Γενικό -  Ποια είναι η γνώμη σας για την Α' Λυκείου;

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Πόσο αισιόδοξη :P:P
*Εγώ λέω να σκεφτείς την αρχαιολογία :hmm:

:sick::sick::sick::sick::sick::sick::sick:
και γιατί αυτό;;
(δεν θα σου βαλω καν αγιοβασιλάκι να μαθεις:mad:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
:sick::sick::sick::sick::sick::sick::sick:
και γιατί αυτό;;
(δεν θα σου βαλω καν αγιοβασιλάκι να μαθεις:mad:)

Γιατί είπες πολιτισμούς:P:P πάνε σπούδασε μια φιλολογία (ξένη) να γίνουμε συνάδερφοι γλωσσολόγοι:redface::D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Γιατί είπες πολιτισμούς:P:P πάνε σπούδασε μια φιλολογία (ξένη) να γίνουμε συνάδερφοι γλωσσολόγοι:redface::D

Πολιτισμούς σύγχρονους, όχι τη νεκροκεφαλή του Ξενοφώτα. :worry:
Γιατί, καμάρι μου, γλωσσολόγος θα γίνεις;
:santa:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Πολιτισμούς σύγχρονους, όχι τη νεκροκεφαλή του Ξενοφώτα. :worry:
Γιατί, καμάρι μου, γλωσσολόγος θα γίνεις;
:santa:

:redface: καλά είπαμε:redface: ένα ωραίο μεταπτυχιακό στην διδακτική-γλωσσολογία θέλω:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mar.ia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Mar.ia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανεις αν στους ελέγχους σε καθέ τετράμηνο βάζουν τον μέσο ορο οπώς κ στο γυμνάσιο;γτ έχω ακούσει οτι βάζουν τους βαθμούς σε καθέ μαθημα μονο χωρις μέσο ορο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Παιδιά ξέρει κανεις αν στους ελέγχους σε καθέ τετράμηνο βάζουν τον μέσο ορο οπώς κ στο γυμνάσιο;γτ έχω ακούσει οτι βάζουν τους βαθμούς σε καθέ μαθημα μονο χωρις μέσο ορο

Από όσο ξέρω τον μέσο όρο δεν τον βάζουν στο πρώτο τετράμηνο και πρέπει να το βγάλεις εσύ. Ο μέσος όρος υπάρχει στον τελικό έλεγχο που περιλαμβάνει και τους βαθμούς των τελικών γραπτών εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Όχι,απ όσο ξέρω από το δικό μου σχολείο απλά θα βάλουν ένα αστεράκι στα μαθήματα που συμπεριλαμβάνονται στο μέσο όρο και εσύ θα κάνεις την πράξη...

Οπότε την ημέρα των βαθμών με το τηλέφωνο στο χέρι!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Όχι,απ όσο ξέρω από το δικό μου σχολείο απλά θα βάλουν ένα αστεράκι στα μαθήματα που συμπεριλαμβάνονται στο μέσο όρο και εσύ θα κάνεις την πράξη...

Οπότε την ημέρα των βαθμών με το τηλέφωνο στο χέρι!

Ναι, αυτό είπα, ότι τον μ.ο τον βγάζεις εσύ, δεν αναγράφεται στον έλεγχο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νικος Σκουλ(ας)

Νεοφερμένος

Ο Νικος Σκουλ(ας) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
καλά δεν το πρόσεξα,μη βαράς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Εμένα παλιά αναγραφόταν, μάλλον εξαρτάται απο το σχολείο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Τουλάχιστον δεν θα πάθουμε αυτό το ακαριαιο σοκ που παθαινες στο γυμνάσιο με το που γυρνουσες το χαρτί :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Α, εγω το μάθαινα απο τους γονείς μου στο τηλεφωνο... Εκει να δεις σοκ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θανασης II

Νεοφερμένος

Ο Θανασης II αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Μια χαρα το γραφει.. Τι νομιζεις ντρεποντε να βαλουν τον M.O?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι είναι ανάλογα με το σχολειο, γιατί όντως ξέρω σχολεία που κανουν και το ένα και το αλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒασιλικηΚ.

Νεοφερμένος

Η ΒασιλικηΚ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Φέτος τελείωσα την Ά λυκείου και είμαι πλήρως ικανοποιημένη με τις επιδόσεις μου και την πορεία μου μέσα στην χρονιά!!Δεν είχαμε τελικά τράπεζα θεμάτων στο τέλος και αυτό το έκανε πολύ πιο εύκολο και λιγότερο ψυχοφθόρο.Δεν σας κρύβω ότι όλοι οι μαθητές στην αρχή είχαμε πολλές απορίες και προσέχαμε πολύ περισσότερο από όταν ανακοινώθηκε ότι δεν θα δίναμε πια με τράπεζα θεμάτων. Όσο για τα μαθηματικά και φυσική δεν είναι πολύ δύσκολα ιδιαίτερα αν σου τύχει καλός καθηγητής σε αυτά και έχει υπομονή να σου λύσει τις απορίες,το ίδιο και στην χημεία στην οποία με πολύ καλή καθηγήτρια στο σχολείο και χωρίς φροντιστήριο στις τελικές εξετάσεις ανταποκρίθηκα στα απαιτητικά θέματα και έγραψα εξαιρετικά!!! :D ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Φέτος τελείωσα την Ά λυκείου και είμαι πλήρως ικανοποιημένη με τις επιδόσεις μου και την πορεία μου μέσα στην χρονιά!!Δεν είχαμε τελικά τράπεζα θεμάτων στο τέλος και αυτό το έκανε πολύ πιο εύκολο και λιγότερο ψυχοφθόρο.Δεν σας κρύβω ότι όλοι οι μαθητές στην αρχή είχαμε πολλές απορίες και προσέχαμε πολύ περισσότερο από όταν ανακοινώθηκε ότι δεν θα δίναμε πια με τράπεζα θεμάτων. Όσο για τα μαθηματικά και φυσική δεν είναι πολύ δύσκολα ιδιαίτερα αν σου τύχει καλός καθηγητής σε αυτά και έχει υπομονή να σου λύσει τις απορίες,το ίδιο και στην χημεία στην οποία με πολύ καλή καθηγήτρια στο σχολείο και χωρίς φροντιστήριο στις τελικές εξετάσεις ανταποκρίθηκα στα απαιτητικά θέματα και έγραψα εξαιρετικά!!! :D ;)

Μπράβο σου για τις εξαιρετικές επιδόσεις! Χαίρομαι που δικαιώθηκαν οι προσπάθειές σου. Έχεις απόλυτο δίκιο ως προς το ότι παίζει πολύ σημαντικό ρόλο το να σου τύχει καλός καθηγητής και να σου λύνει τις απορίες. Ευτυχώς κι εμένα μου είχαν τύχει πολύ καλοί/ες καθηγητές/τριες στα μαθηματικά κι έτσι έβαλα βάσεις, αν και στην πορεία ακολούθησα θεωρητική κατεύθυνση. Το αντίθετο συνέβη στη χημεία. Είχαμε τον ίδιο καθηγητή και στην 1ο και στη 2α λυκείου και δεν μας εξηγούσε τίποτα. "Δεν κατάλαβες, άρα δεν διάβασες", έλεγε. Τρέχαμε λοιπόν στα φροντιστήρια, για να λύσουμε τις απορίες μας.:eek:

Μερικοί/ες καθηγητες/τριες τι να πω, λες και τους ενοχλείς αν τους ρωτήσεις κάτι που δεν καταλαβαίνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Γειά σας.Είμαι καινούργιος στο φόρουμ.Το Σεπτέμβρη θα πάω Α'Λυκείου και θα ήθελα να μου απαντήσετε σε κάποιες απορίες.Τί διαφορές έχει το λύκειο από το γυμνάσιο?Πώς είναι σαν τάξη η Α' Λυκείου?Είναι δύσκολα τα μαθήματα? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PolGR1509

Τιμώμενο Μέλος

Ο PolGR1509 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,307 μηνύματα.
Δεν παρατήρησα κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Ίσως οι καθηγητές να είναι κομματάκι πιο αυστηροί από το γυμνάσιο, αλλά αυτό είναι ανάλογα το σχολείο.
Τα μαθήματα δεν είναι δύσκολα, αλλά ορισμένα θέλουν λίγη προσοχή. Καλό θα ήταν, αν έχεις αποφασίσει τι κατεύθυνση θα ακολουθήσεις, να εστιάσεις λίγο στα μαθήματα που θα σου χρειαστούν για να μην έχεις κενά. Μην αγχώνεσαι, δεν είναι τίποτα:) Απόλαυσε το καλοκαίρι σου προς το παρόν!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Indiana Jones

Δραστήριο μέλος

Ο Ιάκωβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 456 μηνύματα.
Δεν παρατήρησα κάποια ιδιαίτερη διαφορά. Ίσως οι καθηγητές να είναι κομματάκι πιο αυστηροί από το γυμνάσιο, αλλά αυτό είναι ανάλογα το σχολείο.
Τα μαθήματα δεν είναι δύσκολα, αλλά ορισμένα θέλουν λίγη προσοχή. Καλό θα ήταν, αν έχεις αποφασίσει τι κατεύθυνση θα ακολουθήσεις, να εστιάσεις λίγο στα μαθήματα που θα σου χρειαστούν για να μην έχεις κενά. Μην αγχώνεσαι, δεν είναι τίποτα:) Απόλαυσε το καλοκαίρι σου προς το παρόν!!

Ευχαριστώ πολύ που απάντησες!Καλό καλοκαίρι και σε εσένα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σταυρούλα

Νεοφερμένος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γειά σας.Είμαι καινούργιος στο φόρουμ.Το Σεπτέμβρη θα πάω Α'Λυκείου και θα ήθελα να μου απαντήσετε σε κάποιες απορίες.Τί διαφορές έχει το λύκειο από το γυμνάσιο?Πώς είναι σαν τάξη η Α' Λυκείου?Είναι δύσκολα τα μαθήματα? :)

Η κύρια διαφορά είναι ότι στο Λύκειο γίνεται πιο αισθητό το φάντασμα των Πανελληνίων που στοιχειώνει τα Ελληνόπουλα από το Δημοτικό, καθώς όλα περιστρέφονται γύρω από αυτές τις εξετάσεις. Οι καθηγητές δεν κάθονται να σε κυνηγάνε τόσο να διαβάσεις και να γράψεις καλά στα διαγωνίσματα και περιμένουν να δείξεις μια σχετική ωριμότητα αφού φτάνεις ένα βήμα πριν την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Η Α' Λυκείου σε γενικές γραμμές είναι πολύ εύκολη αν δεν έχεις κενά από το Γυμνάσιο, αλλιώς μαθήματα όπως Μαθηματικά, Φυσική και Αρχαία θα σου φανούν βουνό. Ελπίζω να σου έδωσα μια εικόνα του τι σε περιμένει, ό,τι άλλο θες να ρωτήσεις μην διστάσεις! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top