Γενικό -  Ποια είναι η γνώμη σας για την Α' Λυκείου;

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
εγω εβγαλα 17 αλλα δεν μου αρεσει η α.....:( δεν συγκρινεται με το γυμνασιο.....στο γυμνασιο βολτα πηγαινα και εβγαζα 18-19...

Welcome to Λυκειο ;)

Eγω στο Γυμνασιο εβγαζα 16 με την ανεση μου,αλλα τωρα μπορω και βγαζω κοντα στο 18 :O
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheJoker

Νεοφερμένος

Ο TheJoker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
με περισοτερο διαβασμα να υποθεσω ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
με περισοτερο διαβασμα να υποθεσω ετσι?

Πολυ διαβασμα ριχνω μονο για το φροντιστηριο.Στο φροντιστηριο,τα δινω ολα για ολα και στο σχολειο μονο τις ασκησεις που μας βαζουν κανω.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheJoker

Νεοφερμένος

Ο TheJoker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
και εγω διαβαζω πολυ για το φροντιστηριο.....για το σχολειο δεν θα το ελεγα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
και εγω διαβαζω πολυ για το φροντιστηριο.....για το σχολειο δεν θα το ελεγα:P

Για το σχολειο μονο θεωρητικα μαθηματα τυπου ιστορια,θρησκευτικα,αρχες οικονομιας αξιζει να διαβαζεις.

Φυσικη,χημεια,μαθηματικα,αρχαια πιανεις χαρτακι και κανεις εξασκηση.

Ευτυχως,που στο φροντιστηριο ειμαστε και πιο μπροστα στην υλη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheJoker

Νεοφερμένος

Ο TheJoker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
μαθηματικα και τετοια δεν πολυ ασχολουμαι....κανω απλα ασκησεις....
βεβαια και στα θεωρητικα αν ειναι το μαθημα μεγαλο χρειαζεσαι χαρτακι ωστε να γραψες τα πιο σημαντικα για να τα εχεις σαν βαση....μετα σου βγαινουν και τα υπολοιπα...εγω τουλαχιστον ετσι κανω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
μαθηματικα και τετοια δεν πολυ ασχολουμαι....κανω απλα ασκησεις....
βεβαια και στα θεωρητικα αν ειναι το μαθημα μεγαλο χρειαζεσαι χαρτακι ωστε να γραψες τα πιο σημαντικα για να τα εχεις σαν βαση....μετα σου βγαινουν και τα υπολοιπα...εγω τουλαχιστον ετσι κανω

Δεν ξερω πως...Αλλα στο μαθημα που σιχαινομαι,τα αρχαια...Οταν μου βαζουν να κλινω ενα ρημα ή ενα ουσιαστικο,μου βγαινει αυθορμητα το πως κλινεται,και στις περισσοτερες φορες ειναι σωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheJoker

Νεοφερμένος

Ο TheJoker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ενταξει μερικα βγαινουν ετσι....εμενα μου αρεσουν τα αρχια και δεν μπορω καθολου να θετικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papas

Διάσημο μέλος

Ο papas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Νοσηλευτικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 2,371 μηνύματα.
ενταξει μερικα βγαινουν ετσι....εμενα μου αρεσουν τα αρχια και δεν μπορω καθολου να θετικα!

Τα θετικα ειναι μια χαρα ;).Αρκει να κατσεις να διαβασεις λιγο σε αυτα και μετα εισαι οκ:xixi:.Παλια μισουσα φυσικη,χημεια,μαθηματικα,ομως τωρα μου αρεσουν παρα πολυ :jumpy:

Απο θεωρητικα,μονο η λογοτεχνια,γιατι εκει αξιζει να αφιερωσεις εστω και 10 λεπτα να μελετησεις ενα αποσπασμα απο ενα ποιημα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TheJoker

Νεοφερμένος

Ο TheJoker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
εγω προτιμω να αφιερωσω χρονοα πολυ για θεωρητικα παρα για τα θετικα!τα εχω παρει με στραβο ματι τα θετκα ρε συ.........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiki1993

Νεοφερμένος

Η Κική/Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 70 μηνύματα.
εγω πάλι ασχολούμαι όλη μέρα με τα μαθηματικά και ''γραφω'' φιλολογικά μαθηματα οπως κείμενα...Να φανταστείτε πηρα 20 στα μαθηματικά και 15 στα κείμενα!(εφαγα μια κατσαδα....:jumpy:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

argi

Νεοφερμένος

Ο Argurhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύθνος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ είμαι τώρα στην α' λυκείου και δεν μπορώ να πώ οτι αντιμετωπίζω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.Παρά ταύτα πρέπει να πάρεις σωστές βάσεις και να δώσεις έμφαση στα μαθήματα της κατεύθινσης που θα ακολουθήσεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

arti

Νεοφερμένος

Η arti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Η α' λυκειου γενικα ειναι συμπαθητικη ταξη!!!οκ χρειαζεται λιγο διαβασμα αλλα τι να κανουμε?σε σχεση με τις επομενες που μασ περιμενουν?γι αυτο αφου ειναι αρχη ας το απολαυσουμε προς το παρον!!!:P:no1::):bye:
-----------------------------------------
Δεν χρειαζεται να αγχονομαστε απο τωρα για τις πανελληνιες εχουμε καιρο!Πρεπει να εχουμε εμπιστοσυνη στο εαυτο μας και να μην ακουμε απο τωρα τους καθηγητες!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Εγώ είμαι τώρα στην α' λυκείου και δεν μπορώ να πώ οτι αντιμετωπίζω κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.Παρά ταύτα πρέπει να πάρεις σωστές βάσεις και να δώσεις έμφαση στα μαθήματα της κατεύθινσης που θα ακολουθήσεις.:)

είσαι της θεωρητικής:P??? εμένα πάντως όπως έχω επισημάνει δεν μπορώ την α λυκείου... έκανα κακού χειρισμούς κτλ κτλ κτλ...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foux

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η (: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 121 μηνύματα.
Η Α' Λυκείου είναι η αμέσως χειρότερη τάξη μετά την Β' Λυκείου
Το χειρότερο φυσικά είναι ότι "φορτώνουν" όλους τους μαθητές με 6 ώρες αρχαία χωρίς να υπολογίζουν ότι παραπάνω από 3 ώρες την εβδομάδα είναι χάσιμο χρόνου για μαθητές διαφορετικού προσανατολισμού.
Επίσης υπάρχουν μαθήματα τα οποία είναι εντελώς άχρηστα γιατί μετά από ένα μήνα τα έχεις ξεχάσει όλα (βλέπε Τεχνολογία και Αρχές Οικονομίας ή όπως τέλοσπαντων λέγεται)
Αυτά. Η Γ' Λυκείου είναι η πιο εύκολη τάξη τελικά... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
να κάνω το συνήγορο του διαβόλου τώρα... εφόσον τα αρχαία είναι χάσιμο χρόνου για θετικό/τεχνολογίκούς τα μαθηματικά (5 ώρες) δεν είναι για τους θεωρητικούς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
να κάνω το συνήγορο του διαβόλου τώρα... εφόσον τα αρχαία είναι χάσιμο χρόνου για θετικό/τεχνολογίκούς τα μαθηματικά (5 ώρες) δεν είναι για τους θεωρητικούς?

Απ'το στόμα μου το πήρες. Και οι 4 ώρες φυσικής (η καθηγήτρια μας κάνει και σεπ και παίρνει συχνά την ώρα του για επίλυση ασκήσεων).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
να κάνω το συνήγορο του διαβόλου τώρα... εφόσον τα αρχαία είναι χάσιμο χρόνου για θετικό/τεχνολογίκούς τα μαθηματικά (5 ώρες) δεν είναι για τους θεωρητικούς?

Όχι, καθόλου. Γενικά κόψτε τις βλακείες περί χασίματος χρόνου όταν μιλάτε για μαθηματικά. Ας μη μιλήσω για την αναγκαιότητα της λογικής τους στη ζωή μας γιατί θα αρχίσετε να μου λέτε άλλα κι άλλα, όπως συνήθως. Ας μιλήσω για το πιό απλό, τα μαθηματικά γενικής παιδείας της Γ'. Γενικά το μάθημα αυτό σε βοηθά να ανοίξεις πεδία απρόσιτα από Θεωρητική. Οι βασικές γνώσεις λοιπόν χρειάζονται. Ξέρεις πόσα παραδείγατα παιδιών έχω που χτυπούσαν το κεφάλι τους στη Γ' γιατί παράτησαν τα μαθηματικά στην Α' και στη Β';

*γιατί εσείς 5 ώρες κι εμείς 4; :(*

Απ'το στόμα μου το πήρες. Και οι 4 ώρες φυσικής (η καθηγήτρια μας κάνει και σεπ και παίρνει συχνά την ώρα του για επίλυση ασκήσεων).

Πρόκειται για μεμονωμένη περίπτωση οπότε δε μπαίνω καν στον κόπο να σχολιάσω.

*και πάλι, γιατί 4 ώρες Φυσικής κι εμείς 3; Να πάρει.*

Καταλάβετέ το επιτέλους πως όταν μιλάτε για μαθηματικά και φυσική*, η φράση ''χάσιμο χρόνου'' δεν υφίσταται. Πάρτε το χαμπάρι πως σας αρέσει ή όχι, πρόκειται για αναγκαίες γνώσεις. Επίσης ξυπνήστε και κατανοήστε εν τέλει πως όντως, το εξάωρο Αρχαίων είναι χάσιμο χρόνου, χρόνου πολύτιμου που θα μπορούσε να αξιοποιηθεί πολύ καλύτερα. Καλό σας απόγευμα.:bye:

*δε βάζω τη Χημεία γιατί εντάξει, είναι αλήθεια πως οι γνώσεις που παρέχει είναι κάπως πιο εξειδικευμένες.
-----------------------------------------
Τα θετικα ειναι μια χαρα ;).Αρκει να κατσεις να διαβασεις λιγο σε αυτα και μετα εισαι οκ:xixi:.Παλια μισουσα φυσικη,χημεια,μαθηματικα,ομως τωρα μου αρεσουν παρα πολυ :jumpy:

Απο θεωρητικα,μονο η λογοτεχνια,γιατι εκει αξιζει να αφιερωσεις εστω και 10 λεπτα να μελετησεις ενα αποσπασμα απο ενα ποιημα ;)

Mudkip!! :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Εγώ ενδιαφέρομαι για πρώτο πεδίο. Αποκλειστικά και μόνο. Δεν με ενδιαφέρει κανένα άλλο, δεν θα εξεταστώ στα μαθηματικά πανελλαδικώς. Δεν νομίζω πως θα χρειαστούν στην καθημερινότητά μου οι συναρτήσεις ποτέ.
Δεν βγάζω ένα μάθημα ποιο σημαντικό από το άλλο. Απλά θα ήταν τόσο καλύτερα εάν ο καθένας μπορούσε να καθορίσει ποια μαθήματα τον ενδιαφέρουν, να ασχοληθεί με εκείνα. Δηλαδή θα ήταν πολύ καλύτερα για σένα π.χ. Γιώργο να επέλεγες Μαθηματικά, φυσική, χημεία κι ένα 2ωρο αρχαία και για μένα 6ώρες αρχαία και 2 μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kotsis1

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Συκιές (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 421 μηνύματα.
Καταλάβετέ το επιτέλους πως όταν μιλάτε για μαθηματικά και φυσική*, η φράση ''χάσιμο χρόνου'' δεν υφίσταται. Πάρτε το χαμπάρι πως σας αρέσει ή όχι, πρόκειται για αναγκαίες γνώσεις. Επίσης ξυπνήστε και κατανοήστε εν τέλει πως όντως, το εξάωρο Αρχαίων είναι χάσιμο χρόνου, χρόνου πολύτιμου που θα μπορούσε να αξιοποιηθεί πολύ καλύτερα

Πρωτον το χασιμο χρονου ειναι υποκειμενικο,τοσο για τους θετικους οσο για τους θεωρητικους.Οσον αφορα τις ''αναγκαιες'' γνωσεις που ανεφερες, και τα μαθηματικα της Ελλαδας περιεχουν υλη που στο εξωτερικο διδασκεται στα πανεπιστημια.Αυτο δε συμβαινει μονο με τη Χημεια.Εξαλλου τα αρχαια Απαιτουν 6 ωρες την εβδομαδα, οπως και η αλγεβρα κανονικα απαιτει παραπανω.Προσωπικα, τα αρχαια,η λογοτεχνια,η ιστορια συνδεονται αμεσα με τη ζωη μας.Το να αναπτυξεις το λογο σου ειναι αναγκαιο, οπως επισης την κριτικη σου σκεψη, ανεξαρτητα απο τον τροπο διδασκαλιας στην Ελλαδα.

Γνωριζω ατομα που στα μαθηματικα ηταν αδυναμοι εως και σκαρτοι.Αυτο ,ομως, δεν τους εμποδισε να σταδιοδρομησουν, να κοιταξουν περα απο τη λογικη και να πετυχουν σε πνευματικο σταδιο στη ζωη τους.

Εξαλλου,παιδια, του χρονου στη Β Λυκειου οι της Θεωρητικης θα τρωνε στη μαπα Φυσικες,Χημειες κοκ πολλες περισσοτερες ωρες απ'οτι ενας της Θετικης, που θα ειναι υποχρεωμενος να υποστει τα αρχαια γενικης, που σιγουρα απαιτουν λιγοτερο διαβασμα απο την αλγεβρα, μοναχα 2 ωρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top