Γενικό -  Ποια είναι η γνώμη σας για την Α' Λυκείου;

Δημοσιοκαφρος-γραφος

Διακεκριμένο μέλος

Ο Σωτήρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 6,852 μηνύματα.
Ολα αυτα είναι μεσοβέζικες λυσεις και φτιάχναμε στο ποδι..Που ζουμε αλλωστε στην Ελλάδα..Κατα την γνωμη μου είναι αδικο αυτο που γίνεται καθως σε αλλα σχολεία στο τελος μπορει να πεσουν ευκολα θέματα ενω σε αλλα δυσκολα.+ οτι υπαρχουν και λάθος ασκήσεις..Επισης η ύλη είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ (δεν ξερω αν θα την μειώσουν στο τέλος):hmm:Τελος εχουν βάλει και τραπεζα θεμάτων στα Αγγλικά και στα θρησκευτικά;;;;:worry:

ΥΓ:τα πα και ξαλάφρωσα.

Βασικά τα θρησκευτικά τα έδιναν και παλαιά πανελλήνιες.
Όχι δε κάνω πλάκα τότε τα έδινες όλα.
Πως διέκοψαν τα θρησκευτικά.
Απλά πρέπει κάποιοι από εσάς να πάρουν απαλλαγή τότε θα φοβηθεί το υπουργείο ότι θα υπάρχει κύμα και τότε θα αναγκαστούν να το κόψουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marlo

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η marlo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 131 μηνύματα.
Τα παιδιά του νέου συστήματος,ας μας πουν τι μάθημα επιλογής είχαν και τι γνώμη τους,θέλουμε βοήθεια:clapup:

εγώ έκανα τον σταυρό μου που πήρα Καλλιτεχνική Παιδεία..:):):) δεν θα μπορούσα να είχα κάνει καλύτερη επιλογή!!!:) η ύλη είναι λιγότερη σε σχέση με όλα τα άλλα μαθήματα επιλογής και γενικότερα μαθαίνεις ενδιαφέροντα πράγματα (π.χ. κινήματα κλπ)....ο μόνος λόγος για να μην επιλέξεις αυτό το μάθημα, κατά την γνώμη μου, είναι να μισείς την ζωγραφική...
ευρωπαικό πολιτισμό για δικό σου καλό μην επιλέξεις, θα το μετανιώσεις ... πολύ θεωρητικό και απ'ότι μου είπαν αυτοί που το επέλεξαν και ανούσιο...
πληροφορική ... αρκετά ενδιαφέρον... δεν το επέλεξα γιατί το βιβλίο του μαθήματος έχει τον ίδιο όγκο με την γεωμετρία...:(
η διαχείριση φυσικών πόρων θα ήτνα πολύ ενδιαφέρον μάθημα αν το βιβλίο δεν ήταν τόσο πυκνογραμμένο και δεν είχε τόσες άχρηστες πληροφορίες (μάθαιναν για τα συστατικά του χώματος και κάτι τετοια που αν κάποιος θέλει να τα μάθει ψάχνει και στο ίντερνετ) γενικότερα δεν αποτελεί και την καλύτερη επιλογή. αυτά :)
φυσικά, το τι θα επιλέξεις είναι καθαρά δικιά σου επιλογή και αφού δεν είναι και πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα, φρόντισε να πάρεις κάτι που θα το διασκεδάζεις και λίγο..:):):) ρώτα μεγαλύτερούς σου γιατί παίζει ρόλο το πώς επιλέγει να κάνει το μάθημα σε κάθε σχολείο κάθε καθηγητής :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας αλλά μας είπαν να διαλέξουμε ανάμεσα σε πληροφορική και καλλιτεχνική παιδεία.
Για την Πληροφορική δεν έχει τύχει ποτέ να ασχοληθώ με γλώσσες προγραμματισμό και δεν έχω άποψη,χρειάζεται όμως σαν μάθημα για βάσεις για το μάθημα της Β' ''Εισαγωγή στις Αρχές της Επιστήμης των Η/Υ'';


Εγώ είχα πληροφορική,μου άρεσε πάρα πολύ ο προγραμματισμός (εμείς κάναμε σε γλώσσα python),καλύτερα πιστεύω είναι να διαλέξεις πληροφορική από τα υπόλοιπα,γιατί στις επόμενες τάξεις θα έχεις μάθημα γενικής παιδείας με προγραμματισμό.Φυσικά φέτος σε εσάς άλλαξε η ύλη στην πληροφορική :hmm: .

Έγινε μικρότερη ή όχι;:P

εγώ έκανα τον σταυρό μου που πήρα Καλλιτεχνική Παιδεία..:):):) δεν θα μπορούσα να είχα κάνει καλύτερη επιλογή!!!:) η ύλη είναι λιγότερη σε σχέση με όλα τα άλλα μαθήματα επιλογής και γενικότερα μαθαίνεις ενδιαφέροντα πράγματα (π.χ. κινήματα κλπ)....ο μόνος λόγος για να μην επιλέξεις αυτό το μάθημα, κατά την γνώμη μου, είναι να μισείς την ζωγραφική...
πληροφορική ... αρκετά ενδιαφέρον... δεν το επέλεξα γιατί το βιβλίο του μαθήματος έχει τον ίδιο όγκο με την γεωμετρία...:(
φυσικά, το τι θα επιλέξεις είναι καθαρά δικιά σου επιλογή και αφού δεν είναι και πανελλαδικώς εξεταζόμενο μάθημα, φρόντισε να πάρεις κάτι που θα το διασκεδάζεις και λίγο..:):):) ρώτα μεγαλύτερούς σου γιατί παίζει ρόλο το πώς επιλέγει να κάνει το μάθημα σε κάθε σχολείο κάθε καθηγητής :)

Με την ζωγραφική δεν το έχω ΚΑΘΟΛΟΥ,αλλά μας είπαν πως θα κάνουμε θεατρολογία.Αν έρθει καμία καθηγήτρια καλλιτεχνικών όμως την έβαψα :worry:
Η ύλη για τις εξετάσεις πως είναι;Γράφετε διαγωνίσματα και στα τετράμηνα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒασιλικηΚ.

Νεοφερμένος

Η ΒασιλικηΚ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Σκέφτηκα ότι ίσως σας ενδιαφέρει να δείτε αυτό το θέμα!
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=154806&referrerid=78584
Σας παρακαλώ βοηθήστε με πρέπει να αποφασίσω άμμεσα!:look::look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SnowLover

Νεοφερμένος

Ο SnowLover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 80 μηνύματα.
Χωριζουν ξανα τα τμηματα με το μάθημα επιλογης;;;;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Δεν είναι δύσκολη, ρε παιδιά. :|
Μόνο απαιτητική μπορώ να τη χαρακτηρίσω, γιατί πρέπει να βγαίνει όλη η ύλη. :)

*αναβιώνει "παλιά" θέματα γιατί νιώθει κουλ που είναι πρωτάκι*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Eίναι που δεν έχετε προχωρήσει στη Φυσική. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Η φυσική είναι ένα αίσχος και μισό λόγω καθηγητή. :)

Κατά τ'άλλα τη βρίσκω μια χαρά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Eίναι που δεν έχετε προχωρήσει στη Φυσική. :P

Η Φυσική είναι έρωτας.:inlove::inlove::inlove:
Η Γεωμετρία είναι το πρόβλημα:sick:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Ή πολύ απλά,το ξεκαθάρισμα που γινόταν στις Πανελλήνιες γίνεται τώρα.:P Δεύτερον το σοκ που παθαίνανε άλλοτε τα παιδιά στο άκουσμα της λέξης θα πάψει να υπάρχει γιατί θα ξέρουν καλά τι θα πει ζόρι.:P
Δεν είναι απαραίτητα κακό,σκέψου ότι παλιότερα και η κουτσή Μαρία ήθελε να μπει στο Πανεπιστήμιο,σκέφτηκε όμως ποτέ κανείς αν πραγματικά το άξιζαν όλοι;:/:
Επίσης,δεν είναι όλοι για ΓΕΛ,όσο νωρίτερα γινόταν κατανοητό τόσο το καλύτερο.

Και να ήθελε η κουτσή Μαρία να μπει στο Πανεπιστήμιο, θα έμπαινε; Απλά μπορούσε να το ονειρευτεί. :P Τώρα πλέον δε μπορεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Η Φυσική είναι έρωτας.:inlove::inlove::inlove:
Η Γεωμετρία είναι το πρόβλημα:sick:
By the way,με την τράπεζα σας δουλεύουν κανά θέμα,αν και νωρίς είναι ακόμη; ΕΠΙΣΗΣ,οι εισαγωγές στα Αρχαία είναι πολύ ύπουλες.(Το λέω για τους πιο θεωρητικούς κυρίως που τους νοιάζει ο βαθμός). Εμάς ερώτηση εισαγωγής στο τέλος έπεσε στο κάτω κάτω μέρος του βιβλίου μισή γραμμή απάντηση που με πολλή φαντασία έπρεπε να την κάνεις απάντηση σε ερώτηση ανάπτυξης.:P
Για τη Φυσική -> εγώ πέρυσι είχα ξεκινήσει έχοντας πολύ καλές σχέσεις με τη Φυσική συνέχεια έγραφα 20αρια κλπ αλλά μπήκαμε δυνάμεις όπου στο τέλος έχει κάτι ασκήσεις αρκετά ζόρικες και από εκεί και μετά έχασα το μέτρημα.:P
Η Γεωμετρία εγώ τη θεωρώ ίσως το πιο δύσκολο μάθημα που έχει η 1η Λυκείου. Πολλά θεωρήματα,πολλές αποδείξεις και αν δεν έχεις καλό καθηγητή κάηκες.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mythik52

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμφίκλεια (Φθιώτιδα). Έχει γράψει 108 μηνύματα.
Η Α' Λυκείου δεν μπορώ να πω ότι μου φάνηκε ιδιαίτερα δύσκολη. Δυσκολότερη μεν από ό,τι περίμενα αλλά όχι και πολύ. Το θέμα είναι ότι πολλοί μαθητές παραλογίζονται. Πιστεύω ότι είναι αρκετά εύλογο να πώ ότι το 95% των μαθητών γράφει λιγότερο στις Πανελλήνιες από ό,τι στο σχολείο και είναι απόλυτα λογικό γιατί πολύ απλά δεν βαθμολογεί οικείος διδάσκων και δεν μετράει κάποιος προφορικός βαθμός (πχ μπορεί να είσαι πολύ καλος μαθητής στην Άλγεβρα, να πηγαίνεις ασκήσεις, να έχεις παρουσία κ.λπ αλλά να τύχει και να μη γράψεις στο τέλος γιατί ήσουν σε κακή μερα).Ακόμα, αν εσύ γράψεις 16 και είσαι μαθητής του 18 (ρεαλιστικό σενάριο) θα έχεις ίδιο ΒΠ με κάποιον που έχει ΜΟ 17 ή 19 ή ακόμα και 20. Τέλος, όσοι στοχεύουν για υψηλόβαθμα τμήματα είναι καλοί μαθητές και δεν έχουν και τόσο μεγάλο θέμα να έχουν 18 και 19. Ίσα-ίσα σε βοηθάει να έχεις έναν βαθμό απο τους πέντε που είναι της τάξης του 18,5 αν στοχεύεις για Νομική, Ιατρική, ΗΜΜΥ (the high-grade trifecta). Ξέρω ότι βγήκα λίγο εκτός απλά όλη η προηγούμενη σελίδα είναι σχεδόν αποκλειστικά αφιερωμένη στο κράξιμο του Νέου Λυκείου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Άκουσα φυσική... ΘΑΝΑΤΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΓΗΤΡΙΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Παίζει, πάντως, να είμαι η μοναδική ελληνίδα μαθητρια που προτιμάει γεωμετρία από άλγεβρα... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Παίζει, πάντως, να είμαι η μοναδική ελληνίδα μαθητρια που προτιμάει γεωμετρία από άλγεβρα... :hmm:

Μπα:P και εμένα μου φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα αλλά σαφώς δυσκολότερη από την άλγεβρα. Η γεωμετρία ανοίγει το μυαλό, σε κάνει να σκέφτεσαι γι αυτό μου αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Italian dream...

Διάσημο μέλος

Η Italian dream... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,184 μηνύματα.
Μπα:P και εμένα μου φαίνεται πιο ενδιαφέρουσα αλλά σαφώς δυσκολότερη από την άλγεβρα. Η γεωμετρία ανοίγει το μυαλό, σε κάνει να σκέφτεσαι γι αυτό μου αρέσει.

Μου αρέσει επειδή είναι πιο πρακτικη, πιο ρεαλιστική, πιο "απτά" τα προβληματά της...
Όσο για την δυσκολια, μεχρι στιγμής βλέπω τα Κριτήρια Ισότητας Τριγώνων και γελαω :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Μου αρέσει επειδή είναι πιο πρακτικη, πιο ρεαλιστική, πιο "απτά" τα προβληματά της...
Όσο για την δυσκολια, μεχρι στιγμής βλέπω τα Κριτήρια Ισότητας Τριγώνων και γελαω :whistle:

Έχει και πονηρές ασκήσεις στην ισότητα μην το γελάς:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ρηνιό.Rocker

Νεοφερμένος

Η Ρηνιό.Rocker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εμάς η καθηγήτρια γεωμετρίας έφυγε και χάνουμε ώρες από τις 15 Οκτώβρη.
Μετά αρχίζουν και λείπουν άλλοι καθηγητές και χάσαμε και σήμερα πολιτική παιδεία διαγώνισμα γιατί ο καθηγητής μαζί με την γαλλικού έφυγαν via romancho ....Ναι τα έχουν....και εγώ πάω φροντιστήριο που τουλάχιστον εκεί μαθαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.

Deutsch... Lover

Επιφανές μέλος

Η Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 18,613 μηνύματα.
Θάνατος και στον καθηγητή της φυσικής μας!:P:D

Μήπως είναι αδέρφια;:hmm:
Αποκλείεται να είναι χειρότερος από την δική μας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top