Πληροφορίες για τα τμήματα Πολιτικών Επιστημών

Guest 454371

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Είναι μια σχολή, που συνήθως περνούσαν ΚΑΙ άτομα που δεν κατάφεραν να περάσουν στη πρώτη τους επιλογή που ήταν η νομική. Από εκεί και πέρα, ότι και αν σου λέμε εδώ μέσα , αν θες να το σπουδάσεις να το κάνεις. Να μην απογοητεύεσαι. Έτσι και αλλιώς όλα τα επαγγέλματα στην Ελλάδα είναι πάρα πολύ δύσκολα. Απλά αν τα αλλα είναι 5 φορές σε βαθμό δυσκολίας να αποκατασταθείς επαγγελματικά, η ΠΟΛΙΤΙΚΩΝ ΕΠΙΣΤΗΜΩΝ είναι 10. Εκτός αν το θες, να το σπουδάσεις για να φύγεις στο Εξωτερικό. Γιατί εδώ είναι Μπανανια
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,543 μηνύματα.
Γεια σου κορίτσι ή αγορι (δεν αντιλαμβανομαι από το username) Απόφοιτη της σχολής του ΕΚΠΑ το 2016.

Λέγεται πολιτικό νομικής γιατί παλιότερα ήταν κατεύθυνση μέσω του τμήματος της νομικής ενώ πλέον έχει διασπαστει και αποτελεί ξεχωριστό τμήμα. Ωστόσο συστεγάζονται στο ίδιο κτήριο. Οπως και με το οικονομικό της νομικής.

Η διαφορά με τα άλλα τμήματα είναι στο πρόγραμμα σπουδών, δηλαδή στο περιεχόμενο των μαθημάτων καθώς και στο τίτλο πτυχίο. Θεωρώ παντως ότι η καλύτερη επιλογή από τα 6 τμήματα (Πολιτικών επιστημών Κρήτης, πολιτικών επιστημών και διεθνών σχέσεων Κόρινθος, πολιτικής επιστήμης κ ιστορίας Πάντειο, πολιτικής επιστήμης και δημόσιας διοίκησης ΕΚΠΑ, πολιτικών επιστημών Θεσσαλονίκη, πολιτικών επιστημών και κοινωνικής πολιτικής Κομοτηνή) είναι το κοινωνικής πολιτικής στη Κομοτηνή.

Τα πράγματα από άποψη επαγγελματικής αποκατάστασης για το ΕΚΠΑ δεν είναι καλα. Αν ζεις ή σκοπεύεις να επιστρέψεις επαρχία μετά τις σπουδές σου η συγκεκριμένη σχολή θεωρείται κάπως ισότιμη με απολυτήριο λυκείου. Όπως στο σχολείο μάθαινες λίγο από όλα (χημεία, φυσική, μαθηματικά, λογοτεχνία, φιλοσοφία, θρησκευτικά κλπ) κάτι ανάλογο σκέψου και την σχολή αυτή.

Μέσα στην σχολή θα πρέπει να ακολουθήσεις μια από τις εξής κατευθύνσεις:
1) Πολιτικής ανάλυσης
2) Διεθνών σχέσεων
3) Διοικητικής επιστήμης

Εγώ επέλεξα την τρίτη που είχε αρκετά μαθήματα δικαίου και διοίκησης δημόσιου συστήματος, του κράτους κλπ. Θα ήμουν δηλαδή ένας πολύ καλός δημόσιος υπάλληλος αλλά δυστυχώς δεν βγαίνουν θέσεις ΑΣΕΠ ειδικά για εμάς και συμμετέχουμε στις ίδιες θέσεις με άλλα 20 πτυχία ή πολλές φορές και με όλα τα πτυχία. Εν πασει περίπτωση το 60% (αν όχι παραπάνω) αυτής της κατεύθυνσης ακολουθούν την οδό των κατατακτηρίων για νομική σχολή Ελλάδα ή και Κύπρο.
Σχετικά με την πρώτη κατεύθυνση είναι πολύ θεωρητική. Μαθαίνεις για το τι θεωρείται πολιτική επιστήμη για όλους τους θεμελιωτές κλπ. Δεν είμαι σίγουρη πως ακριβώς μπορείς επαγγελματικά να αποκατασταθείς έπειτα πάνω σε αυτό. Πολλοί ακολουθούν τον δρόμο της έρευνας και συνεχίζουν με διδακτορικό κλπ.
Όσον αφορά την δεύτερη κατεύθυνση, ξέρω απλά ότι συνήθως στην αγορά εργασίας επιλέγονται πρώτα οι αμιγώς απόφοιτοι διεθνών σχολών (Παντείου, Πειραιώς κλπ)

Θα καταλάβει κανείς πόσο άχρωμο είναι να είσαι απόφοιτος αυτού του τμήματος όταν στην ίδια σου την ορκωμοσία ο πρόεδρος του τμηματος αντί για συγχαρητήρια ξεκίνησε ένα λογυδριο για το ότι ελπίζει να έχουμε βρει ήδη το μεταπτυχιακό που θα κάνουμε και ότι χωρίς αυτό ή χωρίς ένα δεύτερο πτυχίο η σχολή μας είναι ένα τίποτα αφού δεν έχουμε επαγγελματικά δικαιώματα.

Σε πρόσφατη έρευνα που έκανα για την πορεία των συμφοιτητών μου να ξέρεις ότι σε δείγμα πχ 100 ατόμων οι 60 είχαν μπει νομική, οι 8 είχαν κάνει μεταπτυχιακό στο HR (Διοίκηση ανθρώπινου δυναμικού) 8 ασχολήθηκαν με το τομέα διεθνών, 3 έκαναν μεταπτυχιακό διοίκησης μονάδων υγείας, 3 στα ναυτιλιακά, 3 στη δημοσιογραφία, 3 στη διοίκηση υπηρεσιών, 2 MBA (master in business administration), 2 στο διοικητικό δίκαιο, 2 έγιναν αεροσυνοδοί, κάποιοι διδακτορικό και οι υπόλοιποι ακόμα ψάχνουμε..

Πέρα από μεταπτυχιακό όμως χρειάζεται οπωσδήποτε η άριστη γνώση αγγλικών και επιπλέον ξένων γλωσσών.

Τέλος, ισχύει αυτό που αναφέρθηκε προηγουμένως για τον κλάδο ΠΕ 78. Μπορείς θεωρητικά να διδάξεις σε δευτεροβάθμια εκπαίδευση ωστόσο τα μαθήματα που υπάρχουν είναι ελάχιστα. Επίσης κάθε χρόνο από έναν πίνακα με 4000 άτομα εργάζονται οι πρώτοι 100. Οι οποίοι έχουν χτίσει και μια προϋπηρεσία 30+ χρόνων. Ενώ είναι απαραίτητη και η διδακτική επάρκεια που δεν δίνεται από το τμήμα και θα πρέπει να παρακολουθήσεις μετά κάποιο έξτρα πρόγραμμα παιδαγωγικής επάρκειας (γυρω στα 1000€) για να πάρεις αυτή την βεβαίωση. Με λίγα λόγια. Αν δεν είσαι 40 χρόνων, με 2 παιδιά πολύ καλό βαθμο πτυχίου, μεταπτυχιακό, ξένεςγλώσσες και σεμινάριο την διέξοδο της εκπαίδευσης..δυστυχώς την ξεχνάς..
Τι ωραια που τα λες.
 

Fofi

Νεοφερμένος

Η Fofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Εγώ παιδιά έδωσα φέτος πανελλήνιες. Έχω μέσο όρο 16500 και 16300 μορια.Πιστεύω ότι μπαίνω στο πολιτικών επιστημών απθ. (Ελπίζω, τι λετε;).Είναι το πρόγραμμα σπουδών που λατρεύω. Αυτό βλέπω προς το παρόν .να διαβαζω 4 χρόνια αυτά που λατρεύω.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,543 μηνύματα.
Εγώ παιδιά έδωσα φέτος πανελλήνιες. Έχω μέσο όρο 16500 και 16300 μορια.Πιστεύω ότι μπαίνω στο πολιτικών επιστημών απθ. (Ελπίζω, τι λετε;).Είναι το πρόγραμμα σπουδών που λατρεύω. Αυτό βλέπω προς το παρόν .να διαβαζω 4 χρόνια αυτά που λατρεύω.
Μια χαρα μπαινεις αλλα για πες Φωφη, εκει δεν διδασκουν το ψεμα και την πλανη? Τι σ΄αρεσει ?
 

Fofi

Νεοφερμένος

Η Fofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Η κατανόηση και η διδασκαλία της κοινωνίας, της δομής και διοίκησης, η γνώση των συνηθειών και της κουλτούρας των λαων, των πολιτικών συστημάτων , η γνώση της δομής της κοινωνίας και του κόσμου που ζούμε δεν είναι ψέμα και πλανη.Εμείς οι ίδιοι μετά καλούμαστε να μετουσιωσουμε όλο αυτό για καλό ή κακό. Η γνώση και η μελέτη δεν είναι ψέμα ή πλάνη.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,543 μηνύματα.
Η κατανόηση και η διδασκαλία της κοινωνίας, της δομής και διοίκησης, η γνώση των συνηθειών και της κουλτούρας των λαων, των πολιτικών συστημάτων , η γνώση της δομής της κοινωνίας και του κόσμου που ζούμε δεν είναι ψέμα και πλανη.Εμείς οι ίδιοι μετά καλούμαστε να μετουσιωσουμε όλο αυτό για καλό ή κακό. Η γνώση και η μελέτη δεν είναι ψέμα ή πλάνη.
Αυτα που λες ειναι πολυ ωραια πραματα, Θεαρεστα . Αλλα οι πολιτικοι γιατι λενε ολο ψεματα ή μονο ψεματα?
 

Fofi

Νεοφερμένος

Η Fofi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών. Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου για τους πολιτικούς .Δεν έχει σχέση όμως αυτό με τη σχολή. Οι πολιτικοί μπορεί να είναι οικονομολογοι, νομικοι, μηχανικοί κ.α.Δεν βγαίνεις αποκλειστικά πολιτικός από τη σχολή (μπορείς φυσικά να ασχοληθείς και με την πολιτική ),κάτι το οποίο δεν με ενδιαφέρει.
 

γιαννης_00

Επιφανές μέλος

Ο γιαννης_00 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 9,543 μηνύματα.
Συμφωνώ μαζί σου για τους πολιτικούς .Δεν έχει σχέση όμως αυτό με τη σχολή. Οι πολιτικοί μπορεί να είναι οικονομολογοι, νομικοι, μηχανικοί κ.α.Δεν βγαίνεις αποκλειστικά πολιτικός από τη σχολή (μπορείς φυσικά να ασχοληθείς και με την πολιτική ),κάτι το οποίο δεν με ενδιαφέρει.
Ωραια αφου σ'αρεσουν το ομορφα τα χρησιμα και τα αληθινα και εγω μαζι σου να ευφρανθεί η ψυχη σου.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top