Πληροφορίες για τα Τμήματα Λογοθεραπείας

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω εαν ειναι δυνατον να εισακτει σε αυτο το τμημα ατομο που εχει δυσλεξια (δυσορθωγραφια) και εχει δωσει προφορικα πανελληνιες ευχαριστω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω εαν ειναι δυνατον να εισακτει σε αυτο το τμημα ατομο που εχει δυσλεξια (δυσορθωγραφια) και εχει δωσει προφορικα πανελληνιες ευχαριστω!

Κριτήρια εισαγωγής φοιτητών στο Τμήμα Λογοθεραπείας​
ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΗ για την εγγραφή / εισαγωγή στο Τμήμα ΛΟΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ είναι η ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ, σύμφωνα με τις διατάξεις της παρ.6 του άρθρου του 43 του Ν.2413/1996 (ΦΕΚ 1241τ.Α/17-06-1996), όπως συμπληρώθηκε με το αρ. Φ.152/Β3/5554/27-9-1999 έγγραφο του ΥΠΕΠΘ.
Συγκεκριμένα, οι υποψήφιοι φοιτητές, στο βαθμό που απαιτείται, ώστε να έχουν ικανότητα πλήρους συμμετοχής σε όλες τις εκπαιδευτικές διαδικασίες και δυνατότητα παροχής όλων των υπηρεσιών του επαγγέλματός τους, πρέπει:

  • να μην πάσχουν από διαταραχές της φωνής, της ομιλίας, της αντήχησης, του λόγου και της ακοής
  • να έχουν λειτουργική όραση
  • να έχουν φυσιολογική νοημοσύνη
  • να μην έχουν σημαντική απόκλιση από το φυσιολογικό στη συμμετρική κατασκευή και λειτουργία του προσώπου, της στοματικής κοιλότητας, της κεφαλής και του τραχήλου να μην έχουν σημαντική απόκλιση από το φυσιολογικό στη κατασκευή και λειτουργία των άνω άκρων και να μην έχουν κινητικές αναπηρίες στα άνω άκρα
  • να μην πάσχουν από εστιακές εγκεφαλικές βλάβες (αφασία, κρανιοεγκεφαλικές κακώσεις, κλπ)
  • να μην πάσχουν από νευρολογικές παθήσεις (συγγενείς ή μη, αναπτυξιακού ή μη τύπου όπως σύνδρομο Down, νοητική καθυστέρηση, αυτισμό, νόσο Alzheimer, νόσο Parkinson, κλπ)
  • να μην πάσχουν από σοβαρού βαθμού εκφυλιστικές, ταχέως εξελισσόμενες νευρολογικές νόσους (εγκεφαλοπάθεια, νευρολοιμώξεις, απομυελινωτικές παθήσεις, κλπ)
  • να μην πάσχουν από μη ιάσιμα μεταδοτικά λοιμώδη νοσήματα (φυματίωση, ηπατίτιδες, κ.λ.π.)
  • να μην έχουν ιστορικό αλκοολισμού, χρήσης ναρκωτικών, βίαιης, επιθετικής ή αντικοινωνικής εν γένει συμπεριφοράς
  • να μην πάσχουν από ψυχολογικές, ψυχιατρικές ή άλλες διαταραχές της συμπεριφοράς σε βαθμό που να επιβαρύνουν ή να καθιστούν αδύνατη την εκπαιδευτική, διαγνωστική ή θεραπευτική διαδικασία.

Επίσης αν θεωρητικα μπορούσε να ένας δυσλεκτικος μαθητής να μπει.. η είσοδος (δεν είναι σωστή επιλογή για έναν που έχει δυσλεξία να γίνει λογοθραπευτής υπάρχουν τόσες άλλες ωραίες σχολές :) ).
Σε περιπτώσεις που έγινε ψευδοδιάγνωση (προκειμένου να δώσει κάποιος πανελλαδικές προφορικά) δεν ξέρω τι παιζει (λογικά αν περάσεις την συνέντευξη σε παίρνουν).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Παιδιά τι λέτε υπάρχει περίπτωση να ανεβεί η Λογοθεραπεία Πάτρας πάνω από 330 μόρια και να την χάσω; Έβγαλα 16654, που στο 3ο πεδίο γίνονται 15350 περίπου, και η Πάτρα έχει 15024. Ξέρω ολοι λένε οτι θα πέσουν οι βάσεις κ τέτοια αλλά κάθε χρονιά τα ίδια ακούγονται κ στο τέλος δεν υπάρχουν θεαματικές διαφορές..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Παιδιά τι λέτε υπάρχει περίπτωση να ανεβεί η Λογοθεραπεία Πάτρας πάνω από 330 μόρια και να την χάσω; Έβγαλα 16654, που στο 3ο πεδίο γίνονται 15350 περίπου, και η Πάτρα έχει 15024. Ξέρω ολοι λένε οτι θα πέσουν οι βάσεις κ τέτοια αλλά κάθε χρονιά τα ίδια ακούγονται κ στο τέλος δεν υπάρχουν θεαματικές διαφορές..
Φέτος όμως είναι και η κατάργηση της βάσης του 10,η δυσκολία των θεμάτων και γενικότερα λέγονται πολλά ότι θα πέσουν πάρα πολύ,ειδικά στα ΤΕΙ.

Τώρα βέβαια έχει να κάνει και με τη ζήτηση που έχει κάθε σχολή. Οπότε κανείς δεν μπορεί να ξέρει.
Γιατί δεν δηλώνεις και Ιωάννινα για να είσαι σίγουρος?

Αν και τα έχεις πάει πολύ καλά πιστεύω πως είσαι σίγουρα μέσα!
Θυμάμαι που έλεγες ότι δούλευες και ταυτόχρονα για να πληρώνεις τα ιδιαίτερα σου και ότι αποφάσισες να δώσεις μετά από πολύ καιρό!
Τα συγχαρητήριά μου! =) =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ Έλενα να 'σαι καλά. Σίγουρα θα δηλώσω και Ιωάννινα και Καλαμάτα αλλά θέλω Πάτρα :-P
Ελπίζω η ζήτηση να μην τη σηκώσει τόσο ψηλά :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Katerina_patmos

Νεοφερμένος

Η κατερινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
K εγώ ήλπιζα στην Καλαμάτα αλλα πρέπει να γίνει κάποιο θαυμα για να μπω!! είμαι 1400 μόρια πιο κάτω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Ωραια και πέρασα Πάτρα. Ωραία και ειμαι 62ος στους 68. Υπάρχει κάποιος χριστιανος που να ξερει και να μου πει σε ποιο εξαμηνο θα παω και πως γινεται η επιλογη των επιτυχόντων που πηγαινουν στο Β';; Εχω εντονες υποψιες οτι ειμαι Β' και δεν μου αρεσει αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlondeArya

Νεοφερμένος

Η BlondeArya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Aπό φέτος καταργούνται τα εξάμηνα και επομένως όλοι μπαίνουν στο πρώτο.
Και γω πέρασα γιαννενα! κανείς άλλος;;;! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Aπό φέτος καταργούνται τα εξάμηνα και επομένως όλοι μπαίνουν στο πρώτο.
Και γω πέρασα γιαννενα! κανείς άλλος;;;! :)

Είναι σίγουρο αυτό;; Πως θα γίνει να το επιβεβαιώσω γιατί δεν βρήκα τίποτα στο internet

EDIT: Βρήκα αυτό https://www.esos.gr/index.php?option...----&catid=336:2009-12-02-06-42-26&Itemid=674
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

free_dom

Δραστήριο μέλος

Η ταξιδιάρα ζωή.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 637 μηνύματα.
να ρωτησω απο ποια κατευθυνση πας λογοθεραπεια??? κ ποια μαθηματα εχουν βαρυτητα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Magistros

Νεοφερμένος

Ο Magistros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 61 μηνύματα.
Απο Θεωρητικη και απο Θετική.

Υπάρχει κάποιος εδώ απο τη Λογοθεραπεία Πάτρας που να ξέρει να μου πεί 1. πότε αρχίζουν οι εγγραφές και 2. πως θα κλείσω ραντεβού για συνέντευξη όταν τα τηλέφωνά τους 10 μέρες τώρα έχουν τεχνική βλάβη; (ειναι κατεβασμενα δλδ)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makis07

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο makis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 195 μηνύματα.
παιδια μπορει να μου πει καποιος απο τι κατευθυνση μπορεις να πας στο εν λογω ΤΕΙ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
παιδια μπορει να μου πει καποιος απο τι κατευθυνση μπορεις να πας στο εν λογω ΤΕΙ?

Εδώ ανέβασα τις τρεις ιστοσελίδες των Τμημάτων.Δες με τι ασχολουνται ωστε να επαληθεύσεις αν σε ενδιαφέρουν.Τα επιλέγουν κατα κύριο λόγο μαθητές Θεωρητικής Κατεύθυνσης.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Θα ηθελα να ρωτησω εαν ειναι δυνατον να εισακτει σε αυτο το τμημα ατομο που εχει δυσλεξια (δυσορθωγραφια) και εχει δωσει προφορικα πανελληνιες ευχαριστω!


Δεν γίνεται..και φυσικά θα σου πάρουν συνέντευξη εκεί στη σχολη για να δουν άμα μπορείς η μπεις...τζάμπα κόπος πάντως η τη δηλώσεις και η πας εάν έχεις κατι τέτοιο...

παιδια μπορει να μου πει καποιος απο τι κατευθυνση μπορεις να πας στο εν λογω ΤΕΙ?

από θετική και θεωρητική άμα έχεις διαλέξει βιολογία(like με!)
Υπάρχει κάποιος εδώ απο τη Λογοθεραπεία Πάτρας που να ξέρει να μου πεί 1. πότε αρχίζουν οι εγγραφές και 2. πως θα κλείσω ραντεβού για συνέντευξη όταν τα τηλέφωνά τους 10 μέρες τώρα έχουν τεχνική βλάβη; (ειναι κατεβασμενα δλδ)

Το μονο που μπορω να σου πω ειναι οτι επειδη εγω ειμαι σε αυτο τ τμημα,η γραμματεια μας,επειδη ειμαστε σε ξεχωριστο κτιριο στην πατρα απ τα κεντρικα ΤΕΙ που εκει ειναι ολες οι σχολες,στην αρχη βρισκοταν σε αυτα κ εμεις αναγκαζομασταν ν πηγαινουμε εκει π θελει κανα 10λεπτο με τεταρτο.Ετσι την μετεφεραν τωρα στα δικα μας κτιρια!Γ αυτο προφανως υπαρχει βλαβη!Τωρα δν ξερω ν σ πω κτ αλλο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Γεια σου Κατερίνα,
Είμαι Εργοθεραπευτής από το 1999 και εξασκώ το επάγγελμα από το 2001. Το περιεχόμενο των σπουδών έχει πολλά ιατρικά μαθήματα όπως φυσιολογία, νοσολογία, χειρουργική, ανατομία, ωυχολογία και ψυχιατρική, επίσης πολλά μαθήματα καθαρά εργοθεραπευτικά, όπως Ωυχιατρική Εργοθεραπεία, Παιδιατρική Εργοθεραπεία, Ορθοπεδική Εργοθεραπεία, Δραστηριότητες Καθημερινής Ζωής και πολλά εργαστήρια, όπως Υφαντική, Κατασκευές με Πηλό και τεχνικά μέσα, Γραφομηχανές κ.α. Ως Εργοθεραπευτής μπορείς να εργαστείς είτε στον τομέα της αποκατάστσης μετά από ατυχήματα, σε ηλικιωμένους ασθενείς, με παιδιά με μαθησιακές δυσκολίες, αυτισμό μοητική υστέρηση, υπερκινητικότητα, με ψυχιατρικούς ασθενείς όλων των ηλικών. Γενικά μπορείς να εργαστείς είτε ιδιωτικά σε κάποιο κέντρο αποκατάστασης είτε σε νοσοκομείο, είτε στο Δήμο στα ΚΑΠΗ, στα ΚΔΑΥ η ΚΕΔΔΥ δηλαδή στα διαγνωστικά κέτνρα του δημοσίου (αν βρεις κάποια θέση οργανική). Εγώ δεν έχω δει εργοθεραπευτή άνεργο ως τώρα. Αν σου αρέσει ο τομέας των υπηρεσιών υγείας σοθ το συστείνω ανεπιφύλακτα. Πληροφορίες θα δεις και στο website www.ergotherapeia.com
Καραμπατζιάκης Κυριάκος
Τιιι!!! Εχει μαθήματα ανατομίας και τέτοια???....:( Εγώ ενδιαφέρομαι για το επάγγελμα του εργοθεραπευτή αλλά δεν νομίζω να μπορώ να αντέξω τέτοια πράγματα... Νόμιζα ότι η λογοθεραπεία και η εργοθεραπεία ναι μεν είναι στον τομέα της υγείας,αλλά δεν έχουν καμία σχέση με αυτά..... Μπορείτε να με κατατοπίσετε?????

1. για το πρωτο μπορω να σου γραψω εκθεση και πιστεψε με δεν εχω χρονο
ειτε ΑΤΕΙ το πουν ειτε ΤΕΙ ειναι το ιδιο και το αυτο, πραγματικα
μεχρι να γινουμε ΑΕΙ, οπως μας αξιζει αλλωστε αφου δεν υπαρχει ΑΕΙ λογοθεραπειας
μεχρι τοτε παντα θα μας βλεπουν σαν ενα απλο τει που δεν ειμαστε
3. ειμαι ακομη πρωτο εξαμηνο
αλλα ναι εργαστηρια υπαρχουν πολλα. Για παραδειγμα εγω εχω 4 εραστηρια. Πληροφορικη (απαραιτητη για λογοθεραπευτες), Φωνητικη, Γλωσσικη,Ψυχολογια. κανουμε ασκησεις πανω στη θεωρια που μαθαινουμε και κανουμε και εργασιες. Πχ. εμεις σε 2,5 μηνες καναμε 9 εργασιες. Γινεται πραγματικα πολυ καλη δουλεια. Οσον αφορ το μαθημα της Ανατομιας εχουμε κανει και εργαστηριο στο οποιο καναμε εξετασεις σε εναν λαρυγγα.
2. σχολεια ιδιωτικα, νοσοκομεια, κλινικες, επισκεψεις σε σπιτια, δικη σου επιχειρηση, ψυχιατρια, θεατρα και ισως και αλλα ειναι τα μερη στα οιποια μπορουμε να δουλεψουμε. Μπορεις να δουλεψεις με παιδια που εχουν παθει ψυχολογικο σοκ και δεν μιλανε, επαγγελματιες που θελουν να φτιαξουν την φωνη τους, ηθοποιους για σωστη αρθρωση, παιδια με μαθησιακες δυσκολιες, καρκινοπαθης, τετραπληγικους και γενικα αναπηρους, καρκινοπαθεις (παντα ολων των ηλικων) και αλλα πολλα πολλα ειναι τομεις στους οποιους μπορεις να ασχοηθεις. Πιστεψε υπαρχουν απειρα μερη που μπορεις να βρεις δουλεια απλα πρεπει να το θες πραγματικα. Μπορουμε φυσικα να ασχοληθουμε με οποιαδηποτε ηλικια. Μη ξεχνας πως οι κλαδοι που αφορουν ενα λογοθεραπευτη ειναι της ιατρικη, της ψυχολογιας και του παιδαγωγικου. Πχ. εγω κανω μαθηματα με χειρουργο, με παιδιατρο με την οποια κανουμε βιβλιο απο την παιδιατρικη, με κανονικη ψυχολογο.

Δεν υπαρχει περιπτωση να μη σου αρεσει η λογοθεραπεια. Αλλα να ξερεις πως διαβασμα εχει αρκετο.
Το ρώτησα και παραπάνω αλλά δεν σε πειράζει να έχω πολλές απόψεις :) Στα μαθήματα ανατομίας τι κάνετε??? Εγώδεν νομίζω ότι αντέχω αυτά τα πράγματα, ξέρεις.... Παρ' όλα αυτά με ενφιαφέρει η λογοθεραπεία που πριν λίγο νόμιζα ότι δεν έχει τίποτα το αηδιαστικό!!! Ευχαριστώ :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Το ρώτησα και παραπάνω αλλά δεν σε πειράζει να έχω πολλές απόψεις :) Στα μαθήματα ανατομίας τι κάνετε??? Εγώδεν νομίζω ότι αντέχω αυτά τα πράγματα, ξέρεις.... Παρ' όλα αυτά με ενφιαφέρει η λογοθεραπεία που πριν λίγο νόμιζα ότι δεν έχει τίποτα το αηδιαστικό!!! Ευχαριστώ :(
Χμμ.. τπτ το αηδιαστικο? Αν δλδ περασεις στη λογοθεραπεια και οταν θα δουλευεις ποια μονος σου και σου τυχουν διαφορα περιστατικα με ανθρωπους που δεν εχουν ουρανισκο πως θα το αντιμετοπισεις? Αν χρειαστει να κοιταξεις τις φωνητικες χορδες καποιου θα φοβασαι? Και αν δεις παιδακι με λυκοστομα και λαγοχειλο θα τραβας τα μαλλλια σου? Η λογοθεραπεια και γενικα ολα τα τει δεν ειναι μονο μπλα μπλα με το διαβασμα, τα εργαστηρια ειναι η βαση και ολη η ουσια τους. Εκει μαθαινεις! Στην ανατομια μαθαμε ολη την ανατομια του αυτιου, του στοματος και της μυτης. Φετος θα κανουμε πιο πολυ με νευρα καθως θα κανουμε μαθημα νευροανατομια και στη συνεχεια θα κανουμε και του εγκεφαλου. Ηρεμησε ομως γιατι δεν ανοιγουμε ουτε κεφαλια ουτε αυτια για να τα δουμε αυτα. Απλα στο μαθημα της ανατομιας ως τωρα καναμε μονο θεωρια και φυσικα δεν πρεπει να σου ξεφευγουν και πολλα απο την θεωρια για να μπορεις να καταλαβεις και να προχωρησεις και στα υπολοιπα. Επισης δεν νοειτε λογοθεραπευτης να αποκαλει τα μερη του στοματος με την κοινη ονομασια που τα γνωριζουν ολοι. Π.χ. αν ακουσουν την ονομασια "λαρυγγη" οι καθηγητες θα σε κραξουν. Τεσπα, επειδη πολυλογω θελω να σου πω πως η ανατομια στηριζεται στη θεωρια τους. Για πολλους ειναι παλουκι αλλα εγω την ξεσκισα:P (ακα ψωνιο) και τωρα οσο για το ενα εργαστηριο που καναμε δεν ηταν και τπτ το τραγικο γιατι εναν λαρυγγα ειδαμε μωρε και τις φωνητικες χορδες, δεν ειδαμε δε και σηκωτια. Εγω ειχα ενθουσιαστει!:D Αν εσενα σε τρομαζει τοτε πηγαινε σε κατι πιο απλο οπως στην εργοθεραπεια που ειναι πολυ καλη σχολη και αυτη και μας λενε τα καλυτερα λογια στη λογοθεραπεια για την εργοθεραπεια. Τελος θα σου πω πως για να μπεις στη λογοθεραπεια πρεπει να την θες πολυ ως σχολη και ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΑΝΤΕΧΕΙΣ για ολα οσα προκειται να δεις στη συνεχεια. Πολλοι μπενουν για αυτα τα περιβοητα λεφτα που ακουγεται οτι βγαζουν οι λογοθεραπευτες. Μην πεσεις στην ιδια παγιδα γιατι συντομα και η λογοθεραπεια θα κορεστη αν σκφτεις οτι μπαινουν στων Ιωαννινων πανω απο 300 τον χρονο. Αυτα. Ελπιζω να μη σε κουρασα πααααρα πολυ:P και οτι αλλο θες ρωτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σίμος53101

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος53101 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Χμμ.. τπτ το αηδιαστικο? Αν δλδ περασεις στη λογοθεραπεια και οταν θα δουλευεις ποια μονος σου και σου τυχουν διαφορα περιστατικα με ανθρωπους που δεν εχουν ουρανισκο πως θα το αντιμετοπισεις? Αν χρειαστει να κοιταξεις τις φωνητικες χορδες καποιου θα φοβασαι? Και αν δεις παιδακι με λυκοστομα και λαγοχειλο θα τραβας τα μαλλλια σου? Η λογοθεραπεια και γενικα ολα τα τει δεν ειναι μονο μπλα μπλα με το διαβασμα, τα εργαστηρια ειναι η βαση και ολη η ουσια τους. Εκει μαθαινεις! Στην ανατομια μαθαμε ολη την ανατομια του αυτιου, του στοματος και της μυτης. Φετος θα κανουμε πιο πολυ με νευρα καθως θα κανουμε μαθημα νευροανατομια και στη συνεχεια θα κανουμε και του εγκεφαλου. Ηρεμησε ομως γιατι δεν ανοιγουμε ουτε κεφαλια ουτε αυτια για να τα δουμε αυτα. Απλα στο μαθημα της ανατομιας ως τωρα καναμε μονο θεωρια και φυσικα δεν πρεπει να σου ξεφευγουν και πολλα απο την θεωρια για να μπορεις να καταλαβεις και να προχωρησεις και στα υπολοιπα. Επισης δεν νοειτε λογοθεραπευτης να αποκαλει τα μερη του στοματος με την κοινη ονομασια που τα γνωριζουν ολοι. Π.χ. αν ακουσουν την ονομασια "λαρυγγη" οι καθηγητες θα σε κραξουν. Τεσπα, επειδη πολυλογω θελω να σου πω πως η ανατομια στηριζεται στη θεωρια τους. Για πολλους ειναι παλουκι αλλα εγω την ξεσκισα:P (ακα ψωνιο) και τωρα οσο για το ενα εργαστηριο που καναμε δεν ηταν και τπτ το τραγικο γιατι εναν λαρυγγα ειδαμε μωρε και τις φωνητικες χορδες, δεν ειδαμε δε και σηκωτια. Εγω ειχα ενθουσιαστει!:D Αν εσενα σε τρομαζει τοτε πηγαινε σε κατι πιο απλο οπως στην εργοθεραπεια που ειναι πολυ καλη σχολη και αυτη και μας λενε τα καλυτερα λογια στη λογοθεραπεια για την εργοθεραπεια. Τελος θα σου πω πως για να μπεις στη λογοθεραπεια πρεπει να την θες πολυ ως σχολη και ΦΥΣΙΚΑ ΝΑ ΑΝΤΕΧΕΙΣ για ολα οσα προκειται να δεις στη συνεχεια. Πολλοι μπενουν για αυτα τα περιβοητα λεφτα που ακουγεται οτι βγαζουν οι λογοθεραπευτες. Μην πεσεις στην ιδια παγιδα γιατι συντομα και η λογοθεραπεια θα κορεστη αν σκφτεις οτι μπαινουν στων Ιωαννινων πανω απο 300 τον χρονο. Αυτα. Ελπιζω να μη σε κουρασα πααααρα πολυ:P και οτι αλλο θες ρωτα.
Ευχαριστώ παααάρα πολύ για την απάντηση σου... και μάλλον κατάλαβα... Βασικά δεν ήταν και κανένα μεγάλο όνειρο. Απλά το ήθελα να ξέρω κάποια πράγματα :) Καλή πρόοδο!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BlondeArya

Νεοφερμένος

Η BlondeArya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ρε παιδιά, ξέρει κανείς πότε ξεκινούν τα μαθήματα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Θελω να ρωτησω κατι σχετικα με το μαθημα Κοινωνιολογια της Υγειας που ειναι προαιρετικο στο β' εξαμηνο του τμηματος!Αν και στο α' εξαμηνο την παιδιατρικη η' τα αγγλικα πολλοι δεν τα επελεξαν (ουτε κ εγω) εφοσον ελεγαν οτι δεν μετρουσαν στο πτυχιο κ οτι ηταν απλα παραπανω γνωσεις για εμας εαν θελαμε,ακουσα πως το συγκεκριμενο μαθημα του β'εξαμηνου υπαρχει περιπτωση ν δινει παραπανω βαθμους στο τελος για το πτυχιο!Ισχυει??Αν μπορει καποιος πιο εμπειρος κ γνωριζει ας μου πει...

Ευχαριστω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Ευχαριστώ παααάρα πολύ για την απάντηση σου... και μάλλον κατάλαβα... Βασικά δεν ήταν και κανένα μεγάλο όνειρο. Απλά το ήθελα να ξέρω κάποια πράγματα :) Καλή πρόοδο!!!!!!!!!!!!!!!!
Thanks!! :P

Θελω να ρωτησω κατι σχετικα με το μαθημα Κοινωνιολογια της Υγειας που ειναι προαιρετικο στο β' εξαμηνο του τμηματος!Αν και στο α' εξαμηνο την παιδιατρικη η' τα αγγλικα πολλοι δεν τα επελεξαν (ουτε κ εγω) εφοσον ελεγαν οτι δεν μετρουσαν στο πτυχιο κ οτι ηταν απλα παραπανω γνωσεις για εμας εαν θελαμε,ακουσα πως το συγκεκριμενο μαθημα του β'εξαμηνου υπαρχει περιπτωση ν δινει παραπανω βαθμους στο τελος για το πτυχιο!Ισχυει??Αν μπορει καποιος πιο εμπειρος κ γνωριζει ας μου πει...

Ευχαριστω..
Γεια σου! Στο σαιτ του τμηματος σου δεν γραφει τα μαθηματα? Αν προσεξεις σε καθε μαθημα, απο οτι ξερω σε πολλες σχολες, αναφερει τις ωρες του μαθηματος και εχει και ενα ξεκαρφωτο Δ.Μ., το εχεις προσεξει? Ή γενικα σε εσας το εχει? Αυτο ειναι οι διδακτικες μοναδες του μαθηματος στο πτυχιο σου. Σε εμας, στο δικο μου τμημα, τις αναφερουν ευτυχως οποτε ειναι λιγο χαζο να μην επιλεξει καποιος αγγλικα απο την στιγμη που εχει 5 διδακτικες μοναδες ενω ολα τα αλλα επιλογης εχουν μονο απο 3 το καθενα εκτος 1. Τωρα για το μαθημα που λες μπες και δεν αν αναφερεται αυτο το Δ.Μ. και τοτε θα δεις αν μετραει πολυ στο πτυχιο σου.
υ.γ. κακως δεν πηρες παιδιατρικη:P
υ.γ. και εγω λογοθεραπεια β εξαμηνο ειμαι αλλα των Ιωαννινων ^^

Αν θες να ρωτησεις κατι αλλο ρωτα:D

Ρε παιδιά, ξέρει κανείς πότε ξεκινούν τα μαθήματα;
Οπα.. Λογοθεραπεια Ιωαννινων εισαι? Α' εξαμηνο?:worry:
Μαλλον 1 του μηνος αρχιζουμε αλλα υπαρχει περιπτωση να αρχισουμε και 4 επειδη ειναι Δευτερα.:P
Δεν βγηκε ακομη ακριβης ημερομηνια, λογικα απο εβδομαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top