Ποια είναι η γνώμη σας για τη μουσική παιδεία στην Ελλάδα;

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Btw,η παράδοση δε πρέπει ν'αντιμετωπίζεται σα λείψανο που απλά το ασπαζόμαστε...αν το έκαναν αυτό το 20',εμείς δε θα'χαμε σήμερα ρεμπέτικα πχ:whistle:

Μαζί σου με τα χίλια, γι αυτό και υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι νέοι μουσικοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Ε καλά τα κλασικά παπαγαλίστικα της έκθεσης περί μέσων.
Η βλαχιά και ο ραγιαδισμός φταίνε, το κακό μας το κεφάλι δηλαδή.

Πες μου ειλικρινά χωρίς να κάνεις αναζήτηση στο google.
Ξέρεις το σκαλκώτα;
Τον ψαραντώνη;

τον ξερω και τον ψαραντωνη(μαλιστα πηγα και σε μια συναυλια του περσι το καλοκαιρι)
και τον σκαλκωττα ο οποιος καταγεται απο την τηνο

Και αληθεια μου κανει εντυπωση που επικρατουν καποιοι τραγουσιστες του στυλ κιαμου, πετρελη κτλ...

τοσοι πολλοι τους ακουνε πια????
τα fm ειναι τιγκα απο σκυλοποπ, γιατι???

Ξέρεις τον ross daly; Φυσικά όχι, δε σε έχουν αφήσει να τον μάθεις. Τον ρασούλη πριν πεθάνει, τον άκουγες συχνά;

και σε συναυλια του Ross Daly εχω παει...
Αληθεια Ελληνας ειναι???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Η παραδοσιακή μουσική δεν συνδυάζεται, συγγνώμη. Είναι καθαρή και έτσι πρέπει να παραμείνει. Μόνο με άλλες παραδοσιακές μουσικές γίνεται αυτό, άλλων χωρών, και αυτό μέσα από τους αιώνες. Γι'αυτό δεν αρέσει ο Ψαραντώνης.
ακου αυτο και μετα ξαναπες μου..... ;)

https://www.youtube.com/watch?v=_MeYoGeNQVI

το blues ειναι παραδοσιακη μουσικη, το ρεμπετικο δεν ειναι... (δημιουργηθηκε μολις τον ρελευταιο αιωνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
ακου αυτο και μετα ξαναπες μου..... ;)

https://www.youtube.com/watch?v=_MeYoGeNQVI

το blues ειναι παραδοσιακη μουσικη, το ρεμπετικο δεν ειναι... (δημιουργηθηκε μολις τον ρελευταιο αιωνα)

Δεν είναι παραδοσιακή μουσική το ρεμπέτικο. Έχει διαχωριστεί γιατι εκφράζει διαφορετικές κοινωνικές καταστάσεις και ήρθε μετά την μικρασιατική καταστροφή.

Το βίντεο που μου παραθέτεις, είναι blues με ρεμπέτικο, τι προσπαθείς να μου πεις; Εγώ μίλησα για την ελληνική παραδοσιακή μουσική, γι'αυτή γνωρίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
υπάρχουν πολλοί αξιόλογοι νέοι μουσικοί



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgakal

Νεοφερμένος

Η Ολγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Τον Ψαραντώνη δεν τον βάζω καν μέσα (ακόμα και οι Κρητικοί θεωρούν ότι πήρε φήμη από τον αδερφό του)

αυτο παλι ποιος σου το ειπε?με συγχωρεις,αλλα μου φαινεται περιεργο να εχεις μελετησει τοσο πολυ,οπως λες, την παραδωσιακη μουσικη και να λες κατι τετοιο..ο Ψαραντωνης ειναι οτι ειναι απο μονος του,σαφως και μεγαλωσε μαζι με το αδερφο του οποτε λογικο ειναι να εχουν κοινα,αλλα ο ιδιος εχει ενα ξεκαθαρα δικο του στυλ (δεκτο το οτι μπορει να μην σου αρεσει)

Η παραδοσιακή μουσική δεν συνδυάζεται, συγγνώμη. Είναι καθαρή και έτσι πρέπει να παραμείνει. Μόνο με άλλες παραδοσιακές μουσικές γίνεται αυτό, άλλων χωρών, και αυτό μέσα από τους αιώνες. Γι'αυτό δεν αρέσει ο Ψαραντώνης
:

συγνωμη αλλα και σε αυτο πιστευω οτι κανεις λαθος,καθε ειδος μουσικης μπορει να συνδιαστει με καποιο αλλο,καποια θα ταιριαζουν και καποια αλλα οχι..οσο το οτι πρεπει να παραμεινει "καθαρη" οπως λες, το οτι θα γινουν καποιες συνεργασιες,ή συνδιασμοι με καποια αλλα ειδη ,δεν σημαινει οτι ¨αμαυρωνεται"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Τον Ψαραντώνη δεν τον βάζω καν μέσα (ακόμα και οι Κρητικοί θεωρούν ότι πήρε φήμη από τον αδερφό του)

αυτο παλι ποιος σου το ειπε?με συγχωρεις,αλλα μου φαινεται περιεργο να εχεις μελετησει τοσο πολυ,οπως λες, την παραδωσιακη μουσικη και να λες κατι τετοιο..ο Ψαραντωνης ειναι οτι ειναι απο μονος του,σαφως και μεγαλωσε μαζι με το αδερφο του οποτε λογικο ειναι να εχουν κοινα,αλλα ο ιδιος εχει ενα ξεκαθαρα δικο του στυλ (δεκτο το οτι μπορει να μην σου αρεσει)

Η παραδοσιακή μουσική δεν συνδυάζεται, συγγνώμη. Είναι καθαρή και έτσι πρέπει να παραμείνει. Μόνο με άλλες παραδοσιακές μουσικές γίνεται αυτό, άλλων χωρών, και αυτό μέσα από τους αιώνες. Γι'αυτό δεν αρέσει ο Ψαραντώνης
:

συγνωμη αλλα και σε αυτο πιστευω οτι κανεις λαθος,καθε ειδος μουσικης μπορει να συνδιαστει με καποιο αλλο,καποια θα ταιριαζουν και καποια αλλα οχι..οσο το οτι πρεπει να παραμεινει "καθαρη" οπως λες, το οτι θα γινουν καποιες συνεργασιες,ή συνδιασμοι με καποια αλλα ειδη ,δεν σημαινει οτι ¨αμαυρωνεται"..

Κάτσε για να μην παρεξηγηθώ!
Δεν έχω τίποτα με τον Ψαραντώνη, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, απλά δεν τον βάζω μέσα στους κορυφαίους παραδοσιακούς. Αυτό για τη φήμη, το λένε Κρητικοί που γνωρίζω. Σαφώς και δεν γίνεται να έχετε όλοι την ίδια άποψη, θα υπάρχουν σίγουρα άνθρωποι, και ίσως πολλοί περισσότεροι που δεν συμφωνούν.

Για τον συνδυασμό τώρα, όσες φορές έχει συνδυαστεί η παραδοσιακή μουσική με άλλο είδος, το αποτέλεσμα είναι κακό. Άρα μάλλον δεν συνδυάζονται. Εκτός πλέον αν κάτι τόσο καταπληκτικό μου έχει διαφύγει. Να γίνουν συνεργασίες, φυσικά και προσπάθειες, αλλά να διατηρήσουν το ύφος. Το καθαρό αναφέρεται στο ύφος. Αν αλλάξει το ύφος, τότε δεν είναι παραδοσιακή. (το "αμαυρώνεται" είναι βαριά λέξη νομίζω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μα μου προτείνεις συνεργασίες «της μόδας» για παραδοσιακά. Άρα κουβέντα δεν μπορούμε να κάνουμε.

Που είπα για παραδοσιακό καθαρό;
Εγώ για παραδοσιακό με ελαφρές άλλες επιρροές μίλησα, συγγνώμη αν δεν έγινα κατανοητός. Και πιστεύω ακράδαντα ότι όταν κάτι γίνεται με σεβασμό, είναι αδύνατο να βγει κακό. Μη αρεστό και ξένο, ίσως.




Για κάποιον που ρώτησε:

Ο ross daly είναι Ιρλανδός που ζει στην κρήτη πολλά χρόνια τώρα και είναι πλεον πολιτογραφημένος έλληνας. Το κακό είναι οτι έχει μάθει ελληνικά με κρητική προφορά μονάχα. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgakal

Νεοφερμένος

Η Ολγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Τον Ψαραντώνη δεν τον βάζω καν μέσα (ακόμα και οι Κρητικοί θεωρούν ότι πήρε φήμη από τον αδερφό του) και η Σαμίου έγινε περισσότερο γνωστή σαν λαογράφος, αν και τραγουδούσε και η ίδια. Τους γνωρίζει πάντως πάρα πολύς κόσμος, απλά δεν είναι ο κόσμος που βγαίνει στην τηλεόραση....:D

Κάτσε για να μην παρεξηγηθώ!
Δεν έχω τίποτα με τον Ψαραντώνη, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ, απλά δεν τον βάζω μέσα στους κορυφαίους παραδοσιακούς. Αυτό για τη φήμη, το λένε Κρητικοί που γνωρίζω. Σαφώς και δεν γίνεται να έχετε όλοι την ίδια άποψη, θα υπάρχουν σίγουρα άνθρωποι, και ίσως πολλοί περισσότεροι που δεν συμφωνούν.

Για τον συνδυασμό τώρα, όσες φορές έχει συνδυαστεί η παραδοσιακή μουσική με άλλο είδος, το αποτέλεσμα είναι κακό. Άρα μάλλον δεν συνδυάζονται. Εκτός πλέον αν κάτι τόσο καταπληκτικό μου έχει διαφύγει. Να γίνουν συνεργασίες, φυσικά και προσπάθειες, αλλά να διατηρήσουν το ύφος. Το καθαρό αναφέρεται στο ύφος. Αν αλλάξει το ύφος, τότε δεν είναι παραδοσιακή. (το "αμαυρώνεται" είναι βαριά λέξη νομίζω)

δες λιγακι αυτο...ειναι ισως λιγο ασυνηθιστο και αρκετα διαφορετικο,αλλα εαν ησουν εκει εκεινη την νυχτα,πιστευω οτι θα εντυπωσιαζοσουν και θα εβλεπες οτι δυο τελειως διαφορετικα ειδη μουσικης,ακομα και διαφορετικων χωρων μπορουν να γινουν ενα και να ταιριαξουν..https://www.youtube.com/watch?v=cQs6c-Q0lhY....(σαφως και μπορει να μην σου αρεσει :)..αλλα δες το);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
δες λιγακι αυτο...ειναι ισως λιγο ασυνηθιστο και αρκετα διαφορετικο,αλλα εαν ησουν εκει εκεινη την νυχτα,πιστευω οτι θα εντυπωσιαζοσουν και θα εβλεπες οτι δυο τελειως διαφορετικα ειδη μουσικης,ακομα και διαφορετικων χωρων μπορουν να γινουν ενα και να ταιριαξουν..https://www.youtube.com/watch?v=cQs6c-Q0lhY....(σαφως και μπορει να μην σου αρεσει :)..αλλα δες το);)

Συγγνώμη αλλά εμένα δεν μου αρέσει να παίζει κρητική μουσική και να χοροπηδάνε οι άνθρωποι μέσα στη μέση. Γι αυτούς μπορεί να είναι ιερός χορός, έχω δει παραδοσιακούς χορούς άλλων χωρών και είναι πραγματικά καταπληκτικοί. Αλλά ο καθένας, εκεί που πρέπει. Το άκουσμα είναι κυρίως κρητικό με κάποιες κραυγές.

Μπορεί να σας ακούγονται υπερβολικά αυτά που σας λέω για την παραδοσιακή μουσική και δεν σας κατηγορώ. Στο συγκεκριμένο θέμα, θεωρώ τον δικό μου εαυτό "περίεργο" και ευτυχώς έχω βρει και άλλους ανθρώπους εξίσου περίεργους με μένα να χορεύω και να τραγουδώ!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olgakal

Νεοφερμένος

Η Ολγα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
ετσι ειναι ο χορος τους βρε..και ολα ηταν αυθορμητα εκεινη τη στιγμη ,δε λεω πως ταιριαζουν απολυτα,ισα ισα ,αλλα αυτο που θελω να πω ειναι οτι αμα το χεις στην ψυχη και εχεις το ιδιο παθος μεσα σου,τοτε ολα ταιριαζουν!!!:) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ στη βάση αυτού που λες αλλά όταν φορέσεις την παραδοσιακή φορεσιά της Κρήτης, θες "καθαρό" κρητικό τραγούδι να χορέψεις και να καμαρώσεις. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenaki92

Δραστήριο μέλος

Η elenaki92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 590 μηνύματα.
η μουσική παιδεία στην Ελλάδα είναι δυστυχώς πολύ παραμελημένη... δε θα ξεχάσω ποτέ τους συμμαθητές μου στο γυμνάσιο που έλεγαν ότι η μουσική δε χρειάζεται, ότι δε θα τους χρειαστεί στην καθημερινή ζωή όπως π.χ. τα μαθηματικά, ενώ στην ουσία μέσω της μουσικής εκφράζονται καθημερινά.... τέλος πάντων, το μόνο μέρος της Ελλάδας, αν δε κάνω λάθος, που φημίζεται εδώ και χρόνια για τη μουσική του παιδεία είναι η Κέρκυρα... είναι αδιαμφισβήτητο το ότι πάρα πολλοί μουσικοί, μουσικοσυνθέτες, γενικότερα καλλιτέχνες έχουν αναδειχθεί από τα σχολεία και τις μουσικές σχολές της Κέρκυρας... τα τελευταία χρόνια παρακολουθώ και την προσπάθεια του Μουσικού σχολείου Βόλου το οποίο μπορώ να πω ότι τα πάει περίφημα...( https://www.youtube.com/watch?v=9k8FL8UP3S0&feature=related )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mathitisp

Δραστήριο μέλος

Ο mathitisp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Το βίντεο που μου παραθέτεις, είναι blues με ρεμπέτικο, τι προσπαθείς να μου πεις; Εγώ μίλησα για την ελληνική παραδοσιακή μουσική, γι'αυτή γνωρίζω.

κι ομως δυο διαφορετικα ειδη εδεσαν μεταξυ τους...

Ανεφερες κατι για ζαμπουνες,
Το συγκεκριμενο κομματι της παραδοσιακης μουσικης ειναι συμμετοχικο, για να καταλαβεις την διαφορα μεταξυ των κομματιων πρεπει να εισαι ο ιδιος οργανοπαικτης, ειτε τραγουδιστης ειτε χορευτης... αλλιως (για καποιον ασχετο) ειναι ολα τα τραγουδια ενα και το αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
κι ομως δυο διαφορετικα ειδη εδεσαν μεταξυ τους...

Ανεφερες κατι για ζαμπουνες,
Το συγκεκριμενο κομματι της παραδοσιακης μουσικης ειναι συμμετοχικο, για να καταλαβεις την διαφορα μεταξυ των κομματιων πρεπει να εισαι ο ιδιος οργανοπαικτης, ειτε τραγουδιστης ειτε χορευτης... αλλιως (για καποιον ασχετο) ειναι ολα τα τραγουδια ενα και το αυτο...

Γι αυτό λέω ότι είμαι "περίεργη"!Γιατί είμαι και χορεύτρια και τραγουδίστρια...!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ρεβέκκα, ένα τέτοιο κομμάτι ας πούμε δεν το λες παραδοσιακό. Είναι ενδιαφέρον όμως το πώς γίνεται μια μείξη. Πιο πολύ σαν μουσειακό και εκθεσιακό κομμάτι το βλέπω προσωπικά παρά ως παράδοση. Δες όμως πόσο δένουν τα όργανα της στέππας με το κλαρίνo, την κρητική λύρα, το λαγούτο και τα Περσικά κρουστά.

https://www.youtube.com/watch?v=gCO3q6gur-Q
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ρεβέκκα, ένα τέτοιο κομμάτι ας πούμε δεν το λες παραδοσιακό. Είναι ενδιαφέρον όμως το πώς γίνεται μια μείξη. Πιο πολύ σαν μουσειακό και εκθεσιακό κομμάτι το βλέπω προσωπικά παρά ως παράδοση. Δες όμως πόσο δένουν τα όργανα της στέππας με το κλαρίνo, την κρητική λύρα, το λαγούτο και τα Περσικά κρουστά.

https://www.youtube.com/watch?v=gCO3q6gur-Q

Είναι πολύ ωραίο!Σου είπα και παραπάνω όμως, παραδοσιακά με παραδοσιακά, δένουν τις περισσότερες φορές. Και εδώ και οι δύο ήχοι είναι παραδοσιακοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Aυτό λέω κι εγώ. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top