Ποια η γνώμη σας για τα ιδιωτικά σχολεία;

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ωραίες αυταπάτες έχετε. Λέει ο άλλος σε ιδιωτικό δε χρειάζεται φροντιστήρια άρα θα κάνω μια απόσβεση και θα το παίζω στο σόι και νεόπλουτος καπιταλας. Φυσικά χρειάζεσαι φροντιστήρια, εδώ με φροντιστήρια πατώνουν άτομα από το αμερικανικό κολλέγια στο ψυχικό(ναι ξέρω άτομα από εκεί) σε σχολεία ονόματι Μπακογιάννη και ΣΙΑ(κυριολεκτικά) δε θα χρειάζεσαι;
 

Eua5

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eua5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Βιολογίας ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ωραίες αυταπάτες έχετε. Λέει ο άλλος σε ιδιωτικό δε χρειάζεται φροντιστήρια άρα θα κάνω μια απόσβεση και θα το παίζω στο σόι και νεόπλουτος καπιταλας. Φυσικά χρειάζεσαι φροντιστήρια, εδώ με φροντιστήρια πατώνουν άτομα από το αμερικανικό κολλέγια στο ψυχικό(ναι ξέρω άτομα από εκεί) σε σχολεία ονόματι Μπακογιάννη και ΣΙΑ(κυριολεκτικά) δε θα χρειάζεσαι;
Ως απόφοιτη ιδιωτικού (με υποτροφία) και έχοντας ζήσει το δημόσιο έως και την α λυκείου η προσωπικό μου άποψη είναι πως το ιδιωτικό είναι σαφώς καλύτερο από το δημόσιο (τουλάχιστον από αυτό που πήγαινα εγώ με 3 μήνες καταληψη και καθηγητές που δεν ενδιαφέρονται). Τα περισσότερα παιδιά στο ιδιωτικό εχουν ένα στόχο που θέλουν να τον επιτύχουν και για αυτό, μαζί με τους καθηγητές που είναι πολύ κοντά στα παιδιά και προσπαθούν να μας εξηγήσουν τα μαθήματα όσο καλύτερα μπορούν, είναι πολύ πιο συγκέντρωκενα και δε ψάχνουν ευκαιρίες για χαβαλέ και χάσιμο χρόνου και μάθηματος... Συμφωνώ ότι δυστυχώς παρόλο που εισια στο ιδιωτικό κάποια έξτρα μαθήματα απαιτούνται (κυρίως γιατί κάνουν όλα τα παιδιά οπότε είναι θέμα ανταγωνισμού για τις πανελλήνιες εφόσον έχουν διπλή προετοιμασία και τα μαθαίνουν καλύτερα ακούγοντας τα διπλή φορά) αλλά αυτά τα μαθήματα δε χρειάζεται να είναι πολλά μια με 2 ωριτσες το πολύ σε κάθε μάθημα την εβδομάδα... Δλδ εγώ δε θα άλλαζα με τίποτα την εμπειρία μου στο ιδιωτικό γιατί χωρίς αυτό είμαι σίγουρη ότι με το δημόσιο που πήγαινα και το φροντιστήριο στο οποίο θα πήγαινα (γιατί για εξολοκλήρου προετοιμασία από ιδιαίτερα δεν είχαμε την οικονομική δυνατότητα) δεν θα είχα καταφέρει να γράψω τόσα μορια... (επίσης προσωπική μου άποψη παιδιά πιο καλά είναι τα ιδιαίτερα επειδή εστιάζουν ακριβώς σε εσένα πάρα τα φροντιστήρια που επειδή είσαι α σε τμήμα γίνεται και λίγος χαβαλές και χάνονται αρκετές ώρες έτσι...)
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Υπάρχουν ιδιωτικά και ιδιωτικά. Υπάρχουν δηλαδή ιδιωτικά που είναι απλά για να περνάς τις τάξεις (και απλά πάνε σε αυτά για να κοκορεύονται ότι πάνε σε ιδιωτικό) και ιδιωτικά που πράγματι δουλεύουν με σύστημα και βάζουν σε πειθαρχία τον μαθητή. Τα ιδιωτικά δεν πρέπει να τα συγκρίνουμε με βάση τις εγκαταστάσεις και το ύψος των διδάκτρων (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει να λαμβάνονται καθόλου υπόψη). Μπορεί για παράδειγμα σε ένα ιδιωτικό να χρειαστεί να καταβάλει κάποιος 5.000 ενώ σε ένα άλλο 6.000 ευρώ. Το δεύτερο δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλύτερο.
Το αν θα χρειαστείς φροντιστήριο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (π.χ.πόσες ώρες προσανατολισμού-κατεύθυνσης κάνεις στο ιδιωτικό,που είναι πιο πολλές από αυτές που προβλέπει το υπουργείο, αν η σωστή προετοιμασία ξεκινά από τη α ή β λυκείου, ποια η οργάνωση του σχολείου, ποιες είναι οι ικανότητες του μαθητή κ.λ.π). Πάντως είναι αλήθεια ότι πολλά παιδιά από ακριβά ιδιωτικά σχολεία αναγκάζονται να πηγαίνουν φροντιστήριο γιατί δεν καλύπτονται πλήρως από το σχολείο. Απλά υπάρχει η εξής παγίδα: το να πηγαίνεις ιδιωτικό σχολείο και να κάνεις φροντιστήριο είναι σα να έχεις διπλό φόρτο και μπορεί να κλατάρεις. Πρέπει να υπάρχει ισορροπία!!!
 

Guest 468119

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Κ
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Υπάρχουν ιδιωτικά και ιδιωτικά. Υπάρχουν δηλαδή ιδιωτικά που είναι απλά για να περνάς τις τάξεις (και απλά πάνε σε αυτά για να κοκορεύονται ότι πάνε σε ιδιωτικό) και ιδιωτικά που πράγματι δουλεύουν με σύστημα και βάζουν σε πειθαρχία τον μαθητή. Τα ιδιωτικά δεν πρέπει να τα συγκρίνουμε με βάση τις εγκαταστάσεις και το ύψος των διδάκτρων (χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν πρέπει να λαμβάνονται καθόλου υπόψη). Μπορεί για παράδειγμα σε ένα ιδιωτικό να χρειαστεί να καταβάλει κάποιος 5.000 ενώ σε ένα άλλο 6.000 ευρώ. Το δεύτερο δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι καλύτερο.
Το αν θα χρειαστείς φροντιστήριο εξαρτάται από πολλούς παράγοντες (π.χ.πόσες ώρες προσανατολισμού-κατεύθυνσης κάνεις στο ιδιωτικό,που είναι πιο πολλές από αυτές που προβλέπει το υπουργείο, αν η σωστή προετοιμασία ξεκινά από τη α ή β λυκείου, ποια η οργάνωση του σχολείου, ποιες είναι οι ικανότητες του μαθητή κ.λ.π). Πάντως είναι αλήθεια ότι πολλά παιδιά από ακριβά ιδιωτικά σχολεία αναγκάζονται να πηγαίνουν φροντιστήριο γιατί δεν καλύπτονται πλήρως από το σχολείο. Απλά υπάρχει η εξής παγίδα: το να πηγαίνεις ιδιωτικό σχολείο και να κάνεις φροντιστήριο είναι σα να έχεις διπλό φόρτο και μπορεί να κλατάρεις. Πρέπει να υπάρχει ισορροπία!!!
Δηλαδή τα παιδιά από το δημόσιο δεν έχουν διπλό φόρτο
Εγώ προσωπικά θεωρώ σπατάλη χρημάτων να δώσει κάποιος για να πάει ιδιωτικό σχολείο(εκτός αν είναι πλούσιος και το κάνει για λόγους ασφαλείας). Καλύτερα αποταμίευσε τα και πήγαινε απευθείας έξω για σπουδές να τελειώνουμε. Να δώσει κάποιος 15 χιλιάρικα στο λύκειο μόνο στο σχολείο και αλλά 5-6 σε φροντιστήρια δεν έχει κανένα απολύτως νόημα
Εγώ πέρασα ιατρική πηγαίνοντας σε επαρχιακό σχολείο που δεν είχαμε ούτε καθηγητή χημείας και εννοείται χωρίς φροντιστήρια. Όλα είναι στην προσπάθεια
 

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Για αυτό είπα ότι θέλει προσοχή στην επιλογή του ιδιωτικού. Το να καταλήξει κάποιος να δίνει ένα σκασμό λεφτά σε ιδιωτικό και συνάμα να πληρώνει φροντιστήρια-ιδιαίτερα δεν αξίζει. Σίγουρα μπορεί να επιλέξει δημόσιο σε συνδυασμό με ένα καλό φροντιστήριο ή ιδιαίτερο. Και καλύτερα θα του έρθει οικονομικά και πιο σωστή δουλειά θα γίνει. Οι μαθητές που πετυχαίνουν υψηλές βαθμολογίες δίχως εξωσχολική βοήθεια αντιπροσωπεύουν το 0,5% του μαθητικού πληθυσμού (μέσα στο οποίο εντάσσεσαι και εσύ). Αν ρωτήσεις στη σχολή σου θα διαπιστώσεις ότι το 80-90% των συμφοιτητών σου έκανε φροντιστήριο.
 

Earendil

Νεοφερμένος

Ο Earendil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών. Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Αποτελεί μονοδρόμος για άτομα που νοιάζονται
 

Dimitris9

Δραστήριο μέλος

Ο Dimitris9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
Είναι αναλόγως το σχολείο και τη κατεύθυνση .. ο κολλητός μου και ο ξάδερφός μου δε κάνανε ούτε μια ώρα ιδιαίτερα , απο ιδιωτικό σχολείο (θετική) και γράψανε 17,270 ο ένας και 18,700 ο άλλος, κάλυπταν πλήρως την ύλη και γραφαμε πολλα διαγωνίσματα. Εχω ακούσει ομως απο αλλο σχολειο οτι δεν κανανε καθολου καλη προετοιμασία. Οποτε εξαρτάται απο το καθε ιδιωτικό
 

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,767 μηνύματα.
 

J.Cameron

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο J.Cameron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 308 μηνύματα.
Πες τα χρυσοστομε.Οι τυποι ειναι απλα ξεφτιλες.Χαρακτηριστικο παραδειγμα η τζακρη.Αλλα λεω στο βημα της Βουλης και αλλα ψηφιζω.Τα λογια ειναι περιττα...
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Ηθικο πλεονεκτημα της αριστερας.Να το θυμαστε.Το λεω μονος μου και γελαω...
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top