Ποια είναι η σχέση σας με τον/την νονό/α σας;

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Γιατί μπορεί να το βλέπουν ως οικονομικό έξοδο. Λάθος προσέγγιση, ίσως θα έπρεπε τα δώρα να είχαν άλλη μορφή.
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Γιατί μπορεί να το βλέπουν ως οικονομικό έξοδο. Λάθος προσέγγιση, ίσως θα έπρεπε τα δώρα να είχαν άλλη μορφή.
μα προφανως και τα δωρα πρεπει να ειναι υλικα
τα παιδια εχουν αναγκη το παιχνιδι
οταν μεγαλωνεις προφανως και δεν θα σου φερνει μπαρμπι
θα σου φερει κατι που χρειαζεσαι οπως ρουχα, παπουτσια, μπουφαν, ενα θεατρο, μια ημερα στο σινεμα
και μην λεμε οτι οποιος του αρεσουν αυτα ειναι υλιστης
ειναι ανθρωπινες αναγκες που ομορφαινουν τη ζωη
κι οντως δεν μετραει μονο η πραξη αλλα και το περιεχομενο
οποιος λεει οτι σε αγαπαει και δεν σου προσφερει κατι χρηματικα η υλικα ειναι τουλαχιστον υποκριτης
δεδομενου οτι στην εποχη μας ολα εξαρτωνται απο τα χρηματα οπως οι σπουδες, η εκμαθηση μουσικης, μιας ξενης γλωσσας , η ψυχαγωγια, ενα ταξιδι, η εισαγωγη στο πανεπιστημιο, μια βολτα για εναν καφε, ενα ωραιο δειπνο, η δεη
στο μετρο βεβαια που ειναι εφικτογια καποιον βασει των οικονομικων δυνατοτητων του δεν ζηταμε την ασυδοσια
 
Τελευταία επεξεργασία:

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 816 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
μα προφανως και τα δωρα πρεπει να ειναι υλικα
τα παιδια εχουν αναγκη το παιχνιδι
οταν μεγαλωνεις προφανως και δεν θα σου φερνει μπαρμπι
θα σου φερει κατι που χρειαζεσαι οπως ρουχα, παπουτσια, μπουφαν, ενα θεατρο, μια ημερα στο σινεμα
και μην λεμε οτι οποιος του αρεσουν αυτα ειναι υλιστης
ειναι ανθρωπινες αναγκες που ομορφαινουν τη ζωη
κι οντως δεν μετραει μονο η πραξη αλλα και το περιεχομενο
οποιος λεει οτι σε αγαπαει και δεν σου προσφερει κατι χρηματικα η υλικα ειναι τουλαχιστον υποκριτης
δεδομενου οτι στην εποχη μας ολα εξαρτωνται απο τα χρηματα οπως οι σπουδες, η εκμαθηση μουσικης, μιας ξενης γλωσσας , η ψυχαγωγια, ενα ταξιδι, η εισαγωγη στο πανεπιστημιο, μια βολτα για εναν καφε, ενα ωραιο δειπνο, η δεη
στο μετρο βεβαια που ειναι εφικτογια καποιον βασει των οικονομικων δυνατοτητων του δεν ζηταμε την ασυδοσια

Προσωπικά έχω μια τελείως διαφορετική προσέγγιση ως προς τον τρόπο που ερμηνεύω την αγάπη κάποιου ή κάποιας. Τα δώρα με αφήνουν παγερά αδιάφορο επειδή για μένα κάποιες πράξεις έχουν βαθύτερο νόημα από ένα δώρο όπως μια αθλητική μπλούζα ή μια λαμπάδα με τον spiderman. Η ζωή παραμένει υλική ή ότι όλα εξαρτώνται από τα χρήματα για όποιον θέλει να τα βλέπει έτσι Γεωργία. Έχω γονείς να μου αγοράσουν πράγματα ως παιδί γιατί πλέον αγοράζω αυτά που θέλω. Δεν μου αρέσει το γούστο άλλων ως δώρο γι' αυτό και προτιμώ κάτι πιο ιδιαίτερο όπως ένα γράμμα με κατεβατό σελίδα από ευχές, σκέψεις, το οποίο είναι αληθινό. Το νιώθει ο άλλος και στο γράφει.


:give_rose:
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Οι κανόνες της "εκκλησίας" απαγορεύουν κάποιος/κάποια να παντρευτεί τη νονα/το νονό του. Δεν ξέρω γιατί. Αντίθετα επιτρέπεται ο γάμος ανάμεσα σε δεύτερα ξαδέρφια και (υπό προϋποθέσεις) για τα πρώτα ξαδέρφια.

1650886023544.png
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Οι κανόνες της "εκκλησίας" απαγορεύουν κάποιος/κάποια να παντρευτεί τη νονα/το νονό του. Δεν ξέρω γιατί. Αντίθετα επιτρέπεται ο γάμος ανάμεσα σε δεύτερα ξαδέρφια και (υπό προϋποθέσεις) για τα πρώτα ξαδέρφια.


Ουναμουχαθείς ανώμαλε. :give_rose: Τη νονά βρε; Τι θα πει μετά η επαρχία;
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
H επαρχία:
- το μανάβικο της κυρα-Νίτσας που πουλούσε μόνο ντομάτες για τη Ματίνα
- το συνεργείο-καφέ-κουτσομπολάδικο για τα θηλυκά/ομοφυλόφιλους της περιοχής του κυρ Αντρέα
- το κομμωτήριο της τοπ κομμώτριας Ελένης

κτλ

Γραφικές και κλασικές εικόνες της Ελληνικής επαρχίας με τις αρχιτεκτονικές υπερυψωμένες πυλωτές, μπαλκόνι με σκουριασμένα κάγκελα και μια μεγάλη τέντα παγωτών και συνήθως σπασμένο πεζοδρόμιο.


:paladin:
 

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν είχα σκεφτεί ποτέ το ενδεχόμενο να παντρευτώ τη νονά μου. Ευχαριστώ Δια
 

georgia1213

Δραστήριο μέλος

Η georgia1213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Προσωπικά έχω μια τελείως διαφορετική προσέγγιση ως προς τον τρόπο που ερμηνεύω την αγάπη κάποιου ή κάποιας. Τα δώρα με αφήνουν παγερά αδιάφορο επειδή για μένα κάποιες πράξεις έχουν βαθύτερο νόημα από ένα δώρο όπως μια αθλητική μπλούζα ή μια λαμπάδα με τον spiderman. Η ζωή παραμένει υλική ή ότι όλα εξαρτώνται από τα χρήματα για όποιον θέλει να τα βλέπει έτσι Γεωργία. Έχω γονείς να μου αγοράσουν πράγματα ως παιδί γιατί πλέον αγοράζω αυτά που θέλω. Δεν μου αρέσει το γούστο άλλων ως δώρο γι' αυτό και προτιμώ κάτι πιο ιδιαίτερο όπως ένα γράμμα με κατεβατό σελίδα από ευχές, σκέψεις, το οποίο είναι αληθινό. Το νιώθει ο άλλος και στο γράφει.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το αν καποιος σε νοιαζεται φαινεται απο τις πραξεις οχι απο τα λογια στα λογια ολοι πρωτοι ειμαστε
το αν θα σε βοηθησει σε μια δυσκολη στιγμη η εαν θα σου προσφερει
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

το αν καποιος σε νοιαζεται φαινεται απο τις πραξεις οχι απο τα λογια στα λογια ολοι πρωτοι ειμαστε
το αν θα σε βοηθησει σε μια δυσκολη στιγμη η εαν θα σου προσφερει

Ναι αλλά αν σε ραντίζει με δώρα, λεφτά, ταξιδάκια κτλ και σε μια αναποδιά της ζωής δεν θα είναι εκεί ως πνευματική μητέρα ή πατέρας να σε ακούσει, τότε τι γίνεται; :wacko:
 

Natsuko

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Natsuko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 141 μηνύματα.
Ναι αλλά αν σε ραντίζει με δώρα, λεφτά, ταξιδάκια κτλ και σε μια αναποδιά της ζωής δεν θα είναι εκεί ως πνευματική μητέρα ή πατέρας να σε ακούσει, τότε τι γίνεται; :wacko:
Καλά αυτό το κάνουν οι κανονικοί γονείς, ο/η νονός/ά μας πείραξε;
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,240 μηνύματα.
Η φάση που το θέμα προχωράει φυσιολογικά μέχρι που το κριντζομετρο ξαφνικά ανεβάζει επικίνδυνα στροφές...
1650925148619.png
 

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,790 μηνύματα.
Καλά αυτό το κάνουν οι κανονικοί γονείς, ο/η νονός/ά μας πείραξε;

Σίγουρα απλά υποτίθεται ότι οι νονοί είναι ιδιαίτεροι άνθρωποι κάτι μεταξύ συγγενών και γονιών. Σκέψου να αποκαθηλωθούν τελείως ως άνθρωποι από τη ζωή σου; :down:
 

Ion.

Επιφανές μέλος

Η Sofia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,129 μηνύματα.
Σίγουρα απλά υποτίθεται ότι οι νονοί είναι ιδιαίτεροι άνθρωποι κάτι μεταξύ συγγενών και γονιών. Σκέψου να αποκαθηλωθούν τελείως ως άνθρωποι από τη ζωή σου; :down:
Μου έχει τύχει και παραδόξως ζω .
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Η σχέση με το νονό εξαρτάται από τη σχέση των γονιών με τον νονό.

Εγώ πάντως που έχω να δω τη νονά μου τόσα χρόνια δε νιώθω κάποια απώλεια.
Δεν μου λέει και κάτι ο θεσμός του νονου, ίσως γιατί δε μου λέει κάτι η βάφτιση και δεν είμαι θρήσκα.

Φαντάζομαι αυτοί που πιστεύουν και είναι γιαυτους σημαντική η στιγμή της βάφτισης τους , θα έχουν δώσει άλλη αξία στο θεσμό του νόνου και θα είναι πιο πληγωμένοι με την απώλεια του. Αφού είναι γιαυτους πνευματικός πατέρας/μητέρα.

Για μένα ήταν απλά ένα έξτρα δώρο στις γιορτές. Μια ακόμα barbie. Yeah!

Ναι αλλά αν σε ραντίζει με δώρα, λεφτά, ταξιδάκια κτλ και σε μια αναποδιά της ζωής δεν θα είναι εκεί ως πνευματική μητέρα ή πατέρας να σε ακούσει, τότε τι γίνεται; :wacko:
αχαχαχ npb μακαρι να υπηρχε ατομο που να σε ραντιζει δωρα στην ζωη εκτος των γονιων σου...
καρτες που λες εχω λαβει απο πολλους...
 

Appolon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Appolon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 20 ετών. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
αχαχαχ npb μακαρι να υπηρχε ατομο που να σε ραντιζει δωρα στην ζωη εκτος των γονιων σου...
καρτες που λες εχω λαβει απο πολλους...
μακαρι οι ανθρωποι να μας διναν συνεχεια δωρα και χρηματα και να λεγαμε οχι σε παρακαλω μην μου δινεις αλλα, δωσε την ευχη σου
 
Top