Ποια είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Ποιά κατά την γνώμη σας είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 305)
  • Ιατρική Αθηνών

    Ψήφοι: 93 30.5%
  • Ιατρική Θεσσαλονίκης

    Ψήφοι: 43 14.1%
  • Ιατρική Πάτρας

    Ψήφοι: 30 9.8%
  • Ιατρική Θεσσαλίας

    Ψήφοι: 16 5.2%
  • Ιατρική Ιωαννίνων

    Ψήφοι: 31 10.2%
  • Ιατρική Κρήτης

    Ψήφοι: 53 17.4%
  • Ιατρική Αλεξανδρούπολης

    Ψήφοι: 28 9.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 3.6%

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Αντικειμενικά; Έχεις σπουδάσει σε όλες τις ιατρικές της Ελλάδας, έχεις κάνει έρευνα και συγκριτική μελέτη και κατέληξες σε αυτό το συμπέρασμα; Έχεις δηλαδή συλλέξει στοιχεία και πληροφορίες για όλες τις ιατρικές και έβγαλες το αυτό το αποτέλεσμα; Σε ποιο περιοδικό δημοσιεύτηκε η εργασία; :P

Άλλωστε, "πιστεύω" και "αντικειμενικά" δεν πάνε μαζί ;)

Ρε συ Ζωή δες όλα τα μηνύματα του fockos στο thread ένα προς ένα :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ρε συ Ζωή δες όλα τα μηνύματα του fockos στο thread ένα προς ένα :clapup:

Τότε δεν ήξερα ότι θα περάσω Πάτρα :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Για μένα η Αλεξανδρούπολη είναι η καλλιτερη ιατρική της Ελλάδας.

κακά τα ψέματα σαν ονόματα καλύτερη ιατρική είναι της Αθήνας και μετά της Θεσσαλονίκης.

Πιστεύω αντικειμενικά ότι η καλύτερη ιατρική είναι της Πάτρας

:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Όντως δεν τα είχα δει. fockos, αγορίνα μου, είσαι όπου φυσά ο άνεμος...
Τελικά, η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας είναι αυτή στην οποία πέρασα. Άιντε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.

Όταν πέρασα είχα σκοπό να λόγω πολυτεκνείας των γονιών μου να κάνω μετεγγραφή στην Αθήνα. :P


Αλλά δυστυχώς μια καλή κυρία από την γραμματεία μου όταν της παρουσίασα τα χαρτιά μου ειπε ότι εσείς που μπήκατε από κατατακτήριες δε δικαιούστε μεταγγραφή :P


Τα τελευταία χρόνια έψαχνα να βρω σε πια σχολή να δώσω . Τον πρώτο χρόνο πήγα στα Ιωαννινα εκεί οι φοιτητές --καποιοι γνωστοί από σχολείο-- μου ειπανε καλά και γιατί δε δίνεις Πάτρα ή Θεσσαλονική πιο εύκολα θα περάσεις εκεί :hmm: Αυτή την χρονιά πηγα και στην Αλεξανδρούπολη που οι φοιτητές εκεί λέγανε πως έχουν άμεση επικοινωνία με τους καθηγητές τους και έχουν εργαστήρια και τους τυραννάνε και άλλα τέτοια :D


. Φέτος γνώρισα την Πάτρα εκεί μου είπανε για όλη μέρα εργαστήρια και ότι μπαινουνε κλινικές από το πρώτο έτος και κάτι τέτοια :hmm: και ότι είναι δύσκολη η σχολή.. Στην Πάτρα θεωρούν την Αθήνα εύκολη σχολή (οπως οι φοιτητές στα Ιωαννινα θεωρούν της Θεσσαλονικη εύκολη. :hmm:


η Ιατρική της Κρήτης και της Πάτρας είναι φίλοι :hmm: αφού κανουν ανατομία με προπλάσματα και όχι σε πτώμα που κανουν οι αλλες. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
η Ιατρική της Κρήτης και της Πάτρας είναι φίλοι :hmm: αφού κανουν ανατομία με προπλάσματα και όχι σε πτώμα που κανουν οι αλλες. :hmm:
για αυτό... δεν ξερω για τις αλλες σχολες αλλα εψαξα πολυ αυτη π περασα και διαβασα οτι κανουν ανατομια και με τους 2... "τροπους"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
για αυτό... δεν ξερω για τις αλλες σχολες αλλα εψαξα πολυ αυτη π περασα και διαβασα οτι κανουν ανατομια και με τους 2... "τροπους"

Μένεις Μυτιλήνη για να πας Ιωάννινα :hmm: πρέπει να έχει μια Οδύσσεια για να πας σχολη. Να παίρνεις το Κέντέρης να φτάνεις στον Πειραία να παίρνει λεωφορείο και να πηγαινεις Ριό και μετα να πας Ιονία Οδό , μετά αμφιλοχία μετά στον κατσικόδρομο και μετά Ιωάννινα.

. Πάντως θα ήθελα και εγώ να περάσω εκεί μου αρέσει πολύ η πόλη :D Την ιατρική την είδα εξωτερικά εσωτερικά δε μπόρεσα δυστυχώς. Είναι πιο όμορφη από της Πάτρας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
Μένεις Μυτιλήνη για να πας Ιωάννινα :hmm: πρέπει να έχει μια Οδύσσεια. Πάντως θα ήθελα και εγώ να περάσω εκεί μου αρέσει πολύ η πόλη :D Την ιατρική την είδα εξωτερικά εσωτερικά δε μπόρεσα δυστυχώς. Είναι πιο όμορφη από της Πάτρας
ναι άσε -.- είδες τι τραβάμε που κατήργησε η έξυπνη τις μεταγραφές και έκανε και πιο αυστηρά τα κριτήρια;; (σύμφωνα με το νόμο δλδ η αδερφή μου που σπουδάζει θεσσαλονίκη δεν μπορεί να μου "δώσει" το δικαίωμα των επιπλέον θέσεων επειδή... δεν είναι σε < ή = 3ο έτος προπτυχιακών σπουδών! :whatever::wall::wall:) όπως επίσης, δεν θεωρούμαστε πλέον τρίτεκνοι επειδή η μεγάλη πέρασε το 26ο έτος:verymad:
για να πάω από αθηνα ιωαννινα, αν βγάλουμε το πλοίο (μυτιληνη - αθηνα) χρειάζομαι 6 ώρες με καλές συνθήκες και χωρίς απεργίες και κλείσιμο δρόμων (με τα ΚΤΕΛ).
για να παω θεσσαλονίκη - ιωάννινα χρειάζομαι 3- 3.30 ώρες με τις ίδιες καλές συνθήκες και με τα ΚΤΕΛ πάλι, αλλά στην ουσία δεν κερδίζω τίποτα γιατί το καράβι μυτιλήνη - θεσσαλονίκη ειναι ΕΝΑ, που κανει δρομολογια καθε σαββατο, τα ξημερωματα συγκεκριμενα απο την πολη μου, και είναι και το χειρότερο σαπιοκαραβο (ταξιαρχης!). για να μην μιλησω για τα ακτοπλοϊκα εισητηρια που ειναι διπλασιας τιμης απο ολα τα αλλα για αλλους προορισμους (κυκλαδες, κρητη κλπ).
αλλα χαιρομαι διοτι τα γιαννενα σαν πολη με ξεπληρωνουν με την ομορφια τους και την ζωη τους! αχ και ναι περασα απεξω απο τη σχολη και ηταν πολυ ωραια :) απο τον οκτωβριο θα τη δοκιμασω με το καλο και απο μεσα :Ρ

βεβαια επειδη ανηκω και σε μια αλλη ειδικη κατηγορια θα ειχα ακομα ελπιδες για θεσσαλονικη (και παρα πολλες μαλιστα) αλλα δεν ξερω, λεω να μην τη δοκιμασω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Επηρεασμένος από ένα αντίστοιχο θέμα για τις νομικές αποφάσισα να κάνω μια σύγκριση μεταξύ των ιατρικών στην Ελλάδα. Επειδή έδωσα κατατακτήριες έχω ψάξει και πολλές φορές έχω παρακολουθήσει μαθήματα σε πολλές ιατρικές σχολές και πιστεύω ότι είμαι ο πιο κατάλληλος για μια αντικειμενική σύγκριση των ιατρικών Ελληνικών ιατρικών σχολών.

Πρόγραμμα σπουδών
Έχουμε 2 φιλοσοφίες. Η ιατρικής Κρήτης και της Πάτρας απέναντι όλων των άλλων ιατρικών σχολών. Προσωπικά πιστεύω ότι υπερτερούν οι 2 πρώτες ο λόγος είναι ότι έχουν ένα καθαρά ιατροκεντρικό πρόγραμμα. Κρήτη και η Πάτρα έχουν πιο αμερικανοποιημένα προγράμματα σπουδών και στις δύο σχολές έχει γίνει σοβαρή δουλειά στο σχεδιασμό προγράμματος. Στην Πάτρα συγκεκριμένα υπαρχουν συντελεστές βαρύτητας στα μαθήματα (πράγμα που είναι σωστό) καθώς και ότι ο φοιτητής μπαίνει στο νοσοκομείο πρώτη φορά από το 2ο έτος και μαθαίνει κλινική εξέταση (σε άλλες ιατρικές σχολές αυτά τα κάνουν από το 5ο). Επίσης στην Πάτρα έχουμε τις Απαρτιωμένες που αρχίζουν από το 6ο εξάμηνο πράγμα που σε βοηθάει πάρα πολυ στο διάβασμα. Επίσης υπάρχει ξεχωριστό μάθημα για θεωρία και ξεχωριστό για κλινική αυτη η ρύθμιση.

Επίπεδο καθηγητών
Η Αθήνα έχει κατά βαση τους καλύτερους καθηγητές, καλύτερες κλινικές μέχρι πρόσφατα είχε το αρνητικό πως είχε πολλους φοιτητές μέσω μετεγγραφών αλλά τώρα με την ρύθμιση στην παιδεία λύνεται το πρόβλημα. Ακολουθεί η ιατρικής Θράκης εχοντας ένα πλήρων εκσυχρονισμένο νοσοκομείο (το μεγαλύτερο των βαλκανίων) κοντά σε 3 χώρες και σε συνδιασμό με την μικρό αριθμό των φοιτητών σίγουρα η κλινική είναι ιδιαίτερα αξιοζήλευτη.

Τα Ιωάννινα θεωρούνται δύσκολη σχολή (εξαιτίας των στρημένων καθηγητών τους). π.χ. υπάρχει καθηγητής που αν δει φοιτητή αξύριστο ή με μεγάλο μαλλί των διώχνει από την κλινική.
Πιστεύω ότι οι καθηγητές επαρχιακών σχολήν έχουν ένα σύνδομο που θα το ονομαζα (θέλω να είμαι σημαντικός όπως ο συνάδελφος μου στο μεγάλο αστικό κέντρο) είναι αυστηροί, έχουν περίεργη συμπεριφορά (κάνουν το μεγαλόκαθηγητή) και είναι απόμακροι στον φοιτητή.

Δυσκολία σχολής
Η δυσκολότερη σχολή είναι της Πάτρας (τα άριστα της είναι μετρημένα με το δάκτυλα αμφιβάλλω αν υπηρχε ποτέ άριστα. Η δυσκολία της δεν την κάνει και την ποιοτικότερο αφού στο δεύτερο παίζουν ρόλο και άλλοι παράγοντες που η Πάτρα στερεί.

Έρευνα
Σίγουρα το Πανεπιστήμιο Κρήτης έχει την καλύτερη έρευνα στο χώρο της ιατρικής.

Σεβασμό στους φοιτητές
Θεωρώ ότι οι σχολές που κάνουν κατατακτήριες με βάση το βαθμό πτυχίου προηγούμενης σχολής δε σέβονται τους φοιτητές του. Θεσσαλονίκη, Αθήνα και Αλεξανδρούπολη στερούνται εξαιτίας αυτού. Tα μαθηματα των κατακτηριών (των μαθημάτων που εξετάζονται οι κατακτήριοι) είναι επίσης σημαντικός παράγοντας, Οι περισσότερες σχολές έχουν βιοχημεία, βιολογία, φυσική (προσωπικά θεωρώ το τρίτο μάθημα μειωμένης βαρύτητας και θεωρώ καλύτερα την ανατομία που έχει θεσπίσει η ιατρική σχολή Πάτρα και την Φυσιολογία που έχει θεσπίσει η Λάρισα.

η Θεσσαλονίκη είναι πολύ κάτω στην κατάταξη αφού πρόσωπα όπως η γυναίκα του πρώην Πρωθυπουργού πήραν πτυχίο (ουσιαστικά χωρίς να παρακολουθούν πάνω από τις μίσες ώρες χαριστικά υπό το βλέμμα των κανονικών φοιτητών.

Oργάνωση φοιτητών
Επίσης ένας άλλο παράγοντας είναι η οργάνωση των φοιτητών μεταξύ τους . Η ύπαρξη φορουμ της σχολής απο φοιτητές για φοιτητες (το greekmeds το θεωρώ γενικό φορουμ όλων των φοιτητών ιατρικής). Σε αυτό είναι μπροστά η Ιατρικης Θεσσαλονίκης με το ptyxiomed. Oι άλλες σχολές δεν έχουν ως τώρα forum. (η Πάτρα έχει ένα το patrameds που όμως είναι σε πιλοτικό στάδιο ακόμα για αυτό δε το λαμβάνω υπόψη).

Οι φοιτητές Αθήνας είναι νικητές πάλι και σε αυτή την κατηγορία καθώς έχουν οργανώσεις αποκλειστικά για φοιτητές ιατρική (π.χ. κινηματογραφικός σύλλογος (ΚΟΦΙ)), δικιά τους λέσχή καθώς και ένα δυνατό φοιτητικό σύλλογο (ΣΦΙΑ)

Εclass
Η Πάτρα έχει ένα αρκετά οργανωμένο eclass παρόλα αυτά αν εξαιρέσεις μερικά μαθηματα οι καθηγητές δε το υποστηρίζουν. Μάλιστα το πρόγραμμα των εργαστηρίων αντί να το δημοσιεύσουν στο eclass το βάζουν σε ανακοινώσεις μέσα στις σχολές με αποτέλεσμα οι φοιτητές να είναι αναγκασμενοι να φέρουν μαζί τους φωτογραφική μηχανή η κινητό με κάμερα υψηλης ανάλυσης για να πάρουν το πρόγραμμα. Για τις βαθμολογίες δε θα το σχολιάσω. Όταν είπα σε ένα καθηγητή (ιατρική φυσικής) γιατί δε βάζουν τις σημειώσεις του μαθήματος στο eclass αυτός μου είπε ότι θα φωνάζετε ότι αναγκαζόσαστε να πληρώνετε τις φωτοτυπίες για αυτό θα δοθούν φωτοτυπίες κατευθείαν από την γραμματεία. Απαράδεκτο και εκτός τόπου και χρόνου . Αυτή την στιγμή το Πανεπιστήμιο έχει πληρώσε ένα σωρό λεφτά για αυτό το eclass και η Ιατρική σχολή Πάτρας δε το υποστηρίζει (καλύτερα να μην το βάζανε καθόλου). Ηλεκτρονική γραμματεία (ούτε λόγος δεν υπάρχει). Μάλιστα η γραμματεία είναι ανοιχτή 4 μέρες για 2 ώρες στους φοιτητές ενώ στις υπόλοιπες ώρες ούτε καν ανοίγει. (προφανώς οι τύποι πληρώνουναι 8 ωρα αλλά δουλεύουν λιγότερες από τις μισές ώρες. Οι φοιτητές στο Πανεπιστήμιο Πάτρας επίσης έχουν πρόσβαση σε προγράμματα της microsoft που μερικά από αυτά ειναι χρήσιμα (οι περισσότερες ιατρικές σχολες δε προσφέρουν αυτό το μετρο).

Το eclass της Αθήνας είναι και αυτό απαράδεκτο καθώς ο καθένας έχει πρόσβαση ανεξάρτητα αν είναι φοιτητής ή όχι.

Γενικά οι ελληνικές ιατρικές σχολές στερούνται καλό eclass.

Εργαστήρια
Οι φοιτητές Αθήνας και Θεσσαλονίκης στερούνται σε αυτό το τομέα σε ποιότητα από τις άλλες σχολές.

Βιβλία
Η ιατρική Αθήνας υπερτερεί. Σε πολύ κακό επίπεδο είναι η Θεσσαλονίκη (εξαιτίας πολτικής του Πανεπιστημίου)

Συνοψιζοντας θα γράψω με φθίνουσα σειρά από την καλύτερη στην χειρότερη ιατρική σχολή (σύμφωνα με την δική μου γνώμη)

1) Αθήνα
2) Κρήτη
3) Πάτρα
4) Αλεξανδρούπολη
5) Θεσσαλονίκη
6) Ιωάννινα
7) Λάρισα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

zzww00

Νεοφερμένος

Ο zzww00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Ρε φίλε εμείς κάναμε έξι χρόνια στη σχολή και δε μπορούσαμε να συγκρίνουμε αντικειμενικά την κλινική που ήμασταν εμείς με την κλινική που ήταν οι υπόλοιποι στην ίδια ιατρική σχολη, κι εσύ θεωρείς ότι μπορείς να συγκρίνεις αντικειμενικά εφτά ολόκληρες σχολές; Σεβαστή η γνώμη σου, αλλά πλήρως υποκειμενική όπως και του καθενός εδώ μέσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Ρε φίλε εμείς κάναμε έξι χρόνια στη σχολή και δε μπορούσαμε να συγκρίνουμε αντικειμενικά την κλινική που ήμασταν εμείς με την κλινική που ήταν οι υπόλοιποι στην ίδια ιατρική σχολη, κι εσύ θεωρείς ότι μπορείς να συγκρίνεις αντικειμενικά εφτά ολόκληρες σχολές; Σεβαστή η γνώμη σου, αλλά πλήρως υποκειμενική όπως και του καθενός εδώ μέσα.
:D σε λεπτομέρειες κολάς τώρα.
Εφόσον είμαι φοιτητής ιατρικής σε μια από τις 7 σχολές δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός (προσωπικά πιστεύω ότι είμαι) διότι έχω γνωστούς από όλες τις ιατρικές σχολές καθώς έχω παρακολουθήσει μαθήματα σε 3 Ιατρικές σχολές καθώς γνωρίζω πολύ καλά την κατάσταση σε Αθήνα και Πάτρα και λιγότερο στα Ιωάννινα.

Προσπάθησα να κάνω μια σύγκριση σχετικά με δεδομένα που ισχύουν μερικά πράγματα δε τα ξέρω για αυτό όμως υπάρχει αυτό εδώ το forum για να τα συζητήσουμε.
π.χ.
Το ότι η γυναίκα του Καραμανλή πήρε πτυχίο στην Θεσσαλονίκη (έτσι που το πήρε) δε μπορώ να το αφήσω αδιάφορό.

Όσο αφορά τις κλινικές δεν θεωρώ ότι η Πάτρα έχει καλές κλινικές (το νοσοκομείο με εξαίρεση κάποια τμήματα το θεωρώ κάτω του μετρίου). Οι καλές κλινικές της Αθήνας δε παίζονται (και νομίζω ότι κανένας δε πρέπει να εχει αμφιβολία περί τουτου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

McConkey

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο McConkey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αίγιο (Αχαΐα). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
η Αθήνα δε ξέρω αν είναι η καλύτερη ιατρική της Ελλάδας (μαλλον είναι) αλλά σίγουρα είναι από τις πιο εύκολες

Όσο αφορά τις κλινικές δεν θεωρώ ότι η Πάτρα έχει καλές κλινικές (το νοσοκομείο με εξαίρεση κάποια τμήματα το θεωρώ κάτω του μετρίου). Οι καλές κλινικές της Αθήνας δε παίζονται (και νομίζω ότι κανένας δε πρέπει να εχει αμφιβολία περί τουτου).

:)
συμφωνώ αλλά στην Αθήνα στα πρώτα έτη τουλάχιστον τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα από την Πάτρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
για την Κρητη μ εχουν πει οτι εχει δυσκολη ιατρικη...ολα σχετικα ειναι μωρε...πανω κατω τα ιδια ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Απ'όλες παίρνεις πτυχίο Ιατρικής.
Έτσι ξέρω. Δεν ξέρω αν ισχύει όμως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marakan

Νεοφερμένος

Η marakan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 49 μηνύματα.
ΞΕΚΟΛΛΗΣΤΕ!!!! Το θεμα δεν ειναι ποια ιατρικη θα τελειωσεις, σε ολες θα παρεις το πτυχιο του γιατρου... Το θεμα ειναι μετεπειτα ποσο ο καθενας αγαπα την επιστημη του και ποσο απο τους προσωπικους του κοπους θα εξελιχθει.. Και οσον αφορα αυτο που ειπωθηκε παραπανω οτι δηλαδη οι καλυτεροι καθηγητες ειναι στην Αθηνα σκεφτειτε πως δεν τελειωσαν ολοι αυτοι την ιατρικη της Αθηνας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΙΟΥ

Νεοφερμένος

Ο ΠΙΟΥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
:D σε λεπτομέρειες κολάς τώρα.
Εφόσον είμαι φοιτητής ιατρικής σε μια από τις 7 σχολές δε μπορώ να είμαι αντικειμενικός (προσωπικά πιστεύω ότι είμαι) διότι έχω γνωστούς από όλες τις ιατρικές σχολές καθώς έχω παρακολουθήσει μαθήματα σε 3 Ιατρικές σχολές καθώς γνωρίζω πολύ καλά την κατάσταση σε Αθήνα και Πάτρα και λιγότερο στα Ιωάννινα.
Φίλε μου την έχεις ψωνίσει ή μου φαίνεται........ τι εμπειρία κάθεσαι και μου λες αν δεν την ζήσεις την σχολή ως φοιτητής εμπειρία δεν έχεις οπότε έχεις εμπειρία και εσύ σε μια σχολή στην σχολή που είσαι φοιτητής.

η Αθήνα δε ξέρω αν είναι η καλύτερη ιατρική της Ελλάδας (μαλλον είναι) αλλά σίγουρα είναι από τις πιο εύκολες



:)
συμφωνώ αλλά στην Αθήνα στα πρώτα έτη τουλάχιστον τα πράγματα είναι πολύ πιο εύκολα από την Πάτρα

Αθήνα είναι πιο εύκολη από την Θεσσαλονίκη από Πάτρα δε ξέρω

για την Κρητη μ εχουν πει οτι εχει δυσκολη ιατρικη...ολα σχετικα ειναι μωρε...πανω κατω τα ιδια ειναι...

Στην Κρήτη το μόνο που ξέρω είναι ότι εχουν αμερικανοποιήσει το σύστημα όμως δεν είναι απαραίτητα η πιο καλή σχολή εξαιτίας αυτού

Απ'όλες παίρνεις πτυχίο Ιατρικής.
Έτσι ξέρω. Δεν ξέρω αν ισχύει όμως.

Πτυχίο παίρνεις σημασία όμως από ποια σχολή βγαίνεις έτοιμος να διαχειρηστεις τον ανθρώπινο πόνο
για την Ελλάδα πιστεύω καμιά


______________

Η πιο καλή και δύσκολη ιατρική κατά την γνώμη μου είναι της θεσσαλονίκης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
*μην λέτε για πιο δύσκολες ιατρικές στην Ελλάδα, όλοι οι φοιτητές νομίζουν ότι η δική τους είναι η πιο δύσκολη και ότι οι υπόλοιπες κωλοβαράνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
η Πάτρα είναι η πιο δύσκολη ιατρικής της Ελλάδας γιατί απλά το άριστα στο πτυχίο δεν υπάρχει....και επίσης στις Ολυμπιαδες της ΕΣΦΙΕΕ σχεδόν πάντα πατρινοί διακρίνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

hurricane

Διάσημο μέλος

Η supergirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,573 μηνύματα.
η Πάτρα είναι η πιο δύσκολη ιατρικής της Ελλάδας γιατί απλά το άριστα στο πτυχίο δεν υπάρχει....και επίσης στις Ολυμπιαδες της ΕΣΦΙΕΕ σχεδόν πάντα πατρινοί διακρίνονται.


Φίλε μου να πας με 1000 αν και εγώ θα διάλεγα Αθήνα.

Η πιο δύσκολη ιατρική είναι η Ιατρική του Πανεπιστημίου της Ατλαντίδας... :whatever:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

El_Greko

Νεοφερμένος

Ο El_Greko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 89 μηνύματα.
Η πιο δύσκολη ιατρική είναι η Ιατρική του Πανεπιστημίου της Ατλαντίδας... :whatever:
Ρε hurricane χαλαρωσε,δεν χρειαζεται ειρωνια το θεμα.Απλα διατυπωνουμε και ακουμε γνωμες για να βγαλει ο καθενας το συμπερασμα του.Οπως και να το κανουμε,καποιες ιατρικες στην Ελλαδα ειναι πιο δυσκολες απο καποιες αλλες,ειτε εξ'αιτιας των μαθηματων,ειτε εξ'αιτιας των καθηγητων,της οργανωσης και διαφορων αλλων παραγοντων.Αν εχεις γνωμη πες την αλλα μην τρολλαρεις κοροϊδευοντας την γνωμη του αλλου.Για'μενα ειναι σημαντικο να δω τι παιζει στο ΑΠΘ(ιατρικη) γιατι οι αποψεις διίστανται απ'οτι βλεπω(οπως και οι αποψεις σχετικα με ιατρικη Αθηνας).Οι απολυτως αντικειμενικες αποψεις,για οργανωση,μαθηματα,καθηγητες και οτιδηποτε αλλο θεωρειτε(οι γνώστες)πως καθοριζει την συγκεκριμενη σχολη,ειναι πολυ χρησιμες για εμας τους ασχετους.

Υ.Γ Peace! brothers & sisters..:loveangel
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top