Πληροφορίες για τα Τμήματα Λογοθεραπείας

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Γεια σου! Στο σαιτ του τμηματος σου δεν γραφει τα μαθηματα? Αν προσεξεις σε καθε μαθημα, απο οτι ξερω σε πολλες σχολες, αναφερει τις ωρες του μαθηματος και εχει και ενα ξεκαρφωτο Δ.Μ., το εχεις προσεξει? Ή γενικα σε εσας το εχει? Αυτο ειναι οι διδακτικες μοναδες του μαθηματος στο πτυχιο σου. Σε εμας, στο δικο μου τμημα, τις αναφερουν ευτυχως οποτε ειναι λιγο χαζο να μην επιλεξει καποιος αγγλικα απο την στιγμη που εχει 5 διδακτικες μοναδες ενω ολα τα αλλα επιλογης εχουν μονο απο 3 το καθενα εκτος 1. Τωρα για το μαθημα που λες μπες και δεν αν αναφερεται αυτο το Δ.Μ. και τοτε θα δεις αν μετραει πολυ στο πτυχιο σου.
υ.γ. κακως δεν πηρες παιδιατρικη:P
υ.γ. και εγω λογοθεραπεια β εξαμηνο ειμαι αλλα των Ιωαννινων ^^

Αν θες να ρωτησεις κατι αλλο ρωτα:D

Γεια κ ευχαριστω που απαντησες...το εχω δει αυτο το Δ.Μ. που λες δηλ.τις διδακτικες μοναδες αλλα δν ηξερα αν εχουν σχεση με το πτυχιο...Καταρχην απ οτι φαινεται ειναι διαφορετικες σε εσας κ διαφορετικες σε εμας.Εμας παιδιατρικη κ αγγλικα ειχε 4 κ σε αυτο π ρωτησα παραπανω εχει παλι 4!...αρα ειναι διαφορετικα..επισης,οταν πηγα εκει γ πρωτη φορα στη σχολη,γ ν δηλωσω τα μαθηματα,ηρθαν παιδια μεγαλυτερων ετων και μας ειπαν οτι η παιδιατρικη ειναι απλως περαιτερω γνωσεις ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ κ οτι δεν μετραει ουτε αυτο ουτε τα αγγλικα στο πτυχιο,επομενως ηταν παραπανω χρονος διαβασματος(δεν λεω τζαμπα χρονος γιατι ο,τι μαθαινεις ειναι για καλο).Οσο για τα αγγλικα,δεν τα επελεξα γτ δν δημιουργηθηκε κ τμημα ουτως η αλλως...
Προφανως εκει στα Γιαννενα ειναι διαφορετικα...και οι μοναδες και ολα..μονο τα μαθηματα παραμενουν ιδια!Εγω στην Πατρα ειμαι...Παντως απ οσα μ ειπες δεν βλεπω οι διδακτικες μοναδες ν εχουν ν κανουν τοσο με το πτυχιο...δν ξερω κ σιγουρα βεβαια,αλλα απ τη στιγμη που μας ειπαν τα παιδια εκει οτι δεν μετραει(πχ η παιδιατρικη),παρα τις 4 Δ.Μ. που εχει σε εμας,μαλλον δεν εχουν ν κανουν με το πτυχιο!:hmm:

υγ:Πως τα πηγες στο α'εξαμηνο??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Γεια κ ευχαριστω που απαντησες...το εχω δει αυτο το Δ.Μ. που λες δηλ.τις διδακτικες μοναδες αλλα δν ηξερα αν εχουν σχεση με το πτυχιο...Καταρχην απ οτι φαινεται ειναι διαφορετικες σε εσας κ διαφορετικες σε εμας.Εμας παιδιατρικη κ αγγλικα ειχε 4 κ σε αυτο π ρωτησα παραπανω εχει παλι 4!...αρα ειναι διαφορετικα..επισης,οταν πηγα εκει γ πρωτη φορα στη σχολη,γ ν δηλωσω τα μαθηματα,ηρθαν παιδια μεγαλυτερων ετων και μας ειπαν οτι η παιδιατρικη ειναι απλως περαιτερω γνωσεις ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ κ οτι δεν μετραει ουτε αυτο ουτε τα αγγλικα στο πτυχιο,επομενως ηταν παραπανω χρονος διαβασματος(δεν λεω τζαμπα χρονος γιατι ο,τι μαθαινεις ειναι για καλο).Οσο για τα αγγλικα,δεν τα επελεξα γτ δν δημιουργηθηκε κ τμημα ουτως η αλλως...
Προφανως εκει στα Γιαννενα ειναι διαφορετικα...και οι μοναδες και ολα..μονο τα μαθηματα παραμενουν ιδια!Εγω στην Πατρα ειμαι...Παντως απ οσα μ ειπες δεν βλεπω οι διδακτικες μοναδες ν εχουν ν κανουν τοσο με το πτυχιο...δν ξερω κ σιγουρα βεβαια,αλλα απ τη στιγμη που μας ειπαν τα παιδια εκει οτι δεν μετραει(πχ η παιδιατρικη),παρα τις 4 Δ.Μ. που εχει σε εμας,μαλλον δεν εχουν ν κανουν με το πτυχιο!:hmm:

υγ:Πως τα πηγες στο α'εξαμηνο??
Κοιτα. Οσον αφορα τα επιλογης δεν γνωριζουμε ακομη αν ο βαθμος τους μπαινει στον βαθμο πτυχιου. Αυτο εχει να κανει ομως μονο με τα επιλογης. Εσυ ειπες (αν θυμαμαι καλα γιατι τωρα βαριεμαι να τα ξανα διαβαζω:redface:) πως η παιδιατρικη σε εσας ηταν επιλογης οποτε για αυτο σου ειπαν τα παιδια πως δεν μετρανε στο πτυχιο. Τωρα οσον αφορα τις διδακτικες μοναδες των υποχρεωτικων μαθηματων εγω ξερω πως μετρανε στο πτυχιο αλλα και απο την αλλη ακουσα πως για να παρεις πτυχιο πρεπει να εχεις συμπληρωσει καποιο συγκεκριμενο αριθμο διδακτικων μοναδων αλλα για να σου πω την αληθεια δεν το εψαξα ακομη.
Πως τα πηγα στο α'? Αρκετα καλα αλλα θελω να τα παω εξισου καλα και στο δευτερο αν και δεν το βλεπω γιατι σε εμας ειναι αρκετα δυσκολο. Ο μ.ο. των μαθηματων μου ηταν πανω απο 9,5 αλλα φτου φτου φτου να μη τον ματιαξω και τα παω χαλια σε αυτο το εξαμηνο:confused:.
Εσυ πως τα πηγες?
Εχετε φωνολογικη αναπτυξη και διαταραχες? Αν ναι, πως σου φαινεται σε θεμα δυσκολιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Κοιτα. Οσον αφορα τα επιλογης δεν γνωριζουμε ακομη αν ο βαθμος τους μπαινει στον βαθμο πτυχιου. Αυτο εχει να κανει ομως μονο με τα επιλογης. Εσυ ειπες (αν θυμαμαι καλα γιατι τωρα βαριεμαι να τα ξανα διαβαζω:redface:) πως η παιδιατρικη σε εσας ηταν επιλογης οποτε για αυτο σου ειπαν τα παιδια πως δεν μετρανε στο πτυχιο. Τωρα οσον αφορα τις διδακτικες μοναδες των υποχρεωτικων μαθηματων εγω ξερω πως μετρανε στο πτυχιο αλλα και απο την αλλη ακουσα πως για να παρεις πτυχιο πρεπει να εχεις συμπληρωσει καποιο συγκεκριμενο αριθμο διδακτικων μοναδων αλλα για να σου πω την αληθεια δεν το εψαξα ακομη.
Πως τα πηγα στο α'? Αρκετα καλα αλλα θελω να τα παω εξισου καλα και στο δευτερο αν και δεν το βλεπω γιατι σε εμας ειναι αρκετα δυσκολο. Ο μ.ο. των μαθηματων μου ηταν πανω απο 9,5 αλλα φτου φτου φτου να μη τον ματιαξω και τα παω χαλια σε αυτο το εξαμηνο:confused:.
Εσυ πως τα πηγες?
Εχετε φωνολογικη αναπτυξη και διαταραχες? Αν ναι, πως σου φαινεται σε θεμα δυσκολιας?


Δηλ σε εσας η παιδιατικη δν ηταν επιλογης;Εμας μας ειπαν παντως π ρωτησα οτι στο πτυχιο τελικα δεν μετρανε κ οτι απλα στο τελος αναφερεται οτι παρακολουθησες τετοια μαθηματα...τωρα τι ν σου πω...ετσι θα ειναι...!Επισης σε θεματα δυσκολιας κ σε εμας δυσκολα ειναι τα πραγματα..αφου ιδια μαθηματα εχουμε κ ειναι η ιδια σχολη!:confused:
Εννοειται κανω το μαθημα αυτο..ειναι αρκετα δυσκολο..ειδια το εργαστηριο:/:κ αγχωνομαι ν τα μαθω...τεσπα...
εγω 8,5 μεσο ορο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Δηλ σε εσας η παιδιατικη δν ηταν επιλογης;Εμας μας ειπαν παντως π ρωτησα οτι στο πτυχιο τελικα δεν μετρανε κ οτι απλα στο τελος αναφερεται οτι παρακολουθησες τετοια μαθηματα...τωρα τι ν σου πω...ετσι θα ειναι...!Επισης σε θεματα δυσκολιας κ σε εμας δυσκολα ειναι τα πραγματα..αφου ιδια μαθηματα εχουμε κ ειναι η ιδια σχολη!:confused:
Εννοειται κανω το μαθημα αυτο..ειναι αρκετα δυσκολο..ειδια το εργαστηριο:/:κ αγχωνομαι ν τα μαθω...τεσπα...
εγω 8,5 μεσο ορο:)
Μπραβο σου για τον μ.ο. που εβγαλες:D
Χμ.. ναι! Εμας η παιδιατρικη δεν ηταν επιλογης αλλα υποχρεωτικο σαν μαθημα και τεσπα ακομη και επιλογης να ηταν εγω θα το επαιρνα με τα χιλια. Ναι οκ.. ιδια σχολη αλλα τα μαθηματα δεν ειναι ακριβως ιδια, ή ειναι σε διαφορετικα εξαμηνα τα μαθηματα, ή εχουμε διαφορετικες διδακτικες μιναδες κ.τ.λ. Παντως λογικα τα περισσοτερα ιδια τα εχουμε (αν δεν κανω λαθος).
Τεσπα. Αυτο το μαθημα, η φωνολογικη αναπτυξη και διαταραχες ειναι τοσο δυσκολο και γενικα μας δυσκολευει γτ κανονικα θα επρεπε να υπαρχει σε μεγαλυτερο εξαμηνο και τα παιδια που εχουμε και τα πανε καλα ειναι παιδια απο μεγαλυτερα εξαμηνα που κανουν κληνικη.
Μην αγχονεσαι:confused: σοβαρεψου!
Να αγχοθεις για ποιον λογο? Ακομη αρχη ειναι, ηρεμησε. Ετσι δεν αρχιζεις καλα. Συνεπης στις εργασιες σου να εισαι ( κατι που δεν εκανα εγω μια φορα :() και ολα μια χαρα θα πηγαινουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Μπραβο σου για τον μ.ο. που εβγαλες:D
Χμ.. ναι! Εμας η παιδιατρικη δεν ηταν επιλογης αλλα υποχρεωτικο σαν μαθημα και τεσπα ακομη και επιλογης να ηταν εγω θα το επαιρνα με τα χιλια. Ναι οκ.. ιδια σχολη αλλα τα μαθηματα δεν ειναι ακριβως ιδια, ή ειναι σε διαφορετικα εξαμηνα τα μαθηματα, ή εχουμε διαφορετικες διδακτικες μιναδες κ.τ.λ. Παντως λογικα τα περισσοτερα ιδια τα εχουμε (αν δεν κανω λαθος).
Τεσπα. Αυτο το μαθημα, η φωνολογικη αναπτυξη και διαταραχες ειναι τοσο δυσκολο και γενικα μας δυσκολευει γτ κανονικα θα επρεπε να υπαρχει σε μεγαλυτερο εξαμηνο και τα παιδια που εχουμε και τα πανε καλα ειναι παιδια απο μεγαλυτερα εξαμηνα που κανουν κληνικη.
Μην αγχονεσαι:confused: σοβαρεψου!
Να αγχοθεις για ποιον λογο? Ακομη αρχη ειναι, ηρεμησε. Ετσι δεν αρχιζεις καλα. Συνεπης στις εργασιες σου να εισαι ( κατι που δεν εκανα εγω μια φορα :() και ολα μια χαρα θα πηγαινουν.


Ε ναι μωρε καλα,δεν ειμαι ν πεθανω απ το αγχος κιολας...απλα οσο να 'ναι...τεσπα..το ζητημα ειναι οτι ΛΑΤΡΕΥΩ αυτο π κανω κ τη σχολη μου...αρα ολα τα υπολοιπα λυνονται νομιζω με λιγο διαβασμα περισσοτερο:)Χαρηκα απιστευτα π περασα τα μαθηματα τα αλλα,με καλο βαθμο μαλιστα,ενω δν τ περιμενα κ καταλαβα οτι ειχα υποτιμησει τον εαυτο μου...κακο αυτοοο...ok now:);):whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra007

Νεοφερμένος

Η alexandra007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Kαλησπέρα...του χρόνου δίνω πανελλήνιες και με ενδιαφέρει πολύ το τμήμα λογοθεραπείας των Ιωαννίνων ..!!
Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου δίνατε οποιεσδήποτε πληροφορίες για τη σχολή ...τα μαθήματα...τις γνώσεις .. καθώς και την επαγγελματική αποκατάσταση!! :) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

'Ερικα

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ερικα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Kαλησπέρα...του χρόνου δίνω πανελλήνιες και με ενδιαφέρει πολύ το τμήμα λογοθεραπείας των Ιωαννίνων ..!!
Θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα αν μου δίνατε οποιεσδήποτε πληροφορίες για τη σχολή ...τα μαθήματα...τις γνώσεις .. καθώς και την επαγγελματική αποκατάσταση!! :) :)

Μπορεις να δεις στις πρωτες σελιδες που γραψανε πολλα παιδια για πληροφοριες.....:/::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexandra007

Νεοφερμένος

Η alexandra007 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τις ειδα ολες τις σελιδες :).....απλα εχει περασει αρκετο διαστημα και ισως να υπαρχουν κ αλλα παιδια που γνωριζουν.... και διαφορετικες γνωμες ...
ευχαριστω παντως :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά ,

Είμαι καινούργια στο φόρουμ, για την ακρίβεια είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω γι αυτό συγχωρείστε με αν κάνω μερικά λάθη... Μ ενδιαφέρει πολύ το τμήμα λογοθεραπείας και θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες εξτρά πληροφορίες. Έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω αλλά η αλήθεια είναι ότι βρίσκομαι σε κάποια σύγχυση και θα ήθελα τη βοηθείας σας.. Είμαι 22 ετών και έχω τελειώσει μια σχολή ανθρωπιστικών επιστημών ...Οπότε καταλαβαίνετε....Σας ευχαριστώ ευχαριστώ πολύ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Γεια σας παιδιά ,

Είμαι καινούργια στο φόρουμ, για την ακρίβεια είναι το πρώτο μήνυμα που γράφω γι αυτό συγχωρείστε με αν κάνω μερικά λάθη... Μ ενδιαφέρει πολύ το τμήμα λογοθεραπείας και θα ήθελα να μου δώσετε κάποιες εξτρά πληροφορίες. Έχω διαβάσει όλα τα παραπάνω αλλά η αλήθεια είναι ότι βρίσκομαι σε κάποια σύγχυση και θα ήθελα τη βοηθείας σας.. Είμαι 22 ετών και έχω τελειώσει μια σχολή ανθρωπιστικών επιστημών ...Οπότε καταλαβαίνετε....Σας ευχαριστώ ευχαριστώ πολύ...

Καλώς ήρθες. :)

Διάβασε το θέμα από την πρώτη του σελίδα. (https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?t=44804)

Ότι θές επίσης μπορείς να το δείς εδώ: https://www.slt.ioa.teiep.gr/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Elena,

Καλώς σας βρήκα...Σ ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για την γρήγορη απάντηση σου !!!!Πραγματικά... Για να είμαι ειλικρινής έχω διαβάσει το αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ και έχω επισκεφθεί την ιστοσελίδα του τμήματος ....Φαντάζομαι ότι είσαι φοιτήτρια στο εν λόγω τμήμα...Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για τα μαθήματα, τη δυσκολία αυτών καθώς και τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων...Όπως είπα και πριν είμαι σε πλήρη σύγχυση....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Elena,

Καλώς σας βρήκα...Σ ευχαριστώ πάρα μα πάρα πολύ για την γρήγορη απάντηση σου !!!!Πραγματικά... Για να είμαι ειλικρινής έχω διαβάσει το αντίστοιχο θέμα στο φόρουμ και έχω επισκεφθεί την ιστοσελίδα του τμήματος ....Φαντάζομαι ότι είσαι φοιτήτρια στο εν λόγω τμήμα...Θα ήθελα αν μπορούσε κάποιος να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για τα μαθήματα, τη δυσκολία αυτών καθώς και τα επαγγελματικά δικαιώματα των αποφοίτων...Όπως είπα και πριν είμαι σε πλήρη σύγχυση....

Πολύ θα ήθελα να ήμουν φοιτήτρια σε αυτό το τμήμα αλλά.. δεεεν. :P
Ελπίζω με το 10% φέτος να γίνει κάνα θαύμα και να μπώ. :P

Από ότι καταλαβαίνω,για αυτά που ρωτάς,είναι καλύτερο να σου απαντήσει κάποιος που σπουδάζει στο συγκεκριμένο τμήμα.
Όπως είδες και στο θέμα,υπάρχουν στο iSchool φοιτητές που σπουδάζουν εκεί,οπότε λογικά κάποιος θα βρεθεί να σου απαντήσει τις επόμενες μέρες. :)

Ωστόσο αν βρώ κάτι κι εγώ που θα μπορούσε να σε βοηθήσει και παραπάνω θα σου στείλω το λίνκ μέσω pm ή θα το ποστάρω εδώ. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Σ ευχαριστώ πάρα πολύ!!!!Μακάρι να γίνει το θαύμα και για τις δυο μας....!!!!!!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 1 του ΠΔ 96/2002 (ΦΕΚ 82 τ.Γ')[/FONT]​
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]1. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Λογοθεραπείας της Σχολής Επαγγελμάτων Υγείας και Πρόνοιας των Τεχνολογικών Εκπαιδευτικών Ιδρυμάτων (Τ.Ε.Ι.) φέρουν τον επαγγελματικό τίτλο "Λογοθεραπευτές ή Θεραπευτές του Λόγου" και απασχολούνται αυτοδύναμα ή σε συνεργασία στους τομείς του γνωστικού αντικειμένου της Λογοθεραπείας, δηλαδή της επιστήμης που έχει ως γνωστικό αντικείμενο τη μελέτη, έρευνα και εφαρμογή επιστημονικών γνώσεων γύρω από την Ανθρώπινη Επικοινωνία-Φωνή, Ομιλία, Λόγο (προφορικό, γραπτό), μη λεκτική επικοινωνία - και τις διαταραχές αυτής, καθώς και τις διαταραχές των καταποτικών κινήσεων του στοματοφάρυγγα.
Ειδικότερα οι Λογοθεραπευτές πτυχιούχοι του Τμήματος Λογοθεραπείας απασχολούνται επαγγελματικά στους ακολούθους τομείς:
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]α. Αξιολόγηση της ανθρώπινης Επικοινωνίας-Φωνής, Ομιλίας, Λόγου (προφορικού-γραπτού) και πρόληψη, διαγνωστική αξιολόγηση και θεραπεία των διαταραχών που συνδέονται με αυτήν καθώς και των διαταραχών που σχετίζονται με τις καταποτικές κινήσεις του στοματοφάρυγγα.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]β. Επιστημονική έρευνα και μελέτη στο εν λόγω γνωστικό αντικείμενο.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]γ. ʼσκηση κάθε άλλης επαγγελματικής και επιστημονικής δραστηριότητας που εμπίπτει στο αντικείμενο του κλάδου της Λογοθεραπείας σύμφωνα με την εξέλιξη της επιστήμης και της τεχνολογίας.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]2. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Λογοθεραπείας επιλέγουν και εφαρμόζουν σε άτομα κάθε ηλικίας σύγχρονες επιστημονικές κλινικές και τεχνολογικές μεθόδους για την αξιολόγηση της ανθρώπινης Επικοινωνίας-Φωνής, Ομιλίας, Λόγου (προφορικού, γραπτού), μη λεκτικής επικοινωνίας - τη διαγνωστική αξιολόγηση, τη θεραπεία και την αντιμετώπιση των διαταραχών αυτής καθώς και των διαταραχών των καταποτικών κινήσεων του στοματοφάρυγγα, οι οποίες δύνανται να περιλάβουν:[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]α. Χρήση τεχνολογικών, προσθετικών και τεχνικών μέσων, χρήση διαγνωστικών δοκιμασιών της ανθρώπινης Επικοινωνίας και άλλων επιστημονικών εργαλείων με στόχο τη βέλτιστη διαγνωστική αξιολόγηση, θεραπεία και αντιμετώπιση των διαταραχών της ανθρώπινης Επικοινωνίας και διαταραχών των καταποτικών κινήσεων του στοματοφάρυγγα.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]β. Πρόληψη και θεραπευτικές μεθόδους (παρεμβατικές και συμβουλευτικές), άμεσες ή έμμεσες, ατομικές ή ομαδικές σε θέματα που αφορούν τη δυσλειτουργία της ανθρώπινης Επικοινωνίας και των καταποτικών κινήσεων του στοματοφάρυγγα.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]γ. Συμμετοχή σε διεπιστημονικές ομάδες παρέμβασης.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]3. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Λογοθεραπείας παρέχουν τις εξειδικευμένες κλινικές υπηρεσίες τους σε άτομα με κάθε διαταραχή η οποία επηρεάζει την ανθρώπινη Επικοινωνία - Φωνή, Ομιλία, Λόγο (προφορικό, γραπτό), μη λεκτική επικοινωνία - και τις καταποτικές κινήσεις του στοματοφάρυγγα.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]4. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Λογοθεραπείας έχουν δικαίωμα απασχόλησης:[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]α. Στο δημόσιο και ευρύτερο δημόσιο τομέα (οργανισμοί, σχολεία, νοσοκομεία, ιδρύματα, κέντρα ψυχικής υγείας κ.α.) και εξελίσσονται στη διοικητική ιεραρχία σύμφωνα με τις ισχύουσες κάθε φορά διατάξεις. Επίσης μπορούν να απασχολούνται σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης σύμφωνα με την κείμενη νομοθεσία.[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]β. Στον ιδιωτικό τομέα με σχέση εξαρτημένης εργασίας ή άλλη μορφή εργασιακής σχέσης ή ως ελεύθεροι επαγγελματίες σε Κέντρα Λογοθεραπείας και σε Κέντρα Αποκατάστασης. Έχουν επίσης δικαίωμα παροχής κατ' οίκον θεραπείας σε ασθενείς.
Μπορούν ακόμη να ιδρύουν ιδιωτικά Κέντρα Λογοθεραπείας ή Κέντρα Αποκατάστασης που παρέχουν υπηρεσίες αποκατάστασης με υποχρεωτική απασχόληση των αρμοδίων επαγγελματιών, κατα τις διατάξεις της κείμενης νομοθεσίας.
[/FONT]
[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]5. Οι πτυχιούχοι του Τμήματος Λογοθεραπείας ασκούν επάγγελμα στα πλαίσια των αναφερόμενων επαγγελματικών δικαιωμάτων μετά την απόκτηση άδειας άσκησης επαγγέλματος που χορηγείται από τις αρμόδιες υπηρεσίες του Υπουργείου Υγείας και Πρόνοιας.[/FONT]


[FONT=Arial, Helvetica, sans-serif]Το τμήμα είναι πολύ καλό και με πολύ καλή επαγγελματική αποκατάσταση. Είναι ένα επάγγελμα που ποτέ του δε θα παρουσιάσει κρίση.
[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Focus , σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου .Πραγματικά το τμήμα είναι πολύ καλό και μ ενδιαφέρει πάρα πολύ. Αυτό που δεν ξέρω είναι πως είναι τα πράγματα μέσα στη σχολή, τα εργαστήρια και οι υποδομές (ειδικότερα για τη πόλη των Ιωαννίνων).'Όσες πιο πολλές πληροφορίες τόσο το καλύτερο...Και πάλι ευχαριστώ.....:D

Παιδιά ας μας ενημερώσει κάποιος και για το ΤΕΙ Λογοθεραπείας στα Ιωάννινα.....!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Darkness

Περιβόητο μέλος

Η Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5,129 μηνύματα.
Focus , σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες σου .Πραγματικά το τμήμα είναι πολύ καλό και μ ενδιαφέρει πάρα πολύ. Αυτό που δεν ξέρω είναι πως είναι τα πράγματα μέσα στη σχολή, τα εργαστήρια και οι υποδομές (ειδικότερα για τη πόλη των Ιωαννίνων).'Όσες πιο πολλές πληροφορίες τόσο το καλύτερο...Και πάλι ευχαριστώ.....:D

Παιδιά ας μας ενημερώσει κάποιος και για το ΤΕΙ Λογοθεραπείας στα Ιωάννινα.....!!!!

Ηρθα λοιπον, αν και αργα.:P
Αν εξαιρεσεις το μικρο κτηριο (μονο 3 οροφους) με τις ελαχιστες αιθουσες σαν υποδομη ειμαστε καλα. Βασταει το κεραμυδι πανω απο το κεφαλι μας, don't worry!

Καθηγητες: ειναι τι θα πετυχεις σε καθε εξαμηνο. Οταν ημουν πρωτο εξαμηνο ηταν ολοι ενας και ενας, δλδ καλοι. Φετος στο δευτερο δεν μπορω να πω τα ιδια, αλλα ισως να φταιει και το γεγονος οτι ειναι πιο δυσκολα τα μαθηματα. ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΝΑ ΞΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΦΑΤΣΑ ΣΟΥ .. στο πρωτο εξαμηνο με βοηθησε πολυ αυτο, αλλα δεν μπορω να πω και το ιδιο για το δευτερο εξαμηνο. Καποιοι καθηγητες στην πρωτη εξεταστικη με φωναζαν με το μικρο μου, φαντασου :P

Μαθηματα: καποια δυσκολα, καποια ευκολα. Καποια θα τα λατρεψεις (φωνητικη,παιδιατρικη,αναπτυξιακες,φωνολογικες) καποια οχι (στατιστικη/αγγλικα:P). Για καποιους ειναι ευκολα για καποιους οχι, αυτο ισχυει σε ολα τα μαθηματα. Το θεμα ειναι ποσο παρακολουθεις και αν κανεις σωστο διαβασμα. Στη Λογοθεραπεια ειναι πολυ βασικο το να πηγαινεις στα μαθηματα και να παρακολουθεις, υπαρχουν καποιες μερες και καποια μαθηματα που δεν υπαρχει ουτε μια κενη θεση μεσα στην αιθουσα, και αυτο οχι επειδη τους αρεσουν τα μαθηματα απλα επειδη πρεπει να παρακολουθεις αν θες να περασεις μαθηματα οπως ειναι η νευροανατομια. Εγω παρακολουθω γτ μου αρεσει και οχι γτ θα δυσκολευτω να περασω καποιο μαθημα αν δεν το παρακολουθησω. Οποτε ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ και στις θεωριες.

Εργαστηρια: Ειμαι δευτερο εξαμηνο, δεν εχουμε τπτ σπουδαιο ακομη, μονο εργασιες. Τουλαχιστον φετος στο δευτερο εξαμηνο ειχαμε το εργαστηριο της φωνολογικης αναπτυξης μεσα απο το οποιο μαθαμε τα πρωτα βηματα μας με ενα παιδι. Ελπιζω και ευχομαι τα υπολοιπα εργαστηρια να εχουν μεγαλυτερο ενδιαφερον. Ενα βραδακι τρυπωσα σε ενα εργαστηριο μεγαλυτερου εξαμηνου που πρωτα ειδαν μια ταινια με αυτιστικους ( <3 αγαπη) και μετα εκαναν ασκησεις με κουταλια που τα εβαζαν στο στομα και γυμναζαν την γλωσσα , κατι τετοιο :P. Πιστεψε με ενθουσιαστικα αλλα σαν πρωτακη ακομη ντρεπομουν να κανω και εγω τις ασκησεις με το κουταλι.

Κλινικη: χμμ... εχουμε απο το τριτο εξαμηνο και μετα σε καθε εξαμηνο αλλα δεν ξερω τι γινεται στις κλινικες γτ ειμαι δευτερο εξαμηνο ακομη. Η βλακεια ειναι πως καποιες κλινικες τις κανουν μεσα στο τει ενω αλλες εξω απο αυτο. που? δε ξερω =/
Το σημαντικοτερο ειναι πως εγω θα ειμαι πολυ καλυτερη στην κλινικη απο οσους ασχετους εχουν περασει ως τωρα γτ σαν μικροτεροι γνωριζουμε πραγματα που ατομα που εχουν παρει ηδη το πτυχιο δεν τα γνωριζουν. Αυτο γινεται γτ στην Ελλαδα η λογοθεραπεια ακομη εξελισσεται, οποτε καθε χρονο υπαρχουν νεα πραγματα. Σε ζηλευω γτ αν μπεις τελικα στη λογοθεραπεια θα γινεις καλυτερη απο εμενα :P

Διαφορα:
- Το τει παντα θα ειναι κατωτερο του πανεπιστημιου οπως και να το κανουμε. Αυτο θα το νιωσεις στο πετσι σου απο καθε αποψη. Οσον αφορα ομως την διδασκαλια υπερτερουμε κατα πολυ. Φυσικα αυτο στο λεω σε συγκριση με τα πανεπιστημια των Ιωαννινων (βλεπε νηπιαγωγους,φπψ,οικονομικο,μαθηματικο,παιδαγωγικο κτλ) και οχι με πανεπιστημια αλλων πολεων που δεν γνωριζω τι γινεται. Ξερεις ποια ειναι η διαφορα μας? Οι καθηγητες μας κανουν μαθημα χωρις να πετανε ανεκδοτα, αν ακουγεται φασαρια θα ακουσεις κραξιμο απο τη μιση αιθουσα και μετα απο τον καθηγητη, οι εργασιες δεν παιρνουν παραταση (και πιστεψε με αυτο ειναι καλο), παιρνεις βιβλια και σημειωσεις στην ωρα σου, σχεδον παντα βρισκεις τον καθηγητη που θελεις.. και αλλα που δεν τα θυμαμαι τωρα :confused:
- Στη λογοθεραπεια θα συναντησεις τρελο ανταγωνισμο μεχρι και απο τον "φιλο" σου οποτε να εισαι προετοιμσσμενη για τα παντα:P . Το "φυλα τα ρουχα σου για να εχεις τα μισα" πρεπει να το τυπωσεις στο μυαλο σου γτ θα την βρεις απο εκει που δεν το περιμενεις. :P
- Στο τει ειμαστε τρια τμηματα, λογοθεραπεια, νοσηλευτικη και βρεφονηπιοκομια. Ολους τους ξεχωριζεις απο μακρυα:P. Οποιον δεις χυμα στο κυμα ειναι νοσηλευτικη, οποιον δεις με στυλακι "εγω ειμαι και κανεις αλλος" ειναι λογοθεραπευτης, οποια δεις με γοβα ή μυτη προς το ταβανι ειναι λογοθεραπευτρια (οχι εγω δεν ειμαι ετσι, αλλα και παλι καταλαβαινεις οτι ειμαι λογοθεραπεια:P), οποιον/α δεις σε στυλ χαχανουλη ή ντυμενο στα ροζ ειναι βρεφονηπιοκομια.
- Να ψαχνεσαι. Μονη σου. Μη περιμενεις κανεναν να σε ενημερωσει για κατι που εμαθε και φυσικα η φραση "ακουσα για ενα σεμιναριο" λεγεται μονο στο αυτι. Να εχεις τα ματια σου 4, θα σου βγει σε καλο.

τι αλλο να σε πω.. τι αλλο?

επαγγελματικη αποκατασταση: Παντου μπορεις να βρεις για την αποκατασταση αλλα αναφερθηκαν και παραπανω. Παντως αν εχεις ζηλο, εστω και λιγο τοτε τπτ μη σε ανησυχει. Η δουλεια του συνηθισμενου λογοθεραπευτη παντως ειναι στο δικο του κεντρο αποκαταστασης του λογου ακα "γραφειο Λογοθεραπειας".

*περισσοτερη αναλυση για μαθηματα:
1. παιδιατρικη= ευκολη και ωραιο μαθημα
2. ψυχολογια= το ιδιο
3. φωνητικη= το ιδιο. Εδω μαθαινεις το διεθνες φωνητικο αλφαβητο, δηλαδη μεσα απο αυτο θα μαθεις να γραφεις μια λεξη ετσι οπως προφερεται. Πολυ ενδιαφερον μαθημα και με απιθανη καθηγητρια.
4. ανατομια= θελει προσοχη γτ ειναι αλυσιδα, αν παρακολουθεις την περνας με την πρωτη κιολας εξεταστικη, αν οχι τοτε θα δυσκολευτεις αρκετα. Βοηθανε πολυ οι σημειωσεις. Καποιοι την λενε δυσκολη, εγω οχι:P
5. γλωσσολογια= ευκολο μαθημα. Ενδιαφερον μαθημα μονο κατα την διαρκεια που το διαβαζεις, ολον τον αλλον χρονο θα χτυπησεις φλεβα γτ οι καθηγητες που την κανουν συνηθως ειναι καπως... καπβως... καπως... φευγατοι :P
6. πληροφορικη=οκ..ευκολη
7.αγγλικα= για τους περισσοτερους ευκολα (για εμενα οχι:()
8. γλωσσικη αναπτυξη= ευκολη και ενδιαφερον
9.νευροανατομια=παλουκι, δυσκολη :P
10. ψυχοφυσιολογια= σχετικα δυσκολη, με διαβασμα τα καταφερνεις μια χαρα
11. αναπτυξιακες= καπως περιπλοκα, σχετικα ευκολα
12. φωνολογικες=καπως περιπλοκα, σχετικα ευκολα
13. κοινωνικη εργασια=ευκολα
14.στατιστικη=εισαι καλη στα μαθηματικα? τοτε ειναι για γελια.. εισαι ασχετη σαν εμενα? παλουκι
15. :hmm: δε νομιζω να εχουμε αλλο μαθημα για να στο αναλυσω

Τι αλλο να σε πω..? Εγω παντως ειμαι ικανοποιημενη απο το τμημα μας. Αν παλι δεν σου αρεσουν αυτα που κανει ενας λογοθεραπευτης και ελθεις μονο για την επαγγελματικη αποκατασταση τοτε θα βρεις πολλα στραβα.. :P

Λεσχη:P : ειναι καλη, τουλαχιστον τρως φυσιολογικα.
Γραμματια: σε γενικες γραμμες καλη

Οτι αλλο θες ρωτα, δεν μπορω να σκεφτω τι αλλο πρεπει να σε πω. :/:

Συγγνωμη για τα ορθογραφικα.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bettina

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η bettina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 189 μηνύματα.
Ηρθα λοιπον, αν και αργα.:P
Αν εξαιρεσεις το μικρο κτηριο (μονο 3 οροφους) με τις ελαχιστες αιθουσες σαν υποδομη ειμαστε καλα. Βασταει το κεραμυδι πανω απο το κεφαλι μας, don't worry!


BAM BAM σ ευχαριστώ πάρα πολύ...Άξιζε η αναμονή.....................:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Γεια σας..:hello: Θα ήθελα να μάθω από ποια κατεύθυνση μπορώ να περάσω Λογοθεραπεία.. Και θα ήθελα να μάθω πληροφορίες για το συγκεκριμένο επάγγελμα.. Όποιος μπορεί ας απαντήσει..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devina

Τιμώμενο Μέλος

Η Devina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 5,968 μηνύματα.
Η λογοθεραπεία βρίσκεται στο 3ο πεδίο το οποίο μπορείς να ανοίξεις αν δώσεις σαν μάθημα επιλογής Βιολογία Γενικής.
Από όλες τις κατευθύνσεις μπορείς να περάσεις στη σχολή, αρκεί να δώσεις την Βιολογία.

Όσον αφορά τις πληροφορίες που θέλεις,επειδή δεν είμαι στη σχολή αυτή και δεν γνωρίζω, δες το θέμα αυτό και θα σου απαντήσουν και άτομα που σπουδάζουν εκεί για να σε κατατοπίσουν!

Επίσης τα posts #135 και #137 είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικά για τη σχολή.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Maria (^_^)*

Πολύ δραστήριο μέλος

Η *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,601 μηνύματα.
Η λογοθεραπεία βρίσκεται στο 3ο πεδίο το οποίο μπορείς να ανοίξεις αν δώσεις σαν μάθημα επιλογής Βιολογία Γενικής.
Από όλες τις κατευθύνσεις μπορείς να περάσεις στη σχολή, αρκεί να δώσεις την Βιολογία.

Όσον αφορά τις πληροφορίες που θέλεις,επειδή δεν είμαι στη σχολή αυτή και δεν γνωρίζω, δες το θέμα αυτό και θα σου απαντήσουν και άτομα που σπουδάζουν εκεί για να σε κατατοπίσουν!

Επίσης τα posts #135 και #137 είναι ιδιαίτερα κατατοπιστικά για τη σχολή.:D
Δηλαδή δεν υπάρχει πρόβλημα που δήλωσα θεωρητική.:P Σ'ευχαριστώ πολύ...:) Και όντως σημαντικά τα posts που ανέφερες.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top