Ποια είναι η τελευταία ταινία που είδατε;

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Μόλις είδα το Blackhat. Τραγικό.

Δεν ηταν καλο το blackhat;Γιατι σκοπευω να το δω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Dallas Buyers Club. Ταινιάρα! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν ηταν καλο το blackhat;Γιατι σκοπευω να το δω.
Όχι μόνο δεν ήταν καλό, ήταν μια μεγάλη ΜΑΠΑ. Το σενάριο στα όρια του κουκουρούκου, ο πρωταγωνιστής έδινε τον χειρότερό του εαυτό, καμία συνοχή, η εξέλιξη των χαρακτήρων ανεξέλεγκτη... Από ένα σημείο και μετά ήταν απλά για γέλια.

Για να καταλάβεις, δες την κριτική του Movie Heat.

Όπως όλοι σας πάνω κάτω έχετε καταλάβει, ο Michael Mann είναι ο αγαπημένος μου σκηνοθέτης (Το όνομα του site μας, “Movie Heat”, δεν είναι τίποτα λιγότερο από ένα φορό τιμής στην all – time αγαπημένη μου ταινία, “Heat” (1995) ενώ οι ταινίες “The Last of the Mohicans” (1992), “The Insider” (1999), “Collateral” (2004) και “Miami Vice” (2006) έχουν περίοπτη θέση στην καρδιά μου).

Kαταλαβαίνετε λοιπόν πως όταν όλος ο κόσμος περιμένει με αγωνία το “Avengers: Age of Ultron” και το “Star Wars: The Force Awakens” (όχι ότι εγώ δεν τα περιμένω!), εγώ κάθομαι για 5μισι ολόκληρα χρόνια σε αναμμένα κάρβουνα (από το “Public Enemies” με τους Depp και Bale το καλοκαίρι του 2009) για τη νέα ταινία του κυρίου Mann. Ε, λοιπόν, δηλώνω αρκετά (αν όχι πολύ) απογοητευμένος.

Ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Καταρχάς, ένα πολύ, πολύ επίκαιρο θέμα, ιδίως τώρα με το πρόσφατο hacking που υπέστη η εταιρία Sony. H συνεργασία μεταξύ Αμερικανών και Κινέζων πολύ θετική (επιτέλους, μη βλέπουμε μόνο Αμερικανούς να σώζουν τον κόσμο), αν και προφανώς ο κεντρικός ήρωας είναι γέννημα – θρέμα U.S.A. H σκηνοθεσία του Mann άρτια όπως πάντα, με τις λίγες αλλά χορταστικές σκηνές δράσης να είναι αριστοτεχνικά σκηνοθετημένες από τον τελειομανή αυτό μαέστρο. Υπέροχη φωτογραφία (εκπληκτικά νυχτερινά πλάνα από Chicago, Los Angeles, Hong Kong και Jakarta) και πανέμορφο soundtrack, όπως έχουμε συνηθίσει στις ταινίες του.

Όλα καλά ως εδώ… Για πρώτη φορά όμως στην ιστορία της πολυετούς καριέρας του, ο Mann «ξεχνάει» το σημαντικότερο στοιχείο που κάνει καλή μια ταινία. Το σενάριο. Άτσαλο, σε σημεία αμήχανο, με εκνευριστικά εύκολες διεξόδους από τις δύσκολες καταστάσεις, και κατά 90% δεν πείθει ούτε τον άνθρωπο που δεν έχει καμία σχέση με την πληροφορική (για αυτούς που έχουν, δεν το συζητώ). Αν ο κύριος Mann είχε δώσει την ίδια λεπτομέρεια στο σενάριο, που είχε δώσει και στα υπόλοιπα στοιχεία της ταινίας, θα μιλάγαμε για ένα τελείως διαφορετικό έργο. Κρίμα…

Στα αρνητικά και οι ερμηνείες. Ο Chris Hemsworth δεν πείθει όυτε για ένα λεπτό πως είναι κορυφαίος hacker, πρώην φοιτητής μάλιστα του M.I.T., και ενώ προσπαθεί να μπει στο πετσί του ρόλου, το τελικό αποτέλεσμα είναι ένας σφιγμένος ερμηνευτικά και μονοδιάστατος σεναριακά γραμμένος, κεντρικός πρωταγωνιστής. Ακόμη χειρότερη η Tang Wei, και ακόμη χειρότερη η ανύπαρκτη χημεία μεταξύ τους. Ευτυχώς, οι δεύτεροι ρόλοι είναι αρκετά πιο πειστικοί.

Το “Blackhat” δεν είναι κακή ταινία, ούτε κατά διάνοια. Είναι απλά αυτό που λέμε forgettable. Μια forgettable περιπέτεια/θρίλερ. Την ξεχνάς με το που βγεις από την αίθουσα. Και ενώ, αν ήταν σκηνοθετημένη από έναν πρωτάρη, νεαρό σκηνοθέτη, στην αρχή της καριέρας του, τα σχόλια θα ήταν πολύ πιο θετικά, η μέχρι τώρα καριέρα του 71χρονου Michael Mann δε δικαιολογεί ένα τέτοιο ατόπημα, και οπωσδήποτε ούτε και τα 2 χρόνια που διήρκησε η παραγωγή.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ: 2.5/5

Για το Movie Heat,
Άγγελος Νομικός

Οπότε τι να σου πω... αν έχεις 7 ευρώ για πέταμα, πάνε να τη δεις. Αλλιώς περίμενε να βγει σε DVD.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
The Imitation Game! Μετά από αυτή την ταινία,δύσκολα θα βρεις κάτι να συγκριθεί,για κάμποσο καιρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleop

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kleop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,469 μηνύματα.
Νινα σε ευχαριστω για τα σχολια της ταινιας.Προτιμω να το δω σε DVD καλυτερα.
Τον αλυγιστο τον εχει δει κανενας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
00λ.jpg
:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Reservoir Dogs.Πολύς ντόρος για το τίποτα.Ή οτυλάχιστον αυτή την αίσθηση άφησε σε εμένα.Από τις 3-4 ταινίες του Ταραντίνο που έχω δει δεν μου άρεσε καμία ιδιαίτερα.Μάλλον δεν ειναι για εμένα.ΜΗΝ βαράτε :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Boyhood και Still Alice. Πολύ ωραίες και οι δυο. Ειδικά η δεύτερη με συγκίνησε
Που την ειδες την Still Alice? Kυκλοφορησε; Θελω να τη δω! :redface:

American Beauty

10/10
Kαταπληκτικό soundtrack!
Σε αγαπώ. Πες τα πες τα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Reservoir Dogs.Πολύς ντόρος για το τίποτα.Ή οτυλάχιστον αυτή την αίσθηση άφησε σε εμένα.Από τις 3-4 ταινίες του Ταραντίνο που έχω δει δεν μου άρεσε καμία ιδιαίτερα.Μάλλον δεν ειναι για εμένα.ΜΗΝ βαράτε :P

Το γαμάτο με αυτές τις ταινίες είναι να βρεις το νόημα που κρύβουν.. αλλιώς είναι σκατούλες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Transsiberian και τωρα ετοιμαζομαι να δω το The Imitation Game
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alan

Δραστήριο μέλος

Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 696 μηνύματα.
-The Imitation Game (το ειδα στην πρεμιέρα σαν καλός καμμένος).

Αρκετά καλή εν τέλει,αν και υπήρχαν και κάποια στοιχεία Hollywood.Θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερη σε διάρκεια,ώστε να παρουσιάζονται και κάποια περισσότερα πράματα για τον ίδιο τον Turing.O Cumberbatch θεωρώ πως ήταν αρκετά καλός,οι υπόλοιποι μέτριοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,797 μηνύματα.
Μόλις είδα το The Imitation Game
Μου άρεσε αρκετά!Περιμενα η διαρκεια της να'ταν μεγαλύτερη αν σκεφτεί κανεις την όλη τεχνολογική φάση με τον Turing!Σε γενικες γραμμές όμως πολύ καλή!O Benedict Cumberbatch ασυλληπτος μπορω να πω! Αξιζει να τη δειτε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Το γαμάτο με αυτές τις ταινίες είναι να βρεις το νόημα που κρύβουν.. αλλιώς είναι σκατούλες

Και τι νόημα έχει ας πούμε το Reservoir Dogs?Θέλει να πει κάτι παραπάνω η ταινια εκτός από το να παρουσιάσει αυτή την ιστορία??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ELSam

Νεοφερμένος

Η ELSam αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
The best offer!!Φοβερή η ταινία! Το θέμα είναι βέβαια να μην επικεντρωθείς στο love story μόνο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CH2=CH-CH2-COOH

Νεοφερμένος

Η CH2=CH-CH2-COOH αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Βι.Πε. Θ. (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
The fault in our stars
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panagiotis849

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Μάρκετινγκ & Επικοινωνίας ΟΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 688 μηνύματα.
Hobbit 3! Απίθανη:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Στρουφιτα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στρουφιτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 251 μηνύματα.
Θα ηθελα να ζητησω μια βοήθεια, ψαχνω εδω και καιρό μια ταινία, ονομαζεται "The notebook" ειναι αρκετα γνωστη κι επειδή τπο θεμα που εχειτο βρισκω ενδιαφέρον θα ηθελα αν καποιος γνωρίζει πως μπορω να την βρω ολοκληρη, ισως αν υπαρχει στο YouTube και δεν την εχω βρει, οποιος μπορεί ας την ανεβασει, γιατί πραγματικα, την ψαχνω τοσο καιρό και δεν την βρισκω, κι επειδή δεν πηγαίνω στο σινεμά προσπαθω να την βρω στο διαδικτυο!!;)
Ευχαριστώ πολύ!!<3
Καλή σας μέρα!!<3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

salazar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο salazar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Μπορείς να την κατεβάσεις από κάποιο site και να βάλεις υπότιτλους.Το θέμα είναι ότι απαγορεύεται η δημοσίευση τέτοιων links.Ψάξε λίγο παραπάνω και θα την βρεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos1195

Νεοφερμένος

Ο τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Που την ειδες την Still Alice? Kυκλοφορησε; Θελω να τη δω! :redface:
Βασικά την κατέβασα από το kickass και την είδα χωρίς ελληνικούς υπότιτλους μιας και δε βρήκα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Παιδιά θέλω να δω και εγώ το Immitation Game. :cry_x:
Έχω κατεβάσει το Theory Of Everything βέβαια που επίσης έχω φάει κόλλημα να δω και περιμένω πως και πως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top