Πιστοποιήσεις Πληροφορικής

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Να υποθέσω οτι κανείς σας δεν ασχολείται με πληροφορική;:'(

Η Πληροφορική δεν έχει καμία σχέση με τα skills πάνω σε απλοικές, εμπορικές και άχρηστες πλατφόρμες που προμοτάρουν χάριν κέρδους συγκεκριμένων εταιρειών. Έλεος, μην ονομάζετε "πληροφορική" όποια δουλιτσα γινεται με ενα computer, που τον βρηκατε αυτο τον ορισμο; Αν η σχολή σου έχει σχέση με την Πληροφορική, τα Μαθηματικά, τη Φυσική, διάφορες άλλες τεχνικές και πολυτεχνικές ειδικότητες, με κατάλληλο αριθμο μαθημάτων εξασφαλίζεις πιστοποίηση πληροφορικής μαζί με το πτυχίο σου και μάλιστα πραγματική πληροφορική, όχι πως να κάνουμε bold δέκα γραμμές στο word, για τα οποία πληρώνεις τώρα αδρά. Οι μισοί που ξερω με ECDL δεν γνωριζουν να χρησιμοποιησουν MS Office 2007 γιατί έμαθαν πάνω σε 2003. Μιλάμε για τέτοιο γνωστικό βάθος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Λοιπόν επιτέλους σήμερα η διευθηντρια στην πληροφορική μου έδωσε το πτυχίο της Acta.Αριστούχα λέει ότι είμαι.Αχ!!!
Δεν χορταίνω να το βλέπω!!!

Πτυχίο πληροφορικής... με 4 γράμματα.. Που αξίζει να το έχεις σε τοίχο και να το προσκυνάς. Τι είναι?

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
CCNA; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Πτυχίο πληροφορικής... με 4 γράμματα.. Που αξίζει να το έχεις σε τοίχο και να το προσκυνάς. Τι είναι?

Δεν ξέρω αλλά μου αρέσει να το βλέπω.
Μου ανεβάζει το ηθικό
-----------------------------------------
Η Πληροφορική δεν έχει καμία σχέση με τα skills πάνω σε απλοικές, εμπορικές και άχρηστες πλατφόρμες που προμοτάρουν χάριν κέρδους συγκεκριμένων εταιρειών. Έλεος, μην ονομάζετε "πληροφορική" όποια δουλιτσα γινεται με ενα computer, που τον βρηκατε αυτο τον ορισμο; Αν η σχολή σου έχει σχέση με την Πληροφορική, τα Μαθηματικά, τη Φυσική, διάφορες άλλες τεχνικές και πολυτεχνικές ειδικότητες, με κατάλληλο αριθμο μαθημάτων εξασφαλίζεις πιστοποίηση πληροφορικής μαζί με το πτυχίο σου και μάλιστα πραγματική πληροφορική, όχι πως να κάνουμε bold δέκα γραμμές στο word, για τα οποία πληρώνεις τώρα αδρά. Οι μισοί που ξερω με ECDL δεν γνωριζουν να χρησιμοποιησουν MS Office 2007 γιατί έμαθαν πάνω σε 2003. Μιλάμε για τέτοιο γνωστικό βάθος...
Τι διαφορά έχει το office του 2003 με το office του 2007
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
(1) "Μαθαίνω μια επιστήμη" είναι φράση άτοπη γι' αυτό της δώσαμε σαν λογικά όντα οι άνθρωποι την έννοια του "μαθαίνω να ασχολούμαι με κάτι σχετικό με αυτή, έχω δηλαδή κάποιες γνώσεις πάνω σ' αυτό". Γιατί από το τέλος της Α' Γυμνασίου τα παιδιά θεωρούνται ότι ξέρουν Αρχαία; Επειδή τα σπούδασαν πουθενά; Επειδή μελέτησαν μεγάλα αρχαία κείμενα και τα μετέφρασαν κιόλας; Επειδή μπόρεσαν ν' αποκρυπτογραφήσουν τη Γραμμική Α'; ΟΧΙ. Επειδή απλά έκατσαν κι ασχολήθηκαν με λίγα αποσπάσματα αρχαίων κειμένων και είπαν μέσες άκρες τι είναι η οριστική.
Έτσι και στην Πληροφορική, μαθαίνοντας τι είναι υλικό και λογισμικό, πώς ενεργοποιούμε και απενεργοποιούμε έναν υπολογιστή, πώς να γράφουμε ένα σωστής μορφής κείμενο, πώς να φτιάχνουμε μια παρουσίαση (πράγμα που θα ζητηθεί στην Τεχνολογία της Α' Λυκείου, άρα όσοι το ξέρουν κερδισμένοι είναι) και άλλα πολλά δείχνει ότι ξέρουμε από Πληροφορική.
Ας γίνεσαι μόνο γραμματέας με αυτές τις γνώσεις. Τουλάχιστον δε θα κάτσεις σε έναν υπολογιστή και όλως μαγικώς θα τον καταστρέψεις πριν καν πατήσεις την έναρξη. Στο μέλλον θα υπάρχει το υπόβαθρο για ανάπτυξη των γνώσεων αυτών. Και στο κάτω κάτω οι γνώσεις που παίρνει ο άνθρωπος στη ζωή του μετράνε μόνο για το πώς θα τον βοηθήσουν στην επαγγελματική του αποκατάσταση;

(2) Αυτό είπα κι εγώ πριν, απλά πιστεύω ότι αυτή τους η "χρήση" στην ουσία αγνοείται όταν υπάρχει σοβαρός προσωπικός λόγος για να πάει κανείς να μάθει νωρίς υπολογιστές. Η πιστοποίηση είναι το τελευταίο.


Δεν ειναι Πληροφορική αυτά, λέγονται Εφαρμογές Γραφείου (με σαφέστατο promotion συγκεκριμένων εταιριών) και δεν χρειάζεται κανένα πτυχίο για να τις μάθεις...Σιγά μην ειναι και ηλεκτρολόγος όποιος καταφέρνει να ενώσει μια πρίζα σ'ενα κουτί στον τοίχο. Σε πληροφορώ οτι ακομη και τη Φιλοσοφική να τελειώσεις, μονο οι εργασιες και οι παρουσιάσεις που θα κάνεις θα σε αναγκάσουν να τα μάθεις όλα αυτά μόνος σου. Και όχι, δε σου μαθαίνουν καμια φιλοσοφια αυτά τα πτυχία, δυστυχώς. Σου μαθαινουν πραγματακια με ημερομηνια ληξης πάνω στο λογισμικο που διαθετει το φροντιστήριο. Αν τυχόν κι αλλαξουν τη σειρά των κουμπιών στο GUI του ιδιου προγράμματος, πολύ φοβαμαι οτι το 90% των κατόχων ECDL θα χάσει το μπούσουλα.
-----------------------------------------
Δεν ξέρω αλλά μου αρέσει να το βλέπω.
Μου ανεβάζει το ηθικό
-----------------------------------------

Τι διαφορά έχει το office του 2003 με το office του 2007

Ουσιαστικά καμία. Αν όμως στα βάλω διπλα-διπλα στοιχηματίζω ότι θα σοκαριστείς. Macros ξέρεις τουλάχιστον;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δες την υπογραφή μου να καταλάβεις τι ενοοώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Δε μ'ενδιαφέρει η υπογραφή σου, εγώ σου έκανα μια ερώτηση νομίζω...Άλλωστε τα ν% δεν έχουν καμία αξία όταν δεν γνωρίζω πάνω σε τι ακριβώς εξετάστηκες...
-----------------------------------------
Σε ξαναρωτάω, πληρωσες 1500 ευρώ, τουλάχιστον macros σου έμαθαν;

Το μοναδικό πράγμα που συνδέει την Πληροφορική με το MS Office, έστω και λίγο, είναι τα macros...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Το επίπεδο πληροφορικής είναι standard.
Η ύλη ήταν:Windows,Word,Excell,Powerpoint,Access,Internet,Photoshop.
Φέτος θα ξανακάνω πάλι αυτές τις ενότητες αλλά σε expert επιπεδο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Μη λες "πληροφορικής". Εννοεις δηλαδή ότι σπουδαζεις 3 χρονια και δεν έχεις κανει macros...οκκκ.....Τουλάχιστον στο expert θα κάνεις; Το έχεις ψάξει; Ειλικρινά πάντως απορώ τι ακριβώς μαθαίνεις πάνω στο Office και τα Win επί τρια συναπτά έτη και μου λες οτι ακομη δεν εχεις κάνει μακροεντολές...Δηλαδή σε τι ρυθμό πάει το μάθημα; Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλα η κυρία της "πληροφορικής" ειναι προφανές ότι θέλει να σου φάει όσο πιο πολλά γίνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Δεν μου έχουν πει τίποτα απολύτως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ε που να το έβαζα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Σορρυ, μου λες οτι έχεις κρεμασει στον τοιχο σου με κορνιζα το χαρτι απ΄το acta που δεν το ξέρει η μάνα του ότι και καλά ξέρεις computers ? Δεν έχω τιποτα μαζι σου, αλλα με κανεις να αμφιβαλλω σοβαρα για τη σοβαρότητά σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Ε που να το έβαζα;;;

... Τώρα ή εγώ είμαι πολύ άθλιος, ή κάτι άλλο συμβαίνει.



(Το "σε τοίχο μιλάμε" του Anarki αναφερόταν στο ότι δεν κράτησες τίποτα απ ότι σ είπαμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harrym

Νεοφερμένος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Προγραμματισμό σας μάθανε καθόλου? έστω με ψευδογλώσσα? Δίκτυα (οχι χρήση του internet!)? Λειτουργικά συστήματα? κλπ κλπ..
έχει ΠΑΡΑ πολλά "σκέλη" η πληροφορική.. και δε συνοψίζεται σε καμία περίπτωση στο Office.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantinekots

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 281 μηνύματα.
Προγραμματισμό σας μάθανε καθόλου? έστω με ψευδογλώσσα? Δίκτυα (οχι χρήση του internet!)? Λειτουργικά συστήματα? κλπ κλπ..
έχει ΠΑΡΑ πολλά "σκέλη" η πληροφορική.. και δε συνοψίζεται σε καμία περίπτωση στο Office.


Καλά εδώ δεν έχουν κάνει μακροεντολές με Visual Basic, τι της λες κι εσύ; Πολλά ζητάς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harrym

Νεοφερμένος

Ο Χάρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βύρωνας (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.
Ααα οκ..
Πάντως σίγουρα δε λέγεται Πληροφορική αυτό που έμαθες.. Καλύτερα να λες: "έμαθα αυτά τα συγκεκριμένα προγράμματα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

RafAspa94

Περιβόητο μέλος

Η RafAspa94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 4,733 μηνύματα.
Ρε παιδιά, εδώ κρέμασα το αριστείο που μου έδωσε η κυρία με κορνίζα των 35Ε
Δεν θα κρέμαγα το πτυχίο;;;
Και μπορεί όλα αυτά που λέτε να μην τα κάναμε για φέτος αλλά μπορεί να τα κάνουμε αυτη την χρονιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top