Ποια είναι η σχέση σας με τον/την νονό/α σας;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
αθεος εσυ ρε δια??εγω σε ειχα για παπαδοπαιδι α διαλογης
ναι πιστευα οτι ο διας ειναι πολυ της θρησκειας επειδη τον βλεπω πολυ τυπολατρη και συνηθως τετοια ατομα ειναι της θρησκειας
Έχω μια γιαγιά φουλ θεούσα που επειδή δεν έχω βαπτισθεί με λέει "τέκνο του σατανά" και τη μητέρα μου και κόρη της που έχει κάνει πολιτικό γάμο "πόρνη της Βαβυλώνας". Επίσης πρώτη φορά με λένε τυπολάτρη.

1650804931916.png
 

Skiyo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,814 μηνύματα.
Μέχρι τα 17 μου με επισκεπτόταν αρκετά συχνά η νονά μου αλλά μετά η μητέρα μου έκοψε τις πολλές επαφές μαζί της γιατί η νονά μου είναι λίγο μυθομανης, λέει άλλα γεγονότα από ότι έγινε στη πραγματικότητα. Οπότε τώρα τη βλέπω 1-2 φορες το χρόνο παρόλο που μένει 10 λεπτά με αμάξι από το σπίτι μου.

Εγώ με τη νονά έχουμε καλή σχέση και της δίνω μια καλή αγκαλιά όποτε βρισκόμαστε.
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Βλέπω ότι γενικά τα πάμε/πάτε καλά με τους νονούς σας. :laugh: :laugh: Όλοι έχουν κάποια πειραγμένη σχέση να το πω κομψά.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
δεν εχω καταλαβει τον λογο που χρειαζεται 3ος στην βαφτιση, οι γονεις δεν φτανουν.. αναφερεται πουθενα?

πραγματικα το ρωταω
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,656 μηνύματα.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,052 μηνύματα.
δεν εχω καταλαβει τον λογο που χρειαζεται 3ος στην βαφτιση, οι γονεις δεν φτανουν.. αναφερεται πουθενα?
Υποτίθεται ότι ο νονός αναλαμβάνει να το κατηχήσει το παιδί στο χριστιανισμό.

1650815890043.png
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,543 μηνύματα.
Ου καλά, όταν κάνουμε family gatherings την βλέπω μόνο αλλά επειδή τυχαίνει να είναι και θεία μου, πλέον διατηρεί μόνο τον ρόλο της θείας, και αυτόν με το ζόρι
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Ου καλά, όταν κάνουμε family gatherings την βλέπω μόνο αλλά επειδή τυχαίνει να είναι και θεία μου, πλέον διατηρεί μόνο τον ρόλο της θείας, και αυτόν με το ζόρι

Επιτρέπεται ένας νονός ή μια νονά έχει βαθμό συγγένειας; :hmm:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Επιτρέπεται ένας νονός ή μια νονά έχει βαθμό συγγένειας; :hmm:
Ναι ξέρω πολλούς που τους έχουν βαφτίσει συγγενείς συνήθως θειες .
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Και η μαμά μου έχει βαφτίσει τον ανιψιό της .
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Αυτό όμως δεν είναι μια ριψοκίνδυνη επιλογή; Αν για παράδειγμα χαλάσει η συγγένεια τότε τι γίνεται; Κόβεται και ο δεσμός νονού. :down:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,354 μηνύματα.
Αυτό όμως δεν είναι μια ριψοκίνδυνη επιλογή; Αν για παράδειγμα χαλάσει η συγγένεια τότε τι γίνεται; Κόβεται και ο δεσμός νονού. :down:
Ναι, γιατί κατά τα άλλα κρατει καλά. Οι μισοί εδώ μέσα (και όχι μόνο) όχι πως μοιάζει, αλλά ούτε τι γένος έχει ο νονός τους δε θυμούνται :P
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.
Εγώ με τη νονά έχουμε καλή σχέση και της δίνω μια καλή αγκαλιά όποτε βρισκόμαστε.

Όταν λες καλή αγκαλιά; :shifty:

@Dias :shifty::upside:

Ναι, γιατί κατά τα άλλα κρατει καλά. Οι μισοί εδώ μέσα (και όχι μόνο) όχι πως μοιάζει, αλλά ούτε τι γένος έχει ο νονός τους δε θυμούνται :P

Πάντα στο φόρουμ τα μέλη έχουν μια πειραγμένη ζωή. Συγκεντρώνει μέλη-περιπτώσεις. :tongue::tongue:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Αυτό όμως δεν είναι μια ριψοκίνδυνη επιλογή; Αν για παράδειγμα χαλάσει η συγγένεια τότε τι γίνεται; Κόβεται και ο δεσμός νονού. :down:
Πως γίνεται να χαλάσει η συγγένεια? :dizzy2:
Όταν λες καλή αγκαλιά; :shifty:

@Dias :shifty::upside:



Πάντα στο φόρουμ τα μέλη έχουν μια πειραγμένη ζωή. Συγκεντρώνει μέλη-περιπτώσεις. :tongue::tongue:
Συγγνώμη που δεν πλέουμε όλοι σε πελάγη ευτυχίας
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,785 μηνύματα.

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Πολλοί συγγενείς συνήθως δεν έχουν και τις καλύτερες σχέσεις. Ή χαλάνε στην πορεία της ζωής.
Ναι αλλά παραμένουν συγγενείς , επίσης όπως είδαμε πολλοί απομακρύνονται έτσι κι αλλιώς από τ@ νον@ τους .


Υ.γ έπαθα σοκ με το πόσοι δεν έχουμε επαφές... Τι φταίει άραγε ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@nPb αυγά σου καθαρίζουν μέρες που είναι και γελάς τόσο ???? :beee:
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,354 μηνύματα.
Ναι αλλά παραμένουν συγγενείς , επίσης όπως είδαμε πολλοί απομακρύνονται έτσι κι αλλιώς από τ@ νον@ τους .


Υ.γ έπαθα σοκ με το πόσοι δεν έχουμε επαφές... Τι φταίει άραγε ?
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

@nPb αυγά σου καθαρίζουν μέρες που είναι και γελάς τόσο ???? :beee:
Θερμόμετρο θέλει, γιατί ο @nPb που ξέρω θα τάγκαρε τον Δία και θα έλεγε "Δια, γιατί λένε ότι γελάμε όταν μας καθαρίζουν αυγά; :hmm:"

:hehe:

_________________________

Πάντα στο φόρουμ τα μέλη έχουν μια πειραγμένη ζωή. Συγκεντρώνει μέλη-περιπτώσεις. :tongue::tongue:
Πέρα από την πλακα αυτό ισχύει, το έχω διαπιστώσει και γω. Δεν ισχύει για όλους φυσικά, αλλά για αρκετούς μας. :P
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Θερμόμετρο θέλει, γιατί ο @nPb που ξέρω θα τάγκαρε τον Δία και θα έλεγε "Δια, γιατί λένε ότι γελάμε όταν μας καθαρίζουν αυγά; :hmm:"

:hehe:

_________________________


Πέρα από την πλακα αυτό ισχύει, το έχω διαπιστώσει και γω. Δεν ισχύει για όλους φυσικά, αλλά για αρκετούς μας. :P
Απλά σε ένα ανώνυμο φόρουμ μιλάς πιο ανοιχτά για κάποια προβλήματα(που όλοι έχουμε ) , ας πούμε αυτό με τη νονά δεν νομίζω ότι το ξέρουν όσοι με γνωρίζουν στη πραγματικότητα.
Είμαι ένα μέλος περίπτωση με πειραγμενη ζωη:crazy::crazy::crazy:
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η σχέση με το νονό εξαρτάται από τη σχέση των γονιών με τον νονό.

Εγώ πάντως που έχω να δω τη νονά μου τόσα χρόνια δε νιώθω κάποια απώλεια.
Δεν μου λέει και κάτι ο θεσμός του νονου, ίσως γιατί δε μου λέει κάτι η βάφτιση και δεν είμαι θρήσκα.

Φαντάζομαι αυτοί που πιστεύουν και είναι γιαυτους σημαντική η στιγμή της βάφτισης τους , θα έχουν δώσει άλλη αξία στο θεσμό του νόνου και θα είναι πιο πληγωμένοι με την απώλεια του. Αφού είναι γιαυτους πνευματικός πατέρας/μητέρα.

Για μένα ήταν απλά ένα έξτρα δώρο στις γιορτές. Μια ακόμα barbie. Yeah!
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
ισως αλλα καποιοι νονοι χανονται χωρις να πειραξει η σχεση με τους γονεις οπως στην περιπτωση μου
επισης ναι κι εγω δεν ειμαι παρα πολυ θρησκα και δεν με ενοχλει η απωλεια του νονου αλλα λες γιατι να επιλεξει να φυγει απο τη ζωη σου αυτος ο ανθρωπος;για να μην φερει 1 δωρο;
 
Top