Γενικό -  Ποια είναι η γνώμη σας για την Α' Λυκείου;

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
και ενας φιλος μου θελει να αλλαξει για να ερθει στο δικο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μια χαρά γίνεται ν αλλάξεις τμήμα, απλώς για χαζούς λόγους οι περισσότεροι διευθυντές δεν σου αλλάζουν.
Αλλά αφού την Μελανιά την άφησε γιατί όχι :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Η διευθύντρια πάντως που πήγαμε σήμερα είπε θα το κανονίσει αύριο :D και να μην γίνει τίποτα εντάξει είμαι, όλη τη τάξη μου τη ξέρω απλά θέλω να είμαι και με τις κολλητές μου :redface:

είναι λίγο δύσκολο να γίνει κάτι τέτοιο:hmm: εκτός αν είναι αρκετά καλός ο διευθυντής πρώτα από όλα..ίσως να χρειάζεται και άλλο άτομο για αμοιβαία αλλαγή τμήματος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
ρε μελανια πες οτι σου δημιουργουν ψυχολογικα οι τωρινοι σου συμμαθητες και μεχρι να το ξεπερασεις θες να πας στις κολλητες σου :hehe: κανε και λιγο το ψυχο στο διευθυντη και την εχεις την αλλαγη στο τσεπακι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Fedde le Grand

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Fedde le Grand αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 1,586 μηνύματα.
Σοβαρά μπορούμε να αλλάξουμε τμήμα; Θα ήθελα και εγώ έτσι. Μείναμε πέντε άτομα και όλοι οι άλλοι άγνωστοι. Θα το συζητήσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Αχαχαχαχαχα Τάσο τι φοβερή ιδέα :P Πάντως έχει γίνει χαμός στο σχολείο όλη η Α' θέλει να αλλάξει :hehe: για αυτό φοβάμαι ότι θα την πληρώσω εγώ η αθώα :angel:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ε ας πατε ολα τα παιδια της Α και να το ζητησει. Βασικα παιδια ειμαστε χωρισμενοι με αλφαβητικη σειρα. Αν ηταν θα μας ρωτουσαν σε ποιο τμημα θελουμε να παμε. Οι γονεις σας φταινε :pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Ε ας πατε ολα τα παιδια της Α και να το ζητησει. Βασικα παιδια ειμαστε χωρισμενοι με αλφαβητικη σειρα. Αν ηταν θα μας ρωτουσαν σε ποιο τμημα θελουμε να παμε. Οι γονεις σας φταινε :pfff:

ισχύει αυτό...και έχουν χωρισμένα τα τμήματα με ακριβή αριθμό ατόμων, για αυτό μίλησα για αμοιβαία αλλαγή τμήματος μεταξύ 2 παιδιών. Για κάποιους λόγους έγιναν έτσι τα τμήματα, αλλιώς ναι θα ρωτούσαν το κάθε παιδί που θέλει να πάει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
μπορούμε να αλλάξουμε τμήμα;
Η κατανομή των μαθητών σε τμήματα καθορίζεται με βάση την αλφαβητική σειρά, σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία
https://www.minedu.gov.gr/publications/docs2011/xwrismos_tmhmatwn_katanomh_mathhtwn_me_ada_110923.pdf
και https://www.likio.gr/index.php?option=com_k2&view=item&id=58:%CE%BC%CE%B5-%CE%B1%CE%BB%CF%86%CE%B1%CE%B2%CE%B7%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AE-%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%81%CE%AC-%CE%B7-%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BC%CF%8C%CF%81%CF%86%CF%89%CF%83%CE%B7-%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BC%CE%B7%CE%BC%CE%AC%CF%84%CF%89%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%B1-%CE%B3%CF%85%CE%BC%CE%BD%CE%AC%CF%83%CE%B9%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%BB%CF%8D%CE%BA%CE%B5%CE%B9%CE%B1&Itemid=15&lang=el


.​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Παιδιά αυτό με τα τμήματα στο λύκειο έχει κάψει κόσμο. Πέρυσι μας χώρισαν 2 φορές και στην α' 3!
Πέρυσι ενώ στην αρχή το τμήμα μου ήταν απαίσιο για πολλούς λόγους, τελικά ήμουν σε ένα υπέροχο τμήμα με όλες τις κολλητές μου και γενικά πολύ καλό επίπεδο, στην α'΄λυκειου όμως το αντίθετο.
Δεν νομίζω να γίνονται αλλαγές γιατί αν πάει έτσι σε εμάς που είμαστε και 8 τμήματα σε κάθε τάξη οι μισοί θα θέλουν να αλλάξουν τμήμα οπότε παρουσιάζεται πρόβλημα οργάνωσης.
Μπορώ μόνο να σας πω να επιλέξετε ξένη γλώσσα ή ότι μάθημα επιλογής έχετε ( δεν ξέρω το τωρινό σύστημα) με βάση τις πιθανότητες που έχετε να είστε μαζί με φίλους σας αν αυτό θέλετε. Πχ. οι φίλοι που τα επώνυμα τους ξεκινάνε από Κ-Λ-Μ έχουν πολλές πιθανότητες να είναι μαζί.;) Μην σας νοιάζει τόσο το ίδιο το μάθημα.
Πέρυσι όλοι μας έλεγαν να μην πάρουμε Αστρονομία γιατί θα έχουμε ένα επιπλέον μάθημα να δώσουμε στο τέλος, θέλει διάβασμα κλπ. Τελικά η επιλογή αυτή μας έσωσε! Είμασταν όλο το τμήμα σχεδόν μια παρέα και δεν ήρθε ποτέ καθηγητής αστρονομίας (κακό βέβαια αυτό για μένα) οπότε κάναμε 2 επιπλέον 6ωρα τη βδομάδα και δεν την δώσαμε και στο τέλος.
Βέβαια σκεφτείτε και το άλλο: σε 3 χρόνια θα βρεθείτε σε μια τεραστίων διαστάσεων αίθουσα όπου πολύ πιθανόν στην αρχή δεν θα ξέρετε κανέναν. Σιγά σιγά όμως θα συνηθίσετε και θα αναπτύξετε φιλίες. Ετσι και στο σχολείο.
:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Και εμένα μάλλον θα με αλλάξουν, γιατί κανονικά θα πήγαινα Α1, αλλά μαζεύτηκαν πολλά παιδιά και μάλλον θα πάω στο 2. Δεν πειράζει, εγώ θέλω να μ'αλλάξουν. Έτσι και αλλιώς έχω πιο πολλούς φίλους εκεί:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

panos27

Νεοφερμένος

Ο panos27 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
ααα εμενα μου αρεσε πολυ !! ωραιο και φιλικο το περιβαλλον ! τωρα ανυπομονω για αυριο τι θα γινει.... με ποιους θα ειμαι... θα ειμαι με φιλους ή οχι..?παντως ωραιο το λυκειο !! αα και κατι ακομα ! εμεις η πρωτη φετος ειμαστε πολοι λιγοι !!! απο 160που ειμασταν στο γυμνασιο φτασαμε 70-80 !! αρκετα λιγοι ! μηπως ξερετε σε ποσα τμηματα θα χωριστουμε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiannosFloyd

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο GiannosFloyd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Πόρτο Λάγος (Ξάνθη). Έχει γράψει 147 μηνύματα.
Ακομα σχεδόν τίποτα. Το κτήριο καλο μου φάνηκε,τα παιδια της πρώτης τα ξέρω ολα αλλα φετος μόνο για αγιασμό πήγαμε. Ούτε τμήματα ούτε τίποτα :p.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Και μαζί με τα βιβλία, είδα πως μας έχουν δώσει κάτι μικρά βιβλιαράκια στην Φυσική, Άλγεβρα και Γεωμετρία, τα οποία λένε "Οι λύσεις των ασκήσεων". Δηλαδή σόρρυ, μας δώσανε λυσάρια για τις ασκήσεις του βιβλίου; ο.Ο
Έγινε σε όλα τα σχολεία αυτό, ή μόνο στο δικό μου;

Τώρα θα μπορούν να αντιγράφουν τις ασκήσεις και αυτοί που δεν έχουν βοηθήματα. :P

.........................................................................................................................

Η πρώτη μέρα ήταν απλά TRAGIC... ΚΑΙ FAIL. :P

Δώσανε βιβλία πρώτα στην Γ' Λυκείου, δήθεν για να διαβάσει, έπειτα στην Β' και τέλος σε εμάς. Εγώ είμαι και στο Α'3, οπότε γύρω στις 12:30 πήραμε βιβλία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Εμας υπέρχοη η 1η πρώτη μερα. Αυριο:

Μαθηματικα (δεν ξέρω αν θα κανουμε αλγ. ή γεω. δε μας ειπαν)
>>
Χημεία
Φιλολογικα(παλι δε μας ειπαν τι)
>>
>>
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Αυτό που κλαίγεστε με τα τμήματα είναι ΤΡΑΤΖΙΚ.

Δηλαδή, "Ω θεέ μου, με χώρισαν με την κολλητή μου, πώς θα κουτσομπολεύω για όλο το σχολείο χωρίς αυτήν; Βαριέμαι να προσέχω στα μαθηματικά/αρχαία/φυσική/whatever" ή "Πωωω ρε φίλε, δεν είναι το φιλαράκι μου στο τμήμα μου, με ποιον θα κάνω μαλακίες εγώ;"

Ένα έχω να πω: ΨΟΦΟΣ!!!

Αν δεν το ξέρετε, στο σχολείο πηγαίνεις για να μάθεις κάτι (και δη στο λύκειο, το οποίο είναι προαιρετικό, οπότε αν δε θες να πας, μην πας, καλύτερα). Δηλαδή, ποια η διαφορά να βλέπετε τους φίλους σας στα διαλείμματα; Χρειάζεται να τους βλέπετε και στο μάθημα; Τόσο όμορφοι είναι πια ή σας έχουν κάνει μάγια και δεν αντέχετε χωρίς αυτούς;

Εγώ στα 3 χρόνια του γυμνασίου δεν έβλεπα ΚΑΝ τους φίλους μου στο σχολείο, γιατί πήγαιναν σε διαφορετικό. Και; Τι με αυτό; Και φέτος τους βλέπω στα διαλείμματα. ΣΙΓΑ!!!

Όχι θα πηγαίνω να λέω "Κύριε Διευθυντά, ο φίλος μου ο Α... (ο Β..., ο Γ....) είναι στο Α1, θα με βάλετε κι εμένα που το επίθετό μου αρχίζει από Π;".

ΣΤΑ ΤΡΑΙΝΑ:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν κλαίγομαι τζει τζει :) αλλά πιστεύω ότι όταν έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις για να είσαι σε ένα πιο φιλικό περιβάλλον τότε δεν λες και όχι. Παίζει σημαντικό ρόλο στην απόδοση κάθε μαθητή να είναι σε ένα περιβάλλον που να μην νιώθει "ξένος" ή αμηχανία ή να ντρέπεται να εκφέρει την άποψή του. Κι εμένα προσωπικά μου φαίνεται απίστευτα η αλλαγή του σχολικού περιβάλλοντος. Ίσως και να ευθύνεται στο ότι είχα υπέροχη προηγούμενη τάξη και 3 χρόνια βαδίζαμε πλάι πλάι (με τους περισσότερους είμαστε και από το δημοτικό μαζί).Όταν λοιπόν χάνεις κάτι πολύ καλό, στενοχωριέσαι. Φυσικό είναι.

Ναουσσαίε είχες δίκιο, πράγματι μας μίλησαν για αμοιβαία ανταλλαγή παιδιών και δεν συνάντησα πρόβλημα. Λογικά αύριο θα είμαι σε άλλο τμήμα! Μπορώ να πω ότι η πρώτη μέρα μου άφησε αρκετά καλές εντυπώσεις :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Εγώ προσωπικά δεν κλαίγομαι τζει τζει :) αλλά πιστεύω ότι όταν έχεις την δυνατότητα να αλλάξεις για να είσαι σε ένα πιο φιλικό περιβάλλον τότε δεν λες και όχι. Παίζει σημαντικό ρόλο στην απόδοση κάθε μαθητή να είναι σε ένα περιβάλλον που να μην νιώθει "ξένος" ή αμηχανία ή να ντρέπεται να εκφέρει την άποψή του. Κι εμένα προσωπικά μου φαίνεται απίστευτα η αλλαγή του σχολικού περιβάλλοντος. Ίσως και να ευθύνεται στο ότι είχα υπέροχη προηγούμενη τάξη και 3 χρόνια βαδίζαμε πλάι πλάι (με τους περισσότερους είμαστε και από το δημοτικό μαζί).Όταν λοιπόν χάνεις κάτι πολύ καλό, στενοχωριέσαι. Φυσικό είναι.

Ναουσσαίε είχες δίκιο, πράγματι μας μίλησαν για αμοιβαία ανταλλαγή παιδιών και δεν συνάντησα πρόβλημα. Λογικά αύριο θα είμαι σε άλλο τμήμα! Μπορώ να πω ότι η πρώτη μέρα μου άφησε αρκετά καλές εντυπώσεις :D
Δυστυχώς,δεν το λέω από κακία..θα πρέπει σιγά σιγά να εξοικιώνεσαι να ζεις σε περιβάλλοντα τα οποία δεν σου είναι και εντελώς οικεία. Σίγουρα, στην αρχή θα νιώθεις αμηχανία αλλά δεν θα βρίσκεσαι σε όλη σου τη ζωή γύρω σε φιλικά άτομα, ούτε και κάτω από ιδανικές συνθήκες. Οκ σίγουρα θα σε βοηθήσει τον πρώτο καιρό στο λύκειο η αλλαγή τμήματος αλλά δεν χρειάζεται να σε προβληματίζει και τόσο..στην κατεύθυνση μετά τι θα κάνεις? αν δεν έρθει καμία φίλη σου θα αλλάξεις κατεύθυνση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Melania~

Περιβόητο μέλος

Η Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 5,354 μηνύματα.
Δυστυχώς,δεν το λέω από κακία..θα πρέπει σιγά σιγά να εξοικιώνεσαι να ζεις σε περιβάλλοντα τα οποία δεν σου είναι και εντελώς οικεία. Σίγουρα, στην αρχή θα νιώθεις αμηχανία αλλά δεν θα βρίσκεσαι σε όλη σου τη ζωή γύρω σε φιλικά άτομα, ούτε και κάτω από ιδανικές συνθήκες. Οκ σίγουρα θα σε βοηθήσει τον πρώτο καιρό στο λύκειο η αλλαγή τμήματος αλλά δεν χρειάζεται να σε προβληματίζει και τόσο..στην κατεύθυνση μετά τι θα κάνεις? αν δεν έρθει καμία φίλη σου θα αλλάξεις κατεύθυνση?

Αυτό αποκλείεται. Μπροστά στους επαγγελματικούς μου στόχους, η φιλία δεν θα μου σταθεί εμπόδιο.Σημειώνω όμως ότι τότε θα έχω εξοικειωθεί με το νέο περιβάλλον. Άλλο να είσαι Α' πρώτες μέρες και άλλο Β'.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top