Πιστοποιητικό με Γαλλικά σχολείου

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Επειδή δεν έχω σχεδόν καμία ιδέα από Γαλλικά.Ό,τι ξέρω το ξέρω από το σχολείο.Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν με τα Γαλλικά του σχολείου στο τέλος της Γ' Γυμνασίου μπορώ να δώσω για κάποιο πτυχίο...Το πιο μικρό...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)

Υ.Γ. Στο σχολείο κάνουμε το βιβλίο ''C'est clair''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Απ' ότι θυμάμαι η καθηγήτριά μας μας είχε πει ότι μπορούμε να δώσουμε το Α1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_____KRS_____

Νεοφερμένος

Ο _____KRS_____ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 106 μηνύματα.
Χωρίς να είμαι σίγουρος θα σου πω δύσκολα...γιατί απλά στο σχολείο τα γαλλικά είναι στοιχειώδη λίγες απλές γνώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Άμα πάρω και κανένα άλλο βιβλίο να κάνω μόνη μου και ασχοληθώ παραπάνω λέτε να γίνει τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Kambana, έχεις τελειώσει το ''C'est clair 2'';Κάνατε παράλληλα και το αντίστοιχο βιβλίο Grammaire, ή μόνο το méthode και Cahier d' exercices?Τυπικά έχοντας τελειώσει την ύλη του C'est clair 2 μπορείς να δώσεις Α1 και A2.Καλό θα είναι βέβαια να εξασκηθείς και σε παλιά θέματα.Αν σου αρέσουν τόσο τα Γαλλικά, καλό θα ήταν να ξεκινήσεις μαθήματα.Μην αφήνεις ένα ταλέντο να πάει χαμένο!Είσαι σε καλή ηλικία για να μάθεις μια δεύτερη ξένη γλώσσα και μέχρι τη Β' Λυκείου μπορείς να 'χεις και το B2 αν ξεκινήσεις σύντομα!:)
-----------------------------------------
Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείς να βρεις τεστ προσομοίωσης των εξετάσεων :https://www.ciel.fr/apprendre-francais/preparation-examen/comprehension-test.htm https://th.alliance-francaise.or.th/content/testdeplacement/index.html https://fr.alliance-francaise.or.th/content/testdeplacement2/index.html :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Kambana, έχεις τελειώσει το ''C'est clair 2'';Κάνατε παράλληλα και το αντίστοιχο βιβλίο Grammaire, ή μόνο το méthode και Cahier d' exercices?Τυπικά έχοντας τελειώσει την ύλη του C'est clair 2 μπορείς να δώσεις Α1 και A2.Καλό θα είναι βέβαια να εξασκηθείς και σε παλιά θέματα.Αν σου αρέσουν τόσο τα Γαλλικά, καλό θα ήταν να ξεκινήσεις μαθήματα.Μην αφήνεις ένα ταλέντο να πάει χαμένο!Είσαι σε καλή ηλικία για να μάθεις μια δεύτερη ξένη γλώσσα και μέχρι τη Β' Λυκείου μπορείς να 'χεις και το B2 αν ξεκινήσεις σύντομα!:)
-----------------------------------------
Στους παρακάτω συνδέσμους μπορείς να βρεις τεστ προσομοίωσης των εξετάσεων :https://www.ciel.fr/apprendre-francais/preparation-examen/comprehension-test.htm https://th.alliance-francaise.or.th/content/testdeplacement/index.html https://fr.alliance-francaise.or.th/content/testdeplacement2/index.html :)


Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας!Στο σχολείο κάνουμε το c'est clair 1, αλλά του χρόνου θα κάνουμε το 2...Τώρα εμείς κάνουμε μόνο το βιβλίο του μαθητή...Ούτε βιβλίο Grammaire έχουμε ούτε Cahier d' exercices.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelikoulitsa

Νεοφερμένος

Η angelikoulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
ειναι καλό να εκμεταλλευτείτε τα γαλλικά του σχολείου για αρχή! μην φοβάστε να ρισκάρετε να κάνετε καινούργια πράγματα! τα γαλλικά είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα γλώσσα μέσω τις οποίας μαθαίνεις εύκολά κ αλλες λατινογενής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Λυπάμαι που θα σε στεναχωρήσω αλλά με το ''c'est clair 1'' το περισσότερο που θα μπορούσες να δώσεις είναι Α1. :( Όπως είπε κι η angelikoulitsa παραπάνω μην διστάσεις να ξεκινήσεις μαθήματα.Αν σου αρέσουν τα Γαλλικά και έχεις θέληση δεν θα είναι δύσκολο να προχωρήσεις σύντομα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TSITSOPA

Νεοφερμένος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Πτυχίο με γαλλικα σχολείου είναι αρκετά δύσκολο έως ακατόρθωτο.....Επίσης το ΑΙ είναι άχρηστο πτυχλιο,από Β2 και πάνω αξίζει να ασχοληθεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Επειδή δεν έχω σχεδόν καμία ιδέα από Γαλλικά.Ό,τι ξέρω το ξέρω από το σχολείο.Ήθελα λοιπόν να ρωτήσω αν με τα Γαλλικά του σχολείου στο τέλος της Γ' Γυμνασίου μπορώ να δώσω για κάποιο πτυχίο...Το πιο μικρό...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!:)

Υ.Γ. Στο σχολείο κάνουμε το βιβλίο ''C'est clair''
kambana, εγω εκανα γαλλικα γυμνασιο και λυκειο, δε θυμαμαι τα βιβλια, πριν απο πολλα χρονια. μου αρεσαν, ομως, και θυμομουνα πολλα. κατεβασα απο το ιντερνετ ολα τα θεματα του κπγ, β2+γ1, τα διαβασα για 4 μηνες και το πηρα το β2 το κπγ. αυτο που εκανα ηταν να διαβασω ΟΛΑ τα κειμενα και να καταγραψω τις αγνωστες λεξεις μου. επειτα τα ξαναδιαβασα 2 φορες και ειδα οτι τα καταλαβαινα γιατι ειχα μαθει αρκετα καλα το λεξιλογιο. ειχα και μια γαλλικη γραμματικη και ανετρεχα σε αυτην οταν χρειαζοταν. θεωρω οτι αν τελειωσεις και το λυκειο κανοντας γαλλικα, στο τελος με αρκετο δικο σου διαβασμα θα μπορεσεις να παρεις το β2. θα καθυστερησεις,ομως. αν θελεις να το παρεις γρηγοροτερα, ισως πρεπει να κανεις μαθηματα. εγω ειχα μαθει να διαβαζω χωρις βοηθεια, γενικα, ετσι οργανωσα απο μονη μου το πως θα διαβαζα. αν εχεις μαθει να δουλευεις ετσι θα τα καταφερεις μονη σου. αλλιως, θελεις καθηγητη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

angelikoulitsa

Νεοφερμένος

Η angelikoulitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
σίγουρα το α και το ω είναι η προσωπική μελέτη και δουλειά! απλά ο καθηγητής είναι ο οδηγός σου στη προσπάθεια και η λύση σε απορείες περίπλοκες και δύσκολες που απο μόνη σου τις λύνεις μετά απο πολύ καιρό. Στην ουσία με το καθηγητη σου γλυτώνεις το χρόνο της οργανωσης και του ψαξίματος. Δουλειά του είναι να τα χει ολα οργανωμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dandan

Νεοφερμένος

Ο dandan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Οταν πηγαινα εγω σχολειο,στο γυμνασιο καναμε τα βιβλια γαλλικων του ΟΕΔΒ που διδασκονταν τοτε.Στο λύκειο εκανα τα Méthode orange 2&3.Τα θυμαται κανεις απο τους παλιοτερους;Στη συνεχεια διαβασα μονος μου τα βιβλια Le nouveau sans frontieres2,3&μισο απ το 4 και εδωσα για το ΚΠΓ Γ1,το οποιο και περασα.Μου αρεσει να μαθαινω ξενες γλωσσες μονος μου με βιβλια,ταινιες ,μουσικη,περιοδικα,τηλεοραση κλπ και χωρις καθηγητη απαραιτητα,αλλα αν μπορω να εχω καποιον για τα προφορικα κυριως,αυτο ειναι ο,τι καλυτερο!Οποτε,προτεινω στην kambana να προχωρησει την υλη απο μονη της και σε κανα 2 χρονια να δωσει για το Β1 ή το Β2.Συμφωνείτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
Dandan, η Kambana είναι ακόμη μαθήτρια, επομένως δεν έχει τον αντίστοιχο χρόνο με έναν ενήλικα που όταν αποφασίζει να μάθει μια γλώσσα αφοσιώνεται στη δουλειά του και σ΄αυτή.Η εκμάθηση μιας ξένης γλώσσας χωρίς δάσκαλο απαιτεί πολλές ώρες συγκέντρωση υλικού, οργάνωση, κλπ.Έχει ως μαθήτρια όμως άλλα τόσα μαθήματα του σχολείου με τα οποία πρέπει να ασχοληθεί...Επειδή φοβάμαι μην δω σχόλιο για προσωπικό όφελος δικό μου επειδή είμαι καθηγήτρια...να προσθέσω ότι μένω Αθήνα, και η Kambana Βόρεια Ελλάδα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kambana

Δραστήριο μέλος

Η kambana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 505 μηνύματα.
Ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας! Είμαι μισή γερμανίδα και μαθαίνω μόνη μου γερμανικά, με βιβλία που έχω πάρει.Αν και όταν έχω απορίες μου τις λύνει η μαμά μου, αλλά και γενιοκότερα στο σπίτι μιλάμε πολύ γερμανικά...Δηλαδή έχω μάθει να δουλεύω μόνη μου...Σκέφτηκα λοιπόν πως θα περιμένω μέχρι του χρόνου και μετά θα δώσω για Α1 ή Α2 (θέλω τη γνώμη σας για ποιο να δώσω) και έπειτα βλέπουμε...Αν τα πάω καλά θα ασχοληθώ περισσότερο, δηλ. θα πάρω βιβλία και σιγά σιγά θα δουλεύω μόνη μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefantaki07

Νεοφερμένος

Η elefantaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Ποια είναι η βάση στο Α1- γαλλικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fragl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η fragl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 326 μηνύματα.
* Συνολικός Βαθμός /100.
* Βαθμολογία επιτυχίας : 50/100
* Κατώτατη βαθμολογία ανά δεξιότητα : 5/25
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

A propos

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,664 μηνύματα.
Στο Ντελφ είναι 50 στα 100.
Μόνο στο κρατικό είναι 60 στα 100.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elefantaki07

Νεοφερμένος

Η elefantaki07 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
* Συνολικός Βαθμός /100.
* Βαθμολογία επιτυχίας : 50/100
* Κατώτατη βαθμολογία ανά δεξιότητα : 5/25

Eυχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mission possible

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο mission possible αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 826 μηνύματα.
ποσο καιρο κανεις γαλλικα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johan123

Νεοφερμένος

Ο johan123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Γεια! Είμαι νέο μέλος στην κοινότητα. Θα ήθελα να σας ρωτήσω για βιβλία Γαλλικών για το Α1. Στο σχολείο κάνω το ''Salut'' ! Μα, δεν νομίζω είναι και τόσο αξιόπιστο. Τι θα μου προτείνατε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top