Ποια είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Ποιά κατά την γνώμη σας είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 305)
  • Ιατρική Αθηνών

    Ψήφοι: 93 30.5%
  • Ιατρική Θεσσαλονίκης

    Ψήφοι: 43 14.1%
  • Ιατρική Πάτρας

    Ψήφοι: 30 9.8%
  • Ιατρική Θεσσαλίας

    Ψήφοι: 16 5.2%
  • Ιατρική Ιωαννίνων

    Ψήφοι: 31 10.2%
  • Ιατρική Κρήτης

    Ψήφοι: 53 17.4%
  • Ιατρική Αλεξανδρούπολης

    Ψήφοι: 28 9.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 3.6%

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
ο καθεις με τις αποψεις του.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Πάντως εγώ για πόλη και μόνο ασχέτου σχολής θα διάλεγα τα Γιάννενα ή το Ηράκλειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampire_Quiny

Νεοφερμένος

Η Vampire_Quiny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
για μενα δεν εχει κ πολλη σημασια σε ποια πολη θ σπουδασεις κ το λεω εγω που πριν λιγες μερες το πηρα κατακαρδα που για λιγα μορια δν περασα θεσσαλονικη.
κατα τη γνωμη μου οπουδηποτε κ να σπουδασεις αν το παρεις ζεστα μια χαρα γιατρος θα βγεις.
επειδη ομως 2 ξαδερφες μου ηταν θεσσαλονικη μου εχουν πει καποια πραγματα για τη συγκεκριμενη σχολη..συμφωνα μ'αυτες το καθε ετος αγγιζει γυρω στα 300 ατομα(μεταγραφες,10% κλπ) κ μαζι με τους φοιτητες της οδοντιατρικης, που παρακολουθουν τα μαθηματα των πρωτων ετων της ιατρικης γινονται 500 και...κατα συνεπεια, οι καθηγητες δ σε θυμουνται ποτε κ οταν σε ρωτησουν κατι πρεπει να απαντησεις σωστα γιατι γι'αυτους εισαι αυτο που δειχνεις εκεινη τη στιγμη.επιπλεον, επειδη τα ατομα ειναι πολλα οταν γινονται οι κλινικες χωριζονται σε γρουπ των 50 ατομων,δηλαδη 50 ατομα πανω απο εναν ασθενη.ποιος θα πρωτομαθει?
βεβαια ειναι κατι ακομη που θα βρει σημαντικο οποιος θελει να παρει ειδικοτητα στην Ελλαδα.οι φοιτητες ιατρικης πηγαινουν να δηλωσουν ειδικοτητα αμεσως μετα την ορκωμοσια τους,αφου λαβουν το πτυχειο κ αυτο ειναι κυριολεκτικα ενας αγωνας δρομου διοτι οποιος δηλωσει πρωτος για μια συγκεκριμενη ειδικοτητα παιρνει κ πρωτος σειρα,δηλαδη εχει λιγοτερη αναμονη(α ρε Ελλαδαρα:P).λοιπον δεν ορκιζονται ολες οι σχολες την ιδια στιγμη αλλα ακολουθουν συγκεκριμενη σειρα και τελευταιοι ορκιζονται οι φοιτητες της αθηνας(νομιζω) κ της θεσσαλονικης.δηλαδη ουσιαστικα μπαινουν πισω απο ολους εκεινους των αλλων πολεων που εχουν ηδη δηλωσει κ περιμενουν πιο πολυ...δν ξερω γιατι συμβαινει αυτη η βλακεια αλλα δυστυχως ετσι ειναι,το βιωσε κοντινο μου προσωπο φετος που πρεπει να περιμενει τωρα 7 χρονια για οφθαλμολογια.
εγω βεβαια ακομη κ αν ακουσα ολα αυτα παλι θεσσαλονικη θα θελα να περασω επειδη ειναι η πολη που μενω κ κακα τα ψεματα εχει τρομερη φοιτητικη ζωη:xixi:
περασα στη 2η μου επιλογη,ωστοσο,τη λαρισα την οποια εβαλα διοτι ειναι η πιο κοντινη πολη στη θεσσαλονικη.οποτε πιστευω οτι εαν καποιος μενει σε καποια πολη με ιατρικη,μεγαλη ή μικρη κ θελει να παραμεινει ας τη βαλει σαν πρωτη του επιλογη(ακομη κ αν ειναι μια απο τις μεγαλες αμα γουσταρει αυτο που κανει μια χαρα θα τα καταφερει κ θ διατηρησει κ ευκολα τις παλιες παρεες του)κ μετα να βαλει κ της υπολοιπες ξεκινωντας απο την κοντινοτερη.κ αν τυχει κ δν περασει στην πρωτη του επιλογη ας σκεφτει οτι ισως του βγει σε καλο με την εννοια οτι ισως παρει ευκολοτερα το πτυχειο

αυτα:)

ΥΓ:εχω ακουσει οτι πολλοι ειναι ευχαριστημενοι κυριως απο τις σχολες της λαρισας κ της αλεξανδρουπολης διοτι ειναι οι πιο καινουργιες (αυτα βεβαια ειναι καθαρα υποκειμενικα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Η ιατρική απθ είναι τραγική.Αυτην τελείωσε η αδερφή μου και το τι γεγονότα έχω ακούσει σχετικά με καθηγητές,βυσματα,μεταγραφές από βουλγαριες αδιαφορία και ασχετοσυνη καθηγητών και πολλά αλλά δεν περιγράφεται.Πιστεύω πως κάπως έτσι θα είναι και στην αθηνα.Στην επαρχία είναι λίγο πιο ήρεμα με λιγότερους φοιτητές χωρίς πολύ χάος.Κανείς δεν λέει ότι από άποψη ποιότητας σπουδών είναι καλύτερα αλλά σίγουρα δεν διαφέρουν και πολύ από τα κεντρικά πανεπιστήμια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
για μενα δεν εχει κ πολλη σημασια σε ποια πολη θ σπουδασεις κ το λεω εγω που πριν λιγες μερες το πηρα κατακαρδα που για λιγα μορια δν περασα θεσσαλονικη.
κατα τη γνωμη μου οπουδηποτε κ να σπουδασεις αν το παρεις ζεστα μια χαρα γιατρος θα βγεις.
επειδη ομως 2 ξαδερφες μου ηταν θεσσαλονικη μου εχουν πει καποια πραγματα για τη συγκεκριμενη σχολη..συμφωνα μ'αυτες το καθε ετος αγγιζει γυρω στα 300 ατομα(μεταγραφες,10% κλπ) κ μαζι με τους φοιτητες της οδοντιατρικης, που παρακολουθουν τα μαθηματα των πρωτων ετων της ιατρικης γινονται 500 και...κατα συνεπεια, οι καθηγητες δ σε θυμουνται ποτε κ οταν σε ρωτησουν κατι πρεπει να απαντησεις σωστα γιατι γι'αυτους εισαι αυτο που δειχνεις εκεινη τη στιγμη.επιπλεον, επειδη τα ατομα ειναι πολλα οταν γινονται οι κλινικες χωριζονται σε γρουπ των 50 ατομων,δηλαδη 50 ατομα πανω απο εναν ασθενη.ποιος θα πρωτομαθει?
βεβαια ειναι κατι ακομη που θα βρει σημαντικο οποιος θελει να παρει ειδικοτητα στην Ελλαδα.οι φοιτητες ιατρικης πηγαινουν να δηλωσουν ειδικοτητα αμεσως μετα την ορκωμοσια τους,αφου λαβουν το πτυχειο κ αυτο ειναι κυριολεκτικα ενας αγωνας δρομου διοτι οποιος δηλωσει πρωτος για μια συγκεκριμενη ειδικοτητα παιρνει κ πρωτος σειρα,δηλαδη εχει λιγοτερη αναμονη(α ρε Ελλαδαρα:P).λοιπον δεν ορκιζονται ολες οι σχολες την ιδια στιγμη αλλα ακολουθουν συγκεκριμενη σειρα και τελευταιοι ορκιζονται οι φοιτητες της αθηνας(νομιζω) κ της θεσσαλονικης.δηλαδη ουσιαστικα μπαινουν πισω απο ολους εκεινους των αλλων πολεων που εχουν ηδη δηλωσει κ περιμενουν πιο πολυ...δν ξερω γιατι συμβαινει αυτη η βλακεια αλλα δυστυχως ετσι ειναι,το βιωσε κοντινο μου προσωπο φετος που πρεπει να περιμενει τωρα 7 χρονια για οφθαλμολογια.
εγω βεβαια ακομη κ αν ακουσα ολα αυτα παλι θεσσαλονικη θα θελα να περασω επειδη ειναι η πολη που μενω κ κακα τα ψεματα εχει τρομερη φοιτητικη ζωη:xixi:
περασα στη 2η μου επιλογη,ωστοσο,τη λαρισα την οποια εβαλα διοτι ειναι η πιο κοντινη πολη στη θεσσαλονικη.οποτε πιστευω οτι εαν καποιος μενει σε καποια πολη με ιατρικη,μεγαλη ή μικρη κ θελει να παραμεινει ας τη βαλει σαν πρωτη του επιλογη(ακομη κ αν ειναι μια απο τις μεγαλες αμα γουσταρει αυτο που κανει μια χαρα θα τα καταφερει κ θ διατηρησει κ ευκολα τις παλιες παρεες του)κ μετα να βαλει κ της υπολοιπες ξεκινωντας απο την κοντινοτερη.κ αν τυχει κ δν περασει στην πρωτη του επιλογη ας σκεφτει οτι ισως του βγει σε καλο με την εννοια οτι ισως παρει ευκολοτερα το πτυχειο

αυτα:)

ΥΓ:εχω ακουσει οτι πολλοι ειναι ευχαριστημενοι κυριως απο τις σχολες της λαρισας κ της αλεξανδρουπολης διοτι ειναι οι πιο καινουργιες (αυτα βεβαια ειναι καθαρα υποκειμενικα)
κοπελια θες να στο πω καθαρα?για τις υπολοιπες δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια αλλα η ιατρικη λαρισας ειναι η χειροτερη.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

εντροπία

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η terry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Εύοσμος (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη σας ποια απο τις 7 Ιατρικες ειναι καλυτερη απο πλευρας γνωσεων που θα λαβεις και καθηγητικου προσωπικου? Να διευκρινισω πως δεν με ενδιαφερει η φοιτητικη ζωη αν και ειναι ενας σημαντικος παραγοντας. Ευχαριστω για την βοηθεια


απ' όσο γνωρίζω από γνωστούς μου που σπουδάζουν ιατρική και επειδή κι εγώ έχω τον ίδιο ακριβώς στόχο και το έχω ψάξει, μπορώ να πω ότι το καλύτερο τμήμα από άποψη καθηγητών και εγκαταστάσεων είναι της Κρήτης όμως υστερεί στον τομέα της κλινικής εκπαίδευσης καθώς η αθήνα έχει τα περισσότερα και καλύτερα νοσοκομεία σε όλη την ελλάδα, μιας και είναι και η πρωτεύουσα. Επίσης, από άποψη γνωριμιών για να βρεις αργότερα δουλειά και να είσαι πιο εξοικειωμένος με το χώρο εργασίας σου και τους συναδέλφους σου, πάλι προτείνω ανεπιφύλακτα Αθήνα. Βέβαια, καλά όλα αυτά αλλά από εσένα εξαρτάται τι θα δηλώσεις και λόγω της ποιότητας αλλά και λόγω των μορίων που θα βγάλεις. Επομένως, σου προτείνω επειδή πρώτο μέλημα στην ιατρική είναι ο καλός γιατρός, να δηλώσεις Κρήτη και όχι Αθήνα επειδή έχει και το μεγαλύτερο αριθμό φοιτητών κατι το οποίο καθιστά αδύνατη την πραγματοποίηση των εργαστηριακών μαθημάτων και έχει αναγκάσει τους υπεύθυνους φορείς να βάλουν το μάθημα της ανατομίας στο δεύτερο έτος.
Οπότε, Κρήτη για καλύτερα αν και τα υπόλοιπα 5 τμήματα δεν υστερούν κάπουν απλά στην κρήτη είναι και οι πιο ύγχρονες πανεπιστημιακές εγκαταστάσεις.. αυτά από μένα! Καλή σου επιτυχία φίλε! ;-)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampire_Quiny

Νεοφερμένος

Η Vampire_Quiny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
κοπελια θες να στο πω καθαρα?για τις υπολοιπες δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια αλλα η ιατρικη λαρισας ειναι η χειροτερη.:xixi:


αν το εννοεις απο αποψη κουρασης ισως,διοτι εφοσον ειναι λιγα τα ατομα στο 6ο ετος κανουν πιο πολλες εφημεριες,ασχολουνται με παραπανω ασθενεις κ δν προλαβαινουν να τη βγαζουν ολη μερα στο κυλικειο του νοσοκομειου:P

απο αποψη εγκαταστασεων τολμω να πω ομως οτι ειναι ασυναγωνιστη:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pizza_dora

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η pizza_dora αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 165 μηνύματα.
Και που καταλήγουμε πάλι? Στο οτι αν δεν παινεψεις το σπίτι σου θα πέσει να σε πλακώσει!:lol:
Αφου δεν εχετε αντικειμενικά στοιχεία για αυτόν τον πόλεμο, γιατι προσπαθείτε να πείσετε τους συνομιλητές σας? Αφου γνωμη δεν αλλαζει ΚΑΝΕΙΣ εδωμεσα.

Και για να μην εχω τπτ ατυχηματα με το σπίτι μου, απο άποψη δυσκολίας, τουλ στα επισημα στοιχεια της Ευρωπης για τις ελληνικες σχολες, η Πατρα είναι πρώτη. Ο,τι και να μου πειτε απο εμειριες "γνωστων" σας, εγω θα σας πεταξω την ΕΕ, αρα οσο και να προσπαθείσετε δεν με πειθετε.<----παραδειγμα του ο,τι οσο και να προσπαθησει καποιος να κανει διαλογο εδω, την γνωμη του θα κρατησει στο τελος(κατι σαν το ΚΚΕ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampire_Quiny

Νεοφερμένος

Η Vampire_Quiny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
κοιτα δν εθιξε κανεις την πατρα:)
εγω προσωπικα δν μπορω να εκφερω αποψη γι'αυτο γιατι δν το εχω ψαξει καθολου ουτε για την πατρα,ουτε για την κρητη.μιλησα για τη θεσσαλονικη γιατι ειναι η μονη σχολη για την οποια γνωριζω γεγονοτα.
ισως εχεις δικιο κ η πατρα ειναι η πιο δυσκολη.so what?

για μενα παντως επαναλαμβανω καλυτερη ιατρικη δν υπαρχει.απο παντου μια χαρα γιατρος βγαινεις αν το θελεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

blacksheep

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΓιαννηςΤουφεξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,436 μηνύματα.
για μενα υπαρχει και δεν ειναι αυτη της λαρισας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Να τα ακουει αυτα ο μπλακσιπ που λεει για ιατρικη μονο στην αθηνα και θεσσαλονικη:nono:

Η καλύτερη ιατρική της Ελλάδας ειναι στην Κρήτη, η απόσταση από κάτι σχολές τύπου Λάρισα ειναι χαοτική. Και δεν είναι "άποψη", είναι αυτό που ισχύει. Πολύ καλύτερη απ'της Αθήνας. Για τη δική σου στα Γιάννενα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...Η ιατρική σχολή της Κρήτης ειναι πανευρωπαικά γνωστή ως η καλύτερη ιατρική της Ελλάδας. Αυτό και σ'όποιον αρέσει. Τουλάχιστον για τώρα. Γιατί μετά από 10 χρονια που θα την τελειώσει κάποιος που θα μπει το 2010, μπορεί να ισχύουν άλλοι συσχετισμοί.
Εσένα blacksheep θα σου πρότεινα εντελώς φιλικά να χαμηλώσεις λίγο τον αμανέ. Πρώτον για να είσαι προσγειωμένος στην πραγματικότητα και δεύτερον για να μπορέσεις να διαχειριστείς πιο αξιοπρεπώς μια ενδεχόμενη αποτυχία, την οποία απεύχομαι όπως και σε κάθε άλλο υποψήφιο που θεωρεί ότι έχει δυνατότητες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prototype

Νεοφερμένος

Ο Andreas Vesalius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 44 μηνύματα.
^ Η άποψη σου είναι βαθύτατα τεκμηριωμένη. Επίσης με συγκλονίζει το γεγονός οτι είσαι μόλις 18 και έχεις άποψη για κάθε ιατρική σχολή. :) Ίσως πέρασες Κρήτη και ξαφνικά όλα τα άλλα τα κάνεις κρεμαστάρια. Δεν λέω, να είσαι περήφανος για τη σχολή σου αλλά μην φτάνεις στο όριο της γελοιότητας γιατί χάνεις καθε ίχνος αξιοπιστίας. Όσο για τον σιπ, λίγο δύσκολο να μην εμφανιστεί σε λίγο καιρό να πουλάει μούρη οτι πέρασε ΑΠΘ αφού εκείνος θα πάρει μετεγγραφή, όπως έχει δηλώσει αμέτρητες φορές έχει 2 μεγαλογιατρούς αδερφούς. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Η καλύτερη ιατρική της Ελλάδας ειναι στην Κρήτη, η απόσταση από κάτι σχολές τύπου Λάρισα ειναι χαοτική. Και δεν είναι "άποψη", είναι αυτό που ισχύει. Πολύ καλύτερη απ'της Αθήνας. Για τη δική σου στα Γιάννενα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...Η ιατρική σχολή της Κρήτης ειναι πανευρωπαικά γνωστή ως η καλύτερη ιατρική της Ελλάδας. Αυτό και σ'όποιον αρέσει. Τουλάχιστον για τώρα. Γιατί μετά από 10 χρονια που θα την τελειώσει κάποιος που θα μπει το 2010, μπορεί να ισχύουν άλλοι συσχετισμοί.
Εσένα blacksheep θα σου πρότεινα εντελώς φιλικά να χαμηλώσεις λίγο τον αμανέ. Πρώτον για να είσαι προσγειωμένος στην πραγματικότητα και δεύτερον για να μπορέσεις να διαχειριστείς πιο αξιοπρεπώς μια ενδεχόμενη αποτυχία, την οποία απεύχομαι όπως και σε κάθε άλλο υποψήφιο που θεωρεί ότι έχει δυνατότητες.

Πάντως ακούγονται πολύ καλά λόγια και για την ιατρική των ιωαννίνων...:hmm:

^ Η άποψη σου είναι βαθύτατα τεκμηριωμένη. Επίσης με συγκλονίζει το γεγονός οτι είσαι μόλις 18 και έχεις άποψη για κάθε ιατρική σχολή. :) Ίσως πέρασες Κρήτη και ξαφνικά όλα τα άλλα τα κάνεις κρεμαστάρια. Δεν λέω, να είσαι περήφανος για τη σχολή σου αλλά μην φτάνεις στο όριο της γελοιότητας γιατί χάνεις καθε ίχνος αξιοπιστίας. Όσο για τον σιπ, λίγο δύσκολο να μην εμφανιστεί σε λίγο καιρό να πουλάει μούρη οτι πέρασε ΑΠΘ αφού εκείνος θα πάρει μετεγγραφή, όπως έχει δηλώσει αμέτρητες φορές έχει 2 μεγαλογιατρούς αδερφούς. :D

Κοίτα λίγο το προφίλ του... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
^ Η άποψη σου είναι βαθύτατα τεκμηριωμένη. Επίσης με συγκλονίζει το γεγονός οτι είσαι μόλις 18 και έχεις άποψη για κάθε ιατρική σχολή. :) Ίσως πέρασες Κρήτη και ξαφνικά όλα τα άλλα τα κάνεις κρεμαστάρια. Δεν λέω, να είσαι περήφανος για τη σχολή σου αλλά μην φτάνεις στο όριο της γελοιότητας γιατί χάνεις καθε ίχνος αξιοπιστίας. Όσο για τον σιπ, λίγο δύσκολο να μην εμφανιστεί σε λίγο καιρό να πουλάει μούρη οτι πέρασε ΑΠΘ αφού εκείνος θα πάρει μετεγγραφή, όπως έχει δηλώσει αμέτρητες φορές έχει 2 μεγαλογιατρούς αδερφούς. :D

Τυχαίνει το συγκεκριμένο θέμα να το έχω συζητήσει με θεσμικούς παράγοντες της Παιδείας και δόξα τω Θεώ νομίζω ότι μπορώ να ξέρω ποιες σχολές κάνουν έρευνα και ποιες όχι. Σε αρκετά μεγαλύτερο βαθμό απ'οτι εσύ. Όπως θα διαπιστώσεις με μια προσεκτικότερη ματιά στο προφίλ μου δεν πέρασα Ιατρική. Για την ακρίβεια, είναι μία απ'τις σχολές στην οποία δεν σκέφτηκα ποτέ ότι θα ήθελα να περάσω, σέβομαι βαθύτατα την ιατρική προσφορά, αλλά βρίσκω το...αντικείμενο σπουδών και το περιβάλλον εργασίας επιεικώς αποκρουστικά, μακριά από μας...


PS: Άλλαξε το προφίλ σου, δεν εισαι μαθητής της Α' Γυμνασίου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bio-Ismini

Νεοφερμένος

Η Ισμηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Ευτυχως η δυστυχως η καλυτερη Ιατρικη στην Ελλαδα με βαση τα διεθνη κριτηρια ειναι στο Ηρακλειο.
Ευτυχως γιατι ανηκει και στον διεθνη καταλογο με τις καλυτερες ιατρικες (πολυ πιο πανω απο τις υπολοιπες στην Ελλαδα), μαλιστα στις καλυτερες 200 κατι που αν το σκεφτεις για Ελληνικο Πανεπιστημιο ειναι φοβερο.
Δυστυχως επειδη το ξερουν και το καυχιουνται εδω στο Ηρακλειο. Φρασεις οπως το Harvard της Μεσογειου και ΠιΤσιΚει ειναι καραμελα για τους καθηγητες και ισως δε θα επρεπε γιατι πολλα πραγματα πρεπει να αλλαξουν.
Ειμαι προπτυχιακη στο 5ο ετος και η αληθεια ειναι οτι τα βιβλια ειναι καταπληκτικα (πολυ καλυτερα απο τις Αθηνας, περασαν εκει αρκετοι συμαθητες μου και τα εχω δει). Οι καθηγητες εχουν πολυ καλο ερευνητικο εργο και οι φοιτητες ενθαρυνονται να συμμετεχουν σε εργαστηρια μαθαινοντας πρωτοκολλα (αν σε ενδιαφερει). Οι εγκαταστασεις ειναι καινουριες και σιγουρα πολυ καλυτερες απο της Αθηνας, για τα αλλα τμηματα δεν ξερω γιατι δεν τα εχω δει.
Το ετος εχει λιγα ατομα και η ολη νοοτροπια που υπαρχει βοηθαει στη σωστη συμετοχη σε πολλες εκπαιδευτικες διαδικασιες, ασε που λιγοι ειναι αυτοι που αφηνουν μαθηματα οταν ολοκληρο το ετος τους διαβαζει και δινει συσσωμο (κατι που δεν εχω δει αλλου). Ταυτοχρονα το φοιτητικο σωμα ειναι πολυ δυνατο στο να ζηταει κεκτημενα και μη. Γενικα το κλιμα ειναι καλο, θυμιζει λιγο ταινιες απο το Γιου Ες με κολλεγια αλλα αυτο δεν ειναι απαραιτητα κακο στην ψυχολογια του φοιτητη.
Μαθαινεις πολλα στις κλινικες γιατι ειναι λιγα τα ατομα, πολλα τα περιστατικα και απαιτητικοι οι καθηγητες. Και αν καποιος σου μιλησει για καθηγητες που ειναι περιεργοι και δυσκολοι τοτε ας περασει απο τα μπουντρουμια και τους θαλαμοφυλακες του ΕΚΠΑ και μετα ας εκφερει γνωμη. Μετα απο την εμπειρια του Καποδιαστριακου το Πανεπιστημιο Ηρακλειου ειναι σιγουρα πιο ανθρωπινο και πιο εκπαιδευτικο. Ακομα και αν δινεται περισσοτερη βαση στις βασικες επιστημες και την ερευνα.
Ετσι κι αλλιως Ιατρικη οπως πρεπει θα μαθεις στην ειδικοτητα, γιατι ετσι ειναι τα πραγματα στην Ελλαδα. Δυστυχως. Τουλαχιστον ας περασεις ομορφες εκπαιδευτικες εμπειριες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
Η καλύτερη ιατρική της Ελλάδας ειναι στην Κρήτη, η απόσταση από κάτι σχολές τύπου Λάρισα ειναι χαοτική. Και δεν είναι "άποψη", είναι αυτό που ισχύει. Πολύ καλύτερη απ'της Αθήνας. Για τη δική σου στα Γιάννενα δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα...Η ιατρική σχολή της Κρήτης ειναι πανευρωπαικά γνωστή ως η καλύτερη ιατρική της Ελλάδας. Αυτό και σ'όποιον αρέσει. Τουλάχιστον για τώρα. Γιατί μετά από 10 χρονια που θα την τελειώσει κάποιος που θα μπει το 2010, μπορεί να ισχύουν άλλοι συσχετισμοί.
Εσένα blacksheep θα σου πρότεινα εντελώς φιλικά να χαμηλώσεις λίγο τον αμανέ. Πρώτον για να είσαι προσγειωμένος στην πραγματικότητα και δεύτερον για να μπορέσεις να διαχειριστείς πιο αξιοπρεπώς μια ενδεχόμενη αποτυχία, την οποία απεύχομαι όπως και σε κάθε άλλο υποψήφιο που θεωρεί ότι έχει δυνατότητες.
κι ομως για τη λαρισα εχω ακουσει οτι εχει καλες εγκαταστασεις και στην τελικη ολοι γιατροι βγαινουν οχι χασαπηδες εχει καταντησει βαρετο αυτο το θεμα και πιστευω πρεπει να κλειδωθει απο τους αντμιν:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampire_Quiny

Νεοφερμένος

Η Vampire_Quiny αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
^ετσι πες τα!!!δ με πιστευουν:P lol
παντως εχω ακουσει οτι στο εξωτερικο τα πανεπιστημια της ελλαδας δν εχουν αξιολογηθει ακομη διαφορετικα οπως πχ γινεται με τα πανεπιστημια της αμερικης τυπου χαρβαρντ κλπ κ αυτο γιατι δν υπαρχουν ουσιαστικες διαφορες:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
αν το εννοεις απο αποψη κουρασης ισως,διοτι εφοσον ειναι λιγα τα ατομα στο 6ο ετος κανουν πιο πολλες εφημεριες,ασχολουνται με παραπανω ασθενεις κ δν προλαβαινουν να τη βγαζουν ολη μερα στο κυλικειο του νοσοκομειου:P

απο αποψη εγκαταστασεων τολμω να πω ομως οτι ειναι ασυναγωνιστη:xixi:


like * 1000....... επρεπε να πατησω στ μαθημα που γινεται στα αμφιθέατρα του ΑΠΘ, έπρεπε να πάω σε ένα μάθημα βιοχημείας στην περιβόητη ιατρική θεσσαλονίκης για να δώ μια καθηγήτρια να φωνάζει για να την ακούσουν 500 περιπου άτομα...κ επίσης έπρεπε να πάω εκεί για να δώ ότι η ιατρική λάρισας είναι χρόνια μπροστα..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexia91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
like * 1000....... επρεπε να πατησω στ μαθημα που γινεται στα αμφιθέατρα του ΑΠΘ, έπρεπε να πάω σε ένα μάθημα βιοχημείας στην περιβόητη ιατρική θεσσαλονίκης για να δώ μια καθηγήτρια να φωνάζει για να την ακούσουν 500 περιπου άτομα...κ επίσης έπρεπε να πάω εκεί για να δώ ότι η ιατρική λάρισας είναι χρόνια μπροστα..........
Ελα τώρα....άμα δεν σ'αρέσει να φύγεις,να πας αλλού!να πας στη Λάρισα!!!!!Όχι σοβαρά τώρα μπορεί η θεσσαλονίκη απο άποψη φοιτιτικής ζωής να μη συγκρίνεται,αλλα κ ο χαμός που γίνεται στα αμφιθέατρα (τουλαχιστον τωρα στην αρχή) δεν παλεύεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ελα τώρα....άμα δεν σ'αρέσει να φύγεις,να πας αλλού!να πας στη Λάρισα!!!!!Όχι σοβαρά τώρα μπορεί η θεσσαλονίκη απο άποψη φοιτιτικής ζωής να μη συγκρίνεται,αλλα κ ο χαμός που γίνεται στα αμφιθέατρα (τουλαχιστον τωρα στην αρχή) δεν παλεύεται.

Θα φύγω ρε!!! θα πάω στο ηράκλειο!!!! κοίτα τα μαθηματα είναι χάλια!!! η φοιτητική ζωή ειναι υπεροχη....καλούμαστε λοιπον εμεις της ιατρικής να επιλέξουμε ανάμεσα σε ποιότητα πανεπιστημιου κ φοιτητκή ζωή........
επιλέγω.... ΦΟΙΤΗΤΙΚΗ ΖΩΗ!!! χαχαχαχαχα :jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top