασυλο οταν μεσα κατασρεφονται περιουσιες και η αστυνομια ειναι παρουσα.Δεν χρεαζεται αποφαση απο πρυτανικο συμβουλια κλπ. ε τωρα εγω να πιστεψω οτι οι αστυνομικοι που επικαλουνται το ασυλο δεν επεμβαινουν επειδη δεν ξερουν τον νομο?.....:mad: εμενα κατι μου βρωμαει...
Επίσης κανενας δεν αναφερει στα ΜΜΕ οτι μπορει με το υπαρχον νομικό πλαίσιο να αρθεί μερικώς το άσυλο απο το πρυτανικό συμβουλιο. Κατι σαπιο υπαρχει εδω πραγματι, του στυλ "ασε αρκετους να κανουν εκτροπα υπο την αιγιδα του ασύλου ωστε να δικαιολογηθεί μονιμη άρση του".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Αντιλαμβάνεσαι ελπίζω ότι αυτό που λες είναι άκυρο τελείως.

είμαι ακόμα στην πρώτη σελίδα οπότε αν λυθεί παρακάτω θα διορθώσω, αλλά δεν το θεωρώ άκυρο... ίσως είναι λάθος διατύπωση και θα το διορθώσω...

εννοώ χωρίς να αρχίσουμε κομματικές αναλύσεις... (καλοί/κακοί νδ-ιτες, καλοί/κακοί εαακ-ιτες κτλ)...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Τότε γιατί η πρώτη επιλογή είναι πολύ πιο μετριοπαθής στον τρόπο διατύπωσής της;


(καλή διάθεση έχω αλλά εσύ όχι οπότε PLz μην με παρεξηγήσεις!)

αυτή μου ήρθε αυτή έβαλα! Αν σκεφτείς κάποια πιο σωστή πμ να την αλλάξω (ή άλλαξε την εσύ τι να σε πω!).
Και όντως, η δεύτερη είχε να κάνει με το πως ακούω τους πολέμιους του ασύλου να υπερσπίζουν την άποψη τους (αυτούς που είναι 100% κατά). Αν έχω κάνει λάθος διορθωσε με! δεν είμαι παντογνώστης, ούτε διεκδικώ τέτοιο ρόλο. Και τις 3 απόψεις ακριβώς ΕΤΣΙ τις άκουσα από φοιτητές και έτσι της έγραψα :)

εδιτ1: επίσης ίσως στη δική μου συνείδηση είναι προφανές το γιατί πρέπει να υπάρχει άσυλο οπότε δεν έδωσα περισσότερη σημασία στην "παγιωμένη" κατάσταση με τον προφανή για μένα λόγο ύπαρξης οπότε και δεν κάθησα να γράψω έκθεση ιδεών στη δημοσκόπηση :)
--------------------------------------------------------------------


Καταρχήν να διευκρινήσω ότι δεν γνωρίζω τους νόμους. Γνωρίζω το εξής και διορθωστε με . Άρση του ασύλου γίνεται (πχ σε περιπτώσεις κλοπών) όταν συμφωνήσει το πρυτανικό συμβούλιο. Κάνω λάθος? Τότε γιατί κοντέψανε να "φάνε" έναν καθηγητή που έφερε την αστυνομία να πάρει αποτυπώματα όταν του σηκώσανε το εργαστήριο (σε ολόκληρο το εμπ τότε είχε γίνει πανικός για την αυθαιρεσία του τότε προέδρου της σχολής μου, για καταπάτηση ασύλου...Για κάποιες μέρες μπροστά από το κτίριο των Ηλεκτρολόγων ήταν ένα ΛΕΗΛΑΤΗΜΕΝΟ αστυνομικό όχημα-σηκώσαν καθίσματα/πομπούς/σειρήνες, ΤΑ ΠΑΝΤΑ και το βάψαν με σπρέι)... μα... γιατί???? αφού λειτουργούσε βάσει νόμου! Να πάρει αποτυπώματα από το εργαστήριο ήρθε!!!!

΄ΤΩΡΑ με αυτά τα γεγονότα γιατί δεν ήρθε η αστυνομία να πάρει αποτυπώματα? ΚΛΕΨΑΝΕ!!!! Οι-εξωπολυτεχνειακοί- καταληψίες μέρα μεσημέρι απέναντι από το κτίριο φυσικής (όπου γίνονταν κανονικά οι εργασίες/τα μαθήματα) έπιναν τους μπάφους τον έναν μετά τον άλλο και όλοι μας (Including οι φύλακες) απλά τους... βλέπαμε! Δεν τα βάζω με τους φύλακες, είναι λίγοι και έχουν οικογένειες οι άνθρωποι δεν θα το παίζαν "ήρωες" φυσικά απλά θέτω την κατάσταση...

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι χρειάζεται πρυτανική απόφαση για την άρση και στο συμβούλιο συμμετέχει και εκπρόσωπος του φοιτητικού κινήματος. Οι "πολέμιοι" του ασύλου λένε ότι ο εκπρόσωπος είναι πάντα απών και χωρίς απαρτεία απόφαση δεν παίρνεται. Είμαι λάθος?

Να πω και τη δική μου γνώμη πάνω στο θέμα... Δεν επιθυμώ την κατάργηση του ασύλου αλλά δεν δέχομαι επουδενί την εκμετάλλευση του από κανέναν. Ούτε από τους καθηγητές/παράγοντες που κάνουν "περίεργα" πειράματα και αναλαμβάνουν "περίεργα" porject υπό την προστασία του ασύλου (όχι δεν εννοώ τις έρευνες για το AIDS πχ που γράφεις στο άρθρο σου emufear, αλλά μιας και τα ξέρεις τα πράγματα όπως δείχνεις θα ξέρεις ότι δεν γίνονται ούτε μόνον "αθώες" έρευνες εντός πανεπιστημίων, ούτε ΒΕΒΑΙΑ έρευνες που χρηματοδοτούνται από φορείς όπως η ΓΓΕΤ κτλ, οι "διαφανείς" να το πω έτσι χρηματοδοτήσεις), ούτε να κάνω κεφάλι από τους μπάφους 10 η ώρα το βράδυ στεκόμενη στην πολυκατοικία απέναντι απο της εστίες (τις παλιές) του ΕΜΠ (έμενε μια φίλη μου σε πολυκατοικία ακριβώς απέναντι από τις εστίες παλιότερα και η Ηρώων Πολυτεχνείου σε εκείνο το ύψος συχνότατα δεν περπατιόταν από τη μυρωδιά), ούτε να κάθομαι και να βλέπω τη δουλειά μου -ναι αυτή την ερευνητική που οφείλει να προστατεύει το άσυλο- να κινδυνεύει να χαθεί. Φτιάχνω (θέλω να φτιάξω) μια συσσκευή που θα χρησιμοποιηθεί για την ανίχνευση του καρκίνου ορισμένων περιπτώσεων χωρίς να χρειάζεται χειρουργική επέμβαση όπως γίνεται τώρα... Αμα μου χάσεις αυτά που έχω βρει και αυτά που μελετάω η δουλειά θα πάει πίσω... ΘΕΛΩ το άσυλο να με προστατέυει και εμένα και τη δουλειά μου και όλα και όχι να υπάρχει ο κίνδυνος να μου τα σηκώσουν όλα κάποιοι...

Από την άλλη θέλω να ξέρω ότι υπάρχει τρόπος να προστατευτώ αν στην επόμενη πορεία του πολυτεχνείου αρχίσουν να πέφτουν δακρυγόνα και να με βαράνε... Για αυτό ΔΕν θέλω να καταργηθεί το άσυλο... Θέλω όμως να λειτουργήσει σωστά...

Και δεν νομίζω ότι σήμερα λειτουργεί σωστά όταν στην περίπτωση που ο καθηγητης (πχ) έφερε την αστυνομία για αποτυπώματα ξεσηκώθαν οι υπέρμαχοι του ασύλου και έγινε χαμός. Θα έπρεπε να τους αφήσουν να μπουν. Ακόμα και να τους βοηθήσουν σε εκείνη τη φάση γιατί τότε προστατευαν την ελευθερη διακίνηση ιδεών και την έρευνα. Θέλω το άσυλο να μην με προστατεύει μόνο από την αστυνομία αλλά να με προστατέυει και από όλους αυτούς που λειτουργούν στον αντίποδα της.

Και για αυτό θεωρώ ότι οι "σκληροπυρηνικοί" υποστηρικτές του [ έτσι και δω μπάτσο σε ακτίνα 0.5 Km από τις πύλες τον "έφαγα"] είναι κοντόφθαλμοι και τελικά είναι αυτοί που τελικά θα καταστρέψουν το άσυλο / οδηγήσουν στην κατάργηση του...

imo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top