Ποια είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Ποιά κατά την γνώμη σας είναι η καλύτερη Ιατρική της Ελλάδας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 305)
  • Ιατρική Αθηνών

    Ψήφοι: 93 30.5%
  • Ιατρική Θεσσαλονίκης

    Ψήφοι: 43 14.1%
  • Ιατρική Πάτρας

    Ψήφοι: 30 9.8%
  • Ιατρική Θεσσαλίας

    Ψήφοι: 16 5.2%
  • Ιατρική Ιωαννίνων

    Ψήφοι: 31 10.2%
  • Ιατρική Κρήτης

    Ψήφοι: 53 17.4%
  • Ιατρική Αλεξανδρούπολης

    Ψήφοι: 28 9.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 11 3.6%

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Η καλύτερη Ιατρική Σχολή ΔΕΝ βρίσκεται στην Ελλαδα😋.

Πέρα από την πλάκα όλες λίγο πολύ τα ίδια σου μαθαίνουν. Διαφέρουν απλά τα προγράμματα σπουδών ως προς την σειρά που κάνεις μαθήματα - κλινικές, ως προς τις εγκαταστάσεις και ως προς τους καθηγητές προφανώς που υπάρχουν σε κάθε τμήμα. Όπου και αν πας αν είσαι συνεπής θα μάθεις ότι και να λέμε εμείς εδώ.

Γενικώς για Αθήνα-Κρήτη ακούγονται τα καλύτερα λόγια αν δεν κάνω λάθος.
 
Τελευταία επεξεργασία:

tan07

Νεοφερμένος

Ο tan07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 12 μηνύματα.

αντιγονη.

Νεοφερμένος

Η αντιγονη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Γεια σας,
Εχω περασει ιατρικη ιωαννινων αλλα σκοπευω να παρω μετεγγραφη θεσσαλονικη ( την εχω σχεδον σιγουρη εχω 6.5 μορια)
Μίλησα ομως σημερα με εναν καθηγητη χειρουργικης απο τα ιωαννινα και με προβληματισε αρκετα
Μου ειπε πως η σχολη των ιωαννινων ειναι μακραν καλυτερη, οτι βγαινουν καλυτεροι γιατροι και οτι τα μαθηματα στην θεσσαλονικη ειναι πολυ απροσωπα, ζητημα να βλεπεις τον καθγγητη μια στο τοσο.
Δεν ξερω τωρα ποια ειναι η σωστη επιλογη, καθως δεν ξερω τι να πιστεψω
Ο καθενας λεει για την σχολη του οτι ειναι η καλυτερη
Ειναι οντως τοσο τραγικη η κατασταση στο απθ, υπαρχει δλδ τοσο μεγαλη διαφορα απο την σχολη των ιωαννινων;
 

allall1

Δραστήριο μέλος

Ο Bilbo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 717 μηνύματα.
Γεια σας,
Εχω περασει ιατρικη ιωαννινων αλλα σκοπευω να παρω μετεγγραφη θεσσαλονικη ( την εχω σχεδον σιγουρη εχω 6.5 μορια)
Μίλησα ομως σημερα με εναν καθηγητη χειρουργικης απο τα ιωαννινα και με προβληματισε αρκετα
Μου ειπε πως η σχολη των ιωαννινων ειναι μακραν καλυτερη, οτι βγαινουν καλυτεροι γιατροι και οτι τα μαθηματα στην θεσσαλονικη ειναι πολυ απροσωπα, ζητημα να βλεπεις τον καθγγητη μια στο τοσο.
Δεν ξερω τωρα ποια ειναι η σωστη επιλογη, καθως δεν ξερω τι να πιστεψω
Ο καθενας λεει για την σχολη του οτι ειναι η καλυτερη
Ειναι οντως τοσο τραγικη η κατασταση στο απθ, υπαρχει δλδ τοσο μεγαλη διαφορα απο την σχολη των ιωαννινων;
Έχουμε πει χιλιάδες φορές εδώ στο φόρουμ ότι όλες οι ιατρικές βγάζουν γιατρούς, το ποια είναι καλύτερη δε το ξέρει κανένας, κάθε σχολή έχει τα καλά της κ τα κακα της.Απο εσένα εξαρτάται το πόσες γνώσεις θα πάρεις στο τέλος.Δηλαδη οι απόφοιτοι ιατρικής Ιωαννίνων είναι όλοι καλύτεροι από τους συναδέρφους της Σαλόνικας?...Νταξ ότι ναναι.Η Σαλόνικα σίγουρα αξίζει περισσότερα για φοιτητική ζωή,εγώ στη θέση σου θα πήγαινα.
 

Grand Duchess

Διάσημο μέλος

Η Grand Duchess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Γεια σας,
Εχω περασει ιατρικη ιωαννινων αλλα σκοπευω να παρω μετεγγραφη θεσσαλονικη ( την εχω σχεδον σιγουρη εχω 6.5 μορια)
Μίλησα ομως σημερα με εναν καθηγητη χειρουργικης απο τα ιωαννινα και με προβληματισε αρκετα
Μου ειπε πως η σχολη των ιωαννινων ειναι μακραν καλυτερη, οτι βγαινουν καλυτεροι γιατροι και οτι τα μαθηματα στην θεσσαλονικη ειναι πολυ απροσωπα, ζητημα να βλεπεις τον καθγγητη μια στο τοσο.
Δεν ξερω τωρα ποια ειναι η σωστη επιλογη, καθως δεν ξερω τι να πιστεψω
Ο καθενας λεει για την σχολη του οτι ειναι η καλυτερη
Ειναι οντως τοσο τραγικη η κατασταση στο απθ, υπαρχει δλδ τοσο μεγαλη διαφορα απο την σχολη των ιωαννινων;
Το τι σόι γιατρός θα βγεις εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από εσένα. Τι διάβασμα θα ρίξεις. Δεν είναι λύκειο το πανεπιστήμιο που ο δάσκαλος σου λέει τι να διαβάσεις θα σε εξετάσω αύριο κτλ. Στο πανεπιστήμιο είναι free real estate.
Αν το πάμε με φήμες, και το πανεπιστημιακό των Ιωαννίνων και το Παπανικολάου στην Θεσσαλονίκη έχουν καλή φήμη ως νοσοκομεία.

Από φοιτητική ζωή ωραία η Θεσσαλονίκη. Αν είσαι όμως χαρακτήρας που του αρέσει πιο πολύ η ηρεμία τότε κάτσε Γιάννενα.
 

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Μίλησα ομως σημερα με εναν καθηγητη χειρουργικης απο τα ιωαννινα και με προβληματισε αρκετα. Μου ειπε πως η σχολη των ιωαννινων ειναι μακραν καλυτερη, οτι βγαινουν καλυτεροι γιατροι και οτι τα μαθηματα στην θεσσαλονικη ειναι πολυ απροσωπα, ζητημα να βλεπεις τον καθηγητη μια στο τοσο.
Ο καθενας λεει για την σχολη του οτι ειναι η καλυτερη
Έτσι. Ισχύει και για τους καθηγητές η παροιμία των φοιτητών:
Αν δεν παινέψεις το πανεπιστήμιό σου θα πέσει να σε πλακώσει.

1694452013310.png
 

Johny4Life

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Johny4Life αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Δεν παίζει δα τόσο σπουδαίο ρόλο σε ποια ιατρική της χώρας θα σπουδάσεις.
Όλα εξαρτώνται από εσένα και την προσωπική σου προσπάθεια. Καλοί και στραβοί καθηγητες υπήρχαν και θα υπάρχουν παντού. Αν εσύ θες να κυνηγήσεις την επαφή με τον καθηγητή (απορίες εργασίες κτλ) θα την βρεις. Δεν είναι όλοι στραβοί ούτε καχύποπτοι.
Ο καθένας από εμάς τώρα θα ευλόγησει τα γεννια του και θα σου λέει ότι η Ιατρική που σπουδάζει είναι η καλύτερη. Προσωπικά για τα Ιωάννινα δεν έχω γνώση του τι γίνεται στο πρόγραμμα σπουδών.
Αυτό που μπορώ να σου πω με μεγαλύτερη σιγουριά όμως είναι ότι η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη συγκεντρωνουν μεγαλύτερο φόρτο περιστατικών. Ειδικά κάποιες ειδικότητες που υπάρχουν κυρίως στις δύο μεγαλουπολεις σηκώνουν το βάρος όλης της νότιας και βόρειας Ελλάδας αντίστοιχα καθώς τα περιστατικά διακομιζονται στα νοσοκομεία αυτά.
Οπότε σου δίνεται η ευκαιρία να έρθεις σε επαφή με πολύ μεγάλη ποικιλία ασθενών και ασθενειών. Αν πάλι όμως δεν το κυνηγήσεις ακόμα και σε μεγαλούπολη να εισαι δεν θα αποκομίσεις κάτι παραπάνω.

Φυσικά παίζει ρόλο και η φοιτητική ζωή για την ηλικία σου 😋 αλλά πλέον και τα διαθέσιμα διαμερίσματα (ενοίκια κτλ) καθώς και σε αυτό το κομμάτι έχει δυσκολέψει η κατάσταση. Πρέπει δηλαδή κάποιος να βάλει στο τράπεζι και αυτους τους παράγοντες.

Σε κάθε περίπτωση συγχαρητήρια για την Επιτυχία σου και καλή φοιτητική πορεία σου εύχομαι! 👍
 

αντιγονη.

Νεοφερμένος

Η αντιγονη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Δεν παίζει δα τόσο σπουδαίο ρόλο σε ποια ιατρική της χώρας θα σπουδάσεις.
Όλα εξαρτώνται από εσένα και την προσωπική σου προσπάθεια. Καλοί και στραβοί καθηγητες υπήρχαν και θα υπάρχουν παντού. Αν εσύ θες να κυνηγήσεις την επαφή με τον καθηγητή (απορίες εργασίες κτλ) θα την βρεις. Δεν είναι όλοι στραβοί ούτε καχύποπτοι.
Ο καθένας από εμάς τώρα θα ευλόγησει τα γεννια του και θα σου λέει ότι η Ιατρική που σπουδάζει είναι η καλύτερη. Προσωπικά για τα Ιωάννινα δεν έχω γνώση του τι γίνεται στο πρόγραμμα σπουδών.
Αυτό που μπορώ να σου πω με μεγαλύτερη σιγουριά όμως είναι ότι η Αθήνα και η Θεσσαλονίκη συγκεντρωνουν μεγαλύτερο φόρτο περιστατικών. Ειδικά κάποιες ειδικότητες που υπάρχουν κυρίως στις δύο μεγαλουπολεις σηκώνουν το βάρος όλης της νότιας και βόρειας Ελλάδας αντίστοιχα καθώς τα περιστατικά διακομιζονται στα νοσοκομεία αυτά.
Οπότε σου δίνεται η ευκαιρία να έρθεις σε επαφή με πολύ μεγάλη ποικιλία ασθενών και ασθενειών. Αν πάλι όμως δεν το κυνηγήσεις ακόμα και σε μεγαλούπολη να εισαι δεν θα αποκομίσεις κάτι παραπάνω.

Φυσικά παίζει ρόλο και η φοιτητική ζωή για την ηλικία σου 😋 αλλά πλέον και τα διαθέσιμα διαμερίσματα (ενοίκια κτλ) καθώς και σε αυτό το κομμάτι έχει δυσκολέψει η κατάσταση. Πρέπει δηλαδή κάποιος να βάλει στο τράπεζι και αυτους τους παράγοντες.

Σε κάθε περίπτωση συγχαρητήρια για την Επιτυχία σου και καλή φοιτητική πορεία σου εύχομαι! 👍
Πιστευω πως δεν πρεπει να ακουω τους αλλους και οτι λενε
Και απλα να κανω αυτο που πραγματικα θελω
Δεν υπαρχει θεμα ενοικιου κτλ καθως οι δικοι μου ειναι συμφωνοι στο οτι και να επιλεξω τελικα
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Πιστευω πως δεν πρεπει να ακουω τους αλλους και οτι λενε
Και απλα να κανω αυτο που πραγματικα θελω
Δεν υπαρχει θεμα ενοικιου κτλ καθως οι δικοι μου ειναι συμφωνοι στο οτι και να επιλεξω τελικα
Αντιγονη....τωρα ποια ειναι η καλυτερη ? ποιος ξερει?..κανεις
Ε.. μονη σου θα δεις
Μιλα με παιδια του απθ ( εχουμε εδω) να σου πουν ποιοι ειναι οι χειροτεροι και πηγαινε να τους ακουσεις και να συγκρινεις με τους δικους σου.

Παντως γενικως οσο μικροτερη η πολη και λιγοτεροι οι φοιτητες τοσο πιο κοντα ειναι οι καθηγητες.
Και τα ιωαννινα χανουν φοιτητες προς αθηνα, απθ,πατρα και βολο και δεχονται λιγους απο κρητη και ΔΠΘ
 

αντιγονη.

Νεοφερμένος

Η αντιγονη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Αντιγονη....τωρα ποια ειναι η καλυτερη ? ποιος ξερει?..κανεις
Ε.. μονη σου θα δεις
Μιλα με παιδια του απθ ( εχουμε εδω) να σου πουν ποιοι ειναι οι χειροτεροι και πηγαινε να τους ακουσεις και να συγκρινεις με τους δικους σου.

Παντως γενικως οσο μικροτερη η πολη και λιγοτεροι οι φοιτητες τοσο πιο κοντα ειναι οι καθηγητες.
Και τα ιωαννινα χανουν φοιτητες προς αθηνα, απθ,πατρα και βολο και δεχονται λιγους απο κρητη και ΔΠΘ
Δεν ξερω αληθεια
Ο καθενας λεει τα δικα του και δεν ξερω τι να πιστεψω πια
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,579 μηνύματα.
Δεν ξερω αληθεια
Ο καθενας λεει τα δικα του και δεν ξερω τι να πιστεψω πια
ουου ..θα ακουσεις πολλα και ποικιλοτροπα
Εγω ειπα αυτο που θα εκανα εγω..
Μιλα με την Ναλα και τον Ryuzaki ειναι ενταξει παιδια και θα σου πουν για το απθ
 

Ryuzaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Lost in Infinity αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Πολιτικών Μηχανικών ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,892 μηνύματα.
Τιποτα απο τα 2.

Για διαφορους ενδο-ακαδημαικους λογους που αν δεν τους βιωσει κανεις δεν το καταλαβαινει.

Καθε μια εχει αρνητικα καπου, που δεν εχει η αλλη.

Οποτε Αθηνα.

Με το πιστολι στον κροταφο ομως αναμεσα στις 2, θα διαλεγα γιαννενα καθαρα λογω της φοιτητικης ζωης.

Λαρισα θα ηταν επισης μια επιλογη που θα προτιμουσα, καθως θεωρω οτι κραταει ισορροπιες.
 

αντιγονη.

Νεοφερμένος

Η αντιγονη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Τιποτα απο τα 2.

Για διαφορους ενδο-ακαδημαικους λογους που αν δεν τους βιωσει κανεις δεν το καταλαβαινει.

Καθε μια εχει αρνητικα καπου, που δεν εχει η αλλη.

Οποτε Αθηνα.

Με το πιστολι στον κροταφο ομως αναμεσα στις 2, θα διαλεγα γιαννενα καθαρα λογω της φοιτητικης ζωης.

Λαρισα θα ηταν επισης μια επιλογη που θα προτιμουσα, καθως θεωρω οτι κραταει ισορροπιες.
Ειμαι απο γιαννενα και η αληθεια ειναι πως θελω να φυγω απο την πολη
Το θεμα της σχολης μονο ειναι που με κραταει σε σκεψη
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,262 μηνύματα.
Ειμαι απο γιαννενα και η αληθεια ειναι πως θελω να φυγω απο την πολη
Το θεμα της σχολης μονο ειναι που με κραταει σε σκεψη
Για εμένα το να φύγεις από εκεί που είσαι με την πρόφαση ότι άλλου ίσως είναι λίγο καλύτερα , είναι τουλάχιστον ανούσιο και οριακά τρελό , ακόμα και να ισχύει . Μόνο σε περίπτωση που υπήρχε σοβαρός λόγος ή αποδεδειγμένο πρόβλημα σχετικά με το επίπεδο της σχολής θα άξιζε η τωρινή συζήτηση .
 

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Aναμεσα σε Ιωάννινα και Θεσσαλονίκη διαλέγεις Θεσσαλονίκη....
τέλος
χρηματοδοτείται παραπάνω, γίνονται παραπάνω έρευνες και έχει καλύτερα νοσοκομεία ... το πόσο καλό μάθημα γινεται μικρή σημασία έχει.
 

Micro

Συντονιστής

Ο Micro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,429 μηνύματα.
Για εμένα το να φύγεις από εκεί που είσαι με την πρόφαση ότι άλλου ίσως είναι λίγο καλύτερα , είναι τουλάχιστον ανούσιο και οριακά τρελό , ακόμα και να ισχύει . Μόνο σε περίπτωση που υπήρχε σοβαρός λόγος ή αποδεδειγμένο πρόβλημα σχετικά με το επίπεδο της σχολής θα άξιζε η τωρινή συζήτηση .
Μάλλον το επίπεδο των σχολών αποτελεί πρόφαση για να φύγει από το σπίτι της.

Αν οι γονείς είναι άνετοι οικονομικά - η μάλλον κάτι παραπάνω από άνετοι - τότε σίγουρα να πας Θεσσαλονίκη να ζήσεις μόνη σου. Αλλιώς και στα Ιωάννινα μια χαρά θα περάσεις και τα ίδια θα μάθεις.
 

αντιγονη.

Νεοφερμένος

Η αντιγονη. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Για εμένα το να φύγεις από εκεί που είσαι με την πρόφαση ότι άλλου ίσως είναι λίγο καλύτερα , είναι τουλάχιστον ανούσιο και οριακά τρελό , ακόμα και να ισχύει . Μόνο σε περίπτωση που υπήρχε σοβαρός λόγος ή αποδεδειγμένο πρόβλημα σχετικά με το επίπεδο της σχολής θα άξιζε η τωρινή συζήτηση .
Μάλλον το επίπεδο των σχολών αποτελεί πρόφαση για να φύγει από το σπίτι της.

Αν οι γονείς είναι άνετοι οικονομικά - η μάλλον κάτι παραπάνω από άνετοι - τότε σίγουρα να πας Θεσσαλονίκη να ζήσεις μόνη σου. Αλλιώς και στα Ιωάννινα μια χαρά θα περάσεις και τα ίδια θα μάθεις.
Ισως υποσυνείδητα να ειναι και προφαση
Αντικειμενικα θελω να ανεξαρτητοποιηθω και να μαθω να ζω μονη μου
 

Joji

Διακεκριμένο μέλος

Η Τζότζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νοσηλευτικής Πατρών. Έχει γράψει 6,594 μηνύματα.
Ειμαι απο γιαννενα και η αληθεια ειναι πως θελω να φυγω απο την πολη
Το θεμα της σχολης μονο ειναι που με κραταει σε σκεψη
Αν το «σηκώνει» το πορτοφόλι των δικών σου, να το κάνεις. Προσωπικά δεν θα έφευγα από την πόλη μου αν η σχολή που ήθελα υπήρχε και εδώ και την έπιανα στα μόρια. Πάντως, επειδή πέρασες ιατρική και όχι π.χ. νηπιαγωγών που είναι σαφώς πιο εύκολη στο να την βγάλεις, «φοιτητική ζωή» όπως την αντιλαμβάνονται οι περισσότεροι, δεν θα δεις εύκολα. Είτε θα είσαι σε άλλη πόλη και θα διαβάζεις συνέχεια, είτε θα είσαι στην πόλη σου και θα διαβάζεις συνέχεια. Just saying.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top