Πλήρης Κατάργηση Πανελλαδικών από το 2016;

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Καλησπέρα σας.

Επειδή πολλοί απόφοιτοι προηγούμενων ετών δεν κατάφεραν να περάσουν στη σχολή που επιθυμούσαν, έχουν θέσει μερικά ερωτήματα.

Καθότι αφορά κι εμένα αυτό, όντας εργαζόμενος πια σε μία δουλειά, που δεν είναι και η καλύτερη, θα ήθελα όποιος γνωρίζει, να μας απαντήσει στα εξής κρίσιμα:

1. Διάβασα κάπου ότι ο Κος Κουράκης και η Κα Καλαμαρά έκαναν από μία δηλωση, εννοώντας εμμέσως πλην σαφώς ότι από το Σεπτέμβριο του 2016, θα καταργηθούν εντελώς οι εισαγωγικές εξετάσεις στα πανεπιστήμια. Οι απόφοιτοι λυκείων θα μπαίνουν δηλαδή μόνο με το απολυτήριό τους και θα καθορίζονται οι εισακτέοι αποκλειστικά από τα ΑΕΙ. Ισχύει όντως αυτό??
2. Για τις φετινές πανελλαδικές του 2015, θα μπορούσε να επαναφερθεί τουλάχιστον το 10% (δηλαδή εισαγωγή χωρίς νέα εξέταση) για αποφοίτους αρκετά προηγούμενων ετών, πολύ πριν το 2013,όπως γίνοταν παλιά?? (π.χ. 2007 που είμαι εγώ)??

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Τι ?Μονο απο το απολυτηριο τους?Αυτο συνεπαγεται οτι οι καθηγητες θα βαζουν τους βαθμους εισαγωγης των μαθητων?Λαδακι λαδακι

Αυτο που ρωτας Μονο ο μπαλντας μπορει να στο πει αυτο απο το υπουργειο.Δεν εχει ανακοινωθει κατι σαν δελτιο τυπου στην εφημεριδα της κυβερνησεως.Οποτε οτι και να πουμε θα ειναι ενδεχομενικα ακυρο.Παντως εαν εχεις κανενα στο υπουργειο παιδειας πες και σε μας.Ρωτηστε ολοι τους γνωστους σας στο υπουργειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Μην κάνετε όνειρα.... Αν καταργηθούν οι Πανελλήνιες, θα γίνει της Πόπης.
Το πολύ-πολύ να αναιρέσουν το σύστημα Αρβανίτοπουλου. Αλλά ως εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Δεν πρόκειται να γίνει κατι τετοιο. Σε τέτοιες περιπτώσεις συνήθως Ένας πετάει μια κοτσανα σε καποιο Blog κι οι υπόλοιποι καθόμαστε και το σχολιάζουμε. Αν είναι να καταργηθούν οι πανελλαδικές στο πλαίσιο του λυκείου η εναλλακτική θα ήταν για τις εισαγωγικές να ορίζουν οι ίδιες οι σχολές τα θέματα σε συγκεκριμένα μαθήματα, ενώ ο βαθμός απολυτηρίου θα παίζει έστω κι ένα μικρό ρόλο. Κατι τέτοιο όμως αν γίνει, θα είναι μετα απο πολλά χρόνια κι επειτα απο πολλες διαβουλευσεις και συγκρουσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες!
Αποκλείεται να καταργηθούν οι πανελλαδικές εξετάσεις για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια, χωρίς να υπάρχει κάποιο άλλο σύστημα, μια στοιχειώδη εξέταση να τις αντικαταστήσει!

Δεν θα ήταν και δίκαιο, άλλωστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 184336

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
:mad:Φυσικά και δεν θα καταργηθούν οι πανελλαδικες!!! Δεν πρέπει να καταργηθούν, ούτε και η τράπεζα θεμάτων!! Είμαι 15 χρονών, πάω στην Α λυκείου, και είμαι μαθητής του 19. Δεν είναι δίκαιο ούτε να περνάει η σάρα και η μάρα τις τάξεις στα Λύκεια ούτε και να μπαίνει στα Πανεπιστήμια. Αν θέλει κάποιος τα προηγούμενα πρέπει 1 Να Κουραστεί 2 Να Διαβάσει και 3 Να Κουραστεί Διαβάζοντας.
(Τουλάχιστον να περιμένει να δώσω εγώ και μετά ας κάνει ό,τι θέλει.;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
είμαι μαθητής του 19. Δεν είναι δίκαιο ούτε να περνάει η σάρα και η μάρα τις τάξεις στα Λύκεια ούτε και να μπαίνει στα Πανεπιστήμια.

Και επειδή είσαι μαθητής του 19 σε κάνει ανώτερο άτομο από τους συμμαθητές σου ? Κάθε άτομο έχει δικαίωμα εάν θέλει να σπουδάσει και τα μαθήματα του σχολείου ουδεμία σχέση δεν έχουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
απιστευτη σαχλαμαρα αν γινει,γιατι να σκοτωσεις ενα αξιοκρατικο συστημα και να δωσεις τοση εξουσια στους καθηγητες των ΑΕΙ;
καθηγητης και ο ιδιος αν δεν κανω λαθος.

παλι αξιολογηση πρεπει να γινει,ετσι δεν ειναι; με ποιους ορους; ποια κριτηρια;!
μια συζητηση εντελως αχρειαστη, ανευ λογου κουβεντες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 184336

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και επειδή είσαι μαθητής του 19 σε κάνει ανώτερο άτομο από τους συμμαθητές σου ? Κάθε άτομο έχει δικαίωμα εάν θέλει να σπουδάσει και τα μαθήματα του σχολείου ουδεμία σχέση δεν έχουν
Οχι δεν με κανει ανώτερο κύριε. Υπάρχουν εξισου καλοι μαθητεσ και μου φαίνεται μεγαλη υποκρισια απο μέρουσ αυτου που έρχεται τουριστασ στο σχολειο και παραπονιεται πως δεν πέρασε ουτε σε ΤΕΙ με βάση 7-8
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
:mad:Φυσικά και δεν θα καταργηθούν οι πανελλαδικες!!! Δεν πρέπει να καταργηθούν, ούτε και η τράπεζα θεμάτων!! Είμαι 15 χρονών, πάω στην Α λυκείου, και είμαι μαθητής του 19. Δεν είναι δίκαιο ούτε να περνάει η σάρα και η μάρα τις τάξεις στα Λύκεια ούτε και να μπαίνει στα Πανεπιστήμια. Αν θέλει κάποιος τα προηγούμενα πρέπει 1 Να Κουραστεί 2 Να Διαβάσει και 3 Να Κουραστεί Διαβάζοντας.
(Τουλάχιστον να περιμένει να δώσω εγώ και μετά ας κάνει ό,τι θέλει.;))

Όσοι περάσουν στα ΤΕΙ-ΑΕΙ-Πανεπιστήμια για τουρισμό, θα συνεχίσουν την ξενάγηση τους κι εκεί. ΔΕΝ πρόκειται να δεις κάποιον που δεν έχει διαβάσει μια μέρα της ζωής του να το ξεκινήσει στα 18. Και αυτά περί "το όνειρο της ζωής μου, θα έχω ενδιαφέρον και θα διαβάσω" είναι μπαρούφες κοπανιστές.

Τρανό παράδειγμα? Όλοι αυτοί που πήραν ελεύθερη πολυτεκνική μετεγγραφή. 'Ντάξει, όχι όλοι, οι πλειονότητα εξ αυτών. Ξεκίνησε η εξεταστική, έχουμε γράψει 2 μαθήματα και είναι θέμα να έχουν γράψει ένα 5.... αθροιστικά.... στα δύο αυτά μαθήματα....:whistle:

Άλλο παράδειγμα? Ένας γνωστός πήρε μετεγγραφή για την Εφ.Πληρ. ΠΑΜΑΚ. Ξεκίνησε δυναμικά την πρώτη βδομάδα των μαθημάτων (σίγουρος ότι θα πάρει μετεγγραφή) και μετά δεν ξαναπάτησε στη σχολή. Τώρα νοίκιασε σπίτι και ξεκίνησε δυναμικά.... οργανώνοντας 2 πάρτυ (ένα για τους "κολλητούς", ένα για τα "αλάνια" της σχολής). Λέει, βέβαια, ότι από το 2ο εξάμηνο θα αρχίσει να λιώνει στο διάβασμα... Πιστεύω έχει προοπτικές.... (ούτε καν?)

Οπότε μην σκιάζεσαι τόσο για την τράπεζα. Το Απολυτήριο Λυκείου έχει καντατήσει κατώτερο από το κωλο-paper. Αυτός που μελετά, ενδιαφέρεται και ασχολείται προκόβει. Γιατί δεν αποκτά μόνο τυπικά, αλλά και ουσιαστικά προσόντα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsos

Νεοφερμένος

Ο dimitsos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.
Εγώ πάντως σκεφτόμουν και μία άλλη εναλλακτική και σχετικά συμφέρουσα λύση.

Να σπουδάσω εξ αποστάσεως, στο αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ Ανοιχτό Πανεπιστήμιο ''Γουλιέλμο Μαρκόνι'' της Ιταλίας, σε ένα αγγλόφωνο πρόγραμμα. (π.χ. Οικονομικά, Πολιτικές Επιστήμες, Πληροφορική, Ψυχολογία κλπ.)
Οι εξεταστικές πραγματοποιούνται στην Αθήνα ή στην Πάτρα και δε χρειάζεται να μεταβείς Ιταλία.;)

Το πρόβλημα είναι ότι τα δίδακτρα του είναι 2000 ευρώ το χρόνο για τα 3 χρόνια του προπτυχιακού, συν το μεταπτυχιακό που στοιχίζει 2900 ευρώ για 1 χρόνο.
Οπότε, για τα 4 χρόνια στο ''Μαρκόνι'', το σύνολο είναι 4900 ευρώ.

Σχετικά φθηνό θα μου πει κάποιος.
Αν είχα καλύτερες απολαβές από τη δουλειά μου, θα είχα ''φύγει'' ήδη για Ιταλία!!!:D

Αλλά πού ξέρεις??
Κάτι μπορεί να γίνει, αμά τα μαζεύω σιγά σιγα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Χριστίνα! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.
:mad:Φυσικά και δεν θα καταργηθούν οι πανελλαδικες!!! Δεν πρέπει να καταργηθούν, ούτε και η τράπεζα θεμάτων!! Είμαι 15 χρονών, πάω στην Α λυκείου, και είμαι μαθητής του 19. Δεν είναι δίκαιο ούτε να περνάει η σάρα και η μάρα τις τάξεις στα Λύκεια ούτε και να μπαίνει στα Πανεπιστήμια. Αν θέλει κάποιος τα προηγούμενα πρέπει 1 Να Κουραστεί 2 Να Διαβάσει και 3 Να Κουραστεί Διαβάζοντας.
(Τουλάχιστον να περιμένει να δώσω εγώ και μετά ας κάνει ό,τι θέλει.;))

Είσαι άδικος μικρέ. Όπως είπε και o antis, όλοι έχουμε δικαίωμα στην εκπαίδευση, πρώτον, και δεύτερον, δεν μπορούμε όλοι να κατακτήσουμε το 19 και το 20. Το καινούργιο σύστημα που είχε υποβάλει ο Αρβανιτόπουλος για το λύκειο παρά ήταν αυστηρό και στριφνό. Με το παραμικρό ακόμα και ένας μαθητής του 15-16 μπορούσε να μείνει μετεξεταστέος για Σεπτέμβρη.

Πέρσυ, αντικρίζοντας την πρώτη εφαρμογή του συστήματος αυτού, είχα πάθει σοκ, βλέποντας 19 από τα 22 παιδιά ενός τμήματος να έχουν μείνει σε ένα τουλάχιστον μάθημα. :confused::eek:
Ήμαρτον..
Με τι ψυχολογία συνεχίζει ένας μαθητής μένοντας σε μάθημα με το καλημέρα σας;

Και κάτι τελευταίο, και το πιο σημαντικό. Στην σημερινή Ελλάδα της κρίσης, ένας μαθητής ενώ θέλει να βγάλει το Λύκειο, δεν το βγάζει. Γιατί; Γιατί χρειάζεται βοήθεια φροντιστηρίου,με το τόσο δύσκολο σύστημα, την οποία οι γονείς του ενώ θέλουν, δεν μπορούν να του την παρέχουν γιατί είναι ΑΝΕΡΓΟΙ.

Αυτά από μένα, τα συμπεράσματα δικά σου. Φιλικά πάντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jims

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jims αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Νομικής ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,043 μηνύματα.
Αποκλειεται να καταργηθουν οι εισαγωγικες. H καταργηση των πανελλαδικων μου φαινεται οτι ειναι ανεφικτο και ταυτοχρονως απαραδεκτο. Αφενος γιατι θα ειναι αναξιοκρατικος ο τροπος εισαγωγης στα πανεπιστημια (εαν μετρουν οι βαθμοι των τετραμηνων και των απολυτηριων εξετασεων η εαν οι εισακτεοι καθοριζονται απο τα πανεπιστημια) και αφετερου γιατι υποτιθεται οτι ο μαθητης που εισαγεται στο πανεπιστημιο πρεπει να εχει ως ενα βαθμο καποιο ακαδημαικο επιπεδο. Φανταστειτε τι θα γινοταν σε περιπτωση που υπηρχε ελευθερη προσβαση στα πανεπιστημια. Εχει που εχει υποβαθμιστει το επιπεδο των φοιτητων στα ελληνικα πανεπιστημια τα τελευταια χρονια, εαν καταργηθουν και οι εισαγωγικες το προβλημα θα οξυνθει περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

buffon85

Δραστήριο μέλος

Η buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Εγώ πάντως σκεφτόμουν και μία άλλη εναλλακτική και σχετικά συμφέρουσα λύση.

Να σπουδάσω εξ αποστάσεως, στο αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ Ανοιχτό Πανεπιστήμιο ''Γουλιέλμο Μαρκόνι'' της Ιταλίας, σε ένα αγγλόφωνο πρόγραμμα. (π.χ. Οικονομικά, Πολιτικές Επιστήμες, Πληροφορική, Ψυχολογία κλπ.)
Οι εξεταστικές πραγματοποιούνται στην Αθήνα ή στην Πάτρα και δε χρειάζεται να μεταβείς Ιταλία.;)

Το πρόβλημα είναι ότι τα δίδακτρα του είναι 2000 ευρώ το χρόνο για τα 3 χρόνια του προπτυχιακού, συν το μεταπτυχιακό που στοιχίζει 2900 ευρώ για 1 χρόνο.
Οπότε, για τα 4 χρόνια στο ''Μαρκόνι'', το σύνολο είναι 4900 ευρώ.

Σχετικά φθηνό θα μου πει κάποιος.
Αν είχα καλύτερες απολαβές από τη δουλειά μου, θα είχα ''φύγει'' ήδη για Ιταλία!!!:D

Αλλά πού ξέρεις??
Κάτι μπορεί να γίνει, αμά τα μαζεύω σιγά σιγα.;)

το προβλημα ειναι οτι δεν ξερεις τι θελεις. βαλε εναν στοχο, διαλεξε κατι και πες αυτο το θελω. και μετα δωσε τον αγωνα σου να πετυχεις τον στοχο σου, ακομα και αν αυτος ο αγωνας ειναι οι πανελληνιες, δεν ειναι πια τοσο δυσκολες. σκοπος δεν ειναι να σπουδασεις οτιδηποτε αρκει να το σπουδασεις και να εχεις μια διεξοδο γιατι μπορει να εχει την ιδια τυχη με την χημεια.
φιλικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

financial

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο financial αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Θα τις καταργήσει στο μέλλον και πρεπει να υπάρξει ένα διαφορετικό μοντέλο εξέτασης όπως σε χώρες της Ευρώπης και την αμερικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
:mad:Φυσικά και δεν θα καταργηθούν οι πανελλαδικες!!! Δεν πρέπει να καταργηθούν, ούτε και η τράπεζα θεμάτων!! Είμαι 15 χρονών, πάω στην Α λυκείου, και είμαι μαθητής του 19. Δεν είναι δίκαιο ούτε να περνάει η σάρα και η μάρα τις τάξεις στα Λύκεια ούτε και να μπαίνει στα Πανεπιστήμια. Αν θέλει κάποιος τα προηγούμενα πρέπει 1 Να Κουραστεί 2 Να Διαβάσει και 3 Να Κουραστεί Διαβάζοντας.
(Τουλάχιστον να περιμένει να δώσω εγώ και μετά ας κάνει ό,τι θέλει.;))
σ δινω θετικη.
σε αυτην την ''κομουνιστικη'' πλέων χώρα, για να προοδεύσεις θα πρέπει πρώτα απ όλα, να νικήσεις τους κομπλεξικούς που μισούν τον ανταγωνισμό γιατί απλά είναι ζηλιάρηδες δειλοί και τον φοβούνται.

αρνητικές θα φάς πάρα πολλές στην ζωή σ να ξέρεις. οι κομπλεξικοί ανίκανοι είναι πολλοί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Άλλο πράγμα ο ανταγωνισμός, κι άλλο το κόμπλεξ, να μη τα μπερδεύουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinab199

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η konstantinab199 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 301 μηνύματα.
:mad:Φυσικά και δεν θα καταργηθούν οι πανελλαδικες!!! Δεν πρέπει να καταργηθούν, ούτε και η τράπεζα θεμάτων!! Είμαι 15 χρονών, πάω στην Α λυκείου, και είμαι μαθητής του 19. Δεν είναι δίκαιο ούτε να περνάει η σάρα και η μάρα τις τάξεις στα Λύκεια ούτε και να μπαίνει στα Πανεπιστήμια. Αν θέλει κάποιος τα προηγούμενα πρέπει 1 Να Κουραστεί 2 Να Διαβάσει και 3 Να Κουραστεί Διαβάζοντας.
(Τουλάχιστον να περιμένει να δώσω εγώ και μετά ας κάνει ό,τι θέλει.;))

Ψιτ;
φιλική συμβουλή.
Μην εχεις τοσο μεγαλη ιδεα για τα 19 της Α λυκειου.
Αυτό.
τα λέμε σε δύο χρόννια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Και επειδή είσαι μαθητής του 19 σε κάνει ανώτερο άτομο από τους συμμαθητές σου ? Κάθε άτομο έχει δικαίωμα εάν θέλει να σπουδάσει και τα μαθήματα του σχολείου ουδεμία σχέση δεν έχουν

Βασικα ,ναι σε κανει(σε ακαδημαικο επιπεδο τουλαχιστον) .Και οποιος θελει να σπουδασει ,να κατσει να διαβασει για να το αξιζει .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GiorgosAsi

Δραστήριο μέλος

Ο GiorgosAsi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 781 μηνύματα.
Edit:Δεν χρειαζεται να ζητας συγνωμη ομως τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα οσο τα βλεπεις,και εαν θελεις να εισαι ο καλυτερος ,τοτε θα πρεπει να βρεις τα αρνητικα και να τα βελτιωσεις στο εκπαιδευτικο συστημα με γνωμονα οχι μονο το προσωπικο σου συμφερον αλλα και εκει που το συμφερον σου συνανταει το συμφερον ολων.Δεν ηρθαμε στην παιδεια για να διαφυλαξουμε προσωπικες επωμιδες και γαλονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top